رفتن به مطلب

نظرسنجی در رابطه با ورودی و خروجی هوای کیس

اشتراک گذاری

ورودی مهمتر است یا خروجی؟  

119 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. به نظر شما اگر ورودی هوای کیس بیشتر باشید بهتر است یا خروجی یا می بایستی هر دو با هم برابر باشند؟

• ورودی هوا > خروجی هوا
      47
    • ورودی هوا < خروجی هوا
      36
    • ورودی هوا = خروجی هوا
      32
    • تفاوتی وجود ندارد
      4

Recommended Posts

درود .

چندی پیش مطلبی مشابه در یکی از سایت های خارجی دیدم که استقبال خوبی هم ازش شده بود و جای این نظر سنجی رو توی فرم های ایرانی خالی دید.

به نظر شما میزان هوای ورودی کیس یا همان Intake مهمتر است یا میزان هوای خروجی از کیس یا همان Exhaust ؟ کدام مورد بیشتر باشد برای قطعات سودمندتر است ؟

یا می بایستی میزان ورودی و خروجی هوا در یک کیس با هم برابر باشند ؟

یا از دیدگاه شما تفاوتی ندارد که کدام بیشتر از دیگریست ؟

اگر دلیلی برای نظر خود دارید همینجا مطرح کنید.

لینک به دیدگاه

• ارسال 50
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

به نظر من که چنین چیزی امکان نداره

ورودی هوا < خروجی هوا

داخل کیس که خود به خود هوا تولید نمیشه با ار یه جایی وارد بشه تا خارج هم بشه

حتی هوای ورودی هم نمیتونه بیشتر از خروجی باشه چون کیس مقدار معینی حجم هوا رو میتونه تو خودش نگاه داره و بیشتر از اون وارد بشه از ابن طرف خارج میشه

پس میشه گفت مجموع دبی ورود و خروج برابر هست

به نظرم سرعت جابجایی هوا مهمتر باشه یعنی هوای گرم داخل کیش خارج و هوای خنک تر خارج کیس(محیط) وارد کیس بشه

لینک به دیدگاه

البته فکر نکنم این طور که شما فرمودید باشه.

چون امکان این مطلب وجود داره که میزان این دو با هم فرق کنه ، چون توی همه کیس ها به هر حال یک سری منفذ وجود داره که این تعادل رو بهم میزنه.

نکته بعدی ، فرض کنید دارید توی یک لیوان که تهش سوراخ کوچیکی هست می دمید. یا اگه من 6 تا فن 2000 دور جلوی کیسم ببندم و یک فن 1000 دور در عقب (حالا زیاد وارد جزئیات نشید @};- ) میزان ایرفلو و دورفنها با حالت عادی فرقی می کنه؟

لینک به دیدگاه

اتابک جان درسته هوا تولید نمیشه ولی بیشتر منظور جریان و حرکت هوا هستش

لینک به دیدگاه

درود

بنده فکر میکنم شاید این موضوع تا حدی به ساختار داخلی و طراحی خود کیس هم بستگی داره و البته چیدمان قطعات سخت افزار داخل کیس ولی در کل نظر شخصی خودم این هستش که شاید ورودی بیشتر به میزان 20 درصد نسبت به خروجی کولینگ بهتری ایجاد کنه که باز توی این قضیه هم نقش فیلتر های ورودی هوا و ... هم مطرح هستش و البته شرایط محیطی اطراف کیس هم تا حدی در این موضوع دخیل هست.

لینک به دیدگاه

من فکر میکنم که فرق نمیکنه میتونید لوله ای رو فرض کنید که قطرش فرق میکنه(فرضا ورودی کوچکتر از خروجی) اینجا میزان ورود و خروج آب با هوا (صرف نظر از تراکم پذیری) برابره

شما 6 تا فن 2000 برای ورود و بک فن دور 1000 برای خروج(هر چند بهتره به جای دور از فیت مکعب هوای جابجا شده در دقیقه استفاده کرد)

اگر حجم هوا دهی فن 1000 دور X بگیریم و 2000 رو 2X در دقیقه بگیریم(یهنی 2X حجم هوا رو در هر دقیقه وارد کیس کنه)

بعد از یک دقیقه 11X هوا داخل کیس هست و به همین ترتیب:

11X -22X-33x-44x

پس به جحم هوای داخل کیس در هر دقیقه 11X اضافه میشه حالا یا باید جحم کیس بزرگنر بشه که این حجم رو تو خودش جای بده یا اینکه از منافض کیس نشت کنه که به نظر من اتفاق دوم می افته و هوا خارج میشه

مثال لیوان شما هم دقیقا همینطوری هست همون مقداری که شما میدمید همون هم از سوراخ خارج میشه(مثل لوله)

لینک به دیدگاه

اتابک جان درسته هوا تولید نمیشه ولی بیشتر منظور جریان و حرکت هوا هستش

حجم ورودی و خروجی هوا برابر هست(شاید این خروج از فن نباشه و از منفض های دیگه باشه)

مهمترین عامل سرعت تعویض هوای گرم داخل کیس با هوای سردتر محیط هست و چون مهمترین قسمت های تولید گرما CPU , GPU هست با فن ها هوا طوری مسیر دهی میشه که سریعتر هوای پیرامون این دو قسمت تعویض بشه

لینک به دیدگاه

به نظر من تعداد فنهایی که هوارو میدن داخل مهمتره.@};-

چون باعث میشه فشار هوای داخل کیس بیشتر شه. در نتیجه راندمان فن و هیتسینکها بیشتر میشه.

اگه من 3 تا فن داشته باشم 2 تاشو جلو و به سمته داخل ویکی شو پشت کیس به سمت بیرون نصب میکنم.

لینک به دیدگاه

يکی از مشکلاتی که در پاره اي از سيستم ها باهاش مواجه بودم افزايش دما با وجود مرتب بودن همگی پارامتر ها بود...

تعداد فن خروجی بيشتر از تعداد فن ورودی بود!

حجم هوای خروجی بيشتر از حجم هوای ورودی بود!

يک مطلب هم فکر کنم همگی انشاله بهش توجه داريم ،rpm فن يک نکته است ولی شکل هندسی و توان بازدهی موتور فن و.. هم مسائلی ديگر ،در آخر بنظر بنده بايد برای تعيين حجم هوای ورودی به جمع جبری cfm های ورودی و خروجی دقت بشه و cfm ورودی بزرگتر مساوی cfm خروجی باشه...

لینک به دیدگاه

حجم ورودی و خروجی هوا برابر هست(شاید این خروج از فن نباشه و از منفض های دیگه باشه)

مهمترین عامل سرعت تعویض هوای گرم داخل کیس با هوای سردتر محیط هست و چون مهمترین قسمت های تولید گرما CPU , GPU هست با فن ها هوا طوری مسیر دهی میشه که سریعتر هوای پیرامون این دو قسمت تعویض بشه

اتابک جان البته نظر شخصیه بنده هستش در کل من فکر میکنم که حجم ورودی و خروجی هوا یکی نیستش . دلیل دارم ملکولهای هوا در زمانی که داخل کیس هستن حتما گرمتر از بیرون کیس هستن پس فاصله بیشتر نسبت به هم دارن وقتی با فشار هوا رو خاجر کنیم امکان داره که مقدار حجم بیشتر هوا وارد سیستم بشه و همینطور بالعکس .

مثلا کولرهای ابی در منزل وقتی پنجره ای رو باز میکنید با قدرت بیشتر کار میکنن چون هوای بیشتری از اتاق خارج میشه و جاشو به هوای خنک کولر میده .

لینک به دیدگاه

اتابک جان البته نظر شخصیه بنده هستش در کل من فکر میکنم که حجم ورودی و خروجی هوا یکی نیستش . دلیل دارم ملکولهای هوا در زمانی که داخل کیس هستن حتما گرمتر از بیرون کیس هستن پس فاصله بیشتر نسبت به هم دارن وقتی با فشار هوا رو خاجر کنیم امکان داره که مقدار حجم بیشتر هوا وارد سیستم بشه و همینطور بالعکس .

مثلا کولرهای ابی در منزل وقتی پنجره ای رو باز میکنید با قدرت بیشتر کار میکنن چون هوای بیشتری از اتاق خارج میشه و جاشو به هوای خنک کولر میده .

من هم مین مثال کولر شما رو میگم وقتی جایی برای خروج نباشه هوا نمیتونه وارد شه(به علت قدرت کم فن ها فشردگی هوا مطرح نیست) و با باز شدن پنجره هوا خارج شده و جا برای هوای خنک کولر به وجود میاد

که اگه انداره بگیرید هوای ورودی از کانل کولر به داخل اناق دفیفا برابر با هوای خروجی از پنجره (با فرض نشت نکردن هوا ار منافض دیگر خانه)

در کل میشه گفت مجموع حجم ورودی در زمان برابر مجموع حجم خروجی در واحد زمان

نظرات جناب عمرانی هم میتونه شنیدنی باشه

آقای حسینی دستم به دامنتون از اون رم ها چه خبر؟ @};-

ویرایش شده توسط atabak
لینک به دیدگاه

من فکر میکنم که فرق نمیکنه میتونید لوله ای رو فرض کنید که قطرش فرق میکنه(فرضا ورودی کوچکتر از خروجی) اینجا میزان ورود و خروج آب با هوا (صرف نظر از تراکم پذیری) برابره

شما 6 تا فن 2000 برای ورود و بک فن دور 1000 برای خروج(هر چند بهتره به جای دور از فیت مکعب هوای جابجا شده در دقیقه استفاده کرد)

اگر حجم هوا دهی فن 1000 دور X بگیریم و 2000 رو 2X در دقیقه بگیریم(یهنی 2X حجم هوا رو در هر دقیقه وارد کیس کنه)

بعد از یک دقیقه 11X هوا داخل کیس هست و به همین ترتیب:

11X -22X-33x-44x

پس به جحم هوای داخل کیس در هر دقیقه 11X اضافه میشه حالا یا باید جحم کیس بزرگنر بشه که این حجم رو تو خودش جای بده یا اینکه از منافض کیس نشت کنه که به نظر من اتفاق دوم می افته و هوا خارج میشه

مثال لیوان شما هم دقیقا همینطوری هست همون مقداری که شما میدمید همون هم از سوراخ خارج میشه(مثل لوله)

با جمله اولتون مخالف هستم چون مهمترین نکته رو خودتون خواسته حذف کردین و اون هم تراکم پذیری بالای هوا نسبت به مایعات هستش.

جمله دومتون رو یک جورایی قبول دارم ولی یک سوال واسم پیش می یاد. طبق گفته شما هر یک دقیقه مثلا 11X هوا به هوای داخلی کیس اضافه می شه!!! خوب با این وجود با گذشت یک سال از روشن بودن چنین سیستمی هوای اضافه ای برابر 3 استادیوم آزادی رو توی خودش جای میده؟ (امیدوارم حمل بر تمسخر نگذارید ، بنده فقط اشل ها رو یکم بزرگتر گفتم که ملموس تر باشه) پس تا اینجا با هم ، هم عقیده ایم که هوای اضافه یه جوری از کیس خارج می شه (چه جوریش زیاد مهم نیست) پس وقتی هوا اضافه داریم در نتیجه ورودی بیشتری داریم نسبت به خروجی.

به عقیده بنده این حالت بهتر هستش چون :

1 . فشار داخلی کیس بالا می ره و مولکول های هوا به همدیگه نزدیکتر میشن و باعث انتقال دما بهتر بین خودشون می شن

2 . بالا رفتن فشار داخلی کیس باعث می شه گردو غبار کمتری وارد کیس بشه (لااقل من که این جوری فکر می کنم شاید اشتباه کنم)

3 . در محل ها خروجی هوا سرعت خروجی هوا زیاد میشه که باعث پایین اومدن دما اون نقطه میشه (البته حجم کمتری خارج می شه)

مهندس عمرانی عزیز که حرفشون حجت برای ما ، اصلا اگه بگن فن نذارین بهتر ما می گیم چشم ، فقط به ما افتخار نمی دن.

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

خوب حالا کدوم مسئله نظر سنجی از نظر شما درست تره ؟

لینک به دیدگاه

با جمله اولتون مخالف هستم چون مهمترین نکته رو خودتون خواسته حذف کردین و اون هم تراکم پذیری بالای هوا نسبت به مایعات هستش.

جمله دومتون رو یک جورایی قبول دارم ولی یک سوال واسم پیش می یاد. طبق گفته شما هر یک دقیقه مثلا 11X هوا به هوای داخلی کیس اضافه می شه!!! خوب با این وجود با گذشت یک سال از روشن بودن چنین سیستمی هوای اضافه ای برابر 3 استادیوم آزادی رو توی خودش جای میده؟ (امیدوارم حمل بر تمسخر نگذارید ، بنده فقط اشل ها رو یکم بزرگتر گفتم که ملموس تر باشه) پس تا اینجا با هم ، هم عقیده ایم که هوای اضافه یه جوری از کیس خارج می شه (چه جوریش زیاد مهم نیست) پس وقتی هوا اضافه داریم در نتیجه ورودی بیشتری داریم نسبت به خروجی.

به عقیده بنده این حالت بهتر هستش چون :

1 . فشار داخلی کیس بالا می ره و مولکول های هوا به همدیگه نزدیکتر میشن و باعث انتقال دما بهتر بین خودشون می شن

2 . بالا رفتن فشار داخلی کیس باعث می شه گردو غبار کمتری وارد کیس بشه (لااقل من که این جوری فکر می کنم شاید اشتباه کنم)

3 . در محل ها خروجی هوا سرعت خروجی هوا زیاد میشه که باعث پایین اومدن دما اون نقطه میشه (البته حجم کمتری خارج می شه)

مهندس عمرانی عزیز که حرفشون حجت برای ما ، اصلا اگه بگن فن نذارین بهتر ما می گیم چشم ، فقط به ما افتخار نمی دن.

دقیقا من هم مینو میگم که یا باید کیس به اندازه استادیوم بشه یا باید فشرده شه که با توجه به قدرت فن و مهمتر از اون درز های زیادی که کیس ها دارن من این مورد رو در نظر نمیگیرم

حالا اگه در نظر هم بگیریم باز ورودی و خروجیمون یکی میشه ولی بعد از مدتی(اون زمانی که گاز تا حد توان فن و تحمل کیس فضرده شه)

اختلاف نظر ما اینجا هست که شما مقدار خروجی رو اون مقداری در نظر میگیرید که فقط از کیس خارج میشه ولی من مجموع هوای خارج شده رو میگم

به نظر من

1-هر جقدر حجم جابجا شده هوا در واحد زمان بیشتر باشه بهتره(طبق نظر من مهم نیست که تعداد فن ها برابر باشه یا نه(اصلا میتونه فقط فن ورودی باشه با فقط فن خروجی)ولی اشکال این مورد اینجا هست که@};-

2- مسیر حرکت هوا باید طوری باشه که هوای سرد جاشو به هوای گرم بده(هوای گرم هم بیشتر CPU ,GPU) پس فن های ورودی و خروجی باید طوری قرار بگیره که مسیرش ار فن CPU بگذره

نمیدونم این نظر من هست شاید همش اشتیاهه :D

لینک به دیدگاه

به نظر من در هر کیسی ورودی هوا مهم تر هست تا خروجی.

از ابتدای طراحی کیس ها دقت کرده باشید همواره فضای اطراف پنل پشتی کیس ها دارای محفظه هایی بوده که جریان هوا به بیرون انتقال پیدا میکرد.

ولی مشکل اینجا بود که محرکی برای راندن هوای داخل کیس به سمت بیرون نبود(فارق از اینکه هنوز مسائل کولینگ و علی الخصوص ایر کولینگ پر رنگ نشده بود)

بعد از مدتی اومدن فن هایی رو برای اولین بار روی درب کیس ها کار گذاشتن یا بعضا در سقف کیس ها.

چند تا مشکل اینجا وجود داشت.

1-فن روی درب کیس به تنهایی:

فن ها طوری قرار میگرفتن که معمولان در جلوی CPU باشن. البته تفاوت چندانی نمیکرد. فقط مشکل اینجا بود که هوای وردی بعد از وارد شدن به دو قسمت تقسیم میشد . هوایی که به سمت چپ میرفت بعد از عبور از قطعات از محفظه هایی انتهایی کیس خارج میشد.ولی مشکل هوای وردی بود که به سمت راست متمایل میشد.چون خروجی خاصی در مسیر نداشت و بعد از فاصله گرفتن از فن قدرت دمندگی خودش رو از دست میداد بنابراین ناحیه ی گرمی در قسمت زیر هارد و درایوها تشکیل میشد(با توجه به طراحی کیس های قدیمی)که همین هوای گرم در کارکرد فن تاثیر میذاشت و تقریبا میشه گفت به نسبت کارکرد فن های قدیمی ، تقریبا بودن و نبودن فن تاثیری نداشت.

2-فن بر روی سقف کیس:

باز هم همین مسائل مورد 1 رو در نظر بگیرید.

3-ترکیب 1 و 2:

باز هم مشکلات

بعد از مدتی تست و بررسی، استانداردی نیمه کاره برای این مورد تشکیل شد.

و همچنین ضرورت این مورد که یک فن در قسمت جلوی کیس میتونه خیلی مفید باشه نیز احساس شد./

استاندارد تقریبی اینطور بود که فضای جلو و سمت چپ و بالای کیس رو برای هوای ورودی در نظر گرفتن و فضای پشت کیس رو برای هوای خروجی/

اینجا مسئله خیلی پیچیده میشه.

چون تمام فاکتورها باید در نظر گرفته باشه.

بطور مثال حجم هوای ورودی از سقف و سمت چپ باید به گونه ای باشه که محل تلاقی هردو تقریبا فضای روی CPU باشه.

و همچنین در این بین طراحی کیس و طرز چینش قطعات و قدرت و حجم هوادهی فن ها و تکنولوژی فن ها.

میزان گرمایی که قطعات تولید میکنند و چندین و چند مورد دیگه تاثیر گذار هستن.

که به نظر من با در نظر گرفتن این مسائل شاید بشه خیلی از کیس ها رو با لوازمی که روی خودشون دارن بهینه کرد.

از موضوع اصلی خیلی منحرف نشیم.

خلاصه به طور کلی. به نظر من حجم هوای ورودی (بدون در نظر گرفتن مسائل جانبی مثل اینکه از کدوم سمت و با چه فشاری و ...)باید تا حدودی بیشتر از هوای خروجی باشه.

لینک به دیدگاه

البته بایستی ذکر کنم که هر کدوم از این روش ها یک سری مزایا دارند و یک سری معایب .

ما بیشتر به ورودی بیشتر هوا پرداختیم ، در صورتی که خروجی بیشتر هم مزایای خودش رو داره.

خروجی بیشتر باعث می شه تا فشار داخل کیس کم بشه. همون طور که می دونید هوای خارج کیس از هوای میانگین داخلی کیس کمتر هستش ، خلاء بوجود اومده باعث ترغیب برای ورودی بیشتر می شه و هوای داغ داخلی راحت تر خارج می شه.

در رای گیری یکی از فروم های خارجی بیشتر افراد به خروجی بیشتر نسبت به ورودی بیشتر رای داده بودند.

لینک به دیدگاه

:)?

دقت داريم اگر نسبت ميزان هوای خروجی نسبت به ميزان هوای ورودی بيشتر باشه اين خودش يک فشار مضاعف تحميل ميکنه و طبق فرمول فيزيک هم فشار و دما رابطه مستقيم دارند ،فشار بيشتر ،دمای بيشتر

ولی اگر نسبت ورودی به خروجی يک به يک باشه و ما فرضا در ورودی 3 فن همسان داشته باشيم و در خروجی هم 3 فن همسان ،مسلما اين حجم هوای خروجی به حالتی که يک فن ورودی و يک فن خروجی داريم ارجح ،طبيعی هم هست حجم بيشتری از هوا مبادله ميشه

لینک به دیدگاه

:)?

دقت داريم اگر نسبت ميزان هوای خروجی نسبت به ميزان هوای ورودی بيشتر باشه اين خودش يک فشار مضاعف تحميل ميکنه و طبق فرمول فيزيک هم فشار و دما رابطه مستقيم دارند ،فشار بيشتر ،دمای بيشتر

ولی اگر نسبت ورودی به خروجی يک به يک باشه و ما فرضا در ورودی 3 فن همسان داشته باشيم و در خروجی هم 3 فن همسان ،مسلما اين حجم هوای خروجی به حالتی که يک فن ورودی و يک فن خروجی داريم ارجح ،طبيعی هم هست حجم بيشتری از هوا مبادله ميشه

بله این هم مطلب خوبیه ، البته فکر کنم که فن قطعات مثل VGA , CPU این معادله رو کمی بهم بزنه.

در حالت خروجی بیشتر نسبت به ورودی ، فشار داخلی کاهش پیدا می کنه و مولکول های هوا از هم فاصله می گیرن و طبق گفته شما(فرمول فیزیکی) که کاملا هم درست هست دما پایین تر می یاد .

ولی من باز هم شک دارم کدوم روش بهتره!!!!!

هر کدوم یه مزیتی نسبت به اون یکی دارن . البته همه این ها بحث های تئوری هستند.

لینک به دیدگاه

خیلی جالب میشد که اگر برخی از این تئوری ها آزمایش بشن تا ببینیم در عمل کدوم یک غالب بر سایرین هست.

از نظرات دوستان هم استفاده میکنیم./

ولی حقیقتا اینقدر ایده و نظرات مختلف در این مورد میشه داد که اصلا آدم در حد تئوری نمیتونه هیچ کدوم رو بر دیگری برتر بدونه.

لینک به دیدگاه

فکر کنم منظور من اشتباه برداشت شد! :lol:

در حالتی که حجم خروجی نسبت به ورودی بيشتر باشه فشار کم نميشه! فشار افزايش پيدا ميکنه! چرا؟ خيلی طبيعيبه زبان خودمون ديگه هوای کافی برای خنک کردن قطعات درون کيس نيست. و اون نتيجه در فروم خارجی بنظر من صحيح نيست.

و امّا آزمايش اين مورد ،کافيه تمامی فن های کيس طوری تنظيم کنيد که هوا به بيرون بدمند ،حال دمای قطعات با پيش فرض مقايسه کنيد ،به طور چشمگيری افزايش پيدا ميکنند .(اين مورد فکر ميکنم در دفتر ليون به راحتی قابل انجام باشه)

و امّا وضعيت خلا

بله اگر خلا داشتيم قضيه فرق ميکرد ولی دوستان فروم خارجکی! اين نکته فراموش کردن کيس های کامپيوتر ايزوله نيستند و دارای منافذی هستند ،هر چقدر هم نسبت خروجی به ورودی بيشتر باشه به موقعيت خلا نخواهد رسيد!

چه تئوری چه عملی حجم هوای خروجی بيشتر نسبت به ورودی هيچ حسنی نداره! :D

و امّا گزينه اوّل که بيشترين رأی آورده هم در حالتی خاص دچار نقص هست ! اگر حجم ورودی خيلی خيلی بيشتر از حجم خروجی باشه ، ملکولهای هوا در داخل کيس چگالتر ميشن و داخل تبديل به کوره! ميشه

اينکه چقدر ورودی نسبت به خروجی بيشتر باشه که سيستم متعالی باشه نياز به محاسبه علمی داره که چون رشته من فيزيک نيست تو اين مورد کاری از دستم بر نمياد :)

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

با سلام به تمام دوستان

من دو سه تا قانون مكانيك رو بگم كه اين بحث روشن بشه (بعضي از دوستان يكسري فرضيات عنوان مي كنن كه آدم از خنده روده بر مي شه) ...

1- يك قانون سيالات مي گه كه شما در يك محيط شارشي سيالاتي(در بسته) مثل لوله يا مثلاًكيس يك سيال را ورودي مي ديد به همان اندازه خروجي مي گيريد به استثناي اين دو تبصره 

الف)‌ّبسته به نوع حركت سيال (آرام مغشوش) مقداري مقاومت در جهت عبور سيال بوجود مي آيد كه باعث افت خروجي به ميزان خيلي كمي نسبت به ورودي مي شود كه ناشي از اصطكاك نسبت به سطح عبوري مي باشد 

كه به عنوان مثال مي توان به وجود موانع در سر راه سيال يا زبري سطح را نام برد

ب) در هنگام تغيير مسير حركت مثلاً پبچش در لوله يك نوع مقاومتي بوجود مي آيد كه به آن افت موضعي مي گويند 

پس با عبور هوا از داخل كيس با اين همه پستي بلندي و موانع مقدار كمي كاهش خروجي داريم كه خيلي  كم مي باشد 

2- يك قانون ترموديناميكي هم مي گه در هنگام عبور يك سيال از يك حجم كنترل شده مثل كيس با دادن يا گرفتن گرما انرژي جسم تغيير مي كند يا به عبارتي چگالي سيال تغيير مي كند 

يعني در خروجي يككيس شما هواي سبكتري داريد خوب جرم هم كه نابود نمي شود پس سرعت خروج هوا زياد مي شود كه قضيه بر عكس قضيه بالايي مي شود كه اين مقدار هم خيلي كم هست 

اينايي كه گفتم چكيده دو تا كتاب 400 500 صفحه اي هستش .

1- خوب ما تو كيس افزايش فشار در نتيجه دما را داريم اما نه در حد كوره در حد 1 يا 2 درجه اين از اين 

2- اين قضيه افزايش يا كاهش هم بايد محاسبه بشه الكي نمي شه گفت خروجي زياد مي شه يا كم 

3- درز هاي كيث باعث عدم ايزوله شدن مي شه اما نه به اون حدي كه خلا ايجاد شده يا مثلا هوا در بره مگه ما چقدر داريم هوا از كيس خارج مي كنيم كه اين همه بخواد باعث عدم تعادل فشار بشه چند تا فن خيلي كوچيك 

كه در مقايسه با فضاي كيس هيچي نيست جت فن كه نيست 

خوب پيشنهاد من دنبال ورودي و خروجي و اينا نباشين 

شما يك روند درست كنيد كه چه طوري مثلاً اينقدر دبي هوارا از داخل كيس واز محل هايي كه قطعات اصلي كه گرماي بيشتري دارند عبور بديد و هواي گرم را از كيس خارج كنيد اصلاً هم مهم نيست كه فن كيس در ورودي باشه يا در خروجي مسئله مهم عبور هوا و تبادل گرمايي هست شايد شما تمام فن ها را در ورودي نصب كنيد يا در خروجي ...

نمونه اش را هم بگم فن رادياتور آب خودرو هوا ازچلو ماشين وارد ميشه بين پره ها عبور داده مي شه و از زير ماشين خارج مي شه مهم نيست فن جلوي رادياتور باشه يا عقبش مهم عبور هوا هست 

لینک به دیدگاه

سلام .

دوست خوبم نکاتی که بهش اشاره کردید کاملا درست هست .

یک سوال : فکر می کنید بهترین کیس موجود در بازار از نظر فنی با یک کیس متوسط ، از لحاظ دمای میانگین کل قطعات چقدر تفاوت (ازنظر درجه سانتی گراد) دارند؟

در جایی فرمودید 1 یا 2 درجه ، می تونید اختلاف کارایی Nvidia 470 GTX , Nvidia 480 GTX رو برای یک کاربر متوسط بیان کنید؟ آیا این فرد قادر تفاوت بین 30 فریم و 33 فریم رو احساس کنه ؟ اگه نه پس چرا مردم پول اضافه پرداخت می کنند؟ شاید برای فردی 3 فریم اضافه بسیار مفید و کارآمد باشه !!! در ضمن 2 درجه افزایش دما کلی همه قطعات نکته ای نیست که به راحتی ازش گذشت.

نکته بعدی این هست که شیارهای کیسو خروجی پرت کیس ها خیلی بیشتر از اون چیزی هست که تصور می کنید (این رو بر اساس تست بین 4 کیس که چندی پیش انجام دادم متوجه شدم و شاید در این رابطه بنده اشتباه می کنم )

جریان هوا ، مکش هوا ، میزان دمش هوا Airflow و فشار هوا Air pressure همه نکات متفاوتی در این بحث هستند.

راجب طریقه عبور هوا از قطعات هم خیلی قبل از اینها مدل های خوبی ارائه شده که به نظربنده بهترین اونها ورودی هوا از جلو و پایین کیس ، خروجی هوا از عقب (پشت) و بالای کیس هستش.

ببخشید پر حرفی کردم . در کل با فرمایشات جناب عالی موافقم و خوشحالم که فنی و علمی بحث می کنید . این نظر سنجی رم برای بیان همین مطالب زدیم.

لینک به دیدگاه

خوب پيشنهاد من دنبال ورودي و خروجي و اينا نباشين

شما يك روند درست كنيد كه چه طوري مثلاً اينقدر دبي هوارا از داخل كيس واز محل هايي كه قطعات اصلي كه گرماي بيشتري دارند عبور بديد و هواي گرم را از كيس خارج كنيد اصلاً هم مهم نيست كه فن كيس در ورودي باشه يا در خروجي مسئله مهم عبور هوا و تبادل گرمايي هست شايد شما تمام فن ها را در ورودي نصب كنيد يا در خروجي ...

نمونه اش را هم بگم فن رادياتور آب خودرو هوا ازچلو ماشين وارد ميشه بين پره ها عبور داده مي شه و از زير ماشين خارج مي شه مهم نيست فن جلوي رادياتور باشه يا عقبش مهم عبور هوا هست

من در این مورد اصلا با شما موافق نیستم/

چون اگر اینطور باشه ما میتونیم یه فن 405 ببندیم روی درب کناری کیس ، صدا رو هم فرض میکنیم که کنترل کردیم.

بعد به راحتی و با خیال راحت از سیستم استفاده کنیم.

که این اصلا درست نیست.

ماشین و کامپیوتر میشه قیاس مع الفارق !!!

===================

بعد اینکه مهم هست فن رادیاتور جلو باشه یا عقب ، چرا؟

خیلی مهم هست این نکته ، و اگر جستجوی کوتاهی بکنید ، متوجه میشید که روی این مسئله هم خیلی بحث میشه و در ماشینهای مختلف هم دارن این مسئله رو متفاوت به کار میگیرن.

قانونهای شما درست هست ولی این که نحوه قرارگیری و محل قرار گیری فن ها رو به کل رد کردید کاملا اشتباه هست و صد در صد این موارد تاثیر گذار هست.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

من در این مورد اصلا با شما موافق نیستم/

چون اگر اینطور باشه ما میتونیم یه فن 405 ببندیم روی درب کناری کیس ، صدا رو هم فرض میکنیم که کنترل کردیم.

بعد به راحتی و با خیال راحت از سیستم استفاده کنیم.

که این اصلا درست نیست.

ماشین و کامپیوتر میشه قیاس مع الفارق !!!

===================

بعد اینکه مهم هست فن رادیاتور جلو باشه یا عقب ، چرا؟

خیلی مهم هست این نکته ، و اگر جستجوی کوتاهی بکنید ، متوجه میشید که روی این مسئله هم خیلی بحث میشه و در ماشینهای مختلف هم دارن این مسئله رو متفاوت به کار میگیرن.

قانونهای شما درست هست ولی این که نحوه قرارگیری و محل قرار گیری فن ها رو به کل رد کردید کاملا اشتباه هست و صد در صد این موارد تاثیر گذار هست.

خوب دو نكته را عنوان كنم 

1- خوب درك بسياري از مسائل و قوانين فيزيكي براي بعضي ها بسيار مشكل است اما من به همه مي گم اگر شكي در آن هست براي نقض آن اقدام كنيم 

چه بسيار زيبا كه براي پيشرفت علم كمكي كرده باشي

م بسم ا....

2- بحث خودرو و كيس بحث هاي متفاوتي هست اند اما قوانين ثابت است 

مگر ما در كيس چه مقدار تبادل حرارتي داريم كه فن 405 روي كيس ببنديم 

در خودرو هم همينطور جلو و عقب بودن فن نسبت به رادياتور دلايل جزئي دارد كه بيشتر مربوطه به طراحي خودرو بر مي گردد و صرفه جويي در هزينه ها و تفاوت ها در سيستم ها كه من با اين تفاوت ها آشنا هستم اما اين 

قضيه ربطي به جلو يا عقب بودن فن نسبت به رادياتور ندارد 

در آخر بياييم موضوعات علمي را علمي بررسي كنيم .....

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

تجربه شخصی خودم @};-

هر چی فن من هست در بیارید @};-

ولی در کیس بردارید بزارید به امان خدا :-S

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...