رفتن به مطلب

تاثیر باس رم در سرعت کلی کامپیوتر چقدره؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به همگی

cpu 4790k و  رم با باس 3200 و cl 10  سرعت دو برابر  cpu 4790k و رم با باس 1600 و cl 10 داره؟

یعنی در شرایطی که همه چیز یکسان باشه و فقط باس رم 2برابر بشه سرعت کامپیوتر 2برابر میشه؟ یا نه مثلا حداکثر 10 درصد سرعت کلی کامپیوتر زیاد میشه؟

لینک به دیدگاه

اگر منظورتون افزایش کارایی در بازی است، باید بگم تنها 2 الی 4 فریم افزایش می یابد. در کل شاید 10 درصد هم در سیستم تاثیر نداره.

لینک به دیدگاه

خیلی خیلی ناچیز بهترین رم DDR3 باید 2400mhz و CL9 باشه ولی نهایتا ۲ فریم فرق داره

لینک به دیدگاه

ممنون. نه منظورم فقط بازی نبود. بصورت کلی نرم افزارهای سنگین و سبک و بازی . مثلا در فتوشاپ یا در پریمیر  یا نرم افزارهای کانورتر فیلم و فشرده ساز مثل winrar با شرایطی که گفتم سرعت 2 برابر میشه؟

" cpu 4790k و  رم با باس 3200 و cl 10  سرعت دو برابر  cpu 4790k و رم با باس 1600 و cl 10 داره؟

یعنی در شرایطی که همه چیز یکسان باشه و فقط باس رم 2برابر بشه سرعت کامپیوتر 2برابر میشه؟ یا نه مثلا حداکثر 10 درصد سرعت کلی کامپیوتر زیاد میشه؟ "

لینک به دیدگاه

دوست عزیز تو بازی رم با فرکانس پایه 1600 و cl پایینتر با فرکانس بالا و cl بالاتر برابری میکنه ولی در کل طبق فرموده دوستان درکل شاید کمتر از 10% ایجاد اختلاف بکنه ولی در استفاده از نرم افزارهای فشرده سازی این اختلاف خودشو نشون میده که بیشتر خواهد بود

لینک به دیدگاه

با سلام.

تاثیر و تفاوت بسیار کمتر از میزان تصور شماست در بیشتر موارد بجز بعضی موارد رندرینگ مانند مایا تفاوت ها  در محدوده ی 2 تا 5 درصد قرار میگیرن(میان 2400 و3200)  که به هیچ عنوان توجیه کننده ی هزینه های سرسام آور فرکانس هایی مانند 3200 نخواهد بود . درحال حاضر مناسبترین فرکانس 2400 هست با توجه به قیمت و حتی 1600 هم برای بسیاری از کاربری ها مناسب هست.

http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill/11

http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill/10

http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill/12

http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill/8

موفق باشین.

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

دوست عزیز تو بازی رم با فرکانس پایه 1600 و cl پایینتر با فرکانس بالا و cl بالاتر برابری میکنه ولی در کل طبق فرموده دوستان درکل شاید کمتر از 10% ایجاد اختلاف بکنه ولی در استفاده از نرم افزارهای فشرده سازی این اختلاف خودشو نشون میده که بیشتر خواهد بود

ممنون از راهنمایی شما .

یعنی مثلا در نرم افزارهای فشرده سازی چقدر سرعت بیشتر میشه؟ 

حداقل 30 درصد افزایش سرعت داریم یا نه؟

لینک به دیدگاه

با سلام.

تاثیر و تفاوت بسیار کمتر از میزان تصور شماست در بیشتر موارد بجز بعضی موارد رندرینگ مانند مایا تفاوت ها  در محدوده ی 2 تا 5 درصد قرار میگیرن(میان 2400 و3200)  که به هیچ عنوان توجیه کننده ی هزینه های سرسام آور فرکانس هایی مانند 3200 نخواهد بود . درحال حاضر مناسبترین فرکانس 2400 هست با توجه به قیمت و حتی 1600 هم برای بسیاری از کاربری ها مناسب هست.

http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill/11

http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill/10

http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill/12

http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill/8

موفق باشین.

خیلی ممنون. یعنی در رندرینگ با مایا  تفاوت سرعت بین باس 3200 با باس 1600 حداقل 30 درصد افزایش سرعت هست؟ با شرایطی که در پست اول نوشتم.

ویرایش شده توسط 81t
لینک به دیدگاه

ممنون از راهنمایی شما .

یعنی مثلا در نرم افزارهای فشرده سازی چقدر سرعت بیشتر میشه؟ 

حداقل 30 درصد افزایش سرعت داریم یا نه؟

anandtech : Moving from DDR3-1333 to DDR3-2400 speeds the process up by 20%, with the biggest gain moving from 1333 to 1600, and noticeable gains all the way up to 2133 C9.@

این میزان تفاوت میان 2400 و 3200 کمتر خواهد بود

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون. یعنی در رندرینگ با مایا  تفاوت سرعت بین باس 3200 با باس 1600 حداقل 30 درصد افزایش سرعت هست؟ با شرایطی که در پست اول نوشتم.

The biggest gain was using Maya where a 22% increase was observed.@anandtech

تفاوت میان 1333 و 2400 . مانند مورد قبل در این مورد هم تفاوت میان 2400 و 3200 کم تر خواهد بود.

درحالت کلی هرچی بالاتر میرین عوامل بیشتری محدودیت و گلوگاه ایجاد میکنن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تو پلتفورم اینتل معمولا هرچی فرکانس میره بالاتر سرعت و کارایی بیشتر میشه ولی خیلی محسوس نیست! اون هم مشروط بر اینکه تایم اصلی خیلی گشاد نشه !
البته همین افزایش پرفورمنس هم تا یه جایی اتفاق میافته و بعد از اون کاهش هم داریم که جلوتر توضیحش رو میدم!

مثلا اگر شما روی همین پلتفورمی که دارید رم 3000 تاخیر 15-15-14 داشته باشید اونقدری تفاوت با 2400 و تاخیر 10-10-9 نداره و احتمالا در بیشتر موارد چینش دوم بهتر باشه !

خیلی موارد در کارایی رم تاثیر داره! اگر همه با هم رعایت بشه خوب مسلما بیشترین کارایی رو دارید.

اول دوال ساید یا سینگل ساید بودن رم هست! اصطلاحا یک بر چیپ یا دوبر چیپ هم میگن در بازار ما! که به صورت SS یا DS هم شناخته میشه ! در مقایسه dual Side و single Side باید بگم که رمهای DS کارایی بهتری دارند اون هم حدود 100 تا 150 مگاهرتز! مثلا اگر رم دوال ساید 2666 با تایم 13-13-11 دارید با رم 2800 سینگل ساید با تایم مشابه کارایی تقریبا یکسانی دارند.

دوم خود چیپ هست ! چیپ های سامسونگ معمولا کارایی بالاتری نسبت به سایر مثل هاینیکس و مایکرون و ... دارند ولی اصلا به وسیله کاربر معمولی قابل تشخیص نیست.

سوم گزینه TRFC و کامند ریت هست. کامند ریت که به صورت 1T,2T.3T هست و خوب 1T از همه بهتر هست و نتیایج تستها در این حالت بهتر هست ولی معمولا تنگ کردن این تایم  موجب محدودیت در افزایش در بعضی از فرکانس ها هست.

TRFC هم در رمهای قدیمی مثل پاور چیپ ها و الپیدا خیلی خوب پایین می اومد و تنگ می شد که روی افزایش کارایی خیلی تاثیر داشت. یه جورایی پایین اومدن این گزینه به گرید چیپ ها بر می گرده و میشه گفت هرچی این تایم تنگ بشه کیفیت ساخت رم بالاتر هست.

چهارم چینش سابتایمینگ های دوم و سوم هست. یکسری سابتایمینگ ها مثل tWCL تاثیر خوب و مثبتی بر افزایش سرعت نوشتن داره. پس تا جایی که میشه باید تنگشون کرد!

اما نکته ای که هست با افزایش فرکانس اگر یکسری از همین سابتایمینگ ها گشاد بشه بکلی گند می خوره توی پرفورمنستون ! اون نکته ای که بالا گفتم همین هست !

برای نمونه یکسری رم برای شرکت معظم ژل داشتیم به نام Evo Potenza که تقریبا پارسال همین موقع ها خیلی تو بازار زیاد بود ! این رمها معمولا  در فرکانس های بالا که XMP بود کارایی خیلی پایین تری نشون می دادند نسبت به فرکانس های پایین تر ! علت هم گشاد شدن به یکباره تمام سابتایمینگ ها بود! مثلا tWCL ار 6 به 8 گشاد میشد.

فکر می کنم بهترین محدود فرکانس برای پلتفورم شما که میشه سابتایمینگ ها رو هم تا حد مطلوبی tight گرفت از 2666 تا 2800 هست.

نکته دیگه اعمال ولتاژ مناسب به رم هست! اگر ولتاژتون خیلی کم باشه با کرش کردن سیستم روبرو میشید و در مواردی شاید تنگ کردن تایم ها و افزایش فرکانس رم بدون اعمال ولتاژ بیشتر از محدوده تعریف شده در XMP یعنی 1.65 باعث افت کارایی باشه. معمولا در صورت آشنایی و داشتن هیتسینک خوب رم میتونید این ولتاژ رو تا 1.7 برای استفاده 24/7 اعمال کنید.

برای سنجش افزایش کارایی رم در صورت تنگ کردن تایم ها میتونید از تست های physics 3d11 , Maxmem,Aida 64, Hyper PI استفاده کنید.

در زیر میتونید اثر افزایش فرکانس رم در پلتفورم 1151 رو مشاهده کنید: 

http://www.tomshardware.com/reviews/skylake-intel-core-i7-6700k-core-i5-6600k,4252-3.html

لینک به دیدگاه

تو پلتفورم اینتل معمولا هرچی فرکانس میره بالاتر سرعت و کارایی بیشتر میشه ولی خیلی محسوس نیست! اون هم مشروط بر اینکه تایم اصلی خیلی گشاد نشه !

البته همین افزایش پرفورمنس هم تا یه جایی اتفاق میافته و بعد از اون کاهش هم داریم که جلوتر توضیحش رو میدم!

مثلا اگر شما روی همین پلتفورمی که دارید رم 3000 تاخیر 15-15-14 داشته باشید اونقدری تفاوت با 2400 و تاخیر 10-10-9 نداره و احتمالا در بیشتر موارد چینش دوم بهتر باشه !

خیلی موارد در کارایی رم تاثیر داره! اگر همه با هم رعایت بشه خوب مسلما بیشترین کارایی رو دارید.

اول دوال ساید یا سینگل ساید بودن رم هست! اصطلاحا یک بر چیپ یا دوبر چیپ هم میگن در بازار ما! که به صورت SS یا DS هم شناخته میشه ! در مقایسه dual Side و single Side باید بگم که رمهای DS کارایی بهتری دارند اون هم حدود 100 تا 150 مگاهرتز! مثلا اگر رم دوال ساید 2666 با تایم 13-13-11 دارید با رم 2800 سینگل ساید با تایم مشابه کارایی تقریبا یکسانی دارند.

دوم خود چیپ هست ! چیپ های سامسونگ معمولا کارایی بالاتری نسبت به سایر مثل هاینیکس و مایکرون و ... دارند ولی اصلا به وسیله کاربر معمولی قابل تشخیص نیست.

سوم گزینه TRFC و کامند ریت هست. کامند ریت که به صورت 1T,2T.3T هست و خوب 1T از همه بهتر هست و نتیایج تستها در این حالت بهتر هست ولی معمولا تنگ کردن این تایم  موجب محدودیت در افزایش در بعضی از فرکانس ها هست.

TRFC هم در رمهای قدیمی مثل پاور چیپ ها و الپیدا خیلی خوب پایین می اومد و تنگ می شد که روی افزایش کارایی خیلی تاثیر داشت. یه جورایی پایین اومدن این گزینه به گرید چیپ ها بر می گرده و میشه گفت هرچی این تایم تنگ بشه کیفیت ساخت رم بالاتر هست.

چهارم چینش سابتایمینگ های دوم و سوم هست. یکسری سابتایمینگ ها مثل tWCL تاثیر خوب و مثبتی بر افزایش سرعت نوشتن داره. پس تا جایی که میشه باید تنگشون کرد!

اما نکته ای که هست با افزایش فرکانس اگر یکسری از همین سابتایمینگ ها گشاد بشه بکلی گند می خوره توی پرفورمنستون ! اون نکته ای که بالا گفتم همین هست !

برای نمونه یکسری رم برای شرکت معظم ژل داشتیم به نام Evo Potenza که تقریبا پارسال همین موقع ها خیلی تو بازار زیاد بود ! این رمها معمولا  در فرکانس های بالا که XMP بود کارایی خیلی پایین تری نشون می دادند نسبت به فرکانس های پایین تر ! علت هم گشاد شدن به یکباره تمام سابتایمینگ ها بود! مثلا tWCL ار 6 به 8 گشاد میشد.

فکر می کنم بهترین محدود فرکانس برای پلتفورم شما که میشه سابتایمینگ ها رو هم تا حد مطلوبی tight گرفت از 2666 تا 2800 هست.

نکته دیگه اعمال ولتاژ مناسب به رم هست! اگر ولتاژتون خیلی کم باشه با کرش کردن سیستم روبرو میشید و در مواردی شاید تنگ کردن تایم ها و افزایش فرکانس رم بدون اعمال ولتاژ بیشتر از محدوده تعریف شده در XMP یعنی 1.65 باعث افت کارایی باشه. معمولا در صورت آشنایی و داشتن هیتسینک خوب رم میتونید این ولتاژ رو تا 1.7 برای استفاده 24/7 اعمال کنید.

برای سنجش افزایش کارایی رم در صورت تنگ کردن تایم ها میتونید از تست های physics 3d11 , Maxmem,Aida 64, Hyper PI استفاده کنید.

در زیر میتونید اثر افزایش فرکانس رم در پلتفورم 1151 رو مشاهده کنید: 

http://www.tomshardware.com/reviews/skylake-intel-core-i7-6700k-core-i5-6600k,4252-3.html

خیلی خوب توضیح داده بودین ولی من تقریبا چیزی نفهمیدم یه 10-20 بار باید بخونم تست کنم بفهمم

الان من سیستم تو امضام هست

این رم تک کانال رو بفروشم 2 تا 4 بگیرم با CL پایین تاثیری داره؟

کلا چه برند یا مدلی خوب هست؟

سوال بعدیم اینه

الان مثلا پردازنده من مکس 1333 میشناسه

و پردازنده های بالا مکس 1600

پس این رم های 2400 به چه دردی می خورند؟

لینک به دیدگاه

اگه اون پردازنده ها 1600 میتونن 2400 رو به کار بگیرند چرا من نمی تونم 1600 راش بندازم و مجبورم رو 1333 کار کنم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی خوب توضیح داده بودین ولی من تقریبا چیزی نفهمیدم یه 10-20 بار باید بخونم تست کنم بفهمم

الان من سیستم تو امضام هست

این رم تک کانال رو بفروشم 2 تا 4 بگیرم با CL پایین تاثیری داره؟

کلا چه برند یا مدلی خوب هست؟

سوال بعدیم اینه

الان مثلا پردازنده من مکس 1333 میشناسه

و پردازنده های بالا مکس 1600

پس این رم های 2400 به چه دردی می خورند؟

باید ببینید کاربرد شما از سیستم چی هست !

مسلم که دوال بودن رم خیلی موثر هست و تاثیرش کامل حس میشه. کلا نمیشه گفت چه برندی به طور کامل برتری داره ! حتی در یک برند و در یک سری خاص گاها محصول با چند چیپ مختلف تولید میشه ! مثلا رمهایی که من دارم !

Kingstone Hyper Fury 1866. خب من اول که این رمها رو که گرفتم با علم به اینکه SS هستند و چیپ های به کار رفته برای شرکت Hynix و از MFR ها هست خرید کردم! MFR ها معمولا خیلی خوب فرکانس می گیرند! از شانس بنده گرید چیپ ها خوب هست نسبتا و در پلتفورم بنده که محدودیت فرکانسی داره یعنی سندی بریج براحتی 2133 رو با تایم خوب و قابل قبول 27-10-10-9 و کامند 1T و با ولتاژ 1.66 فول استیبل هستند.

بعد ها این سری رم با چیپ های دیگری تولید شد !یعنی با مایکرون و همین هاینیکس ولی AFR و BFR که از بدترین چیپ های هاینیکس هستند و در حال حاظر رمهای این خانواده با بدترین چیپ های ممکن تو بازار هستند و علت قیمت پایین سری های جدید هم همین هست که کینگ استون یه تخلیه چیپ DDR3 به طور کامل روی این سری داشته و هرچی آشغال بوده روی سری جدید هایپر فیوری زده ! حتی دیده شده که روی 1 ماژول از دو مدل چیپ استفاده شده ! مثلا از CFR , BFR کنار هم !

برای پلتفورم شما خیلی نمیشه تاثیرش رو حس کرد و من در صورتی که قصد تغییر پلتفورم داشته باشید بهتون پیشنهاد میدم رم رو تعویض کنید.

پردازنده های اینتل یه پروفایلی دارند به اسم XMP که در بایوس میشه با فعال کردن اون به فرکانس های بالاتر دست پیدا کرد! برای فعال کرد XMP باید برد و سری پردازنده مناسب باشه! خوب مسلما رم هم باید فرکانس بالا باشه! 

اگه اون پردازنده ها 1600 میتونن 2400 رو به کار بگیرند چرا من نمی تونم 1600 راش بندازم و مجبورم رو 1333 کار کنم

شما نه بردت برای افزایش فرکانس رم ساخته شده ! و احتمالا نه پردازنده ات مموری کنترلر خوبی داره و مموری هم از بدترین سری های تولید کورسیر هست! گرچه همون محدودیت برد کافی هست که شما نتونید رم رو در فرکانس 1600 استفاده کنید.

لینک به دیدگاه

شما نه بردت برای افزایش فرکانس رم ساخته شده ! و احتمالا نه پردازنده ات مموری کنترلر خوبی داره و مموری هم از بدترین سری های تولید کورسیر هست! گرچه همون محدودیت برد کافی هست که شما نتونید رم رو در فرکانس 1600 استفاده کنید.

با تشکر

برد که تا 1600 ساپورت می کنه و تا 2400 حالت OC

پردازنده زده تا 1333 ساپورت می کنه ولی من اینو میگم اگه پردازنده محدودیت ایجاد میکنه خوب i7 اخرین مدلش زده 1600 ساپورت می کنه چرا اون روش 2400 جواب میده

رم هم که نمی دونم والا موقع خرید ما بهترین بود 300 خریدیم

الان شده بدترین 100 تومان هم نمیخرن :D

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...