رفتن به مطلب

Align کردن هاردهای وسترن دیجیتال

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام

همانطور که میدونید هاردهای جدید وسترن دیجیتال مخصوصا با سایزهای بزرگ مشکل سرعت دارند

و خیلیها از جمله خودم خیلی اذیت میشدم

سرعت سیستم در حد پنتیوم 3 میشد

نصب ویندوز و کپی کردن و ... خیلی کند بود

اما مشکل کار کجاست ؟

در هاردهای وسترن جدید بایستی بعد از پارتیشن بندی هارد، درایوها را Align کرد

بعد از اینکار سرعت بیشتر میشه مثل بقیه هاردها

در انجام مراحل باید دقت بیشتری به خرج دهید

اگر مراحل را درست انجام بدید مشکلی نخواهید داشت

در صورت بروز مشکل در یکی از مراحل بهتره مشکل را همینجا بیان کنید

دقت کنید آسیبهای احتمالی به عهده خودتون بوده و اگر حس میکنید مبتدی هستید کار را به یک نفر وارد در ضمینه کامپیوتر واگذار کنید

گام اول بکاپ گیری از اطلاعات هارد :

Align کردن یک هارد وسترن دیجیتال 1 ترابایتی حدود 1 دقیقه طول میکشه

اما در صورتی که درایوها خالی باشند

اگر درایوها خالی نباشند کار بسیار سخت شده و ممکنه ساعتها طول بکشه (بسته به میزان فضای استفاده شده از هارد)

همچنین ممکنه در طی انجام مراحل با اروری برخورد کنید که اطلاعات از درایوها بپرند

پس در نتیجه توصیه میشه قبل از هر کاری از اطلاعات خودتون بکاپهای لازم را داشته باشید

بهترین راه هار به هارد کردن هست

و اگر اطلاعات کمتری دارین میتونین به دی وی دی رایت کرده و یا کپی کنید به فلش مموری

گام دوم پارتیشن بندی هارد :

حالا از اطلاعات خودتون بکاپ گرفتین کار راحته

نوبت پارتیشن بندی میرسه

اما با چه برنامه ای ؟ این خیلی مهمه

با استفاده از خود ویندوز

سی دی ویندوز را داخل سی دی رام گذاشته و بوت کنید

در اولین مرحله نصب ویندوز (مرحله انتخاب درایو) همونجا ابتدا تمام درایوها را پاک کنید

بعد درایوهای جدید را ایجاد کنید (از میانبرهای کلیدی استفاده کنید)

بعد از اتمام کار باید درایوها را فرمت کنید

دقت کنید فرمت نیز باید در خود ویندوز انجام بشه

میتونید ویندوز نصب کنید یا نکنید اختیاری هست

تمام این کارها را میتونید در خود ویندوز و برنامه (Disk Management) نیز انجام دهید

همچنین از ویستا و سون نیز میتونید استفاده کنید

گام سوم Align کردن هارد :

حالا که هارد حاظر شده میتونید هارد را Align کنید

برای Align کردن باید نرم افزار مورد نظر را از سایت وسترن دیجیتال دانلود کنید

آدرس صفحه :

http://support.wdc.com/product/downl...id=805〈=en

در این صفحه برنامه چند حالت گذاشته شده

حالت اولی تحت ویندوز هست که نیازی به توضیح نداره

و حالت دومی ISO همون ایمیج هست که باید دانلودش کنید و رایتش کنید به سی دی (راه حل پیشنهادی)

دانلود کنید با سایز 27 مگ

بعد از رایت کردن سیستم را ریستارت کرده و با سی دی بوت کنید

برنامه باز شده و مراحل را طی میکنید

چون مراحل ساده هستند توضیح بیشتری نمیدم ولی سوالی داشتین بپرسین

بعد از اتمام کار از برنامه خارج شده و در نهایت سیستم را راه اندازی مجدد کنید ( سی دی را از سی دی رام بردارید)

اگر ویندوز ندارید ویندوز جدید نصب کنید

اطلاعات قبلی را به هارد کپی کرده و از هارد وسترن خود که سرعتش درست شده لذت کافی را ببرید

نکته 1 :

اگر از یک درایو استفاده کنید علاوه بر Align کردن هارد، بایستی جامپری نیز به هارد وصل کنید

پس کسانی که کل هارد را یک درایو در نظر میگیرند باید از جامپر استفاده کنند

پس کسانی که از مولتی پارتیشن (بیشتر از 1 درایو) استفاده میکنند (تقریبا اکثر کاربران) نباید از جامپر استفاده کنند

محل نصب جامپر پایه های 7 و 8 هست هست

طبق عکس زیر :

نکته 2 :

بعد از این کارها ممکنه برنامه پارتیشن مجیک را بعدا باز کنید

اگر برنامه هارد را نشناخت و درایوی ندیدید تعجب نکنید

پس به هیچ چیز نباید دست بزنید

برنامه های دیگر نیز ممکنه هارد را درست نشناسند مهم نیست

یادتون باشه از این پس باستی از خود ویندوز برای ایجاد پارتیشن و تغییرات استفاده کنید

و در صورت تغییراتی در پارتیشنها (ریساز کم و اضافه کردن و...) بایستی دوباره Align کنید

منبع:يكي از فرومهاي فارسي و خود فروم وسترن ديجيتال اميدوارم مفيد باشه

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

گام اول بکاپ گیری از اطلاعات هارد :

این قسمت را بسیار پایه می باشم، چه دوستانی را دیدم که به علت نداشتن بکاپ اطلاعاتشان را از دست دادند. جان آن شخصی که دوستش میدارید از اطلاعاتتان بکاپ تهیه فرمایید

حتی شما دوست عزیز

نکته 2 :

بعد از این کارها ممکنه برنامه پارتیشن مجیک را بعدا باز کنید

اگر برنامه هارد را نشناخت و درایوی ندیدید تعجب نکنید

پس به هیچ چیز نباید دست بزنید

برنامه های دیگر نیز ممکنه هارد را درست نشناسند مهم نیست

یادتون باشه از این پس باستی از خود ویندوز برای ایجاد پارتیشن و تغییرات استفاده کنید

و در صورت تغییراتی در پارتیشنها (ریساز کم و اضافه کردن و...) بایستی دوباره Align کنید

منبع:يكي از فرومهاي فارسي و خود فروم وسترن ديجيتال اميدوارم مفيد باشه

پس با این حساب که:

اگر برنامه های دیگه نتونن هارد و پارتیشن ها رو به درستی شناسایی کنن که خب خیلی بده. یه وقت یه اتفاقی می افته آدم مجبور میشه با نرم افزارهایی دیگه به جون هارد بی افته...مثلا وقتی ویندوزش خراب میشه بخواد پارتیشن بندی رو عوض کنه یا با برنامه هایی مثل Acronis از پارتیشن ها امیج بگیره و در موقع لزوم برگردونه و یا اصلا بخواد Data Recovery کنه... تکلیف چیه؟؟؟ این خیلی قضیه مهمی هستش

(ضمنا اگر هر بار بعد از پارتیشن بندی بخواد Align کنه که خیلی مسخره میشه! اما خب اینم در نظر بگیریم آدم که هر روز پارتیشن بندی رو عوض نمیکنه!!!)

لینک به دیدگاه

حتما ALGIN كنيد . من نكردم و كلي اغز اطلاعاتم پريد. ابدا از نرم افزاري جز ACRONIS استفاده نكنيد .وسترن گرين اول بايد algin بشه بعد با acronis پارتشين بندي بشه . اين كار با 3 تا هارد انجام داددم بي مشكل كار ميكنه . البته منم دير به فكر افتادم /

لینک به دیدگاه

سلام. اگه هارد قرار باشه raid 0 بشه هم بازم باید align بشه ؟ البته من تا حالا raid کار نکردم ولی قرار 2 تا WD رو raid ;kم واسه سیستم !I%20Do%20not%20Know.gif

لینک به دیدگاه

سلام. اگه هارد قرار باشه raid 0 بشه هم بازم باید align بشه ؟ البته من تا حالا raid کار نکردم ولی قرار 2 تا WD رو raid ;kم واسه سیستم !I%20Do%20not%20Know.gif

قبل از RAID كردن . ALGIN كنيد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

WD Align Utility

در همینجا مطلب زیر رو نوشته :

WD Align is only necessary for users who have:

• Installed Windows XP to a WD AFD
  • Cloned a source bootable hard drive with any Windows OS to a target AFD using a cloning tool other than True Image WD Edition
  • Created single or multiple partitions on an AFD using Windows XP

بنابر نوشته خود سایت وسترن دیجیتال align کردن به هیچ وجه در حالت عادی لازم نیست و فقط برای سه مورد بالا لازمه . یعنی :

1 - روی هاردی که اون رو advanced format کرده اید windows xp نصب کرده باشید.

2 - با هر ویندوزی از هارد قبلیتون که bootable بوده روی هارد جدید که باز هم advanced format باشه image گرفته باشید (به جای استفاده از برنامه image مخصوص وسترن دیجیتال)

3 - با ویندوز xp روی هاردتون (که باز هم اگر advanced format باشه) یک یا چند پارتیشن ساخته باشید.

در نتیجه موضوع اصلا اون طوری نیست که دوستان برداشت کردن. و فقط در صورتی که هارد وسترنی که استفاده میکنید رو advanced format کرده باشید ممکنه نیاز به این کار ها پیدا کنید. و اکثرا با ویندوز xp . نه در هر شرایطی. من خودم چندین سال هستش که از هارد های وسترن استفاده میکنم و به هیچ مشکل کاهش سرعت یا از دست رفتن اطلاعات بر نخوردم. چه در حالت معمولی چه raid 0 . الان هم 4 تا Caviar Black 1TB رو Raid 0 کردم و ویندوز 7 نصب کردم و استفاده میکنم.

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

به نظر من بعد از پارتشين بندي حتما algin كنيد . خودم روي يك هارد يك ترابايت سري گرين و دوستاني هم با 500 مشكلات نسبتا جدي داشتند .

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

هارد های seagate که چنین مشکلاتی ندارند ؟

فقط 64 مگی ها این مشکل رو دارن ؟

اگر این طور نیست، آدم چرا بره WD بگیره که این مشکلات رو داشته باشه ؟!

(تو سری های جدید مرتفع شده این قضیه ؟!)

لینک به دیدگاه

• 10 ماه بعد...

هارد های seagate که چنین مشکلاتی ندارند ؟

فقط 64 مگی ها این مشکل رو دارن ؟

اگر این طور نیست، آدم چرا بره WD بگیره که این مشکلات رو داشته باشه ؟!

(تو سری های جدید مرتفع شده این قضیه ؟!)

البته تاپیک مال مدتها پیش هست ولی برای دوستانی که با هارد WD GREEN مشکل دارن بد نیست این پست رو ملاحظه بفرمایید :

http://lioncomputer....ndpost&p=109597

دلیل ALIGN شدن برای ویندوز XP رو نوشته. هاردهای BLACK و BLUE نیاز به ALIGN ندارن و فقط سری GREEN رو نوشتن اونم 1TB رو به خاطر افزایش سرعت advanced format پیاده کردن. ویندوز 7 توانایی شناخت هر دو فرمت قدیمی و advanced رو داره ؟ یعنی سیگیت و سامسونگ و غیره این فرمت پیشرفته روی هارداشون پیاده سازی نکردن که نیازی به ALIGN ندارن؟

ویرایش شده توسط username
لینک به دیدگاه

حتما ALGIN كنيد . من نكردم و كلي اغز اطلاعاتم پريد. ابدا از نرم افزاري جز ACRONIS استفاده نكنيد .وسترن گرين اول بايد algin بشه بعد با acronis پارتشين بندي بشه . اين كار با 3 تا هارد انجام داددم بي مشكل كار ميكنه . البته منم دير به فكر افتادم /

دوست من چطوری وقتی پارتیشن بندی نشده میشه align کرد !؟

خوب من میخوام دو تا ویندوز رو دو تا پارتیشن اول نصب کنم و بقیه پارتیشنهای دیتا بشه.

احتمال زیاد align تحت ویندوز انجام میدم.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام دوستان

اینگاری برنامه رو از سایت وسترن برداشتن.

اگر کسی لینکی چیزی پیدا کرد خبر کنه.

ممنون

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

من که تفاوتی در آلاین و بدون آلاین در سرعت هارد ندیدم B)

لینک به دیدگاه

این لینک نرم افزار

http://support.wdc.com/product/downloadsw.asp?sid=128

فقط کافیه به صورت رایگان در سایت ثبتنام بفرمایید

ویرایش شده توسط ahmad_ebrahimian
لینک به دیدگاه

با سلام..

دوستان عنایت داشته باشند، فرایند همتراز سازی (Align) رو فقط زمانی نیاز هست انجام بدید که

1- هارددیسک شما از نوع Advance Format باشه که روی برچسب این هارددیسک ها معمولا عبارتی قید می شود (حداقل قبلا که می شد)

2- شما این هارددیسک تون رو در ویندوز XP استفاده می کنید.

3- این هارددیسک رو با ویندوز XP و یا سایر برنامه های Partitioning فدیمی تر که سایز سکتور های 4K رو نمیفهمن پارتیشن کردید. (حتی اگر الان در ویندوز 7 از آن استفاده می کنید)

خلاصه ابنکه در بین سیستم عامل ها فقط ویندوز XP (و برخی نگارش های قدیمی MAC OS X ) نیاز به الاین کردن این هارددیسک ها دارند چرا که همانطور که گفته شد سکتور های 4K و نمی فهمن. و البته اگر هارددیسک رو با نرم افزار های قدیمی پارتیشن کنید نیز همین مشکل رو خواهید داشت.

پس دوستانی که هارددیسک شون رو توسط ویندوز 7 پارتیشن کردن و از آن در ویندوز 7 نیز استفاده می کنند نیاز به الاین کردن ندارند.

موفق و موید باشید.

لینک به دیدگاه

سلام

با برنامه اکرونیس پارتیشن بندی بشه باز هم advanced format میخواد ؟

سرعت خوندن نوشتن باید چند باشه ؟ 180؟

الاین نشه چه مشکلی غیر از سرعت پیش میاد ؟ اطلاعات میپره یا اینکه فضای ذخیره سازی بیشتری گرفته میشه ؟

ممنون

ویرایش شده توسط php
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...