رفتن به مطلب

تست 12عدد DVD Writer موجود در بازار ایران توسط لیون کامپیوتر

اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود دوستان گلم

میدونم که خیلی از ماها در خرید کالای پر مصرفی مثل DVD RW که تست و مقایسه های بسیار کمی ازش وجود داره به مشکل انتخاب بر میخوریم . و این مشکل رو منه فروشنده که همیشه مشتری در اینجور مواقع انتخاب این کالا رو در اختیار من قرار میده و میگه ( هر چی شما بگید ) کاملا درک میکنم از اینرو تصمیم به تست و بنچ مارک DVD RW های موجود بازار گرفتیم که جناب پوریا شعبانی زحمت تمام تستها رو کشیدن و واقعا ازشون تشکر میکنم .

در لینک زیر ما قبل از اینکه تستها رو به نمایش بگذاریم از شما عزیزان نظر سنجی کردیم که به ترتیب کدوم کالا رو انتخاب میکنید که خودتون بعد از مشاهده این تستها حتما تعجب خواهید کرد که چقدر درصد اشتباه انتخاب این کالا زیاده :

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?/topic/4765-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-11-%D8%B9%D8%AF%D8%AF-dvd-rw-%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/

این بار بر آن شدیم تا سوالات متعدد کاربران را در خصوص انتخاب ODD مناسب ، با یک تست جامع بین 12 مدل موجود در بازار پاسخگو باشیم. امید است که این تست منبع خوبی برای همه دوستان در انتخاب و خرید کالای مورد نظر باشد. (عکس : 1 و 2 و 3 )

1%20%284%29.JPG

1.JPG

1%20%282%29.JPG

برای مشاهده مقاله به طور کامل اینجا کلیک کنید

منتظر نظرات خوب شما هستیم

لینک به دیدگاه

به نظرم واقعا نتایج جالبه.

مخصوصا Pioneer که من اصلا قبولش ندارم. ولی جایگاه Asus و Plextor کاملا درسته.

خیلی جالبه که حتی یک نفر از دوستان هم نتونست این ترتیب رو به طور صحیح حدس بزنه!!! @};-

که به نظرم نشون دهنده‌ی اینه که چقدر تا به حال اشتباه میکردیم در انتخاب برند.

و صد در صد اینکه چقدرنتایج این تست ها به دوستان کمک میکنه در انتخاب های آینده.

البته بنده در حال حاضر هم دوتا ODD دارم که یکیش Plextor هست که 5 سال داره میخونه و رایت میکنه بدون مشکل!!!

و یکی هم Asus.

اضافه میکنم که: از آقا پوریا عزیز هم تشکر میکنم که زحمت این تست ارزشمند رو کشیدن.@};-

ویرایش شده توسط MaKenZi
لینک به دیدگاه

اینهم از نتایج انتخاب دوستان:

17 نفر رده بندی برندها رو حدس زدن

که این شد نتایجه":

Pioneer 12 بار انتخاب شده

Plextor 11 بار

Asus 2 بار

Teac 3 بار

Suzuki 1 بار

HP 5 بار

LiteOn 13 بار

Aeopen 1 بار

LG 1 بار

SamSung 3 بار

Sony 1 بار

به قول مشت نمونه خروار:

جمع بندی:

کم شدن اعتماد کاربرا به برند Asus

انتخاب درست دو برند Pioneer و Plextor

بی توجهی به برند خوبی چون Teac

اعتماد بالا به برند متوسطی چون LiteOn

و بالاخره جایگیری 3 غول فناوری در انتهای جدول: LG و SamSung و Sony

لینک به دیدگاه

رايتر ايسوز IDE دربش بعد از مدتي مي چسبه يعني با زور باز مي شه بايد چند بار بزنيد بيرون بياد

رايتر ايسوز ساتا خوبه عالي ولي بعد از چند هزار تا ديسک که خوند البته نه براي رايت فقط براي خوندن ديسک ها يه کم ضعيف مي شه و ديسک هايي که فول هست رو دير مي خونه

لايتون خيلي خوبه و خيلي سريع ديسک رو مي خونه ولي براي خوندن خوبه نه براي رايت کردم

رايتر LG ساتا عاليه براي رايت کردن ولي براي خوندن ديسک اصلا خوب نيست فقط براي رايت کردن از خودش بهتره خودشه

يعني ده هزار تا ديسک بزن باهاش عين خيالش نيست

فقط يادتون باشه اگه رايتر سرتون بامبول در آورد و مثلا يک ديسک رايت کرد يکي نکرد چراغش همينطور ثابت موند يا همينطور ديسک رو خوند وسط کار موند بدونيد مشکل از کابلش هست مخصوصا کابل هاي ساتا که خيلي فزرتي هست

اقا اين تجربه بنده بود

بقيه رايترها هم تست نکردم چون نيازي نبود رايتر گرون تر بخرم

راستي اين رو هم بگم که رايترهاي فوق منظورم ديسک به ديسک رايت کردن هست

ویرایش شده توسط internet
لینک به دیدگاه

خیلی تست خوبی بود...من خودم گاهی اوقات سر دو اسم برند گیر میکنم چون عملا از قابلیت فنیشون خیلی نمیدونم و مجبورم به برند اعتماد کنم.

این بدون شک کار خیلی از دوستان رو راحت میکنه .

لینک به دیدگاه

2 نکته تجربی :

رایتر HP 2 نوع داره که یکی 1260 و 1260i که در اکثر ریویو ها 1260 بهتر عمل کرده

همچنین رایتر pioneer که دو مدل در بازار هست که یکی جعبه سبز رنگ داره و دیگری همین جعبه زرد اختلاف قیمتی 2-3 هزار تومانی باهم دارند و این دو مدل هم مقداری تفاوت در عملکرد دارند

من به شخصه این 4 مدل رو تست کردم مخصوصا در خواندن DVD خراب

لینک به دیدگاه

یه مسله دیگه هم که هست که نمی شه تو تست لحاظش کرد طول عمر رایتر که برای این قطعه خاص خیلی مهمه و به قول دوستمون PLEXER داره 5 سال رایت میکنه منم یه PIONEER دارم که بعد از 1 سال که خیلیم رایت نکرده نکه رایت نکنه ولی خب جونه ادمو میگیره

مسلما PLEXER ایشون و PIONEER من ماه اول عمرشون نهایت 10 درصد تفاوت کارایی داشتند اما بعد از 1 سال تفاوت کارایی شده 90 درصد

لینک به دیدگاه

در ادامه فرمایشات دوستان و تجربیاتشون بایستی بگم من هم حدود 8 سال پیش یک سی دی رایتر Teac خریدم (همون سری های اولش) البته الان ازش استفاده نمی کنم و حاضرم بهتون قول بدم اگه الان روی سیستم ببندمش کار می کنه و هنوز هم رایت می کنه . البته به شخصه حدس نمی زدم که Teac مقام اول رو بیاره .

در رابطه با باز نشدن درب ODD هم که یکی از دوستان اشاره کردند بایستی بگم من چند برند دیگرم دیدم که این اتفاق براشون بیفته . در این حالت اگه دیسک داخل درایو باشه دربش راحت باز می شه و اگه درایو خالی باشه به سختی باز می شه و بایستی به سوزن و ... متوصل بشید.

لینک به دیدگاه

تست جالبی بود،دست مجموعه ليون درد نکنه... @};-

ولی به نظر بنده يک نکته اي مهمتر از پارامتر های مورد ارزيابی هست ،اون هم عمر مفيد يک دستگاه طی ميآنگين بکارگيری هست.

فکر کنم اغلب ما با مشکلاتی از قبيل ذيل روبرو شديم.

بعد از مدتی....

1) cd.dvd داخل دستگاه هست ولی دستگاه ديگر تلاشی برای خواندن انجام نميدهد.

2)درب odd باز نميشود و تلاش دستگاه سر انجامی ندارد.

3)در باز می شود ولی وقتی بسته شد طی فرايندی مجددا خود به خود دوباره باز ميشود!

4)دستگاه در ابتدا سماور بود ولی بعد چند ماه تبديل به جاروبرقی پارس خزر می شود.

5)لرزش دستگاه محسوس نبود ولی باز هم بعد از گذشت مدت زمانی کيس را مانند روبات به حرکت در می آورد.

......

...

.

در پاره اي از مواقع=گارانتی اينگونه پاسخ گو است= پاورت زده ترکونده،خودت مثل توپ کوبونديش زمين.

پ.ن=من هم يک پلکستور دارم که بعد از yamaha خدا بيامرز 4-5 سال مهمون ما است

حالا اين مورد بنظر دوستان چطور ميشه سنجيد؟ @};-

راستی دوستان تا بحال با برند Benq رايتر فقط، کار کردين؟! شايد خنده تون بگيره ولی اون dvd خراب براتون به زيبايی ميخونه!!!

لینک به دیدگاه

نظر سنجی های به این شکل رو به هیچ وجه نمیشه یه معیار مناسب برای خرید قرار دارد .

بهتر بود دوستان طبق تجربه و استفاده خودشون به یک برند رای میدادن ، مثلا بنده Plextor رو انتخاب کردم چون دی وی دی رام پایونیرم خیلی زود دکمش خراب شد ! غیر از اون از دی وی دی رایتر پایونیرم راضی نیستم چون خیلی کند عمل میکنه ولی خوب نویز کمی داره استفاده انچنانی هم ازش ندارم ، در حالی که دوستم که خدمات کامپیوتری داره و روزی 30 /40 تا دی وی دی با Plextor رایت میکنه هیچ مشکلی نداره .

لینک به دیدگاه

تست جالبی بود

ممنون از جناب حسینی

teac هم واقعاً درایو های خوبی میزنه ولی چون تبلیغات زیادی نداره کسی نمیشناستش!خوشبختنانه من جزء کسایی بودم اونو به عنوان بهترین گفتم! @};-

لینک به دیدگاه

در ادامه فرمایشات دوستان و تجربیاتشون بایستی بگم من هم حدود 8 سال پیش یک سی دی رایتر Teac خریدم (همون سری های اولش) البته الان ازش استفاده نمی کنم و حاضرم بهتون قول بدم اگه الان روی سیستم ببندمش کار می کنه و هنوز هم رایت می کنه . البته به شخصه حدس نمی زدم که Teac مقام اول رو بیاره .

در رابطه با باز نشدن درب ODD هم که یکی از دوستان اشاره کردند بایستی بگم من چند برند دیگرم دیدم که این اتفاق براشون بیفته . در این حالت اگه دیسک داخل درایو باشه دربش راحت باز می شه و اگه درایو خالی باشه به سختی باز می شه و بایستی به سوزن و ... متوصل بشید.

حرف ایشون تائید میشه cd rom ایسوس این مشکلو داره

جای رایتر های yamaha (مثل plextor تعریفشو زیاد شنیدم) و benq (که جناب zero watt تعریشو کردن )در این آزمایش خالی بود

در ضمن بالاخره مشکل نخوندن dvd خش دار در همه شون وجود داشت

من که خوندن dvd خش دار خیلی برام مهمه چی باید بکنم؟

ویرایش شده توسط mahddi
لینک به دیدگاه

در مورد رايتر ايسوز IDE که عرض کردم نمي دونم چرا مثلا با Nero حالت Disc به Disc داره رايت مي کنه بعد که کار رايت تمام شد بايد ديسک رو بده بيرون و خوب با اينکه ديسک داخلش هست و گرم هم شده ولي دربش باز نمي شه دو سه بار صداي درب مي ياد ديگه دست آخر بايد خودم با دست به دکمه اش بزنم که ديسک رو بده بيرون

در کل کاري به ديسک داخلش باشه يا نباشه نداره

ولي ايسوز ساتا که دارم خيلي خوب دربش باز مي شه

راستي اين هم يادم رفت بگم سرعت باز شدن درب ايسوز ساتا بسيار بالاست و اين باز شدن درب خودش يک پوئن مثبت در رايتر محسوب مي شه

فقط الان بعد از چند هزار تا ديسک که ايسوز خونده حالا ديسک هايي که فول باشه زمان مي بره تا کامل بخوندش و بايد يه کم تأمل کرد تقريبا 8 - 9 ماه پيش خريدمش ديسک هاي فول يعني ديسک هايي که مثلا 3 يا 4 ساعت يا بيشتر صوت و تصوير روش باشه

ضممناً اگه ديسک به ديسک رايت مي کنيد با سرعت معمول 8X بيشتر از 8 - 10 دقيقه نبايد زمان رايت اتون طول بکشه

اگه مي شه 15 - 20 دقيقه بدونيد رايتري که براي خوندن و رايت کردن انتخاب کرديد در سرعت هاي خوندن و رايت کردن با هم همخوني ندارند

ویرایش شده توسط internet
لینک به دیدگاه

درود

واقعا نتایج جالبی بود.TEAC حدود 8 سال پیش که اولین محصولش در ایران اومد که سی دی رم بودش بهترین سی دی رم اون زمان بود ، بنده خودم یکیشو داشتم و سی دی هایی بود که مثلا برای گیم یا چیزهای دیگه بود و دوستام نمیتونستن نصبش کنند چون مثلا یک مقدار خش بهم زده بود ولی بنده براحتی همون سی دی ها رو میزاشتم توی این اپتیکال درایو و خیلی عالی میخوندش و استفاده میکردم،متاسفانه بعد از مدتی دی وی دی رم های این برند که اومدش دیگه خراب کرده بود و برند هایی مثل یاماها جای اونو اون زمان گرفتند ولی با توجه به تستهای دوستان ظاهرا باز هم پرفرومنس خوبی پیدا کرده. ازDVD رایتر ایسوس IDE هم تا الان راضی بودم البته مال بنده قدیمی هستش مدل 1814 ، ولی حتی سری های بعدش رو برای یکی از دوستان گرفتم مثل 1820 اصلا چیز جالبی نبودش و سریع خراب شد.

البته اینو بگم یک مساله مهم دوام این محصولات هست که اونو فقظ گذر زمان و استفاده زیاد میتونه مشخص کنه.

ویرایش شده توسط MR PC
لینک به دیدگاه

به نظر من با اين تست‌ها نمي‌شه باز هم به نتيجه رسيد.

تنها زماني مي‌شه در مورد قطعه‌‌اي مثل درايو نوري قضاوت كرد كه در طولاني مدت باهاش كار كرد و ميزان كاركرد و تعداد رايت‌هايي كه انجام مي‌شه رو سنجيد. چرا كه مهمترين پارامتر در بهتر بودن رايتر لنز و اپتيك رايتر هست.

اما من از افرادي كه توي رايت و تكثير هستند شنيدم كه رايترهاي پايونير و سري FX‌دوام بيشتري دارند.

پلكستور هم زماني خوب بود ولي حالا ديگه مرغوبيت سابق رو نداره.

لینک به دیدگاه

واقعا جالب بود ! اصلا فکر نمیکردم برندی مثل سونی اون پایین قرار بگیره !

اما من از اولش میدونستم Plextor جزء بهترین DRW ها هستش !

اینجا هم از آقا پوریا بابت این تست تشکر میکنم !

تست قطعات واقعا کار جالبی هستش و میتونه توی انتخاب کاربران خیلی مؤثر باشه !

موفق باشید !

لینک به دیدگاه

درود

خیلی از دوستان مشکل اساسی تست رو تست طول عمر DVD RW ها میدونستن که کاملا حق دارن و ما هم قبل از اینکه تست کنیم به این نتیجه رسیده بودیم ولی امکانات و هزینه به ما اجازه این کار و نداد متاسفانه ولی اینکه فقط به خاطر طول عمر بگیم این تستها مورد مصرف قرار نمیگیره فکر کنم که در حقش اجحاف کردیم . چون منبع دیگری حتی پایینتر از این هم موجود نیستش . اگر بگیم که با نظر سنجی به این نتیجه برسیم 100درصد اشتباست چون بعضی از کالاها فروش بالایی در بازار داشتن پس در نظر سنجی برنده میشن .

ولی باز ممنونم انتقادتون کاملا به جا بود ولی این هم نظر شخصیه بنده بود .

ولی باز برای بنده خیلی مهم بود که مشخص بشه این برندهایی که فقط اسم در کردن واقعا حقشون هستش یا نه که بهش رسیدم .

در کل خود بنده در تصمیم گیری برای مشتری راحت شدم و اینقدر سر درگم نمیشم . و میدونم که از این به بعد چی پیشنهاد بدم . ولی باز نسبت به قیمت و موجود بودن کالا و ساپورتش در بازار و گارانتی بنده سامسونگ رو ترجیه میدم . @};-

به امید تستهای دیگه

لینک به دیدگاه

براي اين کارهاي خونگي به نظرم هر کدوم بگيريد خوبه هيچ مشکلي نداره

من براي کسي مي گم که در سال مي خواهد با يک رايتر سه چهار هزار تا رايت بزنه يا ديسک بخونه يعني روزي حداقل بين 10 تا 20 ديسک

سامسونگ رو قبول ندارم گارانتي اش هم تهران هست در نتيجه بايد رايتر رو پس کرايه کنيد و هزينه برگشت اش که به اين باربري ها مي دهند يه پولي هم اين بابا باربره مي خواهد بگيره حداقل 5000 تومن بايد بدهيد بعد هم قوطي اش رو مي اندازه پشت ماشين باربري يه رايتر بهتون مي رسه قوطي درب و داغون

رايتر سامسونگ 22 - 23 تومني ارزش نداره بفرستي تهران کلي هم پول تماس با تهران بدي يه 5000 تومن هم پول تيپاکس و رفت و آمد به تيپاکس خلاصه قشنگ حداقل حداقلش 10 تومن بايد خرج کنيد پس سامسونگ اصلا نگيريد مخصوصا شهرستاني ها

ویرایش شده توسط internet
لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

به نظر من قضیه دی وی دی رایتر و چنین سخت افزارهایی یه مفدار زیادی شانسی هستش.

من یه پایونیر IDE دارم از همون سری بدون جعبه ها ... آقا مثل بنز کار میکنه. دیسک خش دار هم خوب میخونه (البته دیسک های در حد سیم ظرف شویی رو خب نمیتونه بخونه اما دیسک هایی که یکم خش و خوش دارن رو میخونه)

اما الان یه پایونیر ساتا دارم...وای وای آدم رو سرویس میکنه یه دیسک بخونه. کافیه یه کم دیسک خش داشته باشه یا با نرم افزارهای متفرقه رایت شده باشه ... آقازاده بهوش برمیخوره چنین دیسکی رو بخونن.

یه HP هم داشتم خدا بیامرز خیلی خوب میخوند اما سینی دیسکش خراب شد و نمیشه توش دیسک گذاشت اما تا زمانی که سالم بود عالی بود.

لینک به دیدگاه

به نظر من قضیه دی وی دی رایتر و چنین سخت افزارهایی یه مفدار زیادی شانسی هستش.

من یه پایونیر IDE دارم از همون سری بدون جعبه ها ... آقا مثل بنز کار میکنه. دیسک خش دار هم خوب میخونه (البته دیسک های در حد سیم ظرف شویی رو خب نمیتونه بخونه اما دیسک هایی که یکم خش و خوش دارن رو میخونه)

اما الان یه پایونیر ساتا دارم...وای وای آدم رو سرویس میکنه یه دیسک بخونه. کافیه یه کم دیسک خش داشته باشه یا با نرم افزارهای متفرقه رایت شده باشه ... آقازاده بهوش برمیخوره چنین دیسکی رو بخونن.

یه HP هم داشتم خدا بیامرز خیلی خوب میخوند اما سینی دیسکش خراب شد و نمیشه توش دیسک گذاشت اما تا زمانی که سالم بود عالی بود.

درود

درسته ولی میدونید برای منی که تو کار فروش هستم چی مهمه ؟ مهم اینه که وقتی کالایی به مشتری میدم دارای کیفیت باشه تا مشتری بعد از خرید کمتر اذیت بشه و در مقابل ما کمتر اذیت بشیم چون مشتری میره و از کالا راضیه و استفادشو میکنه . ولی در بازار بد ایران و پر از دروغش همیشه کالاهای خوب وارد بازار میشه ولی بعدش وارد کننده به دلیل اینکه سود بیشتری ببره از کیفیت کالا میزنه و وارد میکنه و یا اصلا تقلبیش رو وارد میکنه تا سود بیشتری ببره .

واسه همین این تست فعلا برای این دوره و بازه زمانی معتبره ولی در اینده مطمئن باشید که کیفیتها تغییر کرده و یا مدلهای جدیدی وارد بازار میشن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من هم از سامسونگ خیلی ناراضی هستم با پیشنهاد یک فروشنده خریدم اما حالا میخام 000202F7.gif

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...
من هم از سامسونگ خیلی ناراضی هستم با پیشنهاد یک فروشنده خریدم اما حالا میخام تصویر

دوست گلم بعضي مواقع بد شانسي وجود داره ولي در كل با تعداد فروشي كه از سامسونگ داشتم واقعا عالي بودن از ديد من نسبت به قيمتشون و اكثرا ما ويندوزها رو با سامسونگ نصب ميكنيم چون چند بار با ساير كالاها به مشكل برخورديم . البته نميگم كه اصلا مشكل نداره ولي لنزش به نظر من قوي هستش مگر اينكه مشكل مكانيكي براي در پيش بيادش .

راستی philips چرا نیست ؟

چون زياد در بازار مطرح نبود

لینک به دیدگاه

رایتر های سامسونگ خیلی زود درشون خراب میشن من 3 تا رایتر سامسونگ دیدم که دوتاش مال خودم بوده بعد از اتمام گارانتی!!! درشون خراب میشه جوری  که حتما باید دی وی دی داخا بزارید تا باز بشه وگرنه از نظر اپتیک فوق العاده هست و سی دی های خش دارو میخونه ولی این در هاشو نمیدونم چرا اصلاح نکرده واقعا اعصاب خورد کن هست من هر ماه یک بار مجبور میشم بازش کنم2%20(3).JPG

@};- :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان ، من موندم حالا کدوم رو انتخاب کنم ! همیشه به همه LiteOn رو پیشنهاد میکردم ، چون از یکی از دوستام که تو کار سخت افزار بود شنیده بودم ؛ اما با این تست فهمیدم که از LiteOn بهتر هم هست !! از دوستان میخوام منو راهنمایی کنن .

منم خودم کارم بیشتر خوندن دیسک هست تا نوشتنشون ، سالی شاید 10 دیسک هم رایت نکنم تازه این 10 تارم با 4x رایت میکنم ؛ اما چون کارم گیمینگ هست و هر روز بازی های جدید میاد که دیگه الان همه 3 دیسک و 4 دیسک و بالاتر هستن اونم نه CD بلکه DVD شاید روزی بیشتر از 5 تا بازی نصب میکنم ، و چون این دیسک ها دست به دست میشن تا به ما میرسن ( به لطف قانون کپی کن رایت نکن کشور مون ) یه مقدار توی خوندن به مشکل بر میخورم .

حالا یه چزیزی میخوام که : سریع بخونه ، دقیق بخونه ، سرعت خوندنش زیاد باشه ، معیوب هارو بهتر از بقیه درایو ها بخونه ، لرزش و نویز کمتری داشته باشه ، عمرشم زیر دوسال نباشه دوسال هم بود بود --- ساتا نداشت هم نداشت ، گارانتی نداشت هم نداشت ، زیبایی هم نداشته نداشت ، سرعت رایتشم پایین بود هیچ مساله ای نداره ( حتی اگه 4 بود ) ؛ با این حساب دوستا چیو پیشنهاد میکنن ؟

درضمن قیمت هم اصلا مهم نیست ، اصلا !!!

ویرایش شده توسط ـ۞ Devileytion ۞ـ
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...