رفتن به مطلب

مضرات لامپ کم مصرف

اشتراک گذاری

Recommended Posts

مضرات لامپ کم مصرف 

لامپ کم مصرف در دسته لامپ های فلورسنت قرار می گیرد و تولید نور آن تقریبا با لامپ مهتابی یکی است. مقدار زیاد اشعه ماورای بنفش این لامپ در طولانی مدت، آسیب های جدی به چشم، پوست و ... وارد می کند.

a034503213164102a.jpg

دانشمندان انگلیسی اعلام کردند: لامپ‌ کم مصرف می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. افرادی که پوستی حساس دارند، بیش از سایر افراد از این لامپ‌ها آسیب می‌بینند، چون میزان پرتو ناشی از آنها از لامپ‌های معمولی بیشتر است

کارشناسان انجمن پوست انگلیس معتقدند: لامپ‌های کم مصرف موجب تسریع ابتلا به بیماری‌های پوستی و از جمله سرطان پوست و هم‌چنین سرگیجه و میگرن در افراد مبتلا به صرع می‌شوند.

همچنین متخصصان هشدار داده اند که استفاده مداوم از لامپ های فلورسنت موجب بروز عوارض بسیاری از جمله سردرد ، اگزما و دیگر عوارض پوستی می شود.

به گزارش هلت دی نیوز، بسیاری افراد نسبت به لامپ های الکتریکی حساس هستند و همین امر موجب می شود عوارض استفاده از لامپ های فلورسنت در آنها بیش از دیگران بروز کند.

لذا متخصصان پوست به این نتیجه رسیده اند که بهتر است در محل هایی که افراد مدت طولانی در آنجا حضور دارند از این لامپ ها استفاده نشود و در عوض در مکان های عبور و مرور، راهروها، پارکینگ ها و دستشویی ها می توان از این گونه لامپ ها استفاده کرد.

عوارض لامپ های فلورسنت در مواردی به قدری شدید است که موجب بروز دانه های قرمز پوستی و اگزمای شدید می شود.

کارشناس مسئول بهداشتِ پرتوهای وزارت بهداشت، با بیان این که در آینده‌ای نزدیک لامپ‌های فلورسنتی فشرده (کم مصرف) جایگزین لامپ‌های رشته ای (معمولی) کنونی خواهند شد، برخی نکات ایمنی و بهداشتی را در استفاده از لامپ‌های فلورسنتی که تکنولوژی متفاوتی با لامپ‌های رشته‌ای دارند، متذکر شد.

مهندس علی گورانی با بیان این که نور حاصل از لامپ‌های رشته‌ای ناشی از عبور جریان برق از رشته فلزی در خلا است، اظهار کرد: مکانیسم تولید نور در لامپ‌های رشته‌ای متفاوت از لامپ‌های فلورسنتی فشرده است. نور حاصله از لامپ‌های فلورسنتی ناشی از بخارات فلز جیوه است.

مهندس گورانی افزود: هم‌وطنان باید بدانند که تکه‌های خرد شده لامپ‌های کم مصرف و مهتابی مانند لامپ‌های معمولی بی‌ضرر نیستند، زیرا جیوه ی موجود در آنها سمی است. از این رو پس از خراب شدن و شکستن نمی‌توان نظیر لامپ رشته‌ای آنها را دور انداخت، بلکه باید با دقت و احتیاط آنها را جمع‌آوری کرد تا جیوه در هوا و محیط پخش نگردد.

وی ادامه داد: همچنین باید با خرید لامپ‌های استاندارد، رعایت نکات فنی حین نصب و استفاده، از قبیل رعایت فاصله از بی‌خطر بودن آن اطمینان حاصل کرد.

همشهری

جام جم

ایسنا

ویرایش شده توسط naderblue
لینک به دیدگاه

عالی بود

لایک

درود

متاسفانه در کشور ما این لامپ ها رشد کردند به علت گرونی برق و البته تبلیغات زیاد دولت و اداره برق بدون توجه بر سلامت مردم 

فروش لامپ های رشته ایی کم شده هرچند مردم توان دادن پول برق ندارن ناچاری از این لامپ های سمی استفاده میکنن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نادر جان فقط همین یه دونه مشکل رو داریم که الحمدالله با یه لامپ رشته ای اوکی میشه ماهم خوب و خوش و خرم..................

از زمین و آسمون مرگ و بیماری و بدبختی می باره ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x(

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام خدمت نادر جان عزیز 

من که خیلی وقته منزل رو به لامپهای ال-ای-دی مجهز کردم و دوستان هم باید به این نکات توجه بکنن 

لینک به دیدگاه

نادر جان فقط همین یه دونه مشکل رو داریم که الحمدالله با یه لامپ رشته ای اوکی میشه ماهم خوب و خوش و خرم..................

از زمین و آسمون مرگ و بیماری و بدبختی می باره ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x(

احساس میکنم افسردگی میاره این لامپ ها من امروز همه لامپ ها خونه با رشته ایی عوض کردم  :D

با سلام خدمت نادر جان عزیز 

من که خیلی وقته منزل رو به لامپهای ال-ای-دی مجهز کردم و دوستان هم باید به این نکات توجه بکنن 

سلام خوبی ؟ سلامتی ایشالا ؟

این مدل اشنایی ندارم عطا عزیز عوارض نداره ؟ :-?

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام خوبی ؟ سلامتی ایشالا ؟

این مدل اشنایی ندارم عطا عزیزی عوارض نداره ؟ :-?

درود بر شما / مخلصیم / مام خوبیم اگر بعضیا از این کشور گم بشن بیرون بهترم میشیم 

نخیر نادر جان عوارضی نداره و کاملا کم مصرف هستند با نوردهی عالی با رنگهای متنوع 

که البته بهترین رنگ همون رنگ گرم هست 

لینک به دیدگاه

باید به دوستان دانشمند بگیم بیان سر برج قبض نجومی برای استفاده از لامپ رشته ای رو بدن تا حوس ابنطور خورده فرمایشاط رو نکنن 

در ضمن دانشمندا شب میخوابن صبح پا میشن نظرشونوعوض میکنن !!!

همین چندوقت پیش بود همین جام جم نوشت نفت خام تسفیه نشده بخورین بهتره تا روغن های مایع !!! در سورتی که سالیان سال میگفتن بخورین ترانس پایین داره 1000 تا فایده داره و بهمانو بیسار ...

کلا دانشمندا مثل حذب باد میممون جهت خاصی ندارن  =))  =))  =))

لینک به دیدگاه

تا اونجایی که من خوندم تو اخبار اتحادیه اروپا تولید این لامپ ها رو ممنوع اعلام کرده و ال ای دی رو جایگزین کردن
گفته میشه در صورت شکسته شدن لامپ کم مصرف تا 15 دقیقه نباید وارد اون محیط شد چون شدیدا سرطان زا هست
تازه این در مورد لامپ های استاندارد اونجاس ، بازار ایران که پر از لامپ های بی کیفیت و مجهول الهویه اس

لینک به دیدگاه

درود بر شما / مخلصیم / مام خوبیم اگر بعضیا از این کشور گم بشن بیرون بهترم میشیم 

نخیر نادر جان عوارضی نداره و کاملا کم مصرف هستند با نوردهی عالی با رنگهای متنوع 

که البته بهترین رنگ همون رنگ گرم هست 

چاکریم 

باید تست کنم ببینم نورش باب میلم هست 

تشکر از معرفی  @};-

باید به دوستان دانشمند بگیم بیان سر برج قبض نجومی برای استفاده از لامپ رشته ای رو بدن تا حوس ابنطور خورده فرمایشاط رو نکنن 

همین چندوقت پیش بود همین جام جم نوشت نفت خام تسفیه نشده بخورین بهتره تا روغن های مایع !!! در سورتی که سالیان سال میگفتن بخورین ترانس پایین داره 1000 تا فایده داره و بهمانو بیسار ...

کلا دانشمندا مثل حذب باد میممون جهت خاصی ندارن  =))  =))  =))

درود

بلاخره از دانشمندان که بگذریم با عقل خودمون فکر کنیم این لامپ ها دارای اشعه ماورای بنفش هستن این اشعه سرطان زا هست 

منم درامد بالا ندارم مجبورم هزینش پرداخت کنم اما از مریضی شدن بهتر هست و مشکلاتی که هم برا خودم و خانوادم ممکن پیش بیاد رفع میکنه

البته لامپ led هم کم مصرف هستن 

تا اونجایی که من خوندم تو اخبار اتحادیه اروپا تولید این لامپ ها رو ممنوع اعلام کرده و ال ای دی رو جایگزین کردن

گفته میشه در صورت شکسته شدن لامپ کم مصرف تا 15 دقیقه نباید وارد اون محیط شد چون شدیدا سرطان زا هست

تازه این در مورد لامپ های استاندارد اونجاس ، بازار ایران که پر از لامپ های بی کیفیت و مجهول الهویه اس

درود برشما

بله تایید شده متاسفانه من اینقدر درگیر کار هستم که 3 سال از این لامپ ها استفاده کردم 

تا امروز که دنبال علت بی حوصلگی و خستگی خودم بودم که یکی از دوستان گفت لامپ ها خانه تعویض کن 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

http://www.aparat.com/video/video/one/videohash/5I9D1/setdata

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

خیلی کار اشتباهیه

به نظر من این طور افراد باید مشاوره روان پزشکی بهشون داده بشه

مدتی در یک بیمارستان مشغول کار بودم در اونجا یک مریض همین کار رو کرده بود و لامپ 100 رو خورده بود چیزی حدود 3 تا5 ساعت عمل جراحیش طول کشید چون ذرات شیشه لامپ فاتحه تمام مری ، معده و روده رو خونده بود و فقط دو تا جراحی نیاز داشت تا فقط سیستم گوارشش از این ذرات شیشه پاک بشه

واقعا راه بهتری برای کسب شهرت نیست ؟

لینک به دیدگاه

:wacko:  =)) این دیگه کی بود من با مشما لامپ تعویض کردم از ترسم  =))

لینک به دیدگاه

خیلی کار اشتباهیه

به نظر من این طور افراد باید مشاوره روان پزشکی بهشون داده بشه

مدتی در یک بیمارستان مشغول کار بودم در اونجا یک مریض همین کار رو کرده بود و لامپ 100 رو خورده بود چیزی حدود 3 تا5 ساعت عمل جراحیش طول کشید چون ذرات شیشه لامپ فاتحه تمام مری ، معده و روده رو خونده بود و فقط دو تا جراحی نیاز داشت تا فقط سیستم گوارشش از این ذرات شیشه پاک بشه

واقعا راه بهتری برای کسب شهرت نیست ؟

این لامپ از شیشه هست چه جوریی اینو خورد معدش خون ریزیی نمیکنه ؟  :-?  البته دست هاش با باند بسته بود فکر کنم دست هاش تو اسید کرده بوده قبلش برا مسابقه  =))

لینک به دیدگاه

من که همیشه لامپ اتاقمو لامپ معمولی بستم چون بقیه لامپا نورشون کمه ولی خب بقیه اتاقا و پذیرایی قبلا همشون کم مصرف بودن تازگیا پدرم همه شونو عوض کردو ال ای دی گرفت خوبن البته خیلی گرونن فک کنم 15 16 تومن اینا واسه هر کدوم داد !

ولی من که همون رشته ای ها رو دوس دارم

یه بارم ازین کم مصرفا شکست منتها ما به چیزمونم حساب نکردیم خورده ها شو جمع کردیم و نشستیم :laughing:  دیگه سرطان مرطان گرفتیم نگرفتیم خدا داند 

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

ما که سر از کار علم در نیوردیم. همون لامپ ال ای دی هم هزار جور دنگ و فنگ داره. مثل اینکه اونم کلی خوب و بد داره. والا اینجا نوشته لامپ ال ای دی

من که رفتم همه خونرو با لامپ ال ای دی که میگن با کیفیته عوض کردم. البته انصافاً یکم گرون بود. تا اینجاش که خوب بوده. نورشم خیلی زیاده. ترکیبی آفتابی مهتابی گرفتم رنگش طبیعی شده. تو این قبض آخری هم پول برقم کمتر اومد

ببنیم دو روز دیگه تو اینم یه بامبولی در میاد یا نه

لینک به دیدگاه

کلا دانشمندا مثل حذب باد میممون جهت خاصی ندارن =)) =)) =))

سلام دوست عزیز

واقعا عذر میخوام

ولی میخواستم بدونم اینهمه ایراد املایی شما تعمدی هست؟

Sent from my C6602 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

لامپهای ledهم مصرفشون کمتره هم چون حالت پرتابی دارند روشناییشون بیشتره بخصوص اگه ارتفاعی که از زمین داره بیشتر باشهبین 3تا5متر.مثلا روشنایی  ال ای دی 12وات پارس شهاب یا پارس خزر به اندازه 50وات کم مصرف هستش.

درضمن علاوه بر مصرف خیلی کم برق و روشنایی زیاد (درمقابل کم مصرف) طول عمرشون هم بالاست(عمر مفید لامپهای کم مصرف حداکثر دوسال هست بعدش روشناییش کاهش پیدا میکنه به استثنای لامپ های کم مصرف شرکت بهینه نور که به سفارش اداره برق تولید شده بود  ولی ال ای دی حداقل عمر مفیدش 5سال هستش البته ال ای دی های ایرونی )

لامپهای کم مصرف رفته رفته که مدت زمان روشناییشون افزایش پیدا میکنه تا یه حدی نورش بیشتر میشه ولی ال ای دی هر چقدر روشن بمونه روشناییش یکسانه.

هر چقدر تعداد دفعات روشن خاموش  کردن تو کم مصرف زیاد باشه عمرش کاهش پیدا میکنه ولی ال ای دی هیچ فرقی نمیکنه(آزمایش کردم چند تا لامپ کم مصرف روبه یک فلاش نصب کردم در حدود 40ساعت دوام نیاورد ولی ال ای دی رو یک هفته مدام روفلاشر بود سالم موند)

بعدش کلا از لامپهای کم مصرف به  لامپ ال ای دی کوچ کردم

لینک به دیدگاه

البته ال ای دی شووان هم تازه وارد بازار شده که اونا هم کیفیتشون خوبه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
لینک به دیدگاه

حالا از لامپ ها هم بگذریم میدونستید ترمز ماشین ها هم گازی سمی داره؟!یعنی ماشین ترمز میگیره لنت ها که سابیده میشه گازی منتشر میکنه که سمی هست و این لنت ها خیلی سال پیش ممنوع شده و کارخونه هاش جمع شدن و فقط یکی دو تا کارخونه لنت میزنن اونم مشتری پایه ثابتش ایرانه.فکر کنم برا یکی دو تا کشور دیگه هم میزنه اما ایران مشتری اصلیشه( خودرو سازیه ملی:/) کارخونش هم یادم نیست فکر کنم مالزیه !یا فیلیپین! و چینه !

Sent from my GT-I9100G using Tapatalk

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...
  • کاربر ویژه

درود

درسته تاپیک قدیمی هست ولی یه مطلب کامل در سایت همسایه دیدم واجب دونستم لینک بذارم مطالعه کنید:
https://mag.digikala.com/مقاله-article/آیا-لامپ‌های-کم‌-مصرف-باعث-سرطان-می‌/

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

الان راه کار چیه ، چیکار کنیم از کدوما استفاده کنیم به چه مقدار؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...