رفتن به مطلب

هنگی ناگهان سیستم و صدا زیاد فن !!

sasan2shiraz
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام . چند روز پیش در حال بازی ویچر بودم که بازی یه دفعه مینیمایز شد و امد رو دسکتاپ صدا بود ولی هرچی میزدم نمیرفت داخل بازی مجبور بودم بازی و کلا ببندم از اول ! هر از گاهی زیاد این اتفاق میفتاد هر از گاهی هم اصلا !! بعدش چیز دیگه ای که پیش اومد علاوه بر این مشکل صدای بازی هم مثه اینکه اسپیکر خراب شده باشه ویز ویز میداد که مطمئن بودم این صدا به خاطر چیزی مثه لگ زدن هست چون همین اتفاق هم واسه ی بازی فیفا 15 که هیچ مشکلی قبلش نداشت پیش اومد !!! ویندوز و عوض کردم بلکه مشکل برطرف بشه ولی  نشد . حالا چیزی هم که هست دمای سی پی یو روی بازی ها به 85-90 میرسه و دور فن بدجور میره بالا . 

سوالی که دارم این مشکل بازی ها به خاطر دمای بالای سی پی یو هست ؟ چون دو سه روزی هم هست بدون هیچ خبری وسط بازی فیفا یه دفعه هنگ میکنه فقط و فقط مجبورم سیستم و ریسیت کنم !

سوال دوم هم اینکه این دمای سی پی یو طبیعی هس روی این بازی ها یا تو سیستم جایی مشکل داره که باعث این مشکلات میشه ؟ چون همین الان که هم دارم بازی نصب میکنم هم این تاپیک و مینویسم cpu usage : 15 و phyisical memory : 24 هست ! 

تو تاپیک انتخاب قطعات واسه خنک کننده از جناب حامد کمک گرفتم و مشخص کردم چی بگیرم ولی میخوام بدونم یعنی واقعا این مشکل طبیعه و دیگه اینجوری نشه باید واسه سی پی یو خنک کننده بگیرم یا نه مشکل از جای دیگه هست ؟

ممنون 

لینک به دیدگاه

سلام. لطفا بگو سی پیوت چیه و از چه نوع فنی برای خنک کردنش استفاده میکنی.

اگه فن فبریک خود سی پی یو (فن استوک) باشه شاید نیاز به تعویض با نوع بهتر داری ولی اول شما فن روی سی پیو بردار ببین خمیر داره ؟و یا از خمیر سیلیکن مرغوب هست یا از این سفیدا هست؟

ویرایش شده توسط hamed_crazy
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام 

بهتره که شما اول مشکل دمای زیاد سی پی یو رو حل کنی بعد اگه مشکلی بود مطرح کن تا جاییکه بتونم کمک میکنم  موفق باشی.

لینک به دیدگاه

سلام. لطفا بگو سی پیوت چیه و از چه نوع فنی برای خنک کردنش استفاده میکنی.

اگه فن فبریک خود سی پی یو (فن استوک) باشه شاید نیاز به تعویض با نوع بهتر داری ولی اول شما فن روی سی پیو بردار ببین خمیر داره ؟و یا از خمیر سیلیکن مرغوب هست یا از این سفیدا هست؟

i7-4790k فن خودش هست . میدونم خودش جواب این و نمیده ولی این دما هم دیگه زیادیه ! والا کیس و چون جایی دادم بستم به خاطر اون لیبلش نمیتونم باز کنم :| 

سلام 

بهتره که شما اول مشکل دمای زیاد سی پی یو رو حل کنی بعد اگه مشکلی بود مطرح کن تا جاییکه بتونم کمک میکنم  موفق باشی.

چه جوری حل کنم ؟ یعنی کولینگ و واسش بگیرم ؟ 

لینک به دیدگاه

i7-4790k فن خودش هست . میدونم خودش جواب این و نمیده ولی این دما هم دیگه زیادیه ! والا کیس و چون جایی دادم بستم به خاطر اون لیبلش نمیتونم باز کنم :|

چه جوری حل کنم ؟ یعنی کولینگ و واسش بگیرم ؟

احتمالش هست خمیر سیلیکن معمولی زده. ولی با این سیپیو بهتر اینده نگری کنی و یه aircool یا  water cooler  بگیری. بستگی به بودجت داره.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

صددرصد باید عوضش کنی کولر بگیری. ولی فعلا میتونی از بایوس turbo boost سی پی یو رو غیر فعالش کنی. این کار باعث میشه فرکانس سی پی یو تو کارهای سنگین از 4000 بالاتر نره اونوخ دما هم بیشتر از 65 یا 70 بالاتر نمیره.

لینک به دیدگاه

از نظر قیمت مشکلی نداره ولی هرچی کمتر بهتر :دی 

خودم مد نظرم این کولر هست چون کیس ایکس 3 هست  : http://lioncomputer.ir/product/2692/DeepCool+Frostwin+CPU+Cooler/

این یکی هم : http://lioncomputer.ir/product/5408/DeepCool+Gamer+Storm+CAPTAIN+120+AiO+Liquid+CPU+Cooler/

اون اولی کار و راه میندازه یا دومی و تهیه کنم ؟ 

اونوقت دیگه این مشکلا همش به خاظر دمای بالای سی پی یو بود دیگه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بنظر بنده اگه اهل اورکلاک هستی واتر کولر تهیه کن اگه نه همون ایر کولر کارتو رامیندازه و حدود 35 تا 40 درجه دماش میاد پایین. ولی حتما دقت کن اندازه ایر کولرو واسه رم هات مشکل ساز نشه(چون واسه خودم پیش اومد :D ) 

چه مشکلاتت حل بشه چه نشه بالاخره حتما باید کولر تهیه کنی.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز مادربورد چی داری ؟

یک بار یکی از دوستان همین پردازنده رو با یک بورد ایسوس داشت که دما موقع لود خیلی زود  به 100 میرسید و سیستم ریست میشد یا هنگ میکرد. واترکولر هم گذاشتیم و فرقی نکرد . منتها از داخل بایوس کمی فرکانس و ولتاژ پردازنده رو کم کردیم و مشکل حل شد . مادربوردهای ایسوس مثل اینکه ولتاژ حداکثری به پردازنده میدن که باعث میشه دما بره بالا . میشه به صورت دستی ولتاژ رو پایین آورد . برای این دوستمون ولتاژ روی 1.4 بود که تا 1.2 پایین آوردیم .فرکانس رو هم روی 3.7 گذاشتیم که خیلی خوب داشت کار میکرد . اگر به کار بایوس و تنظیمات اون آشنایی داری ، این کار رو بکن . اگر نه ، با کسی که در این مورد تجربه داره و میدونه چی کار کنه صحبت کن .

لینک به دیدگاه

دوست عزیز مادربورد چی داری ؟

یک بار یکی از دوستان همین پردازنده رو با یک بورد ایسوس داشت که دما موقع لود خیلی زود  به 100 میرسید و سیستم ریست میشد یا هنگ میکرد. واترکولر هم گذاشتیم و فرقی نکرد . منتها از داخل بایوس کمی فرکانس و ولتاژ پردازنده رو کم کردیم و مشکل حل شد . مادربوردهای ایسوس مثل اینکه ولتاژ حداکثری به پردازنده میدن که باعث میشه دما بره بالا . میشه به صورت دستی ولتاژ رو پایین آورد . برای این دوستمون ولتاژ روی 1.4 بود که تا 1.2 پایین آوردیم .فرکانس رو هم روی 3.7 گذاشتیم که خیلی خوب داشت کار میکرد . اگر به کار بایوس و تنظیمات اون آشنایی داری ، این کار رو بکن . اگر نه ، با کسی که در این مورد تجربه داره و میدونه چی کار کنه صحبت کن .

آشنایی که ندارم قاعدتا ! مادربورد هم giga z97x-gaming 3 هست

لینک به دیدگاه

شما اینکارم انجام بده

برو تو بایوس . گذینه load optimiz رو بزن تا نسبت به سی پیو تنظیم بشه مادر بردت

لینک به دیدگاه

شما اینکارم انجام بده

برو تو بایوس . گذینه load optimiz رو بزن تا نسبت به سی پیو تنظیم بشه مادر بردت

من این گزینه و پیدا نکردم . دقیقا کجان ؟ بعدش یه چیز دیگه که متوجه شدم من قبلا به سختی گزینه XMP و فعال کردم تا باس رم بیاد روی 2400 چون قبلش روی 1333 بود . ولی الان که رفتم توی بایوس دیدم دوباره برگشته روی 1333 . دلیلش چیه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من این گزینه و پیدا نکردم . دقیقا کجان ؟ بعدش یه چیز دیگه که متوجه شدم من قبلا به سختی گزینه XMP و فعال کردم تا باس رم بیاد روی 2400 چون قبلش روی 1333 بود . ولی الان که رفتم توی بایوس دیدم دوباره برگشته روی 1333 . دلیلش چیه؟

باید گزینه Load deflut بزنی تا تنظمیمات به حالت اولیه برگرده

راجب فرکانس رم فکر کنم تنظیماتو به حالت اولیه زدی واسه همون اینطوری شده

اگه گیگا هستش سی دی برد و نصب کن easy tun up

از داخل ویندوز میتونی تغییرات بایوس دستکاری کنی

ویرایش شده توسط Hassan.StarKilleR
لینک به دیدگاه

فکر کنم تنظیماتو به حالت اولیه زدی واسه همون اینطوری شده

اگه گیگا هستش سی دی برد و نصب کن easy tun up

از داخل ویندوز میتونی تغییرات بایوس دستکاری کنی

تنها تظیماتی که عوض کردم تغییر فرکانس سی پی یو بود ! به همین خاطر برگشته روی دیفالت ؟ 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تنها تظیماتی که عوض کردم تغییر فرکانس سی پی یو بود ! به همین خاطر برگشته روی دیفالت ؟ 

گزینه xmp غیرفعال کردی واسه همین دلیل

پست قبلی هم ویرایش شد بخونش

و با این برنامه Speccy یه اسکرین بزار ببنیم دما چه حالتی داره (حالت بیکاری و لود) هردوش

لینک به دیدگاه

گزینه xmp غیرفعال کردی واسه همین دلیل

پست قبلی هم ویرایش شد بخونش

و با این برنامه Speccy یه اسکرین بزار ببنیم دما چه حالتی داره (حالت بیکاری و لود) هردوش

اولی مربوط به بیکاری . دومی هم مربوط به لود : 

9tbolsqhtvh3xsbjmno1_thumb.jpg

ahrn72oveivgowe4ut8n_thumb.jpg

در رابطه با XMP هم تا جایی که یادمه تنها تغییراتی که از توی بایوس انجام دادم همون تغییر فرکانس سی پی یو بود که یه بار گذاشتم روی انرزی سیوینگ بعد دوباره گذاشتمش روی مدیوم

لینک به دیدگاه

میگم درسته کارتهای گیگا خنک کنندگی خوبی دارن ولی من با زیاد بازی کردن روی ویچر بیشترین دمایی از کارت که دیدم بین 60 تا 70 متغیر بود که این دما فک کنم طبیعیه درسته ؟ ولی همون موقع هم دمای سی پی یو خیلی بالاست . روی 90 تا 100 هم دیدم بره 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اولی مربوط به بیکاری . دومی هم مربوط به لود : 

9tbolsqhtvh3xsbjmno1_thumb.jpg

ahrn72oveivgowe4ut8n_thumb.jpg

در رابطه با XMP هم تا جایی که یادمه تنها تغییراتی که از توی بایوس انجام دادم همون تغییر فرکانس سی پی یو بود که یه بار گذاشتم روی انرزی سیوینگ بعد دوباره گذاشتمش روی مدیوم

میگم درسته کارتهای گیگا خنک کنندگی خوبی دارن ولی من با زیاد بازی کردن روی ویچر بیشترین دمایی از کارت که دیدم بین 60 تا 70 متغیر بود که این دما فک کنم طبیعیه درسته ؟ ولی همون موقع هم دمای سی پی یو خیلی بالاست . روی 90 تا 100 هم دیدم بره 

دمای کارت گرافیک طبیعیه . بازی ویچر یکی از سنگین ترین بازی هاست کارت خودم دمای 55 تجربه نکرده اما در بازی ویچر 60 درج رو دیده

دمای بیکاری و بخصوص لود سی پی یو شما خیلی زیاده و حتما یه کولر واسش تهیه کنین چون اینجوری احتمال خرابی سی پی یو زیاده چون از حد مجاز دما فراتر رفته (74)

راجب کیستون هم x3 هستش پیشنهادم خرید خنک کننده مایع هستش چون بیشتر از 145 میلی متر باید فن بزرگ باز کنید و بهترین کولری که در این رنج میشه گرفت کولر امضامه که واسه بازی خوبه اما واسه اوور نه و خنک کننده مایع پیشنهاد میشه

ببخشید بعدش اون load optomize میشه همین auto tuning ؟

27360xc92soz5jx15jdv_thumb.jpg

نه این برنامه فقط واسه اعمال بعضی تغییراته نظیر تغییر فرکانس رم

سیستمو ریستارت کنید و وارد بایوس بشید

اگه صفحه ی اصلی load defult داشت کلیک کنید اگه نه برید قسمت home و از اونجا پیدا کنید

اسکرین خواستین فردا براتون با گوشی عکس میگیرم

لینک به دیدگاه

داداش من این مشکلا دارم و هیچ راهی نتونتم پیدا کنم ولی سی پی یو 4790 دارم احتمالا میتونه ما تنظیمات بایوس باشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

داداش من این مشکلا دارم و هیچ راهی نتونتم پیدا کنم ولی سی پی یو 4790 دارم احتمالا میتونه ما تنظیمات بایوس باشه

شما هم تنظیمات بایوس به حالت دیفالت بزارید و یه اسکرین از دما بزارین

و مشخصات کلی سیستم

لینک به دیدگاه

میگم من هنوز درست متوجه نشدم . این کارت و سی پی یو خودشون مدل اور شده هستن یا باید اوور کنیم ؟ یعنی اون تنظیماتی که توی همین برنامه هست مثه همین که خودتون گفتید تغییر فرکانس رم . سی پی یو و کارت و این اعمال تغییرات ربطی به اوور نداره نه ؟ 

کولینگ دیپ کول 120 تک فن فک کنم مناسب ترین گزینه باشه . درسته ؟ 

اون گزینه هم میگردم پیدا میکنم اگه پیداش نکردم صبح پست میدم زحمتشو واسم بکشید . ممنون

لینک به دیدگاه

شما هم تنظیمات بایوس به حالت دیفالت بزارید و یه اسکرین از دما بزارین

و مشخصات کلی سیست

سیستمه امضامه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

میگم من هنوز درست متوجه نشدم . این کارت و سی پی یو خودشون مدل اور شده هستن یا باید اوور کنیم ؟ یعنی اون تنظیماتی که توی همین برنامه هست مثه همین که خودتون گفتید تغییر فرکانس رم . سی پی یو و کارت و این اعمال تغییرات ربطی به اوور نداره نه ؟ 

کولینگ دیپ کول 120 تک فن فک کنم مناسب ترین گزینه باشه . درسته ؟ 

اون گزینه هم میگردم پیدا میکنم اگه پیداش نکردم صبح پست میدم زحمتشو واسم بکشید . ممنون

کارت که خودش اوور شده ولی میتونی بازم اوور کنی و نیازی به اوور نیست

سی پی یو در حالت دیفالت 4.0 ghz کار میکنه و چون سی پی یو ضریب باز هستش تا هرجا که جا داره میتونی اوورکلاک کنی و نیازی به اوورکلاک نیست چون کارایی شما گیمه و i7 واسه بازی زیادیه چه برسه بیای اوور هم بکنی

نکته : خیچ وقت سی پی یو با فن استوک اوور نکنید

راجب برنامه هم چون گفتید گزینه xmp به سختی پیدا کردید با این برنامه راههای آسانتری واسه اوور رم و سی پی یو و سایر تغییرات هستش

تنظیمات به حالت دیفالت برگرده مشکلی نخواهید داشت و حتما کولر تهیه کنید و فقط رم به فرکانس 2400 برسونید کاری که خودم کردم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...