رفتن به مطلب

فرکانس عجیب غریب هسته گرافیک!

babak1388
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

من یه Zotac GTX960 دارم که فرکانس پایه 1177 و فرکانس بوست 1241 هست.

تب Graphics Card تو GPU-Z هم همین فرکانس ها رو نشون میده!

ولی:

تب Sensors تو  GPU-z و نرمافزار FIRESTORM فرکانس رو 1366MHz نشون میدن!

65MHz هم اورکلاک کردم، و دقیقا 65 تا به 1366 اضافه شد و شد 1431MHz !!! (در زمان تست و بازی این فرکانس رو نشون میده و زمان بیکاری 135MHz هست)

*تنظیمات رو ریست و دیفالت کردم، نتیجه همینه!

چنین شرایطی طبیعی هست؟

مگه میشه؟

**درضمن نمیدونم مهم هست یا نه، ولی ASIC Quality برابر 81.6% هست.

post-4580-0-70989700-1442309658_thumb.gif

post-4580-0-55715500-1442309664_thumb.gif

post-4580-0-03634000-1442309674_thumb.jpg

post-4580-0-62428500-1442310149_thumb.jpg

ویرایش شده توسط babak1388
لینک به دیدگاه

تصاویری رو که میفمرائید رو میگذارید توی تاپیک؟، موضوع جالبیه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام طبیعیه و معمولا کارت های Nvidia بستگی به میزان مصرف برقی که اون برنامه برای کارت ایجاد میکنه بالاتر از میزان Boost ذکر شده در مشخصات کارت ،  کلاک میزنن.

مثلا الان کارت من GTX 750 هست و در مشخصاتش کلاک بوست رو 1137 ذکر کرده در حالی که در بازی به طور ثابت روی 1200 کار میکنه.

ولی در برنامه هایی مثل Fur Mark که مصرف برق خیلی زیادی رو به کارت تحمیل میکنن ممکنه کارت شما حتی همون 1241 ذکر شده در مشخصات رو هم نزنه و برای این که مصرف برقش از میزان Power Limit تعریف شده براش بالاتر نره با فرکانس پایه 1177 یا حتی کمتر و همچنین ولتاژ پایینتری در اون برنامه کار بکنه.

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

تصاویری رو که میفمرائید رو میگذارید توی تاپیک؟، موضوع جالبیه

عکس ها اضافه شد.

سلام طبیعیه و معمولا کارت های Nvidia بستگی به میزان مصرف برقی که اون برنامه برای کارت ایجاد میکنه بالاتر از میزان Boost ذکر شده در مشخصات کارت ،  کلاک میزنن.

مثلا الان کارت من GTX 750 هست و در مشخصاتش کلاک بوست رو 1137 ذکر کرده در حالی که در بازی به طور ثابت روی 1200 کار میکنه.

ولی در برنامه هایی مثل Fur Mark که مصرف برق خیلی زیادی رو به کارت تحمیل میکنن ممکنه کارت شما حتی همون 1241 ذکر شده در مشخصات رو هم نزنه و برای این که مصرف برقش از میزان Power Limit تعریف شده براش بالاتر نره با فرکانس پایه 1177 یا حتی کمتر و همچنین ولتاژ پایینتری در اون برنامه کار بکنه.

داداش با Fur Mark هم تست کردم و عکس قرار دادم!

فرکانس همون 1366MHz هست! :wacko:

البته با رزلوشن 1280*720 و aa خاموش فرکانس 1239 بود!

وقتی رزلوشن رو گذاشتم روی 1920*1080 و aa رو روی 8X MSAA ست کردم، فرکانس رفت روی 1366...

با این حساب فرکانس Zotac GTX 960 AMP! Edition هم باید حدود 1500MHz باشه :eek:

لینک به دیدگاه

عکس ها اضافه شد.

وقتی رزلوشن رو گذاشتم روی 1920*1080 و aa رو روی 8X MSAA ست کردم، فرکانس رفت روی 1366...

این نکته قابل تأمله

لینک به دیدگاه

مشکلی نیست از سری ۶۰۰ به بعد اکثر کارتها همینجوری هستن منم یک کارت ۷۶۰ گیگا داشتم که کلاکش تو gpuz و مشخصات سایت ۱۱۵۰ بود ولی وقتی تحت فشار قرار میگرفت روی ۱۲۴۱ ثابت میموند و دقیقا عین شما وقتی ۱۰۰ مگاهرتز اورش میکردم تو gpuz ۱۲۵۰ میشد و تحت فشار ۱۳۴۱ نشون میداد در کل طبیعی هست و نگران نباشید.

لینک به دیدگاه

تکنولوژی gpu boost 2.0 هست و به کارت اجازه میده در صورت مهیا بودن شرایط از نظر دمای کارت کلاک بطور خودکار اورکلاک بشه و هنگامیکه دمای کارت وفشار روش زیاد بشه دان کلاک میکنه

کارت بنده در حالت دیفالت ۱۱۵۰ هست و کلاک بوست هم ۱۲۰۰ تنظیم شده اما در بازیها تا ۱۳۰۶ اور میشه

Sent from my C6602 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عکس ها اضافه شد.

درسته Furmark برعکسه و زمانی که AA کلا خاموش باشه فشار بیشتری وارد میکنه! برای این که بیشترین فشار رو بیاره میشه داخل تنظیمات گزینه Extreme Burn in رو انتخاب کرد.

البته Asic Quality نسبتا بالای کارت شما هم در بالاتر بودن فرکانس تاثیر داره و مثلا اگر 95% بود شاید به صورت دیفالت تا 1400 هم بوست میکرد. به همین دلیله که Asic Quality در کارتهای Nvidia که تکنولوژی GPU Boost دارند نقش مهمی داره.

البته میزان کلاک بوست کارت به مدار تغذیه و تعریف میزان Wattage در Power Target هم بستگی شدیدی داره. و ممکنه مثلا یک کارت 960 دارای پاور لیمیت 150 وات و دیگری دارای پاور لیمیت 200 وات باشه.  در این صورت کارتی که پاور لیمیت بالاتری داره خیلی دیرتر از کارت اول به مانعی به نام حد اکثر مصرف برق مجاز تعریف شده برخورد میکنه و میتونه با کلاک و ولتاژ بالاتری کار بکنه. به شرطی که کولر خوبی هم داشته باشه و به مانع دیگری به نام Temperature Limit که در GPU Boost 2.0 اضافه شده برخورد نکنه.

در کل انویدیا در GPU Boost 2.0 سه فاکتور محدود کننده حد اکثر مصرف برق و حد اکثر دما و حد اکثر ولتاژ مجاز رو برای کنترل سلامت GPU قرار داده تا فشار بیش از حد و مخرب به هسته گرافیک وارد نشه و عمر مفیدش طولانی تر بشه و در عین حال در هر شرایطی با حد اکثر قدرتش کار بکنه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یه مسئاله دیگه اینه که در عکس هایی که گذاشتید GPU Load کارت شما تقریبا از 50 درصد بالاتر نرفته و از حد اکثر قدرت کارت استفاده نشده! که باعث میشه کلاک کارت محدود نشه. با Furmark این شرایط رو داشته؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...