رفتن به مطلب

(سوال) فشرده کردن فایل 700MB به 7MB

hostironi
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

یکی 2 سال پیش یکی از استاد ها یک فایل آموزشی بهمون داد با پسوند rar که حجم فایل حدودا 7 مگابایت بود و داخلش یه فایل avi بود که وقتی از حالت فشرده خارج کردیم حدودا شد 700 مگابایت. هر چی ازش پرسیدیم چطوری انقدر فشرده کرده نگفت بهمون

منم کاملا فراموش کردم تا امروز داخل تاپیک (مقایسه 9 کارت Nvidia 460 GTX از 9 شرکت مختلف) کاربر LEE هر دفعه فایل موجود در اون تاپیک فشرده تر می کرد منم دوباره یاد این قضیه افتادم گفتم یک تاپیک جدا بزنم که هم اون تاپی منحرف نشه هم ببینم کسی می دونه چطوری می شه یک فایل انقدر فشرده کرد

حالا کسی می دونه چطوری ممکنه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام:

دوست عزیز، قبل از هر چیز باید خدمت شما عرض کنم ، هدف بنده منحرف کردن تاپیک نبود، بلکه کمک به دوستانی بود که با اینترنت لاکپشتی Dialup می خواهند دانلود انجام دهند ، چرا که بنده نیز سالها با Dialup دانلود انجام داده ومعنی قطع اینترنت زمانی که کار دانلود به پایان نرسیده است را می دانم ، که البته همه دوستان تجربۀ این مسئله را دارند.

البته حدود یک سالی است که دیگر قطع اینترنت و مشکلات دیگر را تجربه نکرده ام با ADSL ، اما روزهای سخت را فراموش نکرده ام.

با تشکر...

لینک به دیدگاه

سلام:

دوست عزیز، قبل از هر چیز باید خدمت شما عرض کنم ، هدف بنده منحرف کردن تاپیک نبود، بلکه کمک به دوستانی بود که با اینترنت لاکپشتی Dialup می خواهند دانلود انجام دهند ، چرا که بنده نیز سالها با Dialup دانلود انجام داده ومعنی قطع اینترنت زمانی که کار دانلود به پایان نرسیده است را می دانم ، که البته همه دوستان تجربۀ این مسئله را دارند.

البته حدود یک سالی است که دیگر قطع اینترنت و مشکلات دیگر را تجربه نکرده ام با ADSL ، اما روزهای سخت را فراموش نکرده ام.

با تشکر...

عزیز من نگفتم شما تاپیک منحرف کردی گفتم من اونحا این سوال از شما نپرسم که تاپیک منحرفت نشه

حالا اگه اطلاعی در مورد این قضیه دارین بفرمایید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با درود:

دوست عزیز قبل از هر چیز ، لطف بفرما یید آن فایل rar که 7 مگابایت ظرفیت دارد را upload کنید تا بنده آن فایل را بررسی بکنم ، تا بتوانم به شما کمک کنم.

در دنیای فشرده سازی فایلها ، هر چیزی به صورت تئوری درست است اما مسئلۀ مهم زمانی است که به صورت عملی کار فشرده سازی را انجام می دهید.

دوست عزیز اگر در پاسخ بفرمایید که آن فایل 7 مگابایت را ندارم ، پاک کردم ، گم کردم ، نمی دانم کجاست ، باید مسئله را تمام شده بدانیم ، چرا که چیزی که وجود ندارد بحث کردن در آن مورد بیهوده است.

البته بنده پیش داوری نمی کنم ، بلکه به جای نوشتن 2 پست 1 پست می نویسم.

با تشکر...

لینک به دیدگاه

دنیای فشرده سازی فایلها واقعا دنیای پیچیده ای هست ، من هم چندین بار سعی کردم راز این فشردگی های بسیار بالا رو کشف کنم ولی به جواب کاملی نرسیدم.

بطور مثال همین فایلی که کاربر LEE فشرده کرده بودن و رسیده بود به حجم 966 کیلوبایت من تونستم با دستکاری در تنظیمات وین رار برسونمش به 952 کیلوبایت که فایلش هم الان داخل سیستمم هست.

من مثلا شنیده بودم که ، هنگام فشرده سازی ، برنامه ای که قراره کار رو انجام بده ، الگوریتم ها رو اسکن میکنه ، بعد بطور مثال مثلا 100 الگوریتم تکراری در یک فایل پیدا میکنه ، در این حالت برنامه بعد از فشرده کردن

بجای اینکه بیاد این الگوریتم های تکراری رو تکرار کنه ، میاد فاکتور میگیره ، و از یکیش فقط استفاده میکنه ، که به این صورت فایلهای خیلی حجیم ، حجم های خیلی پایینی پیدا میکنن.

البته این فقط یک موردش بود و موردهای خیلی زیادی هستند.

با این حال به قول کاربر LEE تا فایل مورد نظر نباشه نمیشه نظری داد. باید باشه تا بررسیش کرد.

لینک به دیدگاه

اینم فایل

hostironi.com/1.rar

البته الان چک کردم. فیلم حدود 21 دقیقه با فرمت avi با حجم 729 مگابایت. که وقتی rar می شه حجم به 6.5 کاهش پیدا می کنه و وقتی zip می شه حجم به 367 کاهش پیدا می کنه.

پس فکر نکنم به نوع فشرده سازی بستگی داشته باشه. هر چی هست به خود فیلم ربط داره

لینک به دیدگاه

درسته بخاطر خود فایل هست.

من هم فشردش کردم و تونستم حجمی در همون حدود بدست بیارم. جالبه.

من فایلهای دیگه ای هم قبلا دیده بودم. تو اینترنت هم بگردید فایلهایی هست که 2 3 گیگ حجم رو به 10 20 مگابایت فشرده کردن.

ولی واقعا معلوم نیست راز کار کجاست.

لینک به دیدگاه

اين نرم افزار رو ببنيد فکر مي کنم حجم رو خيلي کم مي کنه:

http://kgbarchiver.net/

رايگان هست اش و فکر کنم اپن سورس

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اینم فایل

hostironi.com/1.rar

البته الان چک کردم. فیلم حدود 21 دقیقه با فرمت avi با حجم 729 مگابایت. که وقتی rar می شه حجم به 6.5 کاهش پیدا می کنه و وقتی zip می شه حجم به 367 کاهش پیدا می کنه.

پس فکر نکنم به نوع فشرده سازی بستگی داشته باشه. هر چی هست به خود فیلم ربط داره

با درود:

دوست عزیز درست متوجه شدید ، ربطی به برنامۀ فشرده سازی ندارد ، بلکه فایلی که به برنامۀ فشرده سازی می دهیم ربط دارد ، یعنی همان فایل AVI که 729 مگابایت ظرفیت داشت.

دوست عزیز آقای ( MaKenZi ) فرموده بودن ( راز ) ... البته دنیای فشرده سازی رمز و رازهای زیادی دارد ، ولی با دانستن زبان برنامه نویسی اسمبلی و ویژوال سی و چند برنامۀ دیگر که کدها را به برنامه تبدیل می کند و البته مهمتر از همه حوصله زیاد و عشق به کار ( رازها فاش می شوند ) وجالب از همه آن است که وقتی رازها را فهمیدیم ، یعنی نوع الگوریتم و محاسبات ریاضی را متوجه شدیم و برای بهینه شدن کدها تلاش کردیم و به نتیجه رسیدیم ، زمانی که با دوست یا فرد دیگری که حتی با کامپیوتر آشنایی دارد ، صحبت می کنیم ، مثل این می ماند که با مخاطبمان به زبان آنگولایی داریم صحبت می کنیم ، طرف مقابل چیزی نمی فهمد به کنار ، بعد از چند دقیقه سر درد می آورد و می خواهد از شما فرار کند.

در نتیجه ، این نوع افراد بیشتر گوشه گیر ، کم حرف ، و در لاک خودشان هستند ، بیشترزمان خود را با کامپیوتر در حال نوشتن خطهای برنامه هستند، و زمانی هم که با کامپیوتر برنامه نمی نویسند ، یعنی مثلا دارند تلویزیون تماشا می کنند ، در ظاهر چشمشان رو به تلویزیون است ، ولی فکرشان در حال بالا و پایین کردن خطهای برنامه و یا تغییر دادن دستوری با دستور دیگر است.

داریم از بحث منحرف می شویم.

دوست عزیز آقای hostironi سوال تاپیک این است

پاسخ به (سوال) فشرده کردن فایل 700MB به 7MB

فایلی را آپلود کردم( rar ) که تنها 3.2 مگابایت حجم دارد در حالی که در آن فایلی با فرمت AVI با 900 مگابایت وجود دارد.

مسئله ساده است.

آن استاد شما ، زمانی که با برنامۀ HyperCam از روی Desktop فیلم را رکورد می کرد و در مرحلۀ آخر زمان ذخیرۀ فایل آن را به AVI ذخیره می کرد که البته در آن لحظه چاره ای دیگر نداشت ، از نوع ذخیره ( فشرده ساز ) Microsoft Video 1 استفاده کرده ، که این نوع Compression مربوط به سال 1992 می باشد ، که نمی تواند فایل AVI را به طور مناسب فشرده کند در نتیجه حجم آن زیاد می شود یعنی می شود 729 مگابایت ، و زمانی که RAR می کنید فایل به صورت بسیار زیاد یعنی تا 99 درصد فشرده می شود ، و تعجب می کنید.

در حالی که می توانست از برنامۀ ( Adobe Captivate ) و یا برنامۀ ( Fast stone capture 6.5 ) استفاده کند ، که از نظر فشرده سازی بهتر عمل می کنند. در ضمن فرمتهای بهتری مثل Divx و Xvid وجود دارد که با تغییر ندادن کیفیت ، حجم را پایین می آورد.

زمانی که با دوربین دیجیتال ، فیلمبرداری می کنید و به صورت AVI ذخیره می کند ، اگر فایل AVI را با Winrar فشرده کنید ، آنچنان فشرده نمی شود ، چرا چون خودش با حالت MJPEG Compressor فشرده شده است ، در حالی که Microsoft Video 1 نمی تواند به خوبی فشرده کند در نتیجه Winrar به خوبی فشرده می کند.

البته فایلی که آپلود کردم ، یک مثال بود و تنها یک دقیقه از فیلم بود .

البته باید خدمت شما عرض کنم ، فرمت RAR دیگر قدیمی شده و فرمتهای بسیار قویتر وجود دارد که Open source می باشد و به همین خاطر طی این 3 سال پیشرفت بسیار خوبی نسبت به Winrar داشته اند.

با تشکر...

post-6927-096195000 1283986808_thumb.jpg

post-6927-041076800 1283986817_thumb.jpg

post-6927-080786700 1283986826_thumb.jpg

AVI.rar

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کلا فایل های avi که از دسکتاپ گرفته میشود قابلیت فشرده سازی بالایی دارد به 2 دلیل :

1 - (همونطور که یکی از دوستان اشاره کردن اساسه کاره فشرده سازی اینه که از کد های تکراری فاکتور گرفته میشه ) و شما وقتی دارید از دسکتاپ فیلم میگیرید در بسیاری از زمانه فیلم تصویر ساکن مانده و پیکسل ها اثلا جابه جانمیشن و فقط موس هست که تکون میخوره به همین دلیل خوراکه برنامه های فشرده سازی هستن

2 - چون فیلم هایی که ما با دوربینهای دیجیتال و یا غیره که میگیریم تصویر تکان خورده و حتی در صورته تکان نخوردن هم پیکسل ثابتی و جود ندارد برنامه ی فشرده ساز هیچ کده (پیکسل) تکراری رو پیدا نمیکند تا بتواند فشرده کند.

اینم اضافه کنم که فرمت 3gp و .. که میان خیلی فیلمو فشرده میکنن میان از فیلم های ما تصاویری با پیکسل های ثابت میسازند ( دلیله اینکه و قتی توی فیلم یه جای ثابت مثلا روی یه دیوار چند ثانیه تصویر ثابت باشه لحظه به لحظه کیفیته اون تصویر بالا میره )

لینک به دیدگاه

واقعا ممنونم از اطلاعات مفیدی که دادید کاربر (LEE) ، کاش اسم شریفتون رو هم بفرمائید تا بنده بتونم به اسم صدا کنم.

واقعا خیلی جالب بود این مواردی که فرمودید ، حقیقتش من خودم خیلی به این موارد علاقه دارم.

ولی جالب اینجاست ، با اینکه این همه با این فرمت های مختلف و با فشرده سازی های مختلف و فاکتورهای مختلف سروکار دارم ، اصلا

حواسم به این موردی که شما فرمودید نبود.

واقعا خیلی جالب بود ممنونم.

=====

حالا که بحث کمی بیشتر باز شد ، به نظر شما الان چه فرمت های فشرده سازی هست که قدرت بیشتری از فرمت های سنتی RAR و ZIP در فشرده سازی فایلها داشته باشند؟

لینک به دیدگاه

فرمت هایی از قبیل 7z و lzma و یعضی از فرمت های tar.X فرمت های قابل قبولی برای زیپ کردن هستند :

این قرمت lzma توانسته در قنست کرنل لینوکس در ذخیره سازی کمترین حجم رو ایجاد کنه . هم چنین نسبت به 7zip دارای قدرت فشرده سازی بیشتری است ...

7zip vs winrar

7zip vs winrar details

این فرمت ها (7zip) همانطور که می بینید دارای بیشترین ratio در فشرده سازی دارند.

در ضمن باید دید در که اصولا فایل avi در اصل حاوی چه اطلاعاتی می باشد . یعنی مثلا ممکن است که فایل avi حاوی کد های ریز برنامه نویسی شده باشد که تا حد ممکن فشرده شده باشند (ضمن تایید صحبت های دوستان نمونه این رو در یکی از فایل های تورنت که مربوط به یک انیمیشن بود مشاهده کردم . این انیمیشن جز کد مخرب هیچ چیز دیگه ای نداشت . در واقع در شکل avi ذخیره شده بود.)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

البته اینم اضافه کنم که هر نوع فرمتی برای یسری فایل ها بهتر جواب میده مثلا توی فایل های داکیومنت مثل text و.. rar خیلی خوب جواب میده ولی تو فایل mp3 (البته خوده mp3 خیلی فشردست) zip بهتر از رار جواب میده

لینک به دیدگاه

با درود:

دوست عزیز درست متوجه شدید ، ربطی به برنامۀ فشرده سازی ندارد ، بلکه فایلی که به برنامۀ فشرده سازی می دهیم ربط دارد ، یعنی همان فایل AVI که 729 مگابایت ظرفیت داشت.

دوست عزیز آقای ( MaKenZi ) فرموده بودن ( راز ) ... البته دنیای فشرده سازی رمز و رازهای زیادی دارد ، ولی با دانستن زبان برنامه نویسی اسمبلی و ویژوال سی و چند برنامۀ دیگر که کدها را به برنامه تبدیل می کند و البته مهمتر از همه حوصله زیاد و عشق به کار ( رازها فاش می شوند ) وجالب از همه آن است که وقتی رازها را فهمیدیم ، یعنی نوع الگوریتم و محاسبات ریاضی را متوجه شدیم و برای بهینه شدن کدها تلاش کردیم و به نتیجه رسیدیم ، زمانی که با دوست یا فرد دیگری که حتی با کامپیوتر آشنایی دارد ، صحبت می کنیم ، مثل این می ماند که با مخاطبمان به زبان آنگولایی داریم صحبت می کنیم ، طرف مقابل چیزی نمی فهمد به کنار ، بعد از چند دقیقه سر درد می آورد و می خواهد از شما فرار کند.

در نتیجه ، این نوع افراد بیشتر گوشه گیر ، کم حرف ، و در لاک خودشان هستند ، بیشترزمان خود را با کامپیوتر در حال نوشتن خطهای برنامه هستند، و زمانی هم که با کامپیوتر برنامه نمی نویسند ، یعنی مثلا دارند تلویزیون تماشا می کنند ، در ظاهر چشمشان رو به تلویزیون است ، ولی فکرشان در حال بالا و پایین کردن خطهای برنامه و یا تغییر دادن دستوری با دستور دیگر است.

داریم از بحث منحرف می شویم.

دوست عزیز آقای hostironi سوال تاپیک این است

پاسخ به (سوال) فشرده کردن فایل 700MB به 7MB

فایلی را آپلود کردم( rar ) که تنها 3.2 مگابایت حجم دارد در حالی که در آن فایلی با فرمت AVI با 900 مگابایت وجود دارد.

مسئله ساده است.

آن استاد شما ، زمانی که با برنامۀ HyperCam از روی Desktop فیلم را رکورد می کرد و در مرحلۀ آخر زمان ذخیرۀ فایل آن را به AVI ذخیره می کرد که البته در آن لحظه چاره ای دیگر نداشت ، از نوع ذخیره ( فشرده ساز ) Microsoft Video 1 استفاده کرده ، که این نوع Compression مربوط به سال 1992 می باشد ، که نمی تواند فایل AVI را به طور مناسب فشرده کند در نتیجه حجم آن زیاد می شود یعنی می شود 729 مگابایت ، و زمانی که RAR می کنید فایل به صورت بسیار زیاد یعنی تا 99 درصد فشرده می شود ، و تعجب می کنید.

در حالی که می توانست از برنامۀ ( Adobe Captivate ) و یا برنامۀ ( Fast stone capture 6.5 ) استفاده کند ، که از نظر فشرده سازی بهتر عمل می کنند. در ضمن فرمتهای بهتری مثل Divx و Xvid وجود دارد که با تغییر ندادن کیفیت ، حجم را پایین می آورد.

زمانی که با دوربین دیجیتال ، فیلمبرداری می کنید و به صورت AVI ذخیره می کند ، اگر فایل AVI را با Winrar فشرده کنید ، آنچنان فشرده نمی شود ، چرا چون خودش با حالت MJPEG Compressor فشرده شده است ، در حالی که Microsoft Video 1 نمی تواند به خوبی فشرده کند در نتیجه Winrar به خوبی فشرده می کند.

البته فایلی که آپلود کردم ، یک مثال بود و تنها یک دقیقه از فیلم بود .

البته باید خدمت شما عرض کنم ، فرمت RAR دیگر قدیمی شده و فرمتهای بسیار قویتر وجود دارد که Open source می باشد و به همین خاطر طی این 3 سال پیشرفت بسیار خوبی نسبت به Winrar داشته اند.

با تشکر...

post-6927-096195000 1283986808_thumb.jpg

post-6927-041076800 1283986817_thumb.jpg

post-6927-080786700 1283986826_thumb.jpg

اولين باره مي شنوم که فيلم رو مي شه فشرده کرد تا بحال نديدم کسي فيلمي رو بتونه فشرده کنه اون هم با win rar ولي با کانورت کردن خوب امکانش هست مثل کانورت به avi يا کانورت به divx

ضمنا ايشون مي گن فايلشون avi هست که خوب مسلماً خودش فشرده شده وگرنه avi نبود

ویرایش شده توسط internet
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اولين باره مي شنوم که فيلم رو مي شه فشرده کرد تا بحال نديدم کسي فيلمي رو بتونه فشرده کنه اون هم با win rar ولي با کانورت کردن خوب امکانش هست مثل کانورت به avi يا کانورت به divx

ضمنا ايشون مي گن فايلشون avi هست که خوب مسلماً خودش فشرده شده وگرنه avi نبود

داداش بستگی داره با چه برنامه ای دارن ازز اسکین فیلم برداری میکنن بعضی برنامه ها خودشون فشرده میکنن بعضی برنامه هام نه ( علتشم اینه که و قتی داری از اسکرین فیلم برداری میکنی فضای مصرفی رم بیهوده باسه فشرده سازی پر نشه تا تصاویر لگ داشته باشه ) بعضی برنامه هام بعد از فیلم برداری وقتی بخوای ذخیره کنی فشرده میککن (علت اینم که یه مقدار طول میکشه فیلم ذخیره شه همینه)@};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

واقعا ممنونم از اطلاعات مفیدی که دادید کاربر (LEE) ، کاش اسم شریفتون رو هم بفرمائید تا بنده بتونم به اسم صدا کنم.

واقعا خیلی جالب بود این مواردی که فرمودید ، حقیقتش من خودم خیلی به این موارد علاقه دارم.

ولی جالب اینجاست ، با اینکه این همه با این فرمت های مختلف و با فشرده سازی های مختلف و فاکتورهای مختلف سروکار دارم ، اصلا

حواسم به این موردی که شما فرمودید نبود.

واقعا خیلی جالب بود ممنونم.

=====

حالا که بحث کمی بیشتر باز شد ، به نظر شما الان چه فرمت های فشرده سازی هست که قدرت بیشتری از فرمت های سنتی RAR و ZIP در فشرده سازی فایلها داشته باشند؟

با درود:

تشکر دوست عزیز ( MaKenZi )

البته برنا مه های( Compressor ) زیادی وجود دارد ، و برای هر فرمتی برنامه خاصی وجود دارد که نسبت به برنامه های دیگر بهتر فشرده می کند.

البته به خواست شما دو برنامه معرفی می کنم ، که برنامه اولی مجانی می باشد و برنامه دوم 30 روزه یا به عبارتی پولی می باشد که با وجود Crack و Serial Number و غیره می توان برنامه را دائمی کرد.

برنامۀ اولی که جوان می باشد و مجانی و در مرحله آلفا ( NanoZip ) نام دارد ، که در حال حاضر نسخه ( 0.08a) را می توانید برداشته و تست کنید ، البته این برنامه تکمیل نشده و احتیاج به زمان دارد. نسخۀ 32 و 64 آن وجود دارد اما در حال حاضر نسخه 32 آن کاملتر ولی 64 آن فقط به صورت Command Line می باشد.

سایت آن http://www.nanozip.net می باشد.

دومین برنامه WinRk نام دارد.

برنامه ای کامل نسبت به NanoZip می باشد، تنظیمات آن نسبت به NanoZip بیشتر می باشد و نسخه فعلی آن

WinRk 3.4.1 می باشد، اما نکتۀ منفی این برنامه استفاده بسیار زیاد رم است ، البته برای سیستمهایی که رم کم دارند.

سایت آن www.winrk.co.uk می باشد.

با تشکر...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...