رفتن به مطلب

R9 390 vs gtx 970

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام.

عجب داستانیه من هی می خام سیستم بگیرم یه چیزه تازه میاد.

الان من کدوم رو بگیرم؟

فقط تا حالا amd نداشتم و از نظر نرم افزاری می گن به پایه nvidia نمی رسه حالا می شه در مورد amd کمی توضیح بدید. ایاamdمثل nvidia میتونه هرتز رو یکسان کنه منظورم v-sync هست ایا amd هم داره و عین nvidia کار می کنه؟

مانیتورم راهنمایی کنید اگه کسی مانیتور tn 60hz یا tn 144hz داره عکسش رو برام می شه بزاره من میترسم بگیرم این مانیتورو از ش خوشم نیاد کلی ضرر کنم

ممنون[emoji6]

Sent from my D6503 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

با سلام.

درحال حاضر 390 گزینه ی بهتری هست در بیشتر بازیها و از اونجایی که میزان استفاده بازی ها از vram درحال افزایش هست آینده نگرانه تر هست. اما از خرید 970 هم پشیمان نخواهید شد با تنظیمات منطقی و گزینه ی خوبی هست به خصوص اینکه توان اورکلاک بالایی داره و حرارت و نویز و مصرف هم کمتر هست و همچنین پشتیبانی nvidia از لحاظ بهینه سازی هایی که از طریق درایور هاش ارایه میده درحال حاضر بهتر هست در هرحال درنظر داشته باشین سال آینده انتخاب های بسیار بهتری در اختیار خواهند بود از هردو برند و بنظر بنده دست دوم تهیه کنین تا درصورتی که مجددا قصد ارتقا داشتین کمترین ضرر رو داشته باشین .انتخاب با خودتون .پیرامون vsync هم باید عرض کنم برای هردو امکان استفاده هست و بسیاری از تکنولوژی های دیگه از جمله dsr برای amd هم فراهم هستند با نامهای دیگر. اما درمورد vsync باید درنظر داشته باشین input lag زیادی بهمراه داره (زمان پاسخگویی کیبورد و ماوس افزایش پیدا میکنه که برای گیمینگ حرفه ای اصلا مناسب نیست) برای رفع این مشکل amd از تکنولوژی freesync استفاده میکنه و nvidia از تکنولوژی انحصاری خودش که gsync نام داره. تقریبا هر دو کارایی یکسانی دارن و input lag کم هست البته از یکسری جهات gsync عملکرد بهتری داره به عنوان مثال freesync در مانیتور های asus فقط بین 35تا90 هرتز فعال میشه. در مقابل gsync چون انحصاری هست و یک چیپ باید درون مانیتور قرار داده بشه که توسط nvidia به تولید کنندگان مانیتور فروخته میشه و همین موجب قیمت بالاتر مانیتورهایی که از gsync پشتیبانی میکنند میشه اما در freesync اینگونه نیست و قیمت کمتر هست.

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

با سلام.

درحال حاضر 390 گزینه ی بهتری هست در بیشتر بازیها و از اونجایی که میزان استفاده بازی ها از vram درحال افزایش هست آینده نگرانه تر هست. اما از خرید 970 هم پشیمان نخواهید شد با تنظیمات منطقی و گزینه ی خوبی هست به خصوص اینکه توان اورکلاک بالایی داره و حرارت و نویز و مصرف هم کمتر هست و همچنین پشتیبانی nvidia از لحاظ بهینه سازی هایی که از طریق درایور هاش ارایه میده درحال حاضر بهتر هست در هرحال درنظر داشته باشین سال آینده انتخاب های بسیار بهتری در اختیار خواهند بود از هردو برند و بنظر بنده دست دوم تهیه کنین تا درصورتی که مجددا قصد ارتقا داشتین کمترین ضرر رو داشته باشین .انتخاب با خودتون .پیرامون vsync هم باید عرض کنم برای هردو امکان استفاده هست و بسیاری از تکنولوژی های دیگه از جمله dsr برای amd هم فراهم هستند با نامهای دیگر. اما درمورد vsync باید درنظر داشته باشین input lag زیادی بهمراه داره (زمان پاسخگویی کیبورد و ماوس افزایش پیدا میکنه که برای گیمینگ حرفه ای اصلا مناسب نیست) برای رفع این مشکل amd از تکنولوژی freesync استفاده میکنه و nvidia از تکنولوژی انحصاری خودش که gsync نام داره. تقریبا هر دو کارایی یکسانی دارن و input lag کم هست البته از یکسری جهات gsync عملکرد بهتری داره به عنوان مثال freesync در مانیتور های asus فقط بین 35تا90 هرتز فعال میشه. در مقابل gsync چون انحصاری هست و یک چیپ باید درون مانیتور قرار داده بشه که توسط nvidia به تولید کنندگان مانیتور فروخته میشه و همین موجب قیمت بالاتر مانیتورهایی که از gsync پشتیبانی میکنند میشه اما در freesync اینگونه نیست و قیمت کمتر هست.

ممنون

سال اینده مگه قراره چی بیاد؟ در ضمن اگر هم بیاد پولش از کجا میاد[emoji1].

الان v-sync انویدیا عین ای ام دی هست؟

G-sync اینا هم که خیلی گرون

شما r9 390 رو پیشنهاد میدید یا 970

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من خودم قبل تر 970 رو مي پسنديدم ولي الان واقعا 390 تو بازيهاي جديد داره بهتر عمل مي کنه بخصوص در رزولوشنهاي 2K,4K ...

http://www.tomshardware.com/reviews/sapphire-nitro-r9-390-8g-d5,4245.html

لینک به دیدگاه

ممنون

سال اینده مگه قراره چی بیاد؟ در ضمن اگر هم بیاد پولش از کجا میاد[emoji1].

الان v-sync انویدیا عین ای ام دی هست؟

G-sync اینا هم که خیلی گرون

شما r9 390 رو پیشنهاد میدید یا 970

عرض کردم 390 در حال حاضر انتخاب بهتری هست بخصوص مدل msi که موجود هست و قیمت مناسبی داره .970 هم اگه مورد نظرتون هست دست دوم تهیه کنین که اگه با ورود سری پاسکال قصد ارتفا داشتین کمترین ضرر رو کرده باشین.

درهرحال 390 بخصوص در بازیهای سنگینی مانند crysis 3 و farcry 4 و shadow of mordor فریم دهی بهتری داره ه و تجربه ی روان تری هم در اجرا داره البته در بالاتر از 1080p که بکلی جای بحثی باقی نمیمونه و برتری مطلق با 390 هست. در این لینک میتونین علاوه بر آمار و ارقام مقایسه ی ویدیویی مدل های مختلف را هم ببینین.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-graphics-card-upgrade-guide-update-3?page=4

لینک به دیدگاه

ممنون به خاطر جواب هاتون

خیلی سخت از nvidia دل کردن ولی چون اکثریت میگه r9 390 این رو انتخاب می کنم فقط بین مارک ها کدوم رو ؟ ایا سایتی جایی هست مقایسش باشه؟

مانیتورم fhd در نظر دارم ولی واقعا نمی تونم بین tn و ips تصمیم بگیرم

ایا amd با cpu 6600k هماهنگی داره؟

ممنون

لینک به دیدگاه

برادر به جز msi هر چی بخری پشیمون میشی.کارت msi رو سرچ کن ازش به عنوان یک شاهکار اسم میبرند

لینک به دیدگاه

پاسخ سوالتون درمورد مانیتور tn و ips بسیار راحته . اگه گیمر حرفه ای هستین و به بازی های racing و action fps اهمیت بیشتری میدین tn با تاخیر 1ms و refresh rate 144hz اولویت داره و با این مشخصات benq مانیتورهای بسیار خوبی داره . در غیر اینصورت میتونین ips تهیه کنین اگه کیفیت بیشتر براتون اهمیت داره و کاربری چندگانه دارین البته دقت کنین تاخیر بیش از 5ms نباشه که واقعا برای بازی آزاردهنده میشه.همچنین اگه از مانیتوری با تاخیر مثلا 2ms به مانیتوری با تاخیر 5ms کوچ کنین شاید مدتی آزاردهنده باشه در مواردی که تصاویر با سرعت زیاد جابجا میشن اگه چشمان دقیقی دارین اما در برخی اشخاص هم ممکنه این تفاوت آنقدرها هم حس نشه.درهرحال اگه کاربری بیشتر گیمینگ هست بنده tn پیشنهاد میکنم با مشخصاتی که عرض کردم.

لینک به دیدگاه

برای محاسبه ی دقیق پاور مورد نیاز میتونین از این سایت استفاده کنین http://outervision.com/power-supply-calculator

درمورد برند کارت گرافیک هم msi 390 بسیار عملکرد خوبی داره و قیمتش هم مناسب هست.درمورد سازگاری هم هیچ مشکلی وجود نداره و Intel یا amd بودن پردازنده در زمینه ی سازگاری مشکلی ایجاد نمیکنه

لینک به دیدگاه

درود

واقعیت این هست که قدرت amd r9 390 8gb از کارت nvida gtx 970 3.5+5 بیشتره

اما بازیهای سال ۲۰۱۴ تا اواخر ۲۰۱۵ ۹۰٪ با nvida سازگارتر هستند و همین باعث شده که قدرت واقعی amd مشخص نشه

مثل gameworks. و همکاری و بودجه اختصاصی nvida برای ساخت بازی

نکته جالب اینجاست amd r 9 390قیمت کمتر و قدرت بیشتر اما سازگاری کمتری داره

اما با و جود حافظه ۸ گیگ در رزولوشین بالای full hd

۱۰۰٪ gtx 970 ناتوانه و از رده خارج میشه

و همچنین در سال اینده با ورود بازیهای قویتر و سنگین تر قدرت واقعی خودشو نشون میده

و تنها کارتی هست که با این قیمت با رزولوشن ۴k جوابگو هست

مخصوصا مدل عالی و خوش قیمت msi r9 390 8gb gaming

با قیمت ۱۳۵۰ در بازار

درضمن این مدل اصلا دست دومش گیر نمیاد

اما کارت های بدرد نخور gtx 970 3.5+5 به راحتی مثل سیب زمینی پیاز در بازارچه ها اینترنتی یافت و خرید فروش میشه با قیمت ۱۱۰۰ میتونی مدل خوبشو تهیه کنی

اگر کارت خوبی بود انقدر فروخته نمیشد پس یودن یه چیزی هست که نمیگن و فقط میفروشن

اما کسی کارت 960 4 gb یا 980 و یا بالاتر نمیفروشه چون این مشکل نداره

خود منم دارم بازیهای انحصاری nvida با اتمام میروسنم بعد از انجام پروژه های خودم از شر این کارت خلاص میشم ۱۰۰٪

یه نکته خیلی خیلی مهم که خودم تجربه کردم وتست کردم و کاملا مطمعن هستم

Gtx 970وقتی رم کارت از ۳۸۰۰ مگابایت بیشتر پر بشه کارت سکته میزنه و اغت فریم و تیک تیک تیک ایجاد میکنه مثل حالت گلوگاه شدن

شما خودت بررسی کن با نظر های دوستان و کسی مثل من که خودش gtx 970 داره واقعیت کاملا مشخصه

ویرایش شده توسط EdrisRezai
لینک به دیدگاه

درود

واقعیت این هست که قدرت amd r9 390 8gb از کارت nvida gtx 970 3.5+5 بیشتره

اما بازیهای سال ۲۰۱۴ تا اواخر ۲۰۱۵ ۹۰٪ با nvida سازگارتر هستند و همین باعث شده که قدرت واقعی amd مشخص نشه

مثل gameworks. و همکاری و بودجه اختصاصی nvida برای ساخت بازی

نکته جالب اینجاست amd r 9 390قیمت کمتر و قدرت بیشتر اما سازگاری کمتری داره

اما با و جود حافظه ۸ گیگ در رزولوشین بالای full hd

۱۰۰٪ gtx 970 ناتوانه و از رده خارج میشه

و همچنین در سال اینده با ورود بازیهای قویتر و سنگین تر قدرت واقعی خودشو نشون میده

و تنها کارتی هست که با این قیمت با رزولوشن ۴k جوابگو هست

مخصوصا مدل عالی و خوش قیمت msi r9 390 8gb gaming

با قیمت ۱۳۵۰ در بازار

درضمن این مدل اصلا دست دومش گیر نمیاد

اما کارت های بدرد نخور gtx 970 3.5+5 به راحتی مثل سیب زمینی پیاز در بازارچه ها اینترنتی یافت و خرید فروش میشه با قیمت ۱۱۰۰ میتونی مدل خوبشو تهیه کنی

اما کسی کارت 960 4 gb یا 980 و یا بالاتر نمیفروشه چون این مشکل نداره

خود منم دارم بازیهای انحصاری nvida با اتمام میروسنم بعد از انجام پروژه های خودم از شر این کارت خلاص میشم ۱۰۰٪

یه نکته خیلی خیلی مهم که خودم تجربه کردم وتست کردم و کاملا مطمعن هستم

Gtx 970وقتی رم کارت از ۳۸۰۰ مگابایت بیشتر پر بشه کارت سکته میزنه و اغت فریم و تیک تیک تیک ایجاد میکنه مثل حالت گلوگاه شدن

شما خودت بررسی کن با نظر های دوستان و کسی مثل من که خودش gtx 970 داره واقعیت کاملا مشخصه

ممنون

در رزولیشن full hd این ۳.۵ gb پر می شه؟

چون من نهایتا full hd بازی می کنم چون فضای کافی تو اتاق ندارم

متنیتور مناسب هم هنوز نتونستم انتخاب کنم

Ips vs tn 5ms vs 1ms 144hz vs 60hz

Color quality vs speed

عجب اصلاً فکر نمی کردم برام اینقد سخت بشه

[emoji30]

لینک به دیدگاه

شما که تا چند روز پیش خودتو به این در اون در میزدی 960 رو رد کنی 970 بگیری! تو هر تاپیکی که 970 میفروختن نظر شما رو میشه دید

الانم که 970 گرفتی!!!؟ اه ببخشید سیب زمینی پیاز گرفتی ! 

بی شک بهترین انتخاب برای گیم در Full HD گرافیک 970 هست حالا با هر مارکی

لینک به دیدگاه

شما که تا چند روز پیش خودتو به این در اون در میزدی 960 رو رد کنی 970 بگیری! تو هر تاپیکی که 970 میفروختن نظر شما رو میشه دید

دوست عزیز من گفتم که به خاطر بازیهای انحصاری nvida این کارت خریدم

من الان این کارت دارم و تست کردم که این حرفو میزنم خودمم تا قبل از داشتن این کارت مطمعن نبودم

معمولا همه از چیز های که دارن تعریف میکنن ولی من حقیقت گفتم

درضمن نه با شما دعوای دارم نه با هیچ شخص دیگه ای

نه nvida دشمنه نه amd دوست من

من خواستم این دوستمون در جریان بذارم که بعدا از خریدش پشیمون نشه

خود amd هم با این سری 300 که ریبرند هست همرو مسخره خودش کرد

واقعیت حتی اگر تلخ باشه اما واقیعت هست

شما خودت نگاه کن در کل نت چقدر تاپیک فروش 970 وجود داره؟؟

واقعا اگر این کارت خوبه پس چرا انقدر فروش دست دومش زیاده؟

خرید اکبند این کارت اصلا نمی ارزه فقط دست دومش ارزش خرید داره بس

:«)

ویرایش شده توسط EdrisRezai
لینک به دیدگاه

ممنون

در رزولیشن full hd این ۳.۵ gb پر می شه؟

چون من نهایتا full hd بازی می کنم چون فضای کافی تو اتاق ندارم

متنیتور مناسب هم هنوز نتونستم انتخاب کنم

Ips vs tn 5ms vs 1ms 144hz vs 60hz

Color quality vs speed

عجب اصلاً فکر نمی کردم برام اینقد سخت بشه

[emoji30]

یه نکته هست که شما دیگه نباید به رزولوشن مانیتور خودتون قانع باشید

حتی اگر یه مانیتور فول اچ دی داشته باشید میتونید از فناوری جدید بازیها و کارت تا ۴k بازی کنید

و کاملا ۴ گیگ پر میشه

من الان bt hard line دارم در مانیتور full hd اما رزولوشن ،۴k اجرا میکنم

کیفیت تصویر و جزیات به شددت افزایش پیدا میکنه

پس شما مطمعن باشید که به ۴ گیگ کاملا نیاز دارید

با توجه به قیمت وکارای دست دوم 970 ارزش بالای داره

صرف نظر از مشکل حافظه که میشه یه جورای در مقابل بقیه مواردش چشم پوشی کرد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

البته نکته ای خدمت دوستان بگم نه کارت 970 نه کارت 390 هیچ کدام برای   4k ساخته نشده اند و در رزلوشن استاندارد 1080  و 2k  میتوانند  عملکرد خوبی داشته باشند- ضمنا 390  از 8 گیگ حافظه  استفاده خاصی نمیکند چون توان پردازشی اجازه نمیدهد -  AMD درواقع 290X را ریبرند کرده با کولر بهتر وکیفیت چیپ بهتر و مموری بیشتر ولی این تغییرات در حالی نیستند که انتظار یک معجزه داشته  باشیم- وقتی  GPU به نهایت توان پردازشی خود برسه مهم نیست 100 گیگابایت رم یا 4 گیگ رم کنارش باشد ، فقط به اندازه نیازش ازش استفاده میکند.

متن زیر از تچ پاور است خیلی جالب نوشته در معرفی کارت 390X

MSI's custom-design R9 390X Gaming comes with an additional overclock out of the box on both the GPU and memory for a 2% performance improvement, which is not much, though it helps it catch up to the GTX 980. The MSI R9 390X Gaming roughly matches GTX 980 performance in 4K and 1440p when averaged over all our benchmarks. At lower resolutions like 1080p though, it is only as fast as the GTX 970. Once you start looking at individual benchmarks, you see huge differences between AMD and NVIDIA, though, so which game you plan on playing matters

AMD has been recommending the R9 390X for 4K, but in my opinion, it simply doesn't have enough horsepower for that. I'd recommend the R9 390X for 1440p gaming

When looking at our benchmark results, there is no visible improvement between 8 GB vs. 4 GB of VRAM on the R9 290X. While this may change in the future, I don't think it can justify the increased cost. My recommendation, especially when on a budget, is to look for a R9 290X with 4 GB because it can be had for around $300. Overclock it some and boom, you have R9 390X 8 GB performance levels at a fraction of the price. If you are a 1080p gamer, my recommendation would be a GTX 970 as it offers similar performance, but runs much cooler and quieter thanks to its reduced power draw. I think it would be a smart choice for AMD to release a R9 390X 4 GB version in the very near future (before everyone buys a GTX 970/980), priced at around or even below $300.

لینک به دیدگاه

درود

البته نکته ای خدمت دوستان بگم نه کارت 970 نه کارت 390 هیچ کدام برای 4k ساخته نشده اند و در رزلوشن استاندارد 1080 و 2k میتوانند عملکرد خوبی داشته باشند- ضمنا 390 از 8 گیگ حافظه استفاده خاصی نمیکند چون توان پردازشی اجازه نمیدهد - AMD درواقع 290X را ریبرند کرده با کولر بهتر وکیفیت چیپ بهتر و مموری بیشتر ولی این تغییرات در حالی نیستند که انتظار یک معجزه داشته باشیم- وقتی GPU به نهایت توان پردازشی خود برسه مهم نیست 100 گیگابایت رم یا 4 گیگ رم کنارش باشد ، فقط به اندازه نیازش ازش استفاده میکند.

MSI's custom-design R9 390X Gaming comes with an additional overclock out of the box on both the GPU and memory for a 2% performance improvement, which is not much, though it helps it catch up to the GTX 980. The MSI R9 390X Gaming roughly matches GTX 980 performance in 4K and 1440p when averaged over all our benchmarks. At lower resolutions like 1080p though, it is only as fast as the GTX 970. Once you start looking at individual benchmarks, you see huge differences between AMD and NVIDIA, though, so which game you plan on playing matters

AMD has been recommending the R9 390X for 4K, but in my opinion, it simply doesn't have enough horsepower for that. I'd recommend the R9 390X for 1440p gaming

When looking at our benchmark results, there is no visible improvement between 8 GB vs. 4 GB of VRAM on the R9 290X. While this may change in the future, I don't think it can justify the increased cost. My recommendation, especially when on a budget, is to look for a R9 290X with 4 GB because it can be had for around $300. Overclock it some and boom, you have R9 390X 8 GB performance levels at a fraction of the price. If you are a 1080p gamer, my recommendation would be a GTX 970 as it offers similar performance, but runs much cooler and quieter thanks to its reduced power draw. I think it would be a smart choice for AMD to release a R9 390X 4 GB version in the very near future (before everyone buys a GTX 970/980), priced at around or even below $300.

الان این گفته 970. البته g1 درمقایسه با970 های دیگر چند فریم بهتر هست. حالا این nvidia چه چیزی از نظر نرم افزاری داره که همه می گن؟

انتخاب مانیتور هم از انتخاب هر چیزی سخت تر هست

لینک به دیدگاه

فعلاً نگرفتم چون مانیتور نمی تونستم انتخاب کنم [emoji1]

لینک به دیدگاه

در ضمن اون من نبودم من از اولش رو 970 بودم که این r9 390 اومد باز صبر کردم بنچ مارک بیاد

لینک به دیدگاه

درود

البته نکته ای خدمت دوستان بگم نه کارت 970 نه کارت 390 هیچ کدام برای   4k ساخته نشده اند و در رزلوشن استاندارد 1080  و 2k  میتوانند  عملکرد خوبی داشته باشند- ضمنا 390  از 8 گیگ حافظه  استفاده خاصی نمیکند چون توان پردازشی اجازه نمیدهد -  AMD درواقع 290X را ریبرند کرده با کولر بهتر وکیفیت چیپ بهتر و مموری بیشتر ولی این تغییرات در حالی نیستند که انتظار یک معجزه داشته  باشیم- وقتی  GPU به نهایت توان پردازشی خود برسه مهم نیست 100 گیگابایت رم یا 4 گیگ رم کنارش باشد ، فقط به اندازه نیازش ازش استفاده میکند.

قابل توجه اونهای که میگن 390x نمی تونه از تمام رمش استفاده کن و اونهای که میگنن بیشتر از 4 گیگ برای بازی نیاز نیست تازه این بازی 2014 هست.

post-10600-0-24038000-1445168824_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

قابل توجه اونهای که میگن 390x نمی تونه از تمام رمش استفاده کن و اونهای که میگنن بیشتر از 4 گیگ برای بازی نیاز نیست تازه این بازی 2014 هست.

attachicon.gifShadowOfMordor_2015_10_18_15_00_38_208~01.jpg

دوست خوبم اون مقدار ۵۵۰۰ مگابایت مربوط به رم سیستم هست

مقدار ۲۲۰۰ مگابایت برای کارت هست

البته اگر رزولوشن ۴k باشه از ۴گیگ بیشتر میشه

لینک به دیدگاه

1080p = 970

2K = 390

GTA:V در 1080P

MSSA4 فعال بشه و در حالت very high راحت راحت 4 گیگ پر میشه

تو مبحث DX12 فعلا 290 هم بهتر از 970 بوده

فکر میکنم بر اساس رزولوشن بشه بهتر انتخاب کرد و همین طور که بازی مورد علاقه شما کدوم شرکت ای ام دی یا انویدیا اسپانسرش هست

ویرایش شده توسط SaeedSYS
لینک به دیدگاه

دوست خوبم اون مقدار ۵۵۰۰ مگابایت مربوط به رم سیستم هست

مقدار ۲۲۰۰ مگابایت برای کارت هست

البته اگر رزولوشن ۴k باشه از ۴گیگ بیشتر میشه

شما اشتباه میکنید عزیز اگه دقت کنید اعداد ۵۵۰۰ mem که زیر gpu هست و ۲۲۰۰ ram که زیر سیپیو هست .اتفاقا منم شک کردم رفتم تیک استفاده از رم سیستم رو برداشتم و دیدم همون mem منظوری مموری gpu هست نه رم سیستم. ویرایش شده توسط gigabytes
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...