رفتن به مطلب

رعایت حق الناس هنگام استفاده از کامپیوتر

اشتراک گذاری

Recommended Posts

حق الناس را هنگام استفاده از کامپیوتر رعایت کنیم به چه معنی است؟ به یاد ندارم جایی برای واژه حق الناس محدودیت مذهبی، رنگی یا نژادی تعریف شده باشد، در نتیجه حق الناس مشمول همه بشریت استسیستم عامل ویندوز، نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و حتی یک فونت ساده مثل تاهوما کالای تجاری محسوب می شوند و سازنده در قبال فروش آن وجه نقد طلب می کند.

به دلیل تحریم های اقتصادی که گریبانگیر جامعه ماست سازندگان اکثر نرم افزارهای تجاری سامانه فروش و خدمات پس از فروش در ایران ندارند، همچنین در بسیاری موارد خرید این نرم افزارها به دلیل گران بودن دلار دارای عدم توجیه اقتصادی است.

استفاده از این نرم افزارها بدون پرداخت وجه آن مصداق عدم رعایت حق الناس است، حال تحت هر عنوان و بهانه ای که می خواهد باشدهمچنین این نرم افزارها عموما بدون کد منبع فروخته می شوند و نه تنها خریدار که حتی افراد خبره در برنامه نویسی نرم افزارهای کامپیوتری قادر به کشف اتفاقات پشت پرده این برنامه ها نیستند. ( به طور مثال اگر جاسوسی از اطلاعات شخصی شما صورت بپذیرد هیچ کس متوجه نخواهد شد )

حال راه حل چیست؟

برای مورد اول یا همان ویندوز خوشبختانه نه تنها سیستم عامل رایگان بلکه سیستم عاملی بسیار قدرتمند و با کیفیت تر از ویندوز را میتوان به راحتی تهیه و مورد استفاده قرار دادسیستم عامل لینوکس که تحت توزیع های متعددی مانند فدورا و اوبونتو عرضه می شود نه تنها رایگان است بلکه از قدرت، امنیت و کیفیت بالاتری نسبت به ویندوز برخوردار است.

خوشبختانه از برنامه های بسیار عادی مانند پخش صوت و فیلم گرفته تا word و فتوشاپ نسخه های معادل و رایگان آنها موجود است، به طور مثال نرم افزار گمپ GIMP معادل بسیار قدرتمندی برای فتوشاپ محسوب می شودهر چند از آنجا که این برنامه بسیار حرفه ای است میبایستی برای کار با آن و کشف قابلیت های آن وقت زیادی صرف یادگیری آن بکنید مانند فتوشاپ.

برای سایر برنامه های نیز چنین امکانی فراهم است، تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که دل کندن از محیط ویندوز و عادت کردن به محیط لینوکس زمان می خواهد اما ارزش آن را دارد که حق هیچ انسانی را زیر پا نگذاریدهمچنین در محیط لینوکس اکثریت برنامه ها به وسیله جوامع کاربری توسعه داده می شوند و در مورد برنامه های خیلی تخصصی ممکن است همه چیز از اول فراهم نباشد و در چنین شرایطی خودتان باید آستین بالا بزنید و کمبودها را جبران کنید.

همه برنامه های ذکر شده اپن سورس کد منبع باز و رایگان هستند و میتوان به راحتی آنها را مورد استفاده قرار داد، به طور مثال فونت های Droid Arabic Naskh ، Droid Arabic Kufi, Vazir و Samim فونت های فارسی رایگان و آزادی هستند که می توان به جای تاهوما مورد استفاده قرار داد، لذا از همه شما عزیزان چه آنها که به حکم مذهب حق الناس را رعایت میکنند و چه آنها که به حکم انسانیت درخواست می کنم در هنگام استفاده از کامپیوتر حق الناس را رعایت کنید.

امیدوارم با باز نشر مطالب این چنینی در فضای مجازی، رعایت حق الناس در هنگام استفاده از کامپیوتر نهادینه شود و جامعه ما در سطوح بین المللی شهره رعایت حقوق انسان ها باشداز ادارات دولتی گرفته تا همین عکاسی سرکوچه و کافی نت محل واقعا نیازی به استفاده از ویندوز و نرم افزارهای گران قیمتی همچون فتوشاپ ندارندحتی اگر حجم انبوهی از دانشگاه های کامپیوتر ما همت به خرج دهند می توانند نرم افزارهای معادل بسیار تخصصی را با کارهایی ساده اما تخصصی آماده استفاده فارسی زبانان کنند و دانشجویان نیز تجربه بسیار خوبی را برای آینده حرفه ای خود رقم بزنند.

منبع : نشریه سلطان جاده

لینک به دیدگاه

به گردن ولی فقیه محترم که گفتن استفاده از نرم افزارهای خارجی به صورت قفل شکسته مشکلی نداره .

لینک به دیدگاه

منم اگه ماهی 3500 دلار حقوق میگرفتم، دیگه خرید 3 چهارتا برنامه 60 دلاری برام سخت نبود

نرم افزارهای رایگان هم اکثرا بدرد نخور هستند

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

منم اگه ماهی 3500 دلار حقوق میگرفتم، دیگه خرید 3 چهارتا برنامه 60 دلاری برام سخت نبود

نرم افزارهای رایگان هم اکثرا بدرد نخور هستند

حداقل دستمزد ماهیانه 712452 تومان براي سال 94 تقريبا معادل 200 دلار!

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حداقل دستمزد ماهیانه 712452 تومان براي سال 94 تقريبا معادل 200 دلار!

200 دلار پول اجاره یه ماه پارکینگ هم نمیشه!!!! درآمریکا

لینک به دیدگاه

به گردن ولی فقیه محترم که گفتن استفاده از نرم افزارهای خارجی به صورت قفل شکسته مشکلی نداره .

واقعن؟؟؟؟؟ میشه بگین اینو کجا دیدین یا شنیدین؟ خیلی کنجکاو شدم

لینک به دیدگاه

واقعن؟؟؟؟؟ میشه بگین اینو کجا دیدین یا شنیدین؟ خیلی کنجکاو شدم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این مطلب رو واسه فانش می گم خدمتتون

توی بازی کلش سه چهار تا نماد شیطان پرستی بود بازی کردنش اشکال دار شد این در حالی هست که فقط شناخت این نمادها دیگه اثرمخربش رو از دست میده

از طرف دیگه واسه خرید جم کلی ارز از ایران خارج شد و همه گفتن بازی خوب نیست تمام خبرها گفتن هر کی بازی کنه بده و ادامه ندین که به اقتصاد ایران خودرو و سایپا ضرر میزنید ما گفتیم به روی دو دیده

اگر دوست دارین چهار روز دیگه مایکروسافت نماد غرب گرایی بشه و بگن کخه برین براش دلار بدین و بخرین تازه این در حالی هست که

از سرتا پاش نماد شیطان پرستی داره و از تک تک کد ها و پورت های از نماد شیطان پرستی استفاده کرده

اگر این فرهنگ جا بیوفته که برای تمامی برنامه ها پول بدیم چون به اقتصاد ایران خودرو سایپا ضرر و زیان میزنه و ارز از ایران خارج میکنه میرن تو لیست کخ ها

و تا چند سال بعدش باید فقفط این برنامه ها رو بخریم:

فتوسایپا 4

آفیس خودرو 2020

ویندوز دنا 12

چت پیکان 2

من میگم قانون در کشور اسلامی هر چی هست حتما موردی بوده که گفتن باشه و باید بگیم چشم اگر مورد شرعی هم داره به گردن خوده بزرگان هست

مثل سود بانکی من 15 تومن وام گرفتم 25 تومن باید پس بدم واقعا ربا یعنی چی !!! ولی در حکومت اسلامی قانونه پس اشکال نداره بده بره  :)

@};-  @};- 

این رو هم اضافه کنم خدای نکرده قصدم توهین به هیچ احدی نیست همه نور چشم ما هستین  @};-

ویرایش شده توسط Uranium
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این مطلب رو واسه فانش می گم خدمتتون

توی بازی کلش سه چهار تا نماد شیطان پرستی بود بازی کردنش اشکال دار شد این در حالی هست که فقط شناخت این نمادها دیگه اثرمخربش رو از دست میده

از طرف دیگه واسه خرید جم کلی ارز از ایران خارج شد و همه گفتن بازی خوب نیست تمام خبرها گفتن هر کی بازی کنه بده و ادامه ندین که به اقتصاد ایران خودرو و سایپا ضرر میزنید ما گفتیم به روی دو دیده

اگر دوست دارین چهار روز دیگه مایکروسافت نماد غرب گرایی بشه و بگن کخه برین براش دلار بدین و بخرین تازه این در حالی هست که

از سرتا پاش نماد شیطان پرستی داره و از تک تک کد ها و پورت های از نماد شیطان پرستی استفاده کرده

اگر این فرهنگ جا بیوفته که برای تمامی برنامه ها پول بدیم چون به اقتصاد ایران خودرو سایپا ضرر و زیان میزنه و ارز از ایران خارج میکنه میرن تو لیست کخ ها

و تا چند سال بعدش باید فقفط این برنامه ها رو بخریم:

فتوسایپا 4

آفیس خودرو 2020

ویندوز دنا 12

چت پیکان 2

من میگم قانون در کشور اسلامی هر چی هست حتما موردی بوده که گفتن باشه و باید بگیم چشم اگر مورد شرعی هم داره به گردن خوده بزرگان هست

مثل سود بانکی من 15 تومن وام گرفتم 25 تومن باید پس بدم واقعا ربا یعنی چی !!! ولی در حکومت اسلامی قانونه پس اشکال نداره بده بره  :)

@};-  @};-

این رو هم اضافه کنم خدای نکرده قصدم توهین به هیچ احدی نیست همه نور چشم ما هستین  @};-

=))  =))

لینک به دیدگاه

من که دوست دارم همچین چیزی اتفاق بیفته ولی موندم از این شرکتهای ایرانی نرم افزار معادل و رایگانی خارجی رو دست کم 50 میلیون تومن تو پاچه شرکتها میکنن

یه غولی مثل نسخه های آفیس نهایت 2000 دلار بشه ولی یه نرم افزار اتوماسیون الکی 60 تومن قرداد میبندن و بابت پشتیبانی و تعداد یوزر و خدمات و آموزش رقم زیادتر میشه

طرف هم از شرکتی میره نرم افزار بخره تو این مونده که یه گوشی هوشمند بگیره و نرم افزارو تایید کنه و بکنه تو پاچه شرکت خودش. . .

من جایی کار میکنم که اگر بگم چه رقمهای زیادی الکی حیف و میل میشه سر این دزدیها باورتون نمیشه. ترس افشای اسرار نبود و بگیر و ببندهای بعدیش نبود میگفتم ولی حیف نمیشه.

لینک به دیدگاه

حق الناس ، حلال ، حرام ، رضایت سازنده، مصرف کننده و....مگه داریم ؟؟؟؟!!!!!

خدا خیرتون بده ....وقتی ما  تکلیفمون با خودمون مشخص نیست و نمیدونیم اسلام اصلش چیه چرا دنبال این مسائل بریم؟؟؟

در کشور ما  کلا اسلام بدین شکل معنی شده که هرجا منفعت دولت در اون باشه اون مورد حلال و بدون مشکل است و اگه منفعت دولت حالا توش نباشه و یا نه به ضررش باشه خب قطعا حرام تلقی میشه مالش هم همین سود بانک ها و وام ها و... اختلاس هم که اگه اسمی از کسی برده نشه اشکالی نداره ...نهایتا با حفظ اسم و رسم طرف ... یه کم بهش میگن بدی بدی بدی و...خلاص.

مثال بعد هم که مثلا اگه همین نرم افزار ها توسط یه سری افراد خاص وارد بشن و به صورت رسمی و گسترده فروش برن با قیمت های فضایی خب اگه از کرک  شده و... استفاده کنی اون موقع چون به ضرر اون افراد خاصه حرامه ولی تا موقعی که کسی این راه رو نرفته و همه دارن از همین کرک شده ها استفاده میکنن و سود و ضرری برای دولت نداره فعلا حلاله طبق اشاراتی که دوستمون کردند و لینک دادن!!

http://www.askdin.com/thread28557.html

یه مثال دیگه : یادمه دوران دانشگاه که بودیم یه روز دیدم یه سری اطلاعیه زده بودن که توش نوشته بود به فرموده ............... هرکسی از محصولات نامبرده در فهرست ذیل که همه صهیونیستی هستند و... استفاده کند در قتل برادران فلسطینی و ... شریک جرم است و فلان وبهمان ... حالا تو لیست چی زده بود اونجاش خیلی جای تامل داشت ، یه تعدادیش رو که یادمه میگم که شما هم تامل کنید دوستان :(عکسی هم ازش گرفته بودم که هروقت تو فایل ها پیداش کنم براتون همینجا میذارمش؟!!)

لیست مذکور : محصولات اینتل و ای ام دی ، انویدیا ، ای تی آی ، مایکروسافت ، اچ پی و بقیه شرکت های توی این زمینه و در کنارشون خب طبق معمول کوکاکولا ، پپسی ، سپرایت و... پایه همیشگی این لیست ها ، ذکر شده بودند؟؟!!!

خب حالا یکی نبود بگه به اینا که آقایی که اینو چاپ کردی و دادی بیرون ، خب همین اطلاعیه ات رو هم با محصولات این شرکت ها ساختی بقیه اش پیش کش، برو اول خودت رو اصلاح کن بعد به ملت بگو....و یه سری چیزهای دیگه که نمیشه گفت...

به قول یاس : از چی بگم برات.... :crying:

تاا جایی که یادمه چند سال پیش بر و بچه های بالا داشتن روی یه سیستم عامل ملی کار میکردند که خیلی هم روش مانور میدادن ولی ظاهرا هنوز ساخته نشده و شایدم ساخته شده و ما خبر نداریم ولی اگه ساخته میشد حتما تا الآن ویندوز حرام شده بود یقینا؟!! :-?

ویرایش شده توسط DPSYS
لینک به دیدگاه

حق الناس ، حلال ، حرام ، رضایت سازنده، مصرف کننده و....مگه داریم ؟؟؟؟!!!!!

خدا خیرتون بده ....وقتی ما  تکلیفمون با خودمون مشخص نیست و نمیدونیم اسلام اصلش چیه چرا دنبال این مسائل بریم؟؟؟

در کشور ما  کلا اسلام بدین شکل معنی شده که هرجا منفعت دولت در اون باشه اون مورد حلال و بدون مشکل است و اگه منفعت دولت حالا توش نباشه و یا نه به ضررش باشه خب قطعا حرام تلقی میشه مالش هم همین سود بانک ها و وام ها و... اختلاس هم که اگه اسمی از کسی برده نشه اشکالی نداره ...نهایتا با حفظ اسم و رسم طرف ... یه کم بهش میگن بدی بدی بدی و...خلاص.

مثال بعد هم که مثلا اگه همین نرم افزار ها توسط یه سری افراد خاص وارد بشن و به صورت رسمی و گسترده فروش برن با قیمت های فضایی خب اگه از کرک  شده و... استفاده کنی اون موقع چون به ضرر اون افراد خاصه حرامه ولی تا موقعی که کسی این راه رو نرفته و همه دارن از همین کرک شده ها استفاده میکنن و سود و ضرری برای دولت نداره فعلا حلاله طبق اشاراتی که دوستمون کردند و لینک دادن!!

http://www.askdin.com/thread28557.html

یه مثال دیگه : یادمه دوران دانشگاه که بودیم یه روز دیدم یه سری اطلاعیه زده بودن که توش نوشته بود به فرموده ............... هرکسی از محصولات نامبرده در فهرست ذیل که همه صهیونیستی هستند و... استفاده کند در قتل برادران فلسطینی و ... شریک جرم است و فلان وبهمان ... حالا تو لیست چی زده بود اونجاش خیلی جای تامل داشت ، یه تعدادیش رو که یادمه میگم که شما هم تامل کنید دوستان :(عکسی هم ازش گرفته بودم که هروقت تو فایل ها پیداش کنم براتون همینجا میذارمش؟!!)

لیست مذکور : محصولات اینتل و ای ام دی ، انویدیا ، ای تی آی ، مایکروسافت ، اچ پی و بقیه شرکت های توی این زمینه و در کنارشون خب طبق معمول کوکاکولا ، پپسی ، سپرایت و... پایه همیشگی این لیست ها ، ذکر شده بودند؟؟!!!

خب حالا یکی نبود بگه به اینا که آقایی که اینو چاپ کردی و دادی بیرون ، خب همین اطلاعیه ات رو هم با محصولات این شرکت ها ساختی بقیه اش پیش کش، برو اول خودت رو اصلاح کن بعد به ملت بگو....و یه سری چیزهای دیگه که نمیشه گفت...

به قول یاس : از چی بگم برات.... :crying:

تاا جایی که یادمه چند سال پیش بر و بچه های بالا داشتن روی یه سیستم عامل ملی کار میکردند که خیلی هم روش مانور میدادن ولی ظاهرا هنوز ساخته نشده و شایدم ساخته شده و ما خبر نداریم ولی اگه ساخته میشد حتما تا الآن ویندوز حرام شده بود یقینا؟!! :-?

پپسی و کوکا رو آستان قدس می‌زنه. طفلک گوشی دستش نبوده.

لینک به دیدگاه

انقدر این بحث های کپی رایت زیاده که نگو. شما هر کدومتون هر کاری دوست داره بکنه. اهای کسی که میگه ولی فقیه گفته فلان فلان.

شما دوست نداری از کرک ها استفاده کنی؟ برو از رایگان ها استفاده کن. مگه انسانیت قبول نداری برو از اونا استفاده کن.

من تا جایی که بتونم از نرم افزار های اپن سورس استفاده میکنم... جایی هم که نتونم از کرک. شما داری استفاده میکنی. کسی که خودش از کرک استفاده میکنه و میاد دم از کپی رایت میزنه حرف مفت میزنه. منظورم شخص خاصی نیست . من به شخصه ۸۰ درصد نرم افزارام اپن سورس هستن ( بلندر - سایکلز - گیمپ - میتسوبا و ...) ولی دم از چیزی نمیزنم. چون بیست درصدشون کرک هستن. این بحث رو پیشنهاد میکنم ببندید. دوستان اینجور بحث ها که میشه تهش میبندنش به دین و... لطفا تخصصی بحث کنید. من اولین باری که توی بحث کپی رایت شرکت کردم چهار سال پیش بود. توی بحث های زیادی هم در این مورد شرکت کردم و به یقین میتونم بگم که به هیچ نتیجه ای نمیرسه این بحث. تمومش کنید.

Sent from my HUAWEI G525-U00 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...