رفتن به مطلب

برنامه های شرکت اینتل برای سال 2016 میلادی چه خواهند بود؟

Recommended Posts

87vgsf9ojsyjd9fto2p.jpg

در حالی که با آغاز سال نوی میلادی تنها چند هفته دیگر فاصله داریم، اطلاعات جدیدی از برنامه ها و نفشه کشی های شرکت اینتل برای سال 2016 در فضای وب پخش شده و برخی از این اطلاعات لو رفته، ارزش بحت کردن را دارند.

اول از همه اینکه پردازنده های خانواده Broadwell-E بر خلاف پیش بینی های صورت گرفته (پیش بینی شده بود که در نیمه ی اول سال 2016 وارد بازار خواهند شد)، در نیمه ی دوم سال 2016 عرضه می شوند. این چیپ های جدید طبق معماری 14 نانومتری ساخته شده و دارای هسته های پردازشی بیشتر و کارایی بالاتری نسبت به پردازنده های فعلی خانواده Haswell-E خواهند بود. پرچمدار این خانواده، پردازنده ی Core i7-6950X است و این پردازنده، اولین پردازنده ی دسکتاپی شرکت اینتل است که به 10 هسته ی پردازشی مجهز می شود. خبر خوب این است که پردازنده های سری Broadwell-E از تمامی مادربردهای با چیپست X99 پشتیبانی می کنند. این بدان معنی است که صاحبان فعلی سیستم های Haswell-E ، دیگر مجبور نخواهند بود که سیستم خود را، برای استفاده از مزایای پردازنده های خانواده Broadwell-E ارتقاء دهند.

متأسفانه ممکن است کاربران PC بار دیگر در سال آینده نیز ناامید شوند. کاملاََ روشن است که شرکت اینتل در طی چند سال گذشته، بدلیل عملکرد ضعیف شرکت AMD و خالی کردن میدان، هیچگونه جهشی را در کارایی پردازنده های خود ارائه نداده و گویا این رویه بد به احتمال زیاد در سال 2016 نیز ادامه پیدا خواهد کرد. پردازنده های شایعه شده سری Kaby Lake، که جانشین پردازنده های سری Skylake خواهند بود، فقط در سه ماهه ی چهارم سال 2016 عرضه می گردند، که از این تاریخ تا الان، یک سال کامل فاصله زمانی وجود دارد و شرکت اینتل بهبود ها و قابلیت هایی را در این پردازنده ها ایجاد می کند که در پردازنده های سری Skylake موجود نیست، اما انتظار تغییرات بزرگ را نداشته باشید. خوشخبتانه با اینکه پردازنده های مذکور به همراه خود، چیپست جدید سری 200 را می آورند، اما با چیپست LGA1151 نیز سازگاری دارند و بنابراین، می توان از آنها در مادربردهای با چیپست سری 100 استفاده کرد.  این چیپست جدید از کارایی و انعطاف پذیری به مراتب بالایی نسبت به مادربردهای فعلی بازار دارد، چرا که حدود 4 خط PCI 3.0 از 20 خط فعلی در چیپست سری 100 اضافه می گردد. چیپست سری 200 همچنین تا 10 درگاه USB 3.0 را، به همراه تکنولوژی های Intel Optane ، Intel Rapid Storage 15 و Intel RST PCI-E Storage x4 نسل 3 پشتیبانی می کند.

پردازنده های فراموش شده 14 نانومتری Broadwell تا اواخر سال 2016، درست زمانی که شرکت اینتل نسخه تقویت شده پردازنده های سری Skylake را معرفی و عرضه می کند، وارد بازار می شوند. پردازنده های تقویت شده Skylake، به نام Skylake-S شناخته خواهند شد و از پیشرفت بزرگی در زمینه گرافیک مجتمع، که شامل 72 واحد سایه زن و 128 مگابایت کش لایه چهارم است، برخوردار خواهند شد. مصرف این پردازنده ها روی 65 وات باقی می ماند که بسیار خوب است. انتظار می رود که پردازنده های جدید Skylake-S مادربردهای چیپست LGA1151 را هم فراموش نکنند.

بازار پردازنده های بسیار کم مصرف، صورت مبارک پردازنده های سری Apollo Lake را نیز خواهد دید. این پردازنده ها، جایگزین پردازنده های سری Braswell می شوند و دارای دو تا چهار هسته ی پردازشی بوده و در غالب Ball Grid Array (به معنی آرایش شبکه ای توپ مانند) که به BGA Package معروف است، قرار می گیرند.

بنظر می رسد که نقشه ی شرکت اینتل برای سال 2016 بد نباشد، اما امکان دست نیافتن به سطح جدیدی از کارایی پردازنده ها نیز وجود دارد که ناراحت کننده است. البته این موضوع در مورد پردازنده های سری Broadwell-E صدق نمی کند. بیایید امیدوار باشیم که چیپ Zen شرکت AMD موفق شود، چرا که به راستی، چندین سال است که جنگی از سوی پردازنده ها را ندیده ایم.

منبع: hitechreviews

مترجم: مجتبی حیدرزاده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

کل خبر یک کنار این جمله خیلی مهمی بود:

بیایید امیدوار باشیم که چیپ Zen شرکت AMD موفق شود، چرا که به راستی، چندین سال است که جنگی از سوی پردازنده ها را ندیده ایم.     :smug:

تشکر بابت خبر 

لینک به دیدگاه

مثبت هام تموم شده ! یکی طلبت .

نیما جان من هم موافقم ! @};- :x @};-

لینک به دیدگاه

Amd حتی تبلیغ و خبری هم از محصولاتش نمیده اصلا معلوم نیست چی هست با چی طرف هستیم فقط میدونیم اسمش zen هست

اما intel پشت سر هم خبر تبلیغ و سوکت جدید سری جدید چیبست جدید اراعه میکنه و در مین برد خیلی تنوع داره

Amd نمیدونم چرا اینجوری شده واقعا جای تاسف داره من تا همین ۳ هفته پیش amd داشتم و میتونم به جرات بگم ۶ سال فقط amd ati بودم اما واقعا دیگه به اخر خط رسیدم با amd و مجبور شدم intel بگیرم

دلم برای سوکت Am2+ am3 و کارت های سری radeon 4000/5000 تنگ شده چه زمانی بود مثل رویا بود با چندرغاز پول یه سیستم عالی گیم

من به شدت منتظر رونمای amd از cpu جدیدش هستم بدون شک اگر خوب باشه میرم سمتش

لینک به دیدگاه

تشکر تاپیک خیلی مفیدی هست اما رنک من به + نمیرسه :(

لینک به دیدگاه

خیلی جالب بود.ممنون دوست عزیز @};-  @};-

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

پس چیزی که من فهمیدم جانشین چیپست x99 تا یک سال دیگر معرفی نمیشود؟ و تا آن موقع پردازنده های جدید تری برای مادربورد های x99 ارائه میشود؟ که احتمالا با آپدیت بایوس کار میکنند؟ پس الان می ارزه بریم یک مادربورد x99 بخریم؟

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

Amd حتی تبلیغ و خبری هم از محصولاتش نمیده اصلا معلوم نیست چی هست با چی طرف هستیم فقط میدونیم اسمش zen هست

اما intel پشت سر هم خبر تبلیغ و سوکت جدید سری جدید چیبست جدید اراعه میکنه و در مین برد خیلی تنوع داره

Amd نمیدونم چرا اینجوری شده واقعا جای تاسف داره من تا همین ۳ هفته پیش amd داشتم و میتونم به جرات بگم ۶ سال فقط amd ati بودم اما واقعا دیگه به اخر خط رسیدم با amd و مجبور شدم intel بگیرم

دلم برای سوکت Am2+ am3 و کارت های سری radeon 4000/5000 تنگ شده چه زمانی بود مثل رویا بود با چندرغاز پول یه سیستم عالی گیم

من به شدت منتظر رونمای amd از cpu جدیدش هستم بدون شک اگر خوب باشه میرم سمتش

لایک داداش @};-

موضوع اینه دل***وا***پسان فن بوی درک ندارن .... که اقا ارزش انویدیا الان شاید تا 10 برابر ای ام دی باشه .... :D

از اون طرف باید زور بزنه معماری و هسته Zen رو سرمایه گزاری کنه ..... بعد اون ور با انویدیا که هزینه وحشتناکی برای R&D میکنه باید بحنگه .....

حقیقتش اینه کم اورده! ولی من امیدوارم با Zen محصولات خیلی بهتری رو شاهد باشیم و کلا سیسیتم های میان رده تا اون موقع پلتفرم ای ام دی Zen واقعا به صرفه باشه ( احتمال قوی یک چهارم ، چهارم سال 2016 به صورت 14nm عرضه میشه )

{خارج از بحث } اون طرف هم ظاهرا تابستون سال 2016 گرافیک های سری 400 رو ظاهرا با معماری بهینه تر به صورت 14NM و 16NM میده بیرون

امیدوارم ای ام دی به بازی برگرده .... با این که اینتل انتخاب همیشگیم بوده .... ولی رقابت باعث میشه اینتل بیشتر بجنبه .... با انویدیا هم که رقابت تنگاتنگ بود با مکسول اصن ای ام دی وضعیتش ترسناک شد ولی با سری fury که کامل رونمایی شد کمی وضعیتش رو بهبود هست .... جدیدا هم ک شنیدیم امتیاز و توانایی ساختن محصولات 14nm پیدا کردن ....اینه به صورت خوش بینانه میشه گفت با معماری جدیدتر GCN و نود 14nm در برابر پاسکال بهتر از در برابر مکسول در بیاد.... و سی پی یو هم ک گفتیم اواخر 2016 محصولات به صرفه و خوبی باید شاهد باشیم

لینک به دیدگاه

لایک داداش @};-

موضوع اینه دل***وا***پسان فن بوی درک ندارن .... که اقا ارزش انویدیا الان شاید تا 10 برابر ای ام دی باشه .... :D

از اون طرف باید زور بزنه معماری و هسته Zen رو سرمایه گزاری کنه ..... بعد اون ور با انویدیا که هزینه وحشتناکی برای R&D میکنه باید بحنگه .....

حقیقتش اینه کم اورده! ولی من امیدوارم با Zen محصولات خیلی بهتری رو شاهد باشیم و کلا سیسیتم های میان رده تا اون موقع پلتفرم ای ام دی Zen واقعا به صرفه باشه ( احتمال قوی یک چهارم ، چهارم سال 2016 به صورت 14nm عرضه میشه )

{خارج از بحث } اون طرف هم ظاهرا تابستون سال 2016 گرافیک های سری 400 رو ظاهرا با معماری بهینه تر به صورت 14NM و 16NM میده بیرون

امیدوارم ای ام دی به بازی برگرده .... با این که اینتل انتخاب همیشگیم بوده .... ولی رقابت باعث میشه اینتل بیشتر بجنبه .... با انویدیا هم که رقابت تنگاتنگ بود با مکسول اصن ای ام دی وضعیتش ترسناک شد ولی با سری fury که کامل رونمایی شد کمی وضعیتش رو بهبود هست .... جدیدا هم ک شنیدیم امتیاز و توانایی ساختن محصولات 14nm پیدا کردن ....اینه به صورت خوش بینانه میشه گفت با معماری جدیدتر GCN و نود 14nm در برابر پاسکال بهتر از در برابر مکسول در بیاد.... و سی پی یو هم ک گفتیم اواخر 2016 محصولات به صرفه و خوبی باید شاهد باشیم

Amd همش درگیر apu کنسول ها بود وبه هدفشم رسید و سودشم کرد xbox و ps4 تسخیر کرد

الان دیگه به فکر دسکتاپ هستش و من و شما و دوستان :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مشکل amd  توان مالیش هست اگه یک اسپانسر قوی پیدا کنه یا یکی بیاد رو این شرکت سرمایه گذاری کلان بکنه خیلی خوب میشه... :-?

لینک به دیدگاه

برنامه های شرکت اینتل برای سال 2016 میلادی چه خواهند بود؟

پیدا کردن راه های جدید برای خالی کردن جیب ملت. :D

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...