رفتن به مطلب

تست سلامت کارت گرافیک !

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام خدمت دوستان!

میخواستم بپرسم با چه نرم افزاری میشه سلامت کارت گرافیک رو تست کرد؟!!

از اونجایی که اور زیاد انجام میدم میخولم یه نرم افزاری داشته باشم که بتونه سلامت کارت گرافیک رو محک بزنه!!

ضمنا میخوام نرم افزارش بتونه کوچکترین ایرادهای سخت افزاری رو نشون بده !!

من برای تست پایداری از occt استفاده میکنم! ایا این برنامه میتونه کوچکترین ایرادها رو از طریق error نشون بده؟!

از یکی از دوستان شنیدم 3d mark 06 برای این کار مناسبه! کدوم نسخه ی 3dmark 06 برای این قضیه بهتره؟!! چون احتمالا یه ورزن پولی داره و یه ورزن رایگان!! با همون رایگانه میشه تست کرد؟!

3d mark 06 میتونه کوچکترین مشکل کارت گرافیکی رو نشون بده؟!!

یه سئوال دیگه اینکه اورولتاز کارت گرافیک میتونه برای کارت گرافیک مشکل ایجاد کنه؟! البته دما رو هر لحظه چک میکنم و نمیزارم زیاد بالا بره!! منظورم اینه که اگه دما زیاد بالا نره بازم میتونه مشکل دیگه ای ایجاد کنه؟!

کارت گرافیکم هم MSI 5850 که اور کارخونه ای هم شده هستش مشخصات کارخونه ایشم به این صورته>>> CORE 725 TO 765 و MEMORY 1000 TO 1125

ممنون میشم راهنمایی کنین!

لینک به دیدگاه

سلام دوست من

بایکی از نرم افزار های زیر میتونید گرافیک تحت LOAD یا فشار بذارید و از سلامت گرافیک خودوت تحت سنگین شرایط اورکلاک مطمئن بشید این برنامه ها علاوه برتست گرافیک دما و فرکاسن کارت رو نشان میدهند 3DMARKهم بدنیست برای کارت شما 3DMARK Vantage بهترین گزینه هست

[]MSI Afterburner

FurMark

موفق باشید :-?

ویرایش شده توسط Ultra Extreme
لینک به دیدگاه

سلام دوست من

بایکی از نرم افزار های زیر میتونید گرافیک تحت LOAD یا فشار بذارید و از سلامت گرافیک خودوت تحت سنگین شرایط اورکلاک مطمئن بشید این برنامه ها علاوه برتست گرافیک دما و فرکاسن کارت رو نشان میدهند 3DMARKهم بدنیست برای کارت شما 3DMARK Vantage بهترین گزینه هست

[]MSI Afterburner

FurMark

موفق باشید :-?

سلام

با اجازه دوستمون که تاپیک رو ایجاد کردن من چندتا سوال اضافه کنم .

کار کردن با این نرم افزار ها نیاز به تجربه نداره ؟ یعنی اگه تنظیمی رو اشتباه انجام بدیم به کارت صدمه وارد نمیشه .

این فشار ولودی رو که فرمودین به کارت صدمه نمیزنه ؟

و در اخر اینکه این نرم افزار ها برای تست انواع مختلف کارت ها جوابگو هستن ؟

لینک به دیدگاه

سلام

با اجازه دوستمون که تاپیک رو ایجاد کردن من چندتا سوال اضافه کنم .

کار کردن با این نرم افزار ها نیاز به تجربه نداره ؟ یعنی اگه تنظیمی رو اشتباه انجام بدیم به کارت صدمه وارد نمیشه .

این فشار ولودی رو که فرمودین به کارت صدمه نمیزنه ؟

و در اخر اینکه این نرم افزار ها برای تست انواع مختلف کارت ها جوابگو هستن ؟

دوست عزیز کارت شما به هنگام بازی هم تحت فشار سنگین قرار میگیره و تا 100% زیر فشار هست....این نرم افزار ها بیشتر به منظور تست اورکلاک مورد استفاده قرار میگیرند. به این صورت که اگر کارت شما با موفقیت تست ااین برنامه ها رو پشت سر گذاشت میتونید مطمئن باشید که کارتتون مشکلی نداه و اورکلا کتون پایداره از این جهت که هیچ بازی به اندازه این برنامه کارت رو تحت فشار نیمزاره ! در هنگام تست اگر دمای کارتتون تو رنج امن بمونه هیچ اتفاقی برای کارتتون نمیافته. مثلا زیر 80 درج برای کارتهای AMD. البته به منظور 100% مطئن شدن از سلامت کارت همیشه یک تست 3Dmark Vantage در اخر انجان بدید و score دریافتی رو با رنج معمول برای اون سری کارت مقایسه کنید که راحت تو اینترنت پیدا میشه. اگر score گرافیک پایینتر از حد معمول باشه یعنی مشکلی وجود داره !!

در جواب سوال اخرتون هم بله این برنامها برای تمام کارتها جوابگو هستند.

سلام خدمت دوستان!

میخواستم بپرسم با چه نرم افزاری میشه سلامت کارت گرافیک رو تست کرد؟!!

از اونجایی که اور زیاد انجام میدم میخولم یه نرم افزاری داشته باشم که بتونه سلامت کارت گرافیک رو محک بزنه!!

ضمنا میخوام نرم افزارش بتونه کوچکترین ایرادهای سخت افزاری رو نشون بده !!

من برای تست پایداری از occt استفاده میکنم! ایا این برنامه میتونه کوچکترین ایرادها رو از طریق error نشون بده؟!

از یکی از دوستان شنیدم 3d mark 06 برای این کار مناسبه! کدوم نسخه ی 3dmark 06 برای این قضیه بهتره؟!! چون احتمالا یه ورزن پولی داره و یه ورزن رایگان!! با همون رایگانه میشه تست کرد؟!

3d mark 06 میتونه کوچکترین مشکل کارت گرافیکی رو نشون بده؟!!

یه سئوال دیگه اینکه اورولتاز کارت گرافیک میتونه برای کارت گرافیک مشکل ایجاد کنه؟! البته دما رو هر لحظه چک میکنم و نمیزارم زیاد بالا بره!! منظورم اینه که اگه دما زیاد بالا نره بازم میتونه مشکل دیگه ای ایجاد کنه؟!

کارت گرافیکم هم MSI 5850 که اور کارخونه ای هم شده هستش مشخصات کارخونه ایشم به این صورته>>> CORE 725 TO 765 و MEMORY 1000 TO 1125

ممنون میشم راهنمایی کنین!

بله OCCT کوچکترین Error ها رو نشون میده و خیلی دقیقه و در عوضش کارت رو واقعا زیر فشار کمر شکن میزاره.. اگر از تست OCCT به سلامت رد بشید و تو تست 3dmark vantgae هم score کارت تسبت به قبل بهتر شده باشه اور کاملا صحیح و بدون مشکل است. ار این نظر میگ نسبت به قبل یهتر شده باشه چون شما ممکنه ارور نگیرید تو OCCT ولی عملکرد کارت تو 3Dmark پایین اومده باشه که نشان دهنده اور ناپایدار است . به همین علت هر 2 تست ضروری است.

3Dmark vantage رو بگیرید بهتره.

افزایش ولتاژ تا یک حد مجاز و پایین نگه داشتن دما کاملا امن است و هیچ صدمهای به کارت نمیزند. مثلا من برای 5850 تا 1.25 هم ایرادی نداره اگر بشه خوب خنکش کرد ولی برای خود من 1.15 است چون اتاقم نسبتا گرمه و در ضمن با 1.225 به اور خیلی بالاتری نمیر سم و به قول معروف ارزش ولتاژ اضافی رو نداره. من با 1.15 به اور 1175-950 رسیدم که اور خوبیه و رو 1.225 به اور 1 گیگاهزتر که چون خیلی تفاوت نمیکرد به همون اور قبلی بسنده کردم. شما برای بالای 1.25 بهتره از کولر costum یا واتر کولینگ استفاده کنی.

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

دوست عزیز کارت شما به هنگام بازی هم تحت فشار سنگین قرار میگیره و تا 100% زیر فشار هست....این نرم افزار ها بیشتر به منظور تست اورکلاک مورد استفاده قرار میگیرند. به این صورت که اگر کارت شما با موفقیت تست ااین برنامه ها رو پشت سر گذاشت میتونید مطمئن باشید که کارتتون مشکلی نداه و اورکلا کتون پایداره از این جهت که هیچ بازی به اندازه این برنامه کارت رو تحت فشار نیمزاره ! در همنگام تست اگر دمای کارتتون تو رنج امن بمونه هیچ اتفاقی برای کارتتون نمیافته. مثلا زیر 80 درج برای کارتهای AMD. البته به منظور 100% مطئن شدن از سلامت کارت همیشه یک تست 3Dmark Vantage در اخر انجان داده و score دریافتی رو با رنج معمول برای اون سری کارت مقایسه کنید که راحت تو اینترنت پیدا میشه. اگر score گرافیک پایینتر از حد معمول باشه یعنی مشکلی وجود داره !!

در جواب سوال اخرتون هم بله این برنامها برای تمام کارتها جوابگو هستند.

سلام جناب سالار!

با چه برنامه ای میشه ایرادهایی که به هر دلیل به کارت گرافیک وارد شده رو تست کرد؟(اعم از مشکلات کوچیک و بزرگ)

3dmark 06 با 3dmark vantage فرقی نمیکنه؟ و با هر دو تا میشه تست ایراد فنی گرفت؟!! اگه جواب بله هست کدوم بهتره؟!!

furemark بهتره یا occt برای تست پایداری؟!!

ضمنا اگه میشه به اواخر پست اول بنده که در باره ی اور ولتاز بود یه نگاهی بندازین!!

ممنون

لینک به دیدگاه

دوست عزیز موقعی که شما پست دادی من در حال ویرایش پست خودم بودم. بخش اخر رو دوباره بخونید.

در ضمن furmark ارورها رو به درستی نشون نمیده و با چشم به سختی قابل دیدنه ولی OCCT ارورها رو میشموره و بهتره از این جهت ... Furmark فقط به درد تست دما میخوره.

بله با هر 2 تا میشه ولی من شخصا 3Dmark Vantage را ترجیح میدم :-?

اگر ایرای به کارت گرافیک وارد شده باشه ما با تست 3dmark معمولا یفهمید چون یک دفعه میبینید که score کارت خیلی اومده پایین !! اگر اورکلا منطقی و طبق اصول باشه به هیچ عنوان جای نگرانی نداره دوست من.

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

واقعا ممنونم از پاسختون!

فقط چند سئوال دیگه اینکه:

من تا حالا با 3d mark vantage کار نکردم و تنظیماتش رو نمیدونم!! اگه میشه تنظیماتی که توی 3dmark vantage باید لحاظ بشه برای تست گرافیک رو ذکر کنین!!

سئوال دیگه اینکه من اولین بار کارتم رو روی فرکانس 790/1140 و ولتاز 1.100 با occt تست کردم و طی 20 دقیقه تست occt اروری نگرفتم و دومین بار تو فرکانس 800/1150 و ولتاز 1.112 تست گرفتم و error نگرفتم !! دلیل عوض کردن ولتاز در اور دوم این بود که روی ولتاز 1.100 ارور گرفتم!! فقط مونده تست 3dmark vantage !! به نظر شما همینجوری برای اور جلو برم خوبه؟!!

پس خیالم راحت باشه که اورولتاز تا حد نرمال مشکلی نداره (البته زمانیکه دما نرمال باشه)؟!! لطفا بگین که ولتاز دقیقا تا چه حد بالا بره بی خطره؟!! ضمن اینکه دمای کارت توی بازی تا چند درجه برسه روی عمرش تاثیر منفی نمیزاره؟!!

ببخشید سئوالات زیاد شد!!

لینک به دیدگاه

شما تو همون صفحه اول 3Dmark vantage یک گزینه داره رو performance بزارید و تست کنید.

بله همون روش خوبه وهیمن طور جلو برید. فقط همون طور که گفتم هر بار که تست OCCT گرفتید . بعدش یک تست 3dmark vantage هم انجام بدید و GPU score رو یادداشت کنید. تو اور بعدیتون هم وقتی اگر تست OCCT بدون ارور بود یک تست 3Dmark هم بگیرید و GPU Score رو مقایسه کنید. اگر نسبت به قبل بالاتر رفته بود یعنی اورتون صحیح بوده باعث افزایش عملکرد کارت هم شده ولی اگر پایینتر اومده بود یعنی کارت پایدار نیست و شاید نیاز باشه دوباره یک افزایش کوچیک ولتاز بدید.

در مورد سوال اخرتون باید بگم تو هیچ کجا نوشته نشده تا چه حد مجازه ولی من دیدم کسانی رو که تا 1.275 رفتن اونم با air-cooling هیچی نشده و بعضی هام ترجیح دادن safe کارکنن و زیز 1.2 یمونن . من 2 دسته دوم قرار میگیرم و اون یک بار هم فقط محض تست بود . من ترجیح میدم زیز 1.2 باشم و حداکثر اورم رو تو همین ولتاژ

تست کنم. شما لازم نیست 24 ساعت کارتت اور باشه. تو afterburner پروفایل تعریف کن و قبل از بازی اورکلاک رئ فعال کن و بعد بازی دوباره برش گردون رو نورمال و اینطوری کارتت همیشه اور نیست و به حفظ سلامت کارت خیلی کمک میکنه.

در ضمن همیشه پروفایل جدا برای سرعت فن در afterburner تعریف کنید و سرعت تنظییم کنید که مثلا وقتی از 50 درجه رد شد سرعت فن باید رو 50% و همین طور بیشتر.

از برنامه GPU_Z برای کنترل دما استفاده کنید.

در مورد گیم هم برای من دما هیچ وقت بالاتر از 70 نمیره چون سرعت فن رو هم تنظیم کردم.

در اخر یک نکته ای هست که خیلیها اصلا بهش توجه نمیکنند. با افزایش ولتاژ فشار زیادی به VRM یا Voltage Regulator Modules میاد و خیلی بیشتر از هسته داغ میکنند. شما تو GPU-Z به دمای VDDC توج کن .وقتی داری تو OCCT تست میکنی دمای اینا تا 100+ هم میرسه که این به خاطره این است که OCCT با حداکثر شدت جریان تست میکنه که یعنی فشار زیاد رو اینها. سعی کنید نزارید از 105 درجه بیشتر شه. البته اینها تا 120 درجه Rate شدند ولی بهتره نزدیک 100 بمونه. این فقط در مورد تست با برنامه صحیح است والا تو گیم اینها به زور تا 70 درجه هم گرم میشن چون گیم اصلا با Voltage Draw کاری نداره و البته این گیم هست که مهمه. ولی در کل برای اینکه تو OCCT اوضاع یک دفعه از کنترل خارج نشه حواستون حتما به VDDC باشه.

دوست عزیز شما هر سوالی داری بپرس . و تا جایی که در حد معلومات من باشه کوتاهی نمیکنم :-?

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

بازم ممنونم!!

منظورتون از VDDC اونایی هستن که توی قسمت SENSOR برنامه ی GPU-Z قرار دارند؟

اسمشون هم VDDC PHASE#1 TEMPERATURE و VDDC PHASE#2 TEMPERATURE و VDDC PHASE#3 TEMPERATURE هستش!!

منظورتون همینا هستن؟!!

اگه منظورتون همینا هستند که همین الان یه تست 20 دقیقه ای دیگه با OCCT گرفتم و فن رو توی AFTER BURNER روی قسمت USER DEFINE گذاشتم (البته خودم تنظیمات USER DEFINE رو تغییر ندادم و روی همون پیش فرض برنامه بود)!! دما ی VDDC توی 20 دقیقه تست به نهایت 75 رسید و دمای GPU هم به 67 ! البته این تست رو توی حالت غیر اور گرفتم!!

فقط من طریقه ی تنظیم دور فن تو AFTERBURNER رو بلد نیستم و ممنون میشم اگه به بنده یاد بدید!!

ویرایش شده توسط Xzero
لینک به دیدگاه

من تست burn in test به همراه تست كامل 3d mark 06 رو پيشنهاد ميكنم .

لینک به دیدگاه

بله همونها هستند...برای حالت اور نشده دما عادیه ولی وقتی افزایش ولتاژ بدید دمای انها بیشتر از هسته داغ میکنه و هر چی ولتاژ بالاتر بره بیشتر هم داغ میکنه . البته فقط تو این برنامهای تست اورکلاک ونه گیمها.

برو تو setting و این تنضیمات رو بکن ..البته بسته به نیازت میتونی تغییر بدی !

5653454324491464.jpg

لینک به دیدگاه

ممنونم!

برنامه 3dmark vantage رو گرفتم و تو حالت اور وغیر اور تست گرفتم!! البته فقط تستهای گرافیک رو تیک زدم تا تست بشه و تست های cpu رو تیک نزدم!! همینجوری باید باشه؟!!

option رو نباید دستکاری کنم؟ رزولوشن و گرافیک رو بالاتر نبرم؟

در هر صورت من تست رو توی دو حالت استوک و اورشده انجام دادم و option هم رو همون تنظیمات پیش فرض بود!!

تست اول>> حالت استوک >> core 765 و mem 1125

GPU SCORE:12948

تست دوم>> حالت اور >> core 800 و mem 1150 و voltage 1.112

GPU SCORE:13611

فقط یک سئوالی برام پیش اومد:

من هر کدوم از تستهای بالا رو دو بار انجام دادم!!

اولین SCORE توی تست اول 12948 بود و دومین SCORE توی همون تست اول 12966 بود!!

و اولین SCORE توی تست دوم 13611 بود و دومین SCORE توی تست دوم 13342 بود!!

باید همینجوری باشه؟!! یعنی وقتی تست رو توی مشخصات یکسان انجام میدیم باید تا این حد فرق داشته باشه توی SCORE ?!!

بازم ممنونم

لینک به دیدگاه

بله دوست من به همین صورت و هیچ وقت 2 تا نتیجه 100 شبیه هم نیستن. در ضمن پردازنده شما چیه ؟

لینک به دیدگاه

قطعات مهم من بصورت زیر هستش:

MAIN : ASUS P7P55D

CPU : INTEL CORE I5 750

MEMORY : CORSAIR 2*2 GB DDR3 1600 DOMINATOR CL9

POWER : GREEN 685B

تست پردازنده رو هم توی 3D MARK باید انجام بدم؟!!

ممنون

لینک به دیدگاه

نه برای تست اور گرافیک به تست پردازنده نیازی نیست. ولی اینو بگم باری تست اور کلاک پردازنده تست پردازنده 3dmark vantage یکی روشهای شناخته شده اس.

لینک به دیدگاه

• 5 سال بعد...

سلام دوستان.ببخشید ی سوال داشتم.چطور میشه فهمید نمره ی بدست اومده از کارت گرفیک یا سخت فزار های دیگه(از نرم افزار3dmark) با توجه به سخت افزار عملکرد خوبی رو داره؟کارت گرافیک منGEFORCE GTX850m میخواستم ببینم باید نمره ی معمولی چند باشه؟اگر سایتی هست لطفا معرفی کنید خیلی ممنون

Sent from my GT-I9060I using Tapatalk

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...