رفتن به مطلب

آپدیت بایوس مادربرد .. فلش کردن بایوس خارج از برد.همه چیز در مورد BIOS

ghmolavi
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با عرض سلام .

سوختن بایوس مادربرد یکی از دوستان باعث شد تجربیاتم را در این جا بگذارم . شاید باعث شد . تجربیات بیشتری در مورد الکترونیک در اختیار شما بگذارم.

اوایل دبیرستان بودم یک کامپیوتر پنتیوم 4 خریده بودم . به قیمت بالا و یک مادر برد گیگا بایت داشت . اواخر گارانتی مادربرد که شد . تصمیم گرفتم کاری کنم که  گارانتی یک برد جدید به من بدهند . چون سیستم پلمپ بود . یک راه کار پیدا کردم . فلش کردن . یا پاک کردن بایوس . از آنجایی که در برد های قدیمی بایوس به روی برد لحیم بود . گارانتی یک برد نو برای من فرستاد و من بعد از یک سال کار کردن با کامپیوتر باز هم یک برد نو داشتم.

این ها باعث شد به الکترونیک علاقه مند بشوم . به سیستم هایی که با حداقل امکانات بالا می آیند و یک دنیا جدید روی من گذاشت .

مثلا شما برای بالا آمدن ویندوز سیستم شما باید هارد دیسک داشته باشد ولی بایوس از روی یک حافظه کوچک بالا می آید و کارهای زیادی هم انجام میدهد و

کم کم جای خود را به UEFI داده است .

کسانی که تجربه در مورد الکترونیک دارند . قطعات به دو صورت اطلاعات ارسال میکنند و دریافت میکنند . به صورت سریال و به صورت پارالل  یا موازی 

مثل خود کامپیوتر که البته پورت موازی و سریال کم کم از روی کامپیوتر ها حذف شده است .

قبلا حافظه های فلش که بایوس را روی خود ذخیره میکرد به صورت پارالل بود و 32 پایه داشت . البته قبل از این هم بایوس های قدیمی تر بود 

پروگرام کردن این بایوس ها پروگرامر خاصی میخواست . 

که حداقل قیمتش 200 هزارتومن بود 

ولی این پروگرامر را میتوان ساخت .

پروگرامر به اسم willem programmer 

http://www.mpu51.com/eprom/eprom.html

یا نمونه ساده شده این 

http://www.ezoflash.com/

post-10886-0-31908400-1450716331_thumb.jpg

post-10886-0-21444800-1450716393_thumb.jpg

post-10886-0-94578300-1450716410_thumb.jpg

post-10886-0-04390000-1450716422_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام

این پروگرم ها بدرد مادربرد نمیخورن . ارزون ترین پروگرمری که میشه مادربرد رو باهاش پروگرم کرد 80 تومنه اونم با مبدل هاش 120 تومن بیرون میاد که فقط بایوس های سری 24XX و 25XX رو پشتیابنی میکنه و در نوعش عالیه

http://www.irantk.ir/irantk60553/

لینک به دیدگاه

با همین ها هم میشه پروگرام کرد .. پروگرام کردیم 

الان که بایوس ها سزیال هستند خیلی راحت تره

لینک به دیدگاه

سلام

میشه اعلام کنید چه نوع بایوس های رو پشتیبانی میکنه؟

ممنون میشم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...