رفتن به مطلب

سوال در مورد خرید SSD !

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام. میخوام بدونم یک SSD با ظرفیت 250 گیگ بهتره یا دو تا 120 گیگ؟

چه در حالت Raid و چه  بدون Raid .  

و اینکه بهترین SSD موجود در بازار سری Samsung هست یا اینکه بهتر از این هم وجود داره ؟

لینک به دیدگاه

• ارسال 51
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• کاربر ویژه

سامسونگ پرو جزبهترین ها و سریع ترین هاست ولی اینکه حتما بهترین باشه نه هستند از برند های دیگر هم کارایی خیلی عالی دارند - باید ببنید برای چه استفاده ای ؟ کاربر عادی هستید ؟ میخواید روش چی استفاده کنید که رید زیرو میخواید یا تکی ؟ من معلولا رید زیرو رو پیشنهاد نمیدم همون استفاده عادی رو برای سیستم خونگی  مناسب تر میدونم-

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

درود

در حالت کلی 2 SSD با ظرفیت 120 گیگ و Raid 0 سرعت بهتری از یک SSD با ظرفیت 250 گیگ دارن.

البته باید این رو در نظر بگیرید که اگر یکی از SSDها خراب شد کل اطلاعاتتون در حالت Raid میپره

سامسونگ 850 پرو فوق العاده عالیه 850 اوو هم خیلی خوبه به شخصه راضی هستم و مدل‌های دیگه ای هم مثل سندیسک اکستریم پرو هم هستن که کارایی بسیار خوبی دارن اما من پیشنهادم 850 پرو هست (2 عدد 120 گیگ در حالت Raid 0)

@};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من شنیدم اس اس دی های ظرفیت 250 گیگ از 120 گیگ سرعت بالاتری دارند

نه ربطی ه به حجم نداره به نوع مدل بستگی داره ممکنه 100 گیگ باشه ولی نسخه بسیار پرسرعت با کنترلر خیلی گرون قیمت باشه- یا اینکه 1ترا بااشه ولی  خیلی از چیپ کنترلر سریعی بهره نبره - باید مدلی که میخواید رو برید مشخصات رو بگیرید بررسی کنید تست ها رو مقایسه کنید هستند سایتهای زیاد بررسی میکنن متوجه میشید -من از دو عدد سامسونگ پرو و evo استفاده میکنم -پرو فوق العاده سریع است ولی evo رو بیشتر گذاشتم برای سیستم عامل اون رو برای بازی ها- فالوت 4 و ویچر روی پرو  لودشون فقط  3 تا 4 ثانیه است!

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

هیچ چیز الکی ارزون نیست. من evo دارم . 250. خب قیمت پرو واسه من مقرون به صرفه نبود

لینک به دیدگاه

من شنیدم اس اس دی های ظرفیت 250 گیگ از 120 گیگ سرعت بالاتری دارند

طبق بنچمارک‌ها سرعت با افزایش حجم، بیشتر میشه اما بعضی مدل ها مثل 850 اوو به عنوان مثال در ظرفیت 1 ترابایت نسبت به 500 گیگ افت عملکرد مشاهده شده که زیاد جدی نیست.

70032.png

لینک به دیدگاه

پس من درست گفتم و اس اس دی 250 گیگ عملکرد بهتری نسبت به 120 دارد. شاگرد تنبل لیونیم

لینک به دیدگاه

هیچ چیز الکی ارزون نیست. من evo دارم . 250. خب قیمت پرو واسه من مقرون به صرفه نبود

درود ، مدل Pro به دلیل طول عمر بیشتر نسبت به برادرش EVO از قیمت بیشتری برخورداره

لینک به دیدگاه

درود ، مدل Pro به دلیل طول عمر بیشتر نسبت به برادرش EVO از قیمت بیشتری برخورداره

بعنی این تفلکی ها evo ها کی میمیرن. یادم باشه فایل های مهمم رو روش ذخیره نکنم.

راستی واسه نصب ویندوز روی اس اس دی حرکتی چیزی باید بزنیم ؟! یا مثلا بهینه سازیش کنیم.من evo دارم و سیستم رو لیون برام اسمبل کرد با ویندوز 10 وقتی روشن میکنم حدود 12 15 ثانیه ویندوز بوت میشه

لینک به دیدگاه

بعنی این تفلکی ها evo ها کی میمیرن. یادم باشه فایل های مهمم رو روش ذخیره نکنم.

راستی واسه نصب ویندوز روی اس اس دی حرکتی چیزی باید بزنیم ؟! یا مثلا بهینه سازیش کنیم.من evo دارم و سیستم رو لیون برام اسمبل کرد با ویندوز 10 وقتی روشن میکنم حدود 12 15 ثانیه ویندوز بوت میشه

نه اصلا اینطور هم نیست که بگیم EVO زود خراب میشه یا بده .. اتفاقا EVO خیلی خوبه ولی خوب بعضی ها استفاده صنعتی یا سنگین تر دارن که بهشون RPO پیشنهاد میشه

در مورد استفاده از حداکثر قدرت و عمر اس اس دی یه عزیزی تاپیک بسیار خوبی زده اینم لینکشه حتما بخون

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=16272

لینک به دیدگاه

خب اگه بخوام دو تا evo رو raid 0 کنم با قبول ریسک هایی که داره ، سرعتش تا چه حد نسبت به حالت عادی بیشتر میشه؟

حالا اگه دو تا 120 رو به صورت عادی وصل کنم و نخوام Raid 0 کنم باز هم بهتر از یک 250 هست ؟؟ یه جورایی بلاخره بار پردازشی رو میتونم تقسیم کنم. مثلا یکی ویندوز و برنامه ها، یکیش هم بازیها.

در ضمن من کاربریم بیشتر بازی هست و مقداری هم رندر گیری با 3Dmax و کار با Autocad. ولی بیشتر بازی! 

و اینکه سری Pro ارزش این مقدار پول بیشتر نسبت به Evo رو داره؟ از لحاظ سرعت. میخوام بدونم اختلاف سرعت کاملا محسوسه یا نه. 

SSD های بهتر از سامسونگ رو هم  بهم معرفی کنید. سری جدید Kingstone Savage رو دیدم مشخصاتش به نظرم خوب اومد. اون چطوره ؟ 

شرمنده اساتید سوالات زیاد شد  :D

ویرایش شده توسط AliSSnake
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

خب وقتی رید 0 کنی سرعت دوبرابری داری تقریبا...  :-?

کلا بنظرم دوتا بهتر از یکیه... چه رید بکنی چه نکنی...!  ^_^   البته  از نظر قیمتی یک 250 (320) ارزونتر از دوتا 120(460) هست که در مدل evo تفاوت قیمتی زیادی دیده میشه... :-?

ویرایش شده توسط nima.mazrouie
لینک به دیدگاه

خب اگه بخوام دو تا evo رو raid 0 کنم با قبول ریسک هایی که داره ، سرعتش تا چه حد نسبت به حالت عادی بیشتر میشه؟

حالا اگه دو تا 120 رو به صورت عادی وصل کنم و نخوام Raid 0 کنم باز هم بهتر از یک 250 هست ؟؟ یه جورایی بلاخره بار پردازشی رو میتونم تقسیم کنم. مثلا یکی ویندوز و برنامه ها، یکیش هم بازیها.

در ضمن من کاربریم بیشتر بازی هست و مقداری هم رندر گیری با 3Dmax و کار با Autocad. ولی بیشتر بازی! 

و اینکه سری Pro ارزش این مقدار پول بیشتر نسبت به Evo رو داره؟ از لحاظ سرعت. میخوام بدونم اختلاف سرعت کاملا محسوسه یا نه. 

SSD های بهتر از سامسونگ رو هم  بهم معرفی کنید. سری جدید Kingstone Savage رو دیدم مشخصاتش به نظرم خوب اومد. اون چطوره ؟ 

..

لینک به دیدگاه

سرعتش دو برابر میشه من تو یک تست دیدم حتی از دوبرابر هم یکم بیشتر شده بود شاید به خاطر دو برابر شدن کش باشه

ویرایش شده توسط mortezadime
لینک به دیدگاه

سرعتش دو برابر میشه من تو یک تست دیدم حتی از دوبرابر هم یکم بیشتر شده بود شاید به خاطر دو برابر شدن کش باشه

یکی از اشتباه ترین کارهای دنیا raid 0 کردن هستش

رید صفر کردن نه تنها باعث افزایش سرعت نمیشه بلکه باعث کاهش سرعتم میشه

این عکس تست هارد خودمه سامسونگ ایوو

f1ow59yqdfmgwmh0ktbc.jpg

اینم ویدئو تست رید صفر

http://s3.picofile.com/file/8231696676/ghg.mp4.html

درسته که سرعت سکوئنس دو برابر شده اما سرعت رندوم تقریبا نصف شده

دلیل اصلی سرعت چشمگیر سیستم وقتی اس اس دی استفاده میکنیم اینه که باعث میشه حافظه مجازی رنگ واقعی تری به خودش بگیره و بیشتر  شبیه حافظه واقعی بشه و روزی که اس اس دیها سرعتشون اندازه حافظه واقعی بشه دیگه رم از سیستمای کامپیوتری حذف میشه مگر اینکه حافظه های واقعی هم پیشرفت کنن تا اون موقع

اما کدوم خصیصه اس اس دی باعث این سرعت چشمگیر میشه . بدون شک رندوم 4k Read

فایلایی که بین حافظه مجازی و حافظه واقعی ردو بدل میشن کوچیک هستن و در دسته بندی فایلای رندوم قرار میگیرن اینجوری نیست یهو یه فایل کامل دو گیگی از ویرچوال مموری بیاد تو رم

کلی پردازش های ویندوزی و غیر ویندوزی هستن که هرکدوم به سگمنت هایی تبدیل میشن و میان تو صف می ایستن تا یکی از ترد های سی پی یو بخشی از کارشونو راه بندازه بر اساس الگوریتمی خاص و دوباره میرن تو ویرچوال مموری

یا مثلا موقعی که یک صفحه وب از کش مرورگر میخواد لود بشه کلی فایل اسکریپتو فایلای تصویر کوچیک که شاید بزرگترینشون بشه 4 کیلو بایت هی باید بیان تو رم برن رو هارد (موقعی که با نرم افزار موزیلا سی تا چهل تا صفحه باز کردین و دارید بینشون گشت میزنید)

البته موزیلا مقدار خیلی زیادی از صفحاتو همیشه توی رم نگه میداره و به همین دلیلم سرعتش نسبت به اینترنت اکسپلورر خیلی بیشتره . حتی موقعی که یک فایل عکس 5 گیگیو توی نرم افزار فتوشاپ باز میکنید کل پنچ گیگ نمیره تو رم و هر مقداریش که لازم باشه از ویرچوال مموری خونده میشه

اگر هارد اس اس دی شما سرعت رندومش مثل هاردای اچ دی دی باشه یعنی 1 مگابایت و سرعت سکوئنسش صد ترابایت باشه بازم شما تفاوتی بین هارد اس اس دی و اچ دی دی  احساس نمیکنید مگر اون موقعی که دارید سکوئنس کپی پیست میکنید اونم از خود اس اس دی رو خودش نه از اس اس دی رو اچ دی دی

البته سرعت سکوئنس اس اس دی و اچ دی دی خیلی تفاوتی ندارن . اگر دیده باشین وقتی تو نرم افزار اچ دی تیون میزنید ارور اسکن کنه یه هارد اچ دی دیو سرعتش حدود 170 مگابایته وقتی شروع میشه حالا درسته اون اواخر کار نصف میشه اما  تو همون محدوده درایو ویندوز سرعت سکوئنسش خیلی به سرعت پونصد مگابایتی اس اس دی نزدیکه و حدود یک سومه

اما تو بحث رندوم تفاوت خیلی فاحشه و بحث 1 مگابایت به 50 مگابایته یعنی مقدار 50 برابری

پس نتیجه میگیریم رید کردن دوتا اس اس دی فقط موقعی به کار ما میاد که از اس اس دیها به عنوان آرشیو استفاده میکنیم و فایلای حجیم روی اون نگه میداریم  و بهترم هست که 64 کیلوبایت فرمت بشه تا فضای پرت کمتری ایجاد کنه

http://8pic.ir/images/qeo6whevg42skss38kj5.jpg

من نمیدونم رندر گرفتن چیه اما به طور کلی اگر یک فعالیت حالا هرچی بازی یا رندر یا .... به سرعت انتقال فایلا بین هارد و رم (در اواسط کار) وابسته نباشه اس اس دی هیچ تاثیری توی سرعت انجام اون فعالیت نداره

مثل بازی . حالا درسته اول کار تو لودینگ مثلا به جای چهل ثانیه میشه 4 ثانیه ولی توی اجرای خود بازی تاثیری نداره و فریم بیشتری نمیده چون هیچ گونه تاثیری تو قدرت پردازشی گرافیک نمیزاره

نه کور کلاکو میبره بالا نه مموری کلاک

توی رندر هم نمیدونم اواسط کار (اول کار یا انتهای کار نه حتما اواسط کار) چه مقدار ریدورایت بین هارد و رم انجام میشه اما اگر زیاد باشه مقدارش بله میشه گفت اس اس دی توی مدت زمان رندر گیری تاثیر داره

بازم تاکید میکنم الان دوستان حمله ور نشن یهو من نمیدونم رندرینگ چیه اما اگر یک فعالیت صرفا پردازشی باشه اس اس دی تاثیری تو مدت  زمان اجراش نداره و رم زیادو سی پی یو قویو گرافیک قوی بیشتر تاثیر گذاره و مدت زمان رندرو کمتر میکنه

دلیل اصلی تفاوت قیمت سامسونگ ایوو و پرو توی نوع نند چیپ و کنترلرشونه نه سرعت

ایوو :

19nm 128Gbit 32-layer 3D V-NAND 3-bit TLC

Controller : Dual-core MGX

پرو :

40nm 86Gbit 32-layer 3D V-NAND 2-bit MLC

Controller : ARM-based Triple-core MEX 400MHz

لینک مقایسه سرعت ایوو و پرو

http://www.legitreviews.com/samsung-850-pro-2tb-ssd-vs-samsung-850-evo-2tb-ssd_167612/5

سری پرو بیشتر برای سرور و صنعت استفاده میشه که هم مدت زمان بیشتری روشنه هم در شرایط  دمایی متفاوت تری باید فعال باشه

نمیدونم چرا سرعت اس اس دی من از تستای لینک بالا بیشتر

شاید چون فیرمورش جدیدتر

جدیدا هم که SUPER MLC اومده

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=53096

ویرایش شده توسط mostafajan
لینک به دیدگاه

مرسی از توضیحات کامل دوستان.

الان بین برندها گیر کردم. Samsung Evo - OCZ Vertex 180 - Kingstone Savage

سامسونگ ایوو به صرفه تره از نظر قیمتی ولی از نظر عملکرد کلی برتری با کدومه؟ اگه برند و مدل دیگه ای هم هست که بهتره، بگید.

ویرایش شده توسط AliSSnake
لینک به دیدگاه

سامسونگ Evo از بقيه مدلهايي كه نام بردين به صرفه تر و قويتره.

در مورد ريد صفر SSD هم در اين تاپيك توضيح دادم:

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=30167

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

یکی از اشتباه ترین کارهای دنیا raid 0 کردن هستش

رید صفر کردن نه تنها باعث افزایش سرعت نمیشه بلکه باعث کاهش سرعتم میشه

این عکس تست هارد خودمه سامسونگ ایوو

f1ow59yqdfmgwmh0ktbc.jpg

اینم ویدئو تست رید صفر

http://s3.picofile.com/file/8231696676/ghg.mp4.html

درسته که سرعت سکوئنس دو برابر شده اما سرعت رندوم تقریبا نصف شده

دلیل اصلی سرعت چشمگیر سیستم وقتی اس اس دی استفاده میکنیم اینه که باعث میشه حافظه مجازی رنگ واقعی تری به خودش بگیره و بیشتر  شبیه حافظه واقعی بشه و روزی که اس اس دیها سرعتشون اندازه حافظه واقعی بشه دیگه رم از سیستمای کامپیوتری حذف میشه مگر اینکه حافظه های واقعی هم پیشرفت کنن تا اون موقع

اما کدوم خصیصه اس اس دی باعث این سرعت چشمگیر میشه . بدون شک رندوم 4k Read

فایلایی که بین حافظه مجازی و حافظه واقعی ردو بدل میشن کوچیک هستن و در دسته بندی فایلای رندوم قرار میگیرن اینجوری نیست یهو یه فایل کامل دو گیگی از ویرچوال مموری بیاد تو رم

کلی پردازش های ویندوزی و غیر ویندوزی هستن که هرکدوم به سگمنت هایی تبدیل میشن و میان تو صف می ایستن تا یکی از ترد های سی پی یو بخشی از کارشونو راه بندازه بر اساس الگوریتمی خاص و دوباره میرن تو ویرچوال مموری

یا مثلا موقعی که یک صفحه وب از کش مرورگر میخواد لود بشه کلی فایل اسکریپتو فایلای تصویر کوچیک که شاید بزرگترینشون بشه 4 کیلو بایت هی باید بیان تو رم برن رو هارد (موقعی که با نرم افزار موزیلا سی تا چهل تا صفحه باز کردین و دارید بینشون گشت میزنید)

البته موزیلا مقدار خیلی زیادی از صفحاتو همیشه توی رم نگه میداره و به همین دلیلم سرعتش نسبت به اینترنت اکسپلورر خیلی بیشتره . حتی موقعی که یک فایل عکس 5 گیگیو توی نرم افزار فتوشاپ باز میکنید کل پنچ گیگ نمیره تو رم و هر مقداریش که لازم باشه از ویرچوال مموری خونده میشه

اگر هارد اس اس دی شما سرعت رندومش مثل هاردای اچ دی دی باشه یعنی 1 مگابایت و سرعت سکوئنسش صد ترابایت باشه بازم شما تفاوتی بین هارد اس اس دی و اچ دی دی  احساس نمیکنید مگر اون موقعی که دارید سکوئنس کپی پیست میکنید اونم از خود اس اس دی رو خودش نه از اس اس دی رو اچ دی دی

البته سرعت سکوئنس اس اس دی و اچ دی دی خیلی تفاوتی ندارن . اگر دیده باشین وقتی تو نرم افزار اچ دی تیون میزنید ارور اسکن کنه یه هارد اچ دی دیو سرعتش حدود 170 مگابایته وقتی شروع میشه حالا درسته اون اواخر کار نصف میشه اما  تو همون محدوده درایو ویندوز سرعت سکوئنسش خیلی به سرعت پونصد مگابایتی اس اس دی نزدیکه و حدود یک سومه

اما تو بحث رندوم تفاوت خیلی فاحشه و بحث 1 مگابایت به 50 مگابایته یعنی مقدار 50 برابری

پس نتیجه میگیریم رید کردن دوتا اس اس دی فقط موقعی به کار ما میاد که از اس اس دیها به عنوان آرشیو استفاده میکنیم و فایلای حجیم روی اون نگه میداریم  و بهترم هست که 64 کیلوبایت فرمت بشه تا فضای پرت کمتری ایجاد کنه

http://8pic.ir/images/qeo6whevg42skss38kj5.jpg

من نمیدونم رندر گرفتن چیه اما به طور کلی اگر یک فعالیت حالا هرچی بازی یا رندر یا .... به سرعت انتقال فایلا بین هارد و رم (در اواسط کار) وابسته نباشه اس اس دی هیچ تاثیری توی سرعت انجام اون فعالیت نداره

مثل بازی . حالا درسته اول کار تو لودینگ مثلا به جای چهل ثانیه میشه 4 ثانیه ولی توی اجرای خود بازی تاثیری نداره و فریم بیشتری نمیده چون هیچ گونه تاثیری تو قدرت پردازشی گرافیک نمیزاره

نه کور کلاکو میبره بالا نه مموری کلاک

توی رندر هم نمیدونم اواسط کار (اول کار یا انتهای کار نه حتما اواسط کار) چه مقدار ریدورایت بین هارد و رم انجام میشه اما اگر زیاد باشه مقدارش بله میشه گفت اس اس دی توی مدت زمان رندر گیری تاثیر داره

بازم تاکید میکنم الان دوستان حمله ور نشن یهو من نمیدونم رندرینگ چیه اما اگر یک فعالیت صرفا پردازشی باشه اس اس دی تاثیری تو مدت  زمان اجراش نداره و رم زیادو سی پی یو قویو گرافیک قوی بیشتر تاثیر گذاره و مدت زمان رندرو کمتر میکنه

دلیل اصلی تفاوت قیمت سامسونگ ایوو و پرو توی نوع نند چیپ و کنترلرشونه نه سرعت

ایوو :

19nm 128Gbit 32-layer 3D V-NAND 3-bit TLC

Controller : Dual-core MGX

پرو :

40nm 86Gbit 32-layer 3D V-NAND 2-bit MLC

Controller : ARM-based Triple-core MEX 400MHz

لینک مقایسه سرعت ایوو و پرو

http://www.legitreviews.com/samsung-850-pro-2tb-ssd-vs-samsung-850-evo-2tb-ssd_167612/5

سری پرو بیشتر برای سرور و صنعت استفاده میشه که هم مدت زمان بیشتری روشنه هم در شرایط  دمایی متفاوت تری باید فعال باشه

نمیدونم چرا سرعت اس اس دی من از تستای لینک بالا بیشتر

شاید چون فیرمورش جدیدتر

جدیدا هم که SUPER MLC اومده

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=53096

من چند تا تست دیدم سرعت دقیقا ضرب در تعداد اس اس دی ها شده سرعت رندوم رو نمیدونم ولی seq رو مطمین هستم

لینک به دیدگاه

ssd هاتو اصلا پیشنهاد نمی کنم که raid 0 بکنی چون خیلی از کنترلر های raid تو حالت raid از trim پشتیبانی نمی کنن که این عمر ssd خیلی میاره پایین حالا چه pro باشه چه evo + با گذشت زمان بدون trim سرعت ssd هاتم افت می کنه.... 

باید مطمئن بشی که کنترلر مادربوردت تو حالت رید فرمان trim رو به ssd میرسونه  چون شاید ببینی از داخل نرم افزار trim فعال و فرمان trim هم از سیستم عامل به کنترلر میره ولی کنترلر تو حالت رید اون فرمانو از خودش عبور نمی ده.....

در مورد خود ssd هم از این جدیدا هر چی گرفتی گرفتی چون اکثرا ssd های ساتا سرعت خود sata3 براشون گلوگاه هست تا چیز دیگه ....ولی در کل پیشنهاد من 850evo هست حالا هر حجمی گرفتی گرفتی نهایت می خواد 10 مگ نه اصلا 20 مگ سرعتش فرق کنه  که اصلا حس نمیشه .....

ویرایش شده توسط crash
لینک به دیدگاه

سامسونگ Evo از بقيه مدلهايي كه نام بردين به صرفه تر و قويتره.

در مورد ريد صفر SSD هم در اين تاپيك توضيح دادم:

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?/topic/30167-RAID-0-SSD

داداش لینکی گذاشتین بنظرم اشتباهه اگه میشه ویرایشش کنین ممنون @};-

لینک به دیدگاه

ssd ها اگر روشون اطلاعات بریزین بعد پاک کنید و همینجور تکرار شه خراب میشه

لینک به دیدگاه

پس با راهنمایی دوستان یک عدد 850 Evo  میگیرم و قید Raid 0 رو میزنم.. ممنون از همه.

لینک به دیدگاه

ssd ها اگر روشون اطلاعات بریزین بعد پاک کنید و همینجور تکرار شه خراب میشه

من این حرف رو اینجا چندبار شنیدم ولی یه منبع هم براش پیدا نکردم هیچجا ذکر نشده!!!

لینک به دیدگاه

داداش لینکی گذاشتین بنظرم اشتباهه اگه میشه ویرایشش کنین ممنون @};-

مرسی

اصلاح شد:

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=30167

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...