رفتن به مطلب

سوال در مورد خرید SSD !

اشتراک گذاری

Recommended Posts

من دو تا Samsung 850 EVO 120 GB رو RAID 0 کردم.

سرعت خوندن و نوشتن ترتیبی حدود 1000-1100 MB/s شده و سرعت خوندن و نوشتن تصادفی نه بیشتر شده و نه کمتر. Random Read: 50 MB/s و Random Write: 150 MB/s

البته Access Time رو چک نکردم ببینم تغییری کرده یا نه.

خب ببینید دوست من با توجه به اون چیزایی که من از سایتای خارجی کپی پیست کردم براتون تو پست شماره 16 این تاپیک سرعت رندوم اس اس دی به کارتون میاد نه سرعت سیکوئنس

شما وقتی میاید دوتا اس اس دیو رید میکنید درواقع یک مقدار هزینه اضافی پرداخت کردین

درست میگم ؟

دوتا 250 گیگ هزینش بیشتراز یدونه 500 گیگه

حالا که بیشتر هزینه میکنید پس در نتیجه باید یه چیزی هم عایدتون بشه . اگر چیزی به دست بیارید که بدردتون نخوره که خب هزینه نکنید بهتره

حتی اگر طبق گفته شما سرعت رندومتون تغییری هم نکنه باز اینجا شما یک هزینه اضافی پرداخت کردین و در اعضاش هیچی گیرتون نیومده بجز سرعت سیکوئنسی که به دردتون نمیخوره

به خاطر همین میگم اشتباهه رید صفر کردن چه سرعت رندوم نصف بشه چه مثل قبل ثابت بمونه

پس دیگه برای چی بیایم 150 هزار تومن بیشتر بدیم مثلا دوتا 256 گیگ ببندیم خوب یدونه 500 گیگ میخریم

تازه مصرف برق کمتری هم داره یدونه 500 گیگ نسبت به دوتا 250 گیگ

من فکرکنم شما اگر خاصیت Rapid Mode هاردو فعال کنید بصرفه تر از این باشه که دوتا اس اس دی بخرید رید کنید تا سرعت سیکوئنستون دوبرابر بشه

ssd هاتو اصلا پیشنهاد نمی کنم که raid 0 بکنی چون خیلی از کنترلر های raid تو حالت raid از trim پشتیبانی نمی کنن که این عمر ssd خیلی میاره پایین حالا چه pro باشه چه evo + با گذشت زمان بدون trim سرعت ssd هاتم افت می کنه.... 

باید مطمئن بشی که کنترلر مادربوردت تو حالت رید فرمان trim رو به ssd میرسونه  چون شاید ببینی از داخل نرم افزار trim فعال و فرمان trim هم از سیستم عامل به کنترلر میره ولی کنترلر تو حالت رید اون فرمانو از خودش عبور نمی ده.....

در مورد خود ssd هم از این جدیدا هر چی گرفتی گرفتی چون اکثرا ssd های ساتا سرعت خود sata3 براشون گلوگاه هست تا چیز دیگه ....ولی در کل پیشنهاد من 850evo هست حالا هر حجمی گرفتی گرفتی نهایت می خواد 10 مگ نه اصلا 20 مگ سرعتش فرق کنه  که اصلا حس نمیشه .....

البته یه طرف دیگه ماجرا هم اینه که بیتای زوج روی یه هارد نوشته میشه بیتای فرد رو اون یکی و اینجوری استهلاک هارد نصف میشه

با این نرم افزار میشه به طور 100% مطمئن چک کرد که هارد در هر شرایط Trim رو پشتیبانی میکنه یا نه

مخصوص ویندوز 64 بیتی

http://s3.picofile.com/file/8231810892/trimcheck_0_7_win64.rar.html

ویرایش شده توسط mostafajan
لینک به دیدگاه

• ارسال 51
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

مرسی از دوستان . یک SSD 850 Evo با ظزفیت 250GB از لیون سفارش دادم. میخواستم دوتا 120 بگیرم رید کنم با صحبتای دوستان دیدم دنگ و فنگ داره و مشکلات جانبی و امنیتی. سرعت سیکوئنس هم زیاد کاربرد نداره. واسه همین یه 250 گرفتم خلاص ^_^

لینک به دیدگاه

ssd هاتو اصلا پیشنهاد نمی کنم که raid 0 بکنی چون خیلی از کنترلر های raid تو حالت raid از trim پشتیبانی نمی کنن که این عمر ssd خیلی میاره پایین حالا چه pro باشه چه evo + با گذشت زمان بدون trim سرعت ssd هاتم افت می کنه.... 

باید مطمئن بشی که کنترلر مادربوردت تو حالت رید فرمان trim رو به ssd میرسونه  چون شاید ببینی از داخل نرم افزار trim فعال و فرمان trim هم از سیستم عامل به کنترلر میره ولی کنترلر تو حالت رید اون فرمانو از خودش عبور نمی ده.....

در مورد خود ssd هم از این جدیدا هر چی گرفتی گرفتی چون اکثرا ssd های ساتا سرعت خود sata3 براشون گلوگاه هست تا چیز دیگه ....ولی در کل پیشنهاد من 850evo هست حالا هر حجمی گرفتی گرفتی نهایت می خواد 10 مگ نه اصلا 20 مگ سرعتش فرق کنه  که اصلا حس نمیشه .....

دوست خوبم

کلیه چیپ ها پس از Z77 همگی از TRIM در حالت RAID0 پیشتبانی میکنند. مادربرد دوستمون Z97 هستش، بنابراین کاملا" از دستور TRIM در RAID0 پشتیبانی میکند. بنابراین هیچ مشکلی از این نظر نخواهد بود.

لینک به دیدگاه

نه ربطی ه به حجم نداره به نوع مدل بستگی داره ممکنه 100 گیگ باشه ولی نسخه بسیار پرسرعت با کنترلر خیلی گرون قیمت باشه- یا اینکه 1ترا بااشه ولی  خیلی از چیپ کنترلر سریعی بهره نبره - باید مدلی که میخواید رو برید مشخصات رو بگیرید بررسی کنید تست ها رو مقایسه کنید هستند سایتهای زیاد بررسی میکنن متوجه میشید -من از دو عدد سامسونگ پرو و evo استفاده میکنم -پرو فوق العاده سریع است ولی evo رو بیشتر گذاشتم برای سیستم عامل اون رو برای بازی ها- فالوت 4 و ویچر روی پرو  لودشون فقط  3 تا 4 ثانیه است!

در کل ربط داره!

ولی بعضی موارد هست که ربط نداره!

این در مورد فلش مموری ها هم صادق هست!

شما سرعت فلش ADATA S102 pro رو در حجم های مختلف مقایسه کنید.

سرعت رایت نسخه 8 گیگ حدود 12MB/s هست، نسخه 16 گیگ حدود 24~25 MB/s ، نسخه 32 گیگ حدود 48~50 MB/s و نسخه 64 گیگ حدود 95~100 MB/s

یعنی تقریبا برای هر 8 گیگ که به حجم اضافه میشه، سرعت 12 مگابایت در ثانیه بیشتر میشه.

اینم به استفاده مموری/SSD از پهنای باند و باس و ... ربط داره!

یا تو ADATA SP600 سرعت رایت Multimedia Data Transfer نسخه های 32 گیگ ، 64 گیگ ، 128 گیگ، 256 گیگ به ترتیب 35 مگابایت در ثانیه، 70 مگابایت در ثانیه، 140 مگابایت در ثانیه، 280 مگابایت در ثانیه هست!

ولی سرعت نسخه 512 دیگه 560 مگابایت در ثانیه نیست، چون رفته رفته درگاه SATA3.0 گلوگاه میشه و سرعت رو به حدود 410 محدود میکنه.

*اینکه SSD تو چه سرعتی احساس گلوگا بکنه، به بهینگی و مدیریت کنترلر ربط داره!

ممکنه یه کنترلر رده بالاتر تا 500 مگ هم بالا بره...

طبق بنچمارک‌ها سرعت با افزایش حجم، بیشتر میشه اما بعضی مدل ها مثل 850 اوو به عنوان مثال در ظرفیت 1 ترابایت نسبت به 500 گیگ افت عملکرد مشاهده شده که زیاد جدی نیست.

70032.png

بله دقیقا همینطوره!

پس من درست گفتم و اس اس دی 250 گیگ عملکرد بهتری نسبت به 120 دارد. شاگرد تنبل لیونیم

در بیشتر موارد اینطوری هست!

ولی تو بعضی موارد اینطوری نیست!

مثلا فکر کنم چند روز پیش نسخه 128 و 250 نسخه pro رو مقایسه میکردم، اختلاف در حد چند درصد بود نه 2 برابر!

من این حرف رو اینجا چندبار شنیدم ولی یه منبع هم براش پیدا نکردم هیچجا ذکر نشده!!!

عزیز منبع لازم نداره، یه سر به سایت سامسونگ بزن، میبینی که نسخه های EVO و PRO گارانتی های مختلفی دارند!

مثلا EVO 250GB تا 75TBW گارانتی داره!

ولی PRO 250GB تا 150TBW گارانتی داره!

این خودش تاییدی بر این ماجرا هست دیگه...

و یک مطلب در مورد RAID 0 :

دوستان، عزیزان، یک ضرب المثل قدیمی هست که میگه :

هركی خربزه ميخوره پای لرزش هم میشینه

شما ها فقط خوبی های RAID 0 رو شنیدید ظاهرا!

یکی از کارهایی که چیپ های مادربورد برای پورت های SATA  انجام میدن، محاسبه Parity bit هست!

کار Parity bit کشف و تصحیح خطا هایی هست که در مدت ارسال اطلاعات پیش میاد! ممکنه بیتی از 1 به 0 تغییر کنه! و برعکس...

این Parity bit تا حد زیادی جلوی بروز چنین خطاهایی رو میگیره و کاربر کلا متوجه همچین مشکلی نمیشه و سیستم خودش خطا رو کشف و تصحیح میکنه! مگر اینکه مقدار خرابی به اندازه ای باشه که اطلاعات Parity bit قادر به تصحیح یا حتی تشخیص خطا نباشن!

حالا حتما میپرسید این چه ربطی به RAID 0 داره!؟

دوستان، RAID 0 کلا Parity bit رو بیخیال شده! چون امکان همچین کاری نیست، چون اطلاعات نصف نصف هستند و نمیشه اینطوری Parity bit رو محاسبه کرد.

پس، اگه خطایی رخ بده، نه کشف میشه و نه تصحیح و این امنیت کل اطلاعات رو زیر سوال میبره!

حالا جدایی از این، احتمال از دست رفتن کل اطلاعات در اثر خرابی SSD/HDD ها رو هم حدود 2برابر افزایش میده! چون اگه فقط یکیشون خراب بشه، کل اطلاعات پریده!

برای استفاده از raid 0 باید ترکیبی از raid 0 و raid 1 استفاده بشه که کلا بصورت raid 10 شناخته میشه (بخونید یک و صفر)

که اینم برای سیستم های خانگی کلا مسخره بازیه!

باید 4 تا مثلا SSD بگیرید و تا سرعت 2 برابر بشه (حجم هم فقط اندازه 2 تا قابل استفاده خواهد بود نه 4 تا)

پس مثل بچه های خوب و با ادب، برید همون یک عدد SSD رو بگیرید هم هزینه کمتری داره و هم ریسکش کمتره!

ویرایش شده توسط babak1388
لینک به دیدگاه

برادر امکان خراب شدن یک SSD در RAID 0 چقدره؟

2000 سال پیش میگفتن RAID0 خطرناکه چون اگر یکی از درایو ها Fail بشه، کل اطلاعات از بین میره.

خوب بره.

الان هارد دیسک یا SSD شما در حالت عادی خراب بشه، مگه اطلاعاتش توش باقی میمونه که دوستان رو از Raid 0 بر هذر میدارید که مبادا یکی از درایو ها خراب بشه؟

در هر حالتی درایو شما Fail بشه، اطلاعات شما فاتحه اش خونده میشه، چه یه دونه SSD، چه 10 تا SSD، چه در Raid0 و چه در فلش مموری USB، در هر حالتی درایو Fail بشه شما اطلاعاتت از دست میره. پس دیگه این موضوع هیچ ارتباطی با RAID 0 کردن نداره.

شما کارت گرافیک هم بخری، ممکنه خراب بشه، پس بیاییم بگیم آقا کارت گرافیک نخرید چون ممکنه خراب بشه؟

RMA درایو های سری 850 SSD سامسونگ در حد صفر بوده، اگر نگیم خراب نمیشن، باید اذعان کرد خرابیشون بسیار کم بوده و هست، بنابراین درصد احتمال خراب شدن 850 SSD سامسونگ در Raid 0 در حد تعداد RMA شدن درایو های 850 سامسونگه، که اگر یک سر به Newegg بزنید باید ساعت ها در کامنت ها دنبال یک مورد RMA بگردید.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

برادر امکان خراب شدن یک SSD در RAID 0 چقدره؟

2000 سال پیش میگفتن RAID0 خطرناکه چون اگر یکی از درایو ها Fail بشه، کل اطلاعات از بین میره.

خوب بره.

الان هارد دیسک یا SSD شما در حالت عادی خراب بشه، مگه اطلاعاتش توش باقی میمونه که دوستان رو از Raid 0 بر هذر میدارید که مبادا یکی از درایو ها خراب بشه؟

در هر حالتی درایو شما Fail بشه، اطلاعات شما فاتحه اش خونده میشه، چه یه دونه SSD، چه 10 تا SSD، چه در Raid0 و چه در فلش مموری USB، در هر حالتی درایو Fail بشه شما اطلاعاتت از دست میره. پس دیگه این موضوع هیچ ارتباطی با RAID 0 کردن نداره.

شما کارت گرافیک هم بخری، ممکنه خراب بشه، پس بیاییم بگیم آقا کارت گرافیک نخرید چون ممکنه خراب بشه؟

RMA درایو های سری 850 SSD سامسونگ در حد صفر بوده، اگر نگیم خراب نمیشن، باید اذعان کرد خرابیشون بسیار کم بوده و هست، بنابراین درصد احتمال خراب شدن 850 SSD سامسونگ در Raid 0 در حد تعداد RMA شدن درایو های 850 سامسونگه، که اگر یک سر به Newegg بزنید باید ساعت ها در کامنت ها دنبال یک مورد RMA بگردید.

اینو هر کاربری میگفت، برام عجیب نبود! ولی وقتی کسی که ناظر هست و 9723 تا امتیاز مثبت داره اینو میگه خیلی تعجب میکنم!

یعنی شما واقعا متوجه نشدید من چی گفتم؟ یا فقط برای اینکه مخالفت کنید دارید ایراد میگیرید!؟

1: وقتی 2 تا SSD یا HDD بصورت RAID 0 استفاده بشن، احتمال خرابی 2 برابر میشه! حالا هر چقدر میخواد باشه!

شاید 50% خرابی داشته باشه، شایدم 0.0000001% باشه! ولی وقتی RAID 0 بشه 2 برابر میشه...

2:وقتی شما 2 تا SSD 250GB رو RAID 0 میکنید، اگه یکی از SSD ها خراب بشه، 500 گیگ دیتا ار دست میره!(بیشترین دیتای از دست رفته و بیشترین احتمال خرابی)

ولی وقتی 2 تا SSD 250GB رو جدا جدا استفاده کنید، اگه یکی از SSD ها خراب بشه، فقط 250 گیگ دیتا از دست میره.(کمترین دیتای از دست رفته و بیشترین احتمال خرابی)

و اگه فقط یک SSD 500GB استفاده کنید، اگه خراب بشه 500 گیگ دیتا از دست میره، ولی احتمالش 50% کمتره!(بیشترین دیتای از دست رفته و کمترین احتمال خرابی)

همانطور که میبینید، تو حالت raid 0 هم احتمال خرابی بیشتره و هم میزان دیتای از دست رفته!

3:همه این موارد بکنار، احتمالا متوجه منظور من از parity information یا parity bit نشدید، چون تو پست انتقادی که نوشتید، هیچ اشاره ای به این موضوع نکردید!

این مشکل رو چکارش کنیم!؟

4:درضمن این سامسونگ ها هم چندان عالی و بدون ایراد و ... نیستند!

دوستان SSD های سامسونگ رو طوری بزرگ کردن که همه فکر میکنن بهترین و برترین و عالی ترین همین سامسونگ ها هست!

post-4580-0-32358300-1452244351_thumb.gif

اینم نتیجه یه تسته که خودش گویا هست!(البته سری 840 تو تست بوده نه 850 )

و اینکه تا حالا برای هیچ کدوم از شما سوال نشده که سامسونگ چرا برای گارانتیش محدودیت کارکرد تایین کرده!؟

در حالی که ADATA / OCZ / CORSAIR / TRANSCEND / KINGMAX / SILICON-POWER / SANDISK / ... هیچ کدوم محدودیتی در این جهت ندارند و فقط به بازه زمانی گارانتی اشاره کردن!

خوب حتما سامسونگ تو محص.لات خودش یه ایرادی دیده که همچین چیزی رو در نظر گرفته!(با توجه به تست بالا، مقدار 75TBw هم شدیدا معنی دار هست چون تو تست ها بعد از 100TBw وضعیت درایو رفته رفته خراب شده!)

*حتی تا جایی که میدونم مدل 840pro اگه روزانه بیشتر از 40GB رایت میکردید، از گارانتی خارج میشد!

همه اینا به غیر قابل اعتماد بودن درایو های سامسونگ در نظر خود مهندسان سامسونگ اشاره داره!

لینک به دیدگاه

اینو هر کاربری میگفت، برام عجیب نبود! ولی وقتی کسی که ناظر هست و 9723 تا امتیاز مثبت داره اینو میگه خیلی تعجب میکنم!

یعنی شما واقعا متوجه نشدید من چی گفتم؟ یا فقط برای اینکه مخالفت کنید دارید ایراد میگیرید!؟

بابک جان

اتفاقا" به همین دلیل دارم تاکید میکنم RAID 0 یکی از بهترین Option های موجود برای کاربرانه. چون به عنوان یکی از طرفداران پرو پا قرص SSD به عینه فواید RAID 0 رو هم در بنچ مارکها و هم در کارکرد کلی سیستم دیدم، و برای همین موظف هستم به کاربران توصیه کنم.

1: وقتی 2 تا SSD یا HDD بصورت RAID 0 استفاده بشن، احتمال خرابی 2 برابر میشه! حالا هر چقدر میخواد باشه!

شاید 50% خرابی داشته باشه، شایدم 0.0000001% باشه! ولی وقتی RAID 0 بشه 2 برابر میشه...

مثال میزنم:

حالت 1: من یک SSD 500 گیگی دارم، اگر به احتمال یک در میلیون این SSD خراب بشه، کل 500 گیگ اطلاعاتم میپره.

حالت 2: من دو تا SSD 250 گیگی در حالت RAID 0 دارم، اگر به احتمال یک در میلیون یکیش خراب بشه، کل 500 گیگ اطلاعاتم می پره.

چه تفاوتی بین این دو حالت هست؟

هیچی، در هر دو حالت، اگر صرفا" یک درایو خراب بشه => کل اطلاعات می پره.

پس از نظر احتمال تفاوتی نداره. چه یک درایو داشته باشی، چه دو تا درایو داشته باشی، اگر یک درایو خراب بشه، کل اطلاعاتت می پره. پس فرقی نداره.

ما نباید به صرف بردن یک درایو در صف بندی RAID 0 احتمال خرابی رو دوبرابر نشون بدیم. این اشتباهه، هیچ دلیلی نیست که نشون بده احتمال خرابی در RAID 0 بیش از حالت تک درایو هست.

ضمن اینکه شما دقت کنید، در اون زمانهای قدیم که میگفتن RAID 0 خطر از دست دادن اطلاعات زیاده، مال وقتی بود که هارد دیسک های یک و دو ترابایتی رو با هم RAID میکردند. کلی اطلاعات درون اونها بود. اما ما الان داریم راجب SSD های کم ظرفیت صحبت میکنیم، که نهایتش قراره فقط Windows و برنامه ها داخلش باشند و لاغیر. اطلاعات User Folder ها که میتونه جابه جا بشه به داخل هارد دیسک، بحث رندرینگ هم مطرح باشه، فایل های مربوطه پس از اتمام رندر، منطقا" همه منتقل میشن به هارد دیسک، چون اصولا" SSD اونقدری فضا نداره که کسی که رندر میکنه، فایل های نهایی رو هم روی SSD نگه داره. پس، نه تنها هیچ خطر تهدید کننده ای وجود نداره، بلکه با جابه جایی های منطقی میتوان از احتمالات بسیار ضعیف هم جلوگیری کرد.

2:وقتی شما 2 تا SSD 250GB رو RAID 0 میکنید، اگه یکی از SSD ها خراب بشه، 500 گیگ دیتا ار دست میره!(بیشترین دیتای از دست رفته و بیشترین احتمال خرابی)

ولی وقتی 2 تا SSD 250GB رو جدا جدا استفاده کنید، اگه یکی از SSD ها خراب بشه، فقط 250 گیگ دیتا از دست میره.(کمترین دیتای از دست رفته و بیشترین احتمال خرابی)

و اگه فقط یک SSD 500GB استفاده کنید، اگه خراب بشه 500 گیگ دیتا از دست میره، ولی احتمالش 50% کمتره!(بیشترین دیتای از دست رفته و کمترین احتمال خرابی)

همانطور که میبینید، تو حالت raid 0 هم احتمال خرابی بیشتره و هم میزان دیتای از دست رفته!

ببنید، قرار نیست شما اطلاعات حساس خودتون رو روی SSD نگه دارید، قراره صرفا" ویندوز و برنامه ها داخلش باشند و بر فرض پروژه های در حال رندر شما در زمان رندر روی SSD قرار بگیرند. ولاغیر، بنابراین با فرض شما، از دست دادن این اطلاعات هیچ اهمیتی نداره.

اصلا" فرض شما رو من صحیح میگیرم،

هدف از RAID 0 چیه؟

افزایش سرعت.

غیر از اینه؟

شما برای رسیدن به اون هدف باید سبک سنگین کنی، میایی برنامه ریزی میکنی، میگی، برای رسیدن به این سرعت من باید از SSD هایی استفاده کنم که کمترین میزان خرابی رو دارند. پاسخ: Samsung 850

بعدش میایی فایل های مهم رو که داری از روی SSD برمیداری تا اگر یک در میلیارد SSD خراب شد، یا نه اصلا" کنترلر مادربرد Fail کرد، اطلاعات مهمت از بین نره،

و تمام،

اینطوری هم به هدف افزایش سرعتت رسیدی، هم احتمال نابودی اطلاعاتت به صفر میرسه و هم اینکه از SSD های مطمئنی استفاده میکنی که درصد خرابیشون در حد صفره.

3:همه این موارد بکنار، احتمالا متوجه منظور من از parity information یا parity bit نشدید، چون تو پست انتقادی که نوشتید، هیچ اشاره ای به این موضوع نکردید!

این مشکل رو چکارش کنیم!؟

من غیر از سخت بودن مراحل ست کردن Raid 0 و افزایس دو سه ثانیه ای Boot Time، هیچ مشکلی نمیبینم.

4:درضمن این سامسونگ ها هم چندان عالی و بدون ایراد و ... نیستند!

اتفاقا" عالی و بدون ایراد هستند

دوستان SSD های سامسونگ رو طوری بزرگ کردن که همه فکر میکنن بهترین و برترین و عالی ترین همین سامسونگ ها هست!

attachicon.gifearlyfailures.gif

اینم نتیجه یه تسته که خودش گویا هست!(البته سری 840 تو تست بوده نه 850 )

ما راجب SSD های سامسونگ در کل صحبت نمیکنیم، ما راجب SSD های خانواده ی 850 سامسونگ صحبت میکنیم.

زمانی که سامسونگ سری 840 میداد بیرون، من تو انجمن OCZ توصیه میکردم

از بعد از ورود سری 850 بود که داستان عوض شد و صرفا" سامسونگ رو توصیه میکنم.

و اینکه تا حالا برای هیچ کدوم از شما سوال نشده که سامسونگ چرا برای گارانتیش محدودیت کارکرد تایین کرده!؟

بابک جان،

ذات MLC یا Multi-Level-Cell حافظه های Nand Flash همه محدودیت میزان رایت دارند. منتها اگر سامسونگ به این موضوع اشاره میکنه و دیگران اشاره نمیکنند دلیل داره.

SSD های اولیه که در بازار پا گرفتند، اغلب تحمل میزان رایت تا 30TB داشتند، مثل سری فورس کورسیر، سری ورتکس 3 OCZ و غیرو. بعد از اون نسل های جدیدتر مثل Vertex 450 و Vertex 4 و بالاتر که امد، میزان محدودیت رایت برای Consumer SSD تا سقف 50TB بالا رفت. این درایو ها محدودیتی در حد 50TB داشتند.

اما سامسونگ با فن آوری 3D V NAND اومد محدودیت رایت رو تا سه برابر افزایش داد، یعنی برای سری 850 Pro تا میزان 150TB میتوان رایت کرد، در حالیکه این میزان برای دیگر SSD های هم رده، صرفا" در حد 50TB بود. به این دلیل سامسونگ مسئله ی دوام حافظه ی NAND Flash رو توی بوق کرد تا برتری خودش رو نشون بده.

میزان رایت برای دیگر SSD ها اغلب در ریویو ها عنوان میشد، نه در مشخصات درایو. اما سامسونگ این موضوع رو Bold کرد. از طرفی، عمر حافظه های سری Evo که از TLC اسفاده میکنند رو 75TB در نظر گرفت، که حتی این میزان از طول عمر، در میان دیگر درایو های SSD دیگر برند ها یک پیروزی برای سامسونگ بود. 

خوب، چرا مطرح نکنه؟

در حالی که ADATA / OCZ / CORSAIR / TRANSCEND / KINGMAX / SILICON-POWER / SANDISK / ... هیچ کدوم محدودیتی در این جهت ندارند و فقط به بازه زمانی گارانتی اشاره کردن!

بابک جان،

کی همچین حرفی زده؟

اصلا" امکان پذیر نیست. ذات MLC محدودیت رایت داره، مال همه ی برند ها هم داره. فقط چون سامسونگ در حال حاضر در این زمینه برتری مطلق داره، این موضوع رو Bold کرده. اگر اون برند ها هم در زمینه ی دوام SSD از سامسونگ جلو بزنن، میزان تحمل رایتشون رو میکنن توی چشمون.

از میان اسامی که نامبردی، صرفا" OCZ در حد و اندازه سامسونگه. برترین تولید کنندگان SSD، اینتل و سامسونگ و مایکرون (اینتل) هستند، حالا با تخفیف ساندیسک هم حساب کنیم. و از میون اینها سامسونگ در زمینه ی SSD های SATA یه سرو گردن برتره. بقیه اصلا" به حساب نمیان.

Adata و Kingmax و Transcend در زمینه ی SSD اصلا" به حساب نمیان.

یه سری هم مثل کورسیر و پلکستور بین بهترین ها و ضعیفترین ها این وسط حرکت میکنند.

خوب حتما سامسونگ تو محص.لات خودش یه ایرادی دیده که همچین چیزی رو در نظر گرفته!(با توجه به تست بالا، مقدار 75TBw هم شدیدا معنی دار هست چون تو تست ها بعد از 100TBw وضعیت درایو رفته رفته خراب شده!)

*حتی تا جایی که میدونم مدل 840pro اگه روزانه بیشتر از 40GB رایت میکردید، از گارانتی خارج میشد!

همه اینا به غیر قابل اعتماد بودن درایو های سامسونگ در نظر خود مهندسان سامسونگ اشاره داره!

بابک جان،

اینهایی که بهش اشاره فرمودی برتری های سامسونگه، نه ضعف هاش، پیشنهاد میکنم اطلاعاتت رو در زمینه ی طول عمر و دوام حافظه های NAND Flash بیشتر کنی. اینطوری فقط متوجه اهمیت فن آوری 3D V NAND میشی و برتری سامسونگ در این زمینه بهت ثابت میشه.

و اگر اینقدر نگران طول عمر SSD هستی، پس باید از طرفداران RAID 0 باشی.

چون در RAID 0 اطلاعات بین دو درایو نصف میشه، و مثلا" اگر من در یک درایو 50 گیگ اطلاعات جابجا میکنم، در حالت RAID 0 این میزان رایت به نصف برای هر درایو کاهش پیدا میکنه چون هرکدوم فقط 25 گیگش رو Handle میکنه، بنابراین طول عمر SSD ها در RAID 0 بیشتر هم میشه چون میزان رایت کمتری رو تحمل میکنند.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

بابک جان

اتفاقا" به همین دلیل دارم تاکید میکنم RAID 0 یکی از بهترین Option های موجود برای کاربرانه. چون به عنوان یکی از طرفداران پرو پا قرص SSD به عینه فواید RAID 0 رو هم در بنچ مارکها و هم در کارکرد کلی سیستم دیدم، و برای همین موظف هستم به کاربران توصیه کنم.

مثال میزنم:

حالت 1: من یک SSD 500 گیگی دارم، اگر به احتمال یک در میلیون این SSD خراب بشه، کل 500 گیگ اطلاعاتم میپره.

حالت 2: من دو تا SSD 250 گیگی در حالت RAID 0 دارم، اگر به احتمال یک در میلیون یکیش خراب بشه، کل 500 گیگ اطلاعاتم می پره.

چه تفاوتی بین این دو حالت هست؟

هیچی، در هر دو حالت، اگر صرفا" یک درایو خراب بشه => کل اطلاعات می پره.

پس از نظر احتمال تفاوتی نداره. چه یک درایو داشته باشی، چه دو تا درایو داشته باشی، اگر یک درایو خراب بشه، کل اطلاعاتت می پره. پس فرقی نداره.

ما نباید به صرف بردن یک درایو در صف بندی RAID 0 احتمال خرابی رو دوبرابر نشون بدیم. این اشتباهه، هیچ دلیلی نیست که نشون بده احتمال خرابی در RAID 0 بیش از حالت تک درایو هست.

ضمن اینکه شما دقت کنید، در اون زمانهای قدیم که میگفتن RAID 0 خطر از دست دادن اطلاعات زیاده، مال وقتی بود که هارد دیسک های یک و دو ترابایتی رو با هم RAID میکردند. کلی اطلاعات درون اونها بود. اما ما الان داریم راجب SSD های کم ظرفیت صحبت میکنیم، که نهایتش قراره فقط Windows و برنامه ها داخلش باشند و لاغیر. اطلاعات User Folder ها که میتونه جابه جا بشه به داخل هارد دیسک، بحث رندرینگ هم مطرح باشه، فایل های مربوطه پس از اتمام رندر، منطقا" همه منتقل میشن به هارد دیسک، چون اصولا" SSD اونقدری فضا نداره که کسی که رندر میکنه، فایل های نهایی رو هم روی SSD نگه داره. پس، نه تنها هیچ خطر تهدید کننده ای وجود نداره، بلکه با جابه جایی های منطقی میتوان از احتمالات بسیار ضعیف هم جلوگیری کرد.

ببنید، قرار نیست شما اطلاعات حساس خودتون رو روی SSD نگه دارید، قراره صرفا" ویندوز و برنامه ها داخلش باشند و بر فرض پروژه های در حال رندر شما در زمان رندر روی SSD قرار بگیرند. ولاغیر، بنابراین با فرض شما، از دست دادن این اطلاعات هیچ اهمیتی نداره.

اصلا" فرض شما رو من صحیح میگیرم،

هدف از RAID 0 چیه؟

افزایش سرعت.

غیر از اینه؟

شما برای رسیدن به اون هدف باید سبک سنگین کنی، میایی برنامه ریزی میکنی، میگی، برای رسیدن به این سرعت من باید از SSD هایی استفاده کنم که کمترین میزان خرابی رو دارند. پاسخ: Samsung 850

بعدش میایی فایل های مهم رو که داری از روی SSD برمیداری تا اگر یک در میلیارد SSD خراب شد، یا نه اصلا" کنترلر مادربرد Fail کرد، اطلاعات مهمت از بین نره،

و تمام،

اینطوری هم به هدف افزایش سرعتت رسیدی، هم احتمال نابودی اطلاعاتت به صفر میرسه و هم اینکه از SSD های مطمئنی استفاده میکنی که درصد خرابیشون در حد صفره.

من غیر از سخت بودن مراحل ست کردن Raid 0 و افزایس دو سه ثانیه ای Boot Time، هیچ مشکلی نمیبینم.

اتفاقا" عالی و بدون ایراد هستند

ما راجب SSD های سامسونگ در کل صحبت نمیکنیم، ما راجب SSD های خانواده ی 850 سامسونگ صحبت میکنیم.

زمانی که سامسونگ سری 840 میداد بیرون، من تو انجمن OCZ توصیه میکردم

از بعد از ورود سری 850 بود که داستان عوض شد و صرفا" سامسونگ رو توصیه میکنم.

بابک جان،

ذات MLC یا Multi-Level-Cell حافظه های Nand Flash همه محدودیت میزان رایت دارند. منتها اگر سامسونگ به این موضوع اشاره میکنه و دیگران اشاره نمیکنند دلیل داره.

SSD های اولیه که در بازار پا گرفتند، اغلب تحمل میزان رایت تا 30TB داشتند، مثل سری فورس کورسیر، سری ورتکس 3 OCZ و غیرو. بعد از اون نسل های جدیدتر مثل Vertex 450 و Vertex 4 و بالاتر که امد، میزان محدودیت رایت برای Consumer SSD تا سقف 50TB بالا رفت. این درایو ها محدودیتی در حد 50TB داشتند.

اما سامسونگ با فن آوری 3D V NAND اومد محدودیت رایت رو تا سه برابر افزایش داد، یعنی برای سری 850 Pro تا میزان 150TB میتوان رایت کرد، در حالیکه این میزان برای دیگر SSD های هم رده، صرفا" در حد 50TB بود. به این دلیل سامسونگ مسئله ی دوام حافظه ی NAND Flash رو توی بوق کرد تا برتری خودش رو نشون بده.

میزان رایت برای دیگر SSD ها اغلب در ریویو ها عنوان میشد، نه در مشخصات درایو. اما سامسونگ این موضوع رو Bold کرد. از طرفی، عمر حافظه های سری Evo که از TLC اسفاده میکنند رو 75TB در نظر گرفت، که حتی این میزان از طول عمر، در میان دیگر درایو های SSD دیگر برند ها یک پیروزی برای سامسونگ بود. 

خوب، چرا مطرح نکنه؟

بابک جان،

کی همچین حرفی زده؟

اصلا" امکان پذیر نیست. ذات MLC محدودیت رایت داره، مال همه ی برند ها هم داره. فقط چون سامسونگ در حال حاضر در این زمینه برتری مطلق داره، این موضوع رو Bold کرده. اگر اون برند ها هم در زمینه ی دوام SSD از سامسونگ جلو بزنن، میزان تحمل رایتشون رو میکنن توی چشمون.

از میان اسامی که نامبردی، صرفا" OCZ در حد و اندازه سامسونگه. برترین تولید کنندگان SSD، اینتل و سامسونگ و مایکرون (اینتل) هستند، حالا با تخفیف ساندیسک هم حساب کنیم. و از میون اینها سامسونگ در زمینه ی SSD های SATA یه سرو گردن برتره. بقیه اصلا" به حساب نمیان.

Adata و Kingmax و Transcend در زمینه ی SSD اصلا" به حساب نمیان.

یه سری هم مثل کورسیر و پلکستور بین بهترین ها و ضعیفترین ها این وسط حرکت میکنند.

بابک جان،

اینهایی که بهش اشاره فرمودی برتری های سامسونگه، نه ضعف هاش، پیشنهاد میکنم اطلاعاتت رو در زمینه ی طول عمر و دوام حافظه های NAND Flash بیشتر کنی. اینطوری فقط متوجه اهمیت فن آوری 3D V NAND میشی و برتری سامسونگ در این زمینه بهت ثابت میشه.

و اگر اینقدر نگران طول عمر SSD هستی، پس باید از طرفداران RAID 0 باشی.

چون در RAID 0 اطلاعات بین دو درایو نصف میشه، و مثلا" اگر من در یک درایو 50 گیگ اطلاعات جابجا میکنم، در حالت RAID 0 این میزان رایت به نصف برای هر درایو کاهش پیدا میکنه چون هرکدوم فقط 25 گیگش رو Handle میکنه، بنابراین طول عمر SSD ها در RAID 0 بیشتر هم میشه چون میزان رایت کمتری رو تحمل میکنند.

یعنی این همه تایپ کردید، حتی یک دلیل و مدرک واقعی رو نکردید!

1:اینکه شما مشکلی نمیبینید، دلیل بر نبود مشکل نیست!

موضوع کشف و تصحیح خطا شدیدا مهم هست، شما چطور میگید مهم نیست؟

2: نمیدونم چند سالتون هست یا چه میزان تحصیلاتی دارید، ولی اگه 2~3 واحد امار و 2~3 واحد امار مهندسی تو دانشگاه پاس کرده بودید اینطوری در مورد امار خرابی صحبت نمیکردید!

در چنین شرایطی احتمال خرابی 2 برابر میشه، چون شما 2 قطعه دارید که هر کدوم یک در میلیون احتمال خرابی دارند(بنا به مثالی که شما زدید)، پس خرابی کل احتمالش بیشتره...

درضمن احتمال خرابی خیلی بیشتر از این حرفهاست.

تو یه تست که نگاه کرده بودم، تو 2 سال اول از هر 30 عدد SSD یکی خراب شده بود. (تو تست هم SLC و هم MLC بود)

3: نوع دیدگاه شما خیلی جالبه، اینکه میگه اگه روزانه بیشتر از 40~45 گیگ رایت کنید، گارانتیش باطله، نشون از برتری این محصوله؟

بنظر من که نشون میده محصول به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست (همانطور که تو تستی که قرار دادم هم این خودش رو نشون میده)

4:اینکه امکان پذیر هست یا نه، به من ربطی نداره که! من دارم شرایط گارانتی تمام برند هایی که گفتم رو بررسی میکنم میبینم همشون میگن این همه سال گارانتی میکنیم!

ولی سامسونگ میگه ایم همه سال گرانتی میکنم، ولی اگه زیاد استفاده کنی گارانتیش باطله...

لینک به دیدگاه

2: نمیدونم چند سالتون هست یا چه میزان تحصیلاتی دارید، ولی اگه 2~3 واحد امار و 2~3 واحد امار مهندسی تو دانشگاه پاس کرده بودید اینطوری در مورد امار خرابی صحبت نمیکردید!

در چنین شرایطی احتمال خرابی 2 برابر میشه، چون شما 2 قطعه دارید که هر کدوم یک در میلیون احتمال خرابی دارند(بنا به مثالی که شما زدید)، پس خرابی کل احتمالش بیشتره...

تو یه تست که نگاه کرده بودم، تو 2 سال اول از هر 30 عدد SSD یکی خراب شده بود. (تو تست هم SLC و هم MLC بود)

3: نوع دیدگاه شما خیلی جالبه، اینکه میگه اگه روزانه بیشتر از 40~45 گیگ رایت کنید، گارانتیش باطله، نشون از برتری این محصوله؟

بنظر من که نشون میده محصول به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست (همانطور که تو تستی که قرار دادم هم این خودش رو نشون میده)

4:اینکه امکان پذیر هست یا نه، به من ربطی نداره که! من دارم شرایط گارانتی تمام برند هایی که گفتم رو بررسی میکنم میبینم همشون میگن این همه سال گارانتی میکنیم!

ولی سامسونگ میگه ایم همه سال گرانتی میکنم، ولی اگه زیاد استفاده کنی گارانتیش باطله...

مهندس جان چطوری احتمال خرابی دوبرابر میشه ؟ بی زحمت با رسم نمودار توضیح دهید !

عزیز من در هر دو حالت اگر اس اس دی خراب بشه 500 گیگابایت دیتا از بین میره خوب در هر دو حالت چه فرقی داره ؟! هیچ فرقی !

لینک به دیدگاه

الان بحث سر میزان رایت اس اس دیه نه روشن بودن و اخلاق اسلامی پاس کردن . میزان رایت هست که طول عمر اس اس دیو تعیین میکنه

اینجوری که شما میگی پس اگر یک نفر صدتا اس اس دی ببنده تو کیس و اصلا ازشون استفاده نکنه احتمال خرابیش صد برابر فردی هست که روزانه 1000TB  اطلاعات رو یدونه اس اس دی رایت میکنه در حالی که اینطوری نیست .

فردی که روزی 1000TB  رو اس اس دیش به صورت روزانه رایت میکنه در یک هفته اس اس دیش خراب میشه ولی اون فردی که از اس اس دیهاش استفاده نمیکنه تا سه ملیون سال هارداش سالم میمونه تا دیگه کم کم شروع به تجزیه شدن کنن هاردا در داخل کیس

لینک به دیدگاه

SSD رسید دستم و دارم باهاش کار میکنم. سرعت بوت کامل ویندوز خیلی بالا رفته :x . لود بازی ها هم به یک دهم کاهش پیدا کرده!. کلا دارم زندگی میکنم :D . با مشاوره دوستان رفتیم Evo 850 گرفتیم ببینیم آخرش چی میشه(خلاصه مشکل داشته باشه گردن شماست :)  :D ). با این صحبتها من نگران طول عمرش شدم. الان تو Samsung magician کل اطلاعات رایت شده رو زده 0.1TB . یعنی سری evo 850 تا 75TB عمر داره؟؟ 

لینک به دیدگاه

الان بحث سر میزان رایت اس اس دیه نه روشن بودن و اخلاق اسلامی پاس کردن . میزان رایت هست که طول عمر اس اس دیو تعیین میکنه

اینجوری که شما میگی پس اگر یک نفر صدتا اس اس دی ببنده تو کیس و اصلا ازشون استفاده نکنه احتمال خرابیش صد برابر فردی هست که روزانه 1000TB  اطلاعات رو یدونه اس اس دی رایت میکنه در حالی که اینطوری نیست .

فردی که روزی 1000TB  رو اس اس دیش به صورت روزانه رایت میکنه در یک هفته اس اس دیش خراب میشه ولی اون فردی که از اس اس دیهاش استفاده نمیکنه تا سه ملیون سال هارداش سالم میمونه تا دیگه کم کم شروع به تجزیه شدن کنن هاردا در داخل کیس

عزیز اینکه یک SSD عمرش تموم بشه و اینکه قبل تموم شدن عمرش دچار مشکل بشه 2 موضوع جداگانه هست!

اگه شما 100 تا SSD رو به سیستم وصل کنی و دو سال حتی یک بایت هم رایت/رید نداشته باشی  و فقط کابل برق وصل باشه، طبق امار حدود 3 تا از SSD ها دچار مشکل میشه!

این ربطی به میزان رایت نداره!

موضوع دوم اینه که :

اگه در نظر بگیریم در 2 سال اول 3% از SSD ها خراب میشن:

اگه اون 100 تا SSD بصورت RAID 0 باشن، دقیقا احتمال خرابی و از دست رفتن تمام اطلاعات 95.2% هست!

اگه 2 تا SSD باشه و 3 درصد امار خرابی هر SSD باشه ، احتمال خرابی یکی از دو SSD که بصورت raid 0 پیکربندی شدن دقیقا برابر 5.91% هست که با تقریبا میشه گفت امار خرابی 2 برابر میشه.

این ربطی به اخلاق اسلامی و اندیشه اسلامی نداره!

اون 3 میلیون سال رو هم خیلی دوست دارم بدونم از کجا بدست اوردی!؟

مهندس جان چطوری احتمال خرابی دوبرابر میشه ؟ بی زحمت با رسم نمودار توضیح دهید !

عزیز من در هر دو حالت اگر اس اس دی خراب بشه 500 گیگابایت دیتا از بین میره خوب در هر دو حالت چه فرقی داره ؟! هیچ فرقی !

یک مثال از درس امار دوره دبیرستان براتون میزنم!

بجای احتما خرابی SSD ، شما احتمال اینکه یک بچه ای که به دنیای میاد دختر باشه یا پسر رو در نظر بگیر!

احتمال هر کدوم 50% هست، درسته!؟

پس بچه اول احتمال اینکه دختر باشه 50% هست!(یک حالت از 2 حالت)

حالا اگه بچه 2 تا باشه، چقدر احتمال داره هر 2 دختر باشن!؟ جواب 25% هست! (یک حالت از 4 حالت)

اگه بچه ها 3 تا باشن چقدر احتمال داره هر 3 تا دختر باشن؟ جواب 12.5% هست! (یک حالت از 8 حالت)

اگه بچه ها 4 تا باشن چقدر احتمال داره هر 4 تا دختر باشن؟ جواب 6.25% هست! (یک حالت از 16 حالت)

حالا حالتی که همه بچه ها دختر باشن رو میشه مشابه حالتی در نظر گرفت که تمام SSD/HDD ها سالم باشن در نظر گرفت!

اگه یک SSD باشه احتمال 97% سالم خواهد بود!

اگه دو تا باشه، احتمال اینکه هر 2 سالم باشن برابر 94.09% خواهد بود.

و...

اگه اینا رو هم نمیدونید، پیشنهاد میکنم دوباره برید مدرسه ثبتنام کنید.

SSD رسید دستم و دارم باهاش کار میکنم. سرعت بوت کامل ویندوز خیلی بالا رفته :x . لود بازی ها هم به یک دهم کاهش پیدا کرده!. کلا دارم زندگی میکنم :D . با مشاوره دوستان رفتیم Evo 850 گرفتیم ببینیم آخرش چی میشه(خلاصه مشکل داشته باشه گردن شماست :)  :D ). با این صحبتها من نگران طول عمرش شدم. الان تو Samsung magician کل اطلاعات رایت شده رو زده 0.1TB . یعنی سری evo 850 تا 75TB عمر داره؟؟ 

75TB عمرش نیست!

اگه بیشتر از 75TB رایت کنی، گارانتیش اعتبارش رو از دست میده!

ممکنه تا 500TB هم مشکلی براش پیش نیاد، ولی اماری که من دیدم بعد از 100TB امار جالبی ندارند.

*البته در استفاده عادی، 75TB خودش خیلی زیاده...

مثلا شما اگه یه پژو 206 بخرید 40 هزار کیلومتر گارانتی داره!

این به این معنی نیست که بعد از 40 هزار کیلومتر، ماشین منفجر میشه!

بیشتر به این معنی هست که بعد از 40 هزار کیلومتر دیگه اون اطمینان قبلی رو به کاربر نخواهد داد!

ویرایش شده توسط babak1388
لینک به دیدگاه

عزیز اینکه یک SSD عمرش تموم بشه و اینکه قبل تموم شدن عمرش دچار مشکل بشه 2 موضوع جداگانه هست!

اگه شما 100 تا SSD رو به سیستم وصل کنی و دو سال حتی یک بایت هم رایت/رید نداشته باشی  و فقط کابل برق وصل باشه، طبق امار حدود 3 تا از SSD ها دچار مشکل میشه!

من دوست دارم بدونم این امار خرابی سه تا از 100 تا اس اس دی که فقط کابل برق بهشون وصل باشه رو شما از کجا اوردین

یه لینک معتبر لطف میکنید ؟

نه اقا خیالت راحت باشه

خود سامسونگ 5 سال وارانتی میکنه اس اس دیو یعنی حداقل هفت هشت سال کار میکنه که اون پنج سال وارانتی کرده اگر به همین راحتیا قرار بود خراب بشه که سامسونگ باید جمع میکرد فلافلی میزد . از اینا گذشته نامبر وان سامسونگه شما اگر قرار باشه سامسونگ نخری پس میخوای چی بخری ؟

فوقش اگر کسی نگران مقدار رایت باشه Raid0 میکنه که مقدار رایتش نصف بشه و احتمال خرابیش هم کمتر بشه

البته چیزی که من از صحبتای بابک خان متوجه شدم اینه که ما اصلا نباید از قطعات الکتریکی استفاده کنیم

باید همونجوری اکبند بزاریم تو صندوقچه و فقط موقع سال نو بزاریمشون وسط سفره هفت سین

مثلا به جای سماق سی پی یو بزاریم

و بعد از سیزدهم فروردین دوباره بزاریم تو کمد

مبادا به برق بزنیم قطعاتو که ممکنه بسوزه و احتمال خرابی طبق درس "وصایای امام" بالا بره

اشتباه ترین کار دنیا اینه که وسایل الکتریکیو به برق بزنیم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

حق با کاربر بابک عزیز هست، وقتی شما رید 0 انجام میدین احتمال از بین رفتن اطلاعات دو برابر میشه اینکه چیز معلومی هست و دوستان حتما دقت داشته باشید... اما بازم به نسبت احتمال خرابی ای که ممکنه پیش بیاد بسیار اندک هست و من با ارمین جان موافقم که پیشنهاد رید 0 خیلی از جایگاه بالایی برخوردار هست که باعث میشه تمامی معایب رو پوشش بده ... بعدم هدف از خرید Ssd چی هست این رو دقت داشته باشید... هدف امنیت اطلاعات نیست هدف سرعت دسترسی و انتقال اطلاعات هست !  :D

بعدم درست نیست امار سری 850 رو با امار 840 یکی کنید و هر خوبی و بدی ای سری قبلی داشته به این سری مربوط نیست...  ^_^

ویرایش شده توسط nima.mazrouie
لینک به دیدگاه

اگه شما 100 تا SSD رو به سیستم وصل کنی و دو سال حتی یک بایت هم رایت/رید نداشته باشی و فقط کابل برق وصل باشه، طبق امار حدود 3 تا از SSD ها دچار مشکل میشه!

موضوع دوم اینه که :

اگه در نظر بگیریم در 2 سال اول 3% از SSD ها خراب میشن:

اگه اون 100 تا SSD بصورت RAID 0 باشن، دقیقا احتمال خرابی و از دست رفتن تمام اطلاعات 95.2% هست!

اگه 2 تا SSD باشه و 3 درصد امار خرابی هر SSD باشه ، احتمال خرابی یکی از دو SSD که بصورت raid 0 پیکربندی شدن دقیقا برابر 5.91% هست که با تقریبا میشه گفت امار خرابی 2 برابر میشه.

این ربطی به اخلاق اسلامی و اندیشه اسلامی نداره!

یک مثال از درس امار دوره دبیرستان براتون میزنم!

بجای احتما خرابی SSD ، شما احتمال اینکه یک بچه ای که به دنیای میاد دختر باشه یا پسر رو در نظر بگیر!

احتمال هر کدوم 50% هست، درسته!؟

پس بچه اول احتمال اینکه دختر باشه 50% هست!(یک حالت از 2 حالت)

حالا اگه بچه 2 تا باشه، چقدر احتمال داره هر 2 دختر باشن!؟ جواب 25% هست! (یک حالت از 4 حالت)

اگه بچه ها 3 تا باشن چقدر احتمال داره هر 3 تا دختر باشن؟ جواب 12.5% هست! (یک حالت از 8 حالت)

اگه بچه ها 4 تا باشن چقدر احتمال داره هر 4 تا دختر باشن؟ جواب 6.25% هست! (یک حالت از 16 حالت)

حالا حالتی که همه بچه ها دختر باشن رو میشه مشابه حالتی در نظر گرفت که تمام SSD/HDD ها سالم باشن در نظر گرفت!

اگه یک SSD باشه احتمال 97% سالم خواهد بود!

اگه دو تا باشه، احتمال اینکه هر 2 سالم باشن برابر 94.09% خواهد بود.

و...

اگه اینا رو هم نمیدونید، پیشنهاد میکنم دوباره برید مدرسه ثبتنام کنید.

75TB عمرش نیست!

اگه بیشتر از 75TB رایت کنی، گارانتیش اعتبارش رو از دست میده!

ممکنه تا 500TB هم مشکلی براش پیش نیاد، ولی اماری که من دیدم بعد از 100TB امار جالبی ندارند.

*البته در استفاده عادی، 75TB خودش خیلی زیاده...

مثلا شما اگه یه پژو 206 بخرید 40 هزار کیلومتر گارانتی داره!

این به این معنی نیست که بعد از 40 هزار کیلومتر، ماشین منفجر میشه!

بیشتر به این معنی هست که بعد از 40 هزار کیلومتر دیگه اون اطمینان قبلی رو به کاربر نخواهد داد!

مهندس آمار اصلا" بنده بیسواد خوبه ؟ [emoji2]

الان این داستان بچه پسر و دختر چه ربطی به اس اس دی داره ؟ شما که آمار خوندی باید بدونی که آمار خرابی قطعات یا اجناسی که تعداد زیادی دارند را اینطوری بدست نمی آورند . الان طبق حرف خود شما اگر تعداد اس اس دی ها زیاد و زیاد تر بشه احتمال اینکه بیشترشان سالم باشن صفر میشه !!! یعنی بیشترشان معیوب میشن. یک لحظه پاراگراف آخری که به من پاسخ دادی را با دقت بخون.

فکر کنم سوادت ته گرفته مهندس چون بوی سوختش میاد !

لینک به دیدگاه

بله عمرش تا 75TB هستش. من توی سه سال فقط 3 ترابایت روش رایت کردم. حالا حساب کنید عمرش چقدره.

لینک به دیدگاه

بابک جان

من نمیخوام به این بحث ادامه بدم، چون هر کدوم از ما صرفا" روی موضع خودش وایساده.

اینکه من مشکلی نمیبینم، چون مشکلی ندیدم حالا باید بگم مشکلی هست؟ از سال 2012 که عضو تمامی انجمن های سخت افزاری بودم تا به امروز حتی یک مورد خرابی SSD های سری 850 ندیدم. حتی در لیون هم که این اواخر شک به درایو های سامسونگ بود، مورد تقلبی مشاهده شده، اما مورد خرابی من ندیدم. و مشکلی ندیدم که ایراد از خود درایو باشه. حالا شما میفرمایید چون من ندیدم دلیل نمیشه، باید بگم برای وجود مشکل شما نمونه بیارید، نه اینکه من برای اثبات عدم مشکل برم نمونه بیارم.

از نظر آماری هم Newegg تشریف ببرید میتوانید آمار نسبی RMA را مشاهده کنید که بسیار پایینه.

من 32 سالمه، و از نظر تحصیلات هم لیسانس مترجمی، مدیریت بازرگانی و حمل و نقل بین المللی خوانده ام. حالا شما فرض کنید من بی سواد، منطق میگه درایوی که آمار خرابی بسیار پایینی داره، پس در RAID 0 احتمال خرابیش پایینه، حالا که قیمت خوبی داره، منطقیه که ازش به صورت RAID 0 استفاده کنیم. من این توصیه رو دارم. حالا شما خلافش توصیه میفرمایید، من مشکلی ندارم.

لازم به ذکر سری 850 سامسونگ "هر SSD" نیست، سامسونگ از فن آوری 3D V NAND استفاده میکنه که در مورد ویژگی هاش به صورت خلاصه رجوع کنید به مطلبی 2 سال پیش در این ارتباط در لیون کامپیوتر منتشر کردم:

"توانایی حجم ذخیره ی اطلاعات در حافظه های 3D V NAND دو برابر، سرعت نوشتن آنها دو برابر و طول عمرشان 10 برابر SSD های رایج در بازار می باشد. همچنین میزان مصرف آنها نیز نصف SSD های حال حاضر بازار است."

به هر شکل، بحث خوبی بود.

امیدوارم موفق باشید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در کل ربط داره!

ولی بعضی موارد هست که ربط نداره!

این در مورد فلش مموری ها هم صادق هست!

شما سرعت فلش ADATA S102 pro رو در حجم های مختلف مقایسه کنید.

سرعت رایت نسخه 8 گیگ حدود 12MB/s هست، نسخه 16 گیگ حدود 24~25 MB/s ، نسخه 32 گیگ حدود 48~50 MB/s و نسخه 64 گیگ حدود 95~100 MB/s

یعنی تقریبا برای هر 8 گیگ که به حجم اضافه میشه، سرعت 12 مگابایت در ثانیه بیشتر میشه.

اینم به استفاده مموری/SSD از پهنای باند و باس و ... ربط داره!

یا تو ADATA SP600 سرعت رایت Multimedia Data Transfer نسخه های 32 گیگ ، 64 گیگ ، 128 گیگ، 256 گیگ به ترتیب 35 مگابایت در ثانیه، 70 مگابایت در ثانیه، 140 مگابایت در ثانیه، 280 مگابایت در ثانیه هست!

ولی سرعت نسخه 512 دیگه 560 مگابایت در ثانیه نیست، چون رفته رفته درگاه SATA3.0 گلوگاه میشه و سرعت رو به حدود 410 محدود میکنه.

*اینکه SSD تو چه سرعتی احساس گلوگا بکنه، به بهینگی و مدیریت کنترلر ربط داره!

ممکنه یه کنترلر رده بالاتر تا 500 مگ هم بالا بره...

بله دقیقا همینطوره!

در بیشتر موارد اینطوری هست!

ولی تو بعضی موارد اینطوری نیست!

مثلا فکر کنم چند روز پیش نسخه 128 و 250 نسخه pro رو مقایسه میکردم، اختلاف در حد چند درصد بود نه 2 برابر!

عزیز منبع لازم نداره، یه سر به سایت سامسونگ بزن، میبینی که نسخه های EVO و PRO گارانتی های مختلفی دارند!

مثلا EVO 250GB تا 75TBW گارانتی داره!

ولی PRO 250GB تا 150TBW گارانتی داره!

این خودش تاییدی بر این ماجرا هست دیگه...

و یک مطلب در مورد RAID 0 :

دوستان، عزیزان، یک ضرب المثل قدیمی هست که میگه :

شما ها فقط خوبی های RAID 0 رو شنیدید ظاهرا!

یکی از کارهایی که چیپ های مادربورد برای پورت های SATA انجام میدن، محاسبه Parity bit هست!

کار Parity bit کشف و تصحیح خطا هایی هست که در مدت ارسال اطلاعات پیش میاد! ممکنه بیتی از 1 به 0 تغییر کنه! و برعکس...

این Parity bit تا حد زیادی جلوی بروز چنین خطاهایی رو میگیره و کاربر کلا متوجه همچین مشکلی نمیشه و سیستم خودش خطا رو کشف و تصحیح میکنه! مگر اینکه مقدار خرابی به اندازه ای باشه که اطلاعات Parity bit قادر به تصحیح یا حتی تشخیص خطا نباشن!

حالا حتما میپرسید این چه ربطی به RAID 0 داره!؟

دوستان، RAID 0 کلا Parity bit رو بیخیال شده! چون امکان همچین کاری نیست، چون اطلاعات نصف نصف هستند و نمیشه اینطوری Parity bit رو محاسبه کرد.

پس، اگه خطایی رخ بده، نه کشف میشه و نه تصحیح و این امنیت کل اطلاعات رو زیر سوال میبره!

حالا جدایی از این، احتمال از دست رفتن کل اطلاعات در اثر خرابی SSD/HDD ها رو هم حدود 2برابر افزایش میده! چون اگه فقط یکیشون خراب بشه، کل اطلاعات پریده!

برای استفاده از raid 0 باید ترکیبی از raid 0 و raid 1 استفاده بشه که کلا بصورت raid 10 شناخته میشه (بخونید یک و صفر)

که اینم برای سیستم های خانگی کلا مسخره بازیه!

باید 4 تا مثلا SSD بگیرید و تا سرعت 2 برابر بشه (حجم هم فقط اندازه 2 تا قابل استفاده خواهد بود نه 4 تا)

پس مثل بچه های خوب و با ادب، برید همون یک عدد SSD رو بگیرید هم هزینه کمتری داره و هم ریسکش کمتره!

مسخره بازی نیست اوج قدرته وسرعته m.2 هم که دیگه موشک تر هستند .در کل این ارقام که دادید خیلی به درد کاربر عادی نمیخوره خیلی براش پیچیده میشه من گفتم ساده تر همش به کنترلر و نوع ناندی که درش به کار رفته بستگی داره بهترین ssdها تا اونجا که من بین چند مودل تست زدم از امنیت وسرعت سامسونگ ها هستند من کورسیر ادیتا و کینگ استون رو تست زدم پرو از همشون اکثر سرعت هاش برتری داشت

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

بله عمرش تا 75TB هستش. من توی سه سال فقط 3 ترابایت روش رایت کردم. حالا حساب کنید عمرش چقدره.

من تو 10 روز استفاده از هارد (طبق اطلاعاتی که hd tune نشون میده) 0.30 ترابایت روش رایت کردم با اینکه استفاده زیادی هم ندارم شما چطور تو 3 سال 3 ترابایت فقط؟ are you kidding me?

لینک به دیدگاه

اون تنظیمات بیخودی که تو تاپیک آقا آرمین هست رو انجام داده باشین کلی رایت و رید الکی کم میشه

من هم نزدیک یکسال (21/08/1393 از لیون خریدم) دارم 4 ترا خونده و نصفش تقریبا رایت کرده ! 900 ساعت هم روشن بوده

ویرایش شده توسط majd
لینک به دیدگاه

با عرض پوزش از اساتید ....

به نظر من هر دو دوستمون درست میگن . چیزی مثل جریان اول مرغ بوده یا تخم مرغ .

armin عزیز درست میگن چون درصورت خراب شدن هاردی در هر دو صورت کل اطلاعات از بین میره ...هر چند در راید یکی از هاردها سالم میمونه .

babak عزیزهم درست میگن چون واقعا ریسک از بین رفتن اطلاعات بیشتر میشه . کافیه تصور کنین مثلا به جای دو تا هارد بیست تا هارد بود ! خوب ریسک خرابی خیلی بیشتر می شد .

نتیجه گیری من : برای کاربر خانگی (چه کاریه راید !)

ویرایش شده توسط rahman1700
لینک به دیدگاه

به  این خاطر میگن رید 0 خطر از دست رفتن اطلاعات رو بیشتر میکنه که چون نصف اطلاعات تو یه هارد و نصف دیگش تو هارد دیگه نوشته میشه اگه یکی از هاردها مشکلی براش پیش بیاد هارد دیگه اطلاعاتش قابل ریکاوری نیست . و در صورت پیکربندی معمولی اطلاعات قابل ریکاوری هست . موضوع اصلی ریکاوری هست . بابک درست میگه .

لینک به دیدگاه

آقا SSD كه ريكاوري نداره ...

خراب بشه تمومه.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...