رفتن به مطلب

سوال در مورد کانال (single,dual,quad) رم ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام خدمت دوستان و عرض خسته نباشید

بنده تازه عضو شدم ی سوالی داشتم ک بهتر دونستم از دوستان لیون کامپیوتر بپرسم.

سوالم در مورد کانال بندی رم هاست.

ب عنوان مثال چ فرقی بین این پیکره بندی هست از لحاظ کارکرد و پرفورمنس ؟

DDR4 16 GB 3000MHz 16GB*1

DDR4 16 GB 3000MHz 8GB*2

DDR4 16 GB 3000MHz 4GB*4

ممنون میشم تفاوتش رو برام تفهیم کنید. چون اکثرا معتقدن ب عنوان مثال دوتا رم 8 گیگ (دو کاناله) بهتر از 4 تا رم 4 گیگ (چهارکاناله) هست.

لینک به دیدگاه

دوال چنل و کواد چنل بودن به تعداد رمها بستگی  نداره به سی پی یو مین بستگی داره که چطوری طراحی شدن

باید برید توی سایت رسمی خود سی پی یو اونجا نوشته سی پی یو سینگل چنل کار میکنه یا دوال یا کواد

اگر سی پی یو اسکای لیک دارید و سی پی یو سری K نیست رم باس 2133 بیشتر به کارتون نمیاد که این مورد هم توی سایترسمی سی پی یو تو قسمت مموری نوشته شده باز

اگر سینگل بود یدونه رم بهتر از بیشتر از یدونست

اگر دوال بود دوتا رم بهتر از بیشتر از دوتا و کمتر از دوتاست( کمتر نباشه ولی بیشتر بود خیلی مهم نیست و تاثیری تو کارایی نداره اما کمتر چرا)

اگر کواد بود چهارتا رم بهتر از بیشتر از چهارتا و کمتر از چهارتاست ( کمتر نباشه ولی بیشتر بود خیلی مهم نیست و تاثیری تو کارایی نداره اما کمتر چرا)

فقط باید تو اسلتای همرنگ بزاری تا این قابلیت چند کاناله فعال بشه

8aoa3k70xqsm6aocepla.jpg

اینم بهترین توضیح در مورد اینکه چند کاناله بودن رم یعنی چی . توی این لینک زیر هرجا گفت چیپ شمالی شما بدون منظورش سی پی یوئه . چون این توضیحات برای قدیما بود که مینا چیپ شمالی جنوبی داشتن ولی الان سی پی یو کارای چیپ شمالیو انجام میده .

http://www.elmefarda.com/dual-channel/

ممنون میشم تفاوتش رو برام تفهیم کنید. چون اکثرا معتقدن ب عنوان مثال دوتا رم 8 گیگ (دو کاناله) بهتر از 4 تا رم 4 گیگ (چهارکاناله) هست.

ببین شما روی مادربرد سی پی یویی که دوکاناله طراحی شده ده ملیون رم هم که بزاری باز دوکاناله اطلاعات ردوبدل میشه پس چه بهتر به جای چهارتا 4 گیگ بیای دوتا 8 گیگ بزاری تا گرمای کمتری تولید بشه و مصرف سیستم هم کمتر بشه . حالا اون مسائل تاخیرو فلانو بالارفتن احتمال خطا و ایناش بماند

ویرایش شده توسط mostafajan
لینک به دیدگاه

اقا مصطفی خیلی ممنونم از توضیحات خیلی خوبتون واقعا مفید بود

فقط ی گمراهی برام پیش اومده

اینکه بر فرض مثال بنده i7 6700k دارم ...بعد میخوام رم 16 گیگ بخرم ب صورت دوکاناله با فرکانس 3000 مگاهرتز سوار کنم رو مین. بعد تو قسمت اطلاعات مموری CPU زده دو کاناله از فرکانس 1600 تا 2133 مگاهرتز پشتیبانی میکنه . حالا سوالم اینجاس ک ب عنوان مثال مادربورد های چیپ z170 که تا 3800 مگاهرتزفرکانس رم(اورکلاک شده ب عنوان حداکثر) پشتیبانی میکنن قضیش چیه ؟ CPU تا 2133 مگه پشتیبانی نمیکنه ؟ پس مین بورد که تا 3800 پشتیبانی میکنه چیه ؟

ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون.

لینک به دیدگاه

اقا مصطفی خیلی ممنونم از توضیحات خیلی خوبتون واقعا مفید بود

فقط ی گمراهی برام پیش اومده

اینکه بر فرض مثال بنده i7 6700k دارم ...بعد میخوام رم 16 گیگ بخرم ب صورت دوکاناله با فرکانس 3000 مگاهرتز سوار کنم رو مین. بعد تو قسمت اطلاعات مموری CPU زده دو کاناله از فرکانس 1600 تا 2133 مگاهرتز پشتیبانی میکنه . حالا سوالم اینجاس ک ب عنوان مثال مادربورد های چیپ z170 که تا 3800 مگاهرتزفرکانس رم(اورکلاک شده ب عنوان حداکثر) پشتیبانی میکنن قضیش چیه ؟ CPU تا 2133 مگه پشتیبانی نمیکنه ؟ پس مین بورد که تا 3800 پشتیبانی میکنه چیه ؟

ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون.

من که توی اون عکس توضیح دادم اگر بخواهید رم باس بالاتر از 2133 بزارید باید سی پی یو سری کا باشه که خب سی پی یو شما هم سری کا هستش

از اینجا به بعد دیگه فقط باید به سه تا نکته توجه کنی

یکی اینکه مینبرد اون باسو پشتیبانی میکنه یا نه 

دو اینکه چنتا فاز تغذیه داره مینبرد و مناسب اور هست یا نه و کلا بهترین انتخاب برای شما با توجه به بودجتون چیه

سه اینکه بهترین  کولر برای اور کردن سی پی یو چیه و چقدر میخواهید اور کنید (این اسکای لیک ها داستان زیاد داره از خم شدن زیر کولر بگیر تا حرارت بالا و ..... )

این سه تا سوالو براش یه تاپیک جداگانه بزنید تا دوستانی که تخصصشون اوره بیان نظراتشونو بگن

یه واتر کولرهایی اومده که قیمتش خیلی خوبه ولی نمیدونم کاراییش چطوره

120 میلیمتریش 170 تومنه

لینک به دیدگاه

اقا خیلی ممنونم ازتون و شرمنده بخاطر سوال هام چون دغدغه فکری شده بود برام.

والا راستش رو بخواید من ب اورکلاک خیلی علاقه دارم معیارمم همیشه سری ROG کمپانی ایسوس بوده ک مدار14 فاز قدرتمندی داره برای اور... .

برای کولر هم تاکید خودم رو liquid cooling هست .

بازم ممنونم ازتون

لینک به دیدگاه

اقا خیلی ممنونم ازتون و شرمنده بخاطر سوال هام چون دغدغه فکری شده بود برام.

والا راستش رو بخواید من ب اورکلاک خیلی علاقه دارم معیارمم همیشه سری ROG کمپانی ایسوس بوده ک مدار14 فاز قدرتمندی داره برای اور... .

برای کولر هم تاکید خودم رو liquid cooling هست .

بازم ممنونم ازتون

حالا باز دوستان اهل اور اینجا زیاد هستن همشونم استاد هستن یه سوال بپرسین ازشون بهترین مین و بهترین کولر ممکنه بگن مینبرد گیگابایت یا فلان و کولر فلان بهتره قیمتشم کمتره و لینک از سایتای معتبر بدن ببینید که بقیه با چیا رکورد زدن در مورد اون کج شدن سی پی یو هم بپرسین ببینید چی میگن مثل اینکه هر کولری با این سی پی یو ها سازگاری نداره و باعث کج شدنش میشه تو دمای بالا

اگه تازه کار هستین حتما مشورت بگیرین از اساتید اور

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...