رفتن به مطلب

رابطه هر یک از گزینه های OPtion داخل بازی با منابع سیستم

Recommended Posts

درود خدمت همه

من خیلی اهل بازی نیستم مخصوصا بازی های جدید اما چون بعضی مواقع بهم مراجعه میشه برای جمع اوری سیستم گیمینگ چنتا سوال داشتم ازتون

روی سیستم یکی بازی Enemy Front نصب کردم که از لینک زیر دانلود کردم و جزئیات بازیو گذاشتم روی حداکثر . همه گزینه ها یا High بود یا Very High

http://download.ir/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-enemy-front-%D8%AC%D8%A8%D9%87%D9%87-%D8%AF%D8%B4%D9%85%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1/

وقتی وارد بازی شدم لگ بود البته نه خیلی زیاد ولی خب اذیت میکرد

پنجره تسک منیجر ویندوزو اجرا کردم و دیدم که حدود 5 گیگ رم سیستمو داره استفاده میکنه و هنوز کلی فضای استفاده نشده هست

یوزیج سی پی یو هم حدود 55 تا 65 درصد بود . سی پی یو i5 3450

پس مطمئن شدم که مشکل سی پی یو و رم نیست

موقعی که رفتم داخل  تب سنسور نرم افزار GPU-Z دیدم گزینه Memory Used تا اخر پر شده . از یکی شنیده بودم که گزینه Textures در قسمت OPTION بازی ارتباط مستقیم با مقدار رم کارت گرافیک داره . هرچی مقدارش میره بالاتر رم بیشتری هم مصرف میشه  . رم کارت گرافیک سیستم هم دو گیگ بود

بعد رفتم همین گزینه رو از روی حداکثر که در این بازی گزینه HIGH  میشد اوردمش روی LOW البته یه گزینه Medium هم داشت . ولی وقتی از روی high اوردم روی low مقدار رم مصرفی توسط بازی رسید به 1.16 گیگ که در عکس زیر کاملا معلومه از چه زمانی گزینه textures از high روی low قرار داده شده . لگی که همیشه در بازی بود حذف شد و هیچ وقتم رم گرافیک بیشتر از این مقدار پر نمیشه . البته من مراحل دیگه بازی نرفتم ببینم توی اون مراحل چقدر رم میگیره این مقدار 1.16 فقط برای یک مرحله خاص از بازی بود . موقعی هم که میزاشتم روی گزینه MEDIUM حدود 1.8 گیگ فضا میگرفت و باز هم لگ نداشت

kefatme6htil6b6ev78j.jpg

الان فقط مواقعی که خیلی جزئیات بازی میره بالا یه مقدار لگ میشه

خواهشی که ازتون دارم اینه که ضمن ذکر دلیل این لگ لحظه ای که موقع زیاد شدن جزئیات رخ میده بگین هرکدوم از این گزینه ها که برای Option این بازیه فقط به اندازه یک جمله توضیح بدین که مربوط به چه چیزی در بازی میشه دقیقا و بگین با کدوم یکی از منابع سیستم بیشتر سروکار داره و و اگر به گرافیک مربوط میشه دقیقا به کدوم یک از گزینه های پنجره زیر

gtc.png

INGAME EFFECTS

OBJECT DETAIL

PARTICLES

PHYSICS

POST PROCESSING

SHADER QUALITY

SHADING

SHADOWS

TEXTURES

ANTI ALIASING

VOLUMETRIC EFFECTS

WATER

RESOLUTION

V-SYNC

میدونم بعضی از گزینه هایی که داخل option این بازی بود مثل WATER و SHADOW صرفا به یه آبجکت خاص توی بازی اشاره میکنه و تو خیلی از بازیها نیست یا زیر مجموعه یه سری دیگه از گزینه ها میشه اما اگر میبینید گزینه های مهمی هست که تو اکثر بازیها وجود داره و تو این بازی نیست اون هم خودتون اضافه کنید و توضیح بدین لطفا

یه سوال دیگم داشتم تایمینگ رم چقدر تاثیر داره تو بازی ؟ مثلا رم 4 گیگ باس 1600 با تایمنگ 31-11-11-11 با یه رم 4 گیگ باس 1600 تایمینگ 21-7-8-7 چه تفاوتی ایجاد میکنه تو بازی ؟

ممنون از همه  و متشکر

ویرایش شده توسط mostafajan
لینک به دیدگاه

خوب طبیعیست دوست من : فرمت .dds چندین و چند ساله که در تمام بازی های ویدیویی برای فرمت تکسچر ها مورد استفاده بازیسازهاست این فرمت عالی همیشه 3 انداز 512/512 و 1024 /1024 و 2048/2048 رو در یک قالب شبیه عکس با پسوند .dds ذخیره میکنه که زمانی شما تنظیمات بازی رو تغییر میدید از بیشترین به کمترین یا متوسط سریع قابل تغییر است چون هر سه سایز در این پسوند وجود دارد . زمانی که شما تنظیمات رو در بیشترین حالت تکسچر قرار میدید طبیعیست که رم بیشتری اشغال میشه چونکه از بیشترین رزولوشین این فرمت دارید استفاده میکنید .

لینک به دیدگاه

خوب طبیعیست دوست من : فرمت .dds چندین و چند ساله که در تمام بازی های ویدیویی برای فرمت تکسچر ها مورد استفاده بازیسازهاست این فرمت عالی همیشه 3 انداز 512/512 و 1024 /1024 و 2048/2048 رو در یک قالب شبیه عکس با پسوند .dds ذخیره میکنه که زمانی شما تنظیمات بازی رو تغییر میدید از بیشترین به کمترین یا متوسط سریع قابل تغییر است چون هر سه سایز در این پسوند وجود دارد . زمانی که شما تنظیمات رو در بیشترین حالت تکسچر قرار میدید طبیعیست که رم بیشتری اشغال میشه چونکه از بیشترین رزولوشین این فرمت دارید استفاده میکنید .

ممنون بابت توضیحات خیلی خوبتون ولی نمیخواهیم خیلی تخصصی فقط در مورد یه گزینه بحث کنیم اونم گزینه ای که تقریبا معلوم شد با کدوم یک از منابع رابطه خیلی مستقیمی داره (شاید از رم اصلی سیستم هم استفاده میکنه و مقداری هم یوزیج سی پی یو رو بالا میبره  نمیدونم )

توضیحات در غالب یک یا دو جمله و اینکه با کدوم یک از منابع در ارتباطه

مثال : این گزینه باعث میشه تا نوشته های داخل بازی کیفیت بهتری داشته باشن و بیشتر از سی پی یو استفاده میکنه مقداری هم از رم اصلی سیستم

اون گزینه های آبی رنگ که نوشتمو نقل قول کنید (فقط همون گزینه ها) و زیر هرکدوم توضیح بدین چیکار میکنه و با کدوم منابع کار داره

متشکر

لینک به دیدگاه

افکت های تصویری INGAME EFFECTS

کیفیت و جزییات وسایل و اشیا بازی OBJECT DETAIL

آب و هوای داخل بازی PARTICLES

فیزیک بازی PHYSICS

POST PROCESSING

SHADER QUALITY کیفیت سایه زن ها

تنظیم نور و متریال و رندر SHADING

سایه ها SHADOWS

تکسچرها یا بافت های کاراکتر یا محیط  TEXTURES

شکستگی تصویر ANTI ALIASING

افکت های صوتی VOLUMETRIC EFFECTS

آب های جاری در یازی WATER

کیفیت و وضوح بازی و نمایشگر RESOLUTION

V-SYNC

ویرایش شده توسط Sasan.m
لینک به دیدگاه

در مورد لگ در بازی نمیشه بطور کلی به یک دلیل خاص اشاره کرد

میتونه از ضعف سخت افزاری باشه, بهینه نبودن بازی باشه, کرک مشکل دار یا درایورهای قدیمی ووو...

در مورد اشغال شدن حافظه گرافیک یا همون vram هم تقریبا همه موارد دخیل هستند

ولی اگر بخواهیم اولویت بندی کنیم گزینه های , Resolution و  Textures و AA و Shadows خیلی تاثیر گذار هستند.

در مورد تکنیک ها و گزینه های option هم تقریبا همشونو میشه از معنی لغت حدس زد

مثلا Texture که همون کیفیت بافت ها  میشه و تاثیر زیادی روی کیفیت بازی داره

یا Particle ها مثل کیفیت برف  باران...

water که فکر کنم منظور همون Water reflection باشه در کل کیفیت آب و انعکاسش بیشتر مد نظره

فیزیک هم بیشتر مربوط به انفجار و تخریب در بازی هست که قبلا بیشتر این وظیفه رو Cpu داشت. اما الان  فکر میکنم کمتر هست.

البته مقداری آپشن بازی ها تغییر کرده و چیز های زیادی اضافه شده. مثل تکنیک های خاص سایه زنی PCSS یا نورپردازی های طبیعی ,HBAO

گزینه های مثل Draw Distance که این هم تاثیر مستقیم روی مموری گرافیک میذاره  (فاصله بیشتری رو میتونید ببینید) یا tessellation

گزینه هایی هم هستند چندان تاثیری روی فریم دهی بازی نمیکنند مثل  Depth of field  یا Bloom  یا motion blur  , Film Grain , Lens flares

فکر میکنم تو یک تاپیک دوستان توضیح کامل داده بودن . یک سرچی بزنید

ویرایش شده توسط hamedrock
لینک به دیدگاه

افکت های تصویری INGAME EFFECTS

کیفیت و جزییات وسایل و اشیا بازی OBJECT DETAIL

آب و هوای داخل بازی PARTICLES

فیزیک بازی PHYSICS

POST PROCESSING

SHADER QUALITY کیفیت سایه زن ها

تنظیم نور و متریال و رندر SHADING

سایه ها SHADOWS

تکسچرهای کاراکتر یا محیط  TEXTURES

شکستگی تصویر ANTI ALIASING

افکت های صوتی VOLUMETRIC EFFECTS

آب های جاری در یازی WATER

کیفیت و وضوح بازی و نمایشگر RESOLUTION

V-SYNC

پس منابعش چی شد ؟

ای بابا

الان توضیح texture شد تکسچر محیط ؟ خب خود تکسچر چیه ؟ یه مثال بزن براش مثلا شاخو برگ درختان مثل اون object deatail که تقریبا خوب توضیح دادی

گزینه اول Ingame effect هستش نه Image effect

لینک به دیدگاه

پس منابعش چی شد ؟

ای بابا

الان توضیح texture شد تکسچر محیط ؟ خب خود تکسچر چیه ؟ یه مثال بزن براش مثلا شاخو برگ درختان مثل اون object deatail که تقریبا خوب توضیح دادی

برادر من یه همچین گذینه ای اصلا نداریم Ingame effect ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تکسچر : بصورت ساده یه مجسمه رو در نظر بگیرید که هنوز بهش رنگ و لعاب ندادین و الان با همین تکسچر (همون بافت ها ) رنگ آمیزیش میکنین که در این حالت از تکسچر استفاده کردین .

maxresdefault.jpg

ویرایش شده توسط Sasan.m
لینک به دیدگاه

پس منابعش چی شد ؟

ای بابا

تکسچر به معنی بافت می باشد و به تصویری گفته می شود که به منظور ایجاد بافت در تصاویر دو بعدی یا سه بعدی استفاده می شود

gta-v-t-stop-s.jpg

لینک به دیدگاه

در مورد لگ در بازی نمیشه بطور کلی به یک دلیل خاص اشاره کرد

میتونه از ضعف سخت افزاری باشه, بهینه نبودن بازی باشه, کرک مشکل دار یا درایورهای قدیمی ووو...

در مورد اشغال شدن حافظه گرافیک یا همون vram هم تقریبا همه موارد دخیل هستند

ولی اگر بخواهیم اولویت بندی کنیم گزینه های , Resolution و  Textures و AA و Shadows خیلی تاثیر گذار هستند.

در مورد تکنیک ها و گزینه های option هم تقریبا همشونو میشه از معنی لغت حدس زد

مثلا Texture که همون کیفیت بافت ها  میشه و تاثیر زیادی روی کیفیت بازی داره

یا Particle ها مثل کیفیت برف  باران...

water که فکر کنم منظور همون Water reflection باشه در کل کیفیت آب و انعکاسش بیشتر مد نظره

فیزیک هم بیشتر مربوط به انفجار و تخریب در بازی هست که قبلا بیشتر این وظیفه رو Cpu داشت. اما الان  فکر میکنم کمتر هست.

البته مقداری آپشن بازی ها تغییر کرده و چیز های زیادی اضافه شده. مثل تکنیک های خاص سایه زنی PCSS یا نورپردازی های طبیعی ,HBAO

گزینه های مثل Draw Distance که این هم تاثیر مستقیم روی مموری گرافیک میذاره  (فاصله بیشتری رو میتونید ببینید)

گزینه هایی هم هستند چندان تاثیری روی فریم دهی بازی نمیکنند مثل  Depth of field  یا Bloom  یا motion blur  

بله میدونم لگ دلایل مختلف داره ما در این تاپیک فقط به مواردی که به گزینه های داخل option بازی مربوط میشه میپردازیم ولی در این بازی مشکل اصلی کمبود فضای رم گرافیک بود که با گزینه تکسچر رفع شد

چقدر خوب شد که مواردی که رابطه مستقیم با رم گرافیک دارنو گفتین

خواهش میکنم توی این بحث بمونید

الان اگر شما جای من بودین کدوم یک از این گزینه هارو کاهش میدادین و از مقدار حداکثرش چشم پوشی میکردین ؟ ایا رزولوشن فول اچ دیو فدای ازاد سازی فضای رم گرافیک (رفع لگ) میکردین یا تکسچر high رو با medium تعویض میکردین ؟ یا AA رو کاهش میدادین ؟ کدومشون ارزش کمتری دارن ؟

این گزینه ها که گفتین :

تکنیک های خاص سایه زنی PCSS یا نورپردازی های طبیعی ,HBAO

آیا با اون بخش پنجره جی پی یو زد یعنی shader در ارتباطه ؟ هرچی مقدار shader unit کارت بیشتر باشه من میتونم از این گزینه ها بهتر استفاده کنم یا فقط شباهت اسمیه ؟

آیا این گزینه texture داخل option بازی با اون گزینه داخل پنجره جی پی یو زد یعنی TUMs در ارتباطه یا صرفا یه شباهت اسمیه ؟

در مورد anti aliasing هم یک چند خطی توضیح بدین که دقیقا در کجاهای بازی بیشتر مورد استفاده قرار میگیره (مثل اون مورد که گفتین توی انفجار ها بیشتر به کار میاد) و اینکه از کدوم یک از منابع سیستم بیشتر استفاده میکنه

این گزینه هایی که گفتین تاثیری توی فریم بازی ندارن یعنی مقدارشون چه حداکثر باشه چه حداقل نهایت یکی دو فریم تاثیر داره یا همونم نداره ؟

Depth of field  یا Bloom  یا motion blur

این گزینه  Particle فقط توی مراحلی که برفو بارون هست تاثیر گذاره ؟ از رم گرافیک بیشتر استفاده میکنه ؟

آیا بین گزینه های داخل option بازی گزینه ای هم هست که توی مقدار رم اصلی سیستم تاثیر داشته باشه ؟ تاثیر زیاد منظورمه  . برای موقعی که میخواهیم همین بازیو روی یه سیستمی که رم زیاد نداره اجرا کنیم منظورمه . خیلیا این چیزارو نمیدونن مثل خود من میرن یک دفعه همه گزینه هارو میزارن روی low در حالی که شاید با تغیر یک گزینه مشکل حل بشه .

خیلی توضیحاتتون خوب بود

ممنون

برادر من یه همچین گذینه ای اصلا نداریم Ingame effect ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تکسچر : بصورت ساده یه مجسمه رو در نظر بگیرید که هنوز بهش رنگ و لعاب ندادین و الان با همین تکسچر (همون بافت ها ) رنگ آمیزیش میکنین که در این حالت از تکسچر استفاده کردین .

بودنش که هست ولی خب بجز این گزینه بقیه موارد با کدوم یکی از منابع بیشتر در ارتباطه ؟

لینک به دیدگاه

میدونم بعضی از گزینه هایی که داخل option این بازی بود مثل WATER و SHADOW صرفا به یه آبجکت خاص توی بازی اشاره میکنه و تو خیلی از بازیها نیست یا زیر مجموعه یه سری دیگه از گزینه ها میشه اما اگر میبینید گزینه های مهمی هست که تو اکثر بازیها وجود داره و تو این بازی نیست اون هم خودتون اضافه کنید و توضیح بدین لطفا

یه سوال دیگم داشتم تایمینگ رم چقدر تاثیر داره تو بازی ؟ مثلا رم 4 گیگ باس 1600 با تایمنگ 31-11-11-11 با یه رم 4 گیگ باس 1600 تایمینگ 21-7-8-7 چه تفاوتی ایجاد میکنه تو بازی ؟

ممنون از همه  و متشکر

INGAME EFFECTS :

زیاد در موردش نمیدونم ولی احتمالا باید همون افکت های داخل بازی بازی مثل انفجار و دود انفجار و پاشیدن آب و ... که پردازش اصلی توسط گرافیک هست و مقداری هم توسط پردازنده و مقدار کمی هم رم استفاده میکنه

OBJECT DETAIL :

جزییات اشیا داخل بازی ، میتونه هرچیزی باشه مثل کیفیت شکل یک ماشین یا یک شخصیت یا یک گلدان ، بسته به نوع بازی مصرف متفاوتی میتونه داشته باشه ولی تقریبا بر حسب مصرف بار پردازشی : 1- گرافیک 2- پردازنده 3- رم

PARTICLES

ذرات داخل بازی ، مثل ذراتی که هنگام شلیک به دیوار از دیوار پخش میشن یا هنگام شکستن یک شیشه و یا برگ هایی که در محیط درحال حرکت هستن مثل بازی فارکرای 4 که در محیط برگ های با وزش باد هرکت میکردن و چیزهایی مثل این : مقدار مساوی از هر سه قطعه مصرف داره

PHYSICS

فیزیک بازی یعنی قوانینی که برای حرکت فیزیکی اجسام در نظر گرفته شده که میتونه هم توسط گرافیک انجام بشه با تکنولوژی فیزیکس انویدیا یا trss AMD ولی معمولا پردازش های فیزیک توسط پردازنده اصلی ( CPU ) پردازش میشه و تقریبا هیچ ربطی به مموری نداره

POST PROCESSING

این یکم تخصصی هست ولی اینو بدون که کاملا مربوط میشه به کارت گرافیک ( به نورپردازی و رنگ مربوط میشه )

SHADER QUALITY

همه حالت های سایه رو شامل میشه و نه فقط سایه ای که روی زمین میفته ، مثلا سایه های روی اسلحه و خیلی چیزای دیگه ، اگه بازی ساز بتونه از این تکنولوژی درست استافده کنه گرافیک بازی به شدت بالا میره( تفاوت گرافیک بازی باتلفیلد با بازی مثل بوردرلند یکی از دلایل اصلیش همین شیدر زنی بازی هست که کملا با هم دیگه فرق میکنن ) این تکنولوژی هم بیشتر از گرافیک کار میشکه و بعد از پردازنده مثدار کمی هم از رم سیستم

SHADING

مثل همون قبلی هست و معمولا تو بازی ها یکی از این ها نوشته میشه

SHADOWS

این تکنولوژی تقریبا فقط با سایه اجسام که روی زمین میفتن کار داره و دوحالت داینامیک ( متغیر ) و اسکریپتی داره که حالت اول خیلی حرفه ای تر هست و واقع گرایانه تر میشه سایه ها و بسته به تنظیم بازی ساز میتونه یا از قدرت گرافیک استفاده کنه یا پردازنده و یا هردو و همیشه هم مقدار کمی از رم رو استفاده میکنه

TEXTURES

دوستان قبلا گفتن

ANTI ALIASING

میزان صافی خطوط و لبه ها که فکر کنم این یکی رو تو اکثر جاها تو اینترنت کاملا توضیح کاملی دادن در موردش که این هم 90 درصد از گرافیک کار میکشه و10 درصد از پردازنده و مقدار خیلی کمی از رم ( تقریبا هیچ کاری با رم نداره )

VOLUMETRIC EFFECTS

پرتوهای نوری و تاثیر مه و بارون و اجسام روی نور و پرتورهای نور که معمولا از گرافیک استافده میکنه و یکم هم از پردازنده

WATER

مشخصه کیفیت پردازش آب که میتونه منظورش موج های آب باش یا کیفیت انعکاس آب یا کیفیت جریان آب و ... که مثل فیزیک که گفتم به برنامه نویس بستگی داره که به چه صورتی برنامه نوشته باشه براش که آیا با گرافیک اجرا بشه یا با پردازنده ( معمولا این گزینه بخشی از فیزیک هست در بازی ها و خیلی کم جدا نشوته میشه )

RESOLUTION

میزان پیکسل هایی که نشان داده میشه توسط گرافیک که اصل کاری رو GPU انجام میده و حافظه گرافیک و مقداری هم به پردازنده مربوط میشه و مقداری هم به رم

V-SYNC

بالانس و متوازن کردن مقدار فریم بازی که باعث میشه فریم های بازی به طور منظم پخش بشن و شکستگی تصویر پیش نیاد ، این گزینه میتونه مفید یا مضر باشه و باید امتحان بشه ولی چیزی که هست اینه که این گزینه باعث افزایش میزان استفاده از هیچ قطعه ای نمیشه چون پردازش جدیدی به بازی اضافه نمیکنه بلکه فقط میزان فریم های بازی رو کنترل میکنه ، مثلا شما اگه هنگام بازی 60 الی 80 فریم میگیرد این گزینه بسته به تنظیماتی که براش اختیار کردین میتونه فریم بازی رو ثابت کنه مثلا روی 60 فریم و باعث بشه بازی روون تر به نظر بیاد و شکستگی تصویر هم به وجود نیاد ، در نهایت اگر هم این گزینه قرار باشه ازمنابع سیستم استفاده کنه اون قطعه چیزی نیست جز کارت گرافیک ( البته شاید به خاطر از بین بردن فریم های اضفی باعث رها شدن مقداری از usage گرافیک هم بشه و کارکرد گرافیک رو افزایش بده )

در مورد رم هم فعلا تنها بازی که ثابت شده فرکانس بالاتر از 1600 روی فریم تاثیر میزاره فالوت 4 هست که شاید بازی های دیگه ای مثل بتمن یا ویچر هم تاثیر اندکی بپذیرن

لینک به دیدگاه

INGAME EFFECTS :

زیاد در موردش نمیدونم ولی احتمالا باید همون افکت های داخل بازی بازی مثل انفجار و دود انفجار و پاشیدن آب و ... که پردازش اصلی توسط گرافیک هست و مقداری هم توسط پردازنده و مقدار کمی هم رم استفاده میکنه

OBJECT DETAIL :

جزییات اشیا داخل بازی ، میتونه هرچیزی باشه مثل کیفیت شکل یک ماشین یا یک شخصیت یا یک گلدان ، بسته به نوع بازی مصرف متفاوتی میتونه داشته باشه ولی تقریبا بر حسب مصرف بار پردازشی : 1- گرافیک 2- پردازنده 3- رم

PARTICLES

ذرات داخل بازی ، مثل ذراتی که هنگام شلیک به دیوار از دیوار پخش میشن یا هنگام شکستن یک شیشه و یا برگ هایی که در محیط درحال حرکت هستن مثل بازی فارکرای 4 که در محیط برگ های با وزش باد هرکت میکردن و چیزهایی مثل این : مقدار مساوی از هر سه قطعه مصرف داره

PHYSICS

فیزیک بازی یعنی قوانینی که برای حرکت فیزیکی اجسام در نظر گرفته شده که میتونه هم توسط گرافیک انجام بشه با تکنولوژی فیزیکس انویدیا یا trss AMD ولی معمولا پردازش های فیزیک توسط پردازنده اصلی ( CPU ) پردازش میشه و تقریبا هیچ ربطی به مموری نداره

POST PROCESSING

این یکم تخصصی هست ولی اینو بدون که کاملا مربوط میشه به کارت گرافیک ( به نورپردازی و رنگ مربوط میشه )

SHADER QUALITY

همه حالت های سایه رو شامل میشه و نه فقط سایه ای که روی زمین میفته ، مثلا سایه های روی اسلحه و خیلی چیزای دیگه ، اگه بازی ساز بتونه از این تکنولوژی درست استافده کنه گرافیک بازی به شدت بالا میره( تفاوت گرافیک بازی باتلفیلد با بازی مثل بوردرلند یکی از دلایل اصلیش همین شیدر زنی بازی هست که کملا با هم دیگه فرق میکنن ) این تکنولوژی هم بیشتر از گرافیک کار میشکه و بعد از پردازنده مثدار کمی هم از رم سیستم

SHADING

SHADOWS

این تکنولوژی تقریبا فقط با سایه اجسام که روی زمین میفتن کار داره و دوحالت داینامیک ( متغیر ) و اسکریپتی داره که حالت اول خیلی حرفه ای تر هست و واقع گرایانه تر میشه سایه ها و بسته به تنظیم بازی ساز میتونه یا از قدرت گرافیک استفاده کنه یا پردازنده و یا هردو و همیشه هم مقدار کمی از رم رو استفاده میکنه

TEXTURES

دوستان قبلا گفتن

ANTI ALIASING

میزان صافی خطوط و لبه ها که فکر کنم این یکی رو تو اکثر جاها تو اینترنت کاملا توضیح کاملی دادن در موردش که این هم 90 درصد از گرافیک کار میکشه و10 درصد از پردازنده و مقدار خیلی کمی از رم ( تقریبا هیچ کاری با رم نداره )

VOLUMETRIC EFFECTS

پرتوهای نوری و تاثیر مه و بارون و اجسام روی نور و پرتورهای نور که معمولا از گرافیک استافده میکنه و یکم هم از پردازنده

WATER

مشخصه کیفیت پردازش آب که میتونه منظورش موج های آب باش یا کیفیت انعکاس آب یا کیفیت جریان آب و ... که مثل فیزیک که گفتم به برنامه نویس بستگی داره که به چه صورتی برنامه نوشته باشه براش که آیا با گرافیک اجرا بشه یا با پردازنده ( معمولا این گزینه بخشی از فیزیک هست در بازی ها و خیلی کم جدا نشوته میشه )

RESOLUTION

میزان پیکسل هایی که نشان داده میشه توسط گرافیک که اصل کاری رو GPU انجام میده و حافظه گرافیک و مقداری هم به پردازنده مربوط میشه و مقداری هم به رم

V-SYNC

بالانس و متوازن کردن مقدار فریم بازی که باعث میشه فریم های بازی به طور منظم پخش بشن و شکستگی تصویر پیش نیاد ، این گزینه میتونه مفید یا مضر باشه و باید امتحان بشه ولی چیزی که هست اینه که این گزینه باعث افزایش میزان استفاده از هیچ قطعه ای نمیشه چون پردازش جدیدی به بازی اضافه نمیکنه بلکه فقط میزان فریم های بازی رو کنترل میکنه ، مثلا شما اگه هنگام بازی 60 الی 80 فریم میگیرد این گزینه بسته به تنظیماتی که براش اختیار کردین میتونه فریم بازی رو ثابت کنه مثلا روی 60 فریم و باعث بشه بازی روون تر به نظر بیاد و شکستگی تصویر هم به وجود نیاد ، در نهایت اگر هم این گزینه قرار باشه ازمنابع سیستم استفاده کنه اون قطعه چیزی نیست جز کارت گرافیک ( البته شاید به خاطر از بین بردن فریم های اضفی باعث رها شدن مقداری از usage گرافیک هم بشه و کارکرد گرافیک رو افزایش بده )

در مورد رم هم فعلا تنها بازی که ثابت شده فرکانس بالاتر از 1600 روی فریم تاثیر میزاره فالوت 4 هست که شاید بازی های دیگه ای مثل بتمن یا ویچر هم تاثیر اندکی بپذیرن

ممنون.من یکی که خیلی استفاده کردم. @};- @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون جناب bighero خوب توضیح دادین مفید بود @};-  @};-

لینک به دیدگاه

خواهش میکنم @};-

وظیفه بود

البته خیلی سر سری توضیح دادم

لینک به دیدگاه

درود

ممنون از توضیحات دوستان

این سایت اطلاعات مفیدی داره که به طور خیلی ساده به اکثر موارد اشاره کرده

http://www.gameshub.ir/pc-graphics-options-explained/

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

lشما از من خواستید تخصصی پاسخ بدم :

لینک های زیر از مد تها پیش پاسخ شما رو در خود دارند:

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=30723&hl=%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84+%D9%BE%D8%A7%D9%86%D9%84

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=35908&hl=

شما مشکلت عزیزم چیز خاصی نیست طبیعی است  افزایش گرافیک بازی مخصوصا کیفیت بافت ها یا همون تکسچر ها حالا به اسم های مختلف هتسش درون اپشن بازی ها:

کوالتی ، تکسچر کوالتی ،  اینوارمنت کوالتی و ...... شما این رو باید به اندازه رم گرافیکتون بالا و پایین کنید  و AA هم راحتی بروی میزان پر شدن یا پر نشدن رم گرافیکتون تاثیر داره-

رم سیستم مشکلی نداره همه بازی های مدرن امروزی با 8 گیگ رم قابل بازی هستند و اصلا میزان رم   بیشتر از 8 گیگ به ندرت بر روی نرخ فریم تاثیر خاصی خواهد داشت - رم بیشتر از 8 گیگ مصارفش برای کارهای دیگر مشهود خواهد بود وگرنه هیچ بازی نیست که بیشتر از 6 گیگ اورهال بیاد رم سیستم رو اشغال کنه اصلا نمیشه -

توضیح هر بخش رو من در کنترل پانل انویدیا انجام دادم این گزینه ها همون گزینه های موجود در بازی ها هستند

لینک به دیدگاه

INGAME EFFECTS :

OBJECT DETAIL :

PARTICLES

PHYSICS

POST PROCESSING

SHADER QUALITY

SHADING

SHADOWS

TEXTURES

دوستان قبلا گفتن

ANTI ALIASING

VOLUMETRIC EFFECTS

WATER

RESOLUTION

V-SYNC

توضیحاتتون در مورد گزینه ها خوب بود ولی اصل مطلب که هدف تاپیک هم بود یعنی منابع رو خوب اشاره نکردین

وقتی یک فایلو از یک درایو به درایو دیگه کپی میکنیم همه منابع درگیر میشن

سی پی یو

رم

رم کارت گرافیک (برای اینکه بتونه پنجره کپی رو نمایش بده)

هسته پردازشی گرافیک (برای اینکه بتونه پنجره کپی رو نمایش بده)

ولی درستش اینه که بگین منبعی که توی عمل کپی درگیر میشه هارد هستش نه این موارد بالا

شما برای همه موارد گفتین گرافیک سی پی یو رم

من میخوام مثل گزینه تکسچر بگین رم گرافیک نه گرافیک و اگر هم دوتا منبع رو استفاده میکنید واقعا به این شکل باشه که با اوردن اون گزینه روی low شاهد کاهش مصرف چشمگیری از اون منبع باشیم

احتمالا اگر گزینه تکسچر هم توضیح نمیدادیم شما میگفتین گرافیک سی پی یو رم

متاسفانه توضیحات شما خیلی کمکی نمیکنه به رفع مشکل لگ چون قسمت منابع رو خیلی خوب و دقیق توضیح ندادین

توی این تاپیک میخواهیم اینو یاد بگیریم که در صورت بروز لگ در یک بازی تقریبا متوجه بشم که مشکل از کدوم یکی از منابع سیستمه و کدوم یک از گزینه های option ارتباط خیلی زیاد با لگ بوجود اومده داره و همونو کاهش بدیم . به عنوان مثال اگر یکی میگه که توی بازی فلان وقتی وارد مرحله برفی میشم یا مرحله بارونی و بازی لگ میگیره بدونه که شاید اگر گزینه Particles رو بیاره پایین دیگه لگ نداشته باشه یا خیلی کم بشه

دوستان یه مقدار تخصصیتر جواب بدین لطفا . خیلی خودتونودرگیر توضیحات اون گزینه نکنید فقط یه مثال بزنید

تجربیاتتون رو هم بگین مثل موردی که خود من گفتم که فقط با کاهش گزینه texture مشکل رفع شد

آیا این دو مورد بالا با اون بخش پنجره جی پی یو زد یعنی shaders در ارتباطه ؟ هرچی مقدار shader unit کارت بیشتر باشه میتونم بگیم از این گزینه ها بهتر استفاده میکنم یا فقط شباهت اسمیه ؟

آیا این گزینه texture داخل option بازی با اون گزینه داخل پنجره جی پی یو زد یعنی TUMs در ارتباطه یا صرفا یه شباهت اسمیه ؟

با توجه به اینکه بازی enemy Front محصول سال 2014 میباشد و یک بازی تقریبا متوسط به حساب می اید ایا میتوان گفت برای اجرای بازی های سنگین امروزی با حداکثر تنظیمات در رزولوشن فول اچ دی (1080*1920) به گرافیک با حداقل 4 گیگ رم نیازه ؟ حالا که رم گرافیک به اندازه نداریم درستش اینه از کدوم یکی از گزینه ها چشم پوشی کنیم که با رم گرافیک در ارتباطا ؟

الان اگر شما جای من بودین کدوم یک از این گزینه هارو کاهش میدادین  و از مقدار حداکثرش چشم پوشی میکردین تا لگ برطرف بشه :

ایا رزولوشن فول اچ دیو فدای ازاد سازی فضای رم گرافیک (رفع لگ) میکردین یا تکسچر high رو با medium تعویض میکردین ؟ یا AA رو کاهش میدادین ؟ کدومشون ارزش کمتری دارن ؟

آیا بجز این موارد بالا گزینه دیگری هم هست که مقدار زیادی از فضای رمو بگیره و اون رو در اولویت بزارید برای کاهش ؟

لینک به دیدگاه

توضیحاتتون در مورد گزینه ها خوب بود ولی اصل مطلب که هدف تاپیک هم بود یعنی منابع رو خوب اشاره نکردین

وقتی یک فایلو از یک درایو به درایو دیگه کپی میکنیم همه منابع درگیر میشن

سی پی یو

رم

رم کارت گرافیک (برای اینکه بتونه پنجره کپی رو نمایش بده)

هسته پردازشی گرافیک (برای اینکه بتونه پنجره کپی رو نمایش بده)

ولی درستش اینه که بگین منبعی که توی عمل کپی درگیر میشه هارد هستش نه این موارد بالا

شما برای همه موارد گفتین گرافیک سی پی یو رم

من میخوام مثل گزینه تکسچر بگین رم گرافیک نه گرافیک و اگر هم دوتا منبع رو استفاده میکنید واقعا به این شکل باشه که با اوردن اون گزینه روی low شاهد کاهش مصرف چشمگیری از اون منبع باشیم

احتمالا اگر گزینه تکسچر هم توضیح نمیدادیم شما میگفتین گرافیک سی پی یو رم

متاسفانه توضیحات شما خیلی کمکی نمیکنه به رفع مشکل لگ چون قسمت منابع رو خیلی خوب و دقیق توضیح ندادین

توی این تاپیک میخواهیم اینو یاد بگیریم که در صورت بروز لگ در یک بازی تقریبا متوجه بشم که مشکل از کدوم یکی از منابع سیستمه و کدوم یک از گزینه های option ارتباط خیلی زیاد با لگ بوجود اومده داره و همونو کاهش بدیم . به عنوان مثال اگر یکی میگه که توی بازی فلان وقتی وارد مرحله برفی میشم یا مرحله بارونی و بازی لگ میگیره بدونه که شاید اگر گزینه Particles رو بیاره پایین دیگه لگ نداشته باشه یا خیلی کم بشه

دوستان یه مقدار تخصصیتر جواب بدین لطفا . خیلی خودتونودرگیر توضیحات اون گزینه نکنید فقط یه مثال بزنید

تجربیاتتون رو هم بگین مثل موردی که خود من گفتم که فقط با کاهش گزینه texture مشکل رفع شد

آیا این دو مورد بالا با اون بخش پنجره جی پی یو زد یعنی shaders در ارتباطه ؟ هرچی مقدار shader unit کارت بیشتر باشه میتونم بگیم از این گزینه ها بهتر استفاده میکنم یا فقط شباهت اسمیه ؟

با توجه به اینکه بازی enemy Front محصول سال 2014 میباشد و یک بازی تقریبا متوسط به حساب می اید ایا میتوان گفت برای اجرای بازی های سنگین امروزی با حداکثر تنظیمات در رزولوشن فول اچ دی (1080*1920) به گرافیک با حداقل 4 گیگ رم نیازه ؟ حالا که رم گرافیک به اندازه نداریم درستش اینه از کدوم یکی از گزینه ها چشم پوشی کنیم که با رم گرافیک در ارتباطا ؟

الان اگر شما جای من بودین کدوم یک از این گزینه هارو کاهش میدادین  و از مقدار حداکثرش چشم پوشی میکردین تا لگ برطرف بشه :

ایا رزولوشن فول اچ دیو فدای ازاد سازی فضای رم گرافیک (رفع لگ) میکردین یا تکسچر high رو با medium تعویض میکردین ؟ یا AA رو کاهش میدادین ؟ کدومشون ارزش کمتری دارن ؟

آیا بجز این موارد بالا گزینه دیگری هم هست که مقدار زیادی از فضای رمو بگیره و اون رو در اولویت بزارید برای کاهش ؟

دوست گرامی

بستگی به بازی داره 

مثلا ANTI ALIASING  

این گزینه در بازی خاموش باید باشه در سیستم های میدویم اصلا جواب نمیده بدجور فریم بازی کم میکنه من همیشه خاموشش میکنم

گزینه دوم که خیلی مهم هست در روان اجرا شدن بازی

SHADOW

گزینه کیفیت سایه ها هست هرچقدر کمتر باشه بازی بهتر اجرا میشه 

گزینه سوم 

TEXTURES

این گزینه خیلی مهم هست روی الترا بدجور فرم بازی کم میکنی روی VERY HIGH بدجور سیستم به چالش میکشه

باید چک بشه روی کدوم گزینه بهتر هست 

معمولا با پایین اوردن سایه و تکسچر بازی روان تر میشه + خاموش کردن ANTI ALIASING  

ویرایش شده توسط naderblue
لینک به دیدگاه

دوست گرامی

بستگی به بازی داره 

مثلا ANTI ALIASING  

این گزینه در بازی خاموش باید باشه در سیستم های میدویم اصلا جواب نمیده بدجور فریم بازی کم میکنه من همیشه خاموشش میکنم

گزینه دوم که خیلی مهم هست در روان اجرا شدن بازی

SHADOW

گزینه کیفیت سایه ها هست هرچقدر کمتر باشه بازی بهتر اجرا میشه 

گزینه سوم 

TEXTURES

این گزینه خیلی مهم هست روی الترا بدجور فرم بازی کم میکنی روی VERY HIGH بدجور سیستم به چالش میکشه

باید چک بشه روی کدوم گزینه بهتر هست 

معمولا با پایین اوردن سایه و تکسچر بازی روان تر میشه + خاموش کردن ANTI ALIASING  

هرچی من بیشتر اصرار میکنم توضیحات بهتر بشه مخصوصا بخش منابع برعکس توضیحات سطحش میاد پایینتر

مثلا شما گزینه shadow رو اینجوری توضیح دادین

این همون سایه هاست و اگه نباشه بازی روونتر اجرا میشه

اینو همه میدونن که اگه گزینه های anti aliasin و shadow  و texture خاموش باشن بازی بهتر اجرا میشه

ولی میخواهیم بدونیم اگر یه نفر رفت تو پنجره تسک منیجر دید یوزیج سی پی یوش حدود 90 تا 100 درصده باید کدوم یک از گزینه های اپشنو بیاره پایین یا غیر فعال کنه از تو بخش Advance گزینه Option

نه اینکه از تو بخش Basic بیاد کلا روی گزنه Low قرار بده تا همه گزینه ها Low بشه

تا اینجای کار فقط یوزر HamedRock مقداری خوب توضیح دادن . متاسفانه دوستان در مورد منابع خیلی تخصصی بحث نمیکنن که بشه از توش نتیجه گیری ای برای رفع لگ کرد .

لینک به دیدگاه

اگه کارتتون NVIDIA هستش با Geforce Experience میتونید ببینید هر گزینه چه چیزی رو در بازی تغییر میده

برای هر بازی متفاوته و همه ی گزینه ها ررو توضیح نداده.ولی چون تصویری توضیح میده درکش بهتره

باید بازی که نصب کردید بهش معرفی کنید که شناساییش کنه و یکم دردسر داره برای شناختن بازی( احتمالا مجبور بشید با چیز.پی.ان وصل بشید بعد بازی رو بهش اضافه کنید)

sox1t3kchebp3o6g37jl_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

اگه کارتتون NVIDIA هستش با Geforce Experience میتونید ببینید هر گزینه چه چیزی رو در بازی تغییر میده

برای هر بازی متفاوته و همه ی گزینه ها ررو توضیح نداده.ولی چون تصویری توضیح میده درکش بهتره

باید بازی که نصب کردید بهش معرفی کنید که شناساییش کنه و یکم دردسر داره برای شناختن بازی( احتمالا مجبور بشید با چیز.پی.ان وصل بشید بعد بازی رو بهش اضافه کنید)

sox1t3kchebp3o6g37jl_thumb.jpg

الان دقیقا سوال این نیست که هرگزینه چیکار میکنه من میخوام بدونم هر گزینه بیشتر از همه با کدوم یکی از منابع سیستم در ارتباطه اونم به شکل اساسی

و اینکه مثلا برای ازاد سازی فضای رم گرافیک بهتره کدوم یک از این چهار موردو که ذکر کردیم کاهش بدیم تا کمترین افت کیفیت رو داشته باشیم و لگ هم از بین بره

یا مثلا وقتی که یوزیج سی پی یو بالای هشتاد نود درصده و ایجاد لگ میکنه کدوم یک از گزینه های اپشن میتونه لگو رفع کنه . دیگه نیایم کل گزینه های اپشنو low کنیم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...