رفتن به مطلب

فرق مانیتور 1080p و فیلم 1080p

LicHaRd
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

وقتتون بخیر

یک سوالی دارم. 

وقتی یک فیلم 720p رو باز میکنم ، فول اسکرین میشه. اما وقتی یه فیلم 1080p رو باز میکنم ، یکم از بالا و پایین مانیتور خالی میمونه. البته بعضی مواقع هم فیلم های 1080 فول اسکرین میشند .

اطلاعات:

(Windows 10 , Kmplayer 4 , Monitor samsung d595(full HD 16:9

از یک شخصی پرسیدم ، گفتند اون 1080 که برا کیفیت مانیتور مینویسند ، با اون 1080 که برا کیفیت فیلم میگند، فرق داره.

لطفا راهنمایی کنید

ممنون

ویرایش شده توسط lichard
لینک به دیدگاه

سلام دوستان

وقتتون بخیر

یک سوالی دارم.

وقتی یک فیلم 720p رو باز میکنم ، فول اسکرین میشه. اما وقتی یه فیلم 1080p رو باز میکنم ، یکم از بالا و پایین مانیتور خالی میمونه.

اطلاعات:

از یک شخصی پرسیدم ، گفتند اون 1080 که برا کیفیت مانیتور مینویسند ، با اون 1080 که برا کیفیت فیلم میگند، فرق داره.

لطفا راهنمایی کنید

ممنون

من که معمولا فیلم ۱۰۸۰ با حجم معمولی میگیرم و دارم اکثرا رزولیشن هاش متفاوته که معمولا ۸۰۰ هست یعنی ۱۹۰۰ یا ۱۸۶۰ در ۸۰۰ و ... فکر کنم برا کم کردم حجم اینقدر میکنند که حجمشونم ۳ تا ۱.۲ گیگ هست

اما برای فول اسکرین کردن نرم افزار پخش معمولا اپشن هایی دارند من با پات پلیر نگاه میکنم اپشن داره برا فول کردن اما مسلما با فول اسکرین عرضی ۸۰۰ به ۱۰۸۰ تصویر کشیده میشه که گاهی جالب نیست اینطوری نگاه کردن ...

using tapatalk

لینک به دیدگاه

=))

سلام دوستان

وقتتون بخیر

یک سوالی دارم. 

وقتی یک فیلم 720p رو باز میکنم ، فول اسکرین میشه. اما وقتی یه فیلم 1080p رو باز میکنم ، یکم از بالا و پایین مانیتور خالی میمونه. البته بعضی مواقع هم فیلم های 1080 فول اسکرین میشند .

اطلاعات:

لطفا راهنمایی کنید

ممنون

=))  =))  =))  =))  =))  =))  =))  =))

نه آقا اینطوری نیست. تو تصویر یه چیزی داریم به نام Aspect Ratio یعنی نسبت عرض تصویر به ارتفاع اون. 1920 در 1080 نسبتش 16 به 9 هست. ولی معمولا فیلمها دارای اسپکت ریشیوی بالاتری هستند و این باعث میشه وقتی اون تصویرو تو مانیتور یا تلوزیونی که نسبتش 16 به 9 هست تماشا کنی بالا و پایین تصویر نوار سیاه داشته باشه. در حقیقت رزلوشن ارتفاع تصویر اون فیلمها از 1080 کمتر هست. البته شما با بعضی نرم افزارها میتونی تصویر رو بکشی یا زوم کنی که اون نوارا برن، اما من توصیه میکنم این کارو نکنی. تو صفحه نمایشهای ال سی دی و پلاسما با رابط دیجیتال (مثل DVI-D یا HDMI) دستگاه پخش کننده تک تک پیکسلها رو بصورت دقیق با آدرس مربوط بهشون کنترل و آدرس دهی میکنه، حالا اگه شما تصویرو زوم کنی یا بکشی اون نسبت 1 به 1 آدرس دهی رو مختل کردی و این باعث کاهش کیفیت میشه. در ضمن اگه تصویرو بکشی علاوه بر مشکل کاهش کیفیت، مشکل بهم خوردن نسبت چیزایی که تو تصویر میبینی هم داری یعنی مثلا آدمها و ماشینها قد بلندتر میشن و .... البته تو بعضی موارد خاص به خاطر اشتباهات و یا خطاهایی که موقع انکود کردن ویدئو پیش میاد شما باید تصویرو بکشی تا به نسبت درست برسی اما در همچین مواردی خودت متوجه اشکال میشی (حداقل من که میشم).

ویرایش شده توسط payman27
لینک به دیدگاه

شما اگه km player دارید اندازه تصویر رو به اندازه دلخواه ثابت کنید که هر فیلمی هم باز کنید اون اول به همون سایز نمایش داده بشه بعد بزرگش کنید

چون گاهی فیلم ها نرخ تصویرشون با نرخ تصویر مانیتور یکمی فرق دارن اینطور میشه

ویرایش شده توسط Done
لینک به دیدگاه

=))

نه آقا اینطوری نیست. تو تصویر یه چیزی داریم به نام Aspect Ratio یعنی نسبت عرض تصویر به ارتفاع اون. 1920 در 1080 نسبتش 16 به 9 هست. ولی معمولا فیلمها دارای اسپکت ریشیوی بالاتری هستند و این باعث میشه وقتی اون تصویرو تو مانیتور یا تلوزیونی که نسبتش 16 به 9 هست تماشا کنی بالا و پایین تصویر نوار سیاه داشته باشه. در حقیقت رزلوشن ارتفاع تصویر اون فیلمها از 1080 کمتر هست. البته شما با بعضی نرم افزارها میتونی تصویر رو بکشی یا زوم کنی که اون نوارا برن، اما من توصیه میکنم این کارو نکنی. تو صفحه نمایشهای ال سی دی و پلاسما با رابط دیجیتال (مثل DVI-D یا HDMI) دستگاه پخش کننده تک تک پیکسلها رو بصورت دقیق با آدرس مربوط بهشون کنترل و آدرس دهی میکنه، حالا اگه شما تصویرو زوم کنی یا بکشی اون نسبت 1 به 1 آدرس دهی رو مختل کردی و این باعث کاهش کیفیت میشه. در ضمن اگه تصویرو بکشی علاوه بر مشکل کاهش کیفیت، مشکل بهم خوردن نسبت چیزایی که تو تصویر میبینی هم داری یعنی مثلا آدمها و ماشینها قد بلندتر میشن و .... البته تو بعضی موارد خاص به خاطر اشتباهات و یا خطاهایی که موقع انکود کردن ویدئو پیش میاد شما باید تصویرو بکشی تا به نسبت درست برسی اما در همچین مواردی خودت متوجه اشکال میشی (حداقل من که میشم).

نترکی از خنده :|

درود

اگر مانیتوتون full hd هست

فیلم هم  باید 1080*1920 باشه

ممنون از راهنمایی.

هست ، تمام تنظیمات رو انجام دادم. فیلم هم فول اچ دی هست 

شما اگه km player دارید اندازه تصویر رو به اندازه دلخواه ثابت کنید که هر فیلمی هم باز کنید اون اول به همون سایز نمایش داده بشه بعد بزرگش کنید

چون گاهی فیلم ها نرخ تصویرشون با نرخ تصویر مانیتور یکمی فرق دارن اینطور میشه

ممنون از راه نماییتون

اما اینطوری در واقع من دارم اندازه تصویر رو دست کاری میکنم

میخوام فیلم رو با همون کیفیتی که هست ببینم.

=))

تشکر از راهنمایی بلند بالا :)

مانیتور پورت HDMI , VGa , DVI داره. من از VGA استفاده کردم.

درواقع گرافیکم آنبورده. پورت خروجی اچ دی ام آی ندارم. 

پس یعنی اگه HDMI باشه ، حله ؟ 

شماره 6 و 7 از بالای کیبورد تو km player بزن :دی

هه هه هه :|

ویرایش شده توسط lichard
لینک به دیدگاه

اولا اگه گرافیک آنبوردت HDMI یا  DVI داره از یکی از اونا استفاده کن تا هم کیفیت تصویر بالاتر بره و هم نویزی روش نیفته که رنگها تغییر کنن و .... که خوب اونم کیفیته. بعد گرافیک آنبورد هیچ مشکلی برای پخش ویدئو نداره تا زمانی که سی پی یو توان پردازش تصویرو داشته باشه. ولی در مورد اینکه آیا رابط دیجیتال مشکل نسبت تصویرو حل میکنه جواب (به احتمال قریب به یقین) نه هست. برای اینکه رزلوشن فیلم شما 1920 در مثلا 900 هست بجای 1080 (حتی اگه تو Properties اون گفته باشه 1920 در 1080 ممکنه اون نوارهای سیاه همراه با خود تصویر اصلی کد شده باشن). اگه اینجوریه که گفتم بهتره کاری با اون نوارا نداشته باشی.

ویرایش شده توسط payman27
لینک به دیدگاه

اولا اگه گرافیک آنبوردت HDMI یا  DVI داره از یکی از اونا استفاده کن تا هم کیفیت تصویر بالتر بره و هم نویزی روش نیفته که رنگها تغییر کنن و .... که خوب اونم کیفیته. بعد گرافیک آنبورد هیچ مشکلی برای پخش ویدئو نداره تا زمانی که سی پی یو توان پردازش تصویرو داشته باشه. ولی در مرد اینکه آیا رابط دیجیتال مشکل نسبت تصویرو حل میکنه جواب (به احتمال قریب به یقین) نه هست. برای اینکه رزلوشن فیلم شما 1920 در مثلا 900 هست بجای 1080 (حتی اگه تو Properties اون گفته باشه 1920 در 1080 ممکنه اون نوارهای سیاه همراه با خود تصویر اصلی کد شده باشن). اگه اینجوریه که گفتم بهتره کاری با اون نوارا نداشته باشی.

به Kmplayer ورژن 4 اعتماد دارید ؟ 

این عکس مال لحظه شروع ویدئو هست که ابته این مورد فول اسکرین میشه. 

لینک مشاهده عکس

این تصویر هم یک ویدئو دیگه هست که فول اسکرین نمیشه.

لینک مشاهده تصویر

تنظیمات مانیتور ، پنل گرافیک ، تنظیم اندازه صفحه ویندوز ، تنظیمات KMplayer همرو فول اچ دی کردم.

لینک به دیدگاه

عزیزم من که همه چیزو گفتم. نسبت عرض به ارتفاع تصویر در پروژکتورهای سینما بیشتر از 16 به 9 هست. حالا وقتی که میان فیلم رو روی یک رسانه مثل بلو ری دیسک عرضه میکنن بعضی وقتا اول دو سمت تصویر رو میبرن تا تبدیل به 16 به 9 شه. بعضی وقتا هم با همون نسبت سینمایی میدن بیرون. در مورد دوم اگه شما میخوای فیلمو به حالت فول اسکرین و بدون نوار سیاه ببینی یا باید زوم کنی یا تصویرو بکشی یا یه مانیتور Ultra Wide با نسبت 21 به 9 بخری.

ویرایش شده توسط payman27
لینک به دیدگاه

من که معمولا فیلم ۱۰۸۰ با حجم معمولی میگیرم و دارم اکثرا رزولیشن هاش متفاوته که معمولا ۸۰۰ هست یعنی ۱۹۰۰ یا ۱۸۶۰ در ۸۰۰ و ... فکر کنم برا کم کردم حجم اینقدر میکنند که حجمشونم ۳ تا ۱.۲ گیگ هست

اما برای فول اسکرین کردن نرم افزار پخش معمولا اپشن هایی دارند من با پات پلیر نگاه میکنم اپشن داره برا فول کردن اما مسلما با فول اسکرین عرضی ۸۰۰ به ۱۰۸۰ تصویر کشیده میشه که گاهی جالب نیست اینطوری نگاه کردن ...

using tapatalk

ممنون از راهنماییتون.

اما من فیلم هایی که دانلود میکنم 1920*1080 نوشته . 

عزیزم من که همه چیزو گفتم. نسبت عرض به ارتفاع تصویر در پروژکتورهای سینما بیشتر از 16 به 9 هست. حالا وقتی که میان فیلم رو روی یک رسانه مثل بلو ری دیسک عرضه میکنن بعضی وقتا اول دو سمت تصویر رو میبرن تا تبدیل به 16 به 9 شه. بعضی وقتا هم با همون نسبت سینمایی میدن بیرون. در مورد دوم اگه شما میخوای فیلمو به حالت فول اسکرین و بدون نوار سیاه ببینی یا باید زوم کنی یا تصویرو بکشی یا یه مانیتور Ultra Wide با نسبت 21 به 9 بخری.

آهان

حله

ممنون 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...