رفتن به مطلب

سوال تخصصی در مورد انتقال لرزش Vibration

payman27
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام

به نظر من، برای بدست آوردن بهترین ماده به عنوان دمپر باید چند مورد رو در نظر داشته باشید

اول: جرم جسم که با m  نشان داده میشه

دوم: ضریب سختی فنر که با k نشان داده میشه

در انتها برای بدست آوردن بهترین دمپر باید ضریب دمپینگ برابر با جذر k\m باشد

لینک به دیدگاه

سلام

ابتدا تشکر میکنم از توجه و پاسخ شما

سه سوال:

1. واحد k چیست؟

2. واحد ضریب دمپینگ چیست؟

3. تا اونجا که من متوجه شدم منظور شما انتخاب مقدار دمپینگ مناسب برای فنره (مثلا انتخاب کمک فنر مناسب برای اتومبیلی با وزن معلوم و دارای فنری باضریب سختی معلوم) درسته؟

ویرایش شده توسط payman27
لینک به دیدگاه

سلام

ابتدا تشکر میکنم از توجه و پاسخ شما

سه سوال:

1. واحد k چیست؟

2. واحد ضریب دمپینگ چیست؟

3. تا اونجا که من متوجه شدم منظور شما انتخاب مقدار دمپینگ مناسب برای فنره (مثلا انتخاب کمک فنر مناسب برای اتومبیلی با وزن معلوم و دارای فنری باضریب سختی معلوم) درسته؟

راستش یکم شاید توضیحش سخت باشه

بدست آوردن بهترین ضریب دمپینگ بصورت حرفه ای و حساب شده کار طولانی و هزینه برداری هست که وارد شدن به این مباحث خودش یک فوق لیسانس مکانیک ارتعاشات رو میطلبه

نحوه محاسبه k:

F=k*x

F نیرو

k ضریب فنر

x جابجایی

محاسبه ضریب دمینگ c:

F=c*v

F نیرو وارد شده

c ضریب دمینگ

v سرعت

هر جسمی با هر ارتعاشاتی دارای یک ضریب فنریت و یک ضریب میرایی هست که محاسبه آن از روش های مختلفی انجام میشه

به نظر من کسی با نداشتن اطلاعات توی این زمینه نمیتونه دمپری مناسب برای هر سیستم طراحی کنه پس از این قسمت میگذریم

ولی شما باید به این نکته توجه کنید که یک دمپر مناسب نه خیلی سخت هست و نه خیلی نرم (البته برای ارتعاشات اون جسم) پس شما میتونید ابتدا از یک جسم میرا (که خودتون لاستیک رو مثال زدید) با نرمی زیاد شروع کنید و در صورت ارتعاشات زیاد  سختی و سفتی اون ماده رو کم کم زیاد کنید. با افزایش سفتی اون از یک مقدار به بعد متوجه میشید که ارتعاشات اون داره زیاد میشه و نیروی زیادی به جسم وارد میشه.

دو فرمول بالا تنها بخش خیلی کوچکی از فرمول های مورد نیاز برای کنترل ارتعاشات جسم هست و این کار به این راحتی انجام نمیشه

راه های علمی، هزینه های بسیار زیادی در پی خواهد داشت که برای کار شما اصلا صرفه اقتصادی نداره

باتشکر

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز

از وقت و اطلاعاتی که در اختیار بنده قرار میدین بسیار تشکر میکنم.

خوب الان کم کم داره یه چیزایی از توش در میاد. اجازه بدین من سر فرصت و حوصله کمی تحقیق کنم بعد دوباره از اطلاعات ارزشمندتون استفاده میکنم. شما هر کمکی که بتونین بکنین در حقیقت یه در جدید رو برای من باز کردین تا ازش عبور کنم و رو به جلو برم.

دوباره مزاحمتون میشم. موفق و سربلند باشید

ویرایش شده توسط payman27
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...