رفتن به مطلب

amd یا nvidia مساله این است! (راهنمایی برای خرید)

Recommended Posts

دوستان متخصص میخوام بدونم بین این دو تا مدل کدوم یکی قدرتمندتره!

GIGABYTE Radeon R9 390X DirectX 12 GV-R939XWF2-8GD (rev. 1.0) 8GB 512-Bit GDDR5 PCI Express 3.0 x16 ATX Video Card

یا

GIGABYTE GeForce GTX 970 4GB XTREME GAMING OC EDITION

کلا میخوام بدونم که کدوم یکی تو بازی ها فریم بیشتری میده، کدوم یکی خنک تر کار میکنه، مصرف کدومشون بالاتره، و با توجه به اینکه خیلی نرم افزارا با تکنولوژی ها nvidia سازگارن اصلا خرید کارت های amd به صرفه هست یا نه؟؟؟ موقع فروش کدوم یکی راحت تر به فروش میره و کلا اگه چیز دیگه ای به نظرتون میرسه بگید دیگه!
راستی چرا قیمت تومانی محصولات گیگابایت انقدر بالاست؟؟؟

لینک به دیدگاه

سلام

از نظر کارایی که 390x قویتره 

ولی از نظر قیمت و مصرف و دما 970 بهتره 

موقع فروش هم شک نکن همیشه تا الان من که دیدم سری انویدیا بهتر فروخته شده 

قیمت گیگا به خاطر کیقیت و کارانتی خوبش بالاست

ولی در کل 970 با 390 بدون x مقایسه میکنن

ویرایش شده توسط Majid_Rezaie
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

رزولیشین فول اچ دی 970

2k 390 یا 390x

مصرف 970 تقریبا نصف 390

970 یکمی خنکتره

تو سری 3xx دما کنترل شده

اگه یه موقع خواستین 390 بردارین سراغ گیگا یا ایسوس 3 فنه نرین . گیگا نویزش زیاده ایسوس هم گند زده با اون کولرش

لینک به دیدگاه

من خودم 290x دارم ..... خیلیکارت قوی هستش دراکثر بازی ها حدود دوسه فریم از 970 جلوتره تنها مشکلی که داره دمای بالاشه اونم تا حالا مشکلی پیش نیومده (نه صفحه سیاه نه داون کلاک نه هیچی)ولی خب دمای 94 خیلی زیاده البته فکر نکنم دمای گیگابایت از 80 بالاتر بره

کلا من بجای شما بودم یک لحظه هم شک نمی کردم و 390 می گرفتم(390 نه 390x) فقط بخاطر حافظه 8 گیگش (390x نسبت به قیمتش ارزش خرید نداره)

چون الان اکثر بازی ها برای اجرا شدن رو fhd راحت 3 گیگ رو پر میکنند 

970 3.5 گیگ هستش

لینک به دیدگاه

بازی های اینده قراره با دایرکس 12 اجرا بشن

و کارت های amd در بازی های ساخته شده با دایرکس 12 عملکرد خیلی بهتری نشون دادن

الان 290 در بعضی از بازی های معروف بیشتر فریم داده

چه برسه به 390x که خیلی قویتره

و 390x amd رو با 980 انویدیا مقایسه میکنن نه با 970

و به دلیل قدرت بیشتری که 390x داره قطعا گرماش هم بیشتره

من خودم 290 دارم با گرمایی هم که تولید میکنه هیچ مشکلی ندارم....

لینک به دیدگاه

سلام

از نظر کارایی که 390x قویتره 

ولی از نظر قیمت و مصرف و دما 970 بهتره 

موقع فروش هم شک نکن همیشه تا الان من که دیدم سری انویدیا بهتر فروخته شده 

قیمت گیگا به خاطر کیقیت و کارانتی خوبش بالاست

ولی در کل 970 با 390 بدون x مقایسه میکنن

با قسمت بولد موافقم

این که بهتر فروش میره سری 900 خوب فروش میره فلن البته!!!

290 tri-x دسته دوم دیدم 900-850 فروش رفت!! قیمت اولیه 1.500

780 lighting قیمت 1100 فروش رفت قیمت اولیه 2.400 :laughing:

لینک به دیدگاه

من الان دقیقا متوجه نشدم چی به چی شد! دوستان قیمت این دو تا کارت تقریبا یکی است! من فقط میخوام بدونم که کدوم یکی بهتره! اینکه میگید مصرف 390x بیشتره یعنی دقیقا چقدر بیشتره؟؟؟پاور چند وات نیاز داره؟؟؟ یا اینکه خنک تر کار کردن 970 چه میزانه؟؟؟ انقدر اختلاف دما دارن که بخوام نگران شم؟؟؟ فکر کنم 970 دماش بیشتر از 65 درجه نشه! دمای این 390x چقدر میره بالا؟؟؟ و اینکه اختلاف فریم این دوتا کارت روی رزولوشن 1080 چقدره؟؟؟ یعنی میتونم امیدوار باشم که 10 الی 15 فریم بیشتر برای 390x بگیرم؟؟؟ یا اینکه نهایتا اختلافشون 5 تا بیشتر نمیشه؟؟؟ بیشتر اطلاعات عددی و آماری میخوام تا کیفی! اینکه 290 چقدر خوبه فکر نکنم ربطی به 390x داشته باشه و در ضمن من منظورم دقیقا این دوتا مدل از برند گیگا هست و مدل مرجع یا برندای دیگه رو در نظر ندارم! اگه دوستان اطلاعات جامع بدن خیلی ممنون میشم! چدن خیلی سخته برام بخوام با جملات کیفی راضی بشم به خرید یکی از اینا!

لینک به دیدگاه

390x:

مزایا:

1.جدیدتره       2.قویتره      3.برای 4k عملکرد بهتری داره  4.حافظه رم بیشتر    4. آینده بهتری داره(dx12)    

معایب:

1.مصرف بالا(البته نسبت به سری قبلیش بهینه تره)   2.امکان فروش نسبتا مشکل

970:

مزایا : 

1.نسبتا خنکتر     2.مصرف کمتر     3. فروش راحتتر  

معایب:

1.قدیمی تر       2.ضعیفتر           3.حافظه رم کمتر

ولی پیشنهاد بنده 290x یا 290 هستش .  390 چون جدیده قیمتهاش بالاس.اگه سری 4 بیان قیمتهای سری قبل خیلی افت میکنه. سری 2xx افت خودشون و کردن و تقریبا به قیمت ثابتی رسیدن. @};-

لینک به دیدگاه

من الان دقیقا متوجه نشدم چی به چی شد! دوستان قیمت این دو تا کارت تقریبا یکی است! من فقط میخوام بدونم که کدوم یکی بهتره! اینکه میگید مصرف 390x بیشتره یعنی دقیقا چقدر بیشتره؟؟؟پاور چند وات نیاز داره؟؟؟ یا اینکه خنک تر کار کردن 970 چه میزانه؟؟؟ انقدر اختلاف دما دارن که بخوام نگران شم؟؟؟ فکر کنم 970 دماش بیشتر از 65 درجه نشه! دمای این 390x چقدر میره بالا؟؟؟ و اینکه اختلاف فریم این دوتا کارت روی رزولوشن 1080 چقدره؟؟؟ یعنی میتونم امیدوار باشم که 10 الی 15 فریم بیشتر برای 390x بگیرم؟؟؟ یا اینکه نهایتا اختلافشون 5 تا بیشتر نمیشه؟؟؟ بیشتر اطلاعات عددی و آماری میخوام تا کیفی! اینکه 290 چقدر خوبه فکر نکنم ربطی به 390x داشته باشه و در ضمن من منظورم دقیقا این دوتا مدل از برند گیگا هست و مدل مرجع یا برندای دیگه رو در نظر ندارم! اگه دوستان اطلاعات جامع بدن خیلی ممنون میشم! چدن خیلی سخته برام بخوام با جملات کیفی راضی بشم به خرید یکی از اینا!

درود

دوست عزیز نمیشه درصد دقیق داد که چند درصد این از اون قویتر هست چون هر بازی با دیگری در اختلاف متفاوت هست!!!

ولی اگر مصمم به خرید یکی از این کارت ها هستید 390x‏ قدرتمندتر هست و دماش هم چون غیر رفرنس هست موجب آزار شما نمیشه.

لینک به دیدگاه

عزیز از نظرم مدل R9 390 8GB خرید کنید بهتره چون اولا VRAM بیشتری داره و بعد همون طور که میدونید کارت 970 از 3/5 GB وریم بهره میبره و صد در صد ممکنه کمی برای ULTRA کم بیاره( همین الانش هم برای VERY HIGH بازی RISE OF THE TOMB RAIDER این کارت فریمش زیاد جالب نیست)

لینک به دیدگاه

390x قویتره اما 970 مصرف کمتری(حدود 130وات) داره و خنک تره(حدودا 10 درجه باید اختلاف داشته باشند) همچنین ارزش خرید بالاتری داره و راحت تر فروش میره.
من 970 رو پیشنهاد میدم.

من خودم 290x دارم ..... خیلیکارت قوی هستش دراکثر بازی ها حدود دوسه فریم از 970 جلوتره تنها مشکلی که داره دمای بالاشه اونم تا حالا مشکلی پیش نیومده (نه صفحه سیاه نه داون کلاک نه هیچی)ولی خب دمای 94 خیلی زیاده البته فکر نکنم دمای گیگابایت از 80 بالاتر بره

کلا من بجای شما بودم یک لحظه هم شک نمی کردم و 390 می گرفتم(390 نه 390x) فقط بخاطر حافظه 8 گیگش (390x نسبت به قیمتش ارزش خرید نداره)
970 3.5 گیگ هستش

970 4گیگه و از حافظه ی 3.5+0.5 تشکیل شده. ولی بیخودی این قضیه رو بزرگ کردن چون وقتی حافظه ی کارت بیشتر از 3.5 گیگ استفاده میشه بازی فقط با 3 درصد افت فریم همراهه.در fhd همون 4گیگ کفایت میکنه

ویرایش شده توسط GForce
لینک به دیدگاه

390x:

مزایا:

1.جدیدتره       2.قویتره      3.برای 4k عملکرد بهتری داره  4.حافظه رم بیشتر    4. آینده بهتری داره(dx12)    

معایب:

1.مصرف بالا(البته نسبت به سری قبلیش بهینه تره)   2.امکان فروش نسبتا مشکل

970:

مزایا : 

1.نسبتا خنکتر     2.مصرف کمتر     3. فروش راحتتر  

معایب:

1.قدیمی تر       2.ضعیفتر           3.حافظه رم کمتر

ولی پیشنهاد بنده 290x یا 290 هستش .  390 چون جدیده قیمتهاش بالاس.اگه سری 4 بیان قیمتهای سری قبل خیلی افت میکنه. سری 2xx افت خودشون و کردن و تقریبا به قیمت ثابتی رسیدن. @};-

@};-

لینک به دیدگاه

اگه قیمتش یکیه (یا اختلاف قیمت در حده زیر 300 )شک نکن و 390x رو بگیر تمام

اگه بیشتره 390 بگیر

لینک به دیدگاه

اگه قیمتش یکیه (یا اختلاف قیمت در حده زیر 300 )شک نکن و 390x رو بگیر تمام

اگه بیشتره 390 بگیر

اختلاف قیمت به صد هزار تومانم نمیرسه!

عزیز از نظرم مدل R9 390 8GB خرید کنید بهتره چون اولا VRAM بیشتری داره و بعد همون طور که میدونید کارت 970 از 3/5 GB وریم بهره میبره و صد در صد ممکنه کمی برای ULTRA کم بیاره( همین الانش هم برای VERY HIGH بازی RISE OF THE TOMB RAIDER این کارت فریمش زیاد جالب نیست)

فکر نکنم توی رزولوشن 1080 مشکلی بابت 4 گیگ پیش بیاد! روی 2کا یا 4کا هست که میگن برین روی 8 گیگ!

درود

دوست عزیز نمیشه درصد دقیق داد که چند درصد این از اون قویتر هست چون هر بازی با دیگری در اختلاف متفاوت هست!!!

ولی اگر مصمم به خرید یکی از این کارت ها هستید 390x‏ قدرتمندتر هست و دماش هم چون غیر رفرنس هست موجب آزار شما نمیشه.

درصد دقیق که میدونم نمیشه داد. ولی اگه خوب میشه به طور کلی گفت که چقدر فریم بالاتری میده! فکر نکنم تفاوت روی یه بازی با یه بازی دیگه انقدر تفاوت داشته باشه! این مدل 970 روی بازی های روز میانگین 60 فریم رو واسه 1080 و تنظیمات اولترا میده! میخوام بدونم تفاوت فریمشون فاحشه یا نه! چون اگه تفاوت فریمشون ناچیز باشه قطعا به خاطر دما و مصرف خودم 970 رو انتخاب می کنم! البته بازم آمار دقیقی از دما و توان مصرفی ندارم!
لینک به دیدگاه

درصد دقیق که میدونم نمیشه داد. ولی اگه خوب میشه به طور کلی گفت که چقدر فریم بالاتری میده! فکر نکنم تفاوت روی یه بازی با یه بازی دیگه انقدر تفاوت داشته باشه! این مدل 970 روی بازی های روز میانگین 60 فریم رو واسه 1080 و تنظیمات اولترا میده! میخوام بدونم تفاوت فریمشون فاحشه یا نه! چون اگه تفاوت فریمشون ناچیز باشه قطعا به خاطر دما و مصرف خودم 970 رو انتخاب می کنم! البته بازم آمار دقیقی از دما و توان مصرفی ندارم!

طبق تست های سایت Techpowerup‏ کارت Msi r9‎ ‎390x Gaming‏ که نسبت به مدل گیگا مورد نظر شما 50 مگاهرتز کورکلاک بیشتری داره و 75 مگاهرتز مموری کلاک کمتری داره.

این کارت در فول اچ دی 4%، در 2کا 9%، در 4کا 14% از کارت 970 رفرنس قویتر هست!

نکته: خرید 970 با این قیمت الان منطقی نیست، همینطور که خرید r9‎ ‎390x‏ منطقی نیست ( مدل بدون X‏ خریدش منطقی تر هست همینطور که خرید 970 ارزون منطقی هست. )

کمی پیچیده شد، ولی واقعیت را درون خودش جای داده!

ویرایش شده توسط ایمان شادکام
لینک به دیدگاه

اختلاف قیمت به صد هزار تومانم نمیرسه!

فکر نکنم توی رزولوشن 1080 مشکلی بابت 4 گیگ پیش بیاد! روی 2کا یا 4کا هست که میگن برین روی 8 گیگ!

مطمعنا 390x رو بگیر

همین حالاشم بازی کالاف بلک اپس 3  و جاست کاز 3 و تامب رایدر رو روی 1080 با الترا روی حافظه 4 گیگ نمیتوانید اجرا کنید

لینک به دیدگاه

970 3.5 گیگ هستش

290 ایکس تو اکثر بازی ها از 970 قوی تره؟ فک کنم بر عکس گفتید 970 تو اکثر بازی ها قوی تره. در ضمن من نمیدونم چرا حافظه رو میگین 3.5 گیگ من تو بازی ها از 3.5 گیگ بالاتر هیچ مشکلی نداره

390x قویتره اما 970 مصرف کمتری(حدود 130وات) داره و خنک تره(حدودا 10 درجه باید اختلاف داشته باشند) همچنین ارزش خرید بالاتری داره و راحت تر فروش میره.

من 970 رو پیشنهاد میدم.

970 4گیگه و از حافظه ی 3.5+0.5 تشکیل شده. ولی بیخودی این قضیه رو بزرگ کردن چون وقتی حافظه ی کارت بیشتر از 3.5 گیگ استفاده میشه بازی فقط با 3 درصد افت فریم همراهه.در fhd همون 4گیگ کفایت میکنه

دوست من من خودم برا تست اکثر بازی ها رو نهایت تنظیمات با 970 از 3.5 گیگ ها بالاتر رفته هیچ مشکلی نداره. به قول شما الکی بزرگش میکنن. من خودم با 2 تا این کارت تو رزولوشن 2k هم تست گرفتم اونم بازی gta رو حداکثر تنظیمات بالای 60 فریم میده. اگه حافظش مشکل داشته باشه عمرا انقدر فریم بده 

لینک به دیدگاه

قیمت این دو کارت با برند و سری خنک کننده یکسان ، حدود 250 تا 300 مابه التفاوت داره

اگه قراره این محدوده از نظر شما یکسان تلقی بشه ، بهتره یه 300 تا 350 بزاری روش و کارت قدرتمند و خنک 980 رو برداری با 2150 الی 2250

در ضمن برای اینکه بتونید در مورد دمای کارت ها و راندمانشون نظر بدید ، باید اینو در نظر داشته باشید که اولا هر چی پاورتون بهتر باشه ، میتونه به راندمان بهتر و دمای بهتر کارت به دلیل تغذیه بهتر کارت کمک کنه، در ضمن تهویه کیس هم به شدت برای طولانی مدت در راندمان گرافیک تاثیر گذاره، در ضمن طبق گفته انویدیا اکثر کارت های این شرکت دایرکت 12 رو ساپورت میکنن، همونجور که دایرکت 11 رو ساپورت کردند ، نه مثل ای ام دی که فقط بلده حقیقت رو با بزرگنمایی ترکیب کنه و به مشتری بگه و بعد که کارتشو ارائه کرد ، تازه بفهمی که بازم بزرگنمایی شده

به نظر بنده اگه میتونید تو رنج 2 تومان هزینه کنید، یکی از این سلطانارو بردار، البته EVGA پادشاه بی بدیل کارت های انویدیا هست و به نظرم بهترینه

http://lioncomputer.ir/product/7097/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA+%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9+EVGA+GTX+980+FTW+ACX+2.0+04G-P4-2986-KR/

http://lioncomputer.ir/product/4679/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA+%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9+%D8%B2%D9%88%D8%AA%D8%A7%DA%A9+GTX+980+AMP+OMEGA/

ویرایش شده توسط seyyed.minoo
لینک به دیدگاه

از نظر مموریکه میگن 4 گیگ برای فول اچ دی کافیه اصلا هم اینطور نیست همینgtavروی فول اچ دی میتونه 8گیگ از مموریه گرافیکو برداره ولی واقعیتش اینه که 970 و 390هیچکدوم بالاتر ازهمون3.5 گیک لازمشون نمیشه چون اون تنظیماتیکه 8 گیگ مموریه گرافیک رو برمیداره برای gpuاینها سنگینه و 9 فرم هم نمیتونند بگیرند پس همون 970 بگیر کم آورد یکی تنگش میتونی راحت بندازی مصرف برقش پایینه راحتم میتونی ساله بعد بفروشی قویترشو بگیری چون هنوز دایرتکس 12 قضیش روشن نیست

لینک به دیدگاه

از نظر مموریکه میگن 4 گیگ برای فول اچ دی کافیه اصلا هم اینطور نیست همینgtavروی فول اچ دی میتونه 8گیگ از مموریه گرافیکو برداره ولی واقعیتش اینه که 970 و 390هیچکدوم بالاتر ازهمون3.5 گیک لازمشون نمیشه چون اون تنظیماتیکه 8 گیگ مموریه گرافیک رو برمیداره برای gpuاینها سنگینه و 9 فرم هم نمیتونند بگیرند پس همون 970 بگیر کم آورد یکی تنگش میتونی راحت بندازی مصرف برقش پایینه راحتم میتونی ساله بعد بفروشی قویترشو بگیری چون هنوز دایرتکس 12 قضیش روشن نیست

سلام. ببخشید برا من یه سؤال پیش اومد ، مگه با SLI مموری کارت ها با هم جمع میشن؟ تا جایی که بنده اطلاع داشتم گفته شده بود اگه یه بازی مثلاً 3 گیگ مموری کارت بخواد ، از هر کارت 3 گیگ مموری پر میکنه ، نه اینکه بخواد 3 گیگ رو بین کارت های SLI شده ، تقسیم کنه. یعنی اگه یه بازی بخواد 8 گیگ مموری پر کنه باید هر کارتی به طور مستقل 8 گیگ رم داشته باشه. :-?

دوستان لطفاً بگید همینطوریه که میگم یا نه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

قیمت این دو کارت با برند و سری خنک کننده یکسان ، حدود 250 تا 300 مابه التفاوت داره

اگه قراره این محدوده از نظر شما یکسان تلقی بشه ، بهتره یه 300 تا 350 بزاری روش و کارت قدرتمند و خنک 980 رو برداری با 2150 الی 2250

در ضمن برای اینکه بتونید در مورد دمای کارت ها و راندمانشون نظر بدید ، باید اینو در نظر داشته باشید که اولا هر چی پاورتون بهتر باشه ، میتونه به راندمان بهتر و دمای بهتر کارت به دلیل تغذیه بهتر کارت کمک کنه، در ضمن تهویه کیس هم به شدت برای طولانی مدت در راندمان گرافیک تاثیر گذاره، در ضمن طبق گفته انویدیا اکثر کارت های این شرکت دایرکت 12 رو ساپورت میکنن، همونجور که دایرکت 11 رو ساپورت کردند ، نه مثل ای ام دی که فقط بلده حقیقت رو با بزرگنمایی ترکیب کنه و به مشتری بگه و بعد که کارتشو ارائه کرد ، تازه بفهمی که بازم بزرگنمایی شده

به نظر بنده اگه میتونید تو رنج 2 تومان هزینه کنید، یکی از این سلطانارو بردار، البته EVGA پادشاه بی بدیل کارت های انویدیا هست و به نظرم بهترینه

http://lioncomputer.ir/product/7097/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA+%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9+EVGA+GTX+980+FTW+ACX+2.0+04G-P4-2986-KR/

http://lioncomputer.ir/product/4679/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA+%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9+%D8%B2%D9%88%D8%AA%D8%A7%DA%A9+GTX+980+AMP+OMEGA/

:wacko: :huh: :blink: :blink: :blink: :blink: :daydreaming:

اینم از اون حرف ها بود :|

استارتر عزیز به نظرم 4 ماهی صبر کنن و از سری جدید amd بهتره که کلا مصرف خیلی پایین اومده و تکنولوژی به روز میشه

من خودم قصد داشتم کارتمو جدید کنم اما دیدم بعد 4 ماه پشیمون میشم و ارزش کارتم میاد پایین

لینک به دیدگاه

سلام.

اولا ک خب کارت 970 با 390x قابل مقایسه نیست ! 390x رو با 980 مقایسه میکنن !

از نظر من اصلن طرف بخاری برقی های AMD نرین.تو این کارت دما همیشه بالای 71 درجس ک تا 78 درجه هم میره فرقی نمیکنه چ برندی باشه کلا دما شدیدن بالاس و توان مصرفی سیستم شما رو بیخودی بالا میبره و حرارت تولید میکنه.

نسخه giga xtreme 970 یکی از بهترین نسخه های موجود کارت 970 هست و خیلی خنک تر شاید 61 یا 62 درجه.

970 رو بعدن هم راحت تر میتونی بفروشی. AMD هارو نو به زور میخرن چ برسه دست دو ...

970 قابلیت اورکلاک خوبی داره ولی در مقابل نسخه 390x با حصار شدید اورکلاکینگ مواجهی ک شاید 70 مگاهرتز با هل اورکلاک کنی و بترسی کارت اتیش نگیره... !

لینک به دیدگاه

من تا الان نمیدونستم 290دماش تا 92هم میره

970برای من دماش از 45بالاتر نمیره

کاربرا اطلاعات فنی زیادی میگن باعث سردرگمی شما میشه کارت 970بگیر تو هیچ بازی ultraکم نمیاره بعدا هم خواستی بفروشی راحت فروش میره یکی بهترشو میخری ، این کارت عالیه

ویرایش شده توسط Lord_Crusader
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...