رفتن به مطلب

نحوه آنلاک کردن کارت AMD 6950 به کارت 6970 AMD !

اشتراک گذاری

Recommended Posts

احتمالا دوستان امروز خبرش رو شنیدن که طی یک تستی که توسط techpowerup انجام شد, مشخص شد که که کارت 6950 به راحتی و فقط با یک ارتقا بایوس به 6970 آنلاک خواهد شد وتمام واحدهای سایه زنی قفل شده در مدار قرار خواهند گرفت.

دوست عزیز آفای خسروی (MR.PC) لطف کردند اخبارشو در قسمت کارتهای گرافیک قرار دادند و من به منظور تسهیل کار اموزش ترجمه شده از techpowerup رو براش تاپیک جدا میزارم.

از انجایی که در بازار جهانی این 2 کارت 60-80 دلار با هم اختلاف قیمت دارند مسلما خیلی از دوستان مایل به صرفه جویی در هزینه هستند . البته این اختلاف قیمت در ایران بیشتر هم خواهد شد !!

آموزش

آزاد کردن سایه زنهای قفل شده به وسیله ارتقا بایوس 6950 به بایوس 6970 انجام میشود. در این آدرس میتوانید لیست تمام بایوسهای موجود را ببنیند. تمام بایوسهای موجود در لیست بر روی کارتهای 6950 مدل مرجع از همه برندهای موجود به خوبی کار میکنند. شما میتوانید از بایوس اسوس استفاده کرده و از فرکانس بالاتر و قابلیت افزایش ولتاژ از طریق برنامه smart doctor بهره ببرید یا از یکی از بایوسهای معمولی استفاده کنید ( اگر فکر میکنید فرکانس بایوس اسوس زیادی بالاست).

به دلیل وجود قابلیت Dual Bios در این کارتها , عمل فلش کردن بایوس کامل ایمن بوده و به راحتی امکان بازگشت به بایوس اولیه وجود دارد !

1. برنامه ATI Winflash را از این آدرس دریافت کنید.

2. بایوس کارت 6970 را از اینجا دانلود کنید . میتوانید از بایوس sapphire استفاده کنید چون بر روی تمام کارتهای 6950 از همه برندها به خوبی کار میکند !

3. مطمئن شوید که سوئیچ بایوس کارت در حالت 1 قرار دارد.

af12af744c7a.jpg

4.برنامه ATI Winflash رو اجرا کرده و کلید Save را بزنید تا بایوس حال حاضر کار ذخیره شود . این به منظور داشتن پشتیبان از بایوس اصلی است تا اگر مشکلی پیش امد بتوانید به راحتی به بایوس قبلی برگردید !

5.با استفاده گزینه Load image در برنامه winflash بایوس 6970 را لود کنید.

6. اجازه دهید پروسه فلش بایوس تکمیل شود , سپس کامپیوتر خود را ریست کنید.

7.با استفاده از برنامه GPU-Z کارت را چک کنید. الان تعداد سایه زنها باید 1536 باشد. توجه داشته باشید که ورژن برنامه GPU-Z باید حتما 0.5.0 باشد . نسخه های قبلی کارتهای 6900 را پشتیبانی نمیکنند . اگر تعداد 1600 سایه زن میبیند نسخه GPU-Z که در ختیار دارید قدیمی است و باید از نسخه به روزتر استفاده کنید !

134df6da0452b38095e04d11d64bc774.gif

8. به منظور مطمئن شدن از قدرت 100% کارت وارد Catalyst Control Center شوید, سپس به تب overdrive بروید. حالا در قسمت PowerTune slider میزان را روی 20% قرا بدهید.

9. با چند تست پایداری از پایدار بودن کارت در بازی و محیط ویندوز مطمئن شوید.

-----------

نکته : اگر خطای ID mismatch یا Could not erase ROM دریافت کردید میتوانید با انجام چند مرحله اضافی در windows command prompt یا DOS عملیات فلش را تکمیل کنید.

For the people who need to unlockrom and fail at command line:

- Unpack the Winflash download onto your desktop in a folder called "winflash"

- Save the 6970 BIOS in your Winflash folder and name it unlock.bin

- Click Start Button

- Type "cmd"

- Right click the entry and select "Run as Administrator"

- Black command prompt windows opens

- Type "cd %USERPROFILE%\desktop\winflash"

- Type "atiwinflash -unlockrom 0" <-- the 0 means first adapter, if you have multiple cards, physically uninstall all but the one you want to flash

- Type "atiwinflash -f -p 0 unlock.bin"

- It should complete the flashing process with a message saying something with "verified".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

تستها

30605l7a9h4unipj4qwq.gif

7ojy0zoh8v1lmwx5gpns.jpg

مهم :نکته ای که در اینجا باید به ان توجه شود قابلیت PowerTune در این کارتها است. این قابلیت مصرف برق را محدود میکند و اینطور به نظر میرسد که با ارتقا بایوس هم به نسخه 6970 در ان تغییری حاصل نمی شود. این قابلیت همان طور که در آموزش گفته شد باید به صورت دستی در کاتالیست تنظیم شود. در بازیها معمولا این قابلیت محدودتی ایجاد نمییکند ولی در تست furmark همانطور که میبینید این محدودیت باعث کاهش score نهایی شده است. یعنی حتی با ازاد شدن سایه زنها به دلیل محدود کردن برق رسانی قدرت کارت نیز محدود میشود. با این وجود افزایش مصرف زیاد نیست و کاملا قابل توجیه است.

ممکن است بعضی دوستان ترجیح بدهند که میزان برق رسانی رو 20% افزایش ندهند و در حالت پیش فرض بگذارند. مطمئن باشید که این افزایش 20% و مصرف اضافی هیچ آسیبی به قطعه نخواهد رساند و کاملا در بازه استاندارد کارکرد کارت گرافیگ می باشد. در مقابل از پرش تصویر و کاهش قدرت کارت جلوگیری می شود.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بازگشت به بایوس قبلی در صورت بروز مشکل

-اگر کارت را فلش کردید و کارت به درستی کار نکرد میتوانید به راحتی با برنامه Ati Wnflash به بایوس قبلی برگردید. ( به همین دلیل همیشه قبل از فلش کرد بایوس کارت را ذخیره کنید)

در صورتی که امکان بوت به محیط ویندوز وجود نداشت از این روش استفاده کنید : ( استفاده از بایوس پشتیبان کارت)

1. سوئیچ بایوس بر روی کارت را در حالت 2 قرار دهید . این به منظور استفاده از بایوس پشتیبان خود کارت و میتوانید راحت وارد ویندوز شوید.

af12af744c7a.jpg

2.وارد windows یا DOS شوید و اماده فلش کردن کارد شوید .

3.در اینجا سوئیچ بایوس کارت را در حالت 1 قرار دهید. سیستم همچنان روشن باشد !

4.بایوس ذخیره شده از قبل (قبل از اینکه اولین بار کارت را فلش کنید) را بر روی کارت لود کنید.

5. کامپیوتر را ریست کنید و تمام !

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درصد موفقیت آنلاک کردن از برندهای مختلف تا آلان

knq503amnq8tqw3scwg4.jpg

Unlocking Ratio : 100%

لینک تک download شامل تمام فایل های مورد نیاز برای فلش بایوس کارت 6950

-----------------------------------------------------------------

تهیه و ترجمه توسط سالار ( lo.fiction)

منبع : http://www.techpower...-6970.html?cp=3

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

الان یک نگاهی تو فوروم های خارجی انداختم خلیها سریع تست کردن. چند تاشون به مشکل و artifact خوردن . به نظر میرسه این مثل جریان انلاک کردن پردازنده های AMD خوب و بد داره و شانس و اقبال هم نیاز است ^^

البته یک نکتهای که هست اینه که رمهای این 2 کارت با هم فرق داره و 6970 rate شده برای 6gb/s و 6950 برای 5gb/s . حدود 90% یوسرها با یک مقدار پایین اوردن فرکانس رم مشکل ارتیفکت کردن رو برطرف کردن و نیازی بازگشت با بایوس قبلی نبود. رم خیلی تاثیر رو قدرت کارت نداره و همچنان میتونه انلاک کنه و فقط رم رو یک خورده بیاره پایینتر که خیلی فرق نداره و عملا همون 6970 است.

این انلاک یک یوسر دیگست که فرکانس رم رو اورد پایینتر تا پایدار باشه.

قبل انلاک

تغییر اندازه داده شده به 55% (اندازه اصلی 789 x 800) - برای دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنیدkfehfu1mlvmvcbhjb7q.png

بعد انلاک

تغییر اندازه داده شده به 65% (اندازه اصلی 662 x 799) - برای دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنیدjdxa3y8gqb7wi4tr4w5h.png

تست یک یوسر دیگر که بعد فلش کردن کارتش کاملا پایدار بود و حتی اورکلاک هم کردش یک خورده ^^

2m5liqwru246tpok4uy.jpg

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

طبق درخواست مدیریت سایت techpowerup از یوسرهای سایت techpower تمام یوسرهای سایت در حال کزارش میزان موفقیت انلاک کردن کارتهای گرافیک 6950 خود هستند . تا ایت لحظه جدول درصدها به صورت زیر است .

ag89vzz8tjwmbvbqzz6.jpg

تا این لحظه 100% کارتها انلاک شده اند و هیچ مشکلی وجود نداشته است.

همچنین طبق تستها انجام شده توسط یوسرها بعد از عمل انلاکینگ افزایش میزان PowerTune Silder در کاتالیست تا20% کمک زیادی به پایداری کارت میکندو البته بعضی یوسرها اصلا به این اپشن دست نزده و مشکلی نیز نداشته اند. کاملا منطقی است چون با در مدار قرار گرفتن سایه زنهای جدید میزان برق مورد نیاز کارت نیز مسلما افزایش خواهد یافت ولی به نظر میرسد برای هر کارت نیاز داشتن یا نداشتن به این افزایش متفاوت باشد ! باید با تست بنچمارک Heaven در هر 2 حالت 0% و 20% تست کرد تا مشخص شود ایا افزایش FPS دارد یا خیر !

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان سلام من اپدیت بایوس کارت 5870 رو از همین سایت techpower گرفتم(تاریخش ماله 13/4/2010 )اون نرم افزار مربوط به کارتهای ati روهم از همون سایت گرفتم ( ATI Winflash ) حالا میخوام نحوه اپدیت کردن این کارت رو (5870) رو اگه کسی بلده لطفا کامل توضیح بده واینکه اگه من بایوس کارتمو اپدیت کنم ایا بر روی کارایی اون تاثیر داره یا نه ممنون از دوستان8-}

لینک به دیدگاه

یک سرچ ساده تو نت کنی نحوه فلش با atil winflash کامل توضیح داده شده عزیز ... تو ایران معمولا جرات نمیکنن بایوس کارت رو فلش کنن ^^ ولی در کل کاملا ایمن است و درست انجام بشه مشکلی نخواهد بود !

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

• 8 ماه بعد...

سلام...

این روش برای کارت های غیر رفدنس هم کاربرد داره؟

من کارتم MSI R6950 TWIN FROZER III power edition/oc هستش...

در مورد انلاک کردن این کارت هم راهنمایی کنید...

مرسی...

لینک به دیدگاه

عزیزم فقط کارتهای رفرنس اولیه قابلیت انلاک داشتن و کارتهای غیر رفرنس این قابلیت رو ندارند !

لینک به دیدگاه

عزیزم فقط کارتهای رفرنس اولیه قابلیت انلاک داشتن و کارتهای غیر رفرنس این قابلیت رو ندارند !

سالار عزیز تنها این مدل در حال حاضر طبق گفته ی سایت های مختلف قابلین انلاک رو داره ! ولی 100 درصد نیست !

لینک شما

البته چون این کارت دو بایوسه هست توی فلش بایوس تقریبا خطری وجود نداره !

البته من بیشتر به شما پیشنهاد میکنم که به جای انلاک به فکر اور این کارت باشید که با قابلیت اور بسیار خوب این کارت به راحتی میتونید از 6970 جلو بزنید !

لینک به دیدگاه

سالار عزیز منم با بررسی هایی که کردم دیدم چند تا سایت گفتن تنها کارت غیر رفرنسی هست که قابلیت انلاک شدن رو داره

سالار عزیز تنها این مدل در حال حاضر طبق گفته ی سایت های مختلف قابلین انلاک رو داره ! ولی 100 درصد نیست !

لینک شما

البته چون این کارت دو بایوسه هست توی فلش بایوس تقریبا خطری وجود نداره !

البته من بیشتر به شما پیشنهاد میکنم که به جای انلاک به فکر اور این کارت باشید که با قابلیت اور بسیار خوب این کارت به راحتی میتونید از 6970 جلو بزنید !

مرسی...

من هم سر همین قضیه مونده بودم که انلاک کنم یا اور کنم...

برای اینکه بحث از موضوع تاپیک خارج نشه بحث اور رو در تالار گرافیک دنبال میکنم...

مرسی...

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام من از این روش برای آنلاک کردن 6950 خودم استفاده کردم ولی شیدر 1408 رو نشون میده از داس هم امتحان کردم ورژنهای مختلف gpu-z رو هم تست کردم . مشکل از چی میتونه باشه؟

توی بازی هم بعد 10 دقیقه صفحه سیاه میشه و سیستم هنگ میکنه . 20% رو هم اعمال کردم فن رو هم کمی زیاد کردم ولی بی فایده بود.

الان هم میخوام به حالت قبل برگرده نمیشه. فکر میکنم با 7 64 بیت مشکل داره

با بایوس 2 امدم بالا

به دوستان توصیه میکنم این کارو نکنن آخه چه کاریه کلی پول میدی بعد هی سیخش میزنی .حتما یه فرقی داره دیگه .

یه بایوس رو بی خیال شدم فعلا.

f77.png

مدل کارت شما چیست ؟

بنده هم 6950 رفرنس سافیر دارم و آنلاک کردم و کور رو 980 اور کردم بدون مشکل کار میکنه

لینک به دیدگاه

Power color هستش نمیدونم چرا بازیش گرفته.

شما با ورژن جدید Gpuz مشخصات رو ببنید

همونطوری که در پست اول گفته شده

لینک به دیدگاه

Powercolor مدل PCS+ رو میگن که آنلاک نمیشه ولی من تو اکثر سایتها دیدم که مدل PCS++ آنلاک میشه .

در ضمن در کارتهای تولید جدید زیاد دنبال آنلاک نباشید ، حتی رفرنسهای تولید جدید هم دیگه آنلاک نمیشه ، ولی 6950 در کل کارت قوی هست و با فرکانس 920 تقریبا همرده 6970 جواب میده .

لینک به دیدگاه

فرمایشات شما کاملا درست هست من هم کمبودی توش ندیدم

ویرایش شده توسط Core iMan
لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

مثل اینه sapphire 6950 dirt 3 edition بایوسش از کارخانه آنلاک شده هست. یعنی وقتی می گذاریدش روی بایوس 2 می بینید که شیدرش آنلاک هست.

لینک به دیدگاه

جالبه...لطف میکنید از GPU تو بایوس 2 عکس بزارید ؟

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

مثل اینه sapphire 6950 dirt 3 edition بایوسش از کارخانه آنلاک شده هست. یعنی وقتی می گذاریدش روی بایوس 2 می بینید که شیدرش آنلاک هست.

بعید میدونم . اگه اینطوری باشه کارت شما تلیفقی از 6950 و 6970 هست. :lol:

GPU Z shot فراموش نشه...

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

کارت گرافیک من مدل 6950 asus direct cu ii یک گیگابایت است و توسط فایل های یکجا که برای دانلود گذاشتید بایوس رو آپدیت کردم ولی پس از ریستارت فقط یکی از مانیتور ها روشن شد و موقع اجرای بازی سریعا ریستارت می کنه

لینک به دیدگاه

کارت گرافیک من مدل 6950 asus direct cu ii یک گیگابایت است و توسط فایل های یکجا که برای دانلود گذاشتید بایوس رو آپدیت کردم ولی پس از ریستارت فقط یکی از مانیتور ها روشن شد و موقع اجرای بازی سریعا ریستارت می کنه

دوست عزیز اگه اشتباه نکنم کارت حتما باید 2 گیگ باشه...

چون 6970 فقط 2 گیگ هست ...

لینک به دیدگاه

سلام من یه دونه 6950 خریدم از یکی دوستان میخاستم ببینم میشه آنلاکش کرد یا خیر

مدل دقیقش اینه

http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH6950_DCII2DI4S2GD5/

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

درود بر شما

من یه گرافیک Msi R7950 TwinFrozer III OC دارم که کانکتور برقش یه 8 پین و یه 6 پینه و اسیکش 89.8 هست ... میشه اینو به 7970 انلاکش کرد ؟ اگر امکانش هست لطفا بگین چطوری باید این کارو بکنم

با سپاس

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...