رفتن به مطلب

عملکرد KingSpec SSD 64GB

sysman
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

:eek: ما هم که آخر خوش شانسی هستیم

امروز فرصت شد سیستم را روشن کنم یک تست دیگه انجام بدهم.

یکسری برنامه روی ویندوز Win7 x64 داشتم نصب می کردم که کم حجم بودند تا اینکه خواستم Acrobat Pro X نصب کردم در حین نصب برنامه بودم که عملا با سیستم دیگه نمی تونستم کار کنم همزمان با نصب firefox کلی زمان برد تا باز بشه بعدش هم که باز شد همینطور در حالت hang بود تا نصب برنامه acrobat تمام بشه (سورس acrobat روی یک هارد دیگه بود)

سیستم رو restart کردم که office 2010 را از روی dvd نصب کنم موقع نصب یک gadget جدید نصب کردم یک دقیقه طول کشید تا به win7 اضافه بشه حتی برنامه های دیگر هم امتحان کردم موقع نصب خیلی بیشتر از حالت عادی طول میکشید که نصب بشه

در حالی که همین ویندوز را روی هارد معمولی نصب کردم و امتحان می کردم همچین مشکلی نبود

در ضمن اینکه هر کدوم از برنامه ها 2 تا 3 برابر بیشتر از حالت عادی زمان نصب شون طول می کشه؟

یک جورایی می تونم بگم در زمان write سنگین هیچ کاری با سیستم نمی شه انجام داد

کسی علت را می دانه یا این SSD مشکل داره؟

سیستم من این پیکربندی را داره:

MB: ASUS SABERTOOTH X58

CPU: Intel Core i7 950

RAM: Corsair Dominator 1600 (3x2GB)

Power: Green 885W

VGA: ATI Radeon 4890 1GB

با درود:

دوست عزیز مدل SSD و ظرفیت آن را بنویسید.

آیا سیستم شما ویروسی ( آلوده ) نشده ، با آنتی ویروس آپدیت شده سیستم را اسکن کنید ، البته زمانی که با Safe Mode بالا آمدید.

با نرم افزار HD Tune سرعت SSD را بررسی کنید.

با تشکر...

CPU => Intel Corei7 980X

MB => GIGABYTE x58A-UD7 Rev: 1.0

RAM => CORSAIR Dominator GT + FAN 6GB (3 X 2GB) 2000 MHz CL 8-8-8-24

VGA => 2x GIGABYTE GTX 460OC 1GB SLI Rev: 1.0

SSD => A-DATA S596 128GB - Buffer 128MB ( Internal-External )( SATA 2 & USB 2 )

ODD => SONY BLU-RAY COMBO BC-5100S

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

FAN => 1x ENERMAX EVEREST

Monitor => LG L1980Q Ultra Slim * Pivot

لینک به دیدگاه

با درود:

دوست عزیز مدل SSD و ظرفیت آن را بنویسید.

آیا سیستم شما ویروسی ( آلوده ) نشده ، با آنتی ویروس آپدیت شده سیستم را اسکن کنید ، البته زمانی که با Safe Mode بالا آمدید.

با نرم افزار HD Tune سرعت SSD را بررسی کنید.

با تشکر...

با سلام

خود من این تاپیک را باز کردم اطلاعات هم توی اولین پست زدم

آنتی ویروس NOD32 v4 با آخرین update روی سیستم نصب هست

ویندوز هم در حالت AHCI نصب شده :eek:

لینک به دیدگاه

با سلام

خود من این تاپیک را باز کردم اطلاعات هم توی اولین پست زدم

آنتی ویروس NOD32 v4 با آخرین update روی سیستم نصب هست

ویندوز هم در حالت AHCI نصب شده :eek:

درود

من در رشته كاري خودم كه فروش سخت افزار هستش ميدونم كه وقتي كسي حساسيت روي كالايي پيدا ميكنه ديگه نميتونه ازش استفاده كنه اين قانونه . حالا اگر مجاني هم دريافت كرده باشه سعي ميكنه هزاران مشكل ايجاد شده در سيستم رو به گردن اون كالا بگذاره .

دوست گلم من در تاپيك فروش هاردتون پست زدم مطالعه كنيد ممنون ميشم .

لینک به دیدگاه

درود

من در رشته كاري خودم كه فروش سخت افزار هستش ميدونم كه وقتي كسي حساسيت روي كالايي پيدا ميكنه ديگه نميتونه ازش استفاده كنه اين قانونه . حالا اگر مجاني هم دريافت كرده باشه سعي ميكنه هزاران مشكل ايجاد شده در سيستم رو به گردن اون كالا بگذاره .

دوست گلم من در تاپيك فروش هاردتون پست زدم مطالعه كنيد ممنون ميشم .

من حساسیتی ندارم آقای حسینی

کارهای ساده ای را گفتم که همیشه با سیستم انجام می دهم ولی الان برام خیلی کند انجام میشه

اگر روی یک هارد معمولی تست نکرده بودم می گفتم مشکل از چیز دیگری هست

الان هم می گم اگر کسی راه حلی داره بگه من امتحان می کنم

هیچ کسی دوست نداره یک جنس نو را اون هم با این قیمت مناسب با ضرر رد کنه

الان هم بی خیال SSD نشدم می خواهم یک 60 گیگ patriot بردارم (اگر برای این مشکل راه حلی پیدا نشه)

لینک به دیدگاه

کارهای ساده ای را گفتم که همیشه با سیستم انجام می دهم ولی الان برام خیلی کند انجام میشه

الان هم بی خیال SSD نشدم می خواهم یک 60 گیگ patriot بردارم (اگر برای این مشکل راه حلی پیدا نشه)

درود

شما يه بار ديگه اگر تونستي ويندوز رو تغيير بده و دوباره سعي كن ببين چي ميشه . من الان از مديران سايت ميخوام كه تاجايي كه ممكنه كمكتون كنن تا اميد به خدا مشكلتون رفع بشه

لینک به دیدگاه

با سلام...

دوست عزیز من خودم تازه یک SSD گرفتم وقبلش کل نت رو ریختم به هم تا تمام دستکارهای و تغییرات ویندوز برای گرفتن بهترین عملکرد از SSD رو یاد پیدا کنم . شما باید کلی تنظیمات تو ویندوزکنی تا بهترین عملکرد رو بگیری. در ضمن یک سری چیزا سرعت SSD رو میاره پایین .

شما مدل مادربردت رو برای من بنویس. ( اینتل یا AMD )

من شب از دانشگاه برگردم تمام این تغییرات و تنظیمات را برات مینویسم و بهت میگم چی کار کنی تا سرعت SSD پایین نیاد ! انشالله بعدش مشکلت رفع و رجوع خواهد شد.

لینک به دیدگاه

با سلام...

...

شما مدل مادربردت رو برای من بنویس. ( اینتل یا AMD )

من شب از دانشگاه برگردم تمام این تغییرات و تنظیمات را برات مینویسم و بهت میگم چی کار کنی تا سرعت SSD پایین نیاد ! انشالله بعدش مشکلت رفع و رجوع خواهد شد.

Core i7 950

Asus SABERTOOTH X58

لینک به دیدگاه

با سلام....

این چند تا سوال رو جواب بدید اول

1.اول از همه با HDtune یک تست سرعت جدید انجام بدید و پست کنید.

2. قبل از نصب ویندوز از تو بایوس Sata mode رو به AHIC تغییر دادید یا نه ؟؟

3. دقیقا بعد از نصب کدوم برنامه متوجه پایین اومدن سرعت شدید ؟

4. الان چقدر از حجم کل SSD باقی مونده ؟ چقدرش پره و چقدر فضای خالی داره ؟

5. هارد رو defragment که نکردید ؟

6. آیا درایور AHIC از CD مادربرد نصب کردید یا کلا درایوری مربوط به AHIC نسب نکردید ؟؟

اگر زبانتون خوب است تعداد زیادی تاپیکهای مربوط SSD optimization for win 7 در اینترنت هست که دقیقا تنظیمات مورد نیاز در ویندوز 7 رو توضیح میده و من چون امروز خیلی دیر رسیدم منزل و فردا از صبح بیرونم امکان ترجمش برام وجود نداره. این چند لیک رو برای مطالعه بهتون میدم :

http://www.overclock...t-your-ssd.html

این لین مختصر و مفید بهتون میگه چه تنظیماتی باید انجام بدید . هم برای لینوکس داره و هم برای ویندوز.

http://www.techspot....-tweak-utility/

این هم یک برنامه معروف است که کار تنظیمات رو راحتتر میکنه ولی همه تنظیمات رو نداره.

شما به سوالات که مطرح شده جواب بدید تا من ببینم مشکلتون از کجاست ؟ شاید مجبور بشید ویندوز رو از اول بریزید !

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

با سلام....

این چند تا سوال رو جواب بدید اول

1.اول از همه با HDtune یک تست سرعت جدید انجام بدید و پست کنید.

2. قبل از نصب ویندوز از تو بایوس Sata mode رو به AHIC تغییر دادید یا نه ؟؟

3. دقیقا بعد از نصب کدوم برنامه متوجه پایین اومدن سرعت شدید ؟

4. الان چقدر از حجم کل SSD باقی مونده ؟ چقدرش پره و چقدر فضای خالی داره ؟

5. هارد رو defragment که نکردید ؟

6. آیا درایور AHIC از CD مادربرد نصب کردید یا کلا درایوری مربوط به AHIC نسب نکردید ؟؟

این شرایط حاکم هست

1. اگر فرصت کنم pc رو روشن کنم این را تست می کنم

2. این را از اول روی AHIC تنظیم کرده بودم

3.دائما که سرعت کند نیست زمانی که هر برنامه یا کاری که نیاز به نوشتن مداوم روی هارد داشته باشه

را انجام می دهم برنامه دیگری را نمی توانم باز کنم

4.نیمی از حجم هارد خالی هست

5.نخیر - تا اونجایی که می دونم نباید این کار را برای SSD ها انجام داد

6.درایور را از روی DVD نصب کردم

ویرایش شده توسط sysman
لینک به دیدگاه

تست HDtune یادتون رفت عزیز...

بهتر بود درایور AHIC ر.و از رو DVD نیمی ریختید . اینتل الان بهترین درایور AHIC رو تو سایتش برای دانلود گذاشته رو عملکرد هارد خیلی تاثیر داره . http://downloadcente...el%C2%AE+RST%29

عزیز شما رو هارد چه برنامه هایی داری.. برنامه ای داری که دائما روی هارد بنویسه ؟ هاردی که قابلیت Trim نداره اگر دائما روش بنویسی دچار افت سرعت نوشتن زیادی خواهد شد بعد از یک مدتی !

شما یک تست HDTUNE و یک تست Crystal Disk هم بزار تا ببنیم سرعت خواندن هارد الان چقدره . اگر فقط سرعت خواندن پایین اومده باشه میدونم مشکل کجاست .

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

خوب دوست عزیز تو بنچمارک که دادی همه چیز خوبه الا سرعت نوشتن تو 4k که یک خورده پایینه !

قبل از راهنمایی اول از همه یک چند تا نکته رو بهتون یاد اوری کنم :

1. شما از روی SSD بی نهایت read داری ولی تعداد دفعاتی روی هر بلاک خالی SSD میشه نوشت و پاک کرد محدوده !!! این عدد به صورت فنی 100000 (یک خورده کمتر یا بیشتر) چرخه است و بعد از اون بلاکها فقط read-only میشن . برای همین تو خیلیها از SSD ها یک مکانیسمی هست که وقتی روی یک هارد در طول روز بیشتر از یک مقدار حجمی اطلاعات نوشته میشه سرعت نوشتن پایین میاد و تا چند روز طول میشکه به حال عادی برگرده که برای حفظ طول عمر هارد است ! ( البته خیلی مواقع اصلا به این حد اطلاعات نمیرسی مثلا 50 گیگ نوشتن در روز ).

2. سعی کنید حتما بعد از نسب ویندوز تمام اون تنظیمات رو از تو سایتی که دادم انجام بدید . خیلی رو عملکرد تاثیر مثبت داره و هم فضای هارد مدیریت میشه و جای خالی الکی پر نمیشه و هم از نوشتن اطلاعات بی خودی بر روی هارد جلوگیری میشه. مثلا همون تنظیم فایر فاکس کش فایر فاکس رو از هارد به رم منتقل میکنه. اگر این تنظیم رو انجام ندی فایر فاکس در هنگام کار دائم رو هارد مینویسه و پاک میکنه که خوب نیست و باید تنظیم بشه ولی وقتی کش رو به رم انتقال بدی هم سرعت فایر فاکس خیلی زیادتر میشه وهم دیگه رو هارد الکی نمینویسه و یا مثلا انتقال پوشه Temp به هارد مکانیکی که هم فضا رو اشغال نکنه و هم الکی رو هارد ننویسه . اینا همش برای حفظ طول عمر مفید هارد است و هر کسی SSD میگیره سریع نباید بزنه به کامپیوتر و کار کنه. کلی تنظیم نیاز داره. بهترین ترکیب استفاده از یک هارد مکانیکی حجم بالا در کنار SSD به عنوان درایو بوت و گیم است !

3.از ریختن برنامهایی که هر چند وقت یک بار استفاده میکنی یا خیلی به ندرت استفاده میکنی بر روی SSD خودداری کن. فضای SSD باید خیلی با درایت استفاده شه. مثلا برای برنامهایی که دائم ازش اسفاده میکنی ! همیشه چیزی در حدود 10% از فضای هارد باید خالی باشه تا به بهترین نحو کار کنه وسرعتش پایین نیاد.

4. در اخر باید بگم که از ریختن برنامه هایی که دائم بر روی هارد مینویسن و با ریختنشون بر روی SSD سرعتشون فرقی نمیکنه خودداری کنید. اینا رو رو درایو هارد مکانیکی برزید به مراتب بهتر است . یک سری برنامها رو SSD فقط سرعت باز شدنشون بهتر میشه ولی اصلا خود عملکرد برنامه فرقی نمیکنه مثل فتوشاپ . سرعت لود برنامه تو SSD بالا میره. ولی مهترین مسئله scratch disk و رم بالا است . اگر scratch disk فتوشاپ رو SSD باشه پدر SSD در میاد چون دائم پر میشه و خالی میشه . تازه ممکنه عملکرد فتوشاپ ضعیفتر بشه که اگر بخوام توضیح بدم یک صفحه میخواد ^^ . تو این مواقع فتوشاپ رو رو SSD بریز و scratch disk رو بزار رو هارد مکانیکی که بسیار ترکیب خوبی میشه !

5. نکته اخر اینکه همیشه از اخرین ورژن درایور AHIC استفاده کن . من خودم وقتی دایور قدیمی از تو CD رو ریختم تمام بند و بساطم به هم ریخت و سرعت SSD اونقدر اومد پایین که مجبور شدم ویندوز رو از نو بریزم !

الان راه حل مشکل شما اینه عزیز :

1.ویندوز رو دوباره نسب کن و حتما یادت باشه از درایور Intel® Rapid Storage Technology از http://downloadcente...el%C2%AE+RST%29 استفاده کنی و جدیدترین ورژن باشه ! نسب این درایور حیاتی است و بدون اون به مشکل میخوری !

2. بعد تو موقع نسب دراورها سرعتت رو چک کن (برنامه نریز . منظورم درایور گرافیک و..... است) . اگر دیدی درست شده سریع یک تست crystal disk برام بزار .

3. این مرحل رو بعد از اینکه سرعت درست شد باید انجام بدی. بعد از نسب ویندوز و ریختن درایورهای خود سیستم و گرافیک و انتی ویروس روی SSD برو به این ادرس http://www.overclock...t-your-ssd.html و تمام تنظیمات رو پیاده کن . بخش ویندوز هم داره .

4. موقع نسب برنامه ها دقت کن طبق همون نکاتی که نوشتم برنامه ها رو بریزی !

انشالله بعد این کار مشکلت رفع و رجوع میشه . همیشه یادت باشه کار با SSD سخت تره چون تکنولوژی جدیدتره و برای استفاده بهینه تنظیمات لازم است تا عمر مفیدش حفظ بشه و تمام این تنظیمات برای گرفتن بالاترین عمر و بهترین عملکرد از SSD است ! البته اینو بهتون بگم که عمر SSD حداقل چیزی در حدود 5 سال است پس نگران نباشید. البته اگر روزی 100 گیگ تو هر 365 روز سال روی هارد بنویسید ممکنه عمرش زودتر به پایان برسه ^^

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

خوب دوست عزیز تو بنچمارک که دادی همه چیز خوبه الا سرعت نوشتن تو 4k که یک خورده پایینه !

قبل از راهنمایی اول از همه یک چند تا نکته رو بهتون یاد اوری کنم :

1. شما از روی SSD بی نهایت read داری ولی تعداد دفعاتی روی هر بلاک خالی SSD میشه نوشت و پاک کرد محدوده !!! این عدد به صورت فنی 100000 (یک خورده کمتر یا بیشتر) چرخه است و بعد از اون بلاکها فقط read-only میشن . برای همین تو خیلیها از SSD ها یک مکانیسمی هست که وقتی روی یک هارد در طول روز بیشتر از یک مقدار حجمی اطلاعات نوشته میشه سرعت نوشتن پایین میاد و تا چند روز طول میشکه به حال عادی برگرده که برای حفظ طول عمر هارد است ! ( البته خیلی مواقع اصلا به این حد اطلاعات نمیرسی مثلا 50 گیگ نوشتن در روز ).

2. سعی کنید حتما بعد از نسب ویندوز تمام اون تنظیمات رو از تو سایتی که دادم انجام بدید . خیلی رو عملکرد تاثیر مثبت داره و هم فضای هارد مدیریت میشه و جای خالی الکی پر نمیشه و هم از نوشتن اطلاعات بی خودی بر روی هارد جلوگیری میشه. مثلا همون تنظیم فایر فاکس کش فایر فاکس رو از هارد به رم منتقل میکنه. اگر این تنظیم رو انجام ندی فایر فاکس در هنگام کار دائم رو هارد مینویسه و پاک میکنه که خوب نیست و باید تنظیم بشه ولی وقتی کش رو به رم انتقال بدی هم سرعت فایر فاکس خیلی زیادتر میشه وهم دیگه رو هارد الکی نمینویسه و یا مثلا انتقال پوشه Temp به هارد مکانیکی که هم فضا رو اشغال نکنه و هم الکی رو هارد ننویسه . اینا همش برای حفظ طول عمر مفید هارد است و هر کسی SSD میگیره سریع نباید بزنه به کامپیوتر و کار کنه. کلی تنظیم نیاز داره. بهترین ترکیب استفاده از یک هارد مکانیکی حجم بالا در کنار SSD به عنوان درایو بوت و گیم است !

3.از ریختن برنامهایی که هر چند وقت یک بار استفاده میکنی یا خیلی به ندرت استفاده میکنی بر روی SSD خودداری کن. فضای SSD باید خیلی با درایت استفاده شه. مثلا برای برنامهایی که دائم ازش اسفاده میکنی ! همیشه چیزی در حدود 10% از فضای هارد باید خالی باشه تا به بهترین نحو کار کنه وسرعتش پایین نیاد.

4. در اخر باید بگم که از ریختن برنامه هایی که دائم بر روی هارد مینویسن و با ریختنشون بر روی SSD سرعتشون فرقی نمیکنه خودداری کنید. اینا رو رو درایو هارد مکانیکی برزید به مراتب بهتر است . یک سری برنامها رو SSD فقط سرعت باز شدنشون بهتر میشه ولی اصلا خود عملکرد برنامه فرقی نمیکنه مثل فتوشاپ . سرعت لود برنامه تو SSD بالا میره. ولی مهترین مسئله scratch disk و رم بالا است . اگر scratch disk فتوشاپ رو SSD باشه پدر SSD در میاد چون دائم پر میشه و خالی میشه . تازه ممکنه عملکرد فتوشاپ ضعیفتر بشه که اگر بخوام توضیح بدم یک صفحه میخواد ^^ . تو این مواقع فتوشاپ رو رو SSD بریز و scratch disk رو بزار رو هارد مکانیکی که بسیار ترکیب خوبی میشه !

5. نکته اخر اینکه همیشه از اخرین ورژن درایور AHIC استفاده کن . من خودم وقتی دایور قدیمی از تو CD رو ریختم تمام بند و بساطم به هم ریخت و سرعت SSD اونقدر اومد پایین که مجبور شدم ویندوز رو از نو بریزم !

الان راه حل مشکل شما اینه عزیز :

1.ویندوز رو دوباره نسب کن و حتما یادت باشه از درایور Intel® Rapid Storage Technology از http://downloadcente...el%C2%AE+RST%29 استفاده کنی و جدیدترین ورژن باشه ! نسب این درایور حیاتی است و بدون اون به مشکل میخوری !

2. بعد تو موقع نسب دراورها سرعتت رو چک کن (برنامه نریز . منظورم درایور گرافیک و..... است) . اگر دیدی درست شده سریع یک تست crystal disk برام بزار .

3. این مرحل رو بعد از اینکه سرعت درست شد باید انجام بدی. بعد از نسب ویندوز و ریختن درایورهای خود سیستم و گرافیک و انتی ویروس روی SSD برو به این ادرس http://www.overclock...t-your-ssd.html و تمام تنظیمات رو پیاده کن . بخش ویندوز هم داره .

4. موقع نسب برنامه ها دقت کن طبق همون نکاتی که نوشتم برنامه ها رو بریزی !

انشالله بعد این کار مشکلت رفع و رجوع میشه . همیشه یادت باشه کار با SSD سخت تره چون تکنولوژی جدیدتره و برای استفاده بهینه تنظیمات لازم است تا عمر مفیدش حفظ بشه و تمام این تنظیمات برای گرفتن بالاترین عمر و بهترین عملکرد از SSD است ! البته اینو بهتون بگم که عمر SSD حداقل چیزی در حدود 5 سال است پس نگران نباشید. البته اگر روزی 100 گیگ تو هر 365 روز سال روی هارد بنویسید ممکنه عمرش زودتر به پایان برسه ^^

سرعت نوشتن تو 4k یعنی چی و لطفا یه توضیحی در مولفه های نرم افزار crystal disk بدید

لینک به دیدگاه

سرعت نوشتن تو 4k یعنی چی و لطفا یه توضیحی در مولفه های نرم افزار crystal disk بدید

CrystalDiskMark30.png

Number of Test Runs: تعداد دفعاتی که در حالت ترتیبی برای خواندن و نوشتن تست انجام می شود، میانگین تعداد دفعات مشخص شده به عنوان نتیجه در قسمت Seq نمایش داده می شود

Test Size: حجم فایلی هست که برای تست مورد استفاده قرار می گیرد که برای ابزارهای ذخیره سازی کم سرعت مانند حافظه های USB می توان حجم کمتری را انتخاب نمود

Test Drive: درایوی که برای تست مورد نظر می باشد از این قسمت انتخاب می شود

ALL : با زدن این کلید همه تستها (Seq, 512K, 4K, 4K QD32) به ترتیب انجام می شود

Seq : تست خواندن/نوشتن ترتیبی (اندازه بلاک 1024 کیلوبایت)

512K : تست خواندن/نوشتن تصادفی (اندازه بلاک 512 کیلوبایت)

4K : تست خواندن/نوشتن تصادفی (اندازه بلاک 4 کیلوبایت)

4K QD32: تست خواندن/نوشتن تصادفی (اندازه بلاک 4 کیلوبایت ، Queue Depth = 32 ) برای NCQ&AHCI

لینک به دیدگاه

CrystalDiskMark30.png

Number of Test Runs: تعداد دفعاتی که در حالت ترتیبی برای خواندن و نوشتن تست انجام می شود، میانگین تعداد دفعات مشخص شده به عنوان نتیجه در قسمت Seq نمایش داده می شود

Test Size: حجم فایلی هست که برای تست مورد استفاده قرار می گیرد که برای ابزارهای ذخیره سازی کم سرعت مانند حافظه های USB می توان حجم کمتری را انتخاب نمود

Test Drive: درایوی که برای تست مورد نظر می باشد از این قسمت انتخاب می شود

ALL : با زدن این کلید همه تستها (Seq, 512K, 4K, 4K QD32) به ترتیب انجام می شود

Seq : تست خواندن/نوشتن ترتیبی (اندازه بلاک 1024 کیلوبایت)

512K : تست خواندن/نوشتن تصادفی (اندازه بلاک 512 کیلوبایت)

4K : تست خواندن/نوشتن تصادفی (اندازه بلاک 4 کیلوبایت)

4K QD32: تست خواندن/نوشتن تصادفی (اندازه بلاک 4 کیلوبایت ، Queue Depth = 32 ) برای NCQ&AHCI

خوب دوستمون تقریبا همه چیز رو توضیح دادن و من فقط یک بخش کوچیک بهش اضافه میکنم.

کوچکترین واحد ذخیره سازی روی هارد بلاکهای 4 کیلو بایتی (KB) هستند که با در کنار هم قرار گرفتن تعداد 128 تا از این بلاکها cluster های 512 کیلوبایتی شکل میگیرند . با در کنار هم قرار گرفتن این کلاسترهای 512 کیلوبایتی هم تیکه های بزرکتر مثل1 مگابایت و 2 مگابایت و 4 مگایت و 8 مگابایت ساخته میشوند. برای هارد خواندن از روی تیکه های بزگتر به مراتب راحت تر و سریعتر است و از طرف دیگر خواندن بلاکهای 4 کیلوبایتی و 512 کیلویباتی کند تر انجام میشه. از انجایی که خیلی وقتها فایلها بسیار کم حجم هستند و چند کیلو بایت بیشتر نمیشوند به تنهایی بر روی یک بلاک 4KB ذخیره میشوند. مثلا فایلهای dll و فایلهای اجرایی دیگر که در عملکرد ویندوز کاملا نقش حیاتی دارند . با این اوصاف هر چقدر هارد سرعت بالاتری در خواندن بلاکهای 4KB داشته باشه در هنگام خواندن این بلاکهای کوچک تاخیر کمتری وجود خواهد داشت و سریعتر خوانده میشه ( البته access time هم مهم است). حالا اگر تعداد این بلاکها و فایلهای کوچک خیلی زیاد باشه مسلما تاخیر بیشتر هم خواهد شد. هم هارد HDD و هم هارد SSD از سرعت خواندن خوبی برای بلاکهای بزرگتر برخوردار هستند ولی وقتی کار به بلاکهای کوچکنر میرسه هاردهای مکانیکی به شدت عقب میافتند و سرعت خواندن خیلی کم میشه( زیر 1MB/s ) اینجا SSD واقعا خودنمایی میکنه و علاوه بر سرعت بسیار بالا در خواندن بلاکهای 4KB به دلیل داشتن access time نزدیک به صفر هیچ گونه تاخیر در دسترسی به فایل هم وجود نخواهد داشت. دلیل اصلی تاثیر زیاد SSD در بالا اومدن بسیار سریع و سرعت بخشیدن به سیستم عامل دقیقا همین مساله است

dqwgfrlhf37tqniml192.jpg

این تست از هارد 1 ترابایت سامسونگ F3 گرفته شده که سریعترین هارد مکانیکی موجود است. به سرعت خواندن و نوشتن بر روی بلاکهای 4KB دقت کنید . تفاوت سرعت و عملکرد از یک SSD بسیار پاینتر است و اختلاف سرعت از 1/40 شروع میشه تا 1/100 که واقعا زیاد است.اگر هارد بخواد 1000 تا بلاک 4 KB رو هم زمان بخونه با یک حساب و کتاب ریاضی میبینید که چقدر HDD از SSD عقب میافته و چقدر کندتر عمل خواهد کرد.

Sequential read در جای خود مهم است, ولی 99% فایلهای اجرایی بر روی بلاکهای 4KB ذخیره میشوند و هر چه سرعت خواندن این بلاکها بالاتر باشد به طبع تاثیر بسیار محصوصی بر عملکرد کل سیستم خواهد داشت . به همین دلیل SSD همواره یکی از بهترین راههای ارتقا سرعت و عملکرد کل سیستم است !

دوستان عزیز شرمنده دوباره بحث رو زیاد باز کردم و جزئیات زیاد اضافه کردم ولی میخواستم کاربرای عزیز دقیقا دلیل برتری SSD به HDD رو بدونند.

سوالی بود راحت بپرسید.

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

ممنون از توضیحات کافی که دادیدک

من که چیزه خاصی را توضیح ندادم

فقط اون قسمت قرمز رنگ که توی توضیحات مربوط 4K QD32 آورده ام یعنی چی؟؟ عمق (پهنای) صف 32؟؟

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام دوستان

یکی از دوستان 1 هفته پیش باهم رفتیم یک هارد SSD 64 kingspek از جناب حسینی گرفتیم . اما یک مشکل داره این دوست بنده

کارایی و عملکرد هارد تو XP کم هست ! کپی فایلها به شدت سرعت پایینی داره و بوت ویندوز طول میکشه . با Crystal mark هم تست شده که سرعت خوبه !

مادربوردش حالت AHCI برای ساتا نداره ! مدل مادربردش ASus M2NDH هست که جیپستش Nforce 430 ...

دورستان میتونن راههنمایی کنن ؟

ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوستان

یکی از دوستان 1 هفته پیش باهم رفتیم یک هارد SSD 64 kingspek از جناب حسینی گرفتیم . اما یک مشکل داره این دوست بنده

کارایی و عملکرد هارد تو XP کم هست ! کپی فایلها به شدت سرعت پایینی داره و بوت ویندوز طول میکشه . با Crystal mark هم تست شده که سرعت خوبه !

مادربوردش حالت AHCI برای ساتا نداره ! مدل مادربردش ASus M2NDH هست که جیپستش Nforce 430 ...

دورستان میتونن راههنمایی کنن ؟

ممنون

با درود:

دوست عزیز خسته نباشید.

دقت داشته باشید که Windows XP از دستور TRIM به صورت اتوماتیک پشتیبانی نمی کند و فقط Windows 7 پشتیبانی می کند. ( کلا SSD ها ، به درد ویندوز XP نمی خورد )

برای دریافت اطلاعات بیشتر به CLUB SSD که بنده راه اندازی کردم ، سری بزنید اطلاعات دقیقتر آنجا هست.

لینک زیر.

http://lioncomputer....A7%D8%A8-s-s-d/

با تشکر...

برای مشاهدۀ گل های عجیب و زیبا ! ( از لینک زیر استفاده نماید. )

http://lioncomputer....1031#entry61031

CPU => Intel Corei7 980X

MB => GIGABYTE x58A-UD7 Rev: 1.0

RAM => CORSAIR Dominator GT + FAN 6GB (3 X 2GB) 2000 MHz CL 8-8-8-24

VGA => 2x GIGABYTE GTX 460OC 1GB SLI Rev: 1.0

SSD => A-DATA S596 128GB Buffer 128MB ( Internal-External )( SATA 2 & USB 2 )

ODD => SONY BLU-RAY COMBO BC-5100S

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

FAN => 1x ENERMAX EVEREST

Monitor => LG L1980Q Ultra Slim * Pivot

لینک به دیدگاه

SSD برای مادربردهای قدیمی خیلی پیشنهاد نمیشه دوست عزیز...... یک سری محدودیت تو درایورها و خود مادربرد وجود داره که اذیت میکنه . یادمه یک نفر رو MSI NF520 تست کرد سرعت هارد SSD خیلی پایین بود . بعدش رفت رو یک چیپ 770 تست کرده سرعت عادی شد. کلا سعی کنید همیشه سیستم متعادلی داشته باشید که قطعاتش در سطح هم دیگر باشند . اینطری امکان ایجاد محدودیت از جانب سایر قطعات خیلی پایین میاد.

در ضمن SSD برای ویندوز XP اشتباه است . ویندوز 7 به خوبی برای استفاده از SSD ها بهینه شده و همه قابلیتها از جمله TRIM و ...... به صورت پیش فرض روش هست. شما اگر ویستا هم بریزی باید frimware مخصوص از سایت سازنده SSD بگیری و Frimware SSD رو ارتقا بدی تا TRIM ساپورت کنه !

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...