رفتن به مطلب

دستگاهي براي رفع آلودگي هوا (جائزه )

سعید حسینی
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود دوستان گلم

بنده ميخوام يه سري اطلاعات در مورد دستگاههاي كه تا به الان در مورد الودگي هوا توليد شده بدست بيارم . بيشتر دنبال دستگاههاو وسايلي ميگردم كه كاربرد كوچيكتر داشته باشه مثلا براي وسايل نقيله به كار بره و يا بشه روي اگزوز ماشين نصب كرد و يا مصرف در منزل و يا شخصي بشه استفاده كرد .

به كسانيكه بتونن اين نوع دستگاهها رو معرفي كنن به قيد قرئه يه جائزه ناقابل از طرف ما دارن .

با تشكر :eek:

لینک به دیدگاه

من در مورد سیستم رفع آلایندگی خودرو ها اطلاعات دارم. البته اطلاعات زیاد update نیست ولی تا اونجایی که میدونم هنوز روش ها خیلی تغییر نکرده. شما در چه حد اطلاعات نیاز دارید؟ اگر خیلی فنی می خواهید میتونم از پایان نامه فوق لیسانس خودم براتون یک مقدار مطلب جور کنم.. اگر هم که عمومی تر می خواهید keyword ها رو بگم که خودتون از اینترنت مطلب رو در بیارید.

در حال حاضر روی خودرو ها کتالیست نصب میشه که اصطلاحا میگن three way catalyst

http://en.wikipedia.org/wiki/Catalytic_converter

ویرایش شده توسط maxel134
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من یک قطعه ماشین را معرفی میکنم که نیازی به خریدن آن نیست اما حداقل دوستان این قطعه را از روی ماشین خودشان باز نکنند و جان خود و دیگران را به بازی نگیرند.این قطعه اتومبیل مبدل کاتالیست نام دارد. قطعه یا به عبارتی منبعی است که در خروجی دود موتور ماشین قرار میگیرد.

تقریبا روی تمام ماشینهای جدید ساخت داخل یا خارج قرار دارد و به توصفیه هوای خروجی اگزوز بسیار کمک میکند . یک سری از افراد نادان یا کم توجه برای اینکه ماشین شتاب و سرعت کمی بیشتر پیدا کند این قطعه که باز کردنش بسیار راحت است را باز میکنند.

این قطعه دارای عمر مفید است و بعد از چند سال طبق دستور خوردو ساز باید تعویض شود .که در کشورما نتنها قانونی در مورد اجبار تعویض و یا وجود این قطعه نداریم بلکه اگه شما به یک فروشنده قطعه یدکی اتومبیل مراجعه کنید و بخواهید یک کاتالیست بخرید شما را مسخره میکند و می گوید: همه می روند کاتالیست را در میارند شما می خواهید عوضش کنید و بعدش00020468.gif

که در واقع باید خون گریه کرد که داریم با دست خودمان همین دیگر را به کشتن میدهیم00020461.gif

اما در مورد نحوه کار کاتالیست توجه شما را به این تصاویر جلب میکنم:

post-4158-092124400 1293976396_thumb.jpg

اینهم توضیحی در مورد آلودگی گازهای خروجی از اگزوز در صورت نبودن کاتالیزور:

مونوکسید کربن CO : مونوکسید کربن حتی در غلظت های کم بسیار خطر ناک است این گاز بو یا طعم ندارد و بی رنگ است و اگر شخصی گاز مونوکسید کربن استنشاق کند این گاز با گلبول های قرمز خون او ترکیب می شود و امکان حمل اکسیژن را از آن می گیرد و جذب بدن می شود و منجر به مرگش می شود.

اکسید های نیتروژن NOX : در هنگام خروج از موتور بی رنگ و بی بو هستند اما به محض ورود به جو و مخلوط شدن با مقدار بیشتر اکسیژن اکسید هایی از درجه بالاتر تشکیل می دهند که به رنگ قهوه ای مایل به سرخ اند و بوی تند و گزنده ای دارد این گاز در صورت استنشاق به دستگاه تنفس آسیب می رساند و وقتی با بخار آب ترکیب شود اسید نیتریک تشکیل می دهد که به نای و ریه ها آسیب می رساند

هیدروکربن های نسوخته HC : چندین نوع هیدرو کربن با دود از موتور خارج می شود که در حقیقت سوخت نیم سوخته یا نسوخته اند وقتی این هیدرو کربن ها با هوا مخلوط می شوند به تشکیل مه دوده کمک می کنند و اعتقاد بر این است که این هیدرو کربن ها ممکن است سرطان زا نیز باشند

این هم جدولی در مورد تاثیر کاتالیست در کم کردن آلایندهای خروجی از اگزوز که بسیار قابل توجه است:

post-4158-042812900 1293976761_thumb.jpg

البته من مثل آقایmaxel 134تحصیلات اکادمیک در این مورد نداریم بلکه اطلاعات اینترنت و تجربه شخصی خودم بوده اگه ایشون می بینند جایی من اشتباه کردم بفرمایند تا تصحیح کنم.

ویرایش شده توسط nightkiler
لینک به دیدگاه

ممنونم دوستان گلم

كاتاليزور رو ميدونم دوستان منظورم اينه كه با وجود اين كاتليزور باز هم الودگي بوجود مياد كه باعث ميشه هواي تهران به طور مثال اينطور الوده بشه . حالا ميخوام بدونم كه ايا وسيله ساخته شده كه بشه به صورت شخصي نفر حمل كنه و يا به انتهاي اگزوز ماشين نصب كنه تا مشكل كمتر بشه ؟ اگر دوست داشتيد بيشتر توضيح ميدم

لینک به دیدگاه

ممنونم دوستان گلم

كاتاليزور رو ميدونم دوستان منظورم اينه كه با وجود اين كاتليزور باز هم الودگي بوجود مياد كه باعث ميشه هواي تهران به طور مثال اينطور الوده بشه . حالا ميخوام بدونم كه ايا وسيله ساخته شده كه بشه به صورت شخصي نفر حمل كنه و يا به انتهاي اگزوز ماشين نصب كنه تا مشكل كمتر بشه ؟ اگر دوست داشتيد بيشتر توضيح ميدم

من یکبار چنین وسیله ای رو در نمایشگاه خودرو دیدم که برروی یک اتومبیل ولوو نصب کرده بودند. ولی هیچوقت مشابه اون رو جای دیگری ندیدم و فکر میکنم اصولا کاربردی نداشته باشه. دلیلش هم این است که کاتالیزور های خودرو باید تا حدود 350 درجه سانتی گراد گرم بشوند تا واکنش های شیمیایی آغاز شوند. به همین دلیل در تمامی خودرو های جدید کاتالیست در نزدیکترین نقطه به موتور قرار می گیرند تا هم سریعا گرم بشوند و همچنین به دلیل دمای بالاتر ، راندمان بهتری داشته باشند. اما در صورتی که شما بخواهید یک چنین مبدلی رو در نقطه اتهایی اگزوز قرار بدید ، بدلیل پایین بودن دما ، عملا هیچگونه کارایی نخواهد داشت.

من برای اطمینان باز هم سرچ میکنم تا ببینم راهکار جدیدی برای این مورد پیدا شده یا نه. اگر هم باشه مبدل کاتالیستی نیست . احتمال داره که DPF (diesel Prticulate Fliter) باشه که برای فیلتر کردن هیدرو کربن های نسوخته و ذرات معلق در دود باشه.

لینک به دیدگاه

من یکبار چنین وسیله ای رو در نمایشگاه خودرو دیدم که برروی یک اتومبیل ولوو نصب کرده بودند. ولی هیچوقت مشابه اون رو جای دیگری ندیدم و فکر میکنم اصولا کاربردی نداشته باشه. دلیلش هم این است که کاتالیزور های خودرو باید تا حدود 350 درجه سانتی گراد گرم بشوند تا واکنش های شیمیایی آغاز شوند. به همین دلیل در تمامی خودرو های جدید کاتالیست در نزدیکترین نقطه به موتور قرار می گیرند تا هم سریعا گرم بشوند و همچنین به دلیل دمای بالاتر ، راندمان بهتری داشته باشند. اما در صورتی که شما بخواهید یک چنین مبدلی رو در نقطه اتهایی اگزوز قرار بدید ، بدلیل پایین بودن دما ، عملا هیچگونه کارایی نخواهد داشت.

من برای اطمینان باز هم سرچ میکنم تا ببینم راهکار جدیدی برای این مورد پیدا شده یا نه. اگر هم باشه مبدل کاتالیستی نیست . احتمال داره که DPF (diesel Prticulate Fliter) باشه که برای فیلتر کردن هیدرو کربن های نسوخته و ذرات معلق در دود باشه.

ممنونم دوست گلم

وسيله مد نظر من هستش كه كوچيك باشه و كاربردي حتما نميخوام كه براي اتوموبيل باشه ولي اگر چيزي هست براي اتوموبيل كه بشه روش نسب كرد عاليه و اگر چيزي هم هستش كه به هر شخصي براي خودش به عنوان يك عابر در خيابانهاي تهران بتونه استفاده بكنه عاليتره

لینک به دیدگاه

ممنونم دوست گلم

وسيله مد نظر من هستش كه كوچيك باشه و كاربردي حتما نميخوام كه براي اتوموبيل باشه ولي اگر چيزي هست براي اتوموبيل كه بشه روش نسب كرد عاليه و اگر چيزي هم هستش كه به هر شخصي براي خودش به عنوان يك عابر در خيابانهاي تهران بتونه استفاده بكنه عاليتره

والا در این مورد اطلاعی ندارم.

ولی فکر کنم بهترین راه اینه ازکه این تهران فرار کنیم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنونم دوستان گلم

آقای حسینی اگر شما هدفتان را از پرسیدن این سوال مشخص می کردید بهتر بود چون آلودگی هوا یک مشکل مشترک و راه حل آن نیز گروهی است بر فرض هم یک سازنده یک فیلتر هوای خروجی اگزوز با مثلا تکنولوژی نانو تولید کرد (که نیاز به دمای بالا نداشته باشه)و بر فرض قیمت 100دلار داره چند نفر با نبودن اجبار در سرتاسر دنیا این محصول را میخرند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!تولیدکننده های خودرو باید سعی کنند اصلا آلودگی تولید نکنند.و اگه قرار باشه فیلتری هم نصب بشه مثل کاتالیزور خود کارخانه نصب میکنه اما همین طور که عرض کردم تا قوانین جامعی نباشد کاری از پیش نمیرود .

البته برای داخل ماشین و مصرف شخصی فیلترهایی مثل این مورد وجود دارد

http://www.fellertechnology.com/?p=50

(البته من نمیدانم تا چه حد کارایی دارد)

یا مدلهایی از فیلتر های تصفیه هوای خانگی را شرکت مادیران وارد میکند که حتما خود شما اطلاع دارید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود.
راستش درست نگرفتم چی میخواهید ولی باسه تصفیه ی هوای همراه دستگاه ANDREW هستش
اینم لینکش : دستگاه تصفیه ی هوای همراه
امیدوارم به درد بخوره.
در مورد اگزوز هم هرچی باشه فکر نمیکنم بشه پشت اگزوز متصل کرد چون با توجه به فشار و مقدار بسیار زیاد هوای خروجی مخصوصا در موقع گاز دادن خودرو نمیتونه از یه دستگاه کوچک عبور کنه و تصفیه بشه.
شاید همون دستگاه رو بشه پیشرفته ترش رو هم پیدا کرد :

oro-alodegi12.jpg

ویرایش شده توسط Mahyar_Curious
لینک به دیدگاه

اول اينكه دوستمون در مورد هدفم مطرح كردن كه چيه ؟

هدف بنده يك كمك به خودم و مردم هستش و ميخوام اگر چنين چيزي ساخته شده بياريم و به مردم كمك كنيم . و ما هم در كنارش سودي ببريم اين كار هم سود مالي داره و هم معنوي .

ANDREW چنين چيزي كه محمد جان لينكش رو گذاشتن مد نظرم هستش كه من نديده بودم ولي حالا ميخوام بدونم كه اين كالا و وسيله چقدر كارايي ميتونه داشته باشه . اينرو اگر دوستان تحقيق كنن و يا وسايلي از اين قبيل كه عالي ميشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این دستگاه که دوستمان معرفی کردند دستگاه جالبی است اما باید توجه کرد استفاده مداوم از دستگاه های تولید یون منفی خودش میتواند تولید مشکل در افراد حساس به گاز اوزون بکنه چون این دستگاه ها تولید گاز اوزون دارند این هم چند نمونه از این دستگاه ها و این دستگاه ها در واقع هوا را فیلتر نمیکنند و فیلتری هم ندارند فقط تولید کننده یون منفی و رطوبت دارند و بیشتر به درد افرادی میخورد که آلرژی دارند

http://www.healthy-house.co.uk/products/pyramid_ioniser.php

http://www.healthy-house.co.uk/products/a300_air_tamer_travel_ionic_air_purifier.php

http://www.healthy-house.co.uk/products/a400_air_tamer_car_ionic_air_purifier.php

http://www.tehrankala.com/----100--p-853.html

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...