رفتن به مطلب

نظرتون در مورد این مادربرد سوخته چیه

m.shabani
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

سلام دوستان

یه مادربرد ایسوس هست که طبق شکل زیر بخشی از برد سوخته

خیلی دوست دارم نظر دوستان عزیز بخصوص صاحب نظران رو بدونم

ممنون

مادرربد p5b

45267839813079556870.jpg

44075405366210769609.jpg

00625439299398594210.jpg

78595322542595991560.jpg

ویرایش شده توسط otello
لینک به دیدگاه

احتمالا رگولاتور های 3.2 ولت smd که در این محل قرار داره ، بر اثر جریان خیلی بالا یا نقص خود رگولاتور بسیار داغ شده و باعث سوختگی موعی در مادربرد شده. همین سوختگی باعث اتصلای مدار های دیگر به همیدگه و در تنیجه آتش سوزی مشخص شده در عکس های بالا شده. قاعدتا چنین سوختگی خیلی بو راه می اندازه. جالب است که صاحب دستگاه مدت زمان زیادی فرصت داشته که پاور رو از برق جدا کنه ولی اینکار انجام نشده!!!!:mad:

لینک به دیدگاه

=D> @};- @};-

به قول آمریکایی ها WOW !!!

من برد ترکیده زیاد دیدم ولی این یکی ، ... WOW !!!

این چیزی که من دارم می بینم ...

دلیل این اتفاق رو 100% نمی دونم ولی PCB کاملاً سوراخ شده و احتمال نمی دم کار ولتاژی بین 2 تا 12 ولت باشه ، عمق فاجعه خیلی زیاده . محل بروز حادثه خیلی نزدیک به 24 پین تغذیه برد هستش . اگه بخوایم طبق شواهد جلو بریم دقیقاً نزدیک پین های 1 (نارنجی +3.3 ولت) و 2 (نارنجی +3.3 ولت) و 13 (نارنجی +3.3 ولت) و 14 (آبی -12 ولت) این اتفاق افتاده .

SB این برد خیلی داغ می کنه اما 99% نمی تونه کار اون کوچولو باشه!!!

atx-connector-20-24pin.jpeg

خوب اولین فرضیه اینه که یه عاملی باعث بروز شورت سیرکت (اتصال کوتاه) روی PCB شده (مثلاً یه تیکه فلز رسانا) و در ادامه شد آنچه شد ...

دومین فرضیه می تونه اشکال از سوی PSU باشه، که بجای اینکه ولتاژ 3 تا 12 ولت رو بسوی برد هدایت کنه به دلایلی ولتاژ خیلی بیشتر رو به سمت برد هدایت کرده .(چون این چیزی که من می بینم کاملاً برد و 24 پین رو آب کرده)

سومین فرضیه اینکه صاحب این برد با یک فندک پرقدرت (از این اتمی ها) برد رو سوزونده که زیاد با عقل ناقص بنده جور در نمیاد ;) =D> . اگه به پرت IDE دقت کنیم می بینیم که تا قسمت ها پایینی درگاه IDE بشکلی عجیب سوخته ، این در حالیه که PCB توی اون ناحیه سالمه . شاید 24 پین آب شده و ریخته اونجا !!! شاید ...

آدم یاد 405 هایی که آتیش می گرفتن می افته :mad: .

چیزایی که بالا گفتم فقط بر مبنای حدسیات من بود.

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

"سومین فرضیه اینکه صاحب این برد با یک فندک پرقدرت (از این اتمی ها) برد رو سوزونده که زیاد با عقل ناقص بنده جور در نمیاد ;) =D> . اگه به پرت IDE دقت کنیم می بینیم که تا قسمت ها پایینی درگاه IDE بشکلی عجیب سوخته ، این در حالیه که PCB توی اون ناحیه سالمه . شاید 24 پین آب شده و ریخته اونجا !!! شاید ..."

سلام آقا پوریا.

خداییش این دلیل سوم منطقی تر هستش. چون با این حالتیکه برد سوخته نشان میده که زمان زیادی اتصالی در مدارات طول کشییده که تو این فاصله حتی ممکنه فیوز پاور هم بسوزه و جریان برق قطع بشه. دقیقا برد رو با یدونه از این فندک خفن ها سوزوندن:mad:=D>

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خوب اینکه خیلی تابلو هست که مین بورد با یه وسیله سوزانده شده. چونکه هر اتصال کوتاهی یا هر فرض دیگه ای هم باشه دیگه پلاستیک روی پرت IDE رو که اب نمیکنهOh%20Go%20On.gif هونجا اصلا چی وجود داشته که بخواد آب بشه ؟Oh%20Go%20On.gif

تازه اگه بگیم از ولتاژ و اینا باشه قبل از اینکه گسترش پیدا کنه از همون منطقه ی اتصالات مسی مین بورد آب میشه و جریان قطع میشه.

من یادمه یه مین ازراک داشتم تو قسمت اتصال فیش ها پاور و ریست اتصال کوتاه ایجاد کردم که سریع تمام سیم های مسی داخلی مین بورد سوخت و مین مرحوم شد. یا یه هارد ساتای خراب داشتم تودستم بود تابه پاور وصل کردم تمام سیمهای اون فیش تا داخل پاور سوخت.(دستم هم سوخت :mad: ) پس میشه نتیجه گرفت قبل از اینکه بخواد اون قسمت بسوزه خود سیم های پاور باید داغ بشه و روکشش آبشه.

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

خوب اینکه خیلی تابلو هست که مین بورد با یه وسیله سوزانده شده. چونکه هر اتصال کوتاهی یا هر فرض دیگه ای هم باشه دیگه پلاستیک روی پرت IDE رو که اب نمیکنهOh%20Go%20On.gif هونجا اصلا چی وجود داشته که بخواد آب بشه ؟Oh%20Go%20On.gif

تازه اگه بگیم از ولتاژ و اینا باشه قبل از اینکه گسترش پیدا کنه از همون منطقه ی اتصالات مسی مین بورد آب میشه و جریان قطع میشه.

من یادمه یه مین ازراک داشتم تو قسمت اتصال فیش ها پاور و ریست اتصال کوتاه ایجاد کردم که سریع تمام سیم های مسی داخلی مین بورد سوخت و مین مرحوم شد. یا یه هارد ساتای خراب داشتم تودستم بود تابه پاور وصل کردم تمام سیمهای اون فیش تا داخل پاور سوخت.(دستم هم سوخت =D> ) پس میشه نتیجه گرفت قبل از اینکه بخواد اون قسمت بسوزه خود سیم های پاور باید داغ بشه و روکشش آبشه.

آقا ترو خدا اینقدر به این فرضیات من دامن نزنید ، من عقل درست حسابی ندارم ;) بعضی وقت ها یه چیزایی می گم =D> :mad:?

من نمی دونم چرا یه حس غریبی در رابطه با این عکس دارم . از دوست خوبمون جناب otello می خوام راجع به این عکس ها بیشتر توضیح بدن .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من یادمه یه مین ازراک داشتم تو قسمت اتصال فیش ها پاور و ریست اتصال کوتاه ایجاد کردم که سریع تمام سیم های مسی داخلی مین بورد سوخت و مین مرحوم شد. یا یه هارد ساتای خراب داشتم تودستم بود تابه پاور وصل کردم تمام سیمهای اون فیش تا داخل پاور سوخت.(دستم هم سوخت :mad: ) پس میشه نتیجه گرفت قبل از اینکه بخواد اون قسمت بسوزه خود سیم های پاور باید داغ بشه و روکشش آبشه.

سلام دوستان

خوب اگه مین توسط یه وسیله سوزونده بشه اینطوری نمیشه فرض کن یه فندک گرفتی زیرش و برد رو سوزوندی دود حاصل از سوختن به سمت بالا حرکت میکنه

اما عکس زیر رو نگاه کن

37179610862071021618.jpg

مادربرد تو کیس بوده و هنگام سوختن دود حاصله به سمت بالا رفته

حالا عکس پائین رو ببینید

56276289054461427156.jpg

خوب وقتی میسوخته پلاستیکای آب شده پایه رم به روی پورت IDE ریخته و اون رو آب کرده که کاملا مشهوده

تنها ریگلاتور اون محدوده هم با رنگ سبز مشخص کردم که از مرکز آتش سوزی فاصله داره

ویرایش شده توسط otello
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

=D> @};- @};-

به قول آمریکایی ها WOW !!!

من برد ترکیده زیاد دیدم ولی این یکی ، ... WOW !!!

این چیزی که من دارم می بینم ...

دلیل این اتفاق رو 100% نمی دونم ولی PCB کاملاً سوراخ شده و احتمال نمی دم کار ولتاژی بین 2 تا 12 ولت باشه ، عمق فاجعه خیلی زیاده . محل بروز حادثه خیلی نزدیک به 24 پین تغذیه برد هستش . اگه بخوایم طبق شواهد جلو بریم دقیقاً نزدیک پین های 1 (نارنجی +3.3 ولت) و 2 (نارنجی +3.3 ولت) و 13 (نارنجی +3.3 ولت) و 14 (آبی -12 ولت) این اتفاق افتاده .

SB این برد خیلی داغ می کنه اما 99% نمی تونه کار اون کوچولو باشه!!!

atx-connector-20-24pin.jpeg

خوب اولین فرضیه اینه که یه عاملی باعث بروز شورت سیرکت (اتصال کوتاه) روی PCB شده (مثلاً یه تیکه فلز رسانا) و در ادامه شد آنچه شد ...

دومین فرضیه می تونه اشکال از سوی PSU باشه، که بجای اینکه ولتاژ 3 تا 12 ولت رو بسوی برد هدایت کنه به دلایلی ولتاژ خیلی بیشتر رو به سمت برد هدایت کرده .(چون این چیزی که من می بینم کاملاً برد و 24 پین رو آب کرده)

سومین فرضیه اینکه صاحب این برد با یک فندک پرقدرت (از این اتمی ها) برد رو سوزونده که زیاد با عقل ناقص بنده جور در نمیاد ;) =D> . اگه به پرت IDE دقت کنیم می بینیم که تا قسمت ها پایینی درگاه IDE بشکلی عجیب سوخته ، این در حالیه که PCB توی اون ناحیه سالمه . شاید 24 پین آب شده و ریخته اونجا !!! شاید ...

آدم یاد 405 هایی که آتیش می گرفتن می افته :mad: .

چیزایی که بالا گفتم فقط بر مبنای حدسیات من بود.

خوب پوریا جان ما اونجا یه 3.3 ولت داریم که بیشتر آمپر هم تو پاور مربوط به این ولتاژ میشه یعنی تو این پاور 25 آمپر پس پاور میتونه 25 آمپر رو تحمل کنه

تو پاور هم دو بخش داریم بخش 220 ولت و یه بخش هم که ولتاژهای خروجی هست

خوب هیچ اتصالی تو بخش 220 بوجود نیومده شاید هنوز هم فیوز سالم باشد

خوب پاور هم که هیچ کدوم از پروتکشن های ایمنی رو نداره

لینک به دیدگاه

درود . مرسی از اینکه توضیحات اضافه ای در رابطه با این برد دادید.

ببینید ، بنده می گم این آتش سوزی در ناحیه مستطیل سبز رنگ اتفاق افتاده . حرارتی داشته که PCB رو سوراخ کرده و قسمت بالایی درگاه IDE رو آب کرده(فلش زرد رنگ و مستطیل آبی رنگ) و بخشی از اسلات رم رو هم آب کرده ولی سیم های 24 پین PSU که از بقیه به محل آنش سوزی نزدیک ترند و مقاومت کمتری نسبت به بقیه دارند ، حتی روکششون هم آب نشده ؟!!!

این مسئله یک کم از دیدگاه من غیر معمول هستش .

41027167843430176846.jpg

آزمایشی رو که عرض می کنم انجام بدید . در حالی که سیستمتون روشن هستش ، کابل 24 پین رو بکشید !!! اتفاقی که می افته این هستش که هم سیستم و هم PSU خاموش خواهند شد .

حال علت روشن بودن PSU رو بررسی می کنیم . همونطور که می دونید با ارتباط سیم سبز به مشکی (PS-On به COM) پاور در وضعیت شروع به کار قرار می گیره . برای امتحان یک تکه سیم بردارید ، پرت 24 پین رو از برد بیرون بکشید و اتصال کوتاه بین سیم سبز و یکی از مشکی ها برقرار کنید . خوب سیم سبز پین 16 هستش و خیلی به محل حادثه نزدیک هست احتمال اینکه چنین حادثه ای اتفاق بیوفته و ارتباط بین برد با PSU در مراحل ابتدایی حادثه قطع نشه خیلی پایین هستش ، ولی بازهم احتمالش هست .

به هیچ عنوان نمی خوام عکس ها رو زیر سوال ببرم ، می گم که با عقل بنده جور در نمی یاد .

اگه امکانش هست بازم توضیح بدید که چه جوری اینجوری شد و آیا برد برای خودتون هست ؟ داخل برنامه خاصی بودید ؟ نوع پاورتون رو ذکر کنید !!!

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

خداییش تو عمرم زیاد مادربرد سوزوندم ولی شما مادربرد رو نسوزوندین آتیشش زدین!

ی سر میبردیش گارانتی ببینی واکنششون چیه :mad:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

داشتید این خازنه رو ارو کلاک میکردید ؟ =D> :mad: Oh%20Go%20On.gif (شوخی )

یه سوال مین بورد رو سیستم خودتون بوده ؟ خودتون شاهد سوختنش بودید ؟

بعد یه فرضیه دیگه میگیم پورت IDE و پایه ی اسلات رم سوختن و مشتعل شده حالا یه سوال پیش میاد که چی باعث مشتعل شدنش شده ؟ باید یه قطه ای اونجا باشه که اونقد گرما تولید کنه که موجب آتشسوزی بشه . فکر کنم اگه یه دونه از این مشعل ها که باسه ایزوگام هست رو برداره یه 5 ثانیه باید نگه داری تا این اتشسوزی شروع بشه ؟ ;)

لینک به دیدگاه

پاور ميتونه باعث سوختگي سوكت 24 پين و اطرافش بشه ولي اين حد كمي خارج از ذهنه . انگار 20 دقيقه زير هيتر بوده :mad:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

داشتید این خازنه رو ارو کلاک میکردید ؟ =D> :mad: Oh%20Go%20On.gif (شوخی )

یه سوال مین بورد رو سیستم خودتون بوده ؟ خودتون شاهد سوختنش بودید ؟

بعد یه فرضیه دیگه میگیم پورت IDE و پایه ی اسلات رم سوختن و مشتعل شده حالا یه سوال پیش میاد که چی باعث مشتعل شدنش شده ؟ باید یه قطه ای اونجا باشه که اونقد گرما تولید کنه که موجب آتشسوزی بشه . فکر کنم اگه یه دونه از این مشعل ها که باسه ایزوگام هست رو برداره یه 5 ثانیه باید نگه داری تا این اتشسوزی شروع بشه ؟ ;) باز ک

سلام و عرض ادب

نه این سیستم مال من نیست

این رو یکی از دوستانم بهم داده و توی یک کیس بوده و ایشون هم نمیدونه چه اتفاقی برای این مادربرد افتاده من 2 روز دارم فکر میکنم که برای این مادربرد چه اتفاقی افتاده

اخر تصمیم گرفتم با دوستان عزیزم اینجا همفکری کنم فقط برای روشن شدن قضیه همین

من خودم فکر کردم که درب پشتی کیس رو یکی باز کرده و از پشت اینو آتیش زده ولی با چی نمیدونم

در مورد مشعل ایزو گام هم نمیشه چون مشعل ایزوگام 20 سانت محدوده آتیش داره ولی این تو یه نقطه هست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پاور ميتونه باعث سوختگي سوكت 24 پين و اطرافش بشه ولي اين حد كمي خارج از ذهنه . انگار 20 دقيقه زير هيتر بوده :mad:

منم تا حدودی با این قضیه موافقم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام و عرض ادب

نه این سیستم مال من نیست

این رو یکی از دوستانم بهم داده و توی یک کیس بوده و ایشون هم نمیدونه چه اتفاقی برای این مادربرد افتاده من 2 روز دارم فکر میکنم که برای این مادربرد چه اتفاقی افتاده

من خودم فکر کردم که درب پشتی کیس رو یکی باز کرده و از پشت اینو آتیش زده ولی با چی نمیدونم

در مورد مشعل ایزو گام هم نمیشه چون مشعل ایزوگام 20 سانت محدوده آتیش داره ولی این تو یه نقطه هست

یا این فندک اتمی ها

لینک به دیدگاه

otello عزیز

یکی از دلیل ها می تونه این باشه که دوستتون وقت زیادی پای کامپیوتر صرف می کرده. احتمالا هم به توصیه های پدر و مادرشون در این که کمتر پای کامپیوتر بنشینه گوش نکرده. در نهایت هم خانواده محترمشون با یدونه از این فندک خفن ها ، این بلا را یه سر motherboard آوردن:mad:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام و عرض ادب

نه این سیستم مال من نیست

شوخی گفتم مشعل رو چرا باور کردید. ;) :mad:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

otello عزیز

یکی از دلیل ها می تونه این باشه که دوستتون وقت زیادی پای کامپیوتر صرف می کرده. احتمالا هم به توصیه های پدر و مادرشون در این که کمتر پای کامپیوتر بنشینه گوش نکرده. در نهایت هم خانواده محترمشون با یدونه از این فندک خفن ها ، این بلا را یه سر motherboard آوردن:mad:

برای از بین بردن یه کامپیوتر راههای بهتری هم هست ;)

فقط یه نکته اینه واقعا آدمی هست که اینقدر حماقت کنه و یه برد رو اینجوری بسوزونه

من الان یه تست میگیرم با فندک اتمی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

شوخی گفتم مشعل رو چرا باور کردید. ;) :mad:

یک کم زود باورم دیگه

نظر همه دوستان قبوله حالا مشعل یا فندک

لینک به دیدگاه

یک کم زود باورم دیگه

نظر همه دوستان قبوله حالا مشعل یا فندک

فندک با کلاس تره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نتیجه تستفندک بعد از 2 دقیقه

خدائیش لب و لوچه فندک دیگه خیلی داغ شد

68372332220876011052.jpg

83830061339223474872.jpg

53347512008057329442.jpg

02640272923045237739.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نتیجه تستفندک بعد از 2 دقیقه

خدائیش لب و لوچه فندک دیگه خیلی داغ شد

68372332220876011052.jpg

83830061339223474872.jpg

53347512008057329442.jpg

02640272923045237739.jpg

موضوع کاراگاهی شده مرحوم شرلوک رو احضار کنیم ببینیم چیکار میکنه :mad:

لینک به دیدگاه

حوضچه قلع هم ميتونه اين بلا رو سر مادربرد بياره اگر درجش بالا باشه

لینک به دیدگاه

درود به همه دوستان

من تو عمرم زیاد برد سوزوندم ولی اینطوریشو ندیده بودم تا حالا :mad: مگه تو مدارت قدرت که عمق سوختگی تقریبا همینطوریه تو یه برد حتی اگه بهش 220 ولت هم وصل کنید همچین اتفاقی نمیفته تو برد یه صدای انفجار میاد و مدار از یه جایی فوری قطع میشه اگه به آتش سوزی مثله این عکس ها برسه کل برد میسوزه نه یه بخشی ازاون از طرفی از همه مهمتر اینه که از شکل خازن ها معلومه که این برد آتیش گرفته و آتیش کنترل شده چون اگه خازن رو تو اون دما بزارید منجر میشه و حالت طبیعی و ظاهریشو از دست میده که میتونید امتحان کنید ولی تو عکس شکل ظاهری خازن تغییر نکرده فقط سیاه شده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود به همه دوستان

من تو عمرم زیاد برد سوزوندم ولی اینطوریشو ندیده بودم تا حالا :mad: مگه تو مدارت قدرت که عمق سوختگی تقریبا همینطوریه تو یه برد حتی اگه بهش 220 ولت هم وصل کنید همچین اتفاقی نمیفته تو برد یه صدای انفجار میاد و مدار از یه جایی فوری قطع میشه اگه به آتش سوزی مثله این عکس ها برسه کل برد میسوزه نه یه بخشی ازاون از طرفی از همه مهمتر اینه که از شکل خازن ها معلومه که این برد آتیش گرفته و آتیش کنترل شده چون اگه خازن رو تو اون دما بزارید منجر میشه و حالت طبیعی و ظاهریشو از دست میده که میتونید امتحان کنید ولی تو عکس شکل ظاهری خازن تغییر نکرده فقط سیاه شده

آقا رضا

به نظر من کلا سوختگی بوسیله یک وسیله (فندک یا....) احتمالش کمه

من فکر میکنم اتصال تو سوکت 24 پین در بخش 3.3 خوب نبوده و یه مقاومت بوجود اومده خوب این میتونه یه گرما به حد ذوب شدن بوجود بیاره و بتدریج برد رو بسوزنه طبق گفته شما دقیقا هنوز خازن سالمه

مرحله بعدی میخام پاور رو باز کنم ببینم چه اتفاقی برای پاور افتاده

البته هنوز یکسال از گارانتی پاور مونده ولی خوب مطمئنم که هیچ شرکتی قبول نمیکنه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...