رفتن به مطلب

Allocation unit size چیست؟

ATER
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان خسته نباشید.

من هر وقت میخواتسم درایوی رو Format کنم یا فلشی رو Format کنم این گزینه همیشه بود و من هم نمیدونستم چیه.

flash-drive-allocation-unit-size.jpg

دوستان این دقیقا چی هست ؟

اگر عدد پیش فرض رو تغیر بدم صدمه ای به فلش یا هارد وارد میشه؟

افزایش یا کاهشش در راندمان تاثیر داره؟

لینک به دیدگاه

سلام دوستان خسته نباشید.

من هر وقت میخواتسم درایوی رو Format کنم یا فلشی رو Format کنم این گزینه همیشه بود و من هم نمیدونستم چیه.

flash-drive-allocation-unit-size.jpg

دوستان این دقیقا چی هست ؟

اگر عدد پیش فرض رو تغیر بدم صدمه ای به فلش یا هارد وارد میشه؟

افزایش یا کاهشش در راندمان تاثیر داره؟

دوست گرامی این حجم بلوک های ترانزیستور حافظه فلش هستش و برای هارد حجم سکتور ها . هر چه قدر این عدد بزرگ تر باشه اگر مشکلی پیش بیاد احتمال خراب شدن اطلاعات بیشتر میشه و هر چه قدر کوچک باشه بهتره اما بهتره سایر دیفالت خود فلش قرار دهید .

Sent from my GT-S6312 using Tapatalk

ویرایش شده توسط Mohammad Ali X
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوست گرامی ،

این مورد مستقیم بر میگرده به فایل سیستم . هر فایل سیستمی اسم و مسیر فایل ها رو در یک جدول مشخص نگه داری میکنه و اطلاعات داخل اون فایل رو درون بلاک هایی که اینجا به نام Allocation unit size میشناسیم قرار میده اینجوری دیگه لازم نیست وقتی درایوی رو باز میکنیم سیستم عامل کل اطلاعات درایو رو بخونه تا به ما دسته بندی پوشه ها و نام فایل ها رو بده فقط کافیه که اطلاعات اون جدول رو که در جای مشخصی از دیسک قرار داره بخونه . به علاوه یکسری فواید دیگه که میتونید اینجا مطالعه نمایید : https://en.wikipedia.org/wiki/File_system

دلیل اینکه درایو رو فرمت میکنیم دقیقا همین هست و الا داخل درایو خام هم میشه اطلاعات ریخت ولی پیدا کردنشون کار حضرت فیله :laughing: (اساس کار برنامه های ریکاوری فایل همینه ، وقتی ما یک فایل رو از دیسک پاک میکنیم در حقیقت فقط داره نام و مسیرش از جدول فایل ها حذف میشه اما اطلاعاتش هنوز روی دیسک باقی هست وقتی روی دیسک اطلاعاتی نوشته میشه جایگزین این اطلاعات گندیده خواهند شد )

به فرض مثال اگه یک فایل داری به نام example.jpg با حجم 480 کیلو بایت و Allocation unit size رو 64 کیلوبایت انتخاب کرده باشید فایل سیستم اون فایل رو توی 480/64 مساویه 7.5 تا بلاک بزاره از اونجا که نصفه بلاک نداریم اون رو توی 8 تا بلاک میزاره و اون آخریه خالی داره .

موقع خوندن و یا نوشتن فایل سیستم بلاک به بلاک عمل میکنه یعنی کوچکترین واحد تغیرش روی دیسک همین بلاک هست .

عکس زیر هم دلیلش همین نیمه پر موندن بعضی بلاک هاست :

که اگه این پروپرتیس رو روی فولدر ها بگیرید چون داخلش تعداد زیادی فایل هست برای هر فایل رو محاسبه میکنه . این تفاوت بسیار محسوس خواهد بود .

2011-12-16_020938.png?2724

ویرایش شده توسط Mahyar Curious
لینک به دیدگاه

آتر جان،

توضیح کاملی رو آقا مهیار عزیز فرمودند. در این مورد من تنها اطلاعاتی که دارم اینه. در مورد هارد دیسک، پیشنهاد شده هر سایز Allocation روی یک پارتیشن قرار میدی، روی بقیه پارتیشن ها بهتره هم همون سایز باشه. مثلا" من تمام پارتیشن هام روی یک هارد دیسک 64K هست.

مورد بعدی در مورد فلش مموری هاست، که بهتره همون Default Allocation Size باشه.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

آتر جان،

توضیح کاملی رو آقا مهیار عزیز فرمودند. در این مورد من تنها اطلاعاتی که دارم اینه. در مورد هارد دیسک، پیشنهاد شده هر سایز Allocation روی یک پارتیشن قرار میدی، روی بقیه پارتیشن ها بهتره هم همون سایز باشه. مثلا" من تمام پارتیشن هام روی یک هارد دیسک 64K هست.

مورد بعدی در مورد فلش مموری هاست، که بهتره همون Default Allocation Size باشه.

تقریبا گیج شدم.

تقریبا کارش مسیریابی فایل ها درون درایو ها هست. درسته ؟

ولی سوال من الان اینه وقتی یه هارد یه ترا یا دو ترا دارم میخوام پارتیشن بندی کنم یا فرومت کنم از کجا بدونم زمان فرمت کردن روی چه عدید باید قرار بدم؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تقریبا گیج شدم.

تقریبا کارش مسیریابی فایل ها درون درایو ها هست. درسته ؟

ولی سوال من الان اینه وقتی یه هارد یه ترا یا دو ترا دارم میخوام پارتیشن بندی کنم یا فرومت کنم از کجا بدونم زمان فرمت کردن روی چه عدید باید قرار بدم؟

نه . هر کدام از این بلاک ها یک آدرس دارند . مسیر و نام فایل ها داخل یک جدول قرار میگیره و محتوای فایل ها داخل این بلاک ها قرار میگیره و هر چقدر این بلاک ها پرشدن آدرسشون به جدولی که نام و مسیرشون هست اضافه میشه .

رو هر عددی قرار بدید کار میکنه و مشکلی ایجاد نمیکنه فقط یک مقدار خیلی کمی میتونه روی سرعت و صرفه جویی در فضا تاثیر بزاره که اون هم بسیار بسیار ناچیز هست . انتخاب مقدار مناسب برای بیشتریب کارایی هم بستگی به اندازه فایل هایی که میخواهید داخل درایو قرار بدید بستگی داره .

در کل همون پیشفرض هرچی هست بزن بره خیالت راحت :D .

لینک به دیدگاه

نه . هر کدام از این بلاک ها یک آدرس دارند . مسیر و نام فایل ها داخل یک جدول قرار میگیره و محتوای فایل ها داخل این بلاک ها قرار میگیره و هر چقدر این بلاک ها پرشدن آدرسشون به جدولی که نام و مسیرشون هست اضافه میشه .

رو هر عددی قرار بدید کار میکنه و مشکلی ایجاد نمیکنه فقط یک مقدار خیلی کمی میتونه روی سرعت و صرفه جویی در فضا تاثیر بزاره که اون هم بسیار بسیار ناچیز هست . انتخاب مقدار مناسب برای بیشتریب کارایی هم بستگی به اندازه فایل هایی که میخواهید داخل درایو قرار بدید بستگی داره .

در کل همون پیشفرض هرچی هست بزن بره خیالت راحت :D .

گزینه default Allocation unit size یا وقتی پنجره format باز میشه همون عدیدی که هست؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

گزینه default Allocation unit size یا وقتی پنجره format باز میشه همون عدیدی که هست؟

بله ^_^ .

لینک به دیدگاه

بله ^_^ .

بله یعنی پنجره format باز میشه همون عدیدی که هست؟  :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بله یعنی پنجره format باز میشه همون عدیدی که هست؟  :D

بله ^_^

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...