رفتن به مطلب

روش تشخیص ریجن و یا کشور سازنده "پردازنده"+ آپدیت

Recommended Posts

به نام خدا

سلام دوستان عزیز و محترم
حتما شما هم شنیدین و یا مشاهده کردین که فروشندگان CPU ، می گن این پردازنده ساخت فلان کشوره، اصطلاحا می گن پچ فلان کشوره.
مثلا پچ مالزیه و یا .... هست.
حال سوال من این جاست که چگونه به این نکته پی می برند؟
و راه تشخیص این نکته چی هست؟ وقتی که روی باکس CPU به این مورد اشاره ایی نشده؟
//////////////////////////////////
عذر می خوام اگر که سوالم پیشه پا افتادست.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید، تشکر.

post-22433-0-32618700-1463570089_thumb.jpg

آپدیت

لینک هایی که به تفاوت و رابطه نا مشخص بچ نامبر و میزان ولتاژ در حالت عادی و oc اشاره داره:

http://forum.hwbot.org/showthread.php?s=c018d8a48fc6275b2f8a40f9c1906b88&t=142063

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

post-22433-0-07739000-1463992974_thumb.jpg

توضیحات عکس بالا:

L537b113
Boot I already wrote
1.38v 5100 hwbotprime
Fullpot chip!

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

post-22433-0-85731300-1463995424_thumb.jpg

توضیحات:

Tested 10 pcs L525B503 Malaysia retail(and one ES for comparison) with three kind of tests:
1) Maximum Boot to Windows 7 64-bit, 4C/8T, 1.35V VCore
2) Maximum Cinebench R15 Frequency, 1.35V VCore (there's Vdroop to around 1.31-1.32 IIRC)
3) Lowest VCore to run 4.6Ghz Cinebench R15 4C/8T

*Aircooled, Noctua NH-U12S+Noctua NF-F12 iPPC-3000, 25C ambient*

post-22433-0-85936200-1463995717_thumb.jpg

توضیحات:

L516B740

5000/4200/3000CL15 @1.5v on ASRock Extreme 4 and AiO (~28"c ambient)

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

علاوه بر توضیحات جناب بهمنینان عزیز توضیحات زیر رو هم اضافه می کنم:

1st letter or digit = plant code
0 = San Jose, Costa Rica
1 = Cavite, Philippines
3 = .............., Costa Rica
6 = Chandler, Arizona
7 = .........., Philippines
8 = Leixlip, Ireland
9 = Penang, Malaysia
L = ............, Malaysia
Q = ..........., Malaysia
R = Manila, Philippines
Y = Leixlip, Ireland

2nd digit = Year of production

3rd & 4th digits = week

5th - 8th digits= lot number

10th - 13th digits = serialization code

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

به نام خدا

سلام دوستان عزیز و محترم

حتما شما هم شنیدین و یا مشاهده کردین که فروشندگان CPU ، می گن این پردازنده ساخت فلان کشوره، اصطلاحا می گن پچ فلان کشوره.

مثلا پچ مالزیه و یا .... هست.

حال سوال من این جاست که چگونه به این نکته پی می برند؟

و راه تشخیص این نکته چی هست؟

روی باکس CPU من، چیزی اشاره نشده.

//////////////////////////////////

عذر می خوام اگر که سوالم پیشه پا افتادست.

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید، تشکر.

attachicon.gif811116248_125788.jpg

فک کنم از رو سریال دستگاه میفهمن مثلا بر فرض مثال میگن 58 مال مالزی و... کداشو یادم رفته

لینک به دیدگاه

فک کنم از رو سریال دستگاه میفهمن مثلا بر فرض مثال میگن 58 مال مالزی و... کداشو یادم رفته

درود

دقیقا کدوم سریال؟

لینک به دیدگاه

z3ta_2.png

try که نیست اگه پسوند c بقل bx باشه چینیه که نیس

ویرایش شده توسط a.m.d
لینک به دیدگاه

z3ta_2.png

try که نیست اگه پسوند c بقل bx باشه چینیه که نیس

درود و تشکر

اونطور که متوجه شدم ، for china بیشتر بازار مقصد رو مشخص کرده تا مبدا و سازنده پردازنده رو.

لینک به دیدگاه

کشور سازنده فک نکنم ربطی به کیفیت پردازنده داشته باشه.

اما برام منم جالبه که تو سایتش سی پی یو های چینی رو از بقیه جدا کرده و قیمت هم نزده!!

ویرایش شده توسط a.m.d
لینک به دیدگاه

درود

برای بچ نامبر (batch number) که در اینجا L602F461 هست، از سمت چپ L  مشخص می‌کنه پردازنده در مالزی تولید شده، قاعده اینه:

0: Costa Rica

1:Philipines

3: Costa Rica

6:Chandler

7:Philipines

8:Ireland

9:Malaysia

Malaysia:L

Malaysia:Q

Philipines:R

Ireland:Y

عدد دوم مشخص کننده‌ی سال تولیده: ۶ یعنی ۲۰۱۶ تولید شده.

دو عدد بعدی مشخص کننده‌ی هفته‌ی تولیده، هفته‌ی دوم ۲۰۱۶

برای بقیه نمی‌دونم چقدر معتبر باشه، این‌طور که قدیمها می‌گفتند f مربوط به ولتاژ و سه رقم بعد مربوط به محلی از ویفر سیلیکون هست که پردازنده ازش برش خورده، که هر چه دو رقم آخر کمتر می‌بود بهتر.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

درود

برای پچ نامبر (batch number) که در اینجا L602F461 هست، از سمت چپ L  مشخص می‌کنه پردازنده در مالزی تولید شده، قاعده اینه:

0: Costa Rica

1:Philipines

3: Costa Rica

6:Chandler

7:Philipines

8:Ireland

9:Malaysia

Malaysia:L

Malaysia:Q

Philipines:R

Ireland:Y

عدد دوم مشخص کننده‌ی سال تولیده: ۶ یعنی ۲۰۱۶ تولید شده.

دو عدد بعدی مشخص کننده‌ی هفته‌ی تولیده، هفته‌ی دوم ۲۰۱۶

برای بقیه نمی‌دونم چقذر معتبر باشه، این‌طور که قدیمها می‌گفتند f مربوط به ولتاژ و سه رقم بعد مربوط به محلی از ویفر سیلیکون هست که پردازنده ازش برش خورده.

جناب بهمنیان شما از کدام سرزمینید :D  :clapping:​ 

کدومشون از لحاظ اطمینان و... در سطح بالاتری نسبت به بقیه قرار می گیره؟بالاتری

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

جناب بهمنیان شما از کدام سرزمینید :D  :clapping:​ 

کدومشون از لحاظ اطمینان و... در سطح بالاتری نسبت به بقیه قرار می گیره؟بالاتری

محبت داری دوست گرامی

به غلط می‌گن پچ. خودم هم اول غلط نوشتم، ولی به دلیل نداشتن برچسپ فارسی روی صفحه کلید. :)  فکر نمی‌کنم کیفیت پردازنده‌ی به این عدد ارتباطی داشته باشه. می‌گفتند دو رقم سمت راست هرچه کمتر باشه بهتره، چون محل برش به محور ویفر نزدیک‌تره. یک بار 2700k که دو رقم آخرش ۰۹ بود گیرم آمد که برتری‌ای درش ندیدم. کلا نظمی بین این عدد یا محل تولید پردازنده‌ از یک طرف و کیفیت پردازنده‌ ندیده‌ام. شاید زمانی چنین ربطی بوده که من حافظه‌م قد نمی‌ده. 

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

محبت داری دوست گرامی

به غلط می‌گن پچ. خودم هم اول غلط نوشتم، ولی به دلیل نداشتن برچسپ فارسی روی صفحه کلید. :)  فکر نمی‌کنم کیفیت پردازنده‌ی به این عدد ارتباطی داشته باشه. می‌گفتند دو رقم سمت راست هرچه کمتر باشه بهتره، چون محل برش به محور ویفر نزدیک‌تره. یک بار 2700k که دو رقم آخرش ۰۹ بود گیرم آمد که برتری‌ای درش ندیدم. کلا نظمی بین این عدد یا محل تولید پردازنده‌ از یک طرف و کیفیت پردازنده‌ ندیده‌ام. شاید زمانی چنین ربطی بوده که من حافظه‌م قد نمی‌ده. 

در مورد دو رقم آخر میشه گفت کم بی تاثیر نیوده:

http://www.overclock.net/t/587201/intel-core-i7-series-batch-guide-updated-every-5-min

اینم از این:

post-22433-0-46702100-1463991706_thumb.png

http://forum.hwbot.org/showthread.php?s=c018d8a48fc6275b2f8a40f9c1906b88&t=142063

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

آره این لینک Hwbot که دادی تبدیل شده به دیتا بیس کاملا موثق و از همه جای دنیا آپدیت میشه مثلا منو و بهزاد و چندتا دیگه از دوستان هم نتایجمون رو اونجا میذاشتیم از قبل مخصوصا در دوران 4770 و 4790 که فعالتر بودیم... البته اون لینک فقط واسه سری اسکای لیک بوده و توی اون سایت برای سری های دیگه هم دیتا بیس داره مثل سری هسول و ایویبریج و سندیبریج و سوکت های اکستریم...

در زمان 775 می شد از روی اینکه یک پردازنده ساخته شده در هفته های میانی هستش حدس زد که خیلی بهتر خواهد بود عموما ، اما همه افتادن روش و هفته های میانی رو فقط خریدن که اینتل بعد از اون دیگه اون سیستم رو به هم زد تا فقط هفته های میانی خوب در نیاد و پردازنده های خوب در همه هفته ها پخش بشه برای همین این دیتا بیس های اینچنینی کمک میکنه تا بفهمیم کدوم هفته با کد های بعدیش احتمال بهتر بودنش بهتر... البته تاکید میکنم که اگه بچ نامبرری دقیقا مثل بهترین پردازنده دنیا هم بخرید قرار نیست 100 درصد خوب در بیاد... وقتی گفته میشه بچ نامبر خاصی خیلی خوبه یعنی اینکه فقط احتمال پردازنده خوب در آوردن توش بهتره ، یعنی اگه مثلا 10 تا بخری ممکنه درصد بیشتریشون خوب در بیان نه اینکه همشون

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

واسه من رو جعبش نوشته ساخت ویئتنامه؟! واسه عکس جعبش. از تو انباری دراوردم :)

این پتچ نامبر : x432a593

DSC00692.JPG

ویرایش شده توسط StarKilleR
لینک به دیدگاه

آره این لینک Hwbot که دادی تبدیل شده به دیتا بیس کاملا موثق و از همه جای دنیا آپدیت میشه مثلا منو و بهزاد و چندتا دیگه از دوستان هم نتایجمون رو اونجا میذاشتیم از قبل مخصوصا در دوران 4770 و 4790 که فعالتر بودیم... البته اون لینک فقط واسه سری اسکای لیک بوده و توی اون سایت برای سری های دیگه هم دیتا بیس داره مثل سری هسول و ایویبریج و سندیبریج و سوکت های اکستریم...

در زمان 775 می شد از روی اینکه یک پردازنده ساخته شده در هفته های میانی هستش حدس زد که خیلی بهتر خواهد بود عموما ، اما همه افتادن روش و هفته های میانی رو فقط خریدن که اینتل بعد از اون دیگه اون سیستم رو به هم زد تا فقط هفته های میانی خوب در نیاد و پردازنده های خوب در همه هفته ها پخش بشه برای همین این دیتا بیس های اینچنینی کمک میکنه تا بفهمیم کدوم هفته با کد های بعدیش احتمال بهتر بودنش بهتر... البته تاکید میکنم که اگه بچ نامبرری دقیقا مثل بهترین پردازنده دنیا هم بخرید قرار نیست 100 درصد خوب در بیاد... وقتی گفته میشه بچ نامبر خاصی خیلی خوبه یعنی اینکه فقط احتمال پردازنده خوب در آوردن توش بهتره ، یعنی اگه مثلا 10 تا بخری ممکنه درصد بیشتریشون خوب در بیان نه اینکه همشون

درود و تشکر

بله دیتا بیس های زیادی داشت که اطلاعات خوبی بدست میاد.

چیز هایی که خیلی جالب بودند:

1. بعضا و یا اکثرا در توضیحاتشون اعلام کردند: core #1 dead :D

که اکثرا در 6600k بوده.

2. یعنی در زمان خرید cpu باید به طرف بگی هرچی داری بریز وسط که می خوام شانسمو امتحان کنم :cool:

راستی چطوری میشه اطلاعات ولتاژ و فرکانس رو ثبت کرد و اینکه اون بد شانس های که هسته اولشون از کار افتاده تکلبفشون چیه؟

واسه من رو جعبش نوشته ساخت ویئتنامه؟! واسه عکس جعبش. از تو انباری دراوردم :)

DSC00692.JPG

درود

به زمحت افتادید دم شما گرم @};-

اینکه تولیدات یک منطقه رو میشه  ملاک برای پتانسیل oc قرار داد نمیدونم ، ولی برای این منطق بهتره ساخت کاستاریکا رو ملاک قرار داد.

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود و تشکر

بله دیتا بیس های زیادی داشت که اطلاعات خوبی بدست میاد.

چیز هایی که خیلی جالب بودند:

1. بعضا و یا اکثرا در توضیحاتشون اعلام کردند: core #1 dead :D

که اکثرا در 6600k بوده.

2. یعنی در زمان خرید cpu باید به طرف بگی هرچی داری بریز وسط که می خوام شانسمو انتخاب کنم

راستی چطوری میشه اطلاعات ولتاژ و فرکانس رو ثبت کرد و اینکه اون بد شانس های که هسته اولشون از کار افتاده تکلبفشون چیه؟

شیوه اینه که یا از بچ نامبرهای تست شده که خوب بودن چند تا بگیری تا از بینشون خوب در بیاد یا اینکه اگر به صورت راندوم یک پردازنده خریدی که خیلی خوب بوده باشه خرید کردن از اون بچ رو ادامه بدی

شما باید داخل سایت/فروم ثبت نام کنی (اصل سایتش برای ثبت کردن رکوردهای اورکلاک بوده که فرومهای تخصصیش هم شکل گرفته) بعدش اطلاعات پردازنده 6700k یا 6600k رو بنویسی(چون اون لینک که دادید مال این دو پردازندست و برای بقیه جاهای دیگه تاپیک ایجاد شده) توی تاپیک تا جدول رو یکی بعدا آپدیت کنه

منم یه 4770k خوبی داشتم که یک هستش از کار افتاد و مدت زیادی بصورت 3کور 6 ترید استفاده میکردم  :laughing: اسمش رو گذاشته بودم Core i6 :D

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

شیوه اینه که یا از بچ نامبرهای تست شده که خوب بودن چند تا بگیری تا از بینشون خوب در بیاد یا اینکه اگر به صورت راندوم یک پردازنده خریدی که خیلی خوب بوده باشه خرید کردن از اون بچ رو ادامه بدی

شما باید داخل سایت/فروم ثبت نام کنی (اصل سایتش برای ثبت کردن رکوردهای اورکلاک بوده که فرومهای تخصصیش هم شکل گرفته) بعدش اطلاعات پردازنده 6700k یا 6600k رو بنویسی(چون اون لینک که دادید مال این دو پردازندست و برای بقیه جاهای دیگه تاپیک ایجاد شده) توی تاپیک تا جدول رو یکی بعدا آپدیت کنه

منم یه 4770k خوبی داشتم که یک هستش از کار افتاد و مدت زیادی بصورت 3کور 6 ترید استفاده میکردم  :laughing: اسمش رو گذاشته بودم Core i6 :D

راستی شما که تو کار نیترو هستید

میشه نظر تون رو در مور اون فرکانس 6 بگید

یعنی با اون ولتاژ و فرکانس می تونه تو لود کامل قرار بگیره؟

این از کا افتادن هسته ها به خاطر چی بوده؟ دما یا فرکانس یا ولتاژ زیادی؟

دوستان یک توضیح کامل تر

0 = San Jose, Costa Rica

1 = Cavite, Philippines

6 = Chandler, Arizona

8 = Leixlip, Ireland

9 = Penang, Malaysia

R = Manila, Philippines

Y = Leixlip, Ireland

3rd & 4th digits = week

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

راستی شما که تو کار نیترو هستید

میشه نظر تون رو در مور اون فرکانس 6 بگید

یعنی با اون ولتاژ و فرکانس می تونه تو لود کامل قرار بگیره؟

این از کا افتادن هسته ها به خاطر چی بوده؟ دما یا فرکانس یا ولتاژ زیادی؟

دوستان یک توضیح کامل تر

0 = San Jose, Costa Rica

1 = Cavite, Philippines

6 = Chandler, Arizona

8 = Leixlip, Ireland

9 = Penang, Malaysia

R = Manila, Philippines

Y = Leixlip, Ireland

3rd & 4th digits = week

الان دیگه 6 گیگاهرتز فرکانسی پایینیه برای ثبت رکورد های پردازشی در تست های مختلف با 6700کا

بله می تونه... دوستان برای بعضی فرکانس ها روی ایر راحت 1.45 هم میدن(هم بصورت دستی هم اتوماتیک) و اگر پردازنده خوب باشه قرار نیست بهش 1.9 داد برای 6 گیگاهرتز و 1.6 الی 1.65 هم می تونه کافی باشه که با توجه به بودن در دمای حداقل -120 درجه سانتیگراد خیلی هم سیف هست... پردازنده ای که 6300 به بالا تست Cinebench راحت پاس میکنه روی 6 گیگاهرتز تست prime95 هم میگیرن البته چون اسکای لیک خیلی مشکل انتقال حرارت داره برای کنترل صحیح و درستش حتما باید IHS برداشته بشه و خمیر تاپی مثل گریزلی زده بشه و همچنین کنترل دما با نیتروژن هم باید درست انجام بشه...

مثال :

تست XTU بر پایه prime95 ساخته شده , و برای ثبت کورد هم باید همه هسته ها + هایپرتردینگ هم فعال باشن، در فرکانس های بالا که بخوای تست بگیری(یعنی فرکانسی که خیلی لب مرزی باشه و نتونه بطور کامل تست XTU رو پاس کنه) میتونی بعد از گذشت چند ثانیه ابتدایی تست، حالت Slow mode رو فعال کنی تا پردازنده بره روی 800 مگاهرتز و ولتاژ هم خیلی بیاد پایین تا در ادامه تست هیچ فشاری رو تحمل نکنه پردازنده(یعنی عملا لود خیلی خیلی کم میشه و حتی اگه نیتروژن هم نریزی توی این حالت دما گرم نمیشه). اما مادربوردی که باش تست گرفتم  Slow mode رو نداشت و کل تست رو از اول تا آخر باید روی همون 6150 پاس می شد... و در واقع اون زمان رو 6150 مگاهرتز داشته prime95 تست پاس میکرده و قاعدتا اگه روی 6 گیگاهرتز هم بود مدت زمان خیلی بیشتری هم میتونست پاس کنه مادامی که نیتروژن تموم نشه :D .. تازه پردازنده من خیلی خیلی هم  6700کا تاپی نبود و فقط حدودا بهترین توی ایران بود

نه به دلیل هیچدوم از اینها نبود... عوامل بسیار زیادی می تونه باعث این قضیه بشه... یه گزینه ای هست که معمولا برای اورکلاک اکستریم باید غیر فعال بشه از نظر خیلیا که اون آپشن اگه درست یادم باشه SVID بود که همیشه هم درست کار میکنه و مشکلی هم بوجود نمیاد.. بالای هزار بار این انجام شده اما اون یکباری که اون سری غیر فعالش کردم یکی از هسته ها دیگه کار نمیکرد بعدش  :D  شانسه دیگه و البته از بس که عوامل زیادی می تونه باعث این مشکلات بشه هم نمیشه به اطمینان گفت اون گزینه باعث این اتفاق شده  :D

:D

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

در مورد دو رقم آخر میشه گفت کم بی تاثیر نیوده:

http://www.overclock.net/t/587201/intel-core-i7-series-batch-guide-updated-every-5-min

اینم از این:

attachicon.gifبچ نامبر.png

http://forum.hwbot.org/showthread.php?t=142063

درود و سپاس از دقت نظرت

حکم قطعی ندادم و تجربه ام رو بر اساس نمونه هایی که به دستم رسیده بود گفتم. همانطور که دوستان گفتند رابطه بر اساس احتمال هست و قطعی نیست.

لینک به دیدگاه

درود و سپاس از دقت نظرت

حکم قطعی ندادم و تجربه ام رو بر اساس نمونه هایی که به دستم رسیده بود گفتم. همانطور که دوستان گفتند رابطه بر اساس احتمال هست و قطعی نیست.

صد البته جناب بهمنیان نازنین @};-

اصلا با هیچ کدوم از حرف های شما در تناقض نیست

فقط چیز که از همه لحاظ قابل مشاهده تره تفاوت کیفیت در پزدازنده ها تولید شده در ریجن ها و کشورهای متفاوت هست.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...