رفتن به مطلب

فلش مموریهای خراب را خودتان بازیابی کنید

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

اکثر دوستان حداقل یک فلش همین الان دارند که مشکل write protect یا خرابیهایی از این نوع دارند. اکثر این مشکلات با برنامه هایی که چیپ فلش را فرمت میکنند یا فریمور کنترلر را آپدیت میکنند حل میشه.

اولین کار اینه که با استفاده از نرم افزارهایی که شرکت سازنده فلش درست کرده سعی کنید فلش را فرمت کنید. مثلا نرم افزارهایی مثل

KINGMAX UFD Recovery Tool

Transcend JetFlash Recovery Tool

PQI Dr. UFD

Transcend JetFlash Recovery Tool

.

.

.

پس اول به سایت سازنده سربزنید و ببینید نرم افزار فرمت یا ریکاوری برای فلش هست یا نه.

در مرحله دوم با استفاده از نرم افزار نوع کنترلر را پیدا میکنیم تا نرم افزار فرمت یا ریکاوری اون را پیدا کنیم.

برای اینکار ابتدا باید مدل کنترلر بکار رفته در فلش مموری را مشخص کنید. برای اینکار نرم افزارهایی وجود داره که اطلاعات کاملی از فلش را نشون میدند مثل

ChipGenius

ChipEasy

CheckUDisk

FlashGenius (این نرم افزار اطلاعات چیپ مموری را هم نشون میده که میتونید در تشخیص فلشهای تقلبی چینی ازش استفاده کنید)

Flash Drive Information Extractor

اگر هیچ کدوم از این نرم افزارها فلش را تشخیص ندادند از نرم افزارهایی که اطلاعاتی از سوابق وسایلی که به پورت usb وصل کردید را نشون میده استفاده کنید مثل USBDeview

http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview.zip

http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview-x64.zip

بعد vid و pid را اینجا سرچ کنید تا مدل کنترلر و احیانا مموری و نرم افزار مربوطه را به شما نشون بده. http://flashboot.ru/iflash/

اگر هیچ یک از کارهای بالا جواب نداد و نتونستید نوع کنترلر را پیدا کنید فلش را باز کنید ببینید از چه نوعی هست.

در مرحله سوم شما باید نرم افزار فرمت یا ریکاوری را پیدا کنید مثلا فهمیدید که نوع کنترلر فلش شما phison هست اینجا باید به سایت usbdeview بخش phison برید و نرم افزار مورد نظرتون را پیدا کنید. توی این سایت انواع نرم افزارها برای تشخیص ، فرمت ، قفلگذاری و آپدیت فریمور انواع کنترلرها موجود هست.

مثلا برای این نوع کنترلر نرم افزار getinfo اطلاعات بسیار کاملی از فلش را در اختیار شما قرار میده یا نرم افزار phison format & restor  یا phison low level format که با اون میتونید فلش را فرمت کنید.

اگر فلش با فرمت درست نشد یا اصلا فرمت نشد باید کنترلر را فلش کنید که نرم افزارهاش توی سایت موجود هست مثلا برای phison باید از phison mpall استفاده کنید. معمولا نرم افزارها راهنما هم دارند که حتما قبل از استفاده با دقت مطالعه شون کنید.

برای دانلود نرم افزارهایی که بالا معرفی کردم میتونید از اینجا یا اینجا استفاده کنید.

ویرایش شده توسط mostafaa
لینک به دیدگاه

• ارسال 740
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

معرفی سایت

یکی از بهترین سایتها در این زمینه هست که انواع ترفندها نرم افزارها مقالات و... را به زبان روسی که به راحتی با مترجم گوگل میتونید به انگلیسی ترجمه و ازش استفاده کنید.

http://www.usbdev.ru

این سایت چینی هم از نظر نرم افزارهای مربوطه خوبه

http://www.upan.cc/

ویرایش شده توسط mostafaa
لینک به دیدگاه

درود و خسته نباشید و تشکر از جناب mostafaa بخاطر تاپیک بسیار خوبشون .

یک سوال دارم از خدمتتون . چندی پیش برای یکی از دوستان من یک فلش مموری VAIO از چین اوردند(البته فکر می کنم ریمارک هستش). حجم اطلاعاتی این فلش 128 گیگ بوده و به ادعای دوست بنده این حجم واقعی بوده و ازش استفاده می کرده . داخل فلش پوشه ای بوده که کاملاً به زبان چینی یا ژاپنی بوده . ایشون اون پوشه رو پاک کردند و از اون به بعد حجم این فلش 8 مگابایت شده . آیا راه حلی برای حل مشکل دوست من دارید ؟

با تشکر.

لینک به دیدگاه

ممنونم آقا بابت مرعفي خيلي به نظرم مفيد مياد..

آقا يکي از دوستان برام از بانه يه Transcend 64 اوره حالا هر چي فايل تو پوشه ميريزم بعدش که فلش رو جدا ميکنم باز وصل ميکنم هيچ کودومشون از فايل ها اجرا نميشه..هر کاريم کردم درست نشد..تو اين سايتي که شما داديد فلش من فريمورش نبود..حلاا ميشه راهنماييم کنيد؟؟؟

خيلي خيلي ممنون

لینک به دیدگاه

واسه من هم یه فلش ترنسند آوردن که هر چی میریزی توش بعد از در آوردن فلش پاک میشه... :o

لینک به دیدگاه

درود و خسته نباشید و تشکر از جناب mostafaa بخاطر تاپیک بسیار خوبشون .

یک سوال دارم از خدمتتون . چندی پیش برای یکی از دوستان من یک فلش مموری VAIO از چین اوردند(البته فکر می کنم ریمارک هستش). حجم اطلاعاتی این فلش 128 گیگ بوده و به ادعای دوست بنده این حجم واقعی بوده و ازش استفاده می کرده . داخل فلش پوشه ای بوده که کاملاً به زبان چینی یا ژاپنی بوده . ایشون اون پوشه رو پاک کردند و از اون به بعد حجم این فلش 8 مگابایت شده . آیا راه حلی برای حل مشکل دوست من دارید ؟

با تشکر.

سلام

با برنامه ای که در پست دوم گزاشتم VID وPID فلش را پیدا کنید و توی سایت سرچ کنید.اگر پارت نامبر فلش را دارید این برنامه هم میتونه بهتون کمک کنه.

http://flashboot.ru/...Genius_v3.5.rar

ممنونم آقا بابت مرعفي خيلي به نظرم مفيد مياد..

آقا يکي از دوستان برام از بانه يه Transcend 64 اوره حالا هر چي فايل تو پوشه ميريزم بعدش که فلش رو جدا ميکنم باز وصل ميکنم هيچ کودومشون از فايل ها اجرا نميشه..هر کاريم کردم درست نشد..تو اين سايتي که شما داديد فلش من فريمورش نبود..حلاا ميشه راهنماييم کنيد؟؟؟

خيلي خيلي ممنون

متاسفانه اکثر این فلشها تقلبی هستند و برادران زحمت کش چینی با نرم افزار مثلا فلش مموری 64 مگابایتی را تبدیل یه 16 گیگ میکنن.

در مرحله اول برای شناسایی مموری هایی که با این روش حجمشون افزایش پیدا میکنه میتونید از برنامه h2testw 1.4 استفاده کنید.

http://www.heise.de/...h2testw_1.4.zip

طرز کار برنامه به اینصورت هست که شما فلش مموری را از قسمت select target انتخاب میکنید . برنامه حجم مموری را مثلا 64 گیگ به شما میده بعد شما حجمی که برنامه نشون داده را در قسمت only وارد میکنید و روی دکمه write+verify کلیک میکنید

برنامه این نتیجه را میده

The media is likely to be defective.

3.8 GByte OK (8084847 sectors)

58.6 GByte DATA LOST (122921617 sectors)

Details:710.5 KByte overwritten (1421 sectors)

7.6 MByte slightly changed (< 8 bit/sector, 15630 sectors)

58.6 byte corrupted (122904566 sectors)

710.5 KByte aliased memory (1421 sectors)

First error at offset: 0×000000003cef8470

Expected: 0xeb7ac43a237c5170

Found: 0xeb7a843a237c5170

H2testw version 1.3

Writing speed: 9.24 MByte/s

Reading speed: 10.8 MByte/s

H2testw v1.4

این نشون میده که فلش مورد نظر 4 گیگ هست که تبدیل به 64 گیگ شده.

راه سریعتری هم برای پی بردن به حجم واقعی مموریهای تقلبی هست برنامه RMPrepUSB ولی برای همه مموری ها جواب نمیده

از اینجا دانلود کنید

http://sites.google.com/site/rmprepusb/documents/release-2-0

تنها راه استفاده از این فلشها پیدا کردن مدل کنترلر و مموری و ریختن فریمور درست برای استفاده از همون فضای واقعیه فلشه.

ویرایش شده توسط mostafaa
لینک به دیدگاه

یک موضوع را یادم رفت.همیشه وقتی خواستید فلش مموری خرابتون را تعمیر کنید اول با برنامه های فرمتر مثل HP USB Disk Storage Format یا RMPrepUSB و ... واگر فرمتر مخصوص اون فلش یا چیپ را توی سایت یا سایت شرکت سازنده پیدا کردید مثلا Online recovery برای Transcend یا ps22xx برای چیپ های Phison و ... اول با اینها امتحان کنید 50 درصد فلشها با فرمت مشکلشون حل میشه. اگر با فرمت درست نشد اونوقت برید سراغ آپدیت فریمور . در ضمن هنگام آپدیت فریمور میتونید بجای اسم شرکت سازنده یا لیبل پیشفرض هر چی خواستید بنویسید و برای خودتون فلش برای تبلیغات درست کنید. :o

لینک به دیدگاه

اقا خيلي خيلي ممنون بابت راهنمايي خدا خيرت بد..حالا برم ببينم ميتونم کاري بکنم يا نه...بازم ممنون

لینک به دیدگاه

دستتون درد نکنه حالا من فردا فلش رو ازش می گیرم و از راهنماییتون استفاده می کنم . بازهم بخاطر تاپیک مفید و پاسختون تشکر میکنم .

لینک به دیدگاه

يك راه حل ميدم اگر به دقت توجه كنيد شما با كمي سرچ بايد متوجه بشيد كنترلر فلش مموري چيه اون هم با كمي تحقيق متوجه ميشيد . هميشه اولين بار و براي شروع از برنامه hp format استفاده كنيد خيلي از كنترلر ها رو ميشناسه . باز اگر سوالي بود در خدمتم . نكته بعدي در مورد فلش هاي به اصطلاح معروف ولي تقلبي مثل سيليكون پاور هست . من اين فلش رو باز كردم كنتلر چيني مزخرف بود و اثري از حافظه نبود به هر حال واقعا مراقب باشيد . از برند هاي معتبر بگيريد با گارانتي هاي معتبر .

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز ;)

خیلی وقت بود یه فلش Transcend JetFlash V30 2GB داشتم که مشکل رایت پروتکت داشت و با برنامه خود سایتش و حتی چند برنامه دیگه نتونستم فرمتش کنم ، ولی امروز با راهنمایی شما عزیز تونستم فرمتش کنم و فلش مرده رو زنده کنم . :o

خیلی ممنون از شما بابت ایجاد این تاپیک و زحمتی که کشیدین ، براتون آرزوی موفقیت و پیروزی در تمام مراحل زندگیتان دارم ;)

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز ;)

خیلی وقت بود یه فلش Transcend JetFlash V30 2GB داشتم که مشکل رایت پروتکت داشت و با برنامه خود سایتش و حتی چند برنامه دیگه نتونستم فرمتش کنم ، ولی امروز با راهنمایی شما عزیز تونستم فرمتش کنم و فلش مرده رو زنده کنم . :o

خیلی ممنون از شما بابت ایجاد این تاپیک و زحمتی که کشیدین ، براتون آرزوی موفقیت و پیروزی در تمام مراحل زندگیتان دارم ;)

اين هم براي برداشتن write protect از فلش مموري

sUse the Registry Hack to Disable Writing to USB Drive

لینک به دیدگاه

سلام

من فلشمو با فيرموير يه فلش ديگه رفتم فرمت كنم كه نشد قاطي كرده يعني فلش تيم با فيرموير پي كيو آي

حالا هم با نرافزار اين دو تا فرمت نميشه و ويندوز هم كه ميگه unable

نرم افزاري ميشناسيد كه اينو برگردونه يعني فيرمويرشو پاك كنه كه بتونم با نرم افزار تيم دو باره بهش برنامه بدم يا راهاي ديگه؟

لینک به دیدگاه

سلام

من فلشمو با فيرموير يه فلش ديگه رفتم فرمت كنم كه نشد قاطي كرده يعني فلش تيم با فيرموير پي كيو آي

نرم افزاري ميشناسيد كه اينو برگردونه يعني فيرمويرشو پاك كنه كه بتونم با نرم افزار تيم دو باره بهش برنامه بدم يا راهاي ديگه؟

بايد بازش كني كنترلرش رو ببيني

لینک به دیدگاه

سلام

سلام

شما نباید فریمور یه چیپ دیگه را میریختی :o

الان اگر ویندوز فلش را میشناسه با همون نرم افزار خودش باید بتونید فریمور را آپدیت کنید.

مطمئن بشید که برنامه مربوط به چیپ را از سایت درست گرفته باشید بعضی از برنامه ها ورژنهای متفاوتشون برای مدل خاصی از چیپ جواب میده.

لینک به دیدگاه

آقا اين فايل بالايي چي بود دادي..ديگه الان رو يو اي بس نميتونم چيزي بريزم..؟؟؟چه جوري برگردونم به حالت اولش..کمک ..همين فايل حذف رايت پروتکت رو گرفتم اجراش کدم حالا ديگه هر فلشي به سيستم ميزنم نميتونم باهاش کاري کنم ..کمک

------------------------ويرايش

پيداش کردم...الکي حول شدم ..هاااا

EnableUSBWrite.reg

http://www.mediafire.com/?yomkjluygay

ویرایش شده توسط t.A.T.u
لینک به دیدگاه

آقا اين فايل بالايي چي بود دادي..ديگه الان رو يو اي بس نميتونم چيزي بريزم..؟؟؟چه جوري برگردونم به حالت اولش..کمک ..همين فايل حذف رايت پروتکت رو گرفتم اجراش کدم حالا ديگه هر فلشي به سيستم ميزنم نميتونم باهاش کاري کنم ..کمک

------------------------ويرايش

پيداش کردم...الکي حول شدم ..هاااا

EnableUSBWrite.reg

http://www.mediafire.com/?yomkjluygay

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]

"WriteProtect"=dword:00000001

كلش اينه برو به رجيستري و اون dword رو حذف كن . يا از اصلاح گر رجيستري مثل سيستم مكانيك استفاده كنيد .

ویرایش شده توسط AMD>INTEL
لینک به دیدگاه

بايد بازش كني كنترلرش رو ببيني

خيلي وقته بازه

عكسشو گذاشتم كنترلر كدومه

post-7025-075449300 1295699565_thumb.jpg

post-7025-079567200 1295699635_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

خيلي وقته بازه

دنبال ... كنترلر skymidi باش بگردي پيدا ميكني .

لینک به دیدگاه

روي اون كوچيكه زرده نوشته SK-5M 12.000

روي بقليشم

SK6211

BAPC-9

S0919

H38581

لینک به دیدگاه

خيلي وقته بازه

باید bapc-8 باشه

شماره روی مموری چیپ چنده؟

vid , pid را اگر با برنامه پست دوم میدادید خیلی راحتتر بود.

ویرایش شده توسط mostafaa
لینک به دیدگاه

با این برنامه باید درست بشه . حتما فایل Pdf درون پوشه را مطالعه کنید.

SK6211_20090219_BA.zip

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

من يك فلش 8 گيگ appacer ah323 دارم كه تقريبا 17 ماهي هست دارم استفاده ميكنم الان 10 روزي ميشه بعضي جاها كه ميبري وقتي ميخواي چيزي توش بريزم write protected ميده

از سايت خود apacer تو قسمت خود اين مدل برنامه Repair_v2.9.1.9 رو دانلود كردمlow format كردم درست شد اماا مروز بردم جاي ديگه دوباره كه اوردم دوباره همين مشكل هست باز فرمت كردم دوباره درست شده الان

اين تاپيك رو ديدم usbdeview رو دانلود كردم اين مشخصات رو داد

vendor id : 1005

product id : b113

Firmware Revision : 1.10

تو اون سايت serach دادم كلي result داد كه براي اين مدل ah323 فقط 4 گيگش بود

الان با كدوم نرم افزار بايد فرمتش كنم تا درست بشه ؟

رو جعبش زده مدل handy steno هست

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

من يك فلش 8 گيگ appacer ah323 دارم كه تقريبا 17 ماهي هست دارم استفاده ميكنم الان 10 روزي ميشه بعضي جاها كه ميبري وقتي ميخواي چيزي توش بريزم write protected ميده

از سايت خود apacer تو قسمت خود اين مدل برنامه Repair_v2.9.1.9 رو دانلود كردمlow format كردم درست شد اماا مروز بردم جاي ديگه دوباره كه اوردم دوباره همين مشكل هست باز فرمت كردم دوباره درست شده الان

اين تاپيك رو ديدم usbdeview رو دانلود كردم اين مشخصات رو داد

vendor id : 1005

product id : b113

Firmware Revision : 1.10

تو اون سايت serach دادم كلي result داد كه براي اين مدل ah323 فقط 4 گيگش بود

الان با كدوم نرم افزار بايد فرمتش كنم تا درست بشه ؟

رو جعبش زده مدل handy steno هست

احتمالا کامپیوترتون ویروسیه

چیپ فلشتون باید phison باشه برید اینجا

http://flashboot.ru/files/public/Phison/

برنامه Phison_GetInfo_APExample_v3.2.9.2.rar را دانلود کنید و مدل دقیق چیپ را بدست بیارید. هر چند احتیاجی به آپدیت فریمور ندارید.

برای فرمت هم این را دانلود کنید

Phison_PS22xx_Formatter_v2.10.0.2.rar

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...