رفتن به مطلب

آموزش و بحث در مورد ولت مود

shayan08
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

باسلام خدمت دوستان اگر علاقه به اورکلاک دارین شاید از این موضوع خوشتون بیاد. هر سوالی و مشکلی هم داشتین مطرح کنید تا همه استفاده بتوتن استفاده کنن و با یاری شما دوستان این تاپیک تکمیل بشه.هرگونه کپی برداری بدون اجازه نویسنده ممنوع @};-

شاید یکی جالب ترین جنبه های کامپیوتر اورکلاک باشه و همون طور که میدونید شرکتهای مختلف خیلی روی این موضوع مانور میدن.

اورکلاک پردازنده اصلی خیلی وقته که جا افتاده و ابزارهای لازم مثل تغییر ولتاژ برای پردازنده اصلی تقریبا تو هر مادربوردی هست. در چند سال اخیر شرکتهایی مثل ASUS, EVGA,MSI,Saphaire Gigabyte, برنامهایی رو همراه با کارت گرافیکشون عرضه کردن که میتونه ولتاژ رو تغییر بده.اما با این حال هنوز اکثر کارتهای گرافیک این قابلیت رو ندارند.برای این کار میشه سه روش دیگه رو استفاده کرد.

1-استفاده از rivatuner voltage tune که کار باش سخته اما ایمنه (روی همه کارتها جواب نمیده)

2-ادیت کردن بایوس کارت گرافیک ایمنی اش از روش قبلی کمتره ممکنه کارت رو اشتباه فلش کنید و تصویر نده و بدی دیگه ای که داره برای هر تغییر ولتاژی باید بایوس رو فلش کنید و روی همه کارتها هم جواب نمیده.

3-ولت مود سخت افزاری: این روش خطرناکترین و البته موثرترین روشه دلیل خطرش هم اکثرا اشتباه انسانی.اگه عمری باقی باشه میخواهیم روی این روش بحث کنیم.

اول از همه باید سیستم رگولاتور ولتاژ کارت گرافیک رو بشناسیم. به طور عمومی کارت گرافیک از یه رگولاتور multi buck DC-Dc convertor استفاده میکنه که ورودیش 12 ولت و خروجیش بین 1 تا حدود 2 ولت (بدون مود و البته برای قسمتهای مختلف مثل مموری و هسته ولتاژ فرق میکنه). اولین کاری که باید بکنیم IC مورد نظر رو پیداکنیم.بهترین نشونه برای IC اینه که در نزدیک بقیه قسمتهای مدار تغذیه مثل چوکها و ماسفت هاس .در کارت گرافیک دو سری مدار تغذیه وجود داره که یکی مربوط به هسته و مموری که معمولا قسمت مربوط به هسته دارای تعداد چوک بیشتری نسب به مدار تغذیه مموری است. اگه دقت کرده باشین گفتم "معمولا"در کارتهای low-end دیده میشه که حتی هردو مدار یکسان هستند. عمدتا این IC ها ساخت شرکتهای richtek یا upi semiconductor هستند با r یا u شروع میشن. البته شرکتهای دیگه هم هستند اما این دوتا بیشتر دیده میشن. بعد از شناسایی IC باید اسم اون رو بخونین و دیتا شیت مربوط به IC رو پیدا کنید که معمولا تو سایت سازنده IC موجوده.

مرحله بعد شناسای پین feedback voltage یا پسخور ولتاژ که در معمولا باfb مشخص میشه و البته باید یه نقطه منفی(گراند) خوب هم پیدا کنید که ورودی برق کارت گرافیک و همین طور براکت کارت گرافیک مناسبه. مرحله بعد اندازه گرفتن مقاومت اهمی بین این دو نقطه است.

.

.

.

.

ادامه دارد

vreg.jpg

DS925OE2.GIF

ویرایش شده توسط shayan08
لینک به دیدگاه

ازاینکه وقتتون رو در جهت تهیه این مقاله میزارید بسیار سپاسگزارم . بی صبرانه متظر بقیش هستم ^^

لینک به دیدگاه

چند نکته رو هنگام کار روی گرافیک باید رعایت کنید1- هنگام اندازه گرفتن مقاومت کارت روی مادربورد نباشه یا پاور برق نداشته باشه. 2-هنگام اندازه گیری فشار زیادی روی پایه آی سی نذارید چون آسیب میبینه 3-در بعضی مواقع آی سی کوچکتر از اونه که بتونید از پایه اون برای لحیم کردن استفاده کنید یا همچنین مهارتی ندارید میتونید از نقطه ای که پایه ای سی که معمولا یک طرفه مقاومته استفاده کنید. این نقطه رو میتونید با مالتی متر یا ذره بین پیدا کنید

.

.

.

یعد از اینکه مقاومت بین پین fb و گراند رو اندازه گرفتین باید یه پتانسیومتر حدود 10 تا 20 برابر اون مقاومت تهیه کنید(این بهترین رنجه شاید با مقادیر دیگه هم کار کنه).پتانسیومتر دارای 3 پایه است که مقاومت بین 2 پایه در حالت ماکزیمم رو اندازه بگیرید و پایه اضافی رو میتونید حذف کنید چون نیازی بش نیست. بهتره یه کلید هم برای قطع مود سر راه پتانسیومتر قرار بدین که مشکلی پیش نیاد. خوب تنها کار باقی مونده نصب موده(البته به غیر از پیدا کردن نقاط خوندن ولتاژ) .بهتره سر پتانسومتر که به کلید وصل شده رو به پین fbو سره دیگر رو به گراند وصل کنید. توجه داشته باشین که مقاومت حتما روی حداکثرش باشه اگر نه کارتتون دود میشه. B) درهنگام روشن کردن کامپیوتر بهتره مود رو با کلید قطع کنید بعد از بالا اومدن ویندوز روشنش کنید و کم کم مقاومت رو کم کنید تا ولتاژ زیاد یشه.

این هم وسایل مورد نیاز :

1- مالتی متر بهتره دیجیتال باشه

2- هویه بهتره سر ریز مخصوص مدار باشه

3- سیم لحیم نازک مخصوص کار روی مدار (قطری حدودیش نصف سیم لحیم معمولیه)

4- کانکتور مولکس برای اندازه گیری ولتاژ

5-سیم رشته شده IDE (بهترین سیم برای اینکاره)

6- چسب حرارتی برای محکم کردن جای سیم روی برد اینکار باعث میشه فشار به محل مود نیاد

7- قربانی :-?

.

.

.

قسمت بعد عملی مرحله به مرحله با عکس

ویرایش شده توسط shayan08
لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

شرمنده دوستان شدم اما هنوز نتونستم کارت خوبی برای اینکار پیدا کنم .کارت 8600 خودم که برای ولت مود در نظر داشتم دار فانی را وداع گفت d:

لینک به دیدگاه

شرمنده دوستان شدم اما هنوز نتونستم کارت خوبی برای اینکار پیدا کنم .کارت 8600 خودم که برای ولت مود در نظر داشتم دار فانی را وداع گفت d:

درود

شايان جان تاپيك بسيار ارزشمندي رو ايجاد كرديد .

من در مورد كارت گرافيك كاملا در خدمتم عزيز . چي ميخوايد ؟ مثلا يه دونه 5450 ATI خوبه ؟ و يا يه دونه 210 1gb ddr3 ?

لینک به دیدگاه

ممنون از همه دوستان 7100 و این سری کارتهامثل 8400 خیلی برای این کار مناسب نیستن چون رگولاتورهای ساده ای دارن. 5450 فکر میکنم کارت مناسبی برای این کار باشه

ویرایش شده توسط shayan08
لینک به دیدگاه

درود

شايان جان كارت 5450 براتون ارسال شد عزيز و تاپيك رو هم به صورت مهم در اوردم و منتظر مطالب مفيد و پربارتون هستيم عزيز ;) ;)

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت دوستان و معذرت بابت تاخییر

باتشکر از آقای حسینی که کارت 5450 پاور کالر در اختیار بنده قرار دادند که برای آموزش در این تاپیک استفاده کنیم.

این کارت از یه مدار تغذیه تک فاز مشابه برای مموری و هسته استفاده میکنه(همونطور که در عکس می بینید) و نوع pwm اش apw7165a هستش که روی مموری چند مدل از کارتهای سری 6 رادئون هم استفاده شده. با توجه دیتا شیت ای سی پین پس خور ولتاژ(fb )در عکس مشخص شده.طبق توضیحات مقاومت این نقطه و پین گراند رو باید اندازه میگرفتیم. مقاومت برای قسمت هسته 7.2 کیلو اهم و برای مموری 5 کیلو اهم.همونطور که که قبلا اشاره کردم مفاومت متغیرمون باید 10 تا 20 برابر باشه که من 20 برابر به بالا رو ترجیح میدم (دلیلش رو جلوتر میفهمید) برای مموری 100 کیلو اهم و برای هسته 200 کیلو اهم د نظر گرفتم. برای اندازه گرفتن ولتاژ هم از قسمت مثبت جای خالی خازن استفاده کردم که ولتاژ مموری رو 1.62 و هسته رو 1.05 نشون داد.حالا شاید برای خیلی ها سوال پیش بیاد چرا این کار باعث بالا رفتن ولتاژ میشه؟ ما اینجا یه مقاومت رو با مقاومت تعیین کننده پسخور موازی میکنیم همون جور که میدونیم در حالت موازی دو مقاومت مقاومت کل از هر دو مقاومت پایین تره و طبق قانون اهم کاهش مقاومت باعث کاهش ولتاژ پس خور میشه. یه سوال دیگه هم اینجا بوجود میاد که اصلا این ولتاژش بالا نرفت که پائین اومد؟ در جواب باید گفت درسته ولتاژ پسخور پایین اومد که باعث میشه ای سی فکر کنه ولتاژ پائین اومده و به همون میزان کاهش پسخور ولتاژ رو افزایش بده.(یه جورایی خرش میکنیم @};- )

به عنوان مثال برای هسته مقاومت 100 کیلو اهم رو اعمال میکنیم باتوجه به ولتاژ 1.05 جریانی برابر با 0.00014583 امپر داریم. مقاومت معادل برابر با 6.71 کیلو اهم داریم ولتاژی برابر با 0.979 در پس خور ایجاد میکنه که کاهش حدود 0.07 در پس خوره و در نتیجه ولتاژ هسته برایر با 1.12 میشه. بالا بودن مقاومت باعث میشه که ولتاژ اولیه نزدیک به ولتاژ بعد از مود کردن باشه که اون رو کم کم پائین بیاریم. فکر نمیکنم موردی دیگه مونده باشه غیر از مود کردن کارت @};-

t34948_DSC01261.JPG

t34949_DSC01245.JPG

t34950_DSC01257.JPG

t34951_DSC01258.JPG

ویرایش شده توسط shayan08
لینک به دیدگاه

این هم از ولت مود هسته که ولتاژ رو از 1.05 به 1.11(مقاومت پتانسومتر حدود 160 کیلو بود) رسیده البته به مقادیر بالاتر هم می رسه اما چون وقت رکورد گیری نداشتم دیگه زیادش نکردم.

t34953_DSC01266.JPG

t34954_DSC01271.JPG

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت دوستان تونستم به فرکانس 1300 مگاهرتز از 650 برسم که البته پایدار نبود و بیشترین فرکانسی که تونستم aqua پاس کنه 1250 مگاهرتز بود(ولتاژ روی 1.65 بود) که رقمه خیلی بالایی برای کارت محسوب میشه.

t34966_1300.JPG

لینک به دیدگاه

شرمنده شایان جان ... یک خورده دیر چک کردم.

ولی جدا دست مریزاد . ولت مدینگ اصلا کار راحتی نیست ولی شما یک طوری انجام دادی یکی ندونه فکر میکنه آب خوردنه. دوستان گفتند اوستای ولت مدینگ هستید و من هم استعداد شما رو تحسین میکنم. کارتون خودش یک هنره !

بابت رکورد هم تبریک میگم . من جدا بعید میدونستم بشه به 1250 رسید روی این مدل ولی خوب مثل اینکه اشتباه میکردم ^^ . اگر پروژه دیگیر هم انجام دادید حتما اینجا بگذارید . واقعا اموزنده و تحسین برانگبز بود.

لینک به دیدگاه

ما رو شرمنده نکنید @};- ولا هرکسی این قدر کارت بسوزونه براش مثل آب خورن میشه آخه نکاتش رو رعایت کنیم خیلی راحته

لینک به دیدگاه

در دومین اقدام پتانسوتر 200 رو به 50 کیلو کاهش دادم که در ولتاژهای بالا قابل کنترل تر باشه و رم رو هم ولت مود کردم که با افزایش 1.62 به 1.8 تغییر پندانی نکرد و بیخیالش شدم دیزور تا 1.7 ولت برای هسته رفتم بالا و امروز 1.8 اما هسته اورهیت میکرد و پایدار نبود و روی ایر نتونستم به فرکانسی بالاتر از 1250 دست پیدا کنم انشااالله روی واتر یا نیتروژن اگه جور بشه هم سی پی یو رو افزایش میدم هم گرافیک رو. البته نیمدونم مشکل از چیه از امتیازم از فرکانسام خیلی پائیین تره @};-

3DMark06 - Radeon HD 5450 GDDR3 @ 1230/700MHz (4179 marks)

3DMark05 - Radeon HD 5450 GDDR3 @ 1239/700MHz (8167 marks)

3DMark03 - Radeon HD 5450 GDDR3 @ 1250/700MHz (11998 marks)

Aquamark - Radeon HD 5450 GDDR3 @ 1250/700MHz (104861 marks)

3DMark2001 SE - Radeon HD 5450 GDDR3 (32435 marks)

با تشکر از آقای حسینی که این گرافیک رو در اختیار بنده گذاشتن.(لینک رکوردها تصحیح شد.)

ویرایش شده توسط shayan08
لینک به دیدگاه

دوستان اگه کارت گرافیکی دارن که میخوان ولت مود کنند یه عکس از دو طرفش بزارن تا راهنماییشون کنم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...