رفتن به مطلب

آموزش پله پله تنظیم تایمینگ رم برای پلتفورم AMD

Recommended Posts

عزیزم شما 4 گیگ رم داری تعداد پنجره ها رو بکن 4 تا 1024 بعدش تست کن. باید تمام رم تست بشه. بله روش تست گرفتن دقیقا به همین صورت هست.

من فکر کنم شما یکی از رمهای سری قدیم کورسیر گیرت اومده که چیهاشون خوب بود. اگر این تست جواب داد برو برا 7-7-7-21 .

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...
  • ارسال 225
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

سلام سالار جان،

مين برد من P8Z68-V هست.

همونطور كه گفتین تايمينگ رم ها بصورت زير هست: CL ، tRCD ، tRP ، tRAS ، tRC ، CR

سواله من اينه كه تو اين مين برد گزينه اي براي تنظيم tRC (همون عددی که مقدارش از بقیه بیشتره) وجود نداره.

اين عدد ظاهرا روي پايدار كردن رم تاثير زيادي داره. چطور مي تونم اين عدد رو تغيير بدم؟

ممنون

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

با تشکر از تاپیک خوبتون

بهترین و کامل ترین برنامه که میشه SPD رم رو توش مشاهده کرد چیه ؟ مرسی

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

با درود فراوان،

مطلب جالب تایمینگ رو جلو رفتم. 8 گیگ رم G.Skill F3-10666CL9S-2GBNQ دارم با تایمینگ دیفالت 24.9.9.9 بر روی ولتاژ 1.5.

ولی به یک عددی رسیدم که غیر معموله 22.7.7.8 وظاهراَ سیستمم رو کند تر کرده. البته رم من از این ارزون و قلابی هاست :-? و بعید میدونم کلاسش به این حرفها بیاد ولی عکس های مربوطه را میزارم اینجا اگه لطف کنید نظری بدید شاید جایی رو اشتباه کردم.

آخرین تلاش من 22.7.7.7 بوده که بوت نشد و مجبور به افزایش CL به 8 شدم.

مقایسه بنچمارکها قبل و بعد از انجام تغییر تایمینگ»»

بایوس»»

عکس خود رمها»»

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با تشکر از تاپیک خوبتون

بهترین و کامل ترین برنامه که میشه SPD رم رو توش مشاهده کرد چیه ؟ مرسی

همون CPU-Z هست و بعید میدونم برنامه ای باشه بهتر نشون بده جزئیات رو.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با درود فراوان،

مطلب جالب تایمینگ رو جلو رفتم. 8 گیگ رم G.Skill F3-10666CL9S-2GBNQ دارم با تایمینگ دیفالت 24.9.9.9 بر روی ولتاژ 1.5.

ولی به یک عددی رسیدم که غیر معموله 22.7.7.8 وظاهراَ سیستمم رو کند تر کرده. البته رم من از این ارزون و قلابی هاست :-? و بعید میدونم کلاسش به این حرفها بیاد ولی عکس های مربوطه را میزارم اینجا اگه لطف کنید نظری بدید شاید جایی رو اشتباه کردم.

آخرین تلاش من 22.7.7.7 بوده که بوت نشد و مجبور به افزایش CL به 8 شدم.

مقایسه بنچمارکها قبل و بعد از انجام تغییر تایمینگ»»

بایوس»»

عکس خود رمها»»

با توجه به اینکه چهارتا ماژول رم داری و فرکانس هم 1333 هست بعید میدونم تایمینگ جالبی بزنه!؟

تو نتجه که سرعتش زیاد شده.کاملا هم مشخصه ولی با این تایمینگ پایدار نمیمونی.بذار روی 7.8.7.22.29 1T با ولتاژ 1.6 برنامه memtest بگیر ببین ارور نمیده؟

لینک به دیدگاه

با توجه به اینکه چهارتا ماژول رم داری و فرکانس هم 1333 هست بعید میدونم تایمینگ جالبی بزنه!؟

تو نتجه که سرعتش زیاد شده.کاملا هم مشخصه ولی با این تایمینگ پایدار نمیمونی.بذار روی 7.8.7.22.29 1T با ولتاژ 1.6 برنامه memtest بگیر ببین ارور نمیده؟

عزیز، اون 29 که فرمودین، کدوم گزینه هست تو بایوس من؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

tRC هست که من توی بایوستون ندیدم.راستی بایستون به آخرین ورژن آپدیت هست؟

لینک به دیدگاه

tRC هست که من توی بایوستون ندیدم.راستی بایستون به آخرین ورژن آپدیت هست؟

بله آخرین ورژن هستش. از صفحه دوم بایوس هم عکس گرفتم. ولی من همچین گزینه ای را نمیبینم. یه کم بالاتر یکی از اعضا به اسم حمیدرضا هم ظاهرا مشکل من رو داشت و جایی برای تنظیم tRC نداشتش.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

داخل CPU-z ببینید چه عددی براش تعریف شده.

تو بایوس مین بورد من زده tRAS+tRP که بیشترین حالت پایداری رو اینطوری براش در نظر گرفته.

لینک به دیدگاه

CPU-z مقدار tRC رو 33 نشون میده.

:excl: باید در اولین فرصت رمهای بهتری بگیرم، میرم سراغ اوورکلاک CPU.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عزیزم رمهاتون برای حال حاظر کافی هست و خیلی هم مناسبه.اگر کار خاصی با PC انجام نمیدید همین رمها رو نگه دارید تا انشا.. بعدا خاستید تغییر پلتفورم بدید اونوقت رمها رو عوض کنید.من فعلا توصیه میکنم دست به رمهاتون نزنید.چه تایمینگی باهاش زدید؟راستی در مورد اور هم یه چیزایی بلدم که شاید کمکتون بکنه.

لینک به دیدگاه

تایمینگ دیگه نتونستم، آخرش همون 22.7.7.8 که Latency رو بدتر افزایش داد. ولتاژ بالاتر هم کمکی نکرد یعنی سیستم بوت نشد. گزینه tRC هم که تو بایوس ندارم بشه عوضش کرد.

امروز فردا میرم تو قسمت تاپیک اوورکلاک؛ بلکه بتونم لااقل 4 بزنم با CPU. حتما به کمکتون نیاز دارم دوست عزیز. (*)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نه دوست من تو عکسهایی که گذاشته بودید لتنسی تون بهتر شده بود.

لینک به دیدگاه

cpu north bridg رو ببر رو 2600 1.25 ولت هم بهش بده خیلی تاثیر داره .

ولتاژ رم رو هم بذار رو 1.65 البته ریسکه

کلا اورکلاک ریسکه اما بهت قول میدم وقتی دست به این ریسک بزنی هیجانش خیلی بهت مزه میده وقتی latency رم بیاد رو 44 خیلی حال میکنی :D

ویرایش شده توسط Hurmuz
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

آره BN فرکانس خیلی رو سرعت سیستم تاثیر میذاره حتی توی امتیاز ویندوز سون امتیاز رم میاد بالا.در مورد ولتاژ هم 1.65 که دوست خوبم هرمز گفت کاملا امنه .هرچی نباشه رمهای ایشون جی اسکیل هست(درسته از سری Ripjaws نیست ولی کیفیت ناسبی داره)البته من ولتاژ پایین رو برای رمها میپسندم.مثلا رمهای خودم تو ولتاژ 1.71 تایمنگ 7.7.7.20.27.1T میزنن که دیدم ارزش نداره بخاطر اون tRCD اینقدر ولتاژ بدم.

لینک به دیدگاه

دروود به هگز عزیز .

من که خودم ولتاژ رو گذاشتم رو 1.75 تا 1.8 هم بدون مشکل کار میکرد اما دیگه رم برای اور جواب نمیداد چون رمهای من از این رمهای کروشیال معمولیه که ارزونترین مدل کروشیال حساب میشه البته زمان تخیرش عالیه و فکر کنم به نسبت قیمتش خیلی عالی باشه

نا گفته نمونه فرکانس استانداردش 1600 باcl 10 10 10 28 هست

post-7321-0-43260200-1334309280_thumb.jpg

ویرایش شده توسط Hurmuz
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

میشه بگی چطور 44.7 گرفتی؟من دارم 59 میگیرم.طرف با X58 و تایمنگ 8 تو فرکانس 1600 نمیتونه 44 بگیره؟البته تا حدی بخاطر اتلون 640 هم هست.

لینک به دیدگاه

میشه بگی چطور 44.7 گرفتی؟من دارم 59 میگیرم.طرف با X58 و تایمنگ 8 تو فرکانس 1600 نمیتونه 44 بگیره؟البته تا حدی بخاطر اتلون 640 هم هست.

راستش برای خودمم خیلی جالب بود با این رمهای ارزون بشه همچین زمان تاخییری بدست آورد ولی من بر اساس همین آموزشهایی که سالار عزیز داده بودن عمل کردم که واقعا دستش درد نکنه خیلی دقیق و کامل توضیح داده و کار خاص دیگه ای انجام ندادم به غیر از اینکه با دستکاری کردن ولتاژ cpu nb و ht و همینطور کم و زیاد کردن مقدار تایمینگها این نتیجه رو بدست آوردم شاید هم بخاطر اتلون بودنه سیستمه و میتونم بگم یکی از لذت بخش ترین کارهای بود که با کامپیوترم انجام داده بودم که حتی با بازیهایی کامپیوتری هم شاید به این لذت نرسیدم حتی دیشب ساعت 4 بود بلند شدم و یکسری تغییرات رو انجام دادم تا خوابم برد از بس ذوق داشتم :D

لینک به دیدگاه

با درود به دوستان؛

اولاً فهمیدم گزینه tRC همون Row Cycle Time هستش تو بایوس من.

- سیستم با 7.8.7.22.29 1T با ولتاژ 1.605 ویا با 1.59 بوت نشد

- North Bridge رو روی 2600 با ولتاژ 1.5 گزاشتم بازم بوت نشد - بعدش با همین Setting ولتاژ رم رو هم روی 1.6 گزاشتم بازم بوت نشد (این دفعه دیگه حتی بوق اخطار هم نتونست بزنه)

سیستم آشغاله :-?

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عزیزم ما رمهامون 1600 هست که داریم همچین تایمینگی میزنیم.شما با 1333 بهترین تایمینگی که بتونی بزنی 8.8.8.24.32.1T مثلا با ولتاژ 1.6 تا 1.68 هست.(همیشه ناپایداری برای رقن دوم یا همون TRCD هست)

راستی کی بهت گفت NB رو تا 1.5 ببری بالا. :angry:

به گمانم از moderboard سیر شدی؟ 8-X

!سریعا ولتاژ رو به حالت دیفالت برگردون. ^#(^

نهایت ولتاژ مجاز برای NB میتونه 1.3 باشه اونم با کولینگ مناسب.شما با 1.25 تو اون فرکانس صددرصد پایدار میشی.شانس آوردی مینت نپکیده.

ببین اورکلاک قدم به قدم و مرحله به مرحله پیش میره.شما باید اول روی یه چیزی به ثبات 100درصد برسی و بعد بری سراغ یه چیز دیگه.اول تا جایی که دلت میخواد پردازنده رو اور کن.بعد NB رو تا همون حوالی 2600 بالا ببر و بعد برو تو کار تایمینگ.هرچیزی هم نمیدونی سوال کن تا یه وقت قطعه ای رو نترکونی.همه رو هم با هم انجام نده.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

دیگه آقا معین جو گرفته بود منو! :-j ته مونده آجیل عید رو گذاشته بودم جلوم همینجور جلو میرفتم امتیاز میگرفتم توبنچمارک Maxmemm. البته من اون تنظیم رو اشتباهی بردم بالا که آقا هرمز اشتباهم رو تو پخ گوشزد کرد و سریع اصلاح کردم.

بگذریم؛ خدا رحم کرد شب جمعه ای. عمرا هر کاری کردم پل شمالی از 2400 بالاتر نرفت حتی با ولتاژ 1.3 و همزمان رم ها رو تا نزدیکهای 1.7 هم بردم ولی نشد بالا نرفتش. سعی کردم رم ها رو همزمان 1600 هم اوور کنم نشد. ولی این پل شمالی عجب چیزیه، وقتی رفت روی 2400 سیستمم داشت پرواز میکرد؛ یک امتیاز ویندوز سون به رمهام اضافه کرد. اینم دیگه فکر کنم حد نهایتشه: 8-7-7-22-25

ولی بدشانس بودم تو تست رم هام ارور میدن. :crying: حالا کم کم دارم عقب نشینی میکنم، احتمالاً به همون تایمینگی که فرمودید میرسم: 8.8.8.24.32.1T

حالا جدای این مسئله اگه این پل شمالی رو با این ولتاژ 1.25 تمام مدت روی 2400 بزارم آسیبی به جایی نمیزنه که؟

لینک به دیدگاه

آرمین جان حسابی با مبحث اورکلاک داری حال میکنی هاااا آجیلو میوه به به :lol: یکمی هم حواست به سیستم باشه بد نیست هااااا نترکونی LoL

از شوخی بگذریم بریم سراغ کارمون .اولا که شما فقط به cpu nb ولتاژ میدی نه NB خالی اونم در حد 1.15 تا 1.25 بین این ولتاژا باید بازی کنی تا بهترین گزینه رو بدست بیاری من خودم برنامه asrock tunner رو تو ویندوز اجرا میکنم و وولتاژها رو تغییر میدم و بعد از هر تغییر برنامه maxxmem رو اجرا میکنم که ببینم تغییر ولتاژی که دادم درست بوده یا غلت تا برای اون تایمینگ و فرکانس چه ولتاژی برای رم خوبه یا چه ولتاژی برا CPU NB مناسبه و با این تغییرات ولتاژ latnecy وباقی پارمترا خود بخود تغییر میکنه و شما میتونی اینطوری بهترین ولتاژ رو بدست بیاری .الانم من بازم رو سیستمم کار کردم که عکسش رو میذارم البته یکیش مربوط به شروع کاره و یکیشم آخریش

در مورد آسیب ولتاژ به مادربرد بنظرم قبل از اینکه سیستم از کار بیوفته حرارت پل شملی یا چیپست مادربرد زیاد میشه شما اگر این دماها رو زیر نظر بذاری که زیاد بالا نره مشکلی پیش نمیاد حالا به فرض اگر هم بالا رفت شما میتونی با فنهای کوچیک 5 سانتی خنکش کنی یا رمها رو با دوتا فن 4 سانتی که به هم میچسبونی و با کش روی رمها نصب میکنی خنک میکنی

الان تو کیس من 4 تا فن کوچیک هست دوتا روی رم و یکی روی پل شمالی و یکی روی مدارهای تغزییه مین برد که حسابی خنک میشن .البته احتیاج به این همه فن هم نبود فقط گفتم کار از محکم کاری عیب نمیکنه بذارم شما هم اگر دیدی دمایی چیپ مین برد زیاد بالا رفت روش فن نصب کن نصبشم با چسسب 123 راحت انجام میشه

post-7321-0-15166100-1334342505_thumb.jpg

post-7321-0-90433200-1334343037_thumb.jpg

ویرایش شده توسط Hurmuz
لینک به دیدگاه

ایول، بهترین تایمینگ من همینه: 8.8.8.24.32.1T

بدون ارور و بدون تغییر ولتاژ و از همه مهمتر استیبل.

از کمک همه دوستان ممنون، علی الخصوص آقا معین و آقا هرمز.

لینک به دیدگاه

البته آقا هرمز شما ماشالا استادی.

بله همچنان با این تنظیماتی که فرمودید بازی میکنم تا به یک وضعیت خوب و پایدار برسم. فعلا شاگردی میکنیم. :rolleyes:

در مورد فن هم یک فن 7 سانتی دارم روی رم کار میزارم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...