رفتن به مطلب

پردازنده‌های سری Zen شرکت AMD با درگاه USB 3.1 مشکل دارند

Recommended Posts

0slp4jyv2hnin4cd3g.jpg

پردازنده‌های سری Zen شرکت AMD بسیار مهم می‌باشند. این چیپ که از آن انتظار می‌رود در اواخر سال 2016 عرضه شود، با جدیدترین پردازنده‌های شرکت اینتل رقابت خواهد کرد. علاوه بر این، این چیپ اولین چیپی خواهد بود که تمام چیپست مادربرد را در خود ادغام خواهد کرد. این ویژگی سبب خلاصی مادربردها از چیپست و در نهایت، راحتی کار شرکت‌های تولید کننده مادربرد می‌شود.

متأسفانه شایعه‌ای مبنی بر اینکه پردازنده‌های سری Zen با درگاه USB 3.1 مشکل دارند، وجود دارد. باید به این نکته تأکید کنیم که این مشکل از شرکت AMD سرچشمه نمی‌گیرد، بلکه شرکتی به اسم ASMedia که وظیفه‌ی فراهم کردن کنترلرهای USB 3.1 به شرکت AMD دارد را باید مقصر دانست. مسئله‌ی‌ بزرگتر این است که این مشکل درست زمانی پیدا شده است که پردازنده‌های Zen در مرحله‌ی پیش تولید به سر می‌برند. بنابراین امکان اینکه شرکت AMD این مشل را حل کند، وجود ندارد. متأسفانه این شرکت آمریکایی باید با این مشکل سر کند.

این مشکل به این شکل ظاهر می‌شود: زمانی که طول سیم‌هایی که درگاه USB 3.1 را به سوکت AM4 وصل می‌کنند، از حد مشخصی بیشتر شوند، سرعت انتقال به میزان زیادی اُفت می‌کند. بدین ترتیب شرکت‌های سازنده‌ی مادربرد مجبور به تغییر مکان چیپ به جایگاهی که به درگاه USB 3.1 نزدیک باشند که در این مواقع، یک چیپ کنترلر USB 3.1 الزامی است.

اگر چه همه‌چیز از دست نرفته است، امکان دارد شرکت AMD کنترلرهای اضافی را به شرکت‌های سازنده‌ی مادربرد برای سوکت AM4 ارسال کند که موجب به تبدیل به مزیت‌هایی مورد انتظار برای چیپ Zen شود. یا اینکه شرکت‌های سازنده‌ی مادربرد درگاه‌های USB 3.1 خاصی را (برای مثال، نوع اینترنال این درگاه‌ها) نزدیک به سوکت CPU قرار دهند. مشخص نیست که شرکت‌های سازنده‌ی مادربرد از چه شیوه‌ای برای حل این مشکل استفاده کنند، ولی ما مطمئنیم که این مشکل زودتر یا بعداََ حل خواهد شد.

منبع: hitechreview

مترجم: مجتبی حیدرزاده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

هزاران مورد از این دست مشکلات پیش میاد و بر طرف میشه... حالا اینکه میان اینارو خبر میکنند جالبه... انگار بیان کل روند ساخت یک قطعه و مشکلاتش رو مو بمو خبر رسانی کنند تا موقع عرضه... البته بیشتر فکر کنم بخاطر محبوبیت و مورد انتظار ترین رویداد پیش رو هست این اخبار پدیدار میشه در واقع خبرنگاران در بدر دنبال اینن ببینند چی میشه هرچی گیر اوردن اطلاع میدن...  :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

به نظر من مسئله اصلی اینه که نتونسته مثل اینتل امکانی رو بوجود بیاره و با طراحی یک کنترلر، از PCI-Express خودش بصورت نیمه native حتی یک دونه usb3.1 بگیره و صرفا باید منتظر ASmedia که یه جورایی third party هست باشه :|

البته به هر حال وقتی بخوای رنج قیمتی پایینتری رو هدف قرار بدی باید هزینه ساخت رو پایین بیاری و به جای هزینه برای توسعه و تحقیقات در بخشهایی مثل این، بری از third party تامین کنی(پهنای باند کنترلر intel از asmedia بالاتره و ممکن بود AMD کلی هزینه کنه برای توسعه usb3.1 و در آخر هم به سرعت/پهنای باند مناسب هم دست پیدا نکنه پس بهترین کار استفاده از همون asmedia بدون هزینهای سنگین توسعه و همچنین قمار روی ریسک موفقیتش هست و بهترین تصمیم رو گرفتن). امیدوارم M.2 رو بتونه نصف و نیمه هم که شده native پشتیبانی کنه...sata express هم نتونست نتونست چون درگاه بیخودی شد این وسط  :D  امیدوارم اشتباه کرده باشم و اینقدر امکانات خوبی به هر شکلی که میتونه فراهم کنه تا باز هم مثل دوران 1090 بتونم یه سیستم خوب از این کمپانی داشته باشم 

البته ممکنه نظر شخصی من اشتباه باشه اما شواهدی که من دیدم گواه این قضیه هست و برای خراب کردن برندی هم نیست  @};-

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

هزاران مورد از این دست مشکلات پیش میاد و بر طرف میشه... حالا اینکه میان اینارو خبر میکنند جالبه... انگار بیان کل روند ساخت یک قطعه و مشکلاتش رو مو بمو خبر رسانی کنند تا موقع عرضه... البته بیشتر فکر کنم بخاطر محبوبیت و مورد انتظار ترین رویداد پیش رو هست این اخبار پدیدار میشه در واقع خبرنگاران در بدر دنبال اینن ببینند چی میشه هرچی گیر اوردن اطلاع میدن... 

شما چرا ناراحتی؟ خبر خبره. بدو خوبم نداره. خدا بیامرز برد های P67 اینتل که مشکل SATA داشتن خبر نبود؟ اونم همین بود دیگه. اینه که میگم شرکتا همه سوتی میدن هرچند این بعضی از این سوتی ها از قبل برنامه ریزی شدن، رون این حساب برق ... ببخشید جو نگیرتون.

لینک به دیدگاه

اون زمانی که AMD توی صنعت سی پی یو و چیپ مادربورد پا با پای intel می امد تموم  شد.

اینتل برای زمان خیلی زیاد بازار رو کاملا دست خودش گرفت نتیجش شد تفاوت X مقداری درارزش سهامشون و...

قطعا اون هزینه ای که اینتل برای توسعه میکنه چندین برابر AMD هست ، در نتیجه نمیشه از AMD انتظار داشت بورد و سی پی یو ای به بازار بده که همون فناوری های اینتل توش باشه ، شاید بعد از 5تا8 سال دوباره قدرت بگیره و پا به پای اینتل پیش بره ولی برای الان زوده.

وضعیت AMD در صنعت گرافیک خیلی خیلی بهتر از سی پی یو هست ، قشنگ داره پا به پای انویدیا پیش میاد (البته قیمت رو بگذاریم کناره انویدیا توی این چند سال اخیر مقداری قوی تر بوده) تفاوت مثل صنعت سی پی یو فاحش نیست.

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

شما چرا ناراحتی؟ خبر خبره. بدو خوبم نداره. خدا بیامرز برد های P67 اینتل که مشکل SATA داشتن خبر نبود؟ اونم همین بود دیگه. اینه که میگم شرکتا همه سوتی میدن هرچند این بعضی از این سوتی ها از قبل برنامه ریزی شدن، رون این حساب برق ... ببخشید جو نگیرتون.

ایشون نظر شخصیشون رو گفتن و جنبه سئوالی داشته و توحین به شخص و شرکتی هم نبوده !...روزانه خیلی ها تو این انجمن چنین نظراتی میدن و پرسش عیب نیست...فقط اینکه شما عادتون شده برای اشخاص مستقیما الفاضی مثل جوگیر و برق گرفته و غیره رو به کار میبرید

فقط چونکه زیر نام کاربریتون نوشته عضو تیم لیون دلیل نمیشه چنین جسارت هایی رو کنید....حداقلش اینکه دیگران از شما که عضو گروه خوب لیون هستید انتظار دارن

ویرایش شده توسط حمیدرضا الماسی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ایشون نظر شخصیشون رو گفتن و جنبه سئوالی داشته و توحین به شخص و شرکتی هم نبوده !...روزانه خیلی ها تو این انجمن چنین نظراتی میدن و پرسش عیب نیست...فقط اینکه شما عادتون شده برای اشخاص مستقیما الفاضی مثل جوگیر و برق گرفته و غیره رو به کار میبرید

فقط چونکه زیر نام کاربریتون نوشته عضو تیم لیون دلیل نمیشه چنین جسارت هایی رو کنید....حداقلش اینکه دیگران از شما که عضو گروه خوب لیون هستید انتظار دارن

شما لطف کن سنگ دیگرانو به سینه نزن اولا. بعدشم سوابق افراد و پستاشون فراموش شدنی نیستن. وقتی یه نفر تو یه همچین پستی شکلک :D میزاره، تکلیف مثل روز روشنه. شما اگه تو تاریکی نشستید دلیل نمیشه شب باشه.

بدم منفی هرو پاک کنن دست از سر ما برداری؟

لینک به دیدگاه

شما لطف کن سنگ دیگرانو به سینه نزن اولا. بعدشم سوابق افراد و پستاشون فراموش شدنی نیستن. وقتی یه نفر تو یه همچین پستی شکلک :D میزاره، تکلیف مثل روز روشنه. شما اگه تو تاریکی نشستید دلیل نمیشه شب باشه.

بدم منفی هرو پاک کنن دست از سر ما برداری؟

@};-

ویرایش شده توسط حمیدرضا الماسی
لینک به دیدگاه

به جان خودم حالا اگه اینتل و انودیا از همین مشکلات داشت فن AMD بازها همچین گندش میکردن که نگو و نپرس!  :D  

روزی 10تا تاپیک میزدن!

اما وقتی به ضررشونه میگن چیزی نیست همه چی اوکی هست اصلا اتفاقی نیافتاده!

لینک به دیدگاه

تشکر آقای حیدرزاده، بسیار عالی @};-

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اما وقتی به ضررشونه میگن چیزی نیست همه چی اوکی هست اصلا اتفاقی نیافتاده!
باید به این نکته تأکید کنیم که این مشکل از شرکت AMD سرچشمه نمی‌گیرد، بلکه شرکتی به اسم ASMedia که وظیفه‌ی فراهم کردن کنترلرهای USB 3.1 به شرکت AMD دارد را باید مقصر دانست.
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این همه بحث الکی تو چندتا تاپیک ، آخرش که چی به خاطر هیچ و پوچ اعصاب خودتون و دیگران رو به هم میریزید

ول کنین اینتل انویدیا ای ام دی ، گور پدرشون ، اینا پول پارو میکنن ما حرص میخوریم .

الان وضعیت انجمن این شده یه دونه تاپیک درست درمون پیدا نمیشه که 2 خط بار علمی داشته باشه ، آدم وقتی میاد یه چیزی به معلوماتش اضافه بشه ، عوضش ...

بیخیال ، امیدوارم کسی از حرفام ناراحت نشه ، نظرمو راجب وضعیت االان گفتم :|

لینک به دیدگاه

درود 

با تشکر از جناب حیدر زاده و سایر دوستان بابت پوشش خبری مناسب (این شمشیر دولبه !) 

(واقعیتش مونده بودم چطور این مطلب رو پوشش بدم که نه انقلاب تجمیع کامل کنترلرا در ZEN زیر سوال بره و و نه حقایق مختوش بمونه ! ؛ که عزیزان مجرب ، استادانه عمل کردند)

تجربه ثابت کرده که هر تغییر بنیادی در تجدید ورژن و بروز رسانیای آتی که به کمال میرسه و مورد الهام واقع میشه ، اینتل و ای ام دی هم نداره 

صد البته که AMD کم ازاین پیشتازیا تو کارنامش نداره !

از پردازنده های 64 بیتی تا اولین پردازنده ی 1GHZ و... تا iGPU و خیلی موارد دیگه 

ودر تایید فرمایش استاد خودم فرجام جان باید بگم ، از مدتها پیش تصمیم به استفاده از چیپ و لیسانس Asmedia در محصولات آتی AMD گرفته شده بود و رسانه ای هم شد ، سوال اینجاست چطور تا به اینجای کار این نقص یا ناهماهنگی با Asmedia یا کوتاهی در طراحی ZEN (پروسه ی 3،4 ساله !) اطلاع رسانی و توجیه نشده بود ؟؟؟ به شخصه تصورم اینه که همچنان باید منتظر اخبار و مستندات کافی تو این زمینه بود و همچنین امیدوار باشیم که عنوان شایعه برای این مورد (لااقل تا حدود زیادی ) صحت داشته باشه .

به هر حال برای عزیزانی  که نیاز به مطالعه ی بیشترتواین مورد دارن

شایعه ی ایراد در چیپست ZEN

مشکلات طراحی در چیپست ZEN ، هزینه ی ساخت مادربرد را افزایش میدهد

نقص  ZEN ، آسودگی سازندگان مادربرد را برهم زد

و TECHPOWERUP

با تشک @};- ر

update :

عزیزان یه تفعلی به هزینه ی R&D سه ابر قدرت فناوری پردازش تا سال 2015 داشته باشن ! ( جالبه که هزینه های توسعه و تحقیق شرکتی مثل انویدیا با تمرکز منفردش برمعماری گرافیکی با 3 شعبه از بازار حوالی کل هزینه ها ی R&D  CPU ,GPU , APU شرکت معظم AMD (مضافا تحولات اخیرش در طراحی و ارائه ی معماری شاخص GCN 4 و ZEN ) ،  و از اون جالبتر سرمایه ی 3 بیلیون دلاری R&D ابر قدرت اینتل که با وجود تکرار حضورش ( حتی با اذعان بر وجود  سرمایه گذاری مستقیم اش در ساخت نیمه هادی و ...  با رقم مجموع 11.5 B$) ، تصاعدی در حال قدرت نمایی !!! 

در شرایطی که :

رقم کلی سرمایه گذاری  بخش توسعه و تحقیق  در Q1 2015  بالغ بر 232میلیون $ گزارش شده ،که عمده ی آن صرف R&D پردازنده های منطبق بر Zen شده است

حتم دارم از این لحظه ، شما هم مثل من انتظاری صد چندان ازآینده ی این  پیشتاز و بنیان گذار X86 خواهید داشت ؛  همچنین با احترم و تامل بیشتری از موفقیت های شاخص شرکت AMD یاد خواهید نمود  @};-

(قصدم فقط اطلاع رسانی بود ؛ صد البته از عزیزان خواهشمندم با بحث های نامرتبط با عنوان تاپیک ، به این مورد دامن نزنند @};-  @};-  @};- )

uy8s604tphxhoqbrypc5.jpg

ویرایش شده توسط tohidadme
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

گیریم من ناراحت  باشم علت اینکه هرجا پست میزارم میای انتقاد می کنی از من چیه؟؟؟  :D  

اگه انتقادی که تو لیون تی وی بهت کردم بهت برخورده رسما در این جمع مجددا از شما عذر خواهی می کنم...  @};-  ^_^

بعدم مگه من چی گفتم ؟؟؟ گفتم وقتی هنوز نه بردی اومده نه پردازنده ای ارائه شده مشکلات حین ساخت اخه چه بکار من و شما میاد... از این دست مشکلات پیش میاد در حین ساخت و مطمعنا برطرف میشه ... زیاد اهمیتی نداره فقط باعث میشه طرفداران الکی سر و کله هم بزنند، مشکلی دارای اهمیت هست که هنگام عرضه کاربران باهاش روبرو بشن نه اینکه مشکلاتی سازنده ها باهاش روبرو هستن !  :-?

مثلا خبر اومده بود سازنده ها در کاهش فناوری ساخت به 7 نانومتر و کمتر مشکل خواهند داشت... خب الان میبینی یه ترفندی زدن قراره استفاده کنند بزودی... این جور مسائل کلا ارزش بحث و خبر نداره مگه اینکه یچیزی از این مسائل سرمون بشه بخوایم نظرمونو برای سازندگان بفرستیم مشکلشون حل بشه اره  :D

ویرایش شده توسط nima.mazrouie
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...