رفتن به مطلب

تجربه‌ی ssd های m.2 , pcie

Recommended Posts

Rapid mode عدد و رقم رو بالا می بره و ممکنه سبب افزایش خودباوری صاحب رایانه بشه، این از مزیت ش. منتها من هر بار که آزمودم با انواع ایرادها در محیط برنامه ها روبرو شدم، از لگ زدن موش و بسته شدن ناگهانی برنامه تا صفحه آبی معروف. جادوگر سامسونگ متقلب و خودخواه ه، همه ی منابع رایانه رو تا جای ممکن تصرف می کنه برای این که ssd امتیاز بیشتری بگیره. مشکل دستکاری تنظیمات توان رایانه هم پیشتر درباره ش بحث شده.

بنظر من اگر رم کافی داشته باشید این مشکلات پیش نمیاد .

من مدت زیادی هست Rapid mode رو سیستمم فعال هست و هیچ کدوم از این مشکلات هم نداشتم .

رم سیستم 8 گیگ هست و موس و کیبورد هم لاجیتک و ویندوز هم 10 همست .برنامه هم قدر موهای سرم روش نصب هست .

لینک به دیدگاه

• ارسال 92
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

تصاویر ارسال شده

ممنون از پست خوبتون من منظور از m.2 رو نفهمیدم میشه همون ساتا؟ و مسئله بعدی نحوه صحیح تست سرعت هارد چیه تکرار میکنم نحئه صحیحش چون هاردم خیلی برام مهمه و نمیخوام صدمه ای بهش بزنم دوتا هارد اکسترنال دارم که یکیش یو اس بی 2 و دیگری 3 هست و یک هارد ocz revodrive hybrid pcie 1tb ممنون.

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

ویرایش شده توسط A.R.T.XP
لینک به دیدگاه

ممنون از پست خوبتون من منظور از m.2 رو نفهمیدم میشه همون ساتا؟ و مسئله بعدی نحوه صحیح تست سرعت هارد چیه تکرار میکنم نحئه صحیحش چون هاردم خیلی برام مهمه و نمیخوام صدمه ای بهش بزنم دوتا هارد اکسترنال دارم که یکیش یو اس بی 2 و دیگری 3 هست و یک هارد ocz revodrive hybrid pcie 1tb ممنون.

درود

این تاپیک برای کسانی هست که تجربه‌ی کار با این گونه حافظه‌ها رو داشته‌اند.

در هر حال برای آگاهی بیشتر به دو تاپیک زیر که دوست خوب‌مان آرمین نوشته مراجعه کن:

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=50263

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=29772

برای آزمون و سنجش دیسکها از برنامه‌ی HD TUNE   می‌تونی استفاده کنی.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

سوکت M2 نوع جدیدی از سوکتهای هارد هست که با ساتا و ... فرق داره .در این روش هارد مثل رم مستقیم روی مینبرد میخوره و هاردهاش مخصوص هست .هم سرعتشون بسیار بالاتر هست و هم از استانداردهای جدید پشتیبانی میکنند .

https://en.wikipedia.org/wiki/M.2

در مورد هاردهای شما بگید چه تستی از هارد میخواید بگیرید راهنمایی کنم .تست سلامت هارد میخواید بگیرید یا تست سرعت ؟

لینک به دیدگاه

من میخوام یدونه 512 گیگش رو بگیرم.

منتها شنیدم آتشین مزاج هستن.

خواستم ببینم دمای قابل تحملشون چقدره این کوچولوهای مامانی ؟ :D

لینک به دیدگاه

من میخوام یدونه 512 گیگش رو بگیرم.

منتها شنیدم آتشین مزاج هستن.

خواستم ببینم دمای قابل تحملشون چقدره این کوچولوهای مامانی ؟ :D

اتفاقا علی جان منم خیلی تحقیق کردم و ظاهرا NVMe ها کلا اینجورین مثلا سری 750 اینتل که اولا اومد.

میگن وقتی زیادی داغ کنن ... مثل پردازنده که کلاک و ولتاژشو کم میکنه تا دمارو کنترل کنه (کاراییشم به طبع کم میشه) ، اینا هم همینجورین. رو این حساب واتر بلاک 750 مدل PCIeـیش اومد و مدل 2.5 اینچیشم مثل یه هیت سینک بزرگ بود.

خراب شدن که چیزیشون نمیشه ولی خب شما حساب کن انگار روی مادربردت دوتا چیپ پل جنوبی داری. رو این حساب شرکتی مثل آکوا کامپیوتر اومد براش هیت سینک زد. حالا یه وقت ببین جایی هم باشه که کولر گرافیک حرارت داغ بزنه بهش. :wacko:

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

سوکت M2 نوع جدیدی از سوکتهای هارد هست که با ساتا و ... فرق داره .در این روش هارد مثل رم مستقیم روی مینبرد میخوره و هاردهاش مخصوص هست .هم سرعتشون بسیار بالاتر هست و هم از استانداردهای جدید پشتیبانی میکنند .

https://en.wikipedia.org/wiki/M.2

در مورد هاردهای شما بگید چه تستی از هارد میخواید بگیرید راهنمایی کنم .تست سلامت هارد میخواید بگیرید یا تست سرعت ؟

با تشکر از راهنمایی شما من بیشتر دنبال تست سرعت هستم چون هاردهام بدون مشکل در حال کار هستند البته حداقل در ظاهر فقط بعضی وقتها سرعتها به سرعت تعریف شده برای usb3 و ssd نمیخوره اما باتوضیح شما در مورد پورت m2 پس تعریف pcie چی میشه؟ هارد ocz من روی مادر برد میخوره مثل کارت گرافیک من فکر کردم به اون پورتها pcie میگن؟ و ایا سرعت این پرتها قابل تغییر هست از بایوس و ایا تاثیری بر عملکرد هاردها داره؟

لینک به دیدگاه

با تشکر از راهنمایی شما من بیشتر دنبال تست سرعت هستم چون هاردهام بدون مشکل در حال کار هستند البته حداقل در ظاهر فقط بعضی وقتها سرعتها به سرعت تعریف شده برای usb3 و ssd نمیخوره اما باتوضیح شما در مورد پورت m2 پس تعریف pcie چی میشه؟ هارد ocz من روی مادر برد میخوره مثل کارت گرافیک من فکر کردم به اون پورتها pcie میگن؟ و ایا سرعت این پرتها قابل تغییر هست از بایوس و ایا تاثیری بر عملکرد هاردها داره؟

حافظه‌ی هیبریدی revodrive روی pcie نصب می شه. ssd های m.2 دو گونه‌اند. یک نوع از پهنای باند و سازوکار ارتباظی ساتا استفاده می‌کنند و نوع دیگر از pcie که پهنای باند بیشتری داره. معمولا برای اشاره به گونه‌ی دوم می‌گن pcie m.2.

همجنین برخی ssd ها مستقیما روی pcie نصب می‌شن مانند پلکستور black edition و Gskill Phoenix blade و اینتل 750.

برای revodrive : اول درایورش رو توی ویندوز می‌نصبی. بعد که شناخته شد برنامه‌ی dataplex رو می‌نصبی. با این برنامه‌ حافظه‌ی 100 گیگی رو به عنوان کش برای بقیه‌ش تعریف می‌کنی. اگر این کارها رو کرده‌‌ای و روی درگاه مناسب نصب‌ شده کار دیگری نیاز نداره.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

مشکلتون هنوز پابرجاست؟؟

post-12568-0-99208500-1467737962_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

یه سوال !!! من خیلی سرعت لود فایل ها  برام مهمه محدودیت بودجه ندارم

مثلا خیلی پیش میاد که نیازه یه پلاگین با 30 گیگ رو تو محیط نرم افزار اجرا کنم

واین به سرعت زیادی نیاز داره حالا با این مشکلاتی که هست m.2 بگیرم یا sata??

آخه دوست ندارم که 800 تومن پول به m.2 بدم و فرق زیادی با یه ssd 300 تومنی نداشته باشه

نظرتون چیه؟؟

لینک به دیدگاه

آخه دوست ندارم که 800 تومن پول به m.2 بدم و فرق زیادی با یه ssd 300 تومنی نداشته باشه

نظرتون چیه؟؟

تا اطلاع ثانوی ساتا بهتره.
لینک به دیدگاه

آقا منم یه مشکل با ssd samsung 850 evo رو ساتا 2 دارم میشه مطرح کنم استارتر جان؟

لینک به دیدگاه

آقا منم یه مشکل با ssd samsung 850 evo رو ساتا 2 دارم میشه مطرح کنم استارتر جان؟

درود

در خدمت ام.منتها برای حفظ نظم در تاپیک زیر مطرح کنی بهتره:

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=16272

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

درود

در خدمت ام.منتها برای حفظ نظم در تاپیک زیر مطرح کنی بهتره:

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=16272

ممنون

لینک به دیدگاه

این تایپک خارجی رو بخونید!!! تو همین صفحه ای که هست یه مورد بوده که دماشو با هیت سینک از 

90 درجه به 70 درجه رسونده و کل موضوع تایپک 950 sumsung جالبه حتما ببینید :)

vycu_900x900px-ll-43eb14a5_1pbvu35.png

ویرایش ..... دما تو 30 درجه تو فول لود نبوده!!

ویرایش شده توسط -MOBIN-
لینک به دیدگاه

نظرتون چیه؟؟

سلام دوست عزیز

در خرید M2 شک نکنید که با ساتا قابل قیاس و مقایسه نیست .

تفاوت سرعتشون اگر درست کانفیگ و ستاپ بشه بسیار بالا هست مخصوصا در سری Pro

البته شما نیاز به رم حجم بالا و سرعت مناسب هم دارید چون حجم فایلهاتون بالا هست ولی کلا سرعت SSD هم خیلی تو لود فایلها تاثیر داره .

سامسونگ کلا با اون نرم افزار Magician اش خیلی خودشو از رقبا بالاتر انداخت .الان رتبه دوم هاردهای SSD سریع مربوط به Samsung 950 Pro M2 هست و رتبه اول هاردهای PCI-e مارک اینتل هست که پرش قیمتیش بالا هست و قیمتشون از 2 برابر بیشتر هست .

هاردهای M2 از استاندارد جدید NVMe هم پشتیبانی میکنه که در مدیریت سرعت و کارایی هارد تاثیر زیادی داره .

در مورد مقایسه M2 و Sata در سرعت تو گوگل بزنید m2 ssd vs sata ssd speed جواب سوالتون را زیاد دادند .

بطور کلی سرعت تئوری در ساتا حدکثر 6 گیگ و در M2 سرعت حداکثر 32 گیگ هست .

لینک به دیدگاه

الان سریع ترین ssd ها intel 750 هستند که دو مدل داره یکی u.2 می خوره یکی هم روی اسلات pci e x4 نصب میشه.... اگر دنبال سریع ترین هستیند فعلا اینتل حرف اولو می زنه ...

لینک به دیدگاه

الان سریع ترین ssd ها intel 750 هستند که دو مدل داره یکی u.2 می خوره یکی هم روی اسلات pci e x4 نصب میشه.... اگر دنبال سریع ترین هستیند فعلا اینتل حرف اولو می زنه ...

بله اینتل سریعترین هست ولی اختلاف قیمتش با مثلا Samsung 950 Pro خیلی بالا هست و باید دید گیر هم میاد یا نه و با چه قیمتی و آیا نسبت به Samsung 950 Pro میصرفه یا نه .

لینک به دیدگاه

سلام.

از دوستانی که تجربه استفاده از SSD های نوع PCIe ×4 رو دارند این سوال رو دارم که این نوع سالیدها نسبت به  بهترین SSD های نوع SATA  چقدر در افزایش عملکرد سیستم تاثیر محسوس داره؟

آیا در عمل سرعت اجرای نرم افزار ها با توجه به سرعت چند برابریشون  چند برابر افزایش پیدا میکنه؟

آیا سرعت بالا اومدن ویندوز و عملکرد کلی اون چند برابر میشه؟

لینک به دیدگاه

سلام.

از دوستانی که تجربه استفاده از SSD های نوع PCIe ×4 رو دارند این سوال رو دارم که این نوع سالیدها نسبت به  بهترین SSD های نوع SATA  چقدر در افزایش عملکرد سیستم تاثیر محسوس داره؟

آیا در عمل سرعت اجرای نرم افزار ها با توجه به سرعت چند برابریشون  چند برابر افزایش پیدا میکنه؟

آیا سرعت بالا اومدن ویندوز و عملکرد کلی اون چند برابر میشه؟

سلام،

RAM حافظه ای میانی برای ایجاد تعادل و تعامل بین پردازنده و دستگاه های ذخیره سازی است. اختلاف سرعت پردازنده و دستگاه های ذخیره سازی بسیار زیاد است(2TB/s در برابر 3GB/s-پردازنده ی 6950X و بهترین SSD اینتل) و برای جبران این اختلاف سرعت به قطعه ای واسط نیاز است. برای افزایش سرعت کلی رایانه، باید سرعت هر دو مورد(RAM و HDD/SSD) افزایش داده شود تا به سرعت پردازنده نزدیک تر شوند.

با فرض این که از رم های مناسبی با پردازنده ی رایانه تان استفاده می کنید، تاثیر استفاده از دستگاه های ذخیر سازی به قرار زیر است(در هیچ یک از این موارد از ترکیب بندی RAID استفاده نشده باشد):

1.جایگزینی HDD با SATA SSD: افزایش سرعت بالا آمدن رایانه و اجرا کردن برنامه ها بین 30 تا 200 درصد.(%30: HDD پرسرعت->SSD ارزان قیمت ، %200: HDD قدیمی یا کم سرعت->SSD پر سرعت)

2.جایگزینی SATA SSD پر سرعت با SATA M.2 SSD معمولی، تاثیر چندانی بر افزایش سرعت رایانه ندارد.

3.جایگزینی SATA SSD پرسرعت با SATA M.2 NVME SSD یا PCI-E 3.0 X4 SSD با افزایش سرعتی حدود 50 تا 100 درصد مواجه است.

جدا از این موارد، سیستم عامل های فعلی برای افزایش سرعت رایانه، تنها در لحظات مورد نیاز از دستگاه های ذخیرها سازی استفاده می کنند و در بیشتر مدت زمان روشن بودن رایانه از RAM استفاده می کنند. در ویندوز XP بیشتر اطلاعات از دستگاه های ذخیره سازی خوانده و نوشته می شد(حتی برنامه ها و منابع اجرایی سیستم عامل که در هنگام بالا آمدن رایانه فقط یک بار بارگذاری می شدند و به هنگام خاموش کردن در دستگاه های ذخیره سازی، ذخیره می شدند.) ولی در سیستم عامل های جدید در صورت استفاده از RAM با ظرفیت 4GB و بیشتر، این منابع و برنامه ها به هنگام بالا آمدن رایانه بر روی RAM بارگذاری شده و به هنگام خاموش شدن رایانه بر روی دستگاه های ذخیر سازی، ذخیر می شوند. هدف از گفتن این مطالب، انتخاب نوع و رابط مناسب برای اهداف مورد استفاده ی تان است. برای نمونه، نرم افزار هایی که از آن ها استفاده می کنم در بدترین حالت نیازمند سرعت نوشتنی در حدود 200 تا 250 MB/s هستند با این حال به هنگام پردازش داده ها به بیشترین سرعت خواندن ممکن نیازمندم. و برای این کار تنظیمات سیستم عامل را طوری تغییر داده ام که سرعت خواندن اطلاعات در بیشترین مقدار ممکن باشد. با این اوصاف اگر نیازی به پرداختن مبلغ زیادی برای خریدن بهترین نوع SSD ،با هر نوع رابطی، ندارید، خریدن یک SSD معمولی و در کنار آن استفاده از ترکیب بندی RAID مانند RAID 5 و RAID 10 در کنار سرعت مناسب و فضای ذخیره سازی زیاد، امنیت بیشتری در برابر از دست دادن اطلاعات نیز دارد.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

درود بردوستان

در مادربرد هایی که دارای درگاه M.2 هستند مثل Z170 بهترین گزینه  SSD M.2 sata  هست یا SATA SDD

و سرعت کدام یک از دو مورد بالا بیشتر است

مثلا

M7V M.2 2280 256GB

یا

Samsung 850 EVO 250GB SATA3

آیا بهره مندی از درگاه M.2 یک مزیت محسوب میشود یا نه ؟

لینک به دیدگاه

درود بردوستان

در مادربرد هایی که دارای درگاه M.2 هستند مثل Z170 بهترین گزینه  SSD M.2 sata  هست یا SATA SDD

مثلا

M7V M.2 2280 256GB

یا

دو نوع ssd داریم که میشه به m.2 صل کرد یکی sata هست و یه سری دیگه pci-e ...

پرفورمنس sata ها با ssd های 2.5 اینچی مثل 850evo یکیه ولی pci-e ها سرعت خیلی بالاتری نسبت به sata ها دارند...

لینک به دیدگاه

درود بردوستان

مثلا

M7V M.2 2280 256GB

یا

درود

بسته به مورد داره. استفاده از pcie m.2 دو تا از ساتاها رو از کار می اندازه. همه ی m.2 ها اختلاف سرعت قابل توجه با ساتا ندارند. اونهایی که از پروتکل ساتا استفاده می کنند ممکن ه از بهترین ssd های ساتا کندتر باشند.

اونهایی که از پروتکل pcie استفاده می کنند از ده درصد تا چند برابر بهترینهای ساتا سریع تر اند. برای توضیحات بیشتر به تاپیکی که آرمین برای pcie و m.2 ساخته نگاه کن.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...