رفتن به مطلب

درخواست راهنمایی برای سرویس 7970 Lightning

Mahdi D
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سرویس کردن کارت MSI 7970 Lightning

سلام خدمت همگی ، بنده به تازگی یک کارت 7970 لایتنینگ تهیه کردم و تصمیم گرفتم که کارت رو کمی نو سازی کنم 

فن کارت در زمان خاموشی ، وقتی که با دست به گردش در میاد صدا ایجاد میکنه ( صدایی مثل خشکی و ساییدگی ) و هیت سینکم کمی رسوب گرفته بود .

اول از همه کارت رو  باز کردم 

post-21523-0-69618100-1469456285_thumb.jpg

post-21523-0-34367200-1469456693_thumb.jpgpost-21523-0-03702900-1469456721_thumb.jpgpost-21523-0-14431800-1469456800_thumb.jpg

بعد فن ها رو از هیت سینک جدا کردم .

هیت سینک کارت کمی رسوب گرفته و دنبال راهی برای جلا دادن و رسوب زدایی هیت سینک هستم ، بعضا گفتن که از سرکه استفاده کن که هیچ تاثيري نداشت .
post-21523-0-84224900-1469359488_thumb.jpgpost-21523-0-70510500-1469359532_thumb.jpgpost-21523-0-43599200-1469359558_thumb.jpgpost-21523-0-14888800-1469359572_thumb.jpg

بعد از کمی پرس و جو   هیت سینک رو با تمیز کننده شیر الات شستم و سریعا با باد گرم سشوار خشک کردم ، برای رسیدن به نتیجه بهتر ، هیت سینک رو به مدت 30 دقیقه داخل سه لیتر نوشابه مشکی قرار دادم تا زمانی که گاز نوشابه کاملا بره و بعد با اب شستم و دوباره با باد گرم خشک کردم .

post-21523-0-49900700-1469456973_thumb.jpg    همین طوری که میبینین وضعیت سینک خیلی بهتر از قبل شد

در این جا نا خود آگاه به یاد کارت 980 تی ای گلدن ادیشن از برند ایسوس افتادم ، هیت سینک مشکیش بسیار زیبا و جذاب بود.از اون جایی که قبلا تجربه رنگ کردن هیت سینک رو بدون مشکل داشتم ، تصمیم گرفتم که این کارتم یکم خشگل کنم :D البته چون تنها قسمتی از از سینک که معلومه هیت پایپ هست ، فقط هیت پایپ ها رو رنگ کردم که تاثیر منفی در دما نداشته باشه ، برای این کار از اسپری کارنز ( مشکی مات ) استفاده کردم که اگه نتیجه خوب نشد راحت رنگ کنده بشه .

post-21523-0-98013400-1469457749_thumb.jpg     هیت سینک رو طوری نایلون پیچ کردم که فقط پایپ ها رنگ بخورن .

post-21523-0-38432600-1469458093_thumb.jpg

post-21523-0-61077100-1469458133_thumb.jpg     و بعد نایلون های محافظ رو جدا کردم

در این جا موقتا اجزای کارت رو روی هم قرار دادم که متوجه تفاوت و زیبایی بشین

post-21523-0-18403600-1469458276_thumb.jpgpost-21523-0-93813900-1469458287_thumb.jpgpost-21523-0-29927800-1469458302_thumb.jpg

post-21523-0-08353500-1469459551_thumb.jpgpost-21523-0-68239400-1469459563_thumb.jpg      بعد سراغ بلاک رفتم ، از سنباده 3000  استفاده کردم که به سطح مسی برسم و در نتیجه به انتقال دمای بهتری برسم 

نکته مهم در مورد سنباده زدن بلاک :  برای انجام این کار از سنباده های بسیار نرم ( ترجیحا 3000 ) استفاده کنید ، حتی اگر سنباده کارکرده باشه بهتر هم هست . به هیچ وجه سنباده رو به سطح بلاک فشار ندین و به صورت یکنواخت و بدون فشار عملیات رو پیش ببرین . بهترین کار برای سنباده زدن اینه که از یه سطح صاف مثل خط کش فلزی استفاده کنین ، یعنی سنباده رو دور خط کش بپیچین و در ادامه با خط کش سطح رو سنباده بزنین . حتما میپرسین چرا ؟ خب چون اگه حتی نیم میلیمتر ارتفاع سطح نامیزان باشه ، نتیجه بهتر نمیشه هیچ بد تر هم میشه . 

post-21523-0-10413400-1469511928_thumb.jpg      بعد از سنباده نوبت به پولیش زدن بلاک رسید ( عکس بعد از پولیش زدن گرفته شده که تفاوت مشخص هست )

​آزمون و خطای کیفیت بلاک : در این مرحله باید از صاف بودن سطح بلاک اطمینان حاصل کنید ، در این جا منظور از صاف بودن براق و صیقلی بودن سطح نیست ، بلکه یکسان بودن ارتفاع بلاک در تمام نقاط هست . برای این کار یک سطح صاف مثل تیز بر و یا خط کش فلزی رو روی نقاط مختلف بلاک قرار میدیم که در صورت پستی و بلندی ارتفاع بلاک ، متوجه مشکل بشیم .

post-21523-0-26435700-1469512296_thumb.jpg       کاتر رو از زاویه ها و جهت های مختلف روی بلاک قرار بدین که ایرادی باقی نمونه

نوبت به سرویس کردن فن ها میرسه ، اول از همه تمام پره های فنو با گوش پاک کن تمیز کردم ، فن ها کمی صدای خشکی میدادن که احساس کردم به روغن نیاز دارن ؛ برای این کار از روغن موزر استفاده کردم که نا خالصی کمی داره . با استفاده از سرنگ مقدار خیلی کمی روغن به شافت فن تزریق کردم .

ادامه در پست شماره 3

ویرایش شده توسط Mahdi D
لینک به دیدگاه

سلام خدمت همگی ، بنده به تازگی یک کارت 7970 لایتنینگ تهیه کردم و در مورد سرویس کردنش نیاز به کمک دارم :

فن کارت در زمان خاموشی ، وقتی که با دست به گردش در میاد صدا ایجاد میکنه ( صدایی مثل خشکی و ساییدگی ) ، چطور فن رو سرویس کنم که اسیبی نبینه ؟ بهترین کار واسه سرویس فن چیه؟

هیت سینک کارت کمی رسوب گرفته و دنبال راهی برای جلا دادن و رسوب زدایی هیت سینک هستم ، بعضا گفتن که از سرکه استفادا کن که هیچ تاثيري نداشت .

نکته : اگر کسی فن 7970 لایتنینگ نو و یا در حد داشت بنده خریدارم

دوستان در حال اپلود تصاویر هستم

من گفتم با سرکه :D =))

اخه سماورمون رسوب گرفته بود زدیم درست شد :D 

لینک به دیدگاه

من گفتم با سرکه :D =))

اخه سماورمون رسوب گرفته بود زدیم درست شد :D​

post-21523-0-88916500-1469647649_thumb.jpg     تمام چیپ های مموری این کارت زیر بک پلیت مموری و به همرا مقدار زیادی پد حرارتی هستن که از دمای بالا در امان میمونن ، اما این تک چیپ مموری بدون هیچ عایق و یا سینکی هست .

تصمیم گرفتم که دمای این مموری رو به وسیله تهیه هیت سینک جدا کمی کاهش بدم .

post-21523-0-37284600-1469647830_thumb.jpg    اول از همه دور چیپ مموری رو مقداری چسپ ماتیکی زدم

post-21523-0-50375700-1469647871_thumb.jpg    بعد وسط چیپ رو هم کمی خمیر سیلیکن زدم ( در این جا از خمیر z9 استفاده شد )

post-21523-0-38036400-1469647932_thumb.jpg    و در نهایت هیت سینک رو روی مموری قرار دادم و کمی به سمت برد فشارش دادم تا محکم شه

و در کمال تعجب هیت سینک خیلی محکم سر جاش قرار گرفت !

تا این جا برد ، بک پلیت ها ، فن ها و هیت سینک تمیز کاری و سرویس شدن ، خواستم کارت رو ببندم که تصمیم گرفتم یک خمیر لیکویید الترا تهیه کنم که به بهترین دمای ممکن برسم . بعد از دو روز خمیری که از یوزر محترم ، آقای سعید بهمنیان (برای این اسم بردم چون ایشون به بهترین قیمت این خمیر کم یاب رو میفروشه ) گرفته بودم رسید .

همون طوری که میدونین این خمیر 100 درصد از فلز هست و به طبع رسانا هم هست . برای جلو گیری از رسیدن اسیب احتمالی به کارت ، روی smd های دور چیپ مقداری چسب کاغذی زدم .

post-21523-0-08393700-1469647167_thumb.jpg    بعد از عایق کاری smd ها نوبت به خمیر میرسه

post-21523-0-89735000-1469647221_thumb.jpg    نکته ای که در مورد استفاده از این خمیر هست اینه که خمیر فقط با قلمو های موجود در پک پخش میشه و یک قطره از خمیر برای کل چیپ کافیه ، دقت کنین که خیلی کم استفاده کنین چون جمع کردن مقدار اضافیش درد سر هست .

​نکته مهم : به هیچ وجه از این خمیر روی سطوح الیمینیومی استفاده نکنین چون الیمینیوم رو حل میکنه   ​

در این مرحله چیزی جز قرار دادن هسیت سینک و بستن پیچ ها باقی نمیمونه که خیلی شیک و مجلسی کارتو بستم :D و شدیدا در انتظار تست کارت ...​

post-21523-0-56448900-1469649618_thumb.jpgpost-21523-0-63908400-1469649627_thumb.jpgpost-21523-0-67313900-1469649532_thumb.jpgpost-21523-0-24089700-1469649542_thumb.jpg

post-21523-0-01633800-1469649554_thumb.jpg

و اما تست کارت :

کارت در دمای محیط 30 درجه تست شد و دقت کنید که در کیس کاملا بسه و فقط 3 عدد فن روی کیس نصب شده بود که دو تای اون هم مربوط به رادیاتور بودن . ( به محض خرید فن های لازم تست جدید هم قرار داده میشه )

دمای این کارت طبق گفته خود msi حدود 70 درجه سانتی گراد هست که برای من هم همین حدود بود ( در شرایط تهویه ایده آل )

که بعد از تعویض خمیر و سرویس کارت حداکثر دمای کارت به 64 درجه سانتی گراد رسید ( در شرایط بد تهویه کیس ) که پیش بینی میکنم با خرید فن های لازم حدود 2 درجه دیگه از دمای کارت کم بشه .​​ استفاده از سینک کوچیک برای مموری هم باعث کاهش 5 درجه ای دمای وی رم شد.

امید وارم که این مطلب مفید بوده باشه  @};-  :x 

post-21523-0-86415800-1469649858_thumb.png

post-21523-0-11585500-1469649878_thumb.png

ویرایش شده توسط Mahdi D
لینک به دیدگاه

داداش هیت سینکه سماور که نیس بجوشونمش :D​

=)) =)) دیگه شرمنده نشد. راستی با براق کننده ی فلزات همون جلاسنج فکر کنم بشه ها. اخه براق میکنه ینی پس تمیز میکنه.

لینک به دیدگاه

=)) =)) دیگه شرمنده نشد. راستی با براق کننده ی فلزات همون جلاسنج فکر کنم بشه ها. اخه براق میکنه ینی پس تمیز میکنه.

ببین اخه طوری نیست که راه دست داشته باشه ، باید حالت یک مایع باشه ، به محض تماس تمییز کنه بره پی کارش

لینک به دیدگاه

برای حل مشکل رسوبات 

با یه سمباده 3000 (به همراه آب جوش برای نرم تر شدن سمباده) روی رسوبات سمباده کنید

وبعد با پولیش ماشین و یک پنبه شروع به جلا دادنش بکنید (مثل آینه برق میزنه)!!!

و برای رفع کل مشکلات نظرم روی خرید یه کولر کاستوم خوب هستش @};-  @};-

ویرایش شده توسط -MOBIN-
لینک به دیدگاه

برای حل مشکل رسوبات 

با یه سمباده 3000 (به همراه آب جوش برای نرم تر شدن سمباده) روی رسوبات سمباده کنید

وبعد با پولیش ماشین و یک پنبه شروع به جلا دادنش بکنید (مثل آینه برق میزنه)!!!

و برای رفع کل مشکلات نظرم روی خرید یه کولر کاستوم خوب هستش @};-  @};-

خیلی ممنون ، راستش احتمال خرید کولرم هست 

پیشنهادات خوبی دادین ولی مشکل به اطراف هیت سینک ختم نمیشه ، داخلشم همین وضعه که اگر رسوب گیری خوبی بشه دما به شدت کمتر میشه 

مشکل بعدی اینه که داخل هیت سینک واقعا راه سنباده زدن نداره

تا جایی هم که میدونم جنس این هیت سینکا از الومینیوم هست ، اگه یه راه ساده و بی درد سر ( مثلا قرار دادن هیت سینک داخل یک نوع مایع خاص ) برای برق انداختنش باشه محشر میشه

لینک به دیدگاه

دوست عزیز یه اسپری جلادهنده شیرآلات رافونه هست برای همین رسوب استفاده میشه یه سرچ بکن

فقط باید ببینی با فلز هیت سینک واکنش نده

لینک به دیدگاه

دوست عزیز یه اسپری جلادهنده شیرآلات رافونه هست برای همین رسوب استفاده میشه یه سرچ بکن

فقط باید ببینی با فلز هیت سینک واکنش نده

ممنون رفیق ، فکر میکنم جلا دهنده شیر الات داشته باشم تو خونه ، الان تست میزنم

ویرایش شده توسط Mahdi D
لینک به دیدگاه

در خصوص سمباده میشه نقاط بیرونی هیت سینک رو تمیز کرد اما برای داخلش اینطور نیست

برای رسوب زدایش میتونید رسوب بر یا دیسکلیر

مثل این مورد

http://www.pakboom.ir/products/kettle-panta.html

که برای انواع وسایل فلزی مناسب هست

اگرچه فکرر نمیکنم رسوبات موجود در هست سینک واقعا به این شدت باشه

میشه استفاده از یک لگن کوچیک اب گرم و یک سوزن بزرگ و بلند میشه دونه دونه تمام محافظ گرفته شده رو باز کرد

در خصوص فن ها هم پیشنهاد میشه کلا فن هارو تعویض کنید

در اخر هم حالا که کارت رو باز کردید  بهتر خمیر سیلیکون اون رو هم تعویض کنید :)

البته کمی خارج از بحث هست با توجه به این که خودم دنبال یک 7990 هستم میشه بپرسم قیمت خریدش چند بوده؟یا اگر قصد فروش دارید قیمت چند هست؟ :D

ویرایش شده توسط farshid0018
لینک به دیدگاه

در خصوص سمباده میشه نقاط بیرونی هیت سینک رو تمیز کرد اما برای داخلش اینطور نیست

برای رسوب زدایش میتونید رسوب بر یا دیسکلیر

مثل این مورد

http://www.pakboom.ir/products/kettle-panta.html

که برای انواع وسایل فلزی مناسب هست

اگرچه فکرر نمیکنم رسوبات موجود در هست سینک واقعا به این شدت باشه

میشه استفاده از یک لگن کوچیک اب گرم و یک سوزن بزرگ و بلند میشه دونه دونه تمام محافظ گرفته شده رو باز کرد

در خصوص فن ها هم پیشنهاد میشه کلا فن هارو تعویض کنید

در اخر هم حالا که کارت رو باز کردید  بهتر خمیر سیلیکون اون رو هم تعویض کنید :)

البته کمی خارج از بحث هست با توجه به این که خودم دنبال یک 7990 هستم میشه بپرسم قیمت خریدش چند بوده؟یا اگر قصد فروش دارید قیمت چند هست؟ :D

ممنون بابت توضیجات ، این کارت با توجه به وضعیت ظاهری و باطنی و متعلقات حدود 550 الی 650 ارزش داره ، راستش کارت خوبی هست فکر نمیکنم بفروشم فعلا

لینک به دیدگاه

فقط باید ببینی با فلز هیت سیاستفاده کردم

استفاده کردم ، تاثیر چندانی نداشت :(

دوستان واسه سرویس فن و کاهش صداش چه چیزی پیشنهاد میکنین ؟ کسی میشناسین که فن این کارتو واسه فروش داشته باشه ؟

لینک به دیدگاه

یه کولر کاستوم بگیر راحت تری !!

یا اگه میخوای یه گرین گلیسر بخر ببند روش حالشو ببر

لینک به دیدگاه

سلام ببخشید یک سوال دارم روی برد کارت هم رسوب گرفته است ؟

من هم می خواست یک تاپیک البته برای تمیز کردن  برد کارت گرافیگ از رسوب بزنم /

آیا شما هم مشکل من رو داشتید ؟ برای اهل مشکل چه کار کردید؟

@};-

لینک به دیدگاه

دوست عزیز اگر کولر بخاید من یک کولر Asus DCII دارم سالم سالم فکر میکنم روی 7970 هم نصب بشه 

لینک به دیدگاه

سلام ببخشید یک سوال دارم روی برد کارت هم رسوب گرفته است ؟

من هم می خواست یک تاپیک البته برای تمیز کردن  برد کارت گرافیگ از رسوب بزنم /

آیا شما هم مشکل من رو داشتید ؟ برای اهل مشکل چه کار کردید؟

@};-

سلام ، نه روی برد فقط کمی خاک بود که با گوش پاک کن همه رو تمیز کردم

یه کولر کاستوم بگیر راحت تری !!

یا اگه میخوای یه گرین گلیسر بخر ببند روش حالشو ببر

اینم حرفیه ، شاید بعدا این کارو کردم

دوست عزیز اگر کولر بخاید من یک کولر Asus DCII دارم سالم سالم فکر میکنم روی 7970 هم نصب بشه

دست گلت درد نکنه ، ولی خب اگه بنا به تهیه کولر کاستوم باشه ترجیح میدم واتر ببندم ، به هر حال ممنون

دوستان یه حرکت زدم شاید به کار شما هم بیاد :

مقدار زیادی اسپری تمیزکننده شیر الات به کارت زدم و بعد سینک رو زیر فشار زیاد اب گرفتم و سریعا با باد گرم سشوار خشک کردم .

بعد از این حرکت سینک رو داخل 3 لیتر نوشابه مشکی قرار دادم به تا وقتی که اکثر گاز نوشابه رفت ، ( پیچ ها هم همین طور ) و باید بگم که نتیجه فوق العاده بود و سینک کلی تر تمیز شد

الان منتظر پیشنهاد شما عزیزان جهت نوسازی فن ها هستم ، ( فن زمانی که با دست در حالت خاموش چرخونده میشه کمی صدای خشکی و سایش میده

روغن کاری اگر باید بکنم چه روغنی بزنم ؟ ماده یا اسپری یا هرچیز جایگزین بهتری برای روغن هست ؟

لینک به دیدگاه

برای روغن کاری من همیشه از روغن چرخ خیاطی استفاده میکنم :)

ویرایش شده توسط -MOBIN-
لینک به دیدگاه

برای روغن کاری من همیشه از روغن چرخ خیاطی استفاده میکنم :)

دقیقا کجا رو روغن میزنی ؟ برچسب پشت رو باید بکنم یا همین طوری داخلش بریزم ؟ یکم حساسه فن کارته نمیخوام ریسک کنم

لینک به دیدگاه

دقیقا کجا رو روغن میزنی ؟ برچسب پشت رو باید بکنم یا همین طوری داخلش بریزم ؟ یکم حساسه فن کارته نمیخوام ریسک کنم

با سوزن ترزیق کن از روی برچسب... بعد برچسب رو پاک کن تمیز یک مقدار چسب شیشه بزنید روی برچسب من از این زوش استفاده کردم

من از روغنی که داخل ماشین پرارید می ریزند استفاده کردم

لینک به دیدگاه

با سوزن ترزیق کن از روی برچسب... بعد برچسب رو پاک کن تمیز یک مقدار چسب شیشه بزنید روی برچسب من از این زوش استفاده کردم

من از روغنی که داخل ماشین پرارید می ریزند استفاده کردم

احسنت خیلی فکر خوبی بود ،مرسی

اگه کسی از دوستان جایی سراغ داره که این فن رو داشته باشن لطفا اطلاع بده

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

عجب حوصله ای دارید به اینجور چیزا اهمیت می دین من الان کارت گرافیکم و بعضی قطعات رسوب بسته و هیچ تاثیری در کاهش سرعت در این چند سال ندیدم

اینا رو باش نشستن سرکه و نوشابه و روغن چرخ خیاطی میزنن باریک به هنر شما  =))

من یه 7 ماهی میشه که دیگه به فن و هیت سینگ اعتقادی ندارم کلا فن سی پی یو و کارت گرافیک همه رو برداشتم به فن خیلی بزرگ که فقط یکم نویز صداش بالاس  :laughing: نصب کردم رو کیس اصلا هم گرم نمیشه

یعنی به سی پی یو میگه تو غلط میکنی گرم کنی  =))

لینک به دیدگاه

:)

به پیشنهاد دوستمون یکم روغن موزر تزريق کردم داخل شافت فن و دیگه صدایی نداره زمان چرخش توسط دست ، هیت سینکم تقریبا اکی شده ( هنوزم دنبال بهتر شدنش هستم . وفتی هم کارا تموم شد شات میدم که شاید مشکل یه بنده خدا دیگه هم حل بشه

لینک به دیدگاه

دوستان خلاصه ای از سرویس کردن کارت قرار داده شد 

لینک به دیدگاه

درود و خسته نباشی

همانطور که در پیام هم گفتم، رنگ کردن لوله ها کارایی رو کم می کنه. پیشنهاد می کنم رنگ رو با دقت پاک و نتیجه رو مقایسه کنی.

لینک به دیدگاه

درود و خسته نباشی

همانطور که در پیام هم گفتم، رنگ کردن لوله ها کارایی رو کم می کنه. پیشنهاد می کنم رنگ رو با دقت پاک و نتیجه رو مقایسه کنی.

قطعا تاثیر داره ، هرچند خیلی کم ولی خب از دما که خیلی راضیم ( 6 درجه کمتر از گفته msi ) و خیلیم خشگل شده که انصافا نمیشه ازش گذشت  :D

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...