رفتن به مطلب

مشکل بسیار عجیب در هارد

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به همه دوستان

میدونم خیلی زیاده ولی خواهشا کمکم کنید چون از هر کی پرسیدم دلیلش را نفهمید چیه

2 تا هارد hd502hj را raid 0 کرده بودم و حدود 2 هفته بود که استفاده میکردم تا اینکه 2 شب پیش یه سری دانلود تو IDM گذاشتم. صبح که بیدار شدم دیدم برادرم قبل از اینکه دانلودها تموم بشه سیستم را خاموش کرده بود

وقتی سیستم را روشن کردم لودینگ وین سون اومد ولی بعد از اون به جای صفحه welcome یک صفحه سرمه ای رنگ اومد که فقط اشاره گر موس تو اون صفحه بود و وقتی اشاره گر را به گوشه مانیتور میبردم صفحه مانیتور مشکی میشد ( مثل مانیتور خاموش)

با چندتا نرم افزار تست هارد bootable acronis disk که کار کردم دیدم پارتیشن هام را نمیشناسند و دوباره که سیستم ریست شد دیگه ویندوز سون هم پاک شده بود و دیدم همه پارتیشن هام پاک شده و فقط 2 تا هارد خالی برام مونده ( raid array پاک نشده بود)

دوباره پارتیشن بندی کردم و همه چیز نصب کردم و یه سری تست سرعت از هاردم گرفتم و متوجه شدم وقتی هارد به 1.8gb میرسه سرعت read افت زیادی پیدا میکنه که قبل از این مشکل اینجوری نبود

wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 594x521 and weights 91KB.

wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 594x521 and weights 90KB.3karuxhwmb1z2loznlm.png

wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 594x521 and weights 90KB.

امروز هم پیش یکی از آشناهام که مدرسه سخت افزاره رفتم و گفت ممکنه یکی از هاردات مشکل داشته باشه چون میگفت هارد در حالت idle نباید صدا بده ولی هاردهای من در حالت idle صدای تق تق میده

در ضمن تست هارد اعضا ی این فروم و چندتا فروم دیگه را که دیدم اکثرا سرعت read بیشتر از write بود و برای من فرق میکنه :

wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 594x521 and weights 91KB.

wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 594x521 and weights 92KB.4yzvyajm4z7av3adwj9d.png

wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 594x521 and weights 90KB.

wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 594x521 and weights 92KB.f3uohw17aud5exsxcy2.png

حالا به نظر شما مشکل چی بوده که همه پارتیشن هام پاک شد؟

با تشکر فراوان

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوست من بهتره هارد ها رو روی یک سیستم دیگه (به صورت تکی) ببندید و با همین برنامه HD Tune به تب Health برید تا مشخص بشه که کدومیک از اونها مشکل دارند. چون در حالت Raid 0 این برنامه وضعیت سلامت هارد ها رو نمایش نمیده.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با درود:

دوست عزیز ، باید از نقطه ای که این اتفاق افتاده بررسی کنیم تا به پایان.

اول : فرمودید برادرتان کامپیوتر را خاموش کرده.

سوال : آیا به صورت نرم افزاری خاموش کرده یا سخت افزاری ؟

اگر به روش نرم افزاری ، یعنی از داخل ویندوز خاموش کرده باشد ، به هیچ عنوان چنین مشکلی پیش نمی آید ، چون ویندوز به صورت هوشمندانه قبل از خاموش شدن تمام برنامه های باز در RAM را می بندد و به صورت کاملا ایمن بدون اینکه به هارد صدمه برسد ، خاموش می شود.

اما اگر نرم افزاری خاموش کرده و بعد چنین شده ، پس نتیجه می گیریم ، در حین دانلود فایلها ، نفوذی به سیستم شما رخ داده و ویروس یا کدهای آلوده ای وارد سیستم شما شده و کار تخریب ویندوز را آغاز کرده و بعد از روشن کردن دوباره سیستم دیگر بالا نیامده ، چون فایلهای سیستمی و مهمی که ویندوز احتیاج دارد خراب شده است.

اگر به روش سخت افزاری ، یعنی دکمه خاموش روی کیس را فشار داده و سیستم خاموش شده ، و بعد از آن ویندوز بوت نشده ، پس به احتمال زیاد به هارد آسیب رسیده.

قبل از اینکه دوباره ویندوز را نصب کنید ، باید به روش Low Level Format هر 2 هارد را فرمت کنید.

تذکر : فرمت Low Level Format را فقط 1 بار انجام دهید ، برای هر هارد.

بعد از فرمت سطح پایین ، هاردها را پارتیشن بندی کرده و ویندوز را بر روی 1 هارد به صورت عادی نصب کنید و تست HDTune Pro را انجام داده و اگر مشکلی پیش نیامد ، هارد دوم را با برنامۀ HDTune Pro تست کرده و اگر هیچ مشکلی نبود ، نتیجه می گیریم که هاردها سالم است و یا با Low Level Format مشکل شان برطرف شده و حالا می توانید به صورت RAID 0 ویندوز را نصب کنید و تمام.

البته بعد از نصب ویندوز بر روی هارد رید شده دوباره تست HDTune Pro را انجام داده تا مطمئن شوید.

البته امکان دارد یکی از هاردها مشکل پیدا کرده باشد ، مثل بدسکتور و غیره.

دوست عزیز این کارها را انجام داده و نتیجه را به اطلاع برسانید.

با تشکر...

CPU => Intel Corei7 980X

MB => GIGABYTE x58A-UD7 Rev: 1.0

RAM => CORSAIR Dominator GT + FAN 6GB (3 X 2GB) 2000 MHz CL 8-8-8-24

VGA => 2x GIGABYTE GTX 460OC 1GB SLI Rev: 1.0

SSD => A-DATA S596 128GB Buffer 128MB ( Internal-External )( SATA 2 & USB 2 )

ODD => SONY BLU-RAY COMBO BC-5100S

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

FAN => 1x ENERMAX EVEREST

Monitor => LG L1980Q Ultra Slim * Pivot

لینک به دیدگاه

سلام

منظور از پاک شدن ویندوز چیه؟

احتمالا startup ویندوز دچار مشکل شده بود که هنگام بالا آمدن به ظور خود کار قادر به تعیر این کار نبوده است.

برای صحت این موضوع می تونستید با گذاشتن دی وی دی ویندوز و بوت کردن آن startup رو تعمیر کرده و یا با استفاده از system restore آخرین snapshot رو دوباره بارگزاری کنید.

در حالت خاموش کردن غیر عادی فایل سیستم و برنامه های موجود در استارت آپ نیز دچار خطا می شوند.

لینک به دیدگاه

اگر همونطور که کاربر linux گفتند، اگرمشکل از ویندوز باشه پیغامی شبیه به nt loader not found میبینید.

این مورد رو که آقای لینوکس گفت حتما چک بفرمایید.

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون دوستان

روز اول که از برادرم پرسیدم درست جواب نمیداد ولی حالا که پرسیدم میگه فقط مودم را خاموش کرده و چون من IDM را جوری تنظیم کرده بودم که هر فایل پس ا ز 5 بار شکست در دانلود دیگه دانلود نشه پس سیستم توسط IDM خاموش شده. تنظیمات IDM به صورت زیر بود :

0jw1fh00gqq01j5q0nd9.png

قبل از اینکه دوباره ویندوز را نصب کنید ، باید به روش Low

Level Format هر 2 هارد را فرمت کنید.

دوست عزیز از یکی شنیده بودم که llf زیاد خوب نیست . حالا شما میگی حتما باید

این کار را انجام بدم؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی ممنون دوستان

روز اول که از برادرم پرسیدم درست جواب نمیداد ولی حالا که پرسیدم میگه فقط مودم را خاموش کرده و چون من IDM را جوری تنظیم کرده بودم که هر فایل پس ا ز 5 بار شکست در دانلود دیگه دانلود نشه پس سیستم توسط IDM خاموش شده. تنظیمات IDM به صورت زیر بود :

0jw1fh00gqq01j5q0nd9.png

دوست عزیز از یکی شنیده بودم که llf زیاد خوب نیست . حالا شما میگی حتما باید

این کار را انجام بدم؟

با درود:

دوست عزیز ، پست شمارۀ 4 را با دقت مطالعه کنید.

اگر دقت کنید ، با رنگ قرمز نوشته ام تذکر ، رنگ قرمز ، رنگ خطر است و اگر آن جمله را با دقت مطالعه بفرمایید ، نوشته ام فقط 1 بار ، یعنی اینکه 2 بار نشود و فقط 1 بار .

دوست عزیز ، شما نوشتید زیاد خوب نیست ، 1 بار زیاد نیست و دقت داشته باشید اگر برای 1 بار خوب نبود پس این دستور را درست نمی کردند . ( فقط 1 بار )

این فرمت ، همانند فرمت معمولی نیست که هر چند بار بخواهید انجام دهید ، لطفا فقط 1 بار.

به احتمال زیاد مشکلی که بر روی هارد ایجاد شده در منطقه ای بوده که درایو C یا درایو D در آنجا ساخته شده ، منظورم پارتیشن C و D است.

** در نهایت خدمت شما عرض کنم که بنده نگفتم حتما باید این کار را انجام دهید.

بنده فقط راهنمایی کردم و راه را نشان دادم ، تصمیم گیری نهایی با شماست که این کار را انجام دهید یا خیر.

شاید هم راه دیگری پیدا کردید و مشکل را حل کردید و بنده شما را مجبور به فرمت سطح پایین نمی کنم.

کارهایی مثل فرمت معمولی ، اسکن دیسک ، را انجام دادید و به نتیجه نرسیدید و حالا می ماند فرمت سطح پایین.

البته بنده هیچ گارانتی به شما نمی دهم که با فرمت سطح پایین مشکل شما حل شود ، اما درصد زیادی وجود دارد که با این کار مشکل شما حل شود.

با تشکر...

CPU => Intel Corei7 980X

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من پست 4 شما را با دقت مطالعه کرده بودم که این سوال را پرسیدم و جوابش را هم دادید ( فقط میخواستم بدونم همون 1 بار هم ضرر داره یا نه که شمابه خوبی جواب دادید)

در ضمن من همون کارهایی که شما گفتید را بدون llf انجام میدم جون llf خیلی وقتگیره و ممکنه مشکل را برطرف کنه و نفهمیم مشکل از کجا بوده ( اول هر هارد را جداگانه بررسی میکنم و فقط هاردی که مشکل داشت را llf میکنم)

راستی یه سوال دیگه :

سرعت read هاردها الزاما باید بیشتر از سرعت write آنها باشه؟ چون همینطور که میبینید سرعت read هاردهای من کمتر از سرعت رایتشون هست

با تشکر فراوانrose.gif

لینک به دیدگاه

با درود:

دوست عزیز ، باید از نقطه ای که این اتفاق افتاده بررسی کنیم تا به پایان.

اول : فرمودید برادرتان کامپیوتر را خاموش کرده.

اگر به روش نرم افزاری ، یعنی از داخل ویندوز خاموش کرده باشد ، به هیچ عنوان چنین مشکلی پیش نمی آید ، چون ویندوز به صورت هوشمندانه قبل از خاموش شدن تمام برنامه های باز در RAM را می بندد و به صورت کاملا ایمن بدون اینکه به هارد صدمه برسد ، خاموش می شود.

اما اگر نرم افزاری خاموش کرده و بعد چنین شده ، پس نتیجه می گیریم ، در حین دانلود فایلها ، نفوذی به سیستم شما رخ داده و ویروس یا کدهای آلوده ای وارد سیستم شما شده و کار تخریب ویندوز را آغاز کرده و بعد از روشن کردن دوباره سیستم دیگر بالا نیامده ، چون فایلهای سیستمی و مهمی که ویندوز احتیاج دارد خراب شده است.

اگر به روش سخت افزاری ، یعنی دکمه خاموش روی کیس را فشار داده و سیستم خاموش شده ، و بعد از آن ویندوز بوت نشده ، پس به احتمال زیاد به هارد آسیب رسیده.

قبل از اینکه دوباره ویندوز را نصب کنید ، باید به روش Low Level Format هر 2 هارد را فرمت کنید.

تذکر : فرمت Low Level Format را فقط 1 بار انجام دهید ، برای هر هارد.

بعد از فرمت سطح پایین ، هاردها را پارتیشن بندی کرده و ویندوز را بر روی 1 هارد به صورت عادی نصب کنید و تست HDTune Pro را انجام داده و اگر مشکلی پیش نیامد ، هارد دوم را با برنامۀ HDTune Pro تست کرده و اگر هیچ مشکلی نبود ، نتیجه می گیریم که هاردها سالم است و یا با Low Level Format مشکل شان برطرف شده و حالا می توانید به صورت RAID 0 ویندوز را نصب کنید و تمام.

البته بعد از نصب ویندوز بر روی هارد رید شده دوباره تست HDTune Pro را انجام داده تا مطمئن شوید.

البته امکان دارد یکی از هاردها مشکل پیدا کرده باشد ، مثل بدسکتور و غیره.

دوست عزیز این کارها را انجام داده و نتیجه را به اطلاع برسانید.

با تشکر...

CPU => Intel Corei7 980X

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

توضیحات این دوست گرامی کاملا تکمیله و جایی برای هیچ حرف دیگه ای نمی زاره

از همین روشهایی که فرمودن استفاده کنید که به احتمال 90 درصد جواب میگیرید

منتظر اعلام نتیجه هستیم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...