رفتن به مطلب

نحویه صحیح تنظیم باس دیفالت رم بر روی مادربرد

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام بر همه دوستان

ما به تازگی یک سیستم برای یکی از اشانایانم خریداری کرده ایم .

مادربرد ما X58A-UD3r می باشد ، و رم ما Adata 6gb 2000 می باشد.

مادربرد به صورت دیفالت رم را روی باس 1066 نگه میدارد ، با چندین بار اپتیماز کردن مادربرد هم مشکل حل نشد

وقتی رم رو روی پروفایل خود سازنده قرار می دهم(در بایوس) فرکانس سی پی یو افزایش میابد ، که متابقآ باید مقدار ولتاژ سی پی یو را هم افزایش داد ( در نتیجه افزایش گرما بیشتر)

در کل از دوستان خوبم در انجمن لیون درخواست می کنم در این زمینه من رو راهنمایی کنند ، که چطور بتونم رم رو بر روی باس 2000 تنظیم کنم ولی هیچ گونه افزایش فرکانس سی پی یو و مولتی و Fsb مادربرد نداشته باشم ( یعنی رفتن رم به پروفایل دیفالت شرکت سازنده ، ام بدون هیچ گونه تغییر در سایر قطعات)

با تشکر :)

لینک به دیدگاه

برای او رم باید پروفیل XMP رو از تو بایوس فعال کنید تا رو فرکانس اصلیش کار کنه... البته بهتره اول بگید دقیقا کدوم مدل 2000 هست ؟؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

برای کار کردن رم در فرکانس 2000 حتما نیاز دارید که Base Clock بالاتر از استاندارد 133 بره و همچنین فرکانس UnCore باید حداقل دو برابر فرکانس رم باشه یعنی 4000 MHz. بنابراین چه با انتخاب XMP و چه با تنظیم دستی نمیتونید بدون اورکلاک CPU به فرکانس 2000 رم برسید. حالا اگر نمیخواهید فرکانس CPU خیلی بالا بره میتونید Multiplier رو کاهش بدید. ولی به هر حال یک مقدار اقزایش دما و ولتاژ رو خواهید داشت

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

سلام و تشکر از هر دو شما از بابت پاسخ :)

==

مدله مادربرد GIGA X58A-UD3R REV 2 ( در اینجا)

مدله سی پی یو INTEL I7 950 (در اینجا)

مدل رم ADATA 6GB 2000 ( در اینجا)

=======

دوستان این بنده خدا که این سیستم رو تهیه کرده قصدش ،داشتن یک سیستم خوب برای کارها معمولایی و دیگه نهایشت کارهای در حد متوسط بود ، که بتوانند حداقل تا 8 تا 10 سال دیگه جوابگویش باشد و نیاز به تغییرات عمده نداشته باشد.

با این اوصاف و با توجه به نیاز فرد (که بازدهی حداقل 8 تا 10 سال بهترین تنظیمات چی چیزی است ؟(اگر بتوانیید با جزییات مثل ، ولتاژ پرق رم و سی پی یو ، فرکانس QPI و فرکانس رم و سی پی یو و به صورت کلی تنظیمات دقیق مشخص کنید بسیار ممنون خواهم شد)

تصاویر مربوط به بایوس مادربرد rev 1.0 را می توانیداینجا واین سایت و این سایت ببینید .

باتشکر :)

ویرایش شده توسط sinaset
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

8 تا 10 سال با این سرعت پیشرفت تکنولوژی یکم توقع زیادی به نظر میاد :o تنظیمات دقیق بیشتر به صورت سعی و خطا باید به دست بیاد که خودش مبحث مفصلی هستش که حتی برای یک شخص کاملا وارد هم ممکنه چندین ساعت یا حتی چندین روز وقت نیاز داشته باشه تا به بهترین حالت از لحاظ کارایی و حرارت و مصرف برق و ... برسه :) به نظر بنده این سیستم به همین شکل هم تا مدت خوبی پاسخگوی نیاز دوست شما خواهد بود و نیاز زیادی به تنظیمات خاص نداره. در نهایت با یه مقدار بازی با تنظیمات CPU PLL , QPI, Base Clock , UnCore , RAM و ... و سعی و خطا میتونید به تنظیم خیلی خوبی برسید. فقط حواستون به دمای قطعات باشه و با ولتاژ ها زیاد کاری نداشته باشید تا آسیبی به قطعات نرسه.

در نهایت تنظیمات خودم رو براتون میگذارم شاید کمکتون کنه :

CPU : i7 920 D0

Main Board : Asrock X58 Extreme 6

RAM : Corsair Dominator GT 2000 8-9-8

تنظیمات :

Base Clock : 221 MHz

Multiplier : 19

QPI : 7975 MHz

UnCore : 3536 MHz

RAM : 1768 MHz 7-8-7-24 t1

CPU Voltage : 1.3 v

RAM Voltage : 1.65 v

IOH Voltage : 1.3 v

VTT : 1.4 v

CPU PLL : 1.9 v

البته الان پیش سیستم نیستم. نتظیمات دقیقتر رو بعدا بهتون میگم. :)

لینک به دیدگاه

بهمن جان با این رم های خوفی که دستتون هست توقع بیشتری می ره ! البته همون اول بگم شاید قابلیت مینتون بیشتر این نباشه , با این رم شما باید رو همین فرکانس تایمنگ 6-7-6 ست کنید ! با همین ولتاژ :)

اگر برای 7/24 استفاده یم کنید ولتاژ vtt تون زیاده دماتون می ره بالا !

QPI به این اندازه هم اصلا نیازی نیست !!!! کم کن :o به جاش اگر بتون آن کور رو زیاد کنی مثلا تا 4200 خیلی پرفومنستون می ره بالا بالا بالا :)

لینک به دیدگاه

سلام و تشکر از هر دو شما از بابت پاسخ :)

==

مدله مادربرد GIGA X58A-UD3R REV 2 ( در اینجا)

مدله سی پی یو INTEL I7 950 (در اینجا)

مدل رم ADATA 6GB 2000 ( در اینجا)

=======

دوستان این بنده خدا که این سیستم رو تهیه کرده قصدش ،داشتن یک سیستم خوب برای کارها معمولایی و دیگه نهایشت کارهای در حد متوسط بود ، که بتوانند حداقل تا 8 تا 10 سال دیگه جوابگویش باشد و نیاز به تغییرات عمده نداشته باشد.

با این اوصاف و با توجه به نیاز فرد (که بازدهی حداقل 8 تا 10 سال بهترین تنظیمات چی چیزی است ؟(اگر بتوانیید با جزییات مثل ، ولتاژ پرق رم و سی پی یو ، فرکانس QPI و فرکانس رم و سی پی یو و به صورت کلی تنظیمات دقیق مشخص کنید بسیار ممنون خواهم شد)

تصاویر مربوط به بایوس مادربرد rev 1.0 را می توانیداینجا واین سایت و این سایت ببینید .

باتشکر :)

دوست عزیز ای کاش قبل از اینکه اون رم رو بگیرید اینجا مشورت میگرفتید... اون رم جز سری اول gaming series هست و رمهای خیلی مرغوبی نیستند و سابقه خوبی ندارن. اون مدل رمها بالاترین میزان RMA برای ADATA داشتن . در ضمن این رمها حتی رو فرکانس 2000 اصلی خودشون هم به ندرت میتونن کار کنن. عوضش اگر سری دوم gaming series V2 رو میگرفتید زمین تا اسمون فرق میکرد. سری دو واقعا کیفیتش عالیه و ADATA خیلی سریغ تولید سری اول رو متوقف کرد . البته شاید شانش شما این رم خوب براتون کار کنه ولی مشورت قبل خرید همیشه بهتر است و از ضررهای احتمالی جلوگیری میشه.

لینک به دیدگاه

سلام بر دوستان

اقا بهمن تشکر از بابت پاسخ :)

===

این بنده خدا سیستم قبلیش رو حدود 10 یا 12 سال که داره ، و کفافش رو داده (اینجور مسائل به صبر و حوصله فرد هم مربوط میشه)

به نظر خودم این سیستم که خریداری کردن تا حدود 8 تا 10 سال با قدرت خوبی باقی می مانه ( با توجه به اینکه هنوز نرم افزار ها از سی پی یو ها 8 استفاده نمی کنند( البته اگر الان هم چنینی نرم افزار ها باشن تعدادشون باید کم باشه ) و هنوز قدرت واقعی خودش رو پیدا نکردن )

در رابطه با تنظیم سیستم به صورت سعی و خطا است و ساعت ها و روز ها طول می کشه، بله کاملا حق با شماست . ( احتمالا یکی از برنامه ها که در این زمینه می تونه کمک دست ما باشه "prime95" یا اوردر است)

=====

در رابطه با تهویه .

کیس قطعات FAlcon می باشد ، کیسی خوبی است ،و دما داخل رو خوب نگه داشته ولی دما خنک کنندهای روی مادربرد گیگ باید خیلی بالاست (نسبت به مادربرد خودم که ep45-ud3r است )

در رابطه با اور سیستم خودتون به نظر میاید QPI یا همون بایوس خیلی بالاست ، من شخصا می ترسم سیستم رو روی چنین تنظیماتی تنظیم کنم ، مگر اینکه کلونیک خیلی خوبی داشتم ( برای کلی قطعات و سی پی یو )

در کل فکر می کنم الان بازدهی و سرعت سیستم شما فوق العاده بالا باشد. یک متخصصی به من می گفت هر چقدر سرعت FSB بالاتر باشه بهتر از ان است که سرعت باس رم بالا باشه ولی تامینگ ان پایین باشد .

توی تست با نرم افزار اورست این به من ثابت شد .

در کل حالا که ما قصدمان اورکلاک نیست بلکه می خواهیم سیستم را بر روی بازدهی مناسب خودش تنظیم کنیم ( یعنی حداقل به خاطره پولی که صرف شده ، قطعات هم به همان اندازی کارایی داشته باشند)

ممنون میشم در این زمینه ما راهنمایی بفرمایید ، تا بتوانیم از تجربه شما استفاده کنیم .

متتظزر پست شما می مانیم .

باتشکر از شما :)

لینک به دیدگاه

دوست عزیز ای کاش قبل از اینکه اون رم رو بگیرید اینجا مشورت میگرفتید... اون رم جز سری اول gaming series هست و رمهای خیلی مرغوبی نیستند و سابقه خوبی ندارن. اون مدل رمها بالاترین میزان RMA برای ADATA داشتن . در ضمن این رمها حتی رو فرکانس 2000 اصلی خودشون هم به ندرت میتونن کار کنن. عوضش اگر سری دوم gaming series V2 رو میگرفتید زمین تا اسمون فرق میکرد. سری دو واقعا کیفیتش عالیه و ADATA خیلی سریغ تولید سری اول رو متوقف کرد . البته شاید شانش شما این رم خوب براتون کار کنه ولی مشورت قبل خرید همیشه بهتر است و از ضررهای احتمالی جلوگیری میشه.

سلام بر شما .

:)

حق با شماست باید در این زمینه مشورت می گرفتیم .

ولی تمرکز ما بیشتر روی قطعات اصلی بود ، مثل مینبرد ، سی پی یو ، کارت گرافیک ، مانیتور ، پاور ، کیس

قرار بود اول رم TEAM ddr3 2000 i7 رو بخریم که متاسفانه تمام شدن ( تویه سایت که اینطور هک شده بود) ، ولی بعد جایی گزین کردیم به این سری از رم ها .

البته ما فعلا چیزی بدی از این رم ها ندیدم ، اینطور که به نظر میرسه خود مادربرد بدین شکل رم ها رو روی باس 1066 نگه می دارد ( احتمالا رم ها که نشناسه ، البته این فقط در حد یک حدسه )

گرچه شخصا، من خودم از این سری مادربرد ، با توجه به نوع قطعاتمان راضی نیستم ( تصمیم داشتیم که ud7 بیست چهار فاز رو بخریم که اونم تمام شده )

اما خوب در کل سیستم خیلی خوبی شده

می توانید بفرمایید که به غیر اشکال در بازدهی نا مناسب دیگه چه اشکالی دارد ؟ ( مثلا امکان سوختن ان در طولانی مدت است ؟)

باتشکر از شما :)

ویرایش شده توسط sinaset
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بهمن جان با این رم های خوفی که دستتون هست توقع بیشتری می ره ! البته همون اول بگم شاید قابلیت مینتون بیشتر این نباشه , با این رم شما باید رو همین فرکانس تایمنگ 6-7-6 ست کنید ! با همین ولتاژ :)

اگر برای 7/24 استفاده یم کنید ولتاژ vtt تون زیاده دماتون می ره بالا !

QPI به این اندازه هم اصلا نیازی نیست !!!! کم کن :o به جاش اگر بتون آن کور رو زیاد کنی مثلا تا 4200 خیلی پرفومنستون می ره بالا بالا بالا :)

ممنون از راهنماییت سعید جان ;) البته این تنظیمات رو خیلی سریع ست کردم و هنوز به قول معروف فاینالایز نشده!!! Oh%20Go%20On.gif در مورد QPI باید بگم عددی که CPU-Z نشون میده 3983 MHz هستش ولی تو بایوس این عددی رو که نوشتم نشون میده.

UnCore هم خیلی سخت میره بالا. اگر فرصت کنم قصد دارم رو ولتاژها تست بیشتری بکنم که بهتر بشن.

لینک به دیدگاه

• 10 سال بعد...

سلام دوستان ممنون میشم مشکل منم حل کنید

مادر برد ایسوس b150 pro gaming اون مدل aura نیست

پردازنده core i3 6100

رم جی اسکیل aegis باس 2400 تایمینگ 17  4 گیگ

من الان میخوام 3تا رم رو جابدم ولی مادربردم بالا نمیاره

2تا 2تا بالا میاد تو هر اسلاتی هم که بگی بالا میاره ولی 3 تا باهم بالا نمیاد

قبلا 2تا از همین مارک رم رو داشتم(با همین مشخصات) بعدا یکی هم خریدم 

ممنون میشم مشکل من رو هم حل کنین

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...