رفتن به مطلب

سوال درباره bus رم و CPU

Recommended Posts

سلام دوستان یک سوال برای من پیش اومده وقتی در مشخصات cpu نوشته شده Memory Types DDR3-1066 استفاده از رم با باس های بالاتر تفاوت کارایی داره ؟

لینک به دیدگاه

ممنونم اما متوجه این موضوع نمیشم پس دلیل اینکه رم هایی با باس بالا ساخته میشه چیه ؟ وقتی CPU نتونه بیشتر از 1066 استفاده کنه ؟ در مورد تایمینگ اگر توضیح بیشتری بدید ممنون میشم

لینک به دیدگاه

مثلا رم 1600 با تایمینگ 9 با رم 1333 با تایمینگ 8 از نظر سرعت یکی هستند

تایمینگ و باس هر دو سرعت رم رو نشان می دهند 

لینک به دیدگاه

مثلا رم 1600 با تایمینگ 9 با رم 1333 با تایمینگ 8 از نظر سرعت یکی هستند

با عرض پوزش من به پست شما منفی دادم .

خیر به این صورت که فرمودید نیست ، یا حداقل به طور قطع نمی شه چنین استنباطی کرد .

تایمینگ یا لیتنسی یا CL با سرعت رم ها ارتباط مستقیم داره که هر چی این تایمینگ پایین تر باشه سرعت رم ها بیشتر . باس و فرکانس رم ها مطلب جداگونه ای هستش .

می تونید با مراجعه به لینک زیر اطلاعات بیشتر کسب کنید :

لینک شما

لینک به دیدگاه

سلام

تایمینگ یا لیتنسی یا CL با سرعت رم ها ارتباط مستقیم داره که هر چی این تایمینگ پایین تر باشه سرعت رم ها بیشتر

خب تا اینجا شو که منم همینو گفتم

باس و فرکانس رم ها مطلب جداگونه ای هستش .

یعنی شما میگید باس در سرعت نقشی نداره و فقط تایمینگ؟ و همین طور با کم کردن باس نمیشه تایمینگ رو کم کرد؟

خیر به این صورت که فرمودید نیست ، یا حداقل به طور قطع نمی شه چنین استنباطی کرد .

یادمه یک فرمولی داشت که میشد سرعت باس با تایمینگ رو حساب کرد ولی متاسفانه یادم نیست چی بود

می تونید با مراجعه به لینک زیر اطلاعات بیشتر کسب کنید :

چیزی ندیدم در این مورد

با عرض پوزش من به پست شما منفی دادم .

خواهش می کنم منم قصد جسارتی ندارم اگه اشتباه می کنم بگید تا منم تجربه ای کسب کرده باشم

سپاس

لینک به دیدگاه

یعنی شما میگید باس در سرعت نقشی نداره و فقط تایمینگ؟ و همین طور با کم کردن باس نمیشه تایمینگ رو کم کرد؟

یادمه یک فرمولی داشت که میشد سرعت باس با تایمینگ رو حساب کرد ولی متاسفانه یادم نیست چی بود

چیزی ندیدم در این مورد

...

لینک اولی که گذاشتم مربوط به پردازنده ها بود .

پست های لینک زیر رو مطالعه بکنید ، اطلاعات جامع و خوبی توی اونها هستش :

لینک مربوط به رم ها

توی لینک زیر هم ، همکارم خوبم جناب LEE راجب فرمول محاسباتی زمان تراکنش بین پردازنده و رم توضیحات خوبی رو داده اند:

لینک شما

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

سلام

خب بازم من اشتباهمو متوجه نشدم

من گفتم باس و تایمینگ هر دو در سرعت نقش دارند و میشه با کم کردن باس تاایمینگ رو هم کاهش داد در اون تاپیک هم که چنین چیزی میشد ازش برداشت کرد

لینک به دیدگاه

به نظر من اشتباه شما توی این جمله هستش [-X تایمینگ سرعت رو نشون می ده ولی باس نه !!!

سلام

خب بازم من اشتباهمو متوجه نشدم

من گفتم باس و تایمینگ هر دو در سرعت نقش دارند و میشه با کم کردن باس تاایمینگ رو هم کاهش داد در اون تاپیک هم که چنین چیزی میشد ازش برداشت کرد

دقیقاً حق با شماست ، البته توی بیشتر رم ها High-end شما می تونید تایمینگ رو تا حدی پایین بیارید بدون اینکه باس رم رو تغییر بدید ، ولی از یک حدی به بعد بایستی باس رو هم تغییر بدید .

میزان باس رم توی زمان تراکنش رم با پردازنده تاثیر مستقیم داره ، ولی سرعت خود رم به لیتنسی اون مربوط می شه .

توی لینک مربوط به رم ها که براتون گذاشتم هم خود بنده مثال اتوبان و اتومبیل رو زدم (توی پست 12 اون لینک) که به جا افتادن مطلب کمک می کنه . باس مربوط به حجم انتقال داده همزمان هستش .

اصل مطلب رو درست گفتید و می دونم که شما این مطالب رو بخوبی و به صورت عملی بلدید ولی نحوه بیانش به شکلی بوده که 100% کاربر رو به اشتباه می اندازه . ;)

تایمینگ و باس هر دو نشان دهنده سرعت رم نیستند .

لینک به دیدگاه

سلام

به نظر من بهتر هستش در این مورد به جای واژه سرعت از کلمه کارایی استفاده کنیم ، چون همانطور که دوستان اشاره داشتند ، هم زمان دستیابی و هم گذرگاه داده هردو تاثیر مستقیم روی کارایی رم دارند و اینطوری بهتر و عامیانه تر هستش [-X

لینک به دیدگاه

از همه دوستان ممنونم اما هنوز متوجه نشدم پس چرا رم هایی با باس های بالا ساخته میشه وقتی CPU ها نمی تونن ازش استفاده کنن ؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...