رفتن به مطلب

کی میتونه این معما رو حل کنه؟

میلاد بهرامن
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

معما
 (1،3،5،7،9،11،13،15)
 پنج رقم از این اعداد را جمع کنید تا به جواب 30 برسید .
 □ + □ + □ + □ + □ = 30
 تکرار اعداد هم مشکلی ندارد .
 این یکی از معماهایی هست که واقعا سخته ! کسی میتونه حلش کنه ؟

معما یکم قدیمیه ولی باحاله. جواب هم داره و خودم میدونم چیه گفتم بزارم اینجا بینم کیا باهوشن :))

لینک به دیدگاه

• ارسال 54
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

اصلا نمیشه
جمع 5 عدد فرد همیشه فرده
درحالیکه 30 زوجه

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، adel_1234 گفته است :

1+3+5+5+7+9

جمع دو عدد از 5 عدد در داخل این معادله حتما باید 10 باشه تا نتیجه درست در بیاد!

ویرایش شده توسط Trevor
لینک به دیدگاه

در 57 دقیقه قبل، Milad_Bm گفته است :

معما
 (1،3،5،7،9،11،13،15)
 □ + □ + □ + □ + □ = 30

معما یکم قدیمیه ولی باحاله. جواب هم داره و خودم میدونم چیه گفتم بزارم اینجا بینم کیا باهوشن :))

ویرایش شده توسط (WarCraft)
لینک به دیدگاه

اثبات میشه که نمیشه.

هرعدد فرد رو با فرمول 2k+1 بدست میاریم که kباید یک عدد طبیعی باشه.

30=(2k+1)+(2s+1)+(2d+1)+(2f+1)+(2g+1)

که اگه این عبارت رو یکم ساده کنیم میشه 

25=2(k+s+d+f+g)

k+s+d+f+g=12.5

که به تناقض میرسیم . چون جمع چند عدد طبیعی هیچوقت اعشاری نمیشه.پس مساله جواب ندارد.

الآن یکم به شک افتادم. درسته؟

ویرایش شده توسط Amir Homayoon
لینک به دیدگاه

ببینید نگفته با پنج عدد گفته با پنج رقم از اعداد

پس ما یکی از عدد ها رو ارقامش رو جدا میکنیم :

13+3+7+7

حالا جدا کردن ارقام و اتمام مساله :

10+3+3+7+7=30

لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، Trevor گفته است :

ببینید نگفته با پنج عدد گفته با پنج رقم از اعداد

پس ما یکی از عدد ها رو ارقامش رو جدا میکنیم :

13+3+7+7

حالا جدا کردن ارقام و اتمام مساله :

10+3+3+7+7=30

?

بله جواب همینه. 

بعضیا به متن معما توجه زیادی نکردن.

رقم با عدد فرق میکنه.

مثلا 34 یه عدده . در حالی که از دوتا رقم تشکیل شده که 30 و 4 هست. اون دو رقمی ها هم مثلا 11 از رقم 1 و رقم 10 تشکیل شده.

ما در اصل اعداد 1 3  5 7 9 11 13 15 داریم با ارقام 1 3 5 7 9 11 13 15 10

لینک به دیدگاه

در مجموع به این باید گفت معمای سرکاری و ازینا که نکته ش تو سوال و بازی با کلمات تو توضیحاتشه¬¬..اصلا اینا بیشتر حکایت مچ گیریه تا معمای واقعی و تست هوش طرف مقابل^_^.

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، amin110 گفته است :

در مجموع به این باید گفت معمای سرکاری و ازینا که نکته ش تو سوال و بازی با کلمات تو توضیحاتشه¬¬..اصلا اینا بیشتر حکایت مچ گیریه تا معمای واقعی و تست هوش طرف مقابل^_^.

راست می گن ، معما یعنی بدون دوز و کلک باشه

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Daniel110 گفته است :

راست می گن ، معما یعنی بدون دوز و کلک باشه

خودتون میگید معما

اون مساله هست که دوز و کلک نداره

لینک به دیدگاه

دوز و کلک چیه :))) واضح نوشته رقم ولی بعضیا با عدد اشتباه میگیرن که این به هوش بر میگرده وگر نه معمای بی جواب نیست که فکر کنین سر کاریه.

لینک به دیدگاه

با احترام به استارتر محترم اما باید عرض کنم معمای بسیار بی مزه ای بود !!!

لینک به دیدگاه

درود بر همه

با اجازه استارتر محترم، بنده هم دو تا معما مطرح می کنم که اولی ساده هست اما دومی نیاز به خلاقیت بیشتری داره:

1. در دنباله زیر به جای علامت سوال چه عددی باید باشه؟

5=1+4

12=2+5

21=3+6

?=8+11

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2.یک فندک و دو عدد طناب با اندازه یکسان داریم. اگر یک سر هر کدوم از این طناب ها رو آتش بزنیم یک ساعت طول میکشه تا کاملاً بسوزه اما لزوماً به این معنا نیست که هر دوی این طناب ها با سرعتی یکسان میسوزن!

حالا چطور میشه با استفاده از این دو طناب 45 دقیقه رو اندازه گیری کرد؟

لینک به دیدگاه

در 50 دقیقه قبل، Trickster گفته است :

1. 8*12=96

2. طناب ها را روی هم گذاشته و یک مربع بسازید یا طناب ها را روی هم گذاشته، یک بار روی هم تا کنید تا طول آن ها نصف شوند، سپس نصف طول طناب را دوباره نصف کنید تا یک چهارم طول طناب مشخص باشد.

یکی از گوشه های مربه را آتش بزنید، 3 ضلع سوخت، 45 دقیقه شده است.

یک چهارم طول طناب را از پیش مشخص و جدا کرده ایم، هر وقت سر دیگر طناب ها را آتش زدیم و با نقطه ی مورد نظر رسید، 45 دقیقه شده است.

به کمک هندسه، بی شمار روش به عنوان پاسخ به این پرسش وجود دارند.

Untitled.png

ویرایش شده توسط +Wise+
لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، +Wise+ گفته است :

1. 8*12=96

2. طناب ها را روی هم گذاشته و یک مربع بسازید یا طناب ها را روی هم گذاشته، یک بار روی هم تا کنید تا طول آن ها نصف شوند، سپس نصف طول طناب را دوباره نصف کنید تا یک چهارم طول طناب مشخص باشد.

یکی از گوشه های مربه را آتش بزنید، 3 ضلع سوخت، 45 دقیقه شده است.

یک چهارم طول طناب را از پیش مشخص و جدا کرده ایم، هر وقت سر دیگر طناب ها را آتش زدیم و با نقطه ی مورد نظر رسید، 45 دقیقه شده است.

به کمک هندسه، بی شمار روش به عنوان پاسخ به این پرسش وجود دارند.

درود

1. عدد 12 رو از کجا بدست آوردید؟

2.جواب شما در صورتی صحیح هست که طناب ها با سرعتی یکسان بسوزن در حالیکه در سوال عرض کردم که سرعت اونا یکسان نیست! مثلاً اگر طول هر کدوم از طناب ها 10 سانت باشه و یک سر یکی رو آتش بزنیم، مثلاً ممکنه در طول نیم ساعت 8 سانتش بسوزه در طول نیم ساعت بعدی 2 سانت دیگرش و اینکه نسبت به هم نیز سرعت سوختنشان یکسان نیست. مثلاً برای طناب دوم هم ممکنه همون 8 سانت در مدت زمان 10 دقیقه بسوزه و 2 سانت بعدی در مدت 50 دقیقه!

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Trickster گفته است :

2.جواب شما در صورتی صحیح هست که طناب ها با سرعتی یکسان بسوزن در حالیکه در سوال عرض کردم که سرعت اونا یکسان نیست! مثلاً اگر طول هر کدوم از طناب ها 10 سانت باشه و یک سر یکی رو آتش بزنیم، مثلاً ممکنه در طول نیم ساعت 8 سانتش بسوزه در طول نیم ساعت بعدی 2 سانت دیگرش و اینکه نسبت به هم نیز سرعت سوختنشان یکسان نیست. مثلاً برای طناب دوم هم ممکنه همون 8 سانت در مدت زمان 10 دقیقه بسوزه و 2 سانت بعدی در مدت 50 دقیقه!

البته اضافه کنم اینکه طول دقیق طناب ها چند سانت هست اصلاً مهم نیست. فقط اینکه اندازشون یکسان هست و هر دو یک ساعت طول میکشن تا تموم بشن اما سرعت سوختنشون یکسان نیست!

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، Trickster گفته است :

درود

1. عدد 12 رو از کجا بدست آوردید؟

1.

11*8+8=8*12=96

2. توضیحی که برای پرسش دوم نوشته اید، غیرمنطقی است. آگاهی از نسبت طول سوخته به زمان، اساس معادله حاکم بر این پرسش است. که خطی با شیب صفر(ثابت) فرض کردم.

لطفا با فرض خودتان، پاسخ این پرسش را اعلام بفرمایید.

پاسخی که در اینترنت یافتم: "ابتدا همزمان با آتش زدن طناب اول ته طناب دوم را آتیش میزنیم و 30 ثانیه طول میکشد تا طناب اول کامل بسوزد و طناب دوم در اون زمان نصفش سوخته است و در حالت سوختن است بنا بر این سر طناب دوم را بلافاصله بعد از سوختن طناب اول آتیش میزنیم تا بعد 15 ثانیه کامل بسوزد. بنابر این دو طناب ظرف 45 ثانیه کاملا سوختند."

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، +Wise+ گفته است :

1.

11*8+8=8*12=96

برای این مورد، بله، جواب صحیح 96 هست. الگوی کلی همون a+ab=n هست اما حقیقتش هنوز هم متوجه نشدم 12 از کجا اومده! :D بگذریم...

در 9 دقیقه قبل، +Wise+ گفته است :

2. توضیحی که برای پرسش دوم نوشته اید، غیرمنطقی است. آگاهی از نسبت طول سوخته به زمان، اساس معادله حاکم بر این پرسش است. که خطی با شیب صفر(ثابت) فرض کردم.

لطفا با فرض خودتان، پاسخ این پرسش را اعلام بفرمایید.

پاسخی که در اینترنت یافتم: "ابتدا همزمان با آتش زدن طناب اول ته طناب دوم را آتیش میزنیم و 30 ثانیه طول میکشد تا طناب اول کامل بسوزد و طناب دوم در اون زمان نصفش سوخته است و در حالت سوختن است بنا بر این سر طناب دوم را بلافاصله بعد از سوختن طناب اول آتیش میزنیم تا بعد 15 ثانیه کامل بسوزد. بنابر این دو طناب ظرف 45 ثانیه کاملا سوختند."

اما در مورد این قسمت: اون مثال رو زدم فقط برای اینکه متوجه بشید اینکه سایز طناب ها چند سانت یا... هست، مهم نیست و تنها قسمت مهم یکسان بودن هر دو هست چون شما در اون جواب خودتون تنها کاری که کردید اینه که طناب ها رو خم کردید که واقعاً با حالت اولیَش فرقی نداره، درسته؟ این مورد نیاز به محاسبه زاویه و شیب و اینها نداره و بیشتر یک جواب منطقی داره تا محاسباتی. جوابی هم که شما از اینترنت پیدا کردید به نظرم کمی ناقص هست! جواب درست رو می نویسم خودتون مقایسه کنید:

"دو سر طناب A رو و یک سر طناب B رو آتش میزنیم. تا هنگامی که طناب A کاملاً بسوزه نیم ساعت سپری شده بنابراین دقیقاً بعد از اینکه طناب A کاملاً سوخت، سر دوم طناب B رو هم آتش میزنیم. با دو برابر کردن سرعت سوختن طناب B که فقط نیم ساعت ازش مونده بود، زمان اون رو هم به 15 دقیقه کاهش میدیم. هنگامی که طناب B هم تا انتها بسوزه 45 دقیقه زمان سپری شده."

پ.ن: فکر کنم شما هم مثل من در پیدا کردن جواب معماها خیلی کنجکاوی که تفعلی هم به اینترنت زدین! :Dفقط کاش جواب رو به این صورت نمینوشتید تا اگر دیگر دوستان هم مایل بودن کمی تلاش میکردن :)

موفق باشید

لینک به دیدگاه

در 16 ساعت قبل، Trickster گفته است :

اما در مورد این قسمت: اون مثال رو زدم فقط برای اینکه متوجه بشید اینکه سایز طناب ها چند سانت یا... هست، مهم نیست و تنها قسمت مهم یکسان بودن هر دو هست چون شما در اون جواب خودتون تنها کاری که کردید اینه که طناب ها رو خم کردید که واقعاً با حالت اولیَش فرقی نداره، درسته؟ این مورد نیاز به محاسبه زاویه و شیب و اینها نداره و بیشتر یک جواب منطقی داره تا محاسباتی. جوابی هم که شما از اینترنت پیدا کردید به نظرم کمی ناقص هست! جواب درست رو می نویسم خودتون مقایسه کنید:

"دو سر طناب A رو و یک سر طناب B رو آتش میزنیم. تا هنگامی که طناب A کاملاً بسوزه نیم ساعت سپری شده بنابراین دقیقاً بعد از اینکه طناب A کاملاً سوخت، سر دوم طناب B رو هم آتش میزنیم. با دو برابر کردن سرعت سوختن طناب B که فقط نیم ساعت ازش مونده بود، زمان اون رو هم به 15 دقیقه کاهش میدیم. هنگامی که طناب B هم تا انتها بسوزه 45 دقیقه زمان سپری شده."

پ.ن: فکر کنم شما هم مثل من در پیدا کردن جواب معماها خیلی کنجکاوی که تفعلی هم به اینترنت زدین! :Dفقط کاش جواب رو به این صورت نمینوشتید تا اگر دیگر دوستان هم مایل بودن کمی تلاش میکردن :)

موفق باشید ?

درست نیست. تا کردن طناب نیاز به وسیله ی خاصی ندارد.

گمان می کنم منظورم را واضح بیان نکردم. با استفاده از تصویر زیر بیشتر توضیح می دهم. هرنمودار مربوط به رابطه ی سرعت طناب سوخته بر اساس زمان سپری شده است.

تابع نخستین که با رنگ سرخ نمایان شده، تابعی خطی با شیب صفر(ثابت) است. که در آن سرعت سوختن طناب ثابت است.

تابع دوم که با رنگ زرد نمایان شده، تابعی خطی با شیب مخالف صفر است که سرعت سوختن آن روند خطی دارد و با گذر رمان افزایش می یابد.

تابع سوم که با رنگ نیلی نمایان شده، تابعی غیرخطی است که سرعت سوختن آن غیرخطی و غیر ثابت است.

انتگرال زیر نمودار تمامی توابع که نشان از طول سوخته شده ی طناب دارند برابر 4 واحد است.

Untitled2.png

در صورتی که نمودار سرعت-زمان غیرخطی یا خطی با شیب غیرصفر  باشد، پاسخ شما درست نیست.

بله، علاقه ی فراوانی به حل معادلات پیچیده دارم. این دو بسیار ساده بودند.

سپاس گزارم، شما نیز موفق و پاینده باشید

ویرایش شده توسط +Wise+
لینک به دیدگاه

در 23 ساعت قبل، Milad_Bm گفته است :

معما
 (1،3،5،7،9،11،13،15)
 □ + □ + □ + □ + □ = 30

عزیز جان خودمون اما این آخه چه کاریه ( □ + □ + □ + □ + □ = 30 ) ، خودت جای 5 تا عدد گذاشتی بعد درباره ی رقم صحبت می کنی !

در 15 ساعت قبل، Trickster گفته است :

درود بر همه

با اجازه استارتر محترم، بنده هم دو تا معما مطرح می کنم که اولی ساده هست اما دومی نیاز به خلاقیت بیشتری داره:

1. در دنباله زیر به جای علامت سوال چه عددی باید باشه؟

5=1+4

12=2+5

21=3+6

?=8+11

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2.یک فندک و دو عدد طناب با اندازه یکسان داریم. اگر یک سر هر کدوم از این طناب ها رو آتش بزنیم یک ساعت طول میکشه تا کاملاً بسوزه اما لزوماً به این معنا نیست که هر دوی این طناب ها با سرعتی یکسان میسوزن!

حالا چطور میشه با استفاده از این دو طناب 45 دقیقه رو اندازه گیری کرد؟

1-

عزیز در مورد دنباله. عدد اول و دوم رو در هم ضرب می کنیم و باز با عدد اول جمع می کنیم که میشه :

1+4=5
2+5=12
3+6=21
4+7=32
5+8=45
6+9=60
7+10=77
8+11=96

2-

اول یه طناب رو از یه طرف میسوزونیم اون یکی رو از دو طرفش . بعد که طنابی که از دو طرف روشن کرده بودیم تماما سوخت اونی که یه طرفش رو روشن کرده بودیم رو اون یکی طرفش رو هم آتش می زنیم . کلا اینطوری 45 دقیقه میشه .

ویرایش شده توسط saeed110
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...