رفتن به مطلب

عجیب ولی واقعی

Hamid Reza
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام به دوستان عزیزم.

خیلی وقتا یه سری باورها برای دوستانی که تو دنیای سخت افزار هستند یا به نوعی با اون درگیر هستند بدلیل القای بازار یا تبلیغ بیش از حد ایجاد می شه که لزوما با واقعیت انطباق نداره و در برخی موارد حتی میتونه عکس واقعیت باشه و آدم رو گمراه کنه.

هدف از ایجاد این تاپیک، قرار دادن نتایج تستهای سخت افزاری هست که این باورها رو به چالش می کشونه. از دوستانی که تو این زمینه تجربه ای دارن دعوت می کنم با ارائه تستهایی که انجام دادن این گونه باورها رو به بوته نقد بزاریم و ببینیم تا چه حد موضوعیت دارن.

لینک به دیدگاه

بعنوان شروع، خودم اولین پست رو قرار می دم ... قابل توجه گیم بازها

مقدمه:

قبل از عید یکی از دوستان گیم بازم با اسرار زیاد ازم خواست یه سیستم بر پایه چیپ 67 اینتل و پردازنده Sandy Bridge واسش ببندم. کارت گرافیک رو خودش داشت. به من می گفت این سری مین برد و پردازنده ها واسه بازی خدا هستن و کلی تعریف دیگه. بدلیل محدودیت بودجه ای ازم درخواست کرد چیپ H67 واسش انتخاب کنم.

ما هم که زیاد اهل گیم نبودیم حرفش رو گوش کردیم و خلاصه یه سیستم واسش گرفتیم.

از طرفی خودم هم یه سیستم AMD داشتم. با توجه به شنیده ها، کرمم گرفت ببینم این گفته دوستم تا چه حد موضوعیت داره. نتیجه، تست دو سیستم شد به شرح زیر:

سیستمهای مورد تست:

مشترکات دوسیستم: هارد، سیستم عامل، رم، کارت گرافیک

HDD: WD Green 64M 1TB

VGA: Palit GTS250 1GB GDDR5

RAM: 2x2GB Geil CL7 DDR3-1333 Dual

تفاوتهای دوسیستم: مین برد، پردازنده

سیستم اول:

MB MSI H67MA-E45

CPU Intel i5-2300

Prce: 400,000

سیستم دوم:

MB ASRock 870 Extreme3

CPU: Phenom II X555 BE

Price: 230,000

روش تست:

استفاده از نرم افزار 3DMark 06 Advanced با تنظيمات کاملا مشابه

توضیح: همونطور که می دونین پردازنده AMD X555BE آنلاک میشه. تو این تست من فقط هسته پردازنده رو آنلاک کردم و هیچکدوم از پردازنده ها رو اورکلاک نکردم.

مشاهده نتایج تست:

نتایج رو می تونین در زیر ببینین...

نتیجه تست سیستم مبتنی بر پلتفرم AMD:

3D Mark Score.................. 10202

SM 2.0 Score.................... 4423

HDR/SM 3.0 Score............. 3641

CPU Score........................ 4380

post-8081-047146400 1302584129_thumb.png

نتیجه تست مبتنی بر پلتفرم Intel:

3D Mark Score.................. 10390

SM 2.0 Score.................... 4445

HDR/SM 3.0 Score............. 3619

CPU Score........................ 5036

post-8081-004656800 1302584112_thumb.png

نتیجه گیری نهایی:

همونطور که می بینین امتیاز هر دو سیستم تقریبا برابر شده. پس با عرض معذرت از دوستان کشته مرده اینتل، دوست عزیز من بیش از 170هزار تومان پول اضافی داده فقط به خاطر تبلیغات زیادی که تو گوشش در مورد اين پلتفرم خوندن.

البته من منکر قدرت پردازش سری های Sandy Bridge نیستم. ولی حداقلش 3DMark که به اذعان اکثر گیم خورها روی نتایجش قسم می خورن تفاوت محسوسي بین این دو پلتفرم واسه گیم بازی کردن نشون نداد!!!

در ضمن این رو هم یاداور شم که مین برد ASRock 870 یه مین واسه CrossFire هست و قاعدتا باید با کارت گرافیک ATI راحت تر از GeForce کار کنه. این موضوع واسه خودم هم جالب بود....

و اما يك موضوع ديگه:

با توجه به اينكه سيستم عامل 32 بيتي هست و 4gb رم رو سيستم داريم، قاعدتا حداكثر رم مورد استفاده سيستم عامل به 3gb محدود مي شه. ولي همونطور كه تنايج نشون ميده نرم افزار 3DMark رم مورد استفاده در پلتفرم AMD رو بيشتر از Intel نشون داده... هرچند اختلاف زياد نيست ولي موضوع جالبيه.

ویرایش شده توسط Hamid Reza
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوست من. پیشنهاد میکنم یک بار هم تست رو با ماکسیمم اورکلاک هر سیستم انجام بدید. فکر می کنم نظرتون عوض بشه :( چون اینتل جای بیشتری برای ا ورکلاک داره @};-

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من با نظر شما تا حدودی موافق و تا حدودی مخالفم:

موافق به این دلیل که نه تنها در بازار بلکه در سایت های بنچمارک همین مشکل وجود دارد که باعث چنین انتخابی برای من مصرف کننده میشود . (بیشتر دوستان توقع دارند که به اندازه پولی که خرج میکنند شاهد افزایش سرعت قابل ملاحظه ای باشند که در عمل تفاوتی زیادی نمیبینند و از خرید قطعات گرانقیمت پشیمان می شوند)

مخالف به این دلیل که شما دوست عزیز این مقایسه رو فقط در یک نرم افزار بنچ انجام دادین که این نمیتونه به هیچ عنوان معیار مناسبی برای این انتخاب باشه .(خود من هم کنجکاو شدم که با دیگر نرم افزار های بنچمارک و بازی این مقایسه صورت بگیره تا تفاوت در کل مشخص بشه)

با تشکر از شما دوست عزیزRose.gif

لینک به دیدگاه

سلام دوست من. پیشنهاد میکنم یک بار هم تست رو با ماکسیمم اورکلاک هر سیستم انجام بدید. فکر می کنم نظرتون عوض بشه #:-S چون اینتل جای بیشتری برای ا ورکلاک داره @};-

ممنونم... اگه اين دوست من باهام همكاري كنه اين كاري رو هم كه شما گفتي انجام ميديم.. هر چند اوركلاك حد و مرز نمي شناسه و مي شه كم و زيادش كرد. :(

البته در این خصوص توجه شما رو به مطالبی که تو پست بعدی دوست عزیز جناب سالار خان هم فرمودند جلب می کنم. بنده طی پست های زیادی که از ایشون تو فروم های مختلف خوندم، 100% به تخصص سخت افزاری ایشون ایمان دارم.

مخالف به این دلیل که شما دوست عزیز این مقایسه رو فقط در یک نرم افزار بنچ انجام دادین که این نمیتونه به هیچ عنوان معیار مناسبی برای این انتخاب باشه .(خود من هم کنجکاو شدم که با دیگر نرم افزار های بنچمارک و بازی این مقایسه صورت بگیره تا تفاوت در کل مشخص بشه)

با تشکر از شما دوست عزیزRose.gif

ممنون از اظهار نظرتون...:(

همونطور كه در مطلب اصلي هم گفتم خود من هم مطمئن هستم Sandy Bridge پردازنده به مراتب قوي تري هست. چون وقتي با نرم افزارهاي خاص تست CPU چك مي كنين به مراتب امتياز بالاتري رو مي گيره و البته علتش هم واضحه (نسل بالاتر و تكنولوژي جديد تر و البته با قيمت دو برابر...). ولي اين تست نشون مي ده كه تاثيرش تو افزايش كارايي براي گيم بازي كردن نسبت به يه AMD كه دوسه سال پيش وارده بازار شده محسوس نيست. مثلا اين دوست من مي تونست اين هزينه رو در خصوص يه كارت گرافيك قويتر صرف كنه و نتيجه مطلوبتري بگيره

در خصوص استفاده از 3DMark هم بايد گفت كه جزو معتبرترين نرم افزارها براي بنچ مارك گيم هست. دقت كنين كه من با هدف افزايش كارايي در بازي ها دارم بنچ مارك مي كنم. در غير اينصورت حرف شما كاملا درسته و نرم افزارهاي بنچ مارك زيادي وجود دارن

لینک به دیدگاه

دوستان در مورد اور 2300 گفتید . این پردازنده رو خیلی کم میشه اور کرد شاید ماکسیمم 500 مگاهرتز. این پردازنده از سری K نیست ول تو سندی بریج کلا اورکلاک فرق میکنه و شما FSB پایه رو نمیتونی بیشتر از 10 مگاهرتز اونم در شرایط بسیار ایده ال افزایش بدید. وقتی پردانده غیر از سری K میگیری دور اور کلاک رو باید خط بکشی . در ضمن فقط بردهای p67 قابلیت اور دارند و H67 قابلیت اور پردازنده رو نداره پس کلا بحث اور روی اون سیسیتم سندی بربج منتفی هست.

لینک به دیدگاه

شما فقط با یه برنامه و کارت قدیمیه GTS 250 تست گرفتید ، اگه با کارتهای جدیدتر و قویتر مثل GTX460 یا بالاتر تست بگیرید مطمئنم نظرتون کاملا عوض میشه .

لینک به دیدگاه

بعنوان شروع، خودم اولین پست رو قرار می دم ... قابل توجه گیم بازها

مقدمه:

قبل از عید یکی از دوستان گیم بازم با اسرار زیاد ازم خواست یه سیستم بر پایه چیپ 67 اینتل و پردازنده Sandy Bridge واسش ببندم. کارت گرافیک رو خودش داشت. به من می گفت این سری مین برد و پردازنده ها واسه بازی خدا هستن و کلی تعریف دیگه. بدلیل محدودیت بودجه ای ازم درخواست کرد چیپ H67 واسش انتخاب کنم.

ما هم که زیاد اهل گیم نبودیم حرفش رو گوش کردیم و خلاصه یه سیستم واسش گرفتیم.

از طرفی خودم هم یه سیستم AMD داشتم. با توجه به شنیده ها، کرمم گرفت ببینم این گفته دوستم تا چه حد موضوعیت داره. نتیجه، تست دو سیستم شد به شرح زیر:

سیستمهای مورد تست:

مشترکات دوسیستم: هارد، سیستم عامل، رم، کارت گرافیک

HDD: WD Green 64M 1TB

VGA: Palit GTS250 1GB GDDR5

RAM: 2x2GB Geil CL7 DDR3-1333 Dual

تفاوتهای دوسیستم: مین برد، پردازنده

سیستم اول:

MB MSI H67MA-E45

CPU Intel i5-2300

Prce: 400,000

سیستم دوم:

MB ASRock 870 Extreme3

CPU: Phenom II X555 BE

Price: 230,000

روش تست:

استفاده از نرم افزار 3DMark 06 Advanced با تنظيمات کاملا مشابه

توضیح: همونطور که می دونین پردازنده AMD X555BE آنلاک میشه. تو این تست من فقط هسته پردازنده رو آنلاک کردم و هیچکدوم از پردازنده ها رو اورکلاک نکردم.

مشاهده نتایج تست:

نتایج رو می تونین در زیر ببینین...

نتیجه تست سیستم مبتنی بر پلتفرم AMD:

3D Mark Score.................. 10202

SM 2.0 Score.................... 4423

HDR/SM 3.0 Score............. 3641

CPU Score........................ 4380

post-8081-047146400 1302584129_thumb.png

نتیجه تست مبتنی بر پلتفرم Intel:

3D Mark Score.................. 10390

SM 2.0 Score.................... 4445

HDR/SM 3.0 Score............. 3619

CPU Score........................ 5036

post-8081-004656800 1302584112_thumb.png

نتیجه گیری نهایی:

همونطور که می بینین امتیاز هر دو سیستم تقریبا برابر شده. پس با عرض معذرت از دوستان کشته مرده اینتل، دوست عزیز من بیش از 170هزار تومان پول اضافی داده فقط به خاطر تبلیغات زیادی که تو گوشش در مورد اين پلتفرم خوندن.

البته من منکر قدرت پردازش سری های Sandy Bridge نیستم. ولی حداقلش 3DMark که به اذعان اکثر گیم خورها روی نتایجش قسم می خورن تفاوت محسوسي بین این دو پلتفرم واسه گیم بازی کردن نشون نداد!!!

در ضمن این رو هم یاداور شم که مین برد ASRock 870 یه مین واسه CrossFire هست و قاعدتا باید با کارت گرافیک ATI راحت تر از GeForce کار کنه. این موضوع واسه خودم هم جالب بود....

و اما يك موضوع ديگه:

با توجه به اينكه سيستم عامل 32 بيتي هست و 4gb رم رو سيستم داريم، قاعدتا حداكثر رم مورد استفاده سيستم عامل به 3gb محدود مي شه. ولي همونطور كه تنايج نشون ميده نرم افزار 3DMark رم مورد استفاده در پلتفرم AMD رو بيشتر از Intel نشون داده... هرچند اختلاف زياد نيست ولي موضوع جالبيه.

دوست عزیز شما درایور کارت گرافیک رو نصب نکردید

نتایج تست های شما بعد از نصب آخرین درایور Nvidia تغییر خواهد کرد

اگر امکان داره تست های 3D Mark vantage , 3D Mark 2011 رو هم انجام بدین

لینک به دیدگاه

شما فقط با یه برنامه و کارت قدیمیه GTS 250 تست گرفتید ، اگه با کارتهای جدیدتر و قویتر مثل GTX460 یا بالاتر تست بگیرید مطمئنم نظرتون کاملا عوض میشه .

دوست عزیز شما درایور کارت گرافیک رو نصب نکردید

نتایج تست های شما بعد از نصب آخرین درایور Nvidia تغییر خواهد کرد

اگر امکان داره تست های 3D Mark vantage , 3D Mark 2011 رو هم انجام بدین

با تشکر از نظر شما دوستان عزیز، لطفا توجه کنید که هدف از انجام تست چی بوده.

هدف بررسی کارت گرافیک قدرتمند تر یا درایور قوی تر نیست. بلکه تو این تست هدف اصلی بررسی تاثیر این دو تا پلتفرم هست. همونطوری که علاقمندان به علم طراحی آزمایشات (DOE) می دونن مهمترین اصل تو طراحی یک آزمایش درست اینه که فاکتورهای مشترک کاملا شبیه هم باشند. در هر دو آزمایش همونطور که از نتایج پیداست، درایور کارت گرافیک و خود کارت گرافیک از یک جنس انتخاب شده (توضیح اینکه درایور کارت گرافیک نصب شده و مورد تایید مایکروسافت است که اصطلاحا بهشون WDDM می گویند) . مسلما تغییر درایور و کارت گرافیک در هر دو پلتفرم مورد بحث (AMD و Intel) صرفا باعث افزایش امتیاز بصورت یکسان برای هر دو پلتفرم می شه و نتیجه کلی تغییری نخواهد کرد. (به زبان عامیانه امتیاز کلی مثلا 14250 و 14380 خواهد شد)

لینک به دیدگاه

با تشکر از نظر شما دوستان عزیز، لطفا توجه کنید که هدف از انجام تست چی بوده.

هدف بررسی کارت گرافیک قدرتمند تر یا درایور قوی تر نیست. بلکه تو این تست هدف اصلی بررسی تاثیر این دو تا پلتفرم هست. همونطوری که علاقمندان به علم طراحی آزمایشات (DOE) می دونن مهمترین اصل تو طراحی یک آزمایش درست اینه که فاکتورهای مشترک کاملا شبیه هم باشند. در هر دو آزمایش همونطور که از نتایج پیداست، درایور کارت گرافیک و خود کارت گرافیک از یک جنس انتخاب شده (توضیح اینکه درایور کارت گرافیک نصب شده و مورد تایید مایکروسافت است که اصطلاحا بهشون WDDM می گویند) . مسلما تغییر درایور و کارت گرافیک در هر دو پلتفرم مورد بحث (AMD و Intel) صرفا باعث افزایش امتیاز بصورت یکسان برای هر دو پلتفرم می شه و نتیجه کلی تغییری نخواهد کرد. (به زبان عامیانه امتیاز کلی مثلا 14250 و 14380 خواهد شد)

بازده کارت گرافیک ها در درایور ها متفاوت فرق میکنه

مورد بعد اینکه CPU B55 در فرکانس 3.2 کار میکنه و 2300 در فرکانس 2.8 که همین باعث به وجود آمدن اختلاف 700 امتیازی میشه ، شما 2300 رو هم بهتر بود در فرکانس 3.2 تست میکردید

لینک به دیدگاه

سلام

من فکر میکنم کارت گرافیکی که شما واسه تست استفاده کردین کارت محدودی هستش و قدیمی . به نظرم اگر از یه کارت قوی و جدیدتر استفاده میکردین نتایج تا حدی تفاوت داشت البته این نظر شخصی منه . در ضمن اینم بگم من طرفدار همیشگی amd هستم . تو قطعات تا حدودی این حرف درسته ( هرچی پول بدی آش میخوری ) ولی این آش خوری ها اونقدرها هم نیست که خیلی به چشم بیاد . من خودم شخصا وقتی پولی خرج میکنم برای خرید یه قطعه خوب به اون تعقیری که تو ذهن خودم مجسم میکردم دست پیدا نمیکنم و میبینم تفاوتها آن چنان هم به چشم نمیان . پس بنابراین تو فرق پولی 100 یا 200 تومان بین دو سیستم نمیشه انتظار معجزه داشت

البته این نظر شخصی من هستش که شاید اشتباه باشه و اگر کسی میتونه تو این ضمینه راهنماییم کنه ممنون میشم و خیلی دوست دارم حرف دوستان حرفه ای تری که تجربه بیشتری نسبت به بنده رو دارن بشنوم @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

من فکر میکنم کارت گرافیکی که شما واسه تست استفاده کردین کارت محدودی هستش و قدیمی . به نظرم اگر از یه کارت قوی و جدیدتر استفاده میکردین نتایج تا حدی تفاوت داشت البته این نظر شخصی منه . در ضمن اینم بگم من طرفدار همیشگی amd هستم . تو قطعات تا حدودی این حرف درسته ( هرچی پول بدی آش میخوری ) ولی این آش خوری ها اونقدرها هم نیست که خیلی به چشم بیاد . من خودم شخصا وقتی پولی خرج میکنم برای خرید یه قطعه خوب به اون تعقیری که تو ذهن خودم مجسم میکردم دست پیدا نمیکنم و میبینم تفاوتها آن چنان هم به چشم نمیان . پس بنابراین تو فرق پولی 100 یا 200 تومان بین دو سیستم نمیشه انتظار معجزه داشت

البته این نظر شخصی من هستش که شاید اشتباه باشه و اگر کسی میتونه تو این ضمینه راهنماییم کنه ممنون میشم و خیلی دوست دارم حرف دوستان حرفه ای تری که تجربه بیشتری نسبت به بنده رو دارن بشنوم @};-

با درود:

دوست عزیز ، مسئلۀ خوبی را مطرح کردید ، با نظر شما در آن بخشی که فرمودید با 100 یا 200 تومان بین 2 سیستم نمیشه انتظار معجزه داشت ، کاملا موافقم ، البته باید در اینجا معنی کلمۀ معجزه را باز کرد که مثلا چه انتظاری داشتیم و معجزه یعنی تا چه حد بالاتر ؟

فرض کنید CPU بنده 100 تومان ارزش دارد و CPU شما 400 تومان.

یعنی 4 برابر بیشتر.

سوال :

آیا این نشان دهندۀ این است که CPU شما باید 4 برابر سریعتر باشد ، چون 4 برابر بیشتر پول پرداخت کردید ؟

خیر ، این نوع نگاه اشتباه است.

یعنی اگر کاری که CPU بنده در 40 ثانیه انجام می دهد ، CPU شما باید در 10 ثانیه انجام دهد ؟

که چنین نخواهد بود.

البته بنده یک تست عملی انجام دادم تا به نتیجه ای در این رابطه دست پیدا کنم.

تست عملی :

2 عدد CPU داریم a , b

a دارای 12 ترید و b دارای 2 ترید می باشد و سرعت هر کدام یک اندازه می باشد.

با یک برنامه که قادر بود از تمامی 12 ترید استفاده نماید ، تستی را گرفتم.

نتیجه :

a در زمان 10 دقیقه کارش را به پایان رساند.

b در زمان 60 دقیقه کارش را به پایان رساند.

یعنی 6 برابر سریعتر و این مسئله منطقی است ، چون تعداد تریدها 6 برابر است یعنی 2 در برابر 12

اما در اینجا سوالی پیش می آید ، آیا تفاوت قیمت این دو CPU مورد تست ، 6 برابر است ؟

خیر 6 برابر نیست ، بلکه تفاوت بسیار بسیار بسیار زیاد است .

پس نباید انتظار داشت ، در برابر پرداخت پول 4 برابر ، نتیجه نهایی هم 4 برابر باشد.

با تشکر...

CPU => Intel Corei7 980X

MB => GIGABYTE x58A-UD7 Rev: 1.0

RAM => CORSAIR Dominator GT + FAN 6GB (3 X 2GB) 2000 MHz CL 8-8-8-24

VGA => 2x GIGABYTE GTX 460OC 1GB SLI Rev: 1.0

SSD => A-DATA S596 128GB Buffer 128MB ( Internal-External )( SATA 2 & USB 2 )

ODD => SONY BLU-RAY COMBO BC-5100S

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

FAN => 1x ENERMAX EVEREST

Monitor => LG L1980Q Ultra Slim * Pivot

لینک به دیدگاه

@ استارتر

برای اینکه cpu رو تست کنی باید گیمی باهاش بنچ بزنی که cpu یوسیجش بالا باشه نه 3دی مارک !

یه تست با فار کری 2 می زدی نتیجه جالب می شد @};-

لینک به دیدگاه

بسیار خوشحالم که چنین بحث ها و تبادل نظراتی رو توی فروم می بینم .

ببینید دوست من ، این طور که بنده استنباط کردم شما تا حدی طرفدار AMD هستید . اگر می خواهید به نتیجه خوبی برسیم بایستی همین اول بگید گور بابای AMD و Intel و همه ذهنیت قبلی خودتون رو دور بریزید .

ممنونم... اگه اين دوست من باهام همكاري كنه اين كاري رو هم كه شما گفتي انجام ميديم.. هر چند اوركلاك حد و مرز نمي شناسه و مي شه كم و زيادش كرد. @};-البته در این خصوص توجه شما رو به مطالبی که تو پست بعدی دوست عزیز جناب سالار خان هم فرمودند جلب می کنم. بنده طی پست های زیادی که از ایشون تو فروم های مختلف خوندم، 100% به تخصص سخت افزاری ایشون ایمان دارم.ممنون از اظهار نظرتون...;)همونطور كه در مطلب اصلي هم گفتم خود من هم مطمئن هستم Sandy Bridge پردازنده به مراتب قوي تري هست. چون وقتي با نرم افزارهاي خاص تست CPU چك مي كنين به مراتب امتياز بالاتري رو مي گيره و البته علتش هم واضحه (نسل بالاتر و تكنولوژي جديد تر و البته با قيمت دو برابر...). ولي اين تست نشون مي ده كه تاثيرش تو افزايش كارايي براي گيم بازي كردن نسبت به يه AMD كه دوسه سال پيش وارده بازار شده محسوس نيست. مثلا اين دوست من مي تونست اين هزينه رو در خصوص يه كارت گرافيك قويتر صرف كنه و نتيجه مطلوبتري بگيرهدر خصوص استفاده از 3DMark هم بايد گفت كه جزو معتبرترين نرم افزارها براي بنچ مارك گيم هست. دقت كنين كه من با هدف افزايش كارايي در بازي ها دارم بنچ مارك مي كنم. در غير اينصورت حرف شما كاملا درسته و نرم افزارهاي بنچ مارك زيادي وجود دارن

ابتدا به ساکن می گم که اصلاً به یک نتیجه در 3DMark اکتفا نکنید .

خوب این سیستم که برای شرکت سیاره سبز هستش رو ببینید:

62757783911908396755.jpg

یه پردازنده 1090 و 3 کارت 5870 به صورت کراس روش هستش . در نمایشگاه ربوکاپ آزاد که گرین اسپانسر بود این سیستم در بازی Shift 2 زیر 10 فریم رو حتی در حالت تک LCD به نمایش می گذاشت ولی بنده در منزل با یک core i3 530 و یک 460GTX حدوداً 2 برابر فریم ریت گرفتم از همین بازی .رند آب در بازی Crysis2 واقعاً مضحک بود . شاهد این ماجرا هم آقای Hami که همه اینجا به عنوان یک گیمر حرفه ای قبولش دارند .

یا مثلاً 5970 که خیلی خوب توی 06 رکورد می زنه توی بازی مثل MafiaII که فیزیکس واسش مهم هستش زیر 18 فریم می ده . آیا می شه گفت که 1090 و 5970 و یا 5870 کارت ها و پردازنده ضعیفی هستند ؟ پس به یک تست اکتفا نکنید .

نکته دوم اینکه در این تستی که شما انجام دادید به CPU Score بایستی توجه بیشتر بکنید تا امتیاز نهایی . به فرکانس دیفالت دو پردازنده هم توجه کنید . شرایط تست هم بایستی در حالت استاندارد و آزمایشگاهی باشه تا معتبر باشه ، دمای هوا و کولینگ هر دو پردازنده یکی باشه ، فرکانس و ولتاژ رم از بایوس به صورت دستی ست بشه .

با تشکر از نظر شما دوستان عزیز، لطفا توجه کنید که هدف از انجام تست چی بوده.هدف بررسی کارت گرافیک قدرتمند تر یا درایور قوی تر نیست. بلکه تو این تست هدف اصلی بررسی تاثیر این دو تا پلتفرم هست. همونطوری که علاقمندان به علم طراحی آزمایشات (DOE) می دونن مهمترین اصل تو طراحی یک آزمایش درست اینه که فاکتورهای مشترک کاملا شبیه هم باشند. در هر دو آزمایش همونطور که از نتایج پیداست، درایور کارت گرافیک و خود کارت گرافیک از یک جنس انتخاب شده (توضیح اینکه درایور کارت گرافیک نصب شده و مورد تایید مایکروسافت است که اصطلاحا بهشون WDDM می گویند) . مسلما تغییر درایور و کارت گرافیک در هر دو پلتفرم مورد بحث (AMD و Intel) صرفا باعث افزایش امتیاز بصورت یکسان برای هر دو پلتفرم می شه و نتیجه کلی تغییری نخواهد کرد. (به زبان عامیانه امتیاز کلی مثلا 14250 و 14380 خواهد شد)

کاملاً درست هست .

کاملاً درست نیست.

بایستی آخرین ورژن موجود برای کارت رو تهیه کنید و روی سیستم بریزید و نمی شه بگید اگه الان 10000 و 10300 می ده پس با درایور جدید 20000 و 20300 می ده .از این که بگذریم بایوس مین بردها هم بایستی با آخرین ورژن آپدیت بشن .

سلام من فکر میکنم کارت گرافیکی که شما واسه تست استفاده کردین کارت محدودی هستش و قدیمی . به نظرم اگر از یه کارت قوی و جدیدتر استفاده میکردین نتایج تا حدی تفاوت داشت البته این نظر شخصی منه . در ضمن اینم بگم من طرفدار همیشگی amd هستم . تو قطعات تا حدودی این حرف درسته ( هرچی پول بدی آش میخوری ) ولی این آش خوری ها اونقدرها هم نیست که خیلی به چشم بیاد . من خودم شخصا وقتی پولی خرج میکنم برای خرید یه قطعه خوب به اون تعقیری که تو ذهن خودم مجسم میکردم دست پیدا نمیکنم و میبینم تفاوتها آن چنان هم به چشم نمیان . پس بنابراین تو فرق پولی 100 یا 200 تومان بین دو سیستم نمیشه انتظار معجزه داشت البته این نظر شخصی من هستش که شاید اشتباه باشه و اگر کسی میتونه تو این ضمینه راهنماییم کنه ممنون میشم و خیلی دوست دارم حرف دوستان حرفه ای تری که تجربه بیشتری نسبت به بنده رو دارن بشنوم :p

دوست من شما 100% درست می گید. به این حالت می گن bottleneck یا گلوگاه یعنی vga پردازنده رو محدود می کنه .

ببینید دوستان ، بحث ، بحث فوق العاده ای هستش فقط بدیش اینه که هر دو طرف می خوان ثابت کننده که خودشون درست می گن ، نمی خوان بگن آقا ،AMD درسته بعضی وقت ها بعضی جاها ضعیف تر از Intel هستش ولی بخدا با همون پول Intel بهتون نمی دن .

من خودم بنچمارکرم ، وقتی طرف راجب چیزی متعصب باشه ، اگه حرفه ای باشه دروغ نمی گه ، فقط بعضی از حقایق رو نمی گه . مثلاً گوشه PCB یک کارتی یکم خط داره ، اصلاً نه چیزی ازش می گه ، نه عکس ازش می ندازه ولی اگه طرف مقابل این کارت باشه اون رو تو بوق و کرانا می کنه .

دوست من به هر حال ازت ممنونم که تجربت رو در اختیار ما قرار دادی ، اگه دوستانه و بدون تعصب بحث کنیم عالی می شه .

@};-

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

بسیار خوشحالم که چنین بحث ها و تبادل نظراتی رو توی فروم می بینم .

ببینید دوست من ، این طور که بنده استنباط کردم شما تا حدی طرفدار AMD هستید . اگر می خواهید به نتیجه خوبی برسیم بایستی همین اول بگید گور بابای AMD و Intel و همه ذهنیت قبلی خودتون رو دور بریزید .

ببینید دوستان ، بحث ، بحث فوق العاده ای هستش فقط بدیش اینه که هر دو طرف می خوان ثابت کننده که خودشون درست می گن ، نمی خوان بگن آقا ،AMD درسته بعضی وقت ها بعضی جاها ضعیف تر از Intel هستش ولی بخدا با همون پول Intel بهتون نمی دن . من خودم بنچمارکرم ، وقتی طرف راجب چیزی متعصب باشه ، اگه حرفه ای باشه دروغ نمی گه ، فقط بعضی از حقایق رو نمی گه

با تشکر از پوریای عزیز، جناب LEE و همه دوستای دیگه ای که این فروم رو مطالعه کرده و در مورد پست هاش نظر دادن. خیلی خوشحالم که تو این فروم بحث های فنی خوب و سازنده ای رو می بینم. امیدوارم همینطوری ادامه داشته باشه.

بنده متاسفانه یا خوشبختانه طرفدار هیچ برند یا پلتفرمی نیستم و فقط یه تجربه شخصی رو واسه اینکه هم خودم و هم دوستان روش بحث کنن شروع کردم. مطمئنا نتایج این بحث ها هم تجربه من رو بالا می بره و هم تجربه سایر دوستان رو. متاسفانه چون در بازار دستی ندارم، نمی تونم یه کارت خوب گیر بیارم تا از نو تست رو انجام بدم. به عبارتی تست رو با وضع موجود انجام دادم و کارهایی رو که با توجه به تجربم می تونست تاثیر عوامل خارجی بر تست رو به حداقل برسونه (از قبیل آپدیت بایوس ها و استفاده از درایور یکسان و ...) انجام دادم. در مورد اورکلاک هم بعد از بررسی هایی که رو بایوس هر دو تا مین برد کردم به این نتیجه رسیدم که مین برد H67 به دلیل محدودیتهایی که داره گزینه های بسیار کمی رو در اختیار کاربر واسه اورکلاک قرار داده. لذا چون قابلیتهای اورکلاکی دو تا مین برد تو یه سطح نبودن، از انجامش منصرف شدم...

امیدوارم با توجه به هدف ایجاد این فروم، سایر دوستان هم نتایج تستهایی رو که می کنن به همراه استنباط خودشون تو این فروم قرار بدن تا بشه روش بحث کرد و فروم رو پربارترش کرد. من که تا همین جا دو سه تا مطلب جدید یاد گرفتم، ایشالا واسه بقیه هم سودمند بوده باشه.

لینک به دیدگاه

• 10 ماه بعد...

در مورد این دوتا سیستم باهاتون موافقم اما اگه با سی پی یو 2600k و 8150 تست کنی بعد خواهید دید که اون حرفهایی که می زدن درست بود و البته با ریزولیشن ها و ستینگ های بالا.

این منطقی هست که واسه بازی کردن ب ا ستینگ معمولی و ریزولیشن معمولی فرق چندانی نبینید اما وقتی فشار به حد اکثر برسه خواهید دید که این تفاوت زیاد می شه.

به نظر من شرایط تستون شرایط مناسبی نبوده.

لینک به دیدگاه

در ضمن باید این را هم بگم که کامپیوتر فقط واسه گیم که نیست من خودم هم به گیم علاقه دارم و هم کارم ادیت عکس هست. توی فتوشاپ تازه amd با سری 8 هسته ای اش تونسته به intel با سری 4 هسته ایش نزدیک بشه من هیچ تعصبی روی هیچ برندی ندارم الان هم کارت گرافیکم amd هست هر روزی هم که amd سی پی یو قابل قبولی را ارائه بده سیستمم را می فروشم amd می خرم اما به نظر من این مقایسه درستی نبود.

ویرایش شده توسط Cyrus-the-great
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عزیزم به تاریخ تاپیک توجه کردید.اون زمان بولدوزری در کارنبوده.....

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ایول ایول B) :D

لینک به دیدگاه

نه دوست عزیز به تاریخ توجه نکرده بودم اما بازم تفاوتی نمی کنه کلا من از 4 سال پیش تا الان دارم سی پی یو های intel & AMD

را دنبال می کنم به طور کلی amd توی فتوشاپ، گیم، ضعیف هست به جاش واسه ادیت فیلم و برنامه ای مثل 3dmax به نسبت قیمت از اینتل بهتر یا برابر هست. من نمی خواهم بگم amd اصلا به درد نمی خوره یا اینتل خدا هست نه به هیچ وجه هر کدومشون در کارهایی به درد می خورن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

به صورت کلی میگم.الان AMD تو زمینه پردازنده های رده بالا هیچ حرفی برای گفتن نداره و اما در زمینه ی APU ها و پردازنده هایی که برای موبیلیتی ها ساخته شده(بارزوس ها در مقابل اتم و لیانو و ترینیتی) یه جورایی کابوس اینتل شده....

لینک به دیدگاه

به صورت کلی میگم.الان AMD تو زمینه پردازنده های رده بالا هیچ حرفی برای گفتن نداره و اما در زمینه ی APU ها و پردازنده هایی که برای موبیلیتی ها ساخته شده(بارزوس ها در مقابل اتم و لیانو و ترینیتی) یه جورایی کابوس اینتل شده....

100 درصد تاييد مي شه... واقعا APU ها و پردازنده هاي موبايلش يك سر و گردن بالاتر از سري هاي اينتل هستن.

يه سالي مي‌شد اين فروم رو زده بودم.. ديدم باز اومده بالا تعجب كردم... ;)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

البته اینتل هنوز یه جای دیگه هم مشکل داره تو رقابت با AMD که اونم اور کلاک هست.بلدوزر ها تو هرچی بد ظاهر شدن تو اورکلاک کولاک کردن و گوی سبقت رو از اینتل ربودن الان رکورد اورکلاک برای FX8150 هست با فرکانس 8585 و همینطور بیشترین فرکانس اورکلاک رم نیز با پلتفورم AMD و با بهره گیری از مموری کنترل فوق العاده قوی بولدوزر به فرکانس 3600مگارهرتز رسیدن.

لینک به دیدگاه

hex عزیز برای منی که عشق amd هستم و اورکلاکر هستم اون چیزی که شما اشاره کردی هم خوبه و هم بسیار بد !!!! AMD عملا یاعث شده امسال ماها فکر کنیم تو این 5 سال چی کار داشته میکرده ؟؟ ایا فقط به فیلد اورکلاکینگ توجه دشاته یا واقعا در طول این 5 سال هیچ کار و ایده خاصی مد نظرش نبوده ؟!! اون بخش اورکلاگینگ سری بولدوزر واقعا هیجان انگیز هست و اور AMD همیشه عالی بود و عالیتر هم شده ولی یک کمپانی برای سر و پا موندن کمترین اهمیت رو به اون بخش اور میده وبیشتر برای تبلیغات هست !! همه کمپاینها دنبال سود هستند و سود از بخش مین استریم بازار میاد که کامل از دست AMD در اومده و اینتل داره یکه تازی میکنه ! تنها امید AMD الان تو همون بخش APU هست . AMD بخش بسیار بزرگی از بازار رو به خاطر ضعف بولدوزر از دسا داد. البته طرفداران دو اتیشه هنوز AMD میخرن ولی سودی که از دست AMD رفت هنگف بود و در این فیلد این سودها صرف تحقیقات و ساخت مهندسی های جدید میشه و برای همین هست اینتل با اون بک بون قویش هی در حال ارتقا عمودی تکنولوژیش هست در حالی AMD داره موازی کار میکنه !!!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...