رفتن به مطلب

ابزار اورکلاک کارت گرافیک

MR PC
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود

ابزار جدید اورکلاک کارت گرافیک با عنوان precision که امکانات خیلی خوبی داره و به استناد فروم ای وی جی ا به زودی عرضه خواهد شد.از جمله امکانات مفید این ابزار اورکلاک میتوان به امکان تنظیم کلاک هسته و کلاک حافظه و کلاک سایه زن و سرعت فن و همچنین تست کارت در حالت کلاک های مختلف تنظیم شده و البته تنظیمات اس ال ای اشاره نمود.

72529456tb4.png

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

با سلام.

دوست عزیز Mr.PC ، فکر نمی کنم این برنامه BIOS GPU رو دست کاری بکنه؟!!!

می توان از این نرم افزار همانند RivaTuner هم برای Ati و Nvidia استفاده کرد یا فقط برای Nvidia است؟

لینک به دیدگاه

با سلام.

دوست عزیز Mr.PC ، فکر نمی کنم این برنامه BIOS GPU رو دست کاری بکنه؟!!!

می توان از این نرم افزار همانند RivaTuner هم برای Ati و Nvidia استفاده کرد یا فقط برای Nvidia است؟

درود

خیر دوست عزیز تغیراتی که این نرم افزار اورکلاک انجام میدهد بعد از بالا اومدن ویندوز به کار گرفته میشه و تغییری در بایوس کارت شما ایجاد نمیکنه.

تا اونجایی که بنده میدونم این نرم افزار برای کارتهای ان وی دیا طراحی شده اما خوب دوستانی که از کارتهای ای ام دی -ای تی ای استفاده میکنند میتونند دانلود کنند و ببینند روی کارتشون جواب میده یا خیر.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز حجمش واسه دانلود چقدره و اصولاً چه تفاوتی با ریوا تیونر داره ؟

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

سلام ! ممنون استاد از معرفی این نرم افزار ! راستش من این برنامه EVGA precision رو مدتی که استفاده میکنم و خیلی ازش راضیم ! برنامه سبک و کارایی هستش ! یکی از مهمترین و جالب ترین خصوصیات این برنامه ساپورت ال سی دی کیبرد G15 هستش ! که به امید خدا سعی میکنم در اینده نزدیک یه رویو از این قابلیت بذارم ! اما غرض از ایجاد این پست یکی این بود که لینک دانلود جدیدترین ورژن این برنامه ( 1.4 ) و خلاصه ای از مراحل استفاده و نکات کلیدی این نرم افزار ! که به مرور تست و تجربه کردم رو ! تقدیم دوستان کنم و همچنین اینکه ! مدتی قبل در میان مطالب فروم های انگلیسی زبان با یه سری اسکین برای این برنامه مواجه شدم که فکر کردم بد نباشه خدمت دوستان معرفی شون کنم ! این اسکین ها بسیار زیبا بوده و هیئت جذابی رو باین برنامه می بخشند و اکثرشون شمه ای از گیم های معروف و مطرح هستند !

در ضمن به دلیل نبود لینکی برای دانلود پک این اسکین ها ! اجبارا در یک فروم خارجی ( انگلیسی زبان ) ثبت نام کردم تا بتونم دانلودشون کنم ! و همچنین برای شما دوستان هم کلی سرچ کردم تا لینک مستقیمی رو برای دانلود این پک بیابم که متاسفانه نتیجه ای نداشت و تمام منابع ! برای دانلود این برنامه ! ثبت نام میخواستن ! به هر حال به این نتیجه رسیدم که یوزر و پسورد همون فرومی که ثبت نام کردم رو واسه شما بذارم تا از این طریق وارد سایت شده و دانلود شون کنید ! امیدوارم این پیشنهاد از نظر اساتید مشکلی نداشته باشه ! و اما :

برای دانلود جدیدترین ورژن نرم افزار EVGA precision به لینک سایت رسمی EVGA مراجعه کنید ! اینجا

برای دانلود پک اسکین این نرم افزار ! ابتدا به این لینک مراجعه کنید : اینجا

(در این لینک خود برنامه EVGA precision هم قابل دانلود است )

سپس با این مشخصات وارد فروم شید : ( لاگین شید ) یوزر : FARAMARZ_DDS پسورد : ( پنج تا صفر انگلیسی ) 00000

پس از لاگین شدن در این فروم و در انتها به این لینک مراجعه کرده و پک اسکین های بسیار جذاب رو دانلود بفرمایید ! اینجا

در ضمن اگه مایل باشید میتونید تصاویر این اسکین ها رو در این لینک مشاهده کرده و در صورت لزوم بصورت تکی دانلود شون کنید ! اینجا

و اما بعد از اینکه برنامه EVGA precision رو دانلود کردیم میریم سراغ اسکین های جدیدمون !

پس از دانلود فایل پک اسکین های جدید ! پوشهء پک اسکین ها رو از حالت فشرده خارج کرده و محتوای داخل اون رو کپی کنید و در مسیر نصب برنامه EVGA precision ( در درایوی که ویندوز نصب میباشد ) و به ترتیب در Program Files سپس در پوشه EVGA precision و در داخل اون ! پوشه SKIN رو یافته و محتوای کپی شده رو در این پوشه پیست کنید!

Program Files ---> EVGA precision ---> SKIN

خب حالا برای استفاده از این اسکین ها بعد از اجرای برنامه بر روی شکل اچاری که روی پوسته این برنامه قرار داره ! کلیک نموده و در صفحه باز شده بر روی سر برگ USER INTERFACE نیز کلیک نمایید ! در انتهای این صفحه ! یک گزینه کرکره ای شکل ( ابشاری ) هستش که اگر مراحل نصب اسکین ها رو صحیح طی کرده باشید ! در این گزینه کرکره ای ! اسامی اسکین ها رو میبینید که میتونید بنا به سلیقه تون ! یکی رو انتخاب کنید !

اضافه کنم که خود برنامه EVGA precision دارای 4 اسکین بصورت پیش فرض هستش !

البته در تنظیمات این برنامه ! قابلیت هایی همچون نشان دادن دما و سایر مشخصات کارت گرافیک در نوار تاسک بار و یا انتخاب رنگ این مشخصه ها و همچنین قابلیت مشاهده انها در ال سی دی کیبرد G15 رو نیز ! میتونید ! در کنار مقوله اورکلاکینگ این برنامه شاهد باشید !

در ضمن این برنامه شامل 2 بخش هستش که بغیر از پوسته و ایکون اصلی خود ! دارای یک برنامه الحاقی و باتبع ایکون دیگری نیز میباشد ! در حقیقت این برنامه الحاقی همون ریواتیونر معروف هستش که بنحوی گزیده ای از امکاناتش رو به همراه این برنامه توسعه دادن و شده EVGA precision ! البته ایکون این باصطلاح ریواتیونر رو هم ( در صورت تنظیم ) میتونید در کنار ایکون اصلی برنامه EVGA precision مشاهده کنید که هر 2 ایکون ! تصویر یک اچار هستند که بر روی ایکون برنامه الحاقی * یک عدد * ( 60 ) اضافه شده که از این طریق میشه اونارو از هم تمیز داد !

اضافه کنم که در ورژن های قبلی نرم افزار مورد نظر ( EVGA precision ) ! ایکون برنامه الحاقی ( ریواتیونر ) مشابه ایکون فابریک خود ( یعنی ایکون همون برنامه مستقل ریواتیونر ) بود ولی در ورژن جدید 1.4 همونطور که اشاره کردم ! تصویر یک اچاره ...

دوستانی که مثل حقیر تجربه چندانی در استفاده از این نرم افزار ها ندارند توجه داشته باشند ! برای اینکه تنظیمات سیو شده ی این برنامه ! تا بعد از هر بار بالا امدن ویندوز بصورت خودکار اجرا بشن ! باید گزینه مربوطه رو در منوی هر دوشون فعال کنیم ! ( منوی هر یک رو میتونید با کلیک بر روی تصویر اچاره پوسته اون ! مشاهده کنید )

همچنین یکی دیگر از کاربردهای این برنامه مانیتورینگ کارت گرافیک در حین انجام بازی هستش ! باین صورت که اگر تنظیمات مربوطه رو فعال کرده باشید در هنگام اجرای بازی و بر روی صفحه مانیتور ! میتونید دمای جی پی یو یا مموری کارت تون و یا تعداد فریم بدست امده رو دیده و خلاصه همه اون مشخصات رو شاهد باشید و حتی میتونید بدلخواه یک یا همه اونارو برای مشاهده ! انتخاب کرده و یا اندازه حروف و محل دقیق نمایش شون رو نیز ! تعیین بنمایید ! (این تنظیمات مابین وظایف 2 ایکون تقسیم شده اند )

خلاصه این برنامه کم حجم دارای قدرت مانور و قابلیت های بسیاری ست که شما را در امر اورکلاک و مانیتورینگ کارت گرافیک تون یاری میده و تمامی احتیاجات و خواسته های این سطح شما رو پوشش داده و از هر برنامه مشابه دیگری بی نیازتون خواهد کرد !

یک نکته ای رو هم خاطر نشان کنم که در این نرم افزار یک کلید بنام TEST وجود داره که متاسفانه هر چقدر تلاش کردم نتونستم کاربر دشو کشف کنم و فکر میکنم بهترین راه فهمیدنش هم نیگه داشتن موس بر روی کلید اونه ! تا بالن توضیحاتش باز شه و معلوم شه به چه کاری میاد ! همینجا از اساتیدی که به ترجمه جملات انگلیسی مسلط هستند ! خواهشمندم که لطف کنن و جریان این کلید TEST رو در همین تاپیک توضیح بدن ! ( در ضمن برای اینکه قابلیت نمایش بالن توضیحات این برنامه ! فعال بشه ! باهاس در منوی ( اچار ) اون ! گزینه دوم از سربرگ USER INTERFACE رو تیک زد تا با قرار دادن نشانگر موس روی کلیدها ! بالن توضیحات شون نمایان شه )

خب امیدوارم توضیحاتم باعث خستگی تون نشده باشه و همچنین امیدوارم تونسته باشم تجربیاتمو درست بیان کنم ! ( در ضمن اگه کمی مفصل توضیح دادم واسه این بود که عزیزانی که همچون من ! بار اول شونه و در این زمینه تجربه خاصی ندارند هم ! بتونن از این برنامه کمال استفاده رو ببرن و مجبور نباشن مثل من همه چی رو خودشون تست و تجربه کنن ! و کلی از وقتشون رو پای این موضوع بذارن ! و الا در استاد بودن کاربران این سایت هیچ شکی وجود نداره ) ! اضافه کنم نکات دیگری در رابطه با این نرم افزار و عملکرد اون ! باقی موند که بدلیل خ%

ehhzbmxc9vnyon8ejg77.jpg

EVGAAAA_thumb.JPG

ویرایش شده توسط بازنده
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام ! راستش با یه موردی برخورد کردم که دقیقا نمیدونستم بایستی کجا مطرحش کنم و تصمیم گرفتم در این تابیک درجش کنم ! چندی قبل هنگام گشت گذار و خلاصه تعقیب یک سری نرم افزار ( همچون مورد فوق ) با یک درایور از انویدیا مواجه شدم که دارای ورژن عجیبی بود ! با اینکه بتازگی در سایت رسمی انویدیا اقدام به ابدیت درایور کارتم کرده بودم ولی بازم فکر کردم ممکنه درایور جدیدتری ارائه کرده باشه ! چون در مدت کوتاهی شاهد عرضه چند درایور جدید و بشت سر هم بودم ! ولی من تازه روز قبلش اقدام به ابدیت کرده بودم و بر اون شدم دوباره به سایت انویدیا مراجعه کنم !

ولی بس از مراجعه دیدم هنوز هم اخرین ورژن انویدیا همون 181.20 هستش ! اما در سایت مورد نظر ورژن 185.20 وجود داشت !‌ برای اینکه مطمئن تر بشم این درایور رو دانلود کرده و بعد نصبش کردم ! با کمال تعجب دیدم که به خوبی کار میکنه و برنامه هایی همچون gpu-z این درایور رو با همون نام و ورژن 185.20 میشناسند ! حالا امروز هم رفتم سایت انویدیا و دیدم باز ورژن جدیدی رو در سایتش قرار داده ولی انگار ! همچنان چند شماره بائین تر از اون درایوره که من دانلود کردم! یعنی دارای ورژن 181.22 !

حالا من موندم جریان این درایور 185 چیه و تنها حدس من اینه که بدلیل بتا بودنش بصورت رسمی در سایت انویدیا قرار نگرفته چون این ورژن 185 بتا ست ! از اساتید خواهشمندم که اگه در این زمینه اطلاعاتی دارند ! لطف کنن و منو راهنمایی کنند ! در ضمن اون درایور ورژن 185.20 رو هم میتونید در اینجا مشاهده یا دانلود کنید !

حالا که سوالامو اینجا مطرح کردم با عرض معذرت و با اجازه دوستان و اساتید ! سوال بعدیمو هم همینجا میبرسم ! میخواستم بدونم که ایا نصب برنامه NVIDIA PhysX نفعی برای سیستم داره یا نه ؟ جدای اینکه بهمراه بعضی از بازی ها بایستی اجبارا نصب شه ! یعنی اگه جدای اون بازی ها ! نصب بشه ! ایا در کل وجودش برای بهبود عملکرد گرافیک و سیستم موثره یا نه ؟ ( در ضمن ورژن جدید این نرم افزار در سایت رسمی انویدیا عرضه شده ) !

بازم بابت طرح سوالاتم در این تابیک از اساتید و دوستان عذر میخوام و اگه محل مشخصی برای درج اینگونه برسشها وجود داره ! لطف کرده و زحمت انتقال شون رو بکشید !

با تشکر / فرامرز

ویرایش شده توسط بازنده
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام ! از دوستان و اساتید کسی در این مورد اطلاعاتی نداره ؟

فرامرز

لینک به دیدگاه

میخواستم بدونم که ایا نصب برنامه NVIDIA PhysX نفعی برای سیستم داره یا نه ؟ جدای اینکه بهمراه بعضی از بازی ها بایستی اجبارا نصب شه ! یعنی اگه جدای اون بازی ها ! نصب بشه ! ایا در کل وجودش برای بهبود عملکرد گرافیک و سیستم موثره یا نه ؟ ( در ضمن ورژن جدید این نرم افزار در سایت رسمی انویدیا عرضه شده ) !

سلام فرامرز جان.

بله تاثیر داره ولی نه اونقدر زیاد ولی در کل باعث میشه که اجسام یا اشیاء برای شما طبیعی تر بشه.

مثل :

- حرکت یک پرچم در باد

- پرتاب شدن اشیاء بر اثر انفجار

که NVIDIA PhysX باعث طبیعی تر جلوه دادنشون میشه.

لینک به دیدگاه

سلام ! ممنون جناب دومینیتور ! اما با توضیحات شما یکمی گیج شدم ! چون من عین فرمایشات شما رو در جایی از سایتمون خوندم که در تفسیر کارایی سخت افزاری NVIDIA PhysX بودن ! یعنی نرم افزار این برنامه دقیقا همون کار سخت افزارشو انجام میده ؟ اگه این طور باشه که دیگه چه نیازی به سخت افزارش بود ؟ ممنون میشم مجددا لطف کنید و پاسخ بدید !

نا گفته نمونه که منظور من کارایی نرم افزار NVIDIA PhysX بود که قابل نصبه و حتی در ورژن های جدید انویدیا بصورت خودکار نصب میشه !

در ضمن از سایر اساتید هم خواهش میکنم در صورت توان لطف کنن و سایر سوالات رو هم پاسخ بدن !

با تشکر / فرامرز

لینک به دیدگاه

میبخشید من فکر کردم شما سوالتون در رابطه با آشنایی فیزیک در کارتهای انویدیا هستش.

یعنی نرم افزار این برنامه دقیقا همون کار سخت افزارشو انجام میده ؟

نه فرامرز جان این نرم باعث هر چه بهتر اجرا شدن بازی میشه و خود فیزیک هم که در کاتهای انویدیا استفاده شده باعث جذابیت گرافیکی بیشتری میشه.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

NiBiTor.v4.6

با این برنامه میتوانید بایوس خود را ادیت کنید و برروی گرافیک خود اپدیت نمایید کافیست در گوگل نام ان را سرچ کنید.این برنامه حتی میتواند با افزایش تایمینگ رم کارت شمارا بالاتر از حد معقول ببرد

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
nibitor.v4.6

با این برنامه میتوانید بایوس خود را ادیت کنید و برروی گرافیک خود اپدیت نمایید کافیست در گوگل نام ان را سرچ کنید.این برنامه حتی میتواند با افزایش تایمینگ رم کارت شمارا بالاتر از حد معقول ببرد

سلام

می تونید بیشتر در مورد این برنامه که گفتید صحبت کنید

و بفرمایید مخصوص چه کارتی های هستن و چه کار می تونند انجام دهد

با تشکر

لینک به دیدگاه

سلام

می تونید بیشتر در مورد این برنامه که گفتید صحبت کنید

و بفرمایید مخصوص چه کارتی های هستن و چه کار می تونند انجام دهد

با تشکر

باسلام.این برنامه تمامی کارت های انویدیا رو ساپورت میکنه.صحبت این که این برنامه قابلیت ویرایش بایوس کارت گرافیک شما رو داره.ابتدا از بایوس گرافیک خود بک اپ میگیرید.سپس میاید توی این برنامه فایل رو اپن میکنید.بعد اون GPU و Ram که تو اورکلاک پایدار بود رو به جای رقم های توی جدول میزارید وسیو میکنید بعد با برنامه NVFLASH بایوس کارت خود رو فلش میکنید.

لینک به دیدگاه

تذکر:اگر تاحالا با نحوه چگونگی تنظیم تایمینگ رم گرافیک وولتاژ ان اطلاعاتی ندارید بهتون اخطار میکنم با گزینه های دیگر این برنامه به نام های ولتاژ و تایمینگ اصلا ور نرید .

لینک به دیدگاه

• 5 هفته بعد...

سلام دوستان ! اینم نسخه جدید برنامه EVGA Precision Version 1.7.1 که لینک دانلودشو در ذیل قرار میدم !

DOWNLOAD

What’s new:

* Independent or synchronous control for fan and clock settings in a multi-GPU system

* Allows up to 10 profiles, and ability to assign hotkeys to these profiles to allow in-game

* Ability to view temperatures in the system tray

* Core/Shader Clock Link/Unlink capability

* Fan Speed manual or auto adjustment

* Real-Time on-screen display support for ingame temp, framerate, and clock monitoring

* Logitech Keyboard LCD Display support

* In-app temp/clockspeed monitoring of GPU’s

* Information button shows device, driver, memory size, BIOS Revision and SLI mode

* Ability to choose different skins, and make your own

* You can save screenshots from your favorite games

System requirements:

Windows XP32/64 or Vista32/64

EVGA 6, 7, 8, 9 or GTX 200 series graphics card

Forceware 96.xx or higher drivers

بازنده

لینک به دیدگاه

• 7 ماه بعد...

با سلام خدمت دوستان

یکی دیگر از برنامه های اورکلاک کارت گرافیک MSI AfterBurner است که داری ویژگی های زیر می باشد

1-نمایش دمای gpu

2 -نمایش فرکانس core-memory-shader

3- امکان افزایش ولتاژ GPU (البته فقط در کارت های شرکت MSI

4- تغیر فرکانس>core-shader-memory

5-پشتیبانی از MULTI GPU

6- امکان تغییر فرکانس دوبعدی و سه بعدی به صورت جداگانه

7-ذخیره تنظیمات و اجرای آن در start up

8-رابط کاربری مناسب وزیبا

لینک دانلود برنامه(روی گزینه Download MSI AfterBurner کلیک کنید)

http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm#

لینک به دیدگاه

نرم افزار smartdoctor از شرکت ایسوس همانند msi afterburner عملل میکنه که البته مخصوص کارتهای ایسوس هست

البته فکر کنم فقط برای کارتهای ati سری 5000 باشه

لینک دانلود با حجم 12 مگ

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/vga/app/SmartDoc533.zip

ویرایش شده توسط amirsss
لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

راهنمای اورکلاک کارت گرافیک و بازدهی بیشتر در بازی ها

bc033651fcbb297f5420713296d780bd.jpg?1322991460

شما از کارت گرافیک کامپیوترتان راضی هستید؟ نظرتان چیست که با کمی اورکلاک بتوانید بازی مورد علاقه تان را با گرافیک بالاتر روی کامپیوترتان اجرا کنید؟

اورکلاک یکی از سرگرمی های مورد علاقه گیک های کامپیوتر بوده و شاید شما هم بدتان نیاید که کارت گرافیک کامیپوترتان را اورکلاک کنید. البته این موضوعی نیست که هر کسی سراغ آن برود اما اگر خودتان را جزو گیک ها می دانید و به این موضوع علاقمند هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مواد لازم:

سخت افزار هر کامپیوتر با دیگری متفاوت است اما برای اجرای این عملیات در عین سادگی اجرا شما به اینها نیاز دارید:

یک کامپیوتر ویندوزی:فعلا این آموزش مخصوص ویندوزی ها است. بیشتر اهالی بازهای کامپیوتری هم معمولا از این سیستم عامل استفاده می کنند.

یک کارت گرافیک انویدیا یا AMD :زیاد اهمیت ندارد که کارت شما چه مدلی است. این روش تقریبا روی همه مدل ها کار می کند.

یک نرم افزار اورکلاک:مانند EVGA PrecisionیاMSI Afterburnerالبته علارغم اسم این دو نرم افزار، اینها روی تمام کارت گرافیک ها کار می کنند و تقریبا مانند هم هستند و تفاوتی نمی کند از کدام یک استفاده کنید. در مثال های این آموزش از EVGA Precision استفاده شده است.

نرم افزار FurMark :برای تست استرس پردازشگر گرافیکی.

صبر:برای اورکلاک کردن شما جدا به صبر و حوصله نیاز دارید و علاوه بر دقت بالا لازم است، مراحل کار را با حوصله انجام بدهید. توصیه می کنیم یک لیوان چای یا قهوه آماده کنید و روی موبایل تان راهنمای اورکلاک سی پی یو نارنجیرا بخوانید.

مرحله اول: کلاک را بالا ببرید

medium_09c145ad82c9893262fdec2d0852f3d2.jpg

حالا که نرم افزارهای مورد نیاز را نصب کرده اید، می توانید دست به کار شوید. نرم افزار Precision یا Afterburner را اجرا کنید و در پنجره ای که مقابل تان است شما ۴ گزینه برای تغییر دارید:

Core Clock (برای شروع با این گزینه کار داریم )

Shader Clock

Memory Clock (در مرحله بعد سراغ این یکی می رویم)

Fan Speed

البته گزینه Shader Clock فقط در کارت های مدل انویدیا قابل تنظیم است و اگر کارت گرافیک شما ساخت ای ام دی است می توانید آن را نادیده بگیرید. اگر از برنامه Afterburner استفاده می کنید یک گزینه تنظیم ولتاژ هم دارید که در این آموزش آن را هم بهتر است فراموش کنید! و گزینه Fan Speed را روی حالت Auto قرار بدهید.

برای شروع سراغ دستکاری Core Clock می رویم. اگر کارت گرافیک شما ساخت انویدیا است اطمینان حاصل کنید که دکمه Link کنار Core و Shader روشن باشد. حالا سرعت کلاک را بین 5 تا 10 MHz بالا ببرید و روی دکمه Apply کلیک کنید. می خواهیم این کار را قدم به قدم و آرام آرام انجام بدهیم تا اینکه بالاخره در تست استرسی که انجام می دهیم به مشکل بر بخوریم تا بدانیم مرزهای حداکثری توان کارت گرافیک کجا است.

مرحله دوم: تست استرس

medium_e23d4e4dd089736df8cf2e08056424c3.jpg

نرم افزار Furmark را باز کنید و رزولوشن را روی رزولوشن نمایشگر تنظیم کنید و گزینه Fullscreen را فعال کرده و دکمه Burn in test را بزنید. حالا یک دونات بزرگ روی نمایشگر می بینید با یک گراف از کارت گرافیک و یک عدد دما که در پایین نمایش داده شده است. در طول تست استرس شما می خواهید که دو کار انجام بدهید:

۱- روی نمایشگر دنبال آرتیفکت بگردید:اگر کارت گرافیک شما بیش از توانایی اش تحت فشار قرار گرفته باشد شما روی آن شیرینی بزرگ چیزهایی به نام «آرتیفکت» خواهید دید. چیزهایی که نشان می دهد کارت گرافیک شما به خوبی کار نمی کند. اینها ممکن است به شکل های مختلفی ظاهر شود. مثل خطوط سیاه یا دانه های برف مانند. ممکن است این آرتیفکت ها خیلی هم واضح و مشخص نباشند. بنابراین لازم است که با دقت نمایشگر را بررسی کنید.

۲- مراقب دما باشید:توجه کنید که دمای کارت گرافیک بیشتر از ۹۰ درجه سانتیگراد نشود. برای یک اورکلاک محافظه کارانه که اینجا آموزش اش را می خوانید، لازم است که دمای کارت گرافیک را کمتر از ۹۰ درجه نگه دارید.

تست استرس را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید و اگر مشکلی نبود سراغ مرحله سوم بروید.

مرحله سوم: افزایش و تکرار

medium_f0d646611ca85c1581b8164f11f5bdce.jpg

اگر در تست استرس هیچ آرتیفکتی پیدا نکردید و دمای کارت گرافیک هم زیر ۹۰ درجه باقی ماند، می توانید با دقت فراوان مانند مرحله اول 5 یا 10 مگاهرتز دیگر سرعت کلاک کارت گرافیک را افزایش داده و روی دکمه Apply کلیک کنید. و دوباره نرم افزار Furmark را اجرا کرده و تست استرس کنید. این مراحل را آنقدر اجرا کنید تا شروع به دیدن آرتیفکت ها بکنید یا اینکه کارت شما از دمای مناسب عبور کند.

وقتی به چنین حالتی رسیدید یک مرحله به عقب برگردید و تست را برای یک ساعت و بیشتر اجرا کنید. در طول این یک ساعت نیاز نیست که تمام مدت به نمایشگر زل بزنید و کافی است و هر چند دقیقه یک بار آن را بررسی کنید.

وقتی شما بالاترین حالت پایدار را برای Core Clock پیدا کردید نوبت به اورکلاک کردن Memory Clock می رسد. این یکی هم دقیقا مانند قبل است. تمام مراحل قبلی را برای Memory Clock هم انجام بدهید تا به بالاترین سرعت پایدار برای این گزینه هم برسید و وقتی آن را هم پیدا کردید باید به خودتان تبریک بگویید. چرا که شما با موفقیت کارت گرافیک کامپیوتر خودتان را اورکلاک کرده اید و حالا می توانید تغییر را در سرعت اجرای بازی ها ببینید.

فراموش نکنید که هر کارت گرافیک با دیگری متفاوت هست و نتایج اورکلاک روی هر کدام متفاوت خواهد بود. ضمن اینکه این یک مقاله آموزشی است برای اینکه با مبانی اورکلاک کردن کارت های گرافیکی به زبان ساده آشنا شوید و قرار نیست شما هم حتما این کار را انجام بدهید.

توصیه می کنیم با داشتن اطلاعات کافی و تجربه قبلی و با احتیاط کامل سراغ اورکلاک بروید و مسوولیت انجام آن کاملا به عهده خودتان است.

هر چند دوست عزیز Mr.PC توضیحاتی دادن ولی این مقاله در نارنجی منتظر شد و خوندنش خالی از لطف نیست.

ویرایش شده توسط miladna
لینک به دیدگاه

مقاله خوبی هست ولی یعضی جاها نیاز به توضیحات بیشتر داره و روش تست با futuremark هم منسوخ شده. این برنامه فقط هسته گرافیکی رو تحت فشار میزاره و کمی هم رو مموری فشار میاره در حالیکه دو بازیهای و تست 3D مثل 06 و ...... علاوه برو هسته بخش Shader هم تحت فشار گذاشته میشه. این تست shader برای اورکلاک کارتهای انویدیا فوق العاده حیاتی هست و برنامه futuremark فشاری رو shader به اون صورت نمیاره. فقط تست های بازی سنگین و بنچمارکهایی مثل 06 و vantage میتونن پایداری 100 کارت رو مشخص کنن. futuremark فقط برای تست دما خوبه !! بیشتر مواقع کارتی که توی furturemark پایداره حتی تست دوم 06 رو هم رد نمکنه چون تست Jungle 06 فشار بسیار زیادی رو shader میاره و واقعا کارت رو تست میکنه. به همین دلیل برای تست پایداری مثلا بنشیینید 1 ساعت Crysis 2 بزنید یا تست 06 یا vantage بگیرید !!

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...