رفتن به مطلب

کاهش سهم فروش PC ها برای پنجمین سال متوالی

HeX
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

دو موسسه IDC و Gartner گزارش هایی مبنی بر افت فروش PC ها(کامپیوتر های آماده مد نظر) در سال 2016 میلادی ارائه کرده اند.

هر دو شرکت از منابعی مختلفی برای جمع آوری اطلاعات خود در زمینه فروش کامپیوتر ها استفاده می کنند ولی نتایج هر دو نشانگر کاهش فروش کامپیوتر های رومیزی می باشد.

به گزارش IDC فروش کامپیوتر ها در سال 2016 نسبت به سال 2015 حدود 5.7 کاهش داشته. همچنین گارنتر کاهش فروش 6.2 درصد در همین بازه زمانی را نشان می دهد.

میزان فروش در سال 2011 میلادی 365 میلیون بوده و در سال 2016 میلادی با حدود صد میلیون کاهش در طی پنج سال به کمتر از 270 میلیون رسیده.

به نظرتون بازار سخت افزار چقدر افت داشته تو این 5 سال؟ و علت چی میتونه باشه؟ 

نظرات منطقی به عنوان دیدگاه کاربران لیون در این زمینه به صورت موردی به همین پست اضافه میشه.

منبع:

http://www.ubergizmo.com/2017/01/pc-market-declines-fifth-straight-year/

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

توی. هر بخش و هر منطقه ای میتونه یه مشکل خاص باشه

مثلا بحث قیمت گزاری ها

بحث افزایش کارایی (که توی پردازنده های اینتل در بخش گیمینگ شاهد. تفاوت انچنانی نیستیم)

قانع شدن:)

به نظرمن دو مورد اول مهم ترین عامل های ممکن هستن

شما اگه توی کارایی کارت گرافیک ها افزایش مشاهده میکنید دلیل نمیشه که افزایش رو در. تمام بخش های دیگه هم ببینید طرف یه کیس رفته خریده مثل گرافیکش که نمیره هر از گاهی ارتقاش بده

یا مثلا پاور و. رمشو

و. ...

لینک به دیدگاه

درود

به خاطر اینکه سخت افزارهای همون 5 سال پیش هنوز هم جوابگوی اکثر نیازهای کاربران عادی هست و این پیشرفت لاک پشت وار هم انگیزه ای برای این کاربران برای ارتقاء نیست چون چیزی نبوده که واقعاً نیاز داشته باشند.

غیر از اون، به نظر من مهمترین دلیل کاهش سهم PC، همه گیر شدن و قدرتمندتر شدن وسائل قابل حمل هست.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

وقتی امار گارتنر بیشتر از امار idc هست یعنی اگه موسسه ثالثی وجوداشت امار بیشتر پیدا میکرد?

واقعا از سر خوشی دنبال چین .این همه خرج تحقیق برای اینکه ببینن کی کنسول میخره یا pc

اونوقت ما اینجا فرض مثال      خودمون رو کوبیدیم به در و دیوار بابت کیفیت بد آسفالت که همین آسفالت عمومی هست  و در خدمت همه شهروندان هست یکی پیدا نمیشه دست به کار بشه

ویرایش شده توسط MEHDI-GTX
لینک به دیدگاه

رشد بازار موبایل و تبلت و ... بازار کامپیوتر رو از رونق انداخته .

رشد pc در این اواخر نسبت به موبایل ها و تبلت ها ( کلا ابزار ها قابل حمل ) خیلی کم بوده .

i7 چند نسل پیش با i7 الان تفاوت کمی داره در حالی که توی همین مدت موبایل ها زیر و رو شدن .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 9 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

i7 چند نسل پیش با i7 الان تفاوت کمی داره در حالی که توی همین مدت موبایل ها زیر و رو شدن .

سلام

تو خیلی از منازل هنوز پی سی قدرتمند وجود نداره ولی حداقل یه گوشی خوب و بروز وجود داره و اون هم بیشتر برای سلفی گرفتن:D

هنوز در نوع استفاده گرفتن از ابزار ها مشکل هست .درصد رشد موبایلها و تبلت ها بیشتر بخاطر راحتی در استفادشون هست و مسلما نباید با pc مقایسه بشن.بخاطر همین راحتی در استفاده میطلبه که هر ساله شاهد طرح های جدیدتر کیفیت بیشتر قدرت افزون شده باشیم و همین یعنی در مقام مقایسه با پی سی افزایش رشد بوجود بیاد

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، MEHDI-GTX گفته است :

سلام

تو خیلی از منازل هنوز پی سی قدرتمند وجود نداره ولی حداقل یه گوشی خوب و بروز وجود داره و اون هم بیشتر برای سلفی گرفتن:D

هنوز در نوع استفاده گرفتن از ابزار ها مشکل هست .درصد رشد موبایلها و تبلت ها بیشتر بخاطر راحتی در استفادشون هست و مسلما نباید با pc مقایسه بشن.بخاطر همین راحتی در استفاده میطلبه که هر ساله شاهد طرح های جدیدتر کیفیت بیشتر قدرت افزون شده باشیم و همین یعنی در مقام مقایسه با پی سی افزایش رشد بوجود بیاد

نکته جالبش اینه که اکثر این پیشرفت ها به هیچ دردی نمیخوره !!!

استفاده از رزولیشن هایی که توی اون ابعاد اصلا قابل تشخیص نیست یا ساپورت چیزهایی که شاید به درد 1 نفر در هر 100 هزار نفر بخوره نشون دهنده اینه که شرکتهایی که در این زمینه کار میکنن برای فروش بیشتر و مطرح کردن خودشون دست به هر کاری میزنن . کار این فناوری ها خالی کردن جیب مشتری هستش .

لینک به دیدگاه

نکته مهم دیگه هم اینه که یک گوشی گرون قیمت میتونه به اعتماد به نفس طرف کمک کنه .

وقتی که یه ایفون 7 پلاس دستت باشه یه جورایی انگار توی یه سطح بالاتری داری زندگی می کنی در حالی که یه سیستم قوی اصلا دیده نمیشه .

برای عده ای یه عکس رو به روی آینه با اپل برای آواتار تلگرام و ... خیلی جالب هستش .

خود من هیچ علاقه ای به این ابزار ندارم و pc برام اولویت هستش اما اکثریت برعکس هستند .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اره قبول دارم .خصوصا رزولوشن رو که گفتی.

ولی باز هم هیچ اشکالی درش نیست اگه طمع در سود زیاد نباشه و جیب مردم خالی نشه.انسان عاشق پیشرفته و دست یافتن به چیز هایی که تا چند لحظه پیش ازش خبر نداشته و تا حالا ندیده

همین هست که دنیا راه تکامل رو سیر میکنه و این همه اسباب راحتی در زندگی ساخته شده

و این رو هم بگم تکامل انسان های امروزی خیلی بیشتر از مردمان 200 سال پیشه. دنیا یهو جهش تکاملی فوقالعاده ایی رو داشته . این همه فناوری نشان از بیگ بنگ در مغز انسانی هست که تازه شروع کرده به کشف این همه حقایق

لینک به دیدگاه

برای خیلی ها pc گرون محسوب میشه اما چند برابرش رو صرف چیزهای دیگه می کنند !!!

w4ImMSl-2dj34UsYtL48QoRGzGo3CJ6QvJ_hP96C9Ec.jpg

خب چه میشه کرد ، نظر هر کسی محترمه .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عکس باحالی بود و گویای همه چیز?

همونطور که خیلی ها عقلشون به چشمشونه مواظب باش انگ غیر اجتماعی بودن بهت نچسبونن 

چون pc وقت زیادی رو ازت میگیره و اون هم در خلوت و همین باعث میشه به دور از خیلی از رفت و آمد ها بشی  و همون مغز در چشم ها برات حرف در میارن

سعی کن مغزشون رو حول بدی سر جای اصلیش:D

ویرایش شده توسط MEHDI-GTX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود مجدد.

اول یه نکته رو متذکر بشم که بحث سر PC Gaming در ماقبل کنسول نیست. محوریت بحث کاهش فروش PC هست.

حالا من خودم چند تا چیز به نظرم می رسه و در خلال تاپیک عرض می کنم خدمتتون.

اولین و مهمترین چیز که قبلا هم در موردش خوندم جایگزینی دستگاههای هیبریدی هست.

نگاه کنید تا سه سال پیش فقط یک مدل سرفیس مایکروسافت بود که خصوصیتی میان لپتاپ ها و تبلت ها داشت. صفحه لمسی، قابلیت حمل بالا، سخت افزار قدرتمند، شارژدهی مناسب. ولی الان محصولات مشابه در شرکت ایسر، ایسوس و لنوو نیز وجود داره.

من خودم به شخصه این دستگاهها رو خیلی می پسندم. چون من رو هم از لپتاپ بی نیاز می کنه و هم از تبلت و بعضا از یه اسمارت فون قدرتمند هم همینطور. اگر فرض رو بر این بذاریم با رده دکستاپ قصد بازی نداشته باشیم و صرفا وبگردی و مالتی مدیا و اندکی کارهای سبک داشته باشیم، براحتی با این وسیله همش انجام میشه.

لینک به دیدگاه

درود

علت اصلی اینه که دستگاههای موبایل بسیاری از نیازهای واقعی و کاذب مصرف کنندگان رو برمی‌آورند.

لینک به دیدگاه

به نظر من با توجه به رشد حیرت انگیز سیستم های همراه، فروش همین 270 میلیون در سال هم فوق العاده ست

به خصوص اینکه الان مثلا یه لپ تاپ 3 - 4 میلیونی بگیری تا 4 5 سال به راحتی باهاش کار می کنی و لازم نیست سال به سال عوض بشه

یعنی بازی با نیاز بالا میاد، ولی در باقی نرم افزارهای عمومی و غیر تخصصی، همین سیستم های 5 6 سال پیش هم به خوبی پوشش می دن

مثلا پردازنده کور آی سون 2720 مال حدود 6 سال پیشه ولی الان با 8 گیگ رم فیلم دو ساعته با 14 گیگ حجم رو مثل فرفره باز می کنه

یعنی به نظرم با وجود اینکه تو این چند سال پیشرفت سخت افزار قطره چکانی بوده، ولی باز هم درکل از نرم افزار جلو تره

از نظر توان سخت افزار پی سی از سیستم های همراه هم خیلی جلوتره اما اونا هم خیلی زود به این سقف می رسن

اما جنبه نرم افزار چقدر پیشرفت داشته؟ چقدر نو آوری تو همین بازی ها دیده می شه؟

اگه محتوای خوب تولید بشه، مثل بازی هایی در حد جی تی ای، خیلی ها هستن که فقط و فقط واسه همین یک مورد اقدام به تعویض سیستم می کنن

یعنی خود من به شخصه فقط وایس سیتی رو تونستم با سیستم اولیم بازی کنم و از سن آندرس به بعد هر نسلی که از این بازی اومد مجبور شدم ارتقاء بدم

یا مثلا الان تو همین اینترنت چندتا فیلم با سایز فور کی می شه دانلود کرد؟

واقعا انگشت شماره چون هم سرعت اینترنت به صورت گسترده پیشرفت نکرده و هم ابزارهای ذخیره سازی

هارد 8 ترابایت اندازه یه 1080 قیمت داره !

یعنی پیشرفت سخت افزار هم ناهمگون و فقط محدود به پردازنده بوده

لینک به دیدگاه

قبلا ملت PC می خریدن که چه کنن ، 1- گیم بازی کنن ، 2-کارهای روتین مثل ایمیل چک کنن و از  اینترنت و ... استفاده کنن 3- با استفاده از نرم افزارها کارشون رو انجام بدن مثل مهندس عمران و یا مکانیک نقشه کشی کنن یا طراح ها طراحی شون رو انجام بدن و ...

الان تمام کارها حتی گیم های سطح پایین به وسیله غیر پی سی قابل انجام هست . ینی الان قابل حمل بودن اولویت خیلی مهمی هست که PC از اون بی بهره هستش . الان لپتاپ ها هم به قدری قوی شدن که اکثر کارهای مهندسی رو میشه به راحتی باش انجام داد ، وب گردی هم راحت با مبایل و تبلت قابل انجامه پس الان فقط افرادی که  به قدرت پردازشی و گرافیکی فراتر از توان این وسایل قابل حمل نیاز دارن به PC رجوع می کنن .

این کاهش فروش تا رسیدن به نقطه تعادل ادامه پیدا می کنه .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 ساعت قبل، saeed0c گفته است :

ببین من 5 ساله سیستم نخریدم شاخص افت شدیدی داشته. خ خ خ

منم مثل شما.:D

در 8 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

رشد بازار موبایل و تبلت و ... بازار کامپیوتر رو از رونق انداخته .

رشد pc در این اواخر نسبت به موبایل ها و تبلت ها ( کلا ابزار ها قابل حمل ) خیلی کم بوده .

در 8 ساعت قبل، ariiian گفته است :

توی. هر بخش و هر منطقه ای میتونه یه مشکل خاص باشه

مثلا بحث قیمت گزاری ها

بحث افزایش کارایی (که توی پردازنده های اینتل در بخش گیمینگ شاهد. تفاوت انچنانی نیستیم)

قانع شدن:)

به نظرمن دو مورد اول مهم ترین عامل های ممکن هستن

شما اگه توی کارایی کارت گرافیک ها افزایش مشاهده میکنید دلیل نمیشه که افزایش رو در. تمام بخش های دیگه هم ببینید طرف یه کیس رفته خریده مثل گرافیکش که نمیره هر از گاهی ارتقاش بده

یا مثلا پاور و. رمشو

و. ...

در 8 ساعت قبل، Trickster گفته است :

درود ?

به خاطر اینکه سخت افزارهای همون 5 سال پیش هنوز هم جوابگوی اکثر نیازهای کاربران عادی هست و این پیشرفت لاک پشت وار هم انگیزه ای برای این کاربران برای ارتقاء نیست چون چیزی نبوده که واقعاً نیاز داشته باشند.

غیر از اون، به نظر من مهمترین دلیل کاهش سهم PC، همه گیر شدن و قدرتمندتر شدن وسائل قابل حمل هست.

من یه 2500K دارم با ایر کولر خوب و ولتاژ زیر 1.4 ولت روی 5 گیگاهرتز استیبل میشه. حاضرم بیارم دوستان با 6600K و 7600K در فرکانس مشابه تست بکنن ببینیم اینتل این 6 سال چه کرده. دقیقا پردازنده مربوط میشه به کوارتر اول 2011 و الان هم در بازه زمانی مشابه سال 2017 هستیم.

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، HeX گفته است :

من یه 2500K دارم با ایر کولر خوب و ولتاژ زیر 1.4 ولت روی 5 گیگاهرتز استیبل میشه. حاضرم بیارم دوستان با 6600K و 7600K در فرکانس مشابه تست بکنن ببینیم اینتل این 6 سال چه کرده. دقیقا پردازنده مربوط میشه به کوارتر اول 2011 و الان هم در بازه زمانی مشابه سال 2017 هستیم.?

درود مجدد خدمت شما و بقیه دوستان

حرف شما متین. منم پیشرفت اینتل رو "لاک پشت وار" خطاب کردم اما حقیقتش از اینتل به خاطر این امر گلایه ای ندارم و در یکی دو پست خودم به صورت گذرا از اینتل حمایت هم کردم! شاید به خاطر اینه که ایده و درک دستی ازش نداشتم. حالا ازتون می خوام شما این ایده رو به بنده بدید.

من از شما می پرسم: انتظار بنده از پردازنده هر نسل نسبت به نسل بعد چی باید باشه؟ آیا الان که بین 2500K و 7600K پنج نسل اختلاف هست، باید قدرت مدل کِیبی لیک هم 5 برابر باشه؟

اگر باید باشه، باید با چه قیمتی عرضه بشه؟ آیا سرنوشت تمام امور دست خود اینتل هست؛ یعنی اینکه مثلاً اگر میخواد ترانزیستور بیشتر برای پردازش بیشتر در پردازنده هاش بگذاره نباید منتظر تکنولوژی های بهترِ 28 نانو و بعد 22 نانو و بعد هم 14 نانو و ... بمونه؟ اگر این موارد دست خود اینتل نیست (که واقعاً هم نیست) آیا روی قیمت نهایی تاثیر نخواهند داشت؟ چون الان تکنولوژی جای پیشرفت خیلی بیشتری هم داره اما در عین حال باید بین افزایش کارایی و افزایش قیمت هم یک بالانس ایجاد کرد!

به علاوه اینها، کلاً یک پردازنده هر ساله باید چه آپشن های دیگری بهش اضافه بشه تا شما (یا کلاً هر خریدار دیگری) برای خریدش اقدام کنید؟

متشکر میشم اگر پاسخی بود، فقط خود شما پاسخ بدید.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، HeX گفته است :

منم مثل شما.:D

من یه 2500K دارم با ایر کولر خوب و ولتاژ زیر 1.4 ولت روی 5 گیگاهرتز استیبل میشه. حاضرم بیارم دوستان با 6600K و 7600K در فرکانس مشابه تست بکنن ببینیم اینتل این 6 سال چه کرده. دقیقا پردازنده مربوط میشه به کوارتر اول 2011 و الان هم در بازه زمانی مشابه سال 2017 هستیم.?

جالبتر این که الان درگاه usb3 مشکل دارن و از این طریق میشه کنترول سیستم رو به دست گرفتم 2500 2700 این مشکلاتو نداشت.

دقیقا من هم با 1.3 دارم 4.7 هفت بیست و چهار از 2700 کار میکشم.

چی کردی اینتل. د بایالا ده هسته یی بزن تا بخریم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 ساعت قبل، Trickster گفته است :

درود مجدد خدمت شما و بقیه دوستان ?

حرف شما متین. منم پیشرفت اینتل رو "لاک پشت وار" خطاب کردم اما حقیقتش از اینتل به خاطر این امر گلایه ای ندارم و در یکی دو پست خودم به صورت گذرا از اینتل حمایت هم کردم! شاید به خاطر اینه که ایده و درک دستی ازش نداشتم. حالا ازتون می خوام شما این ایده رو به بنده بدید.

من از شما می پرسم: انتظار بنده از پردازنده هر نسل نسبت به نسل بعد چی باید باشه؟ آیا الان که بین 2500K و 7600K پنج نسل اختلاف هست، باید قدرت مدل کِیبی لیک هم 5 برابر باشه؟

اگر باید باشه، باید با چه قیمتی عرضه بشه؟ آیا سرنوشت تمام امور دست خود اینتل هست؛ یعنی اینکه مثلاً اگر میخواد ترانزیستور بیشتر برای پردازش بیشتر در پردازنده هاش بگذاره نباید منتظر تکنولوژی های بهترِ 28 نانو و بعد 22 نانو و بعد هم 14 نانو و ... بمونه؟ اگر این موارد دست خود اینتل نیست (که واقعاً هم نیست) آیا روی قیمت نهایی تاثیر نخواهند داشت؟ چون الان تکنولوژی جای پیشرفت خیلی بیشتری هم داره اما در عین حال باید بین افزایش کارایی و افزایش قیمت هم یک بالانس ایجاد کرد!

به علاوه اینها، کلاً یک پردازنده هر ساله باید چه آپشن های دیگری بهش اضافه بشه تا شما (یا کلاً هر خریدار دیگری) برای خریدش اقدام کنید؟

متشکر میشم اگر پاسخی بود، فقط خود شما پاسخ بدید. ?

مجید جان من هم از این جهت پست شما و  دوستان رو نقل قول کردم که به پیشرفت اندک سخت افزاری مثل پردازنده ها اشاره کردی.

کسی قدرت 5 برابر نمیخواد ولی میتونم بگم در تست مشابه در تست هایی مثل wprime، Blckhole, Cinebench, CPU-Z یا حتی فیزیکس 3dmark11.,13 این اختلاف به 20 درصد نرسه!

پس چون در نسل های متفاوت پردازنده  تفاوت چشمگیری نمیذاشته کاربر هم نیازی به تعویض نمی بینه. خودتون بهتر میدونید تو پلتفورم اینتل شما مجبوری در هر نسل برای دریافت بیشتر قابلیت های اضافه شده برد رو هم تعویض کنی که واقعا از منطق دور هست این همه هزینه برای اندکی قدرت و یا قابلیت بیشتر. 

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

علت اصلی اینه که دستگاههای موبایل بسیاری از نیازهای واقعی و کاذب مصرف کنندگان رو برمی‌آورند.

دقیقا

به نکته ای که شاید بیشتر در ایران درست باشه اینه که pc بیشتر یه ابزار حرفه ای ( یه جورایی مردانه ) هستش اما گوشی و تبلت و ... نه .

منظورم اینه که در PC کمتر فناوری های بدرد نخور مورد توجه قرار میگیره . در مقام مقایسه گوشی مثل سرویس بشقاب میمونه که هزار مدل بشقاب و ... ساخته شده که عملا بیهوده هستند و با یکی میشه کار همه رو انجام داد اما برای خانوم ها مهمه که حتما سرویسشون کامل باشه شاید هر به 3 سال هم یه غذای خاص رو نپزن یا حتی اصلا بلد نباشن که بپزن اما توی سرویسشون حتما باید ظرف مخصوصش  باشه . http://www.khorjinak.com/آشپزخانه/ظروف-غذا-خوری/سرویس-چینی/سرویس-118-پارچه-18-نفره-چینی-مقصود-مدل-نیلوفری-طرح-قاصدک-detail

توجه کنید که سرویس های بزرگتر هم هست . حوصله پیدا کردنش نیست !!!

اگر به ابزار هایی که مخصوص مرد ها هستند توجه کرده باشید کمتر ظاهر زیبا دارن و در عوض به شدت کارآمد هستند . چون برای مردها در اکثر موارد خرید یک محصول فقط به خاطر نیازشون هست اما خانوم ها برای خوشگلی و ... خرید می کنن .

این که تا کی میتونن با این نیازهای کاذب فروش کنند رو فقط خدا میدونه . در هر صورت تبلت ها هم دارن به تهش میرسن . انگار گوشی با 8 گیگ رم هم عرضه شده ؟ من خیلی پی گیر نیستم فقط یه چیزهایی شنیدم . دوستان اگر میدونن بنده رو در جریان بزارن . مرسی !!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱ ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

این که تا کی میتونن با این نیازهای کاذب فروش کنند رو فقط خدا میدونه . در هر صورت تبلت ها هم دارن به تهش میرسن . انگار گوشی با 8 گیگ رم هم عرضه شده ؟ من خیلی پی گیر نیستم فقط یه چیزهایی شنیدم . دوستان اگر میدونن بنده رو در جریان بزارن . مرسی !!!

مباحث تو این زمینه خیلی طولانی و پیچیده هست ولی تا این حد بدونید، چیزی که شما میگید نیاز های کاذب در مدیریت بازار نوعی از تقاضای پنهان یا فقدان تقاضا هست و بازاریابی شرکت ها با صرف هزینه های بالا سعی در ایجاد، پرورش و توسعه نوعی تقاضا در بازار هدفی خاص دارند.

مثال ملموسش میشه تلفن های همراه که از اون وسایل ابتدایی صرفا جهت برقراری تماس بزرگسالان تبدیل شدند به ساختار پیشرفته اسمارت فون های امروزی و این نیاز کم کم در شما و من ایجاد کردند که این قابلیت ها رو بشناسیم و به اونها احساس نیاز کنیم.

در مورد  تبلت ها هم ببینید هر محصول و یا فناوری یه عمری داره و نهایتا به دوره افول خودش می رسه. دیدید که چطور سیکل عمر نمایشگر های سه بعدی کوتاه بود و پس از مدتی  از بین رفت ولی عمر محصولاتی مثل تبلت با قابلیت هایی که در طول زمان بهش اضافه می کنن طولانی تر میشه.

در مورد موبایل های با 8 گیگ رم هم احتمالا در آینده چند مدلی از محصولات اسوس ZenfoneAR، سامسونگ GalaxyS8و 8 Note و هواوی P10plus با 8 گیگ رم ارائه بشن برای افرادی که درگیر اعداد و ارقام هستند!

لینک به دیدگاه

در 56 دقیقه قبل، HeX گفته است :

مباحث تو این زمینه خیلی طولانی و پیچیده هست ولی تا این حد بدونید، چیزی که شما میگید نیاز های کاذب در مدیریت بازار نوعی از تقاضای پنهان یا فقدان تقاضا هست و بازاریابی شرکت ها با صرف هزینه های بالا سعی در ایجاد، پرورش و توسعه نوعی تقاضا در بازار هدفی خاص دارند.

مثال ملموسش میشه تلفن های همراه که از اون وسایل ابتدایی صرفا جهت برقراری تماس بزرگسالان تبدیل شدند به ساختار پیشرفته اسمارت فون های امروزی و این نیاز کم کم در شما و من ایجاد کردند که این قابلیت ها رو بشناسیم و به اونها احساس نیاز کنیم.

در مورد  تبلت ها هم ببینید هر محصول و یا فناوری یه عمری داره و نهایتا به دوره افول خودش می رسه. دیدید که چطور سیکل عمر نمایشگر های سه بعدی کوتاه بود و پس از مدتی  از بین رفت ولی عمر محصولاتی مثل تبلت با قابلیت هایی که در طول زمان بهش اضافه می کنن طولانی تر میشه.

در مورد موبایل های با 8 گیگ رم هم احتمالا در آینده چند مدلی از محصولات اسوس ZenfoneAR، سامسونگ GalaxyS8و 8 Note و هواوی P10plus با 8 گیگ رم ارائه بشن برای افرادی که درگیر اعداد و ارقام هستند!

جالبی اسمارت فون ها و ابزاری از این دست اینه که روز به روز بیشتر به PC شبیه میشن .

اسمارت فون ها و PC ها من رو یاد دایناسور ها و پرندگان میندازن !!! درست که این قیاس خیلی درست نیست اما میخوام ازش استفاده کنم تا منظورم رو برسونم .

دایناسور ها در 65 میلیون سال پیش منقرض شدند اما بسیاری از ویژگی هاشون توی پستاندارن و پرندگان ( مخصوصا پرندگان دیده میشه )

http://www.mehrnews.com/news/622607/شباهت-دایناسورها-به-پرندگان-و-پستانداران

http://www.zmescience.com/other/science-abc/birds-dinosaurs/

Hallett-bird-evolution1-1000x692.jpg

به نوعی میشه گفت دایناسور ها منقرض نشدن اونها هنوز هم وجود دارن اما به جای موجوداتی در ابعاد تیرکس در ابعاد مرغ عشق به زندگی ادامه میدن .

توی فیلم Ex Machina  هم ناتان بيتمن مخترعی که هوش مصنوعی رو ساخته میگه ما الان داریم به فسیل های دایناسور ها نگاه می کنیم نسل بعدی هم به فسیل های ما نگاه میکنه . یه جورایی عمر که به سر میاد وقت رفتن میرسه و نسل بعدی با یه توانایی ها و اهداف دیگه میاد  پرنده ای مثل مرغ عشق به بزرگی تیرکس یا سایر دایناسور های غول پیکر نیست اما تقریبا از همشون بهتر پرواز می کنه ! تا روزی که پرواز کردن اهمیت داشته باشه مرغ عشق تقریبا از همه دایناسور ها بهتره !!!

در مورد بازار PC هم شبیه به همین مورد هستش . PC به شکل دیروزش داره با افت فروش مواجه میشه اما به شکل جدیدترش یعنی موبایل و تبلت و ... . داره به خوبی فروش می کنه . درواقع موبایل در آغاز برای هدف دیگه ی ساخته شد اما الان داره به شکل دیگه ای از PC تبدیل میشه این شاید بزرگترین فرق دایناسور ها و پرندگان باشه چون در مورد PC و موبایل هر کدوم منشاء جدا دارن اما منشاء پرندگان رو میشه دایناسور ها دونست .

آروم آروم به جایی میرسیم که تبلتها رسما شکل دیگه یک PC بشن ( اگر تا حالا نشدن ) . درواقع این که ما برای کامپیوتر ها افت فروش در نظر بگیریم بستگی به تعریف ما از کامپیوتر داره  . از بسیاری جهات میشه یه اسمارت فون رو یک PC دونست !!!

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، HeX گفته است :

مجید جان من هم از این جهت پست شما و  دوستان رو نقل قول کردم که به پیشرفت اندک سخت افزاری مثل پردازنده ها اشاره کردی.

کسی قدرت 5 برابر نمیخواد ولی میتونم بگم در تست مشابه در تست هایی مثل wprime، Blckhole, Cinebench, CPU-Z یا حتی فیزیکس 3dmark11.,13 این اختلاف به 20 درصد نرسه!

پس چون در نسل های متفاوت پردازنده  تفاوت چشمگیری نمیذاشته کاربر هم نیازی به تعویض نمی بینه. خودتون بهتر میدونید تو پلتفورم اینتل شما مجبوری در هر نسل برای دریافت بیشتر قابلیت های اضافه شده برد رو هم تعویض کنی که واقعا از منطق دور هست این همه هزینه برای اندکی قدرت و یا قابلیت بیشتر. 

خودم تخصص چندانی در این باره ندارم، برای همین توضیحی رو که مدتی قبل در اینترنت خوندم نقل قول می کنم: "بهترین دلیل برای اینکه بگیم چرا اینتل هر چند وقت یکبار سوکت عوض می کنه، به خاطر اینه که بیشتر کارایی های چیپ ست ها رو به داخل خود پردازنده منتقل می کنند که این روند از LGA1156 شروع شد. به این معنی که اگر اینتل بخواد تا حد مشخصی از تغییرات رو در پلتفرم هاش اعمال کنه، برای تعبیه ورودی ها و خروجی های ضروری حتماً باید سوکت رو هم عوض کنند." متن طولانی تر بود که توضیح میداد چرا AMD در طول این سال ها با سوکت AM3 موند یا چرا سوکت LGA775 ماندگار شد و...، که من نقل نمیکنم.

خب... همونطور که شما به زیبایی توضیح دادی، منم در پست اولم اشاره کردم و بقیه دوستان هم گوشزد کردند، بله، پیشرفت ها کند بوده و در اکثر مواقع کاربر نیازی به ارتقاء پلتفرم برای افزایش کارایی نداشته چون در برابر هزینه، راندمان قابل قبولی به دست نمیاد. (البته جز موارد معدودی که اینجا اونا رو در نظر نمیگیریم.) به همین دلایل و نبود انگیزه، نتیجه میشه همین چیزی که در تاپیک  شما نوشتید: کاهش سهم PC از بازار.

اما حقیقتش منظور من از طرح اون سوالات و اون توضیح بالایی چیز دیگری بود: متأسفانه در کل فضای وب هر وقت نام اینتل میاد همه اونو به دزدی و خالی کردن جیب مردم میشناسند. بقیه شرکت ها هم مستثنا نیستند، AMD و انویدیا هم به همین کار متهم شدند. مطمئنم خودتون هم میدونید. هدف من اینه که بگم سر درآوردن از رویه بازار و بازاریابی به این سادگی نیست. بله، خریدار اگر احساس به ارتقاء پیدا نمیکنه، نتیجش میشه سقوط سهم PC اما مگر اینتل یا بقیه شرکت ها خودشون نمیدونن؟ پس چرا کاری نمیکنن؟ دلیلش، همون دلیلیه که اینجا نوشتم و اون سوالاتیه که مطرح کردم و مطمئناً کسی که جواب سوال ها رو بدونه و از سازوکار اینجور چیزها سر دربیاره دیگه شرکتی رو متهم به "جیب مردم خالی کردن" نمیکنه. (منظورم خدایی ناکرده شما یا فرد خاصی از دوستان گل فروم نبودند، کلی و جهت بررسی جنبه دیگری از قضیه گفتم.)

شرمنده طولانی شد. سعی کردم تا جایی که ممکنه کوتاهش کنم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...