رفتن به مطلب

کوچ به سیپیوهای AMD Ryzen ؟؟؟

Recommended Posts

در 31 دقیقه قبل، esy2011 گفته است :

دوست عزیز اگه از سری پردازنده رایزن 7 خریدین مثلا  1700  یا 1800 سعی کنین مادربرد با چیپ x370  تهییه کنید  چون با چیپای پایینتر نمیتونید از تمام پتتانسیل رایزن استفاده کنید مثلا قابلین کراس یا اس ال آی ندارید یا قابلیت اورکلاک زیادی ندارین و خیلی قابلیت دیگر که ممکنه در آینده بدرتون بخوره .

دوست عزيز سري B350 هم قابليت اور داره هم كراس فاير سري هاي ضعيفتر مثل A300 قابليت ها رو نداره

سري X قطعا قابليت هاي بيشتري داره ولي فعلا همه مدل ها بالاي 200 دلار هست كه سنگين ميشه برام

لینک به دیدگاه

اریا قیمت ryzen 1700x رو گذاشته 1600 ولی هنوز موجود نیست و زده به زودی .

تازه اریا قیمتاش کلا بالاتره نسبت به جاهای دیگه ،من فک کنم پایین ترم قیمت بخوره در هر صورت قیمتش مناسبه . 

لینک به دیدگاه

الان آریا کامپیوتر پردازنده 1700 رو زده 1250 که به نظرم کاملا منصفانه هست . قیمت این پردازنده 320 دلاره که با دلار 3750 میشه 1200 که 50 تومن سود منطقیه . گرچه عمده می خرن و ارزون تر از این حرفا براشون در میاد اما ما به اینم راضی هستیم. چشم نخوره پردازنده ها قیمتشون در ایران به نسبت بقیه قطعات وضعیتش بهتره. فقط می مونه مادربرد که اگه قیمت مادربرد ها هم منطقی باشه افرادی که تو کار رندر هستن 1700 می تونه یه انتخاب ایده آل براشون باشه . به نظرم این پردازنده با مادربرد های ارزان با چیپ B350  می تونه یه انتخاب ایده آل باشه .

لینک به دیدگاه

329 دلاره . 

فک می کنید چقدر دیگه طول بکشه تا موجود شده با توجه به اینکه زده "به زودی " ؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، _theghostsleader_ گفته است :

329 دلاره . 

فک می کنید چقدر دیگه طول بکشه تا موجود شده با توجه به اینکه زده "به زودی " ؟؟؟؟

newegg زده ۳۲۰ دلار . 

https://m.newegg.com/products/N82E16819113428

درهر صورت فکر کنم نهایت تا اواسط اردیبهشت موجود بشه . بیشتر تنوع مادربرد مهمه و قیمت اون . پردازنده ها اکثر مواقع و زمانی که مشکل کمبودشون تو بازار نبوده قیمتاشون خوب بوده اما مادربرد به انصاف وارد کننده ربط داره . دیگه کسی که میاد سمت ای ام دی می خواد با کمترین بودجه بیشترین پرفورمنس رو داشته باشه‌. در نتیجه قیمتای فضایی در این پلتفورم منطقی نیست و امیدوارم واردکننده ها کمی انصاف خرج کنن تا افرادی که بودجه محدود دارن هم بتونن سیستم های پر قدرت داشته باشن‌.

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، saeed110 گفته است :

newegg زده ۳۲۰ دلار . 

https://m.newegg.com/products/N82E16819113428

درهر صورت فکر کنم نهایت تا اواسط اردیبهشت موجود بشه . بیشتر تنوع مادربرد مهمه و قیمت اون . پردازنده ها اکثر مواقع و زمانی که مشکل کمبودشون تو بازار نبوده قیمتاشون خوب بوده اما مادربرد به انصاف وارد کننده ربط داره . دیگه کسی که میاد سمت ای ام دی می خواد با کمترین بودجه بیشترین پرفورمنس رو داشته باشه‌. در نتیجه قیمتای فضایی در این پلتفورم منطقی نیست و امیدوارم واردکننده ها کمی انصاف خرج کنن تا افرادی که بودجه محدود دارن هم بتونن سیستم های پر قدرت داشته باشن‌.

نه من فک می کنم زودتر موجود بشه چون اریا به من گفت همون اوایل ماه بعد . 

من اعتقاد دارم اون ذهنیتی که همیشه در مورد ای ام دی بوده در حال تغییره ، در حال حاضر من مشکل بودجه ندارم و می تونم راحت اینتل ببندم اما دوس دارم یه بار دیگه برم سمت ای ام دی احتمالا یا 1700 بگیرم 00 اکس .

فک نکنم رابزن 7 واسه خیلیا اقتصادی باشه و میدونم منتظر رابزن 5 هستن اما شخصا قصد دارم 7 بگیرم و اگر این بار ناامید بشم واسه همیشه دیگه سمتش نمیرم اما میدونم که اینطور نمیشه و داستان کلا متفاوته با دفعات قبل ....

همیشه یه چیز برام تجربه شده و اون این هست که با چیزی که احساس ارامش و راحتی بهم میده بمونم و تغییرش ندم اما خوب حس کنجکاوی و تجربه چیزای بهتر مانع میشه ...

اینتل خوب و بی دردسره اما دوس ای ام دی رو بخرم و خودمو درگیر کنجکاوی کنم ، شخصا لذت میبرم ...البته منظورم این نیست ای ام دی دردسره،بلکه عالیه از نظر من ولی خوب ممکن کمی مشکلات وجود داشته باشه که به مرور حل میشن من دوس دارم تو ای ام دی سرمایه گذاری کنم اینتل به اندازه کافی غولیه دوس دارم پولمو بدم به ای ام دی تا حداقل چیزای بهتر بسازه تا که مثل اینتل فقط به بهبود های جزیی بسنده می کنه ....

ویرایش شده توسط _theghostsleader_
لینک به دیدگاه

به نظرم بسته به نوع کاری که هر کسی انجام میده باید پردازنده رو جوری انتخاب کنه که بیشترین استفاده رو بکنه.اجباری نیست که چون جدید هست و تازه اومده،حتما باید در صدد تعویض باشید!

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، omidvar777 گفته است :

به نظرم بسته به نوع کاری که هر کسی انجام میده باید پردازنده رو جوری انتخاب کنه که بیشترین استفاده رو بکنه.اجباری نیست که چون جدید هست و تازه اومده،حتما باید در صدد تعویض باشید!

من هم کار هم گیمینگ ولی بیشتر گیمینگ!!!

اینتل تو بازیا کمی بهتره اما من رایزن رو ترجیح میدم شاید 1700 یا 1700x زیاد باشه واسه گیمینگ در حال حاضر برای من، ولی من باید اینده نگری رو هم لحاظ کنم از طرفیم عطش خرید چیزای جدید رو دارم حتی اگر مناسب کاربریم هم نباشه این عشقه دیگه کاریش نمیشه کرد ....

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، _theghostsleader_ گفته است :

نه من فک می کنم زودتر موجود بشه چون اریا به من گفت همون اوایل ماه بعد . 

من اعتقاد دارم اون ذهنیتی که همیشه در مورد ای ام دی بوده در حال تغییره ، در حال حاضر من مشکل بودجه ندارم و می تونم راحت اینتل ببندم اما دوس دارم یه بار دیگه برم سمت ای ام دی احتمالا یا 1700 بگیرم 00 اکس .

فک نکنم رابزن 7 واسه خیلیا اقتصادی باشه و میدونم منتظر رابزن 5 هستن اما شخصا قصد دارم 7 بگیرم و اگر این بار ناامید بشم واسه همیشه دیگه سمتش نمیرم اما میدونم که اینطور نمیشه و داستان کلا متفاوته با دفعات قبل ....

همیشه یه چیز برام تجربه شده و اون این هست که با چیزی که احساس ارامش و راحتی بهم میده بمونم و تغییرش ندم اما خوب حس کنجکاوی و تجربه چیزای بهتر مانع میشه ...

اینتل خوب و بی دردسره اما دوس ای ام دی رو بخرم و خودمو درگیر کنجکاوی کنم ، شخصا لذت میبرم ...البته منظورم این نیست ای ام دی دردسره،بلکه عالیه از نظر من ولی خوب ممکن کمی مشکلات وجود داشته باشه که به مرور حل میشن من دوس دارم تو ای ام دی سرمایه گذاری کنم اینتل به اندازه کافی غولیه دوس دارم پولمو بدم به ای ام دی تا حداقل چیزای بهتر بسازه تا که مثل اینتل فقط به بهبود های جزیی بسنده می کنه ....

گفتم نهایت اواسط وگرنه احتمالا زودتر موجود میشه .

راستش اقتصادی بودن رو صرفا قیمت مشخص نمی کنه . بلکه مقایسه چیزها از نظر قیمت و پرفورمنس مشخص می کنه چه چیزی اقتصادی هست یا نه . مثلا دو پردازنده تقریبا اندازه هم قدرت دارن یکی 10 تومنه قیمتش و یکی دیگه 5 تومن . اون که قیمتش 5 تومن هست گزینه اقتصادی هست. کسی که پردازنده 1 تومنی می خواد بخره باید تو رده خودش نگاه کنه چه چیزی اقتصادی هست چه چیزی اقتصادی نیست و پردازنده 5 تومنی برای این فرد اصلا مطرح نیست. در مورد پردازنده ای مثل 1700 هم همینه . این پردازنده پرفورمنسی در حدود 6900 داره . این پردازنده برای کسی که قدرتی در حد 6900 می خواد گزینه اقتصادی هست . مثلا یکی از اون افراد من هستم. پردازنده 1700 برای من حدود 2 تومن می تونه صرفه جویی داشته باشه . چون نرم افزاری که استفاده می کنم 1700 در حدود 6900 عمل می کنه . البته منتظرم بیاد ببینم پلتفورم پایداری هست چون پردازش های من چند روز طول میکشه و اگه اوکی بود رایزن 7 گزینه اقتصادی برای من هستش.

به نظرم برای بازی اصلا رایزن 7 مناسب  و لازم نیست و رایزن 5 و حتی 3 برای این گروه مناسبه . بازاری که رایزن 7 نشانه رفته بازی نیست بلکه کارهایی نظیر رندر و  نرم افزارهای مهندسی هست که نیاز به پردازش سنگین و موازی داره . 

در مورد اینکه دوست دارید ای ام دی بخرید چون دوست دارید پولش جیب ای ام دی بره نه اینتل ، این سلیقه شخصیه و من بحثی در مورد اون ندارم.  یکی هم دوست داره اینتل بخره چون مثلا اسم اینتل رو دوست داره . در مورد این چیزا نمیشه بحث کرد .

ویرایش شده توسط saeed110
لینک به دیدگاه

در 43 دقیقه قبل، saeed110 گفته است :

گفتم نهایت اواسط وگرنه احتمالا زودتر موجود میشه .

راستش اقتصادی بودن رو صرفا قیمت مشخص نمی کنه . بلکه مقایسه چیزها از نظر قیمت و پرفورمنس مشخص می کنه چه چیزی اقتصادی هست یا نه . مثلا دو پردازنده تقریبا اندازه هم قدرت دارن یکی 10 تومنه قیمتش و یکی دیگه 5 تومن . اون که قیمتش 5 تومن هست گزینه اقتصادی هست. کسی که پردازنده 1 تومنی می خواد بخره باید تو رده خودش نگاه کنه چه چیزی اقتصادی هست چه چیزی اقتصادی نیست و پردازنده 5 تومنی برای این فرد اصلا مطرح نیست. در مورد پردازنده ای مثل 1700 هم همینه . این پردازنده پرفورمنسی در حدود 6900 داره . این پردازنده برای کسی که قدرتی در حد 6900 می خواد گزینه اقتصادی هست . مثلا یکی از اون افراد من هستم. پردازنده 1700 برای من حدود 2 تومن می تونه صرفه جویی داشته باشه . چون نرم افزاری که استفاده می کنم 1700 در حدود 6900 عمل می کنه . البته منتظرم بیاد ببینم پلتفورم پایداری هست چون پردازش های من چند روز طول میکشه و اگه اوکی بود رایزن 7 گزینه اقتصادی برای من هستش.

به نظرم برای بازی اصلا رایزن 7 مناسب  و لازم نیست و رایزن 5 و حتی 3 برای این گروه مناسبه . بازاری که رایزن 7 نشانه رفته بازی نیست بلکه کارهایی نظیر رندر و  نرم افزارهای مهندسی هست که نیاز به پردازش سنگین و موازی داره . 

در مورد اینکه دوست دارید ای ام دی بخرید چون دوست دارید پولش جیب ای ام دی بره نه اینتل ، این سلیقه شخصیه و من بحثی در مورد اون ندارم.  یکی هم دوست داره اینتل بخره چون مثلا اسم اینتل رو دوست داره . در مورد این چیزا نمیشه بحث کرد .

بله ، ولی مفهوم "اقتصادی بودن" تو ذهن ایرانی ها فقط یک چیز تعریف شده و اون هم قدرت تهیه کالاهست ..

کمتر پیش میاد به چیز دیگه ای فکر کنن..

یعنی همین که بتونن از پس خریدش بربیان بهش میگن اقتصادی دیگه توجه نمی کنن به اینکه چه انتظاری واقعا از اینی که قرار بخرن دارن و شاید بتونن با پرداخت هزینه کمتر به مدل پایبن تر همون پرفورمنس رو بگیرن اما حاضر نیستن اینکارو بکنن چون قدرت خریدشون به اونی که از قبل تو ذهن داشتن میرسه و نیازی نمی بینن مدل ضعیف تر رو بخرن ...

مثلا خوب رایزن 1700 قیمت مناسبی داره از نظر خیلیا و براشون قابل تهیه هست بهش میگن اقتصادی چرا ؟  به خاطر اینکه مثلا قیمتش خیلی نزدیک به قیمت دلاری هست از این خوشحال میشن که خیلی قیمت منطقی داره باتوجه به قیمت دلارو چون براشون قابل تهیه هست بهش میگن " خوبه،منطقیه،نجومی نیست، و ...." 

اما یه گروه دیگه هستن مثلا میگن من چرا باید 1300 بدم واسه پردازنده رندر ؟ خوب منتظرم میشم تا 1600x بیاد مثلا ،یعنی محاسبه اقتصادی دارن با توجه به وضعیت مالی که دارن به عبارت دیگه" پرفورمنس پر دالر " ...

من خودم شخصا با توجه به وضعیت مالیم دوس دارم یه چیز decent بگیرم نه سر عقده بازی و show off و از این حرفا ،نه..فقط چون علاقه دارم، 1600x بنچمارکاش اومده و از 1700 به طور متوسط تو بازی 6 فریم بیشتر داده اما من همچنان 1700 رو علاقه دارم بگیرم چون تو ذهنم بوده  و مد نظرم بوده از اولین روز معرفی ....

من بیشترم واسه بازی میخوام و البته کارمم باهاش انجام میدم ،اینتل تو بازی برام صددرصد بهتره اما من ذهنم واقعا رفتم رو رایزن تا این حس علاقه رو براورده نکنم یجورایی اروم نمیشم میدونید یه حالتی مثل عاشق شدنه ولی لایت تر ،مطمعنا این حس واسه خیلیا پیش اومده دلشون پیش یه کالایی گیر کنه و نتونن ازش دل بکنن مثل کتونی ، ماشین و ....

لینک به دیدگاه

دوستان نظرتون درمودر این دو چیه که ریوهاشون اومده

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_1600X/16.html

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_1500X/

لینک به دیدگاه

در در 1396/01/22, 18:34:17، HeX گفته است :

دوست عزیز همون طور که میبینیم حتی تو بحث گیمینگ هم 1600x  خیلی 7600 اینتل جلوتره ضمنا اون سایت یه شیطونی کرده تا مثلا کاربرا را گمراه کنه اومده 7600 رو تا 5 گیگاهرتز اور کرده اونو هم قاطی بنج ها کرده  تازه با همون فرکانس 5 گیگا نیز اندک فاصله داره با 1600  تو بحث نرم افزارهایی که کلا بتونه از تمام هسته ها استفاده کنن نزدیک دوبرابر کارایی میده  حتی همون ساین برای ورکستیشن نیز پیشنهاد میده اینو همرده اینتل این پردازنده 6850  فک کنم قیمت 2000 تومن داره  ولی 1600 ایران بیاد 900 الی 1000 قیمت میخوره کلا سری رایزن برای قاپوندن بازار از رقیب اومده و حرفی هم نذاشته برای بحث .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 48 دقیقه قبل، esy2011 گفته است :

دوست عزیز همون طور که میبینیم حتی تو بحث گیمینگ هم 1600x  خیلی 7600 اینتل جلوتره ضمنا اون سایت یه شیطونی کرده تا مثلا کاربرا را گمراه کنه اومده 7600 رو تا 5 گیگاهرتز اور کرده اونو هم قاطی بنج ها کرده  تازه با همون فرکانس 5 گیگا نیز اندک فاصله داره با 1600  تو بحث نرم افزارهایی که کلا بتونه از تمام هسته ها استفاده کنن نزدیک دوبرابر کارایی میده  حتی همون ساین برای ورکستیشن نیز پیشنهاد میده اینو همرده اینتل این پردازنده 6850  فک کنم قیمت 2000 تومن داره  ولی 1600 ایران بیاد 900 الی 1000 قیمت میخوره کلا سری رایزن برای قاپوندن بازار از رقیب اومده و حرفی هم نذاشته برای بحث .

درود

دوست من مقایسه بین 7600 و 1600X به علت رنج قیمتی مشابه صورت میگیره. اینکه اورکلاک  7600K تا 5 گیگاهرتز شیطنت میدونید درست نیست.

این برمیگرده به قابلیت و پتانسل پردازنده برای رسیدن به این فرکانس و این قابلیتی هست که 7600Kداره! در مقابل پردازنده 1600X تعداد هسته و ترید بیشتری داره و هم در ماکزیمم فرکانس ممکن تست شده. اگر پردازنده 7600K در فرکانس دیفالت تست نشده بود اونوقت حرف شما درست بود و می شد اورکلاک به 5 گیگاهرتز رو شیطنت دونست.

لینک به دیدگاه

از بین مین بوردهای 300 دلاری کدومشون بالاترین امکانات رو دارن ؟ 

مثلا انتخاب شما بین msi x370 titanium vs asus rog crosshair  کدوم یکی خواهد بود ؟ و چرا .

ارزش داره 300 دلاری بخرم یا همون مدلای 170 تا 200 دااری مناسب هستن ؟

من البته تفاوت بین اینارو میدونم بیشتر میخوام نظر دیگران رو بدونم ....

فقطx370 میخوام باشه چیپ ستش . 

لینک به دیدگاه

msi   و   asus    شک نکن   و  azrok   که تو ایران کمتر مشهوره  ولی تو گلوبال  یکی از بهترینهاست 

لینک به دیدگاه

در در 1396/01/23, 18:51:22، HeX گفته است :

درود

دوست من مقایسه بین 7600 و 1600X به علت رنج قیمتی مشابه صورت میگیره. اینکه اورکلاک  7600K تا 5 گیگاهرتز شیطنت میدونید درست نیست.

این برمیگرده به قابلیت و پتانسل پردازنده برای رسیدن به این فرکانس و این قابلیتی هست که 7600Kداره! در مقابل پردازنده 1600X تعداد هسته و ترید بیشتری داره و هم در ماکزیمم فرکانس ممکن تست شده. اگر پردازنده 7600K در فرکانس دیفالت تست نشده بود اونوقت حرف شما درست بود و می شد اورکلاک به 5 گیگاهرتز رو شیطنت دونست.

همه قبول   ولی بحثی اینجا پیش میاد  آشنایی کاربر با اصول اورکلاک و پیامدها و دردسرهای آن و بال طبع مصرف بالاتر که خدا میدونه تا  کجا پیش میره شاید تا جایی بره که بهتر باشه همون 7700 رو بخره اینها هم مطرح هستن   ولی به نظر من  فرکانس دیفالت وپیش فرض معتبرتر باشه   چون اگه ملاک بر اورکلاک باشه همون دیروز 1600 رو تا فرکانس 5.9 گیگا هرتز بالا بردن و این دلیل محکم و معتبری نیست تازه اونجا چندین رکورد جهانی رو جابجا کردن  .

لینک به دیدگاه

در 30 دقیقه قبل، esy2011 گفته است :

msi   و   asus    شک نکن   و  azrok   که تو ایران کمتر مشهوره  ولی تو گلوبال  یکی از بهترینهاست 

asrock واقعا فوق العاده ست ولی موندم کلا چه مدلی بخرم که بیشترین امکانات جانبی رو داشته باشه ...

از بین 300 دلاریا کدومش خوبه ؟

لینک به دیدگاه

در 39 دقیقه قبل، esy2011 گفته است :

همه قبول   آشنایی کاربر با اصول اورکلاک و پیامدها و دردسرهای آن و بال طبع مصرف بالاتر

5.9 گیگاهرتز؟؟؟؟

احتمالا زیر نیتروژن بوده.. رایزن ها با خنک کننده عادی (آبی و هوایی) تا حدود 4GHz اورکلاک میشن

میشه لینک بدی؟

لینک به دیدگاه

مین بورد 159 دلاری اشغال ایسوس پرایم x370 قیمت 900 هزارتومن!!!!!

159 دلار=900 تومن!!!!!!!

شخصا یک ریال پول نمیدم به این قیمتای افتضاح باوجود اینکه محدودیت بودجه ندارم.

امیدوارم بقیه هم دست نگه دارن تا متعادل شه!!!!! ضمن اینکه از عمد 1700 موجود نشده تا مدلای گرون تر فروش بره که البته چیزه عحیبی نیست!!!!

لینک به دیدگاه

در در 1396/01/24, 16:28:01، _theghostsleader_ گفته است :

159 دلار=900 تومن!!!!!!!

امیدوارم بقیه هم دست نگه دارن تا متعادل شه!!!!! ضمن اینکه از عمد 1700 موجود نشده تا مدلای گرون تر فروش بره که البته چیزه عحیبی نیست!!!!

دارن عقده قیمت پایین پردازنده رو روی قیمت مادربرد میکشن بیرون عجب ها ؟؟!!!

لینک به دیدگاه

امیدوارم کسی پردازنده های جدیدو فعلا نخره حالا باز قیمت پردازنده تقریبا خوبه مین بوردا که افتضاحه مین بورد 150 دلاری 900 تومن خیلی زوره واقعا ....

من که اصلا نمیخرم بودجه هم دارم ولی همه چیز بودجه نیست و نمی خوام پول مفت بدم به یه سری ادم سودجو ....

لینک به دیدگاه

ک خوبی 

در در 1396/01/24, 16:28:01، _theghostsleader_ گفته است :

159 دلار=900 تومن!!!!!!!

البته اونقدرا هم آشغال نیست درسته به اندازه کورسهیر ایسوس پرچمدار نیست ولی همه امکانات اونو داره  مدار 10 فاز برای پردازنده داره براحتی میتونی اور کنی  چیپ صداش هم از آخرینهای رئالتیک هست و بخو.بی از پس رایزن برمیاد مگه اینکه شما توقع خاصی از مادربرد بخوای حتی وای فای و بلوتوث هم داره

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، esy2011 گفته است :

ک خوبی 

البته اونقدرا هم آشغال نیست درسته به اندازه کورسهیر ایسوس پرچمدار نیست ولی همه امکانات اونو داره  مدار 10 فاز برای پردازنده داره براحتی میتونی اور کنی  چیپ صداش هم از آخرینهای رئالتیک هست و بخو.بی از پس رایزن برمیاد مگه اینکه شما توقع خاصی از مادربرد بخوای حتی وای فای و بلوتوث هم داره

من امکانات جانبی برام مهمه ضمن اینکه بلوتوت (تلفظ امریکایی) و وای فای نداره .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...