رفتن به مطلب

سوال درباره پورت های SATA

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام

دوستان بنده یک کیس جدید خریدم که این کیس روی سقفش و قسمت جلوی کیس hot-swap داره که برای نصب هارد های 3.5" بهش نیاز دارم .

باید پورت ساتای hot-swap ها رو به پورت های ساتای مادربردم وصل کنم ولی خودم 3 تا هارد دارم و یه دی وی دی رام که 4 تا پورت های صورتی رنگ رو اشغال کرده !

تصویر زیر از پورت های ساتای برد :

i36342_AsusM4N82DeluxeVergleichM3NHTDeluxe07.jpg

اون پورت های مشکی رنگ چه فرقی با پورت های صورتی رنگ داره ؟

میتونم از اون ها استفاده کنم ؟

لینک مشخصات مادربرد در سایت سازنده

لینک به دیدگاه

مشکلی نداره . میتونی استفاده کنی . 4 تا قرمز تفاوتشون اینه که تو حالت IDE Mode کار میکنند . این حالت توی setup ماردبورد قابل تنظیمه . 2 تا مشکی تو این mode کار نمی کنند . دقیقا نمی دونم کارش چیه . ولی فکر میکنم هارد ساتا رو به عنوان IDE به سیستم عامل میشناسونه . برای سیستم عاملهای قدیمیتر . البته مطمئن نیستم . ولی 2 تا مشکی کار میکنن .

لینک به دیدگاه

فکر کنم یه توضیح کوتاه فارسی هم بدی بد نباشه . اینطور که من فهمیدم او دو پورت فقط تو حالت AHCI و RIDE کار میکنند . یعنی یک هارد به تنهایی روشون نصب نمیشه؟

لینک به دیدگاه

با تشکر از پاسخ های دوستان

ممنون میشم یه توضیح فارسی هم بدید .

فکر میکنم برای پورت های مشکی رنگ باید AHCI رو توی تنظیمات بایوس فعال کنم .

یه سوال دیگه ، پورت ها با هم اختلاف سرعت ندارن ؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

از لحاظ تئوری که همشون sata 3g/s هستند . پس نباید تفاوتی تو سرعت داشته باشند.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با تشکر از پاسخ های دوستان

ممنون میشم یه توضیح فارسی هم بدید .

فکر میکنم برای پورت های مشکی رنگ باید AHCI رو توی تنظیمات بایوس فعال کنم .

یه سوال دیگه ، پورت ها با هم اختلاف سرعت ندارن ؟؟؟؟

با درود:

در مورد عکسی که آقای گرجی آپلود کردند و ترجمۀ آن ، به اینصورت است که آن 2 پورت مشکی در حالت IDE کار نمی کند و قبل از نصب هارد باید درایور AHCI را در ویندوز نصب کنید و بعد هارد را نصب کنید و در بایوس هم که باید بر روی AHCI باشد .

به صورت عملی امتحان کرده و نتیجه را اعلام کنید.

با تشکر...

لینک به دیدگاه

سلام

دوستان من هرچی سایت ASUS رو میگردم چیزی درباره درایور AHCI پیدا نمیکنم !!!

البته توی تنظیمات بایوس نگاه کردم قسمت مربوط به فعال سازی مدار کنترلر AHCI رو پیدا کردم ، ولی اون درایور رو که فرمودین باید توی ویندوز نصب بشه ندارم .

اگر همچین درایوری هست لطفا لینک بدید من دانلود کنم .

لینک به دیدگاه

فکر کنم یه توضیح کوتاه فارسی هم بدی بد نباشه . اینطور که من فهمیدم او دو پورت فقط تو حالت AHCI و RIDE کار میکنند . یعنی یک هارد به تنهایی روشون نصب نمیشه؟

خير، در حالت AHCI شما مي توني يه هارد رو نصب كني و در بايوس هم آدرس دهي بوت كني تا به راحتي از رو اون بوت بشه. در حالت RAID هم طبيعتا نياز به حداقل دو تا هارد دارين.

در كل:

اگه هارد رو در حالت AHCI قرار بدي با ويندوزهاي 7 و Vista مشكلي نداره. چون اين ويندوزها درايور AHCI رو قبل از نصب / فراخواني ويندوز، لود مي كنن.

براي ويندوز ايس پي: شما بايد ويندوز XP نصب كني كه SATA فعال شده باشد. به اين ويندوزها تو بازار اصطلاحا SATA Enabled مي گن و تو اين يه سال اخير تقريبا همه اين درايور رو دارن. كاري هم كه مي كنن اينه كه درايور تحت داس AHCI رو نصب مي كنن تا ويندوز بتونه هاردي رو كه تحت AHCI به سيستم وصل شده رو شناسايي كنه و روش نصب بشه. در نتيجه شما اگه اينترنت پر سرعت داري تورنت ش رو سرچ كن و دانلودش كن. اگر هم نداري برو بازار نرم افزار.. به هر كي بگي ويندوز XP SATA Enable مي خواي با هزار تومان يه دونه بهت ميده.

براي فعال شدن RAID (اگه بهش نياز داري)، درايورش قطعا داخل سي دي مادربرد هست و نيازي نيست دانلود كنين. وقتي درايورهاي Chipset رو نصب مي كنين در واقع اين درايور نصب مي شه. اگر هم سي دي راه انداز مين برد رو ندارين، از همون لينك دريورهاي مين برد در سايت ايسوس، درايور Chipset رو دانلود و نصب كنين (Chipset Package Driver). البته همونطور كه گفتم Win7 خودش اين درايور رو داره.

لینک به دیدگاه

خير، در حالت AHCI شما مي توني يه هارد رو نصب كني و در بايوس هم آدرس دهي بوت كني تا به راحتي از رو اون بوت بشه. در حالت RAID هم طبيعتا نياز به حداقل دو تا هارد دارين.

در كل:

اگه هارد رو در حالت AHCI قرار بدي با ويندوزهاي 7 و Vista مشكلي نداره. چون اين ويندوزها درايور AHCI رو قبل از نصب / فراخواني ويندوز، لود مي كنن.

براي ويندوز ايس پي: شما بايد ويندوز XP نصب كني كه SATA فعال شده باشد. به اين ويندوزها تو بازار اصطلاحا SATA Enabled مي گن و تو اين يه سال اخير تقريبا همه اين درايور رو دارن. كاري هم كه مي كنن اينه كه درايور تحت داس AHCI رو نصب مي كنن تا ويندوز بتونه هاردي رو كه تحت AHCI به سيستم وصل شده رو شناسايي كنه و روش نصب بشه. در نتيجه شما اگه اينترنت پر سرعت داري تورنت ش رو سرچ كن و دانلودش كن. اگر هم نداري برو بازار نرم افزار.. به هر كي بگي ويندوز XP SATA Enable مي خواي با هزار تومان يه دونه بهت ميده.

براي فعال شدن RAID (اگه بهش نياز داري)، درايورش قطعا داخل سي دي مادربرد هست و نيازي نيست دانلود كنين. وقتي درايورهاي Chipset رو نصب مي كنين در واقع اين درايور نصب مي شه. اگر هم سي دي راه انداز مين برد رو ندارين، از همون لينك دريورهاي مين برد در سايت ايسوس، درايور Chipset رو دانلود و نصب كنين (Chipset Package Driver). البته همونطور كه گفتم Win7 خودش اين درايور رو داره.

ممنونم دوست عزیز

الان در تنظیمات بایوس و قسمت Hdd Config روی IDE تنظیمه ، اگه تنظیم رو به AHCI تغییر بدم مشکلی واسه اون سه تا هارد بوجود نمیاد ؟

لینک به دیدگاه

امتحان کنید ببینید جواب میده یانه.

من چند وقت پیش یک عدد SSD خریدم @};- و تنظیمات رو روی AHCI گذاشتم. بعد از اون یکی از اپتیکال درایو ها که ide بود در بایوس شناسایی میشه ولی در ویندوز سون دیده نمی شه. من هم چون که زیاد لازمش نداشتم، دیگه پیگیری نکردم که ببینم جه راه حلی داره :)

لینک به دیدگاه

ممنونم دوست عزیز

الان در تنظیمات بایوس و قسمت Hdd Config روی IDE تنظیمه ، اگه تنظیم رو به AHCI تغییر بدم مشکلی واسه اون سه تا هارد بوجود نمیاد ؟

من فکر میکنم حاالت AHCI فقط برای 2 پورت مشکی نظیم میشه . چهار پورت دیگه این قابلیت رو ندارند.

لینک به دیدگاه

ممنونم دوست عزیز

اگه ويندوز XP دارين، وقتي مي خواين واردش بشين ديگه بالا نمياد و در حين بالا اومدن سيستم ريستارت مي كنه. البته واسه هارد قطعا مشكلي ايجاد نمي شه، بلكه شما فقط نمي تونين وارد ويندوز شين تا اونا رو ببينين.

راه حل: تقريبا تمامي مطالبي كه خوندم در اين خصوص گفتن كه بايد ويندوز XP با يك SATA Enable عوض بشه. يك نمونه از اين مطالب رو در انتهاي همين متن ميزارم. تو اين مطلب تفاوتهاي AHCI و IDE هم مختصرا توضيح داده شده.

اگه سون يا ويستا دارين قاعدتا نبايد مشكلي پيش بياد. البته براي برخي نسخه هاي ويندوز سون ممكنه يه Repair ازتون درخواست كنه كه سريعا پارامترهاي بوت رو تصحيح ميكنه و مشكلي پيش نمياد (من 7100 رو بعنوان مثال ديدم كه اين موضوع واسش پيش اومد ولي 7600 همچين مشكلي نداشت)

من در حال حاضر هر دوتاي درايوهام (هارد سامسونگ و رايتر ساتا سامسونگ) را روي ACHI گذاشتم و هيچ مشكلي واسم پيش نيومده. لذتش به اينه كه راحت مي تونم هاردهاي اينترنال رو Hot Plog كنم. البته توصيه مي كنم براي هات پلاگ از ويندوز XP استفاده نكنين. چون امكانات Safe Remove براي اين موضوع رو نداره و ممكنه هارد آسيب ببينه. ولي ويندوز سون به راحتي هارد SATA رو Safe Remove ميكنه.

يكي از مطالبي كه در اين زمينه خوندم:

AHCI (Advanced Host Controller Interface) is present on newer chipsets.

AHCI mode is enabled in the BIOS and 3 settings are commonly available: IDE, AHCI, and RAID.

The last two (AHCI and RAID) require a driver floppy and the F6 method when installing Windows XP otherwise the hard disks won't be detected.

AHCI mode brings 3 main advantages:

1- Supports NCQ (Native Command Queuing) allowing SATA drives to accept more than one command at a time and dynamically reorder the commands for maximum efficiency.

2- Supports hot plugging of devices

3- Supports staggered spin ups of multiple hard drives at boot time

However, in the real world the performance difference isn't huge.

The problem is that if you installed Windows in IDE mode (ie you didn't use F6 and supply a driver disk), then simply changing the BIOS setting to AHCI mode and rebooting will cause Windows to fail and will require a repair install. Most people have been advising to reinstall Windows if you want AHCI enabled.

ویرایش شده توسط Hamid Reza
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...