رفتن به مطلب

مدیریت و استفاده بهینه از هاردها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

سلام دوستان

من 5 عدد هارد 2tb دارم WD green

و یک هارد 128gb SSD برای os

سرعت کپی کردن فایل های از یک هارد به هارد دیگه حدودا 60/65mb/s هست

همه این هارد ها فقط 1 پارتیشن دارن

مشکل اصلی این هست که گاهی مواقع سرعت کپی کردن خیلی کم میشه 10/15mb/s

سیستم من 24 گیگ رم داره و نیاز ندارم که از قسمتی از هاردها به عنوان رم استفاده بشه

چه کارهایی می تونم انجام بدم که بهترین بازدهی رو داشته باشم ؟

win 7 64 bit

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

سیستم من 24 گیگ رم داره و نیاز ندارم که از قسمتی از هاردها به عنوان رم استفاده بشه

win 7 64 bit

شما هارد رو NTFS فرمت کردی؟ روی حجم وسرعت تاثیر داره . اگر خیلی فایل جابه جا میکنی باید هارد رو دیفراگ کنی . رم مجازی پیش فرض فقط روی هارد یا درایوی که os روش نصب هست تشکیل میشه . مشکل سرعت پایین معمولا روی فایلهای حجیم به وجود میاد درسته؟ وقتی شما میخوای یک فایل رو جابه جا کنی ، اون فایل میاد روی رم و بعد میره روی مقصد . مخصوصا اگر دو هارد مختلف باشند این عمل کندتره . شما میگی 24 گیگ رم داری . ولی باز هم به رم مجازی احتیاج پیدا میکنی . چون فایلهای حجیم اونجا رو به عنوان رم استفاده میکنن . در نتیجه مسیر انتقال هم طولانی تره . تا جایی که امکان داره کمتر فایلها رو جا به جا کن . اگر هم میکنی دیفراگ یادت نره .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بله همه NTFS هستن

اکثر فایل ها به صورت image هستن iso

و جالب اینجاس که مشکل برای من برعکس هست فایل های حجیم خیلی سریع تر کپی میشن

موقع کپی کردن به نظر میاد سیستم داره با نهایت توانش کار می کنه حتی گاهی پنجره فایرفاکس با مکث باز میشه یا مثلا وقتی چند سایت باز هست به یک tab دیگه در فایرفاکس میرم سیستم چند لحظه مکث می کنه

در صورتی که cpu usage اصلا بالا نیست زیر 5% هست

لینک به دیدگاه

بله همه NTFS هستن

اکثر فایل ها به صورت image هستن iso

و جالب اینجاس که مشکل برای من برعکس هست فایل های حجیم خیلی سریع تر کپی میشن

موقع کپی کردن به نظر میاد سیستم داره با نهایت توانش کار می کنه حتی گاهی پنجره فایرفاکس با مکث باز میشه یا مثلا وقتی چند سایت باز هست به یک tab دیگه در فایرفاکس میرم سیستم چند لحظه مکث می کنه

در صورتی که cpu usage اصلا بالا نیست زیر 5% هست

دوست عزیز تا جایی که بنده اطلاع دارم ، فایل های حجیم و یکپارچه با سرعت بالاتری کپی می شوند. در اصل بهتره به اینصورت بیان بشه که یک فایل 1 گیگا بایتی ، سریعتر از 1000 فایل 1 مگابایت گپی مشود.( حجم اطلاعات کپی شده ثابت در نظر گرفته شده است)

لینک به دیدگاه

اگر بتونید هاردهاتون رو رید کنید ، یک ssd دیگه تهیه کنید و با این ssd رید کنید ، تایمینگ رم هاتون رو پایین بیارید ، برای هر یک از درایوهاتون یک میزان مشخصی (نه زیاد) virtual memory تعریف کنید . سرعتتون خیلی بهبود پیدا می کنه .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

وقتی سیستم در حال کپی کردن نیست هیچ مشکلی ندارم

os و برنامه ها روی ssd هستن با سرعت خوبی اجرا میشن

مشکل فقط هنگام کپی کردن به وجود میاد

قبل از اینکه اطلاعت رو وارد هارد ها کنم دنبال raid بودم ولی متاسفانه raid controller در بازار نایاب بود و پیدا نکردم

raid نرم افزاری هم طبق تحقیقی که کردم برای این تعداد هارد مناسب نیست

مادربورد سیستم asus rampage III extreme و cpu core i7 950 هست

تایمینگ رم ها الان به این صورت هست

20-8-8-8-8

ویرایش شده توسط m!dn!ght
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام دوستان

win 7 64 bit

با درود:

دوست عزیز ، مشکل سرعت پایین هارد شما به این دلیل است که هر 1 هارد را به 1 درایو اختصاص دادید که کار اشتباهی از نظر تئوری و همچنین محاسبه از طریق فرمولهای خاص می باشد.

هیچ گاه 1 هارد مکانیکی را به 1 درایو تبدیل نکنید چرا که سرعت پیدا کردن کلاستر مورد نظر در کل هارد 2 ترابایتی پایین می آید و چون کلاسترها به صورت پراکنده در هارد ذخیره می شوند ، پیدا کردن آن کندتر و در نتیجه سرعت کپی پایین می آید.

نکتۀ مهم : سرعت کپی کردن فایلهای حجیم بالاتر است از سرعت کپی کردن فایلهای کم حجم است.

نوشتۀ آقای گرجی ( Maxel134 ) کاملا صحیح است.

برای بالای بردن سرعت هارد مکانیکی ( به خصوص هارد ظرفیت بالا ) باید هارد را به 4 تا 8 درایو تقسیم کرد که سرعت پیدا کردن و کپی کردن بالاتر رود.

نکتۀ دیگر این است که باید کلاستر درایوها را از 4 کیلو به 8 کیلو یا 16 کیلو افزایش دهید ، با این کار مقدار کمی فضا از دست می دهید اما در عوض سرعت کپی کردن بالا می رود.

نکتۀ بعدی ویروسها می باشند که باعث این نوع موارد می شوند ، سیستم را به صورت Safe Mode بوت کرده و کل هاردها را ویروس یابی کنید و یا می توانید با دیسک بوت بالا آمده و ویروس یابی کنید که ویروس وارد حافظه نشود.

نکتۀ بعدی اسکن سیستم و همچنین Defrag هاردهای مکانیکی می باشد که فراموش نکنید . ( البته برای SSD حالت Defrag غیر فعال است و این مورد صحیح است و در واقع SSD ها با دستور TRIM این کار را به صورت اتوماتیک در ویندوز 7 انجام می دهند و لازم نیست کاری انجام دهید ).

در کپی کردن هارد به هارد و غیره ، عامل CPU & MB & RAM تاثیر بسیار کمی دارند و در این مورد مشکلی ندارید.

ویندوز 7 بخشی دارد که می توانید سرعت خواندن و نوشتن را به صورت Realtime مشاهده کنید ، آیا در حالتی که کاری انجام نمی دهید سرعت خواند و نوشتن چقدر است ؟

اگر در حالت بی کاری ، هارد شما کار نوشتن و خواندن انجام می دهد ، پس مشکلی وجود دارد و باید به بخش سرویسهای ویندوز رفته و بررسی لازم را انجام دهید.

با تشکر...

CPU => Intel Corei7 980X

MB => GIGABYTE x58A-UD7 Rev: 1.0

RAM => CORSAIR Dominator GT + FAN 6GB (3 X 2GB) 2000 MHz CL 8-8-8-24

VGA => 2x GIGABYTE GTX 460OC 1GB SLI Rev: 1.0

SSD => A-DATA S596 128GB - Buffer 128MB ( Internal-External )( SATA 2 & USB 2 )

ODD => SONY BLU-RAY COMBO BC-5100S

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

FAN => 1x ENERMAX EVEREST

Monitor => LG L1980Q Ultra Slim * Pivot

ویرایش شده توسط LEE
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوستان عزیز

مشکلم حل شد الان فایل های حجیم معمولا با سرعت 90 تا 100 mb/s کپی می شن و فایل های کوچکتر حدودا 50/60

این چند روز تحقیق زیادی درباره هاردها کردم به مطالب جالبی رسیدم که برای شما هم می نویسم

اول اینکه هارد های جدید wd همه برای ویندوز 7 بهینه شدن فقط کافیه به لینک زیر برید

Intel® Rapid Storage Technology

http://www.intel.com/support/chipsets/imsm/sb/CS-031502.htm

و بسته به 64 یا 32 بیت بودن سیستم عامل درایور رو دانلود و نصب کنید

همچنین این موردی که دوست گرامی LEE فرمودند تاثیر خیلی زیادی در کارایی داره

نکتۀ دیگر این است که باید کلاستر درایوها را از 4 کیلو به 8 کیلو یا 16 کیلو افزایش دهید ، با این کار مقدار کمی فضا از دست می دهید اما در عوض سرعت کپی کردن بالا می رود.

بهترین حالت 4k هست

اگر از ویندوز xp استفاده می کنید باید حتما هارد رو align کنید تفاوت کارایی رو در لینک زیر ببینید

اگر بخوایید فقط یک پارتیشن داشته باشید در ویندوز xp نیاز هست که از jumper استفاده کنید

http://hothardware.com/Reviews/WDs-1TB-Caviar-Green-w-Advanced-Format-Windows-XP-Users-Pay-Attention/?page=2

این هم راهنمایی تصویری

WD-Align_chart_r2.jpg

اطلاعات کامل رو می تونید در سایت wd مشاهده کنید

http://wdc.com/global/products/features/?id=7&language=1

سپاس از همه دوستانی که راهنمایی کردند

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...