رفتن به مطلب

حل مشکل شناسایی کامل رمهای با ظرفیت بالا در ویندوز 64 بیت

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

درود

خیلی از ماها شاید به این مشکل خورده باشیم که مثلا سیستم جدید بستیم و مقدار حافظه ای که رویه سیستم قرار دادیم ظرفیتها بالاتر از 8 گیگه مثلا 16 گیگ یا 32 گیگ و یا حتی 64 گیگ

ولی با اینکه ویندوز 64 بیتی رویه سیستم نصب میکنیم در قسمت مشخصات سیستم ویندوز مقدار قابل استفاده رو خیلی کمتر از اون چیزی که رویه سیستممون قرار داره نشون میده

مثال : بنده 16 گیگ رم دارم و ویندوز 10 نسخه 64 بیتی نصب کردم ولی با کمال تعجب ویندوز مقدار 7.9 گیگ از 16 گیگ رم رو قابل استفاده تشخیص میده 

حالا در اینجا یه راه حل ساده رو پیدا کردم که شاید به درد دوستان بخوره و بتونن استفاده کنن ازش

ابتدا عبارت msconfig رو در قسمت سرچ ویندوز تایپ میکنیم

در پنجره باز شده به تب Boot میریم

1.PNG.0147f944374932cbff9b7d9237508d13.PNG

سپس بر رویه گزینه Advanced options کلیک کرده

2.thumb.PNG.2b080023b5c29d9088aaabd92734b411.PNG

و در اخر هم تیک گزینه Maximum memory گذاشته و اکی میکنیم

3.PNG.8cd606941ecf23b50f5d39d2fbe330a6.PNG

و در پایان سیستم رو ریستارت میکنیم وقتی سیستم عامل بالا اومد میبینید که تمام ظرفیت رم رو بدرستی شناسایی کرده و قابل استفاده شده

این روش در ویندوز 10 نسخه 64 بیتی تست شده و مشکلی نداشته

برای ویندوز های 7 و 8 و 8.1 هم میتونید از این روش استفاده کنید

با تشکر

ویرایش شده توسط hd5870
لینک به دیدگاه

درود

علت این که ویندوز همه رم رو می شناسه ولی محدودیت استفاده گذاشته چیه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

ببخشید از کجا متوجه بشیم که مقدار محدودی از رم داره پشتیبانی میشه

این اخطار کجای ویندوز هست من تا حالا با این مورد برنخوردم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 12 ساعت قبل، WINNER گفته است :

درود

ببخشید از کجا متوجه بشیم که مقدار محدودی از رم داره پشتیبانی میشه

این اخطار کجای ویندوز هست من تا حالا با این مورد برنخوردم

درود

رویه برخی سیستمها وقتی رویه my computer شما گزینه پروپرتیز رو میزنی و مشخصات سیستمتون میاد

در قسمت installed memory (RAM) مقدار کلی حافظه نصب شده رویه سیستموتون رو نشون میده و کنارش داخل پرانتز مثلا از مقدار 16 گیگ زده 7.9 گیگ USABLE

وقتی هم تسک منیجر رو باز میکنید در قسمت Memory از مقدار کلی زده که مثلا 7.9 گیگ قابل استفاده از کل 16 گیگ

خوب این یکم ناجوره دیگه شما 16 گیگ رم داری بیشتر از 8 گیگ رو ویندوز نزاره استفاده کنی xD

126GBusable.thumb.png.a10cce58ee6b3b47769a4f9bbef4bfe1.png

MJoMQ.thumb.png.5bc51338f667602835e69d2b716414d3.png

ویرایش شده توسط hd5870
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، hd5870 گفته است :

درود

خیلی از ماها شاید به این مشکل خورده باشیم که مثلا سیستم جدید بستیم و مقدار حافظه ای که رویه سیستم قرار دادیم ظرفیتها بالاتر از 8 گیگه مثلا 16 گیگ یا 32 گیگ و یا حتی 64 گیگ

ولی با اینکه ویندوز 64 بیتی رویه سیستم نصب میکنیم در قسمت مشخصات سیستم ویندوز مقدار قابل استفاده رو خیلی کمتر از اون چیزی که رویه سیستممون قرار داره نشون میده

سلام،

معمولا این مشکل به هنگام تغییر تنظیمات Memory Swap یا Memory Remap در BIOS مادربورد، رخ می دهد.

در 2 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

علت این که ویندوز همه رم رو می شناسه ولی محدودیت استفاده گذاشته چیه؟

سلام،

مدیریت منابع و انرژی و سازگاری قطعات. برای آگاهی بیشتر چند نمونه را بیان می کنم:

1. قطعه ای در رایانه وجود دارد که به هنگام بالا آمدن رایانه، نمی تواند به صورت پیش فرض، مشخصات رایانه را شناسایی کند و پس از بالا آمدن سیستم عامل و اجرای Driver مربوط به آن قطعه، عملکرد و کارایی نهایی خود را به دست می آورد. معمولا چنین قطعاتی محدودیت هایی(هم سخت افزاری و هم نرم افزاری) را برای رایانه ایجاد می کنند و به هنگام BOOT شدن رایانه، باید شرایط مورد نیازشان تامین گردد.

2. شاید در مادربورد مورد استفاده ی کاربر، قابلیت خاموش کردن هسته های مورد نیاز پردازنده موجود نباشد. در این شرایط، بیشتر کاربرانی که Overclock می کنند و می خواهند به بیشترین فرکانس کاری پردازنده دست یابند، با غیرفعال کردن شناسایی هسته های دیگر پردازشی پردازنده، مصرف انرژی پردازنده را تنها به هسته های پردازشی مورد نیاز خود اختصاص می دهند و این کار اجازه می دهد، با کاهش مصرف کلی پردازنده، به فرکانس های بالاتری دست یافت.

3. فرد یا برنامه ی خاصی در حال کار با رایانه است که مایل نیستید منابع رایانه ی خود را با او به اشتراک گذارید و منابعش را محدود کرده اید. مانند استفاده از سیستم عامل های مجازی، به خصوص در ادارات و شرکت های بزرگ که ابررایانه یا رایانه ی مرکزی دارند و منابع آن را متناسب با نیاز کاربران توزیع کرده اند.

4. بررسی عملکرد، کارایی و سازگاری نرم افزاری خاص با اعمال شرایط گوناگون در سیستم عامل(Debugging).

موارد نوشته شده در بالا، تنها بخشی از دلیل وجود چنین قابلیتی در سیستم عامل ها هستند.

لینک به دیدگاه

در 52 دقیقه قبل، +Wise+ گفته است :

سلام،

معمولا این مشکل به هنگام تغییر تنظیمات Memory Swap یا Memory Remap در BIOS مادربورد، رخ می دهد.

سلام،

مدیریت منابع و انرژی و سازگاری قطعات. برای آگاهی بیشتر چند نمونه را بیان می کنم:

1. قطعه ای در رایانه وجود دارد که به هنگام بالا آمدن رایانه، نمی تواند به صورت پیش فرض، مشخصات رایانه را شناسایی کند و پس از بالا آمدن سیستم عامل و اجرای Driver مربوط به آن قطعه، عملکرد و کارایی نهایی خود را به دست می آورد. معمولا چنین قطعاتی محدودیت هایی(هم سخت افزاری و هم نرم افزاری) را برای رایانه ایجاد می کنند و به هنگام BOOT شدن رایانه، باید شرایط مورد نیازشان تامین گردد.

2. شاید در مادربورد مورد استفاده ی کاربر، قابلیت خاموش کردن هسته های مورد نیاز پردازنده موجود نباشد. در این شرایط، بیشتر کاربرانی که Overclock می کنند و می خواهند به بیشترین فرکانس کاری پردازنده دست یابند، با غیرفعال کردن شناسایی هسته های دیگر پردازشی پردازنده، مصرف انرژی پردازنده را تنها به هسته های پردازشی مورد نیاز خود اختصاص می دهند و این کار اجازه می دهد، با کاهش مصرف کلی پردازنده، به فرکانس های بالاتری دست یافت.

3. فرد یا برنامه ی خاصی در حال کار با رایانه است که مایل نیستید منابع رایانه ی خود را با او به اشتراک گذارید و منابعش را محدود کرده اید. مانند استفاده از سیستم عامل های مجازی، به خصوص در ادارات و شرکت های بزرگ که ابررایانه یا رایانه ی مرکزی دارند و منابع آن را متناسب با نیاز کاربران توزیع کرده اند.

4. بررسی عملکرد، کارایی و سازگاری نرم افزاری خاص با اعمال شرایط گوناگون در سیستم عامل(Debugging).

موارد نوشته شده در بالا، تنها بخشی از دلیل وجود چنین قابلیتی در سیستم عامل ها هستند.

درود و سپاس از پاسخ

آیا ممکنه که ویندوز پیشفرض مقداری از رم رو نشناسه یا محدود کنه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این قبل تغییرات

2.jpg.282363b621f63fbb914e0b4bc8f558d7.jpg

اینم بعدش

1.jpg.57657b35eb8dfbf919cdbef34eb578ba.jpg

راستی چرا همیشه ویندوز 10 حداقل 1.5 گیگ از فضای رم در حالت بیکاری اشغال میکنه ؟

ویرایش شده توسط Hassan.SK
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 11 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

این قبل تغییرات

2.jpg.282363b621f63fbb914e0b4bc8f558d7.jpg

اینم بعدش

1.jpg.57657b35eb8dfbf919cdbef34eb578ba.jpg

راستی چرا همیشه ویندوز 10 حداقل 1.5 گیگ از فضای رم در حالت بیکاری اشغال میکنه ؟

درود

بنده نوشتم بعضی سیستمها

شما موقعی که دیدید شناسایی رو کامل انجام داده ویندوز لازم نیست دیگه از این روش استفاده کنید

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود و سپاس از پاسخ

آیا ممکنه که ویندوز پیشفرض مقداری از رم رو نشناسه یا محدود کنه؟

سلام،

خواهش می کنم.

اگر نرم افزار خاصی پس از نصب سیستم عامل بر روی رایانه نصب نشده باشد و/یا در تنظیمات BIOS تغییراتی صورت نگرفته باشد، خیر.

لینک به دیدگاه

• 3 سال بعد...

سلام من این کارا رو کردم مشکل حل نشد در ضمن امکان داره مشکل از شیر کردن گرافیکم باشه.نه؟

لینک به دیدگاه

• 9 ماه بعد...

سلام خسته نباشید

لپ تاپ من 12 گیگ رم داره ولی فقط از 9 گیگ استفاده میکنه این تنظیماتیم که گفتین انجام دادم ولی درست نشده 

ممنون میشم راهنمایم کنین که مشکلم از چیه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...