رفتن به مطلب

underclock کردن کارت گرافیک

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

دوستان من یک کارت گرافیک Zotac gtx 1080 Amp! Extreme دارم ولی ازش خیلی کم استفاده میکنم. این مدل کارت یکی از بیشترین کلاک هسته و کلاک مموری رو بین مدل های مختلف 1080 داره. فرکانس کلاک این کارت رو با نرم افزار msi afterburner کاهش دادم مکه اصطلاخا بهش میگن underclock . میخاستم بدونم که اندرکلاک کردن کارت گرافیک ضرری برای کارت نداره ؟

gpu.thumb.png.543d431e254efca39e350fd6d63bd0ec.png

msi.thumb.png.2a536ecbe41db9e8d4b4ce9115eda6ab.png

لینک به دیدگاه

نه عزیز ضرری نداره هیچ اتفاقا خوب هم هست چون کارت تو فرکانس و دمای پایینتری کار میکنه!

من خودم تابستون که میاد هم کلاک و هم ولتاژ رو پایین میارم تا کارت زیاد روش فشار نیاد

لینک به دیدگاه

سلام

عزیز اصلا نیازی به اندرکلاک کردن نیست که - کارت وقتی بیکاره خودش کلاکش پایینه

مثلا کارت من وقتی بیکاره کلاکش رو 324 هستش و وقتی شروع به کار میکنه میرسه به 800

کلاک هسته و مموری در حالت بیکاری همیشه پایین هست و اون مقدار ذکر شده فقط در حالت کارکرد گرافیک هست

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، حمیدرضا الماسی گفته است :

سلام

عزیز اصلا نیازی به اندرکلاک کردن نیست که - کارت وقتی بیکاره خودش کلاکش پایینه

مثلا کارت من وقتی بیکاره کلاکش رو 324 هستش و وقتی شروع به کار میکنه میرسه به 800

کلاک هسته و مموری در حالت بیکاری همیشه پایین هست و اون مقدار ذکر شده فقط در حالت کارکرد گرافیک هست

حرف شما کاملا درست هست. ولی خوب گهگاهی که کار میکنه فرکانس بالا میره.البته همونطور که گفتم کارم کم هست ولی اصلا هم بیکار نیست. البته من هم چک کردم تو حالت idle تفاوت خاصی تو دما نبود. 

ویرایش شده توسط maximal10
لینک به دیدگاه

سلام.
داداش برای چی آندرکلاک می کنی؟
مثل این می مونه که بری لامبورگینی بخری و دو گانه سوزش کنی (می دونم نمیشه ولی در کل) ،
یکی از کاربرد های آندرکلاک برای مواقعی هست که کارت حتی در کلاک معمولی خودش ، کویل واین داره ، اگر نداره این کار خوب نیست. البته مشکلی هم نداره ، به جای آندرکلاک یک فن معمولی درجلوی کیس وصل کنید تا هوا مستقیم خنکش کنه.

لینک به دیدگاه

در 56 دقیقه قبل، TeraFloppy64 گفته است :

نه عزیز ضرری نداره هیچ اتفاقا خوب هم هست چون کارت تو فرکانس و دمای پایینتری کار میکنه!

من خودم تابستون که میاد هم کلاک و هم ولتاژ رو پایین میارم تا کارت زیاد روش فشار نیاد

شما چقدر کاهش میدین فرکانس رو؟

لینک به دیدگاه

به نظر خودم کم نکن تاثیر خیلی کمی داره تو عالت عادی ولی تو گیم دمای کمتری میگیری 

اگه کلا استفاده نمیکنی خوب چه کاریه درش بیار از گرافیک مجتمع استفاده کن 

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، mnbv172 گفته است :

به نظر خودم کم نکن تاثیر خیلی کمی داره تو عالت عادی ولی تو گیم دمای کمتری میگیری 

اگه کلا استفاده نمیکنی خوب چه کاریه درش بیار از گرافیک مجتمع استفاده کن 

فعلا یک مدت چون کارزیاد دارم نمیتونم زیاد ازش استفاده کنم . دیگه خریدم دیگه درش بیارم کجا بزارم

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، Daniel110 گفته است :

سلام.
مثل این می مونه که بری لامبورگینی بخری و دو گانه سوزش کنی (می دونم نمیشه ولی در کل) ،
یکی از کاربرد های آندرکلاک برای مواقعی هست که کارت حتی در کلاک معمولی خودش ، کویل واین داره ، اگر نداره این کار خوب نیست. البته مشکلی هم نداره ، به جای آندرکلاک یک فن معمولی درجلوی کیس وصل کنید تا هوا مستقیم خنکش کنه.

خیلی هم مصمم نیستم واسه آندرکلاک داشتم تست میکردم ببینم چی میشه. تهویه کیسم مناسبه جلو کیس دو تا فن دارم

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، maximal10 گفته است :

شما چقدر کاهش میدین فرکانس رو؟

کارت من R9 290X Lightning هست و فرکانس رو از 1080 کم میکنم تا 950

ولی ولتاژ رو زیاد پایین میارم چون خیلی تو دما و مصرف کارت تاثیر داره

از 1.250 کاهش دادم به نزدیکای 1.080

لینک به دیدگاه

تهویه کیس هم مهم هست. من خودم وقتی فن های  ورودی و خروجی رو خاموش می کنم دمای کارت 1070 تا 76 هم میره بالا. در همون حالت لود با تهویه با سرعت معمولی دما حدودا 10 درجه پایین تر میشه.
یک مسئله دیگه اینکه شما اگر با MSI Afterburner در داخل یک بازی و حتی هنگام انجام کارهای روزمره با ویندوز مانیتورینگ انجام بدید می بینید که کارت خودش فرکانس هسته و حافظه رو بر اساس Demand تنظیم می کنه - اگه نیاز هست عکس بزارم - (با فرض بر اینکه مانیتور شما 60 هرتز هست و شما Vsync رو فعال کردید به نظرم GPU Usage  شما با این کارت و در رزولوشن 1080p نباید از 70 و نهایت 80 بالاتر بره - به غیر از گیم های باگ مثل No Man's Sky که روی 1070 فریم 40 میده!!! )

ویرایش شده توسط meepo
لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، meepo گفته است :

تهویه کیس هم مهم هست. من خودم وقتی فن های  ورودی و خروجی رو خاموش می کنم دمای کارت 1070 تا 76 هم میره بالا. در همون حالت لود با تهویه با سرعت معمولی دما حدودا 10 درجه پایین تر میشه.
یک مسئله دیگه اینکه شما اگر با MSI Afterburner در داخل یک بازی مانیتورینگ انجام بدید می بینید که کارت خودش فرکانس هسته و حافظه رو بر اساس Demand تنظیم می کنه (با فرض بر اینکه مانیتور شما 60 هرتز هست و شما Vsync رو فعال کردید به نظرم GPU Usage  شما با این کارت و در رزولوشن 1080p نباید از 70 و نهایت 80 بالاتر بره - به غیر از گیم های باگ مثل No Man's Sky که روی 1070 فریم 40 میده!!! )

No man's sky بازی سنگینیه؟ من میخاستم تست کنم چون دیدم حجمش از همه کمتره اونو دانلود کردم. تنظیماتش رو همه رو تو حداکثر گذاشتم. تو 1080 بین 50 تا 60 فریم  میگرفتم. البته با بالاترین تنظیمات گرافیکی. ولی وقتی اومدم با GPUz چک کردم دمای کارت تا 75 بالا رفته بود . دمایی که حتی تو بنچ مارک های سنگین Time spy هم بهش نرسیده بود

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، maximal10 گفته است :

No man's sky بازی سنگینیه؟ من میخاستم تست کنم چون دیدم حجمش از همه کمتره اونو دانلود کردم. تنظیماتش رو همه رو تو حداکثر گذاشتم. تو 1080 بین 50 تا 60 فریم  میگرفتم. البته با بالاترین تنظیمات گرافیکی. ولی وقتی اومدم با GPUz چک کردم دمای کارت تا 75 بالا رفته بود . دمایی که حتی تو بنچ مارک های سنگین Time spy هم بهش نرسیده بود

سنگین که چه عرض کنم باگه! کلا بیگاریه این بازی! منم با 1070  فریم بین 40 تا 50 میگیرم در حداکثر تنظیمات! 970 داشتم قبلا. اونکه کلا 20 تا 30 هم به زور فریم میداد!
تنظیم AA مقصر اصلی در این همه لود روی کارت هست. بدون اینکه تاثیری روی کیفیت بذاره، پدر کارت رو در میاره!
در کل این بازی هدر شده!
GPUz و FurMark جلوی این بازی به شدت بد! لنگ میندازن!

ویرایش شده توسط meepo
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، meepo گفته است :

سنگین که چه عرض کنم باگه! کلا بیگاریه این بازی! منم با 970  فریم بین 40 تا 50 میگیرم در حداکثر تنظیمات! 970 داشتم قبلا. اونکه کلا 20 تا 30 هم به زور فریم میداد!
تنظیم AA مقصر اصلی در این همه لود روی کارت هست. بدون اینکه تاثیری روی کیفیت بذاره، پدر کارت رو در میاره!
در کل این بازی هدر شده!
GPUz و FurMark جلوی این بازی به شدت بد! لنگ میندازن!

لینک به دیدگاه

ولا من انویدیا رو نمیدونم

ولی کارت های AMD خیلی جا برای آندرولتاژ کردن دارن و حتی میشه با کلی آندر ولتاژ کردن اورکلاک هم کرد

به عنوان مثال کارت 290 خودم با -18 میلی ولت پاور لیمیت -13 کلاک 1060 رو را حت میزنه با اینکه اسیکش 60-70 هستش کاهش دمایی که من گرفتم پنج درجه بود

به طریقه مشابه کارت 470 ـم هم با -60 میلی ولت آندر ولت کردن و پاور لیمیت -29 :| به راحتی روی فرکانس پایه خودش کار میکنه حتی توی سخت ترین فشار ها کاهش دما برای این کارت هم پنج درجه بود 

در 27 دقیقه قبل، TeraFloppy64 گفته است :

کارت من R9 290X Lightning هست و فرکانس رو از 1080 کم میکنم تا 950

ولی ولتاژ رو زیاد پایین میارم چون خیلی تو دما و مصرف کارت تاثیر داره

از 1.250 کاهش دادم به نزدیکای 1.080

فرکانس مموری زیاد موثر نیست توی دما بیشتر فرکانس هسته موثره

در 34 دقیقه قبل، maximal10 گفته است :

?

فعلا یک مدت چون کارزیاد دارم نمیتونم زیاد ازش استفاده کنم . دیگه خریدم دیگه درش بیارم کجا بزارم?

دوستمون درست میگه، اینجوری روی سیستم باشه و استفاده نشه مستحلک میشه فقط

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، danyalbmw گفته است :

دوستمون درست میگه، اینجوری روی سیستم باشه و استفاده نشه مستحلک میشه فقط

کم استفاده میکنم نه اینکه استفاده اصلا نکنم . میخاستم وقتی هایی که کار ندارم کلاک رو کم کنم

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، maximal10 گفته است :

کم استفاده میکنم نه اینکه استفاده اصلا نکنم . میخاستم وقتی هایی که کار ندارم کلاک رو کم کنم

شما یه بررسی کن کلاک کارت رو در زمان استفاده عادی

کارت های ای ام دی کلاکشون به حدود ۳۰۰ برای هسته و ۱۵۰ برای مموری کاهش پیدا میکنه و مصرف حدود ۷-۸ وات میشه

نمیدونم کارت های انویدیا هم اینگونه هستن یا نه

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، danyalbmw گفته است :

شما یه بررسی کن کلاک کارت رو در زمان استفاده عادی

کارت های ای ام دی کلاکشون به حدود ۳۰۰ برای هسته و ۱۵۰ برای مموری کاهش پیدا میکنه و مصرف حدود ۷-۸ وات میشه

نمیدونم کارت های انویدیا هم اینگونه هستن یا نه

اره انویدیا هم کم میشه تو استفاده عادی

سسسسسسسسسسسسسسسسسسس.gif

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، maximal10 گفته است :

سسسسسسسسسسسسسسسسسسس.gif

خوب بسیار عالیه دیگه خودش رو پروفایل 0 دره کار میکنه دیگه نیازی به آندرکلاک کردن هم ندارید خودش میاره پایین دیگه از این پایینتر هم نمیتونید بیارید مگر اینکه بایوس کارت رو مود کنید

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، danyalbmw گفته است :

خوب بسیار عالیه دیگه خودش رو پروفایل 0 دره کار میکنه دیگه نیازی به آندرکلاک کردن هم ندارید خودش میاره پایین دیگه از این پایینتر هم نمیتونید بیارید مگر اینکه بایوس کارت رو مود کنید

خوب اندرکلاک و یا اورکلاک برای حالتی هست که کارت داره تو حداکثر فرکانس کار میکنه . دقیقا مثل سی پی یو که شما حداکثر فرکانس کاری رو افزایش میدین تو عکس پایین نگاه کن تفاوت بین فرکانس دیفالت و فرکانس بعد از اندرکلاک مشخصه

gpu.thumb.png.81fd8c8cd0003112282a016672c7ee90.png

لینک به دیدگاه

فرکانس مموری کارت های گرافیک 1080 تقریبا 10GHz هست ولی تو کارت من 10.8 GHz شده. 

فرکانس base هم تو فاندرز ادیشن 1607 هست که تو کارت من 1772 بود که من کاهش دادم به 1719.

فرکانس بوست هم 1911 بود به 1858 کاهش دادم

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، maximal10 گفته است :

خوب اندرکلاک و یا اورکلاک برای حالتی هست که کارت داره تو حداکثر فرکانس کار میکنه . دقیقا مثل سی پی یو که شما حداکثر فرکانس کاری رو افزایش میدین تو عکس پایین نگاه کن تفاوت بین فرکانس دیفالت و فرکانس بعد از اندرکلاک مشخصه

gpu.thumb.png.81fd8c8cd0003112282a016672c7ee90.png

شما یعنی میخواید در فرکانس حداکثر، کار کمتری بکنه؟؟

این که همون گفته دوستمون شد لامبورگینی بخری بعد گازسوزش کنی که!! آخه چه کاریه خوب؟؟ اگر میگفتید میخواید در حین آندر ولت کردن، اورکلاک هم بکنید جالب میشد ولی واقعا نکته این کاری که شا میخواید بکنید برای من واضح نیست!

در ۱ ساعت قبل، Daniel110 گفته است :

سلام.

نه داداش میشه گاز سوزش کرد وقتی لامبورگینی رو دوباره تو ایران با هزینه 150 میلیون تولید کردن با موتور هشت سیلندر، دیگه گازسوز کردنش که سخت تر از ساخت خود ماشین نیست

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، danyalbmw گفته است :

شما یعنی میخواید در فرکانس حداکثر، کار کمتری بکنه؟؟?

اره دیگه اندرکلاک کردن همینه دیگه

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، maximal10 گفته است :

حرف شما کاملا درست هست. ولی خوب گهگاهی که کار میکنه فرکانس بالا میره.البته همونطور که گفتم کارم کم هست ولی اصلا هم بیکار نیست. البته من هم چک کردم تو حالت idle تفاوت خاصی تو دما نبود. 

سلام دوباره

شما وقتی مثلا فیلم میبینید یا یه برنامه ای اجرا میکنید کارتتون یه مقدار کمی لود میشه و فرکانس میره رو حالت بالاش اما در همون حالت باز هم کارت مصرفش پایینه و دما هم به همون مقدار پایین

اینکه مثلا فرکانس کمتر بشه تا در همه مواقع کارت کمکار باشه اصلا فکر اشتباهیه - وقتی شما میبینید فرکانس کارت مثلا 1700 هست دلیل بر این نمیشه که کارت داره بهش فشار میاد یا چیز دیگه

ببینید اصولا حتی Usage کارت در شرایط مختلف با هم فرق میکنه - مثلا کارتتون تو بازی در حالت استفاده 100 درصد باشه دماش میشه 80 ولی شما از یه برنامه طراحی 3 بعدی که از کودا استفاده میکنه تست کن اونجا درصد استفاده کارت رو زده 100 درصد ولی دما 60 هستش - این داستان رو خودم بارها چک کردم و شاهد بودم

بنابراین وقتی فرکانش شما روی 1700 هستش فکر نکنید که مثل بازی در حال زور زدنه و روش فشاره - اصلا اینجوری نیست عزیز

خیالت راحت راحت باشه

ویرایش شده توسط حمیدرضا الماسی
لینک به دیدگاه

• 2 سال بعد...

سلام من یک کارت گرافیکGTX 560 دارم برای undervolting چه ولتاژی بزارم و فرکانس GPU رو چند بزارم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...