رفتن به مطلب

تهیه فن Slim، فن چیپست و هیت سینک

St. Anger
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

فن اسلیم زیر 9 سانت (8 و کمتر)

Kaze-Jyu-Slim-100-1000RPM_01.jpg

یا

Zalman%20ZM-OP1%2080mm%20Slim%20Fan.jpg

یا

slim-fan-48360.jpg

فن چیپست هم که فن چیپست هست! از انواع یونیورسال باشه ولی با فن اسلیم! ترجیحا تا جای ممکن کم حجم (ارتفاع کم و...)

و همینطور هیت سی برای MOSFET

نمونه هیتسینک

d_4237.jpg

و

ez-1007-1.jpg

البته هیتسینک های نمایش داده شده در عکس از جنس مس هستند برای من آلمینیوم هم کفایت میکنه

هیت سینک یک تکه به کارم نمیاد (اگه کمی از اینها بزرگتر باشه مشکلی نیست) چون من اینها رو برای استفاده در کامپیوتر نمیخوام ;)

همینطور هیت سینک های رم کارت گرافیک هم عالیه مثله این:

zalman-zm-rhs1-vga-ram-heat-sink-vga-cooler-fvc-zvm.jpg

و یا این

ws_ram_heatsinks.jpg

من هیت سینک و فن ها رو برای استفاده در کامپیوتر نمیخوام حداکثر یکی از هیتسینک ها رو بزنم رو چیپ دیکودر روی کارت ویدئوم یا چیپ شبکه رو مادربوردم یا فوقش همچین چیزایی :)

من برای آمپیلی فایر، قطعات شبکه، AV Receiver و... میخوامشون فن ها رو هم همینطور فن هایی مثله فنها Laptop, PS3 و... به کارم نمیاد چون اینها فن های توربینی هستند کارشون خنک کردن مجموعه (نه قسمت یا قطعه مشخص) هست و فن های توربینی خیلی هم قوی هستند (معمولا 500 یا 1000CFM به بالا) باعث ویبره و لرزه میشن و البته از همه مهمتر فن توربینی بدون "مسیر هدایت" به مفت هم نمیارزه (هوا رو بی هدف دور خودش میچرخونه) چون در سیستم خنک کنندگی که من قصد طراحیش رو دارم بدلیل کمبود شدید فضا و امکانات امکان طراحی مسیر رو ندارم و از اینها گذشته فن های توربینی منبع تغذیه حسابی میخوان (5 آمپر، 30 وات و...) فن معمولی یا اصطلاحا "تهویه" یا "نفوذگر" (پِه نِه تِه رِِی تُر) کار من رو راه میندازه :D

اگه فن ال ای دی باشه که چه خوب، چه خوشگل نبودهم مشکلی نیست #:-S

در ضمن دوستانِ دیگه هم اگر درخواستی مشابه (فن اسلیم، انواع هیت سینک و...) دارن خواستن میتونن همینجا مطرح کنن هیچ مشکلی نیست شاید بدلیل تقاضا یه فروشنده ای چیزی پیدا شد... شاید هم چیزه جدیدی چشم خوده من رو هم گرفت، خلاصه خوشحال میشم و استقبال میکنم... ;)

;)

ویرایش شده توسط LEE
لینک به دیدگاه

در ضمن هیت سینک نوودسته دو هم برای من فرقی نداره!

اگر سیستم خنک کنندگی رو تغییر دادید (سینک یک تکه گرفتین، واترکولینگ پیشرفته استفاده میکنید و...) و هیت سینک های قدیمی رو دارین مشکلی نیست اطلاع بدید ;)

لینک به دیدگاه

در ضمن هیت سینک نوودسته دو هم برای من فرقی نداره!

اگر سیستم خنک کنندگی رو تغییر دادید (سینک یک تکه گرفتین، واترکولینگ پیشرفته استفاده میکنید و...) و هیت سینک های قدیمی رو دارین مشکلی نیست اطلاع بدید ;)

جسارت هست قربان ، انشاءالله که دوستان هیت سینک برای عرضه به شما داشته باشند ولی امکانش خیلی کم هست که دوستان به اندازه ای که شما نیاز دارید بتونن هیت سینک بهتون بدن . شاید هرکی 2 ، 3 تا داشته باشه که هزینه پست و ارسال و انتقال وجهش 3 برابر خود هیت سینک ها می شه . شما اگه تهران هستید برید خ جمهوری کنار پاساژ امجد ، پاساژ عباسیان (یا عباسی) ، یک مغازه توی طبقه هم کف هست انواع و اقسام هیت سینک رو داره . من حتی برای خودم متری خریدم (1 متر آلمینیومی خریدم 1000 تومن)

لینک به دیدگاه

فروشگاه AMD. در طبقه دوم پاساژ امجد هم از این هیت سینک ها داره ولی قیمتش بالاست. روشی که آقا پوریا بکار بردند خیلی مقرون به صرفه تر هست

در مورد فن هم در همان پاساژ امجد 2 مغازه هستند که کارشون فقط فن هستش. بعید میدونم داخل مغازه برید و دست خالی برگردید.

ویرایش شده توسط maxel134
لینک به دیدگاه

جسارت هست قربان ، انشاءالله که دوستان هیت سینک برای عرضه به شما داشته باشند ولی امکانش خیلی کم هست که دوستان به اندازه ای که شما نیاز دارید بتونن هیت سینک بهتون بدن . شاید هرکی 2 ، 3 تا داشته باشه که هزینه پست و ارسال و انتقال وجهش 3 برابر خود هیت سینک ها می شه . شما اگه تهران هستید برید خ جمهوری کنار پاساژ امجد ، پاساژ عباسیان (یا عباسی) ، یک مغازه توی طبقه هم کف هست انواع و اقسام هیت سینک رو داره . من حتی برای خودم متری خریدم (1 متر آلمینیومی خریدم 1000 تومن)

ببخشید یک مقدار نظم تاپیک دوستمون را به هم زدم.

پوریا جان شما هیت سینک متری رو از همان مغازه کوچک بقل راه پله خریداری کردید؟ (سمت راست مغازه دوم یا سوم)؟

لینک به دیدگاه

اختیار دارید قربان

من هم خودم این نکته رو در نظر داشتم که خب فراوان نیست، هزینه اش که فکر کنم زیاد نشه، ای کاش به هر صورت یک کانال برای توضیع این قبیل کالاها ایجاد شه

لطف میکنی قسمتی که پررنگ کردم رو بیشتر توضیح بدی، یعنی یک متر HS پرّه دار خریدید 1000 تومن؟ من اصفهانم

من خودم با ورق معمولی آلمینیوم سینک تخت درست کردم (واسه رم) ولی وقتی با نمونه های صنعتی مقایسه میکنم کارآیی لازم نداره (نزدیک به هیچی)، خصوصا اینکه آلیاژ آلمینیومی که استفاده میکنید باید به اصطلاح "خُشکه" باشه که همه جا فراوان نیست

یه سینک فسقلی رو بخوای پره دار کنی یه روز وقتت رفته (تمام انگشتهات هم زخمی میشه) تازه بخوای Core رو پره دار کنی باید بری سراغ هویه، آخرشم خوب از آب در نمیاد

ویرایش شده توسط St. Anger
لینک به دیدگاه

فروشگاه AMD. در طبقه دوم پاساژ امجد هم از این هیت سینک ها داره ولی قیمتش بالاست. روشی که آقا پوریا بکار بردند خیلی مقرون به صرفه تر هست

در مورد فن هم در همان پاساژ امجد 2 مغازه هستند که کارشون فقط فن هستش. بعید میدونم داخل مغازه برید و دست خالی برگردید.

من تهران نیستم رفیق

حضور ذهن دارید حدود قیمت ها در فروشگاه AMD که گفتید چند بود (مثلا یه بسته 4تایی یا 8تایی) مسی یا آلمینیومی؟

بعد هیت سینک چی بود رم گرافیک یا MOSFET

لینک به دیدگاه

مبلغ 9500 برای یک بسته 8 تایی و از نوع مسی

این تاپیک رو ببینید بنده قبلا توضیحات کامل دادم. شاید براتون مفید باشه دوست عزیز.

لینک شما

لینک به دیدگاه

مبلغ 9500 برای یک بسته 8 تایی و از نوع مسی

این تاپیک رو ببینید بنده قبلا توضیحات کامل دادم. شاید براتون مفید باشه دوست عزیز.

لینک شما

ممنون دوست عزیز

قیمتش بد نیست برای هیت سینک مسی!

لینک به دیدگاه

ممنون دوست عزیز

قیمتش بد نیست برای هیت سینک مسی!

مشخص بود مرغوبه

مثله همین تو فروزن سی پی یو و سایت های مشابه 10 دلار قیمت داره... واسه همین گفتم

لینک به دیدگاه

بله جنسش مرغوب بود اگر اشتبان نکنم مارکش pccooler بود

این هم لینکش.

البته به نظر من اگر تعداد زیاد نیاز دارید به روش پیشنهادی پوریا عمل کنید. خیلی مقرون به صرفه تر هست

ویرایش شده توسط maxel134
لینک به دیدگاه

به این لینک هم نگاه کن ببین شاید بکارتون بیاد.. لینک شما

لینک به دیدگاه

ممنون از پست های بسیار مفیدتون کاربر maxel134

توضیح امروز در فروزن سی پی یو چک کردم این قبیل سینکها بسیار گرون تر از 10 دلار بودند قیمت من قیمت قدیم بوده!

من خودم برای فن چیپست و فن کوچیک این سایت خوبه ایرانی رو پیدا کردم و همینطور اینجا

یکی دیگه هم این که البته به تنوع لینک بالا نیست ولی در اصفهان است

مشخص نیست فن های معمولیشون اسلیم هستند یا نه بنطر میاد نباشن! اتفاقا گریل فن هم میخواستم که خوشبختانه ایران میکرو داشت

ولی هنوز هیتسینک مناسب برای یکسری از آی سی های مدنظرم پیدا نکردم، اون هیت سینک هایی که شما گرفته بودید بسیار مناسب بود ولی متاسفانه جایی نیست که در دسترس عموم باشه

دوستان اگر جایی رو میشناسن خصوصا آنلاین حتما معرفی کنند ممنونشون میشم

و شدیدا مشتاق هستم اطلاعات بیشتری از هیت سینکی که جناب Poorya_Lion معرفی کردند کسب کنم (چه شکلی هستند، چقدر دافعه گرما هستند و ...)

لینک به دیدگاه

اونجایی که بنده گرفتم توی پاساژ عباسیان بود (20 متر جلوتر از امجد) . وارد پاساژ که می شید حدوداً مغازه یازدهم دست چپ .

کارش فقط هیت سینک هستش ، متری هم داره . آلمینیومی و مسی در ابعاد و مدل ها و رنگ های مختلف .

لینک به دیدگاه

این شماره تماس فروشگاهی است که بنده هیت سینک را خریداری کردم . تماس بگیرید شاید بصورت پستی ارسال کنند.

09123798160

09123785187

66730765

فروشگاه amd

در ضمن فن هم داره . در این مورد هم سوال کنید.

لینک به دیدگاه

دوستان واقعا از شما سپاس گذارم (اشک شوق!)

من خودم در آینده نزدیک از یکی دو تا فروشگاه آنلاین خرید میکنم و اینجا تصویر میذارم و ...

Poorya_Lion عزیز شماره تلفنی ایمیلی موبایلی چیزی ازشون نداری... کیفیت محصولات؟ استاندارد هستند؟

دوست گلم maxel134 عزیز ممنون از شما، ولی آلومینیوم صرفه بیشتر برام داره چون قراره از یک سیستم کولینگ Active استفاده کنم

ولی حتما یه پک از اینها رو میگیرم واسه یک سری دیگه از قطعاتم، باید زنگ بزنم ببینم میفرستن یا نه

حالا یه درخواست دیگه! ببینم دوستان این رو هم به نتیجه میرسونن

کسی Conductive Epoxy یا Silver Conductive Epoxy یا خیلی ساده Conductive Adhesive با قیمت منطقی سراغ داره

متاسفانه رفقای الکترونیک کاره ما با چسب رسانا (هادی) میونه خوبی ندارن و زیاد باهاش آشنا نیستند، درصورتیکه خیلی پرکاربرد، دقیق، راحت و... هست (خصوصا در تعمیرات)

بهش لحیم سرد هم میگن... در کیس من میخوام هیتسینک رو بچبسونه روی آی سی (بعبارتی لحیمش کنم روی آی سی)

اگه نبود چسب سیلیکونی مرغوب از کجا میشه تهیه کرد که ول نکنه و با میزان کمی محکم بچسبه

مشکل چسب سیلیکون و چسب حرارتی اینه که یجورایی عایق گرما هستند و گرما رو درست دفع نمیکنن در صورتیکه "چسب رسانا" هادی گرماست

من همیشه خودم "ترمز فرش" رو تکه کوچکی ازش رو میبرم و در مرکز قطعه مورد یجورایی "له میکنم" و کمی هم خمیر سیلیکو میزنم دورش خیلی بهتر از چسب سیلیکون و حرارتی عمل میکنه مشکل اینجاست که قطعه نباید خیلی داغ باشم، هیتسینک باید سبک باشه و قطعه نباید تکون بخره... ترمز فرش از جنس چسب های فوم هست (پشت هیتسینک های کوچیک هست)

لینک به دیدگاه

چطور میشه عنوان تاپیک رو ادیت کرد من پست اول رو میزنم امکانش نیست :-<

مدیران محترم برای یافتن بهتر این تاپیک توسط کاربرها تغییر نام بدن به

عنوان: تهیه فن Slim، فن چیپست و هیت سینک

توضیح: برای قطعات مختلف

;)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

چطور میشه عنوان تاپیک رو ادیت کرد من پست اول رو میزنم امکانش نیست :-<

مدیران محترم برای یافتن بهتر این تاپیک توسط کاربرها تغییر نام بدن به

عنوان: تهیه فن Slim، فن چیپست و هیت سینک

توضیح: برای قطعات مختلف

;)

با درود:

دوست عزیز ، اسم تاپیک و توضیح آن به درخواست شما تغییر پیدا کرد.

با تشکر...

CPU => Intel Corei7 980X

MB => GIGABYTE x58A-UD7 Rev: 1.0

RAM => CORSAIR Dominator GT + FAN 6GB (3 X 2GB) 2000 MHz CL 8-8-8-24

VGA => 2x GIGABYTE GTX 460OC 1GB SLI Rev: 1.0

SSD => A-DATA S596 128GB Buffer 128MB ( Internal-External )( SATA 2 & USB 2 )

ODD => SONY BLU-RAY COMBO BC-5100S

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

FAN => 1x ENERMAX EVEREST

Monitor => LG L1980Q Ultra Slim * Pivot

ویرایش شده توسط LEE
لینک به دیدگاه

دوستان واقعا از شما سپاس گذارم (اشک شوق!)

من خودم در آینده نزدیک از یکی دو تا فروشگاه آنلاین خرید میکنم و اینجا تصویر میذارم و ...

Poorya_Lion عزیز شماره تلفنی ایمیلی موبایلی چیزی ازشون نداری... کیفیت محصولات؟ استاندارد هستند؟

دوست من امروز می رم سمت خ جمهوری و آمارش رو براتون در میارم ، یک عکس از مغازش هم می ندازم برات . والا راجب کیفیت ، راستش من تاحالا اینقدر هیت سنک یک جا ندیده بودم .

همه جوره در هر ابعدی با هر شکلی (مربع ، دایره ای ، کره ای ، استوانه و ...) داشت . در رنگ های مختلف . ولی مسلماً هیت سینک متری آلمینیومی (متری 1000 تومن) با هیت سینک 10 تا دونه ای مسی توی فروزن سیپیو فرق می کنه . اونا خلوص مس هاشون هم بالا تره ولی همین هام کار شما رو راه میندازه .

خمیر سیلیکون و چسب سیلیکون نه تنها کار شما رو راه می ندازه بلکه رسانای گرما هم هست . از این فله ای ها دارن (10 سی سی) فکر کنم 2000 تومن ، که می شه 2 متر هیت سینک به قطر 50 سانت رو باهاش چسبوند .

لینک به دیدگاه

دوست عزیز

اگر اشتباه نکنم منظور شما این است که ماده هادی حرارتی که استفاده میکنید، خودش قابلیت چسبندگی هم داشته باشد تا برای متصل کردن هیت سینک و محکم کردن آن احتیاج به پیچ و مهره نباشد.

با توجه به اینکه در بازار ایران اینجور مواد با کار برد خاص فقط از طریق سفارشی تهیه می گردد، بعید می دانم شما بتوانید آن را در مغازه های عادی پیدا کنید. بهترین راه ، همان استفاده از خمیر سیلیکون فله ای است که در انتها با فشار و یا پیچ ومهره به قطعات متصل شده باشد.

یک محصولی هم که ممکن است برای شما کاربرد داشته باشد چسب سیلیکون حرارتی است. این نوع چسب سیلیکون که عمدتا قرمز رنگ است ، تا دمای بالا مقاومت میکند و انتقال حرارت بهتری نسب به چسب سیلیکون معمولی دارد ولی باز هم در مقابل خمیر سیلیکون و از نظر انتقال حرات ضعیف است.

اگر به تهران سر می زنید می توانید به تقاطع خیابان ملت - سعدی سر بزنید. در ان محل چندین مغازه فروشنده انواع رزین و چسب های خاص و با کیفیت وجود دارد و شاید رزین اپوکسی مورد نظر شما را داشته باشند.

یک راه دیگر هم به ذهن من میرسد ولی دردسر دارد ولی روش جالبی است.

اگر می توانید پودر مس تهیه کنید 240 تا 300 مش. سپس انرا با رزین اپوکسی که فقط شامل hardner و binder است مخلوط کنید. در این حالت پودر مس به عنوان filler material عمل میکند. پس از این مخلوط سازی به خوبی انجام شد ، مخلوط رو به محل مورد نظر بمالید و accelator را به اون اضافه کنید. تا یک چسب محکم با قابلیت انتقال حرارت بالا داشته باشید

من از این روش استفاده کردم البته به جای پودر مس از پودر fumed silica بهره بردم. چون هدف فقط استفاده از یک ماده پر کننده سبک بوده است. به هر حال این روش امکان پذیر و صنعتی است ولی کمی سعی و خطا دارد.

ویرایش شده توسط maxel134
لینک به دیدگاه

درود . امروز رفتم جمهوری چند جا برات آمار گرفتم .همه مغازه براتون ارسال می کنند شهرستان ولی هزینه حمل و نقل با خودتون هستش . دنبال فن های اسلیم نباش فن با قطر زیر 2 سانت گیرت نمی یاد . فن 8 سانتی با قطر 2 سانت 3500 تومن . فروشگاهی که جناب گرجی فرمودند (فروشگاه AMD) هم توی عکس ها هست رفتم هیت سینک های مسی رو بسته ای 9500 تومن می گفت . اون فروشگاهی که من گفتم (آیدا) فقط هیت سینک آلمینیومی داره . فروشگاه رسا هم مرکز فن هستش هر فنی بخوای داره . از کارتاشون هم برات عکس گرفتم .

فروشگاه آیدا وب سایت داره ، فروشنده گفت همه مدل هامون با کد توی سایت هستش .

23586490052963277505.jpg

79152205142746035415.jpg

43533213654486688761.jpg

94702567014275558701.jpg

72107040085683981153.jpg

58233382038132025322.jpg

41683239617214256686.jpg

27222494793103163952.jpg

بازهم اگر کمکی از دست من بر میاد بفرمایید دریغ نمی کنم .

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

دوست من امروز می رم سمت خ جمهوری و آمارش رو براتون در میارم ، یک عکس از مغازش هم می ندازم برات . والا راجب کیفیت ، راستش من تاحالا اینقدر هیت سنک یک جا ندیده بودم .

همه جوره در هر ابعدی با هر شکلی (مربع ، دایره ای ، کره ای ، استوانه و ...) داشت . در رنگ های مختلف . ولی مسلماً هیت سینک متری آلمینیومی (متری 1000 تومن) با هیت سینک 10 تا دونه ای مسی توی فروزن سیپیو فرق می کنه . اونا خلوص مس هاشون هم بالا تره ولی همین هام کار شما رو راه میندازه .

خمیر سیلیکون و چسب سیلیکون نه تنها کار شما رو راه می ندازه بلکه رسانای گرما هم هست . از این فله ای ها دارن (10 سی سی) فکر کنم 2000 تومن ، که می شه 2 متر هیت سینک به قطر 50 سانت رو باهاش چسبوند .

شما لطف داری استاد محترم

پوریا جان زیاد فروزن سی پی یو رو جدی نگیر خیلی قطعاتش بی کیفیته، قطعات گرونش ولی خیلی با کیفیت هستند قطعات ارزونش نه. من ندید میگم هیتسینک های جناب maxel134 با کیفیت تر از هیت سینک های انزانتک که فروزن سی پی یو می فروشه هستند درسته فرز کاری نشدن پولیش نخوردن ولی خب این دلیل نمیشه

پوریا جان چسب معمولی سیلیکون عایق گرماست واسه این خوبن قسمت هایی از بورد رو بپوشونی که شخص غیر مجاز نتونه دستکاری کنه یا قسمتی رو عایق گرما کنی، انواع ترمال داره (این یک نمونه) که رسانای گرما هستند که اونم باز پیدا نمیشه شما تخته هم بذاری گرما رو منتقل میکنه ولی رسانا نیست واسه همین باید تا جای ممکن لایه اش رو نازک کرد

چسبندگی خوبی دارن میدونم (در حد وحشتناک) حتی آدم رو هم میچبونن چه برسه هیتسینک آلمینیومی ولی چون عایق گرما هستند میخوام یه قطر نازک استفاده کنم، احتمالا نهایتا مجبورم همین چسب معمولی سیلیکون استفاده کنم با این بازاری که ما داریم...

مثلا یکی از مواردی که میخوام استفاده کنم پاور آزمایشگاهی هست، یه رگولاتور 7809 هست که 4.5 وات گرما تولید میکنه!!! خود نشنال سمیکونداکتور میگه بیش از 1 وات هیت سینک نیازه... تازه اون محصول اصلی هست؛ که رگولاتورهای متفرقه چینی، بنگلادشی، افغانی و... وضعشون بدتر از این حرف هاست! روی 0.6 وات ترمال شات دان میکنن! زود هم میسوزنن (جایی که آی سی اصلی بسوزه آی سی های فرعی بازار ما که...)

در کل نکاتی که شما میگید رو با دقت مطالعه میکنم

دوست عزیز

اگر اشتباه نکنم منظور شما این است که ماده هادی حرارتی که استفاده میکنید، خودش قابلیت چسبندگی هم داشته باشد تا برای متصل کردن هیت سینک و محکم کردن آن احتیاج به پیچ و مهره نباشد.

با توجه به اینکه در بازار ایران اینجور مواد با کار برد خاص فقط از طریق سفارشی تهیه می گردد، بعید می دانم شما بتوانید آن را در مغازه های عادی پیدا کنید. بهترین راه ، همان استفاده از خمیر سیلیکون فله ای است که در انتها با فشار و یا پیچ ومهره به قطعات متصل شده باشد.

یک محصولی هم که ممکن است برای شما کاربرد داشته باشد چسب سیلیکون حرارتی است. این نوع چسب سیلیکون که عمدتا قرمز رنگ است ، تا دمای بالا مقاومت میکند و انتقال حرارت بهتری نسب به چسب سیلیکون معمولی دارد ولی باز هم در مقابل خمیر سیلیکون و از نظر انتقال حرات ضعیف است.

اگر به تهران سر می زنید می توانید به تقاطع خیابان ملت - سعدی سر بزنید. در ان محل چندین مغازه فروشنده انواع رزین و چسب های خاص و با کیفیت وجود دارد و شاید رزین اپوکسی مورد نظر شما را داشته باشند.

یک راه دیگر هم به ذهن من میرسد ولی دردسر دارد ولی روش جالبی است.

اگر می توانید پودر مس تهیه کنید 240 تا 300 مش. سپس انرا با رزین اپوکسی که فقط شامل hardner و binder است مخلوط کنید. در این حالت پودر مس به عنوان filler material عمل میکند. پس از این مخلوط سازی به خوبی انجام شد ، مخلوط رو به محل مورد نظر بمالید و accelator را به اون اضافه کنید. تا یک چسب محکم با قابلیت انتقال حرارت بالا داشته باشید

من از این روش استفاده کردم البته به جای پودر مس از پودر fumed silica بهره بردم. چون هدف فقط استفاده از یک ماده پر کننده سبک بوده است. به هر حال این روش امکان پذیر و صنعتی است ولی کمی سعی و خطا دارد.

ممنون از حسن توجه شما

آره منظورم همینه امکان استفاده از هیچ نوع پیچ و بستی وجود نداره... چسب سیلیکونی معمولی هست ولی هادی گرما نیست (برعکس عایق گرماست) چسب رسانا خصوصا سیلور محشره با یکبار apply کردن همیشه هادی درجه 1 گرما هستند

چسب حرارتی سیلیکون تا حالا ندیدم یه مدت دنبال کردم ولی همه چسب سیلیکون رو با چسب سیلیکون حرارتی اشتباه میگیرن، گشتن دنبال چسب سیلیکون حرارتی مثله گشتن دنبال سوزن تو انبار کاهه... خصوصا اینکه الکی مینویسن حرارتی وگرنه همین چسب سیلیکون معمولی هستند از قیمتشون معلومه... والا رنگ قرمز رو نمیدونم ولی حرارتی سفید هم هست

اما در مورد راه حلتون باید بگم جالب بود حالا پودر مس از کجا؟ خیر ببینی من حالم خوب نیست از ین راه حل ها به من نشون نده! پودر مس رو میشه با چسب سیلیکون معمولی مخلوط کرد و استفاده کرد طبیعتا خاصیت هادی گرما رو افزایش میده، البته هیچ وقت رسانای الکتریکی نمیشه، ولی در عوض فکر کنم قدرت چسبدگی رو بیاره پائین و تاثیر ناچیزی داشته باشه

شما انگار شیمیت خوبه! این روش شما دقیقا (حالا نه دقیقا 1:1) روش تولید چسب هادی هست، دیگه داریم به ته سواد من نزدیک میشم

یه پی دی اف الصاق کردم نگاش کن اینجا فیلرش آلمینیوم هست نگاهی بنداز به مقدار و نسبت ها جالب اینکه استفاده با قطر بالا باعث مقاومت گرمایی میشه! که من فکر میکنم به دلیل دفع (نه ممانعت) بالای گرما هست وگرنه نسبت 2:1 ایپاکسی:آلمینیوم که نمیتونه عایق بشه، اتفاقا این خیلی نیازه مثلا گرمای ال ای دی ها رو بتونه از منبع تغذیه جدا کنی یا همچین چیزی

حالا یه چیز جالب منتها نمیدونم چی بهش میگن و چنده اسپری هست با نازل که میتونی روی قطعه مورد نظر با دقت اسپری کنی (هر چقدر خواستی متراکم کنی) فشار قوطی پائینه احتمالا

حالا که گفتی پودر مس یادم اومد توش مس هست مثله فوم میمونه بعد که خشک بشه مثله هیت سینک عمل میکنه! راستی یه مدت هم دنبال این میگشتم که پیدا نشد!

یک پی دی اف دیگه هم آپلود کردم به نام Thermal Management Solutions for Electronics که دریافت و مطالعه اش رو به همه توصیه میکنم البته این بروشور شرکتی به حساب میاد ولی اطلاعات کلی مفیدی در مورد راه های مدیریت گرما داره

بهترین رسانای گرما خمیر سیلیکون خصوصا انواع نقره دارشون هستند که ولی خاصیت چسبندگی ندارند و این کار رو سخت میکنه شما نمیتونی برد رو سوراخ کنی خیلی وقت ها فضای کافی نیست و خیلی وقت ها برد پیچیده است، باید از چسب استفاده کنی و بخاطر این مشکل باید از چسب رسانا استفاده کنی که هم بچسبونه هم گرما رو خوب منتقل کنه کیفیت چسب اینجا خیلی مهمه چسب معمولی فقط میچسونه خودش که گرم میشه (به کندی در حالی که قطعه زیری در حال ذوب شدن هست!) گرما رو هم منتقل میکنه (و باز به کندی سرد میشه)، میخوای بدونی چقدر چسب رساناست روی قطعه مقداری خمیر سیلیکون (ترجیحا مرغوب) بریز و موقتا سینک رو (با فشار کافی) ثابت کن و گرما رو اندازه بگیر بعد چسب بزن و مجدد اندازه بگیر (تحت یک شرایط) البته معمولا وقتی فن وجود داشته باشه چسب سیلیکون معمولی هم جواب میده ولی همیشه که نمیشه فن استفاده کرد

3M TC-2707.pdf

Thermal Managemnt Solutions for Electronics.pdf

لینک به دیدگاه

درود . امروز رفتم جمهوری چند جا برات آمار گرفتم .همه مغازه براتون ارسال می کنند شهرستان ولی هزینه حمل و نقل با خودتون هستش . دنبال فن های اسلیم نباش فن با قطر زیر 2 سانت گیرت نمی یاد . فن 8 سانتی با قطر 2 سانت 3500 تومن . فروشگاهی که جناب گرجی فرمودند (فروشگاه AMD) هم توی عکس ها هست رفتم هیت سینک های مسی رو بسته ای 9500 تومن می گفت . اون فروشگاهی که من گفتم (آیدا) فقط هیت سینک آلمینیومی داره . فروشگاه رسا هم مرکز فن هستش هر فنی بخوای داره . از کارتاشون هم برات عکس گرفتم .

فروشگاه آیدا وب سایت داره ، فروشنده گفت همه مدل هامون با کد توی سایت هستش .

.....

بازهم اگر کمکی از دست من بر میاد بفرمایید دریغ نمی کنم .

درود بر شما

استاد واقعا شرمنده کردید امیدوارم بتونم جبران کنم

سایت آیدا که بخش محصولاتش مشکل داشت... که حالا حسابی میرم رو اعصابشون تا درستش کنن!

شما خودت هم میدونی مشکل از پشت تلفن بشه هیت سینک سفارش داد! نیاز به یک وبسایت هست با تصویر و مشخصات! ولی چسب و فن خوبه میشه سفارش داد، خوب بود لیون رو بهشون معرفی میکردین!

چقدر بد فن 2 سانت که اسلیم نیست، قصدم این بود با spacer های بلند پشت مادربورد فضایی ایجاد کنم که بشه یه فن اسلیم جا داد برای آورکلاک خفن... فن چیپست باریک (4*4) همون ایران میکرو که لینک دادم داشت

برای فن 8 اسلیم میشه از فن های 7 سانتی روی کولرهای استک ای ام دی استفاده کرد، و در ضمن اینجا فن 8 سانتی اسلیم یافتم یه 20 سالی میشه از رایانه دات کام چیزی نخریدم! احتمالا با فن ای ام دی کارم رو راه میندازم ولی لینک دادم آرشیو

باز هم یک دنیا ممنون

لینک به دیدگاه

درود

عرض کنم خدمتتون که بنده هم تجربه ای در این زمینه ندارم و بر اساس موارد و کار های مشابهی که قبلا انجام دادم و بر این اساس به زهنم رسید که میشه این کار رو انجام داد. فایل پی دی اف شما رو که خواندم متوجه شدم ذهنم همچین بیراه نرفته.

اما در مورد نسبت مواد همانطور که گفتم باید سعی و خطا انجام بدی چون واقعا هیچ ایده ای ندارم.

چند نکته به ذهنم میرسه خدمتتون بگم

1 همانطور که شما هم گفتی نقره بهترین انتقال حرارت رو داره و بعد از مس و آلومنیوم . برای همین اگر بشه پودر مس رو به جای آلومنبوم استفاده کرد، با توجه به اینکه به خاطر مواد چسبنده و رزین مقداری از ضریب انتقال حرارت کلی کم میشه، وجود مس می تونه به این قضیه کمک کنه.

2 بد نیست شما یک بار هم همین خمیر سیلیکون معمولی رو با رزین قاطی کنی و یک تست بزنی. شاید ترکبی مناسبی مناسبی بشه اما این احتمال هم هست که اصلا نچسبه.

3 من چند وقت پیشش از یک محلی خمیر سیلیکون گرفتم که کاملا پر از مس بود. اگر بازم پیدا کردم خبر می دم خواستی براتون می خرم و میفرستم.

حالا یک پیشنهاد . شما خمیر سلیکون رو بر روی رگولاتور ها بزنید . بد رگولاتور را رو هیت سینک بگذارید . بعد 2 قطره چسب از اون های که تو عکس پایینی هست به دو طرف رگولاتور بزنید و سپس از اون اسپری بزنید. چسب خیلی سریع سفت میشه و در این حالت هم هدایت حرارتی بالاست و هم محکم است.

post-7143-098361300 1310322254_thumb.jpg

یک سوال شما توی مدار چند تا رگولاتور دارید .

لینک به دیدگاه

درود

عرض کنم خدمتتون که بنده هم تجربه ای در این زمینه ندارم و بر اساس موارد و کار های مشابهی که قبلا انجام دادم و بر این اساس به زهنم رسید که میشه این کار رو انجام داد. فایل پی دی اف شما رو که خواندم متوجه شدم ذهنم همچین بیراه نرفته.

اما در مورد نسبت مواد همانطور که گفتم باید سعی و خطا انجام بدی چون واقعا هیچ ایده ای ندارم.

چند نکته به ذهنم میرسه خدمتتون بگم

1 همانطور که شما هم گفتی نقره بهترین انتقال حرارت رو داره و بعد از مس و آلومنیوم . برای همین اگر بشه پودر مس رو به جای آلومنبوم استفاده کرد، با توجه به اینکه به خاطر مواد چسبنده و رزین مقداری از ضریب انتقال حرارت کلی کم میشه، وجود مس می تونه به این قضیه کمک کنه.

2 بد نیست شما یک بار هم همین خمیر سیلیکون معمولی رو با رزین قاطی کنی و یک تست بزنی. شاید ترکبی مناسبی مناسبی بشه اما این احتمال هم هست که اصلا نچسبه.

3 من چند وقت پیشش از یک محلی خمیر سیلیکون گرفتم که کاملا پر از مس بود. اگر بازم پیدا کردم خبر می دم خواستی براتون می خرم و میفرستم.

حالا یک پیشنهاد . شما خمیر سلیکون رو بر روی رگولاتور ها بزنید . بد رگولاتور را رو هیت سینک بگذارید . بعد 2 قطره چسب از اون های که تو عکس پایینی هست به دو طرف رگولاتور بزنید و سپس از اون اسپری بزنید. چسب خیلی سریع سفت میشه و در این حالت هم هدایت حرارتی بالاست و هم محکم است.

post-7143-098361300 1310322254_thumb.jpg

یک سوال شما توی مدار چند تا رگولاتور دارید .

درود

1. منظورتون رو متوجه نشدم

2. این روش رو امتحان نکن چون نتیجه اش رو میدونم! بعد از مدتی oil از خمیر سیلیکون جدا میشه و حجمش کم میشه، رزین از بیرون شروع به ترک خوردن میکنه یا پر از سوراخ میشه مثله اسفنج و باقیش هم قابل حدسه... اصلا یکی از مشکلاتی که بعضی از چسب های حرارتی نامرغوب دارن همینه!

3. چه جالب! چه چیزها که این روزها نمیشنویم! ولی چسبندگیش فکر کنم کم بشه چون اگه چسب آماده باشه و مس رو اضافه کنن دیگه حکم فیلر رو نداره! درست نمیگم؟

4. ببین خمیر سیلیکون نیاز به تعویض داره واسه همین من دنبال چسب رسانا هستم... این روش همیشگی نیست

5. 4 تا 7809 و 2 تا 7805 که این آخری حذف خواهد شد

لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...