رفتن به مطلب

توهم ذهن یک ماینر: هیـــس ساکت، کسی نفهمه!!

Recommended Posts

1.jpeg.096519337d85783a8d29e74fce7ab08c.jpeg

مخالفان ارز های دیجیتالی
(چرا این تاپیک در قسمت تحلیل بازار زده شده؟ چون در مورد تحلیل گذشته و آینده ی بازار سکه هاست)

( این تاپیک، بطور کامل نظر بنده هست، از سمت لیون کامپیوتر صحبت نمیکنم، بلکه دیدگاهِ شخص خودم هست، هر مشکلی داشت، به بنده ایراد بگیرید. مدیران ارشد اگر احساس کردن که قسمت هایی از این نوشته ها دردسر ساز هست، میتونن حذف کنن، ناراحت نمیشم.)

سلام به دوستان عزیزم.

سلامی ویژه به ماینر های گل و مهربونی که این مدت بهمون کمک کردن آموزشمون دادن و از دانششون به ما رسوندن.:100_pray::9_innocent:

و البته یه سلام خاص به خیلی خیلی خیلی ماینرهای دیگه ای که توی این مدت سکوت کردن و ترجیح دادن توی این رشد عظیم، بسیاری از ما ایرانی ها از قافله عقب بمونیم. رشدی که همه ی ماینرها از 10ماه پیش ازش اطلاع داشتن. از 10 ماه پیش.

یک بررسی بنده انجام دادم که میخوام با شما به اشتراک بزارم.

میخوایم با هم این اخبار رو بخونیم:

15 دسامبر سال 2010

چرا بیت کوین نمیتونه یک ارز واقعی باشه!! ( قیمت 1عدد بیت کوین در اون زمان  0.23 دلار بود)

20 ژوئن 2011

خب، این هم از پایان عمر بیت کوین! (قیمت 1عدد بیت کوین در آن لحظه 15دلار بود)

24 دسامبر 2012

تاریخ انقضای بیت کوین بلاخره رسید. (قیمت 1عدد بیت کوین در آن زمان حدود 13 دلار بود)

5 آوریل 2013

چرا بیت کوین محکوم به شکست است؟ (قیمت 141 دلار هر عدد)

20 می 2013

مراقب این ارز های تقلبی دیجیتالی باشید. (قیمت در آن لحظه 117دلار)

27 فوریه 2014

تاریخ دقیق مرگ بیت کوین این می باشد: 30 ژوئن 2014 (قیمت هر عدد بیت کوین تا 27فوریه حدود 579 دلار بود)

13 ژانویه 2015

آیا این پایان بیت کوین خواهد بود؟ (قیمت 1عدد بیت کوین 228دلار)

6 مارس 2016

احمق هایی که بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کردند (قیمت بیت کوین در آن لحظه 408 دلار)

10 آگست 2017

تمام این بیت کوین، یک دروغی بیش نیست. (قیمت 1عدد بیت کوین در آن لحظه 3348 دلار!)

2 هفته پیش :

دولت های بزرگ بیت کوین را به زمین خواهند زد ( قیمت 1 عدد بیت کوین 4189 دلار)

چرا این اخبار رو گذاشتم؟

چون یک جوّی وجود داره که بشدت مقابله میکنه با این اقتصاد جدید. تونستم 2 گروه رو پیدا کنم که با ورود مردم به این مسئله، بشدت مخالف هستن، یک گروه غیر خودی، و یک گروه خودی...

گروه اول :  غیر خودی

2.jpg.d5d953ab11e38dae7ace5592b9beacf8.jpg

با استفاده از ارز دیجیتالی، میتونم یک عدد بیت کوین رو از درون یک کشور دیگه رد کنم، به داخل یک روستا و به دست یک نفر برسونم، در عرض چند ثانیه، و اون شخص میتونه در قبالش برای من شیرینی های خوشمزه و محصولات کشاورزی خوب اون روستا رو به سادگی پُست کنه. فکر می کنید چه چیزی رو میشه براحتی با این ویژگی از کار انداخت؟ کمکتون میکنم. "کنترل دولت ها بر پول ها رو"

برخی دولت های بزرگ نمیخوان این اقتصاد شکل بگیره.

1) اینکه یه دولت نتونه ورود خروج پولهای کشورش رو کنترل کنه، واسشون خیلی ترسناکه. این روش میتونه اثرات مثبت و هم منفی داشته باشه، ولی چیزیکه بیت کوین میتونه خورد کنه، یک کلمه است:» "تحریم"

دور زدنش مثل آب خوردن میشه.اصلی ترین چیز توی تحریم، انتقال کالا نیست! بلکه سخت ترین کار انتقال پول و واریزش هست. و فکرشو کنید با بیت کوین که غیرقابل ردیابی هست، میشه میلیون ها دلار جنس بخری واریز کنی رسید بگیری و اونها هم از روش های مختلف واست بفرستن.

2) چرا راه دور بریم؟!. فکر میکنید وقتی یک دولتی از بانک مرکزی وام میگیره، از پول های چه کسانی داره استفاده میکنه؟ بله! من و شما! واقعا! مثلا کل بودجه 100میلیارد تومان هست و این پول قراره بین همه ی کارمندهای کشور تقسیم بشه. و من که دولت هستم، برای ساخت راه آهن و سد و  چنتا کارخونه که قولش رو داده بودم، بخاطر بی عرضگی ـه خودم، 50 میلیارد تومان پول کم آوردم. به بانک مرکزی فشار میارم که 50میلیارد تومن بهم وام بده، بانک مرکزی 50 میلیارد تومن پول تولید میکنه (یعنی کل پول های کشور میشه 150 میلیارد تومن!) ولی ازونجاییکه پول الکی تولید شده، در واقع اومدن 100میلیارد تومن رو کِشِش دادن که بشه 150 میلیارد تومن، و بعدش 50میلیاردشو میدن به دولت که سد و کارخونه بسازه و هر روز تو تلویزیون بگه ببینید من چقدر کار کردم!!!

متوجه شدید چی شد؟! من بهتون میگم!» " در واقع دولت ها میان از پول های همه ی ماها استفاده میکنن، تا خودش رو خوب نشون بدن و بی عرضگیشون مشخص نشه!" و این به مرور باعث بی ارزش و بی ارزش شدن پول میشه. چون پولمون هی کِش میاد! ارزش 100میلیارد تومنی،کش اومده شده 150میلیارد تومن،

اینجوری فکر کنید که یک اسکناس 1000 تومانی، شامل 1000عدد ارزش هست. ولی اگر اون 1000 رو کشش بدم بنویسمش 2000 ، چی میشه؟ اونوقت 2000عدد ارزش 0.5 تایی داریم! یعنی بدون اینکه به شما نزدیک بشم، ارزش اون پولی که توی جیبتون هست رو نصف میکنم! من میتونم و قدرتش رو دارم چون من دولت هستم.

گروه دوم : خودی

آه خدای بزرگ چی بگم...

متاسفانه یک گروه خودی نیز، همراستا با این اخبار هستند. این گروه وظیفه ی اصلی تولید و گسترش ارز های دیجیتالی رو دارند. این گروه کمک میکنن که اقتصاد اون ارز امن تر بشه، سکه ها رو تولید میکنن و حملات رو دفع میکنن، و کمک میکنن به اطمینان بیشتر مردم به این ارز ها. این گروه قلب اصلیِ ارز های دیجیتالی هستند.

اسم این گروه ماینر ها هستند.

«پایان قسمت اول»

لینک به دیدگاه

• ارسال 65
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

گروه دوم : خودی

3.thumb.jpg.a1eaece41a5e76bbd424308ec1175747.jpg

[توهمات ذهن یک ماینر] : هیسسس ساکت! کسی نفهمه!!

این گروه  تصور میکنن با ورود مردم به این دنیای ارز های دیجیتالی :

1. سختیِ شبکه افزایش پیدا میکنه و درآمدِ اونها کاهش:
    کلمه ی سختیِ شبکه. یعنی اگر افراد ماینر کمتری وجود داشته باشن، میشه سکه ها رو سریعتر استخراج کرد، یعنی سختیِ بدست آوردنِ اون سکه، کم هست. ولی اگر افرادی که ماین میکنن افزایش پیدا کنن، سختیِ شبکه میره بالا و بدست آوردن سکه سخت تر میشه. تصور کنید تقسیم کردن 12سکه، بین 100نفر راحت تره، یا بین 1میلیون نفر؟!؟!

2. درصورت هجوم مردم، قطعات کمیاب میشن و ماینینگ آنها با اختلال مواجه میشه:
    سال 2013 هست و قیمت سکه ها خیلی رفته بالا و موقع خرید قطعات ماینینگ هست، اگر منِ ماینر، برم مغازه و 15عدد گرافیک بخرم، مشکلی نیست. ولی اگر 12نفر شبیه به من بخوان هر کدوم 15عدد گرافیک بخرن، اون موقع واسه من مشکل بوجود میاد! قطعات کمیاب تر میشن! و نمیتونم به سرعت به قطعاتم برسم!! و یا قیمت قطعات میرن بالا! و به ضررم میشه!!

مشکل اینجاست که برای هر دو دلیل، توضیح صد در صد منطقی وجود داره که:"اگر مردم بیشتری بدونن، بهتر هست"

سختیِ شبکه افزایش پیدا میکنه و درآمدِ اونها کاهش. جواب :

با افزایش سختیِ شبکه، قطعا و یقیناً و حتماً ارزشِ دلاریِ سکه نیز به مرور افزایش پیدا میکنه.

زمانش مشخص نیست ولی یه روزی یه جایی یه وقتی ارزش سکه بشدت افزایش پیدا میکنه.نمونه واضحش بیت کوین. نمونه واضح ترش سکه ی اتریوم.

سکه ی اتریوم به 400 دلار رسید، ماینرهای این سکه خیلی زیاد شدن و همونطور که میدونید گرافیک ها کمیاب شدن، سختیِ این سکه بسیار افزایش پیدا کرد. همه سکه هاشون رو فروختن که 400دلار گیرشون بیاد... قیمت سکه بشدت سقوط کرد به 150 دلار! ولی چه چیزی باعث شد دوباره روند صعودی رو در پیش بگیره و به 340 دلار، برگرده؟! من کمکتون میکنم "سختیِ شبکه"

سختیِ بدست آوردن اتریوم.از ماه MAY دقت کنید تا به همین امروز که چقدر رشد داشته :

chart.thumb.png.26eee80cf8b85379c5b9ccc36e18d47f.png

کلمه ی سختیِ شبکه،فقط منظور سخت شدنِ بدست آوردن سکه نیست! منظور طرفدارای بسیار زیاد اون سکه هست!

و به دید بنده این یک قانونه که"هرجا طرفدارای زیادتری وجود داشته باشه، احتمالا بیزنس خوبی اونجا وجود داره! "پس حالا با هم به این نمودار دقت می کنیم:

59aa2201d073e_chart(2).thumb.png.390b556596a2c174651df158a0c1d016.png

قسمت سبز رنگ یعنی قیمت اتریوم.هرچقدر بالاتر یعنی بیشتر.ببینید وقتی قیمت خیلی رفت بالا( Jun'17) ، همه رفتن سکه هاشون رو فروختن(Jul'17)، بعدش قیمت سقوط کرد

ولی چون طرفدارای سکه بسیار زیاد هستند، بازار اون سکه گل و بلبل میشه.خرید و فروش ها زیاد و اون سکه با ارزش و با ارزش تر میشهحالا ببینید از AUG'17 تا به امروز چطور داره قیمتش میره بالا....  

59aa21c4c0dc9_chart(1).thumb.png.49963a286b89bf7417ca675591105aaa.png

حالا همین اتفاق برای یک سکه ی دیگه،هفته پیش رخ داد.اسم اون سکه مونرو یا به اختصار XMR هست.

59aa220478c02_chart(3).thumb.png.279746292c83a8e548fbe40712f57d3a.png

XMR قیمتش نزدیک به 50 دلار بود ولی یهو به 130 دلار کشیده شد. ببینید بعد از اینکه قیمتش به 130 دلار رسید، حالا نگاه کنید نمودار سختِی سکه در AUG چقدر میره بالا:

xmr.png.ff83b5dcc778f5421d2b894dc16eff30.png

ببینید بین 26 ماه آگست تا 28 ماه آگست چطور یهو سختی افزایش پیدا کرده.سختیِ یعنی طرفدار. و این به سکه ارزش میده.

این سختی باعث میشه سکه ی 50 دلاری که شده 130 دلار، هیچوقت برنگرده به 50 دلار.

من بارها و بارها ارزهای دیجیتالی رو بدقت بررسی کردم، خداوند شاهده سکه ی اتریوم کلاسیک که امروز به 22 دلار رسید رو بنده 3روز پیش واسه خودم حدس میزدم که رشد عجیبی طی این ماه خواهد داشت.

تنها سکه ی ارزشمندی بود که همه رشد کردن جز این سکه، بعید میدیدم رشد نکنه. میدونم حرفم قابل استناد نیستش ولی حقیقتاً به حرفهایی که میزنم مطمئن هستم ...

«پایان قسمت دوم»

ویرایش شده توسط TechBaMohsen
لینک به دیدگاه

درصورت هجوم مردم، قطعات کمیاب میشن و ماینینگ آنها با اختلال مواجه میشه. جواب :

Image122.thumb.png.8cf6ea89dadc1c2fb56b0e9ff08ad9cd.png

هنگامیکه افراد زیادی قطعات میخوان، و تعداد کمی قطعه توی بازار هست، قیمت افزایش پیدا میکنه

ولی همین مسئله طی زمان باعث میشه تعداد قطعات تولید شده در بازار خیلی افزایش پیدا کنه جوریکه از درخواستها خیلی بیشتر میشه، این باعث میشه قطعات بسیار زیادی تولید بشن، توی بازار بمونن و قیمتشون بشکنه.

این اتفاق قبلا افتاد... با هم بخونیم:

25بهمن 1392
قیمت کارت گرافیک های AMD بخاطر ارز های دیجیتالی خیلی خیلی بالا رفته:

گرافیک های AMD زمانیکه بیت کوین رو میشد با گرافیک استخراج کرد، مثل موشک قیمتش بالا رفت،ببینید قیمت هر مدل چند درصد افزایش داشته!

Radeon-Rocket.png.9f7930b83ed4af1c53e65767a57e8592.png

27 خرداد 1393

سقوط ماینر ها : در حیطه ی کارت گرافیک ها سقوط قیمت 40 درصدی خواهیم داشت

فارق از افزایش یا سقوط قیمت! بحث بیزنسـه! هرچقدر طرفدارای یک چیز بیشتر باشن، احتمالا بیزنس خوبی اونجا برقراره!

به اینجا یه نگاه بندازید:

2017-08-29_22-16-33.png.92d71841fd2d29c905a9507f145545b5.png

ماینر های قدیمی، واقعا قبلا دیده بودید اینقدر تنوع قطعات ماینینگ زیاد باشه؟ خودتون بگید...

مجموعه ی بینظیر از مادربورد های مخصوص ماینینگ:

2017-08-29_22-20-07.png.4dc5c65f3fe854accf203fb50e7e5bd7.png

کارت گرافیک های فوق العاده در پک های تعداد بالا مخصوص ماینینگ:

2017-08-29_22-21-38.thumb.png.187fdc509f02de2a7da597f3ca0d9fdf.png

و حتی نو آوری در ساخت قطعات مرتبط با ماینینگ!:

ASUS-B250-Mining-Expert-Motherboard_7.thumb.jpg.8526752339bfe0abdfd11b96d24888f1.jpg

P_setting_000_1_90_end_500.thumb.png.5563d8469241f1b39b83c6a4e8422f90.png

چطور بیشتر شدن طرفداران ماینینگ و ارز های دیجیتالی، میتونه به ضرر شما ماینر ها باشه؟ چجوری به این نتیجه رسیدید...

«پایان»

لینک به دیدگاه

دوستان عزیزم در حین کامل کردن این تاپیک،اگر دقت کنید متوجه میشید قیمت بیت کوین به مرز 5هزار دلار رسیده. قیمت اتریوم که توی پست اول گفتم 340 دلار،الآن شده 380 دلار و بیشتر هم میشه.

• ما هممون میدونیم که وقتی بیت کوین برسه به 5هزار دلار،مردم میفروشنش،قیمتش میشکنه.ولی از بین نمیره!!
  • میدونیم پریروز یوبیک که شد 3دلار،همه فروختن شد 2.4دلار!
  • میدونیم اتریوم که الآن 380 دلار هست،یکم جلوتر قیمتش میشکنه.
  • مطمئن هستیم اتریوم کلاسیک که الآن رسیده به 22 دلار،تا 25دلار هم میره،ولی مطمئنم میشکنه و قیمتش کمتر میشه.

ولی وجه اشتراک تمام این جملات اینه: هیچ کدوم از بین نرفتن! و همشون بلاخره رشد داشتند!

• آیا سکه ای هست که حذف شده باشه؟ بله که هست قطعا هست. ولی بحث ما سر سکه های پر طرفدار با الگوریتم و آینده ی مساعد هست.
  • آیا این کار بدون ریسکه؟ مگر میشه کاری وجود داشته باشه که ریسک نداشته باشه.قطعا ریسک خاص خودشو داره.
  • آیا ماینینگ سقوط میکنه؟! شکی درش نیست نزدیک به سال 2018 خودم حس میکنم سقوط خواهیم داشت.

ولی سوال اصلی اینه:

آیا ارزهای دیجیتالی، از بین میرن؟!

و من به جرات میتونم حرف بیل گیتس رو بگم: غیر قابل حذف ـه.  من شما رو دعوت میکنم به دیدن این کلیپ:

(اجازه دادن لینک یو تیوب ندارم، لذا این عبارت رو در یوتیوب سرچ کنید BILL GATES - NOBODY CAN STOP BITCOIN _ Bitcoin Is Unstoppable )

هدف من از پیگیری ماینینگ این نیست که یک نفر قرض کنه بیاد وارد اینکار بشه، هدفم اینه بگم چنین چیزی وجود داره.چنین سیستمی هم هست که میشه بهش فکر کرد. هدف اصلیم اینه که میشه بجای خرج های مسخره مثل موبایل 4میلیون تومنی یا عینک 2.5 میلیون تومنی، یا ماشین چند صد میلیون تومنی، یا سفر های میلیونی، یه چنین بازی جالبی در سرمایه گذاری رو شروع کرد. همه ی ما عشق سخت افزار هستیم و گرنه اصلا توی لیون کامپیوتر سر نمیکردیم. حالا چیزیکه میتونه آینده داشته باشه و بهم سود برسونه، و چیزیکه به علاقه ی ماها مرتبط باشه چه چیزی هست؟ و من احساس میکنم جوابش مشخصه.....

مرسی عزیزان. بحثی هم داشتید میتونین همینجا مطرح کنین خوشحال میشم نظراتم نقد بشه و چیزی به اندیشه ام اضافه بشه.من هم نمیخوام کسی زندگیشو از دست بده، خودمم نمیخوام توی این راه هزینه هایی که انجام دادم و قراره انجام بدم، از بین برن. لذا خوشحال میشم هرکسی هر نظری داره و احساس میکنه صحیح هست، بیان کنه. نظرات شما محترم هستن.

موفق باشین:100_pray:

ویرایش شده توسط TechBaMohsen
لینک به دیدگاه

لطف کنید یه توضیحی در مورد این واحد های پردازشی عرضه شده بدید

برام جای سوال هست که چه ارگان هایی طالب پردازش اطلاعاتشون در این سیستم هستن و اینکه چطور هرچه بر تعداد و قدرت سیستم های پردازش گر اضافه میشه باز هم شاهد عرضه هستیم و یک ماینر از این بابت مشکلی نداره!

الان یک سری میشه گفت کارخانه های استخراج راه انداختن که نمونه ویدئوییش هم در فروم لیون موجود هست که در کشور چین...!

این پردازش ها سقفی ندارن؟اومدیم و تا همین سال اینده تعداد ماینر ها 10 برابر و حتی بیشتر  شد و قدرت پردازشی سخت افزارهام دو برابر

باز هم پردازشی برای انجام دادن هست؟

این به نظر بنده اصلا منطقی نیست

لینک به دیدگاه

جناب محسن تشکر بابت مطالب مفیدی که قرار میدید 

لطفا راجبه کوین های مختلف هم یک تاپیک بزنید و اونجا راجبه به اینکه کدوم کوین ها میتونین اینده داشته باشن با دوستان بحث و تبادل نظر کنیم

لینک به دیدگاه

ممنون محسن جان بخاطر تحلیل خوبتون.

۱- به نظرتون حدودا کی از بازار سکه های دیجیتالی خارج بشیم خوبه؟ 

۲- من اینطور فهمیدم مثلا سکه ایکس در بازه زمانی مشخص تعدادی مشخص تولید میشه. چه تعداد ماینرها زیاد باشن چه کم ( منظور میزان هش ریت تولیدی هست) و این تعداد ماینرها هست که سختی رو زیاد می کنه. البته احتمال داره هر چند وقت یکبار میزان جایزه ای که داده میشه کاهش پیدا کنه اما این کاهش جایزه ربطی به ماینرها نداره و طبق یه برنامه از قبل تعیین شده هست. 

پس این که بگیم سختی حتما با گذشت زمان افزایش پیدا نمی کنه حرف دقیقی نیست. چون سختی یه فاکتور مهم داره و اون هش ریت تولیدی هست و این مورد هم می تونه کم یا زیاد بشه. البته این رو بگم که در طول زمان میزان جایزه ای که داده میشه کم میشه و اینم موثر هست در سختی سکه اما تنها فاکتور این نیست.

لینک به دیدگاه

آقا محسن عالی بود

تحلیل فوق العاده ای داشتید از بازار ارز های دیجیتال در طول این یک سالی که ماینینگ پررونق ترین روزها رو به خودش میبینه

شما گفتید که ماینرهای حرفه ای حدود 10 ماه قبل از ما (میشه حدود آگوست یا سپتامبر پارسال و تقریبا یه ماه بعد از عرضه کارت های میان رده پاسکال و پولاریس) از شروع این جو خبردار شدن

یعنی ماینینگ با 10 ماه تاخیر در ایران رونق گرفت یعنی کمبودهای بازار ایران هم 10 ماه دیرتر شروع شد (و قبل از اون هرروز شاهد بیشتر شکستن قیمت کارتهای میان رده پاسکال و پولاریس بودیم)

پس در عرض این 10 ماه یهو انویدیا و amd و سامسونگ و ... تولید چیپست و رم رو بردن بالا و یهو کارت زیاد شد

که به طبع افزایش تقاضا میتونستن در زمان کمتر تعداد بیشتری کارت رو با همون سود قبلی و بعضا یه کمی بیشتر (به لطف بازار سیاه) بفروشن

خب از این حجم عظیم کارت یه بخشی هم وارد ایران میشه

به نظر من وقتی ماینرها سخت افزار های خودشون رو بدون دردسر در ایران خریداری کردن و قشنگ موجودی های بازار ایران ته کشید (قشنگ یادمه اول rx480 ها تموم شد بعد 470 ها و در نهایت 1060 ها)

اونوقت صدای ماینینگ رو دراوردن که چون سخت افزارهای قدرتمندی داشتن و در هش ریت هیچ ماینر تازه کاری نمیتونست باهاشون رقابت کنه دیگه ترسی از سختی نداشتن

چون در هر حالت هش ریتشون به قدری بالا بود که سختی اذیتشون نکنه و قیمت ارز دیجیتال هم میرفت بالا؛ خب چی بهتر از این؟

مطمئنا دولت ایران (و دیگر کشورهای تحریم دلار) مخالف بیت کوین خواهند بود چرا که ماینینگ تسلط اونا بر دلار رو شدیدا کم میکنه و جز فروش نفت (که دولتیه) و صادرات آزاد (که خودشون با مالیات ها و اینا کلی سود ازش میبرن) یه راه ارز آوری جدید باز شده که هیچ بشری کنترل روش نداره و فقط میزان تقاضا و محبوبیت ارزش اونو مشخص میکنه

و اینکه چون ارز های دیجیتالی به علت غیر قانونی بودن در ایران ارزش مستقیم ریالی ندارن و ارزش اونا به ریال به نسبت دلار محاسبه میشه (شما اول باید کوین رو به دلار و سپس دلار رو به ریال اکسچنج کنید) نیاز مردم به کنترل دولت بر دلار خیلی کم میشه

شما میتونید با بیت کوین (همونطور که آقا محسن فرمودن) با هر شخص یا شرکت یا فروشگاه متمایلی در هرجای دنیا تجارت انجام بدید و اونا هم محصول شما رو پست میکنن (که خدمات پست بین الملل در دنیا کم نیستن) ...

نظری در مورد آینده بیت کوین ندارم و تنها نظری که میتونم بدم نابودی سخت افزارهای ماینینگه

این تنها چیزیه که میتونه چالش بزرگی در ماینینگ بوجود بیاره

تقاضا برای گرافیک دوباره بالا میره در حالیکه موجودی نیست

هرچقدر هم که قیمت بالا بره وقتی کارتی برای فروش نیست شما چیکار میخواید بکنید؟

اینجاست که ماینرها با مخ میخورن زمین و ماینینگ باید مدتی رونق شو از دست بده تا سخت افزارها وضع بهتری پیدا کنن ...

لینک به دیدگاه

درود 

می‌خوام از زاویه‌ی دیگری به ماینینگ بنگرم. اول کنجکاوم بدونم آیا همه‌ی کسانی که ماین می‌کنند و پول در می آرن به دلیل هیس کسی نفهمه درآمدها رو رو نمی‌کنند؟ 

با پوزش این استدلال قابل راستی آزمایی نیست. من رو یاد"قوری چای راسل" می‌اندازه. به همین شکل می‌توان نقیض گزاره‌ی یاد شده را طرح کرد "ماینرها همه زیان می‌کنند و چون می‌خوان خودشون رو از تک و تا نیاندازند"   بقیه رو تشویق می‌کنند تا دست کم دلشان خنک بشه و در این زیان تنها نباشند. به علاوه برای تشویق به ماینینگ می‌توان انگیزه‌های دیگری یافت. حرفم در نهایت اینه که این انگیزه‌یابی‌ها رو نمی‌شه پایه‌ی استدلال به سود یا زیان ماینینگ کرد.

در هر حال از دوستان قدیمی و معتبر انجمن کسانی هستند که از آغاز تب و تاب ماینینگ درش مشارکت کرده‌اند. کاش گزارشی از بیلان کار می‌دادند.

و اما درباره‌ی نظارت دولتها. نظارت دولتها شر مطلق نیست. اگر هم شر باشه شر لازمه. می‌شه درباره‌ ی ابعاد این نظارت بحث کرد، ولی چیزی که قابل انکار نیست اینه که هر جا نظارت دولتها از بازارهای مالی برداشته شده شاهد سرمایه داری افسار گسیخته، نقض حقوق مصرف کنندگان، نابودی تشکلهای کارگری و پایمال شدن حقوق کارگران و ویرانی محیط زیست بوده‌ایم. اگر برای اقتصاد برخی کشورهایی رو که اقتصاد رانتی دارند بخواین به عنوان اقتصاد دولتی مثال بزنید هم نامنصفانه و هم از نظر فنی نادرسته. سکه‌های دیجیتال به وفور در کسب و کارهای تبهکارانه مثل قاچاق مواد مخدر و اسلحه و آدمکشی و سوءاستفاده از کودکان به کار رفته‌اند و من جایی ندیده‌و نخوانده‌ام که برای دفاع از حقوق ستمدیدگان یا گسترش آزادی و عدالت ازشون استفاده شده باشه.

تنها گزاره‌ای که درباره‌ی ماینینگ می تونم تایید کنم، اینه که سبب گران شدن کارت گرافیک شده. و از این نظر زیانبار بوده. این که تقاضای مصنوعی برای سخت‌افزارهایی مثل کارت گرافیک زیاد بشه هم می‌تونه منجر به  حباب ناشی ارزیابی نادرست تولید کنندگان و هرز رفتن توان تولیدی جهان بشه.  در گزاره‌هایی که به سود ماینینگ آورده‌اید زبان‌آوری جایگزین استدلال شده.

قوری چای راسل از زبان خودش:

"اگر من مدعی می‌شدم که در منظومه شمسی میان زمین و مریخ یک قوری چینی دور خورشید می‌گردد، هیچ‌کس قادر نبود مدّعای مرا رد کند،مشروط به آنکه حواسم می‌بود که در ادامه بگویم این قوری آنقدر کوچک است که حتی با قوی‌ترین تلسکوپ‌ها هم قابل رویت نیست. اما اگر تا آنجا پیش می‌رفتم که می‌گفتم چون مدعای من ابطال ناپذیراست جایز نیست عقل بشر به آن شک کند، به حق به یاوه گویی متهم می‌شدم. با این حال، اگر وجود این قوری در کتب قدما تأیید شده بود و آن را حقیقتی قدسی شمرده و هر یکشنبه در کلیسا درباره آن به وعظ می‌پرداختند و در مدارس آن را به ذهن کودکان فرو می‌کردند، تردید در وجود آن نشانهٔ نامتعارف بودن تلقی می‌شد و شخص شکاک را در عصر روشنگری به نزد روانپزشک و در دوره پیش از آن به دادگاه تفتیش عقاید می‌فرستادند."

د راینجا هم شاهد هستیم که با تکرا ر و توارد (چیزی که مبلغین مذهبی و تجاری به وفور ازش بهره می‌برند)  در تاپیکهای مختلف کاربران بناست قانع بشن این پدیده سودآوره و یا احتمال سودآوریش اینقدری هست که که ریسک سرمایه‌گذاریش رو توجیه کنه و احتمالش هست که همین شبه‌استدلالهای آمیخته با زبان‌اوری اگر مورد نقادی قرار نگیرند تبدیل به حقایقی انکارنشدنی بشن از اون نوعی که منکرانش رو طرد کنند.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کشته شدیم اینقدر تاپیک ماین بالا میاد
لطفا یک باکس جداگانه در انجمن براش تهیه کنید (نه بخش جداگانه )
واقعاً نه علاقه ایی داریم نه پولشو نه دل ریسک کردنش و نه اینجا دهات های چین هست که پولدار بشیم  و ....

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است :

واقعاً نه علاقه ایی داریم نه پولشو نه دل ریسک کردنش و نه اینجا دهات های چین هست که پولدار بشیم  و ....

مطمعن باشید اونقدری که فروش قطعات و لوازم ماینینگ سود داره , خوده ماینینگ سود نداره...

لینک به دیدگاه

ما که خیری ندیدیم از ماینینگ

یه زمانی Doge coin میزدیم که سایتشو حک کردن هرچی جمع کرده بودیم به باد فنا رفت ما هم کلا گزاشتیمش کنار

از اینطرف هم قیمت کارتا رو میبره بالا که واقعا در حق گیمر جماعت ظلم میشه،از یه طرف مصرف با ارزش ترین نوع انرژی (برق) رو بیهوده برده بالا و اطلاف میشه

در کل بدم میاد از ماین و ماینر جماعت و به نظر من سقوطش نزدیکه حالا به دست دولت ها یا خود ماینر ها معلوم نیست فقط امیدوام زودتر سقوط کنه و این هرج و مرج تموم بشه.

لینک به دیدگاه

به نظرم (شاید اصلا درست نباشه) بهترین وقت ماینینگ وقتیه که تب و تابش افتاده باشه اول یه ذره ضرر داره ولی همونجوری که گفته شد این ارز ها هیچوقت از بین نمیرن و دوباره یه زمانی  ماینیگ زیاد میشه و قیمت سکه ها افزایش پیدا میکنه اینجوری سکه هایی و که جمع شده میشه فروخت 

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، Keykhosro.Goorani گفته است :

لطف کنید یه توضیحی در مورد این واحد های پردازشی عرضه شده بدید

برام جای سوال هست که چه ارگان هایی طالب پردازش اطلاعاتشون در این سیستم هستن و اینکه چطور هرچه بر تعداد و قدرت سیستم های پردازش گر اضافه میشه باز هم شاهد عرضه هستیم و یک ماینر از این بابت مشکلی نداره!

الان یک سری میشه گفت کارخانه های استخراج راه انداختن که نمونه ویدئوییش هم در فروم لیون موجود هست که در کشور چین...!

این پردازش ها سقفی ندارن؟اومدیم و تا همین سال اینده تعداد ماینر ها 10 برابر و حتی بیشتر  شد و قدرت پردازشی سخت افزارهام دو برابر

باز هم پردازشی برای انجام دادن هست؟

این به نظر بنده اصلا منطقی نیست

سلام کیخسرو جان.عیب نداره سوال بپرس:

متوجه منظورتون شدم،مشکلتون با قسمت  Proof of Work هست و بیان میکنید این محاسبات دقیقا چی هستن و چرا اینهمه قدرت سخت افزاری میخواد. همین واسه من سوال بود و اولین ابهام بنده همین بود،متوجه شدم شما میتونی روند انجام این محاسبات رو با چشمهای خودت ببینی که چه چیزی هستن فقط کافیه الگوریتم سکه رو در یک برنامه نویسی اجرا کنی. متوجه روند انجام محاسبات میشی. یعنی شرکت خاصی دولت خاصی یا ارتش خاصی با دارندگان سکه قرار داد نمیبنده که مثلا محاسبات خاصی بخواد انجام بشه که به نفع یه عده ای باشه! 

هدف این محاسبات چیه؟! پوچ! فقط وقت و انرژی تلف کردنه.اصلا یکی از ایراداتی که به سیستم سکه ها میگیرن همینه که سخت افزار وارد یک دور باطلی از محاسبات میشه فقط برای اینکه ثابت کنن کاری انجام داده و سپس اجازه دریافت سکه رو بهش میدن ( Proof of Work ) یعنی برای این سکه زحمت کشیده شده و سپس تولید شده. این زحمت برای کامپیوتر ها همون "وقت و انرژی" هست.

برای همین مسئله PoWـهای اکثر سکه ها پوچ و بی خاصیت طراحی شدن.

در این بین یک سکه بوجود آمد که POWـش بی خاصیت نبود! اسم این سکه PrimeCoin بود. این سکه در حین PoW الگوریتمش جوری طراحی شده که بتونه "اعداد اول با رقم های عظیم رو کشف کنه" و یک کار مثبتی انجام بده که بدرد بخوره.

Useful proof-of-work :

نقل قول

Many POW systems require the clients to do useless work, such as inverting a hash function. This means that a lot of resources (mainly the electricity that powers the clients' computers) is wasted in vain. To mitigate the loss, some alternative coins use a POW system where the performed work is actually useful. For example, Primecoin requires clients to find unknown prime numbers of certain types, which can have useful side-applications (see Primecoin#Proof-of-work system).

ولی همچنان مسئله شاید شک بر انگیز باشه. شک در همه چیز وجود داره! و من فکر میکنم شما حق داری شک داشته باشی اینهمه قدرت سخت افزاری فقط برای همینه؟! یعنی اینقدر بحث ساده است؟! بعید بنظر میرسه.ولی تا الآن که همین بوده. هنوز هم 8سال گذشته، و همچنان همین سوالات پرسیده میشن توی فروم های خارجی هم خیلی از ماینر ها میپرسن آقا ما چی داریم محاسبه میکنیم!؟

اون سخت افزار هایی هم که هزاران عدد میبندن و اسمشون فارم هست، برای اجاره هست بهش میگن Cloud Mining ، درآمد خوبی هم میشه ازش درآورد.

مرسی از نظرت:100_pray:

در 13 ساعت قبل، mehrdadb3 گفته است :

جناب محسن تشکر بابت مطالب مفیدی که قرار میدید 

لطفا راجبه کوین های مختلف هم یک تاپیک بزنید و اونجا راجبه به اینکه کدوم کوین ها میتونین اینده داشته باشن با دوستان بحث و تبادل نظر کنیم

حرف خوبی زدی مهرداد جان.عالی مرسی!

در 13 ساعت قبل، EVGA OC گفته است :

دوست عزیز به نظرتون در چه بازه زمانی قطعه آسیب میبینه؟

با توجه به MTBF قطعات سیلیکنی ، دمای کارکرد قطعات زیر 55 درجه باشه شما بایستی بتونید 10سال متوالی (100هزار ساعت) از قطعه سیلیکنی عمر مفید کسب کنی. که هرچقدر دما بیشتر بشه این عمر کاهش پیدا میکنه.من از فروم های مختلف ماینینگ از قدیم چک کردم متوجه شدم افرادی که دمای کارتهاشون رو زیر 65درجه نگه داشتن،هنوز کارت های خیلی خیلی قدیمی مثل 6950 یا 7950 رو دارن و داره کار میکنه.این نشون میده دمای کارت گرافیک زیر 65درجه باشه،حداقل بشه 3سال متوالی تا 5سال، براحتی ازشون کار کشید.اکثر ماینرها هم دیدم توی یو تیوب (حرفه ای هایی که صد ها گرافیک دارن) ترجیح میدن دما همیشه زیر 70 باشه و به این مسئله بصورت جدی اهمیت میدن.

پس بهترین دمای کارت گرافیک برای ماینینگ طولانی مدت: زیر 65درجه.

در 13 ساعت قبل، CleverM گفته است :

مطلب واقعا تحسین بر انگیزی بود:x

در 13 ساعت قبل، RoTeL1TY گفته است :

آفرینxD

مرسییییی:100_pray:

در 11 ساعت قبل، saeed110 گفته است :

ممنون محسن جان بخاطر تحلیل خوبتون.

۱- به نظرتون حدودا کی از بازار سکه های دیجیتالی خارج بشیم خوبه؟ 

۲- من اینطور فهمیدم مثلا سکه ایکس در بازه زمانی مشخص تعدادی مشخص تولید میشه. چه تعداد ماینرها زیاد باشن چه کم ( منظور میزان هش ریت تولیدی هست) و این تعداد ماینرها هست که سختی رو زیاد می کنه. البته احتمال داره هر چند وقت یکبار میزان جایزه ای که داده میشه کاهش پیدا کنه اما این کاهش جایزه ربطی به ماینرها نداره و طبق یه برنامه از قبل تعیین شده هست. 

پس این که بگیم سختی حتما با گذشت زمان افزایش پیدا نمی کنه حرف دقیقی نیست. چون سختی یه فاکتور مهم داره و اون هش ریت تولیدی هست و این مورد هم می تونه کم یا زیاد بشه. البته این رو بگم که در طول زمان میزان جایزه ای که داده میشه کم میشه و اینم موثر هست در سختی سکه اما تنها فاکتور این نیست.

قربونت مرسی:100_pray:

1) فکر میکنم نوامبر! بهترین موقع هست برای فروش اتریوم و خارج شدن از بازار.این نظر منه با توجه به گذشته اش.هرچند ممکنه همچنان ادامه پیدا کنه کسی نمیدونه واقعا.خیلی از سایت ها گفتن دیگه کرش رخ نمیده چون فرهنگ سازی شده ولی نمیدونیم....

2)اون تعداد جایزه یا همون "تورم" هستش که در سکه ها با دقت دنبال میکنن.مثلا سکه ByteCoin بطرز وحشتناکی تورم داره، 183 میلیارد سکه تولید کرده! ولی سکه بیت کوین 21 میلیون عدد میرسه که بنظرم کمه! ولی اتریوم 100 میلیون عدده که تورمش بنظرم با توجه به درخواست ها نرماله و قیمتش عجیب بالا و پایین نمیپره.

در مورد سختی هم تا جاییکه متوجه شدم اگر ماینرها ثابت باشن،خییییییلی آروم افزایش پیدا میکنه.ولی اگر ماینرها برن بالا،واکنش نشون میده و بشدت میره بالا،و این بالانس میکنه که ارزش سکه یهو کم نشه.این مورد رو ماه بعد در بررسی سکه DASH میشه بخوبی متوجه شد! سعی کن قیمت دش رو دنبال کنی قشنگ سختی و ارزش سکه ها دستت میاد.من که فکر میکنم دش به زیر 700هزار تومان برسه و پایینتر هم بیاد برسه به 500هزار تومان ولی بخاطر افزایش سختی به مرور میره بالا ( اگر کرش رخ نده)

بحث جالبیه:25_money_mouth::3_grin:

در 11 ساعت قبل، ali_8114 گفته است :

آقا محسن عالی بود

تحلیل فوق العاده ای داشتید از بازار ارز های دیجیتال در طول این یک سالی که ماینینگ پررونق ترین روزها رو به خودش میبینه

شما گفتید که ماینرهای حرفه ای حدود 10 ماه قبل از ما (میشه حدود آگوست یا سپتامبر پارسال و تقریبا یه ماه بعد از عرضه کارت های میان رده پاسکال و پولاریس) از شروع این جو خبردار شدن

یعنی ماینینگ با 10 ماه تاخیر در ایران رونق گرفت یعنی کمبودهای بازار ایران هم 10 ماه دیرتر شروع شد (و قبل از اون هرروز شاهد بیشتر شکستن قیمت کارتهای میان رده پاسکال و پولاریس بودیم)

پس در عرض این 10 ماه یهو انویدیا و amd و سامسونگ و ... تولید چیپست و رم رو بردن بالا و یهو کارت زیاد شد

که به طبع افزایش تقاضا میتونستن در زمان کمتر تعداد بیشتری کارت رو با همون سود قبلی و بعضا یه کمی بیشتر (به لطف بازار سیاه) بفروشن

خب از این حجم عظیم کارت یه بخشی هم وارد ایران میشه

به نظر من وقتی ماینرها سخت افزار های خودشون رو بدون دردسر در ایران خریداری کردن و قشنگ موجودی های بازار ایران ته کشید (قشنگ یادمه اول rx480 ها تموم شد بعد 470 ها و در نهایت 1060 ها)

اونوقت صدای ماینینگ رو دراوردن که چون سخت افزارهای قدرتمندی داشتن و در هش ریت هیچ ماینر تازه کاری نمیتونست باهاشون رقابت کنه دیگه ترسی از سختی نداشتن

چون در هر حالت هش ریتشون به قدری بالا بود که سختی اذیتشون نکنه و قیمت ارز دیجیتال هم میرفت بالا؛ خب چی بهتر از این؟

مطمئنا دولت ایران (و دیگر کشورهای تحریم دلار) مخالف بیت کوین خواهند بود چرا که ماینینگ تسلط اونا بر دلار رو شدیدا کم میکنه و جز فروش نفت (که دولتیه) و صادرات آزاد (که خودشون با مالیات ها و اینا کلی سود ازش میبرن) یه راه ارز آوری جدید باز شده که هیچ بشری کنترل روش نداره و فقط میزان تقاضا و محبوبیت ارزش اونو مشخص میکنه

و اینکه چون ارز های دیجیتالی به علت غیر قانونی بودن در ایران ارزش مستقیم ریالی ندارن و ارزش اونا به ریال به نسبت دلار محاسبه میشه (شما اول باید کوین رو به دلار و سپس دلار رو به ریال اکسچنج کنید) نیاز مردم به کنترل دولت بر دلار خیلی کم میشه

شما میتونید با بیت کوین (همونطور که آقا محسن فرمودن) با هر شخص یا شرکت یا فروشگاه متمایلی در هرجای دنیا تجارت انجام بدید و اونا هم محصول شما رو پست میکنن (که خدمات پست بین الملل در دنیا کم نیستن) ...

نظری در مورد آینده بیت کوین ندارم و تنها نظری که میتونم بدم نابودی سخت افزارهای ماینینگه

این تنها چیزیه که میتونه چالش بزرگی در ماینینگ بوجود بیاره

تقاضا برای گرافیک دوباره بالا میره در حالیکه موجودی نیست

هرچقدر هم که قیمت بالا بره وقتی کارتی برای فروش نیست شما چیکار میخواید بکنید؟

اینجاست که ماینرها با مخ میخورن زمین و ماینینگ باید مدتی رونق شو از دست بده تا سخت افزارها وضع بهتری پیدا کنن ...

عالی علی جان حرف جالبی زدی.فقط بنظرم اتفاقا ایران و کشور هایی که با دلار مشکل دارن اتفاقا اتفاقا بیت کوین به دردشون میخوره و بیشترین استفاده رو میتونن ببرن. تحریم دلار هستیم؟! عیب نداره! بیت کوین استخراج میکنیم در حد فارم کشوری، و یه بازیِ جدی رو شروع میکنیم، هر موقع نیاز به دلار پیدا کردیم، از بیت کوین استفاده میکنیم و دلار به کشور به زور وارد میکنیم! و من فکر میکنم با یه برنامه ریزی صحیح میشه دلار خوبی رو از این راه وارد کشور کرد.خیلی جدی.

ببین شما اگر لب مرز باشید برخی چیزها رو میبینید که مثلا دولت،با اینکه نمیخواد باب بشه ولی مجبوره و قبول میکنه که تانکرهای نفت و بنزین از کشور های اطراف بیان اینجا بنزین بخرن ببرن بفروشن.چرا؟ چون بشدت به پول خارجی نیاز داریم. برق خودمون رو میفروشیم درصورتیکه نیاز داریم،بخاطر پول.

شاید مسخره بنظر برسه ولی من فکر میکنم ده سال آینده،بشه تحریم رو به شکل مضحکانه ای زیر پا گذاشت فقط بخاطر قضیه ی ارزهایی که مال هیچکس نیست که بخواد به زور به کسی بده یا نده.الگوریتم های ریاضی کسی رو تحریم نمیکنن و به کسی سهمیه نمیدن و بخاطر یک نفر تولید سکه نمیکنن!

الگوریتم های ریاضی کار خودشون رو میکنن...

مرسی از نظرات خوبتون عزیزان، بسیار استفاده بردیم.:100_pray::9_innocent:

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، TechBaMohsen گفته است :

عالی علی جان حرف جالبی زدی.فقط بنظرم اتفاقا ایران و کشور هایی که با دلار مشکل دارن اتفاقا اتفاقا بیت کوین به دردشون میخوره و بیشترین استفاده رو میتونن ببرن. تحریم دلار هستیم؟! عیب نداره! بیت کوین استخراج میکنیم در حد فارم کشوری، و یه بازیِ جدی رو شروع میکنیم، هر موقع نیاز به دلار پیدا کردیم، از بیت کوین استفاده میکنیم و دلار به کشور به زور وارد میکنیم! و من فکر میکنم با یه برنامه ریزی صحیح میشه دلار خوبی رو از این راه وارد کشور کرد.خیلی جدی.

ببین شما اگر لب مرز باشید برخی چیزها رو میبینید که مثلا دولت،با اینکه نمیخواد باب بشه ولی مجبوره و قبول میکنه که تانکرهای نفت و بنزین از کشور های اطراف بیان اینجا بنزین بخرن ببرن بفروشن.چرا؟ چون بشدت به پول خارجی نیاز داریم. برق خودمون رو میفروشیم درصورتیکه نیاز داریم،بخاطر پول.

شاید مسخره بنظر برسه ولی من فکر میکنم ده سال آینده،بشه تحریم رو به شکل مضحکانه ای زیر پا گذاشت فقط بخاطر قضیه ی ارزهایی که مال هیچکس نیست که بخواد به زور به کسی بده یا نده.الگوریتم های ریاضی کسی رو تحریم نمیکنن و به کسی سهمیه نمیدن و بخاطر یک نفر تولید سکه نمیکنن!

الگوریتم های ریاضی کار خودشون رو میکنن...

مرسی از نظرات خوبتون عزیزان، بسیار استفاده بردیم.:100_pray::9_innocent:

پس چرا دولت ها اینقدر از ارزهای دیجیتال ترس دارن؟

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود 

می‌خوام از زاویه‌ی دیگری به ماینینگ بنگرم. اول کنجکاوم بدونم آیا همه‌ی کسانی که ماین می‌کنند و پول در می آرن به دلیل هیس کسی نفهمه درآمدها رو رو نمی‌کنند؟ 

1) با پوزش این استدلال قابل راستی آزمایی نیست. من رو یاد"قوری چای راسل" می‌اندازه. به همین شکل می‌توان نقیض گزاره‌ی یاد شده را طرح کرد "ماینرها همه زیان می‌کنند و چون می‌خوان خودشون رو از تک و تا نیاندازند"   بقیه رو تشویق می‌کنند تا دست کم دلشان خنک بشه و در این زیان تنها نباشند. به علاوه برای تشویق به ماینینگ می‌توان انگیزه‌های دیگری یافت. حرفم در نهایت اینه که این انگیزه‌یابی‌ها رو نمی‌شه پایه‌ی استدلال به سود یا زیان ماینینگ کرد.

در هر حال از دوستان قدیمی و معتبر انجمن کسانی هستند که از آغاز تب و تاب ماینینگ درش مشارکت کرده‌اند. کاش گزارشی از بیلان کار می‌دادند.

2) و اما درباره‌ی نظارت دولتها. نظارت دولتها شر مطلق نیست. اگر هم شر باشه شر لازمه. می‌شه درباره‌ ی ابعاد این نظارت بحث کرد، ولی چیزی که قابل انکار نیست اینه که هر جا نظارت دولتها از بازارهای مالی برداشته شده شاهد سرمایه داری افسار گسیخته، نقض حقوق مصرف کنندگان، نابودی تشکلهای کارگری و پایمال شدن حقوق کارگران و ویرانی محیط زیست بوده‌ایم. اگر برای اقتصاد برخی کشورهایی رو که اقتصاد رانتی دارند بخواین به عنوان اقتصاد دولتی مثال بزنید هم نامنصفانه و هم از نظر فنی نادرسته. سکه‌های دیجیتال به وفور در کسب و کارهای تبهکارانه مثل قاچاق مواد مخدر و اسلحه و آدمکشی و سوءاستفاده از کودکان به کار رفته‌اند و من جایی ندیده‌و نخوانده‌ام که برای دفاع از حقوق ستمدیدگان یا گسترش آزادی و عدالت ازشون استفاده شده باشه.

3) تنها گزاره‌ای که درباره‌ی ماینینگ می تونم تایید کنم، اینه که سبب گران شدن کارت گرافیک شده. و از این نظر زیانبار بوده. این که تقاضای مصنوعی برای سخت‌افزارهایی مثل کارت گرافیک زیاد بشه هم می‌تونه منجر به  حباب ناشی ارزیابی نادرست تولید کنندگان و هرز رفتن توان تولیدی جهان بشه.  در گزاره‌هایی که به سود ماینینگ آورده‌اید زبان‌آوری جایگزین استدلال شده.

قوری چای راسل از زبان خودش:

"اگر من مدعی می‌شدم که در منظومه شمسی میان زمین و مریخ یک قوری چینی دور خورشید می‌گردد، هیچ‌کس قادر نبود مدّعای مرا رد کند،مشروط به آنکه حواسم می‌بود که در ادامه بگویم این قوری آنقدر کوچک است که حتی با قوی‌ترین تلسکوپ‌ها هم قابل رویت نیست. اما اگر تا آنجا پیش می‌رفتم که می‌گفتم چون مدعای من ابطال ناپذیراست جایز نیست عقل بشر به آن شک کند، به حق به یاوه گویی متهم می‌شدم. با این حال، اگر وجود این قوری در کتب قدما تأیید شده بود و آن را حقیقتی قدسی شمرده و هر یکشنبه در کلیسا درباره آن به وعظ می‌پرداختند و در مدارس آن را به ذهن کودکان فرو می‌کردند، تردید در وجود آن نشانهٔ نامتعارف بودن تلقی می‌شد و شخص شکاک را در عصر روشنگری به نزد روانپزشک و در دوره پیش از آن به دادگاه تفتیش عقاید می‌فرستادند."

4) د راینجا هم شاهد هستیم که با تکرا ر و توارد (چیزی که مبلغین مذهبی و تجاری به وفور ازش بهره می‌برند)  در تاپیکهای مختلف کاربران بناست قانع بشن این پدیده سودآوره و یا احتمال سودآوریش اینقدری هست که که ریسک سرمایه‌گذاریش رو توجیه کنه و احتمالش هست که همین شبه‌استدلالهای آمیخته با زبان‌اوری اگر مورد نقادی قرار نگیرند تبدیل به حقایقی انکارنشدنی بشن از اون نوعی که منکرانش رو طرد کنند.

سلام آقای بهمنیان.قبلا من و شما یه برخورد کوچکی در تاپیک ماینینگ داشتیم.الآن میفهمم نگرانی شما از چه چیزی هست.

البته پیش از صحبت بگم که کاملا با صحبت شما ازین نظر که بایستی گفت که "ریسک داره" موافقم. تمام عزیزانی که در تلگرام به بنده پیام دادن بلا استثنا تیکه کلام من رو میشناسن: "مطمئن هستی؟میدونی ریسک داره؟ پولی که میخوای خرج کنی وام نباشه ها" لذا فکر میکنم درست باشه که قضیه ی "ریسکی" بودنش رو بُلد کنم و ریسک هاش هم بیان کنم.چشم. و اما:

1) بله بنده هم بیان کردم که اینها همگی نظر خودم هستن و میتونن اشتباه باشن،وحی منزل که نیستن، فقط تصورِ اینکه "چون من ضرر کردم،میخوام همه ضرر کنن" خیلی استدلال کودکانه ای هستش. در این ارتباط یک ویدیو واستون قرار میدم، یه نگاه بندازید هرچند میدونم خیلی کوچک و غیرقابل استنادبنظر میرسه، ولی واقعیه و قابل لمس و قابل آزمایش هست.

و به دید بنده هرچیزیکه قابل لمس و آزمایش باشه، حتی اگر دیده نشه، واقعیه.خودتون کارتهای زیادی ممکنه دستتون بیاد، یه تستی بفرمایید لازم نیست که حتما ماینرها نظرشون رو اعلام کنن.خودتون تست بفرمایین و یکم دنبال بفرمایین،هرجا هم مشکلی داشتین بنده در خدمتتونم کمکتون میکنم. هرچند ابهام شما قابل احترامه، طبیعیه.ولی دستتون باز هست که تست بفرمایین:100_pray:

2) " نظارت دولتها شر مطلق نیست. اگر هم شر باشه شر لازمه." تا یک حدی. چند ارز رو میتونید بیان کنین که هیچ نظارت دولتی برش نباشه به جز ارزهای دیجیتالی؟ فارق از اسلحه و خرید و فروش مواد و غیره که با دلار و تومان هم براحتی امکان پذیره این قسمت اعظمیش برمیگرده به نظرات امنیتی، نه نظارت مالی، ولی آیا نباید فقط یک عدد ارز وجود داشته باشه که decentralize باشه یعنی نظارت و دستی درش فرو نره بلکه فقط با یک سری قوانین خشک و غیر قابل تغییر اداره بشه؟
یک حرف جالبی زده شد تو کلیپ یوتیوبی که در بالا گذاشتم میگفتش که:

در زمان جنگ آمریکا و عراق، گزارشی آمد که 500هزار بچه بر اثر گرسنگی، مستقیما بخاطر اثرات تحریم آمریکا، کشته شدن. بعدش از منشیِ مشاورِ اجرای این طرح سوال پرسیدن نظرتون چیه؟ گفتش که: آره،خیلی تصمیم سختی بود، ولی برای از بین بردن استبداد، لازم بود!"

یعنی منِ دولت، با قدرتی که بر پول دارم، هر خواسته ای که بخوام خواه درست باشه یا به ضرر اشخاصی باشه، میتونم اجرا کنم. این یک مورد ریز ازین مسئله هستش و من فکر میکنم اصلا عجیب نباشه که جامعه و Node ها و دارندگان سکه ها و کامیونیتی و ماینر ها و حمایت کنندگان ارزهای دیجیتالی، بصورت کاملا جدی یک خیز عظیم برای حمایت و اعتبار و امنیت بخشیدن به یک ارز قابل انتقال به هرکسی ، غیر قابل دستکاری،غیرقابل تحریم داشته باشن.

3) این که طبیعی هستش،نمونه واضحش گران شدن گوسفند هنگام عید قربان! گران شدن مواد غذایی در نزدیکی ماه مبارک رمضان! ارزان شدن کاپشن در تابستان و گران شدنش در زمستان! طبیعیه. این بیزنسه و همیشه رخ میده. همین الآن کارتهای R9 و 7950 های قدیم بازهم فروش رفتن و sold out شدن حتی توی Ebay هم بزور نمیتونید پیدا کنید. بحث سر نیاز و بازار هست و به مرور این داستان روند عادی میگیره منوط بر ثبات ارز های دیجیتالی.

4) متوجه شدم منظور شما این هستش که بنده "چونکه" دارم در این ارتباط صحبت میکنم تاپیک میزنم و ... ، در صدد این هستم که ثابت کنم و تو گوش دوستان بخونم که باور کنن ماینینگ سود ده هستش.حتی با اینکه نیستش. ببینید در ویدیوی خودم و در تاپیک ماینینگ چند نفر بیان کردن، و مردم خودشون ریسک رو میپذیرن و کارت گرافیک هم میخرن و این دلایل و شواهد داره میگه این کار سود ده هست.کم یا زیاد داره،ولی سوخت و سوز نداره!

حالا من شما رو دعوت میکنم که با زدن تاپیک و بیان جزئیات دقیق، بگید که بنا به فلان دلایل و این آزمایشات و این توضیحاتِ دقیق، ماینینگ ضرر ده هستش و در آینده ارزهای دیجیتالی حذف خواهند شد.

خب آقای بهمنیان عزیز و محترم،جناب  نشستن یه گوشه و نگران بودن که کاری نمیکنه.من انتظار دارم شماهم کمک کنین، دلایل قانع کننده و تست شده بیارید با لینک و فلان و غیره، که مارو از اشتباه کردن متوقف کنید. من هم دقیقا مثل تمام کاربرهای این انجمن و مثل یک فرد عادی، منتظرم ایرادات و مشکلات این ماینینگ رو بشنوم بخونم دنبال کنم.

ببخشید اگر گفت و گوی تندی باهم داشتیم:100_pray:، قصدم بیشتر سوال پرسیدن و بحث و تبادل نظر هستش،نه فقط اثبات حقانیت حرف خودم. 

در 5 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است :

:3_grin: خب قربون چشمات، خودت کلیک کردی اومدی توی تاپیک ارزهای دیجیتالی، بعد میگی چرا در مورد ماینینگ هی بحث میکنیم؟! میخوای در مورد GTA V صحبت کنیم و مُد نوت 7؟ چند وقت پیش کلیپش رو دوباره دیدم، دل و روده ام یکی شد:3_grin: 

جدی جدی، بدون ریسک، فقط واسه تست با همون کارت گرافیک خودت، حداقل توی تاپیک مسابقه شرکت کن، شاید اتریوم برنده شدی! میشه یک میلیون و 500هزار تومان تقریبا.

اگر هم نگران گرمای کارت گرافیکت بودی از این مُد استفاده کن، در حد اجرای بازی میکرو از کارت گرافیکت کار میکشه دیگه چی میخوای:25_money_mouth::3_grin:

در 4 ساعت قبل، TeraFloppy64 گفته است :

ما که خیری ندیدیم از ماینینگ

یه زمانی Doge coin میزدیم که سایتشو حک کردن هرچی جمع کرده بودیم به باد فنا رفت ما هم کلا گزاشتیمش کنار

از اینطرف هم قیمت کارتا رو میبره بالا که واقعا در حق گیمر جماعت ظلم میشه،از یه طرف مصرف با ارزش ترین نوع انرژی (برق) رو بیهوده برده بالا و اطلاف میشه

در کل بدم میاد از ماین و ماینر جماعت و به نظر من سقوطش نزدیکه حالا به دست دولت ها یا خود ماینر ها معلوم نیست فقط امیدوام زودتر سقوط کنه و این هرج و مرج تموم بشه.

خب قربونت برم، سکه ای که هنوز هیچی نشده 100میلیارد عدد ازش تولید شده خب مشخصه صاحب نداره.

همین بایت کوین BCN ، سکه ی 24ـم هست، فوق العاده معروف، ولی چهارتا کیف پولی معتبر واسش نیست! هیچ نرم افزاری هم بصورت تخصصی ساپورتش نمیکنه جز ماینرگیت! چرا؟ چون تورمش خیلی بالاست! 184 میلیارد سکههههههه!

چه انتظاری داری. خواستی سرمایه گذاری کنی روی سکه ی یوبیک سرمایه گذاری کن.ارزش داره.

در 4 ساعت قبل، M-yousef گفته است :

به نظرم (شاید اصلا درست نباشه) بهترین وقت ماینینگ وقتیه که تب و تابش افتاده باشه اول یه ذره ضرر داره ولی همونجوری که گفته شد این ارز ها هیچوقت از بین نمیرن و دوباره یه زمانی  ماینیگ زیاد میشه و قیمت سکه ها افزایش پیدا میکنه اینجوری سکه هایی و که جمع شده میشه فروخت 

کاملا با این حرفتون آقا یوسف،موافقم. بایستی بستر سرمایه گذاریمون رو آماده کنیم و هنگام ماینینگ و اوج بازار، بفروشیم.کاریکه یه سرمایه گذار واقعی انجام میده.

در 53 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

پس چرا دولت ها اینقدر از ارزهای دیجیتال ترس دارن؟

برخی ها بله برخی ها خیر،

دولت هایی که تحریم میکنن،بله.

دولت هایی مثل چین و روسیه، بهیچوجه!

Russia Launches $100 Million Bitcoin-Mining Operation

مرسی از نظرات خوبتون.:100_pray::100_pray::9_innocent:

لینک به دیدگاه

@TechBaMohsen

دوست گرامی نقل قول نکردم که طولانی نشه.

یادم نمی آد که برخورد تندی داشته باشیم و معمولا اهل برخورد تند نیستم. چیزی که در باره ی انگیزه خوانی گفتم استدلال نبود، رد کردن انگیزه خوانیی بود که در عنوان و محتوای این تاپیک به کار رفته، با این مضمون که مخالفان ماینینگ دسته بندی بشن و با توجه به انگیزه شون حرفشون رد بشه. گفتم مشابه همین حرف رو درباره ی موافقان و انگیزه شون می شه گفت و تاکید کردم که این انگیزه خوانی از هر طرف باشه بنیاد محکمی برای استدلال نیست.

درباره ی سودآوری اقتصادیش ش البته بینه با مدعیه. نمی شه من گزاره ای رو طرح کنم و مخالفان رو ملزم به استدلال برای رد کردنش کنم. چیزی که در تجربه های اطرافیان دور و نزدیک دیده ام  بیلان مالی منفی ماینینگ است. گفته اند در دوران کمونیستی کشور چک پیرزنی روستایی در شگفت بود که چرا با وجود این همه رشد اقتصادی و پیشرفت اجتماعی  که در آمارهای رسمی می آمد چرا اطرافش فقر و عقب ماندگی می دید. البته می کوشم شخصا این پدیده را بیازمایم، اما تاکید می کنم که رو نشدن بیلان مالی دوستان قدیمی انجمن که چند ماه اخیر به ماینینگ پرداخته اند به شک و تردیدها درباره ی سودآوریش دامن می زنه.

مخالف ارز دیحیتالی هم نیستم، مخالف گرم کردن و حباب مصنوعی ایجاد کردن براش یا اصطلاحا هایپ کردن هستم. نیز این که این ارزها اثر مثبتی در نیکبختی نوع بشر داشته باشند نیاز به شواهد بیشتری داره. تا این لحظه جایی نخوانده و نشنیده ام که مثلا کسانی در نوار غزه یا هر جای تحت محاصره و تحریمی از این ارزها امکانات رهایی بخشی کشف کرده باشند. اگر زمان پیش از جنگ عراق ارز دبجیتال نبود که مردم عراق برای رهایی از تحریم  ازش استفاده کنند هم اکنون هم دنیا آرمانشهر نیست و جاها و مردمان بسیاری هستند که در محاصره و بند می زیند و اگر این ارزها به کارشون نیامده باید در ادعای سودمندیشون برای چنین موردهایی شک کرد. این که سودمندیشون رو حواله کنیم به آینده ای نامعلوم هم بنیاد استدلال رو تقویت نخواهد کرد.  در عوض گزارشهایی هست حاکی از کاربردشون در دارک وب و فعالیتهایی که اشاره کردم.  مثل بسیاری پدیده ها کاربردهای گوناگون و خیر و شری می تونه داشته باشه، ولی برجسته کردن کاربردهای خیر ادعا شده  و تایید نشده اساسی برای سودمند بودن این ارزها فراهم نمی کنه.

ایرادهایی که به این ماینیگ وارد می کنم

1. مصرف زیاد انرژی در زمانه ای که روزبروز آگاهی زیست محیطی مردم در حال افزایشه عقبگرده.

2. ایجاد رکود در بازار سخت افزار به دلیل ایجاد قیمت کاذب، این رو فکر کنم دوستان در انجمن با توجه به تجربه های سال جاری تایید کنند.

3. ترویج فعالیت غیر مولد در جامعه ای که گرفتار انواع مشکلهای اقتصادی است. به قول معروف ساز زدن برای کسی که نزده می رقصه.

4.نبود نشانه ی روشن و عینیی دال بر احتمال سود آوری به شکلی که ریسک کار رو توجیه کنه.  از اطرافیانی که به این کار پرداخته اند کسی هست که شخصا چنین شواهدی طرح کنه؟

دوست ارجمند از گفت و گو استقبال می کنم و اختلاف نظر طبیعیه.

با احترام

لینک به دیدگاه

درود

جناب بهمنيان هر شركت، سايت يا كلا كسي كه توي بازار آزاد هست به هر نحوي ميخواد درآمد كسب كنه. ليون هم مستثني نيست. ماينينگ يه مبحثي بود تقريبا مشابه

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?/topic/64724-توضیح-برنامه-دو-هفتگی-مباحثه-و-جائزه/

با اين تفاوت كه آغازگر ماينينگ يه كاربر جديد بود كه صرفاً با هدف آگاهي دادن و به اشتراك گذاشتن مباحث ماينينگ اقدام به بازكردن تاپيك مي كنه و بعد از چند روز ميشه مدير انجمن ماينينگ و چند روز بعد هم ليون باندل هاي ماينينگ را مي گذاره واسه فروش. درواقع ذهن كاربرها آماده شد براي هدف نهايي ( يعني فروش قطعات در قالب ماين)

در هرحال يك سري افراد از تجربيات ديگران استفاده ميكنند و بعد تصميم مي گيرند به سمت اون تجربه بروند يا نه

يك سري هم نه، بدون توجه به اينكه آيا ضرر خواهند كرد يا سود،خودشان مي خواهند تجربه كنند.

درنهايت ماينينگ يك تجارت بي قانون هست كه روي انگشت ماينرهاي رده بالا ميگرده و بنده هم مقوله ماينينگ را در ايران چيزي جز حباب نمي بينم.

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، TechBaMohsen گفته است :

متوجه منظورتون شدم،مشکلتون با قسمت  Proof of Work هست و بیان میکنید این محاسبات دقیقا چی هستن و چرا اینهمه قدرت سخت افزاری میخواد. همین واسه من سوال بود و اولین ابهام بنده همین بود،متوجه شدم شما میتونی روند انجام این محاسبات رو با چشمهای خودت ببینی که چه چیزی هستن فقط کافیه الگوریتم سکه رو در یک برنامه نویسی اجرا کنی. متوجه روند انجام محاسبات میشی. یعنی شرکت خاصی دولت خاصی یا ارتش خاصی با دارندگان سکه قرار داد نمیبنده که مثلا محاسبات خاصی بخواد انجام بشه که به نفع یه عده ای باشه! 

هدف این محاسبات چیه؟! پوچ! فقط وقت و انرژی تلف کردنه.اصلا یکی از ایراداتی که به سیستم سکه ها میگیرن همینه که سخت افزار وارد یک دور باطلی از محاسبات میشه فقط برای اینکه ثابت کنن کاری انجام داده و سپس اجازه دریافت سکه رو بهش میدن ( Proof of Work ) یعنی برای این سکه زحمت کشیده شده و سپس تولید شده. این زحمت برای کامپیوتر ها همون "وقت و انرژی" هست.

در این بین یک سکه بوجود آمد که POWـش بی خاصیت نبود! اسم این سکه PrimeCoin بود. این سکه در حین PoW الگوریتمش جوری طراحی شده که بتونه "اعداد اول با رقم های عظیم رو کشف کنه" و یک کار مثبتی انجام بده که بدرد بخوره.

خب پس بحث جالب شد!گفتم اخه این همه پردازش برای انجام دادن نمیتونه وجود داشته باشه

پس این سیستم طراحی شده تا از رکود سرمایه جلوگیری کنه و ارزی باشه برای ایجاد و تسریع حرکت تبادلات تجاری!

به احتمال زیاد هدف ایجاد کار هست تا به این طریق و از بابت جنب و جوش در بازار کالا باعث پیشرفت اقتصاد و صنعت در سطح فردی و کلان بشه!

ولی خب با این حساب معایب بسیار زیادی داره و ریسک و خطرش هم به دلایل مشخص بسیار بالاس!

این واحد ها نه تنها پشتوانه ندارن بلکه بر اساس یک توهم به وجود اومدن

ممنون از توضیحاتتون

لینک به دیدگاه

مرسی از عزیزانی که نظر دادن. تشکر آقای ناطقی گل:100_pray:

و مرسی از  منتقدان که حرف های خوبی زدن. در این مورد بیشتر مطالعه خواهیم داشت که خدایی نکرده بر اثر ناآشناییِ ماها، عده ای ضرر نبینن.

فقط این مورد که بیان کردین که بنده مثلا از لیون کامپیوتر پول میگیرم که تبلیغ کنم که لیون خوب بفروشه و پورسانتی هم به بنده برسه، چنین چیزی یقیناً حقیقت نداره.

(دیشب به خیر گذشت خخخخ:3_grin: یه نفر میدونه من چی میگم:3_grin:)

نگرانی شما بابت گیمر ها و تابستان و اینها، یک اینکه خود لیون باندل های مخصوص گیمینگ گذاشته بخاطر همین مسئله.دوم اینکه مگر فقط با پی سی میشه گیم زد؟! و قحطی محض گرافیک که نیست اینهمه کارت گرافیک مثل 1050 1050ti هست که قیمتشون ذره ای از قبل و بعد ماینینگ عوض نشده. و کنسول های بازی و تبلت و موبایل و غیره بخاطر چی ساخته شدن پس....بهرحال

نگرانی محیط زیست و نگران برق و نگران جیب مردم و نگران بازی های بچه ها و تابستونشون بودن یک مسئله هست، اینکه این یک بیزنسه و میشه باهاش کارهای جالبی کرد و نتیجه واقعی هم داره، یه بحث دیگه هستش.

1اتفاق و 2نظر متفاوت.یکی موافق یکی مخالف. طبیعی هستش.

موفق و سلامت باشین عزیزان ممنون از نظرات خوبتون.:100_pray::9_innocent:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 18 ساعت قبل، TechBaMohsen گفته است :

Useful proof-of-work :

ولی همچنان مسئله شاید شک بر انگیز باشه. شک در همه چیز وجود داره! و من فکر میکنم شما حق داری شک داشته باشی اینهمه قدرت سخت افزاری فقط برای همینه؟! یعنی اینقدر بحث ساده است؟! بعید بنظر میرسه.ولی تا الآن که همین بوده. هنوز هم 8سال گذشته، و همچنان همین سوالات پرسیده میشن توی فروم های خارجی هم خیلی از ماینر ها میپرسن آقا ما چی داریم محاسبه میکنیم!؟

اون سخت افزار هایی هم که هزاران عدد میبندن و اسمشون فارم هست، برای اجاره هست بهش میگن Cloud Mining ، درآمد خوبی هم میشه ازش درآورد.

مرسی از نظرت:100_pray:

:9_innocent:

درود

راستش نمیدونم چقدر ارتباط بین این موضوعات هست ولی گفتنش خالی از لطف نیست.

تو ارشد رشته فناوری اطلاعات که میخوندیم یه مبحث و درسی داشتیم به نام دیتا ماینینگ یا داده کاوی که به زبان ساده پاک کردن و تحلیل داده ها بود.

حالا با یه سری الگوریتم داده ها دسته بندی و  پاک میشن و چه خاصیتی میتونه داشته باشه؟یه مثال خیلی ساده که پاک کردن داده ها براتون میزنم که مشخص بشه.
فکر کنید شما یه شعبه بانک دارید که در یک معبر بسیار شلوغ قرار گرفته. هرازچندگاهی یه سری از مشتریان میان اعتراض می کنن که این دستگاه خودپردازی که در پیاده رو گذاشتید پول نداشته در ساعت های مختلف. شما با داده کاوی  و تحلیل رفتار مشتریان که در چه زمانی بیشترین مراجعه و برداشت پول رو با این خودپرداز دارن میتونید ساعتی که این خودپرداز نیاز داره تا مجدد شارژ بشه یا حجم پول مورد نیاز رو پیدا کنید و دیگه مشکلی تو این زمینه نداشته باشین. یعنی در اصل شما با تحلیل به رفتار مشتریان مشکل خودتون رو حل می کنید.

یه مبحث دیگه ای که در تکمیل و به موازات Data Mining در فناوری اطلاعات وجود داره و بهش توجه میشه به نام Big Data که در فارسی به اون کلان داده میگن. برای باز کردنش به چندتا جمله بسنده می کنم.

همونطور که همتون میدونید تو عصر اطلاعات قرار داریم(از حوالی سال 2000 به اینور رو میگن عصر اطلاعات). یعنی کسی در تصمیم گیری موفق خواهد بود که اطلاعات مفید، کافی و بلادرنگ داشته باشه.
حالا تو تعریف کلان داده میگه تو دنیای امروز حجم زیادی داده وجود داره که اگر درست تحلیل بشن(همون Data mining) تبدیل به اطلاعاتی میشن که میتونن بسیار کمک حال ما باشن. 

چرا مطالب بالا رو گفتم. از اونجایی که میدونم این شخم زدن اطلاعات برای شرکت ها بسیار هزینه بر و زمان بر و در عین حال مهم هم هست (فکر کنید تجهیزات و ابر سیستم هایی که باید خریداری بشه، هزینه انرژی که باید تامین بشه، هزینه مکان و هزینه نگهداریشون و ...) بستری در قالب ارزهای دیجیتالی فراهم شده که این کار با اندک هزینه ای در مقابل هزینه کلان برای ذینفعان بر بستر شبکه و با استفاده از سیستم های کاربران انجام بگیره. از جایی هم که کارت های گرافیکی با توجه به داشتن تعداد زیادی ریز پردازنده در زمینه پردازش موازی حتی از پردازنده های مرکزی بسیار موفق تر هستند این الگوریتم ها به نحوی طراحی شده که بتونن از ظرفیت کارتهای گرافیکی استفاده کنن)

واقعا فکر نمی کنم این همه سال کار بیهوده و اتلاف انرژی صورت گرفته باشه و فقط اینجا ماهیت دینفعان هست که پنهان هست! غول های بزرگ فناوری برای تحلیل رفتار مشتریان و یا حتی دولت ها برای تحلیل رفتار مردمانشون و یا حتی مقابله با رقبا و یا تحلیل آینده!

امروز داشتم میخوندم حدود 555 هزار کانال ایرانی در تلگرام وجود داره که با حدود 40 میلیون عضوی که در این نرم افزار از کشورمون هست فکر کنید چه حجم عظیمی از داده ها (از دید من و شمای مصرف کننده اطلاعات و از دید سازنده و یا ذینفعان داده ) در تلگرام جابجا میشه و آیا این نمیتونه در صورتی که به طور مناسبی تحلیل و دسته بندی بشه معیاری برای تشخیص رفتار ایرانی ها باشه و شاید ملاکی برای تصمیم گیری های آینده!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...