رفتن به مطلب

اینتل ازسال 2011 تاکنون چقدر ارتقا تکنولوژی داشته؟

Recommended Posts

درود

بنده این سوال خیلی وقته توذهنم هست که انقلابی که از سوکت 478 به 775 اتفاق افتاد و به یکباره اینتل پیشرفت خیلی زیادی کرد و قدرت پردازنده هارو تونست متحول کنه،  تو این  6 سال اخیر اتفاق نیوفتاده؟

بقول یکی از دوستان 478 به 775 خودش 10 سال تحقیق و پژوهش و این جورکارا لازم داشت.

اگه مثلا این دوتا پردازنده 2700k و 7700k رو باهم مقایسه کنیم 

میبینیم اختلاف 50 درصدی بخاطر فرکانس بالا هستش و با یکم ارفاق تکنولوژی جدیتر

که اگ 2700k رو over کنیم حتما به kaby lake نزدیک میشه

از طرفی نسل 8 هم  قراره با افزایش هسته و قیمت های بهتر وارد بازار بشه که اینم نشون دهنده اینه که اینتل معماری های جدیدش خیلی به افزایش قدرت پردازشی کمکی نکرده و الان هم مجبور شده با بیشتر کردن هسته ها خودش رو نشون بده.

اینها همش نظرات خودم بود و چیزی که تو 10 سال اخیر باعث شد به فکرم بیاد

خوشحال میشم اساتید هم نظری بدن یا حرف منو نقض کنن اشکالی نداره

Screenshot_2017-09-02-20-42-40-374_com.android.chrome.png

لینک به دیدگاه

سلام

به نظر من در x58  هم بهبود خوبی  داشت و خیلی چیزها تغییر کرد اما بعد از اون به قول خود شما 2700 به بعد دیگه واقعا انگیزه ی خاصی برای ارتقا نبود....

من هم مثل شما منتظر نظر دیگر دوستان هستم...

لینک به دیدگاه

درمورد انگیزه: خب دلیلش خیلی واضحه رقیبی نداشت واسه ارتقای چشم گیر.

درمورد پیشرفت هم من نزدیک ۵ تا از سایت های مختلف رفتم دقیقا با اسلایدی که شما از hwbench گذاشتین مطابقت داشت. دلیل کم کاری هم بی رقیب بودن از ۲۰۱۱ تا الان بود.

که رایزن باعث شد سنت ۷ ساله اینتل بشکنه و از ۴ هسته به ۶ هسته ارتقا بده.

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، ar_prv گفته است :

درمورد انگیزه: خب دلیلش خیلی واضحه رقیبی نداشت واسه ارتقای چشم گیر.

درمورد پیشرفت هم من نزدیک ۵ تا از سایت های مختلف رفتم دقیقا با اسلایدی که شما از hwbench گذاشتین مطابقت داشت. دلیل کم کاری هم بی رقیب بودن از ۲۰۱۱ تا الان بود.

که رایزن باعث شد سنت ۷ ساله اینتل بشکنه و از ۴ هسته به ۶ هسته ارتقا بده.

بله ارتقاع هسته رو عرض کردم

منظورم این بود که یه معماری که با همون اعداد و ارقام مثلا 3 برابر 2700k پردازش کنه

مثل کارت 1080ti که یه دونه کارت تک هسته ایه با مصرف زیر 300 وات ولی براحتی

4K@60fps اجرا میکنه

درحالیکه قبلا چنین کارتی وجود نداشت و amd هم اگه خیلی کارت قدر میساخت دو هسته ای میزد با مصرف 500 وات و انصافا تکنولوژی دست انویدیاس

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Javadmpower گفته است :

درحالیکه قبلا چنین کارتی وجود نداشت و amd هم اگه خیلی کارت قدر میساخت دو هسته ای میزد با مصرف 500 وات و انصافا تکنولوژی دست انویدیاس

بله درسته خب دلیله این هم اینه:

اینکه انویدیا رقیب تقریبا هم سطحی داره یعنی لبه پرتگاهن جفتشون. در کل چون از اول تفاوت سطح انویدیا و amd خیلی کمه و نزدیک به همن و این قضیه از ۲۰۱۱ تا الانم بود. به همین دلیله که پیشرفت توی کارت گرافیک خیلی خیلی بیشتره تا cpu. میتونیم با یه مقایسه بین gtx 580 و gtx 1080 که کارت های رده بالا (نه پرچمدار) دوره ی خودشون بودن به این برسیم که پیشرفت غیر قابل وصفه. که gtx580 هم ۲۰۱۱ به بازار اومده.

ولی از این به بعد هم احتمالا پیشرفت توی سی پی یو به اوج برسه مثل گرافیک. مگر اینکه یکی از شرکتا تکنولوژی خاصی بده که اون یکی خیلی عقب بمونه مثل hyper threding. که باعث شد amd عقب بمونه. حالا ۲۰۱۹ نسل ۱۰ نانومتری و ۷ نانومتری که بیاد بازار خیلی داغ تر از امروز میشه.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

قیاس شما همه ی موارد رو در نظر نمیگیره.

بین Core i7 2700K تا Core i7 7700K حداقل 6 سال فاصله است. پیشرفت فن آوری در لیتوگرافی رو شما باید در نظر بگیرید اگر قرار بود با همون فن آوری لیتوگرافی شش سال پیش شما فقط با افزایش فرکانس به میزان توانایی 7700K برسید، اصن امکان پذیر نبود.

افزایش تعداد جداول پردازشی در ظرف این 6 سال کجای این تحلیل قرار میگیره؟ که در به انجام رساندن سریعتر و بهینه تر پردازش ها کمک میکنه؟

افزایش فرکانس و پهنای باند حافظه ی رم کجای این تحلیل قرار میگیره؟ الان شما رم با فرکانس بالای 4 گیگاهرتز روی سیستم با 7700K میزاری مثل آب خوردن میاد بالا، میتونه با 2700K کار کنه؟

افزایش Lane ها، چه به واسطه ی چیپست و چه به واسطه ی افزایش Lane های ارتباطی پردازنده ها در این 6 سال کجای این مقایسه قرار داره؟

قیاس دو پردازنده ظرف 6 سال با دیدن حجم دو تا ستون روی بنچ مارک امکانپذیر نیست.

لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

سلام دوست عزیز

قیاس شما همه ی موارد رو در نظر نمیگیره.

بین Core i7 2700K تا Core i7 7700K حداقل 6 سال فاصله است. پیشرفت فن آوری در لیتوگرافی رو شما باید در نظر بگیرید اگر قرار بود با همون فن آوری لیتوگرافی شش سال پیش شما فقط با افزایش فرکانس به میزان توانایی 7700K برسید، اصن امکان پذیر نبود.

افزایش تعداد جداول پردازشی در ظرف این 6 سال کجای این تحلیل قرار میگیره؟ که در به انجام رساندن سریعتر و بهینه تر پردازش ها کمک میکنه؟

افزایش فرکانس و پهنای باند حافظه ی رم کجای این تحلیل قرار میگیره؟ الان شما رم با فرکانس بالای 4 گیگاهرتز روی سیستم با 7700K میزاری مثل آب خوردن میاد بالا، میتونه با 2700K کار کنه؟

افزایش Lane ها، چه به واسطه ی چیپست و چه به واسطه ی افزایش Lane های ارتباطی پردازنده ها در این 6 سال کجای این مقایسه قرار داره؟

قیاس دو پردازنده ظرف 6 سال با دیدن حجم دو تا ستون روی بنچ مارک امکانپذیر نیست.

ببینید  این‌که میفرمایین  lane های ارتباطی و فرکانس مموری و ‌.‌.از 32نانومتر به 14 نانومتر 

اینها کاملا مشهوده و حداقل پیشرفت ها ست که باید اتفاق میوفتاد

منظور من یه تحول بزرگتر بود که بهش اشاره کردم

اگه میخاستم وارد مقوله شما بشم از x58 صحبت میکردم به. بعد

نه دسکتاپ

کاری که مثلا یه 3470 انجام میده واسه گیمینگ  چقدر با  7400 تفاوت داره؟

لینک به دیدگاه

همه چی تو رقابت خلاصه میشه!

اگه سایپا هم رقیب داشت الان بعد 30 سال پراید سوار نمیشدیم :3_grin:

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، TeraFloppy64 گفته است :

همه چی تو رقابت خلاصه میشه!

اگه سایپا هم رقیب داشت الان بعد 30 سال پراید سوار نمیشدیم :3_grin:

افرین

من دل پری دارم که اینجا جاش نیس

اگه حمایت دولت ازین سایپا و ایران خودرو نبود ما هم مث مردم‌عراق و افغانستان ماشین خارجی بقیمت واقعی سواربودیم

تو سرشون بخوره خودکفایی

خودکفایی بقیمت جون مردم

هنوز بعد20 سال پراید میسازن

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Javadmpower گفته است :

ببینید  این‌که میفرمایین  lane های ارتباطی و فرکانس مموری و ‌.‌.از 32نانومتر به 14 نانومتر 

اینها کاملا مشهوده و حداقل پیشرفت ها ست که باید اتفاق میوفتاد

منظور من یه تحول بزرگتر بود که بهش اشاره کردم

اگه میخاستم وارد مقوله شما بشم از x58 صحبت میکردم به. بعد

نه دسکتاپ

کاری که مثلا یه 3470 انجام میده واسه گیمینگ  چقدر با  7400 تفاوت داره؟

خوب پس اگر مشهوده پیشرفت که پاسخ تاپیک شما داده شده. ضمن اینکه پیشرفت "باید" نداره، ما پیشرفت اجباری که نداریم. تلاش میکنند بوجود میارن،

خود فن آوری لیتوگرافیک کوچکتر به تنهایی خودش تحول بزرگیه، چون باعث توسعه خیلی چیز ها شده. دیگه چه تحولی باید روی میداد تا اسمش تحول باشه؟

اونطوری بخواین نگاه کنین هیچی هیچ تحولی نداشته، الان مثلا بازی ها از 20 سال پیش به اینور چه تحولی داشته؟

یه تفنگ دستت میگیری شلیک میکنی طرف روبه رویی رو از بین میبری - همین - تحولی نداشته. فقط داستانش عوض میشه هر دفعه.

یه نگاه دیگه هم هست که میگه تشعشع نور در تک تک تارهای موی دختر Tomb Rider شفاف تر شده پس تحول بزرگی روی داده است.

بنابراین اون چیزی که شاید از نظر شما پیشرفت نباشه یا پیشرفت اجباری رو پیشرفت ندونین لزوما" با واقعیت  تطابق نداره. بخصوص در صنعت کامپیوتر که شاید یک قدم کوچک باعث تحولات عظیم در بخش های مختلف میشه که یکی بدون دیگری امکان وجود نمیتوانست داشته باشه.

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Javadmpower گفته است :

درود

اگه مثلا این دوتا پردازنده 2700k و 7700k رو باهم مقایسه کنیم 

میبینیم اختلاف 50 درصدی بخاطر فرکانس بالا هستش و با یکم ارفاق تکنولوژی جدیتر

سلام.

این جمله شما دقیقا مثل اینه که بنویسی من موندم بی ام دبلیو ده ساله داره چیکار میکنه؟ 10 سال پیش اومد m3 معرفی کرد که همه جایزه ها رو برد ولی الان هیچی یه جایزه هم بهش ندادن و فقط موتورش رو بزرگتر کرده و دوال توربو گذاشته به جای 333 اسب اومده 444 اسب میگیره!!

توصیح بیشتر نمیدم چون ارمین عزیز توضیحات خیلی خوب و کاملی داد.

در کل توصیه میکنم بیشتر از یه سری محاسبت ساده از سی پی یو کار بکشید بلکه متوجه تفاوت سی پی یو ها بشید.

موفق و پیروز و به روز باشید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

Sandy BridgeتاAMD Ryzen Threadripper

بعد از آن شروع طوفانی سریSandy Bridgeبعد از پردازنده قدرتمند سریLynnfield(نسل اول) پردازنده قدرتمندi7-860تاi7-880در سال 2009و2010انتظار می رفت.در نسل بعدی اینتل شاهد عملکرد قابل ملاحضه باشیم.ولی این افزایش قدرت خیلی کم ودر بعضی نرم افزارها وبازی ها خیلی ناچیز بود.از نسل دو تا نسل ششLithographyاز 32nm به 14nm رسیددر ضمن قدرت چیپ گرافیکی داخل پردازنده افزایش پیدا کرد.اما هیچگاه قابل مقایسه حتی با رده پایین AMDوانودیا نبود.تنهانکته دراین زمان چندساله افزایش سرعت درگاههای ارتباطی وافزایش تعدادپورت ارتباطی واضافه شدن درگاههای جدید درپردازنده وچیپ جدید بود.

بعد از یک دهه تاخت و تاز شرکت معظم اینتل  در بازارپردازنده وعدم ارائه پردازنده قابل قبول توسط شرکت  AMD کاربران مجبور بودن  به سیاستاستبدادی اینتل تن  بدهند وبخاطر تغییر چند صد مگا هرتز ویا یک درگاه جدید  پی در یی مادربرد وCPU خود را تعویض کنند.اما خوشبختانه AMD با پردازنده جدیدش توانسته واقعا اینتل را به چالش کشند.

شاید اگه اینتل تلاش می کرد . فرکانس  پردازنده ها وتعدادهسته مجازی وحقیقی (در  یک سوکت ثابت )افزایش می داد  خیلی عالی تر بود ودرگاه جدیدتر هم با کارت ها ی که روی اسلات PCI نصب می کرد .کمتر به کاربران خسارت می زد .واین قدر موجب ناراضایتی کاربران نمیشود متاسفانه این سیاست استبدای ادامه دارد مثلا در پردازنده I7-8700Kحدود 200مگا هرتز فرکانس بالاتر بود وبرای 200مگاهرتز که در نرم افزار های که بر پایه فرکانس کارایی دارن شاهد تغییر قابل ملاحضه نخواهیم بود فقط یه لطف کرده دوهسته حقیقی ودوهسته مجازی بیشترشده که دراین حالت هم از i7-7800x-i7-8720xعقب تر هست . حتی برای استفاده از این پردازنده علیرغم سوکت 1151باید کاربران مادربردبر پایه چیپ سری 300 خریداری کنند این نتجه تا سال 2017

اما در آینده سال(2018و2019) اینتل روی پردازنده 10 نانومتری کار می کنند امAMD روی 7 نانومتری کار می کنند. که این هم یکنقطه امیداور کنندهست به امید موفقیت AMD وپایان  سلطنت مستبدانه اینتل

به نظر بنده بعد از ارائه پردازنده سری i7-8xxxباید منتظر ضربه دیگر از amd  بر پیکر اینتل یعنی کاهش قیمت مجدد رایزن باید باشیم.

از طرفی اینتل بعد از نسل دوم یعنی نسل سوم 3770کا وچهارم 4770کا به علت دستکاری درطلق انتقال حرارتی به علت طمع زیاد علیرغم افزایش نچندان فرکانس شاهد دمایی غیر قابل کنترل بودیم تا اینکه درنسل هاسول ریفرش مشکل حل شدنسل پنجم سری  5775 پس از تولید به علت مشکلات برنامه ازجمله آفیس دیگر تولید نشودند.ام نسل 6 یا اسکای به سرنوشت ایوبریچ وهاسول گرفتار شدوبار دیگر به دست وپا افتاد تا بالاخرهدر نسل هفت سری 7700کا وسایر پردازنده دوباره مشکل برطرف شد .ضعف امنیتی خود مشکل بزرگ بود که از شرکت با این سابق انتظار نداشتیم

2600k1.png

ویرایش شده توسط 780ti
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

منابع

http://sakhtafzar.com/

AMD سرانجام بعد از یک دهه Intel را در درآمد فروش ماهانه شکست داد

پس از گذشت نزدیک به 10 سال تعقیب کمپانی Intel و قرارگرفتن در جایگاه دوم بازار پردازنده‌ها سرانجام موفق شده است تا با استفاده از محصولات جدید Threadripper گوی سبقت را از اینتل برباید. وب سایت Mindfactory.de به عنوان بزرگترین فروشگاه آنلاین قطعات کامپیوتری کشور آلمان به تازگی اعلام کرده است که پردازنده‌های سری Ryzen و Threadripper طی چند هفته گذشته محصولات همرده خود از کمپانی اینتل را در فروش ماهانه کنار زده‌اند.

AMD

قطعا معرفی معماری ZEN و مطابق با آن پردازنده‌های سری Ryzen به نقطه عطفی برای کمپانی AMD تبدیل شده است. این مسئله به خوبی ثابت می‌کند که پردازنده‌های سری Core i اینتل بی‌رقیب نیستند و AMD قادر به ارائه محصولاتی با عملکرد مشابه و حتی بهتر می‌باشد. طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده، پردازنده قدرتمند Ryzen Threadripper 1950X به دلیل کارایی فوق‌العاده خود در بخش پردازش‌های چند رشته‌ای یا به اصطلاح Multi-Thread، مورد توجه تعداد زیادی از کاربران قرار گرفته است.

AMD

پردازنده‌های تازه وارد Threadripper در کنار فراهم کردن پتانسیل پردازشی بسیار زیاد نسبت به محصولات رده بالای اینتل از قیمت بهتری نیز برخوردار هستند. AMD پس از عرضه پردازنده‌های 1950X و 1920X در ماه گذشته، سومین و کوچکترین عضو خانواده Ryzen Threadripper را نیز چندی پیش با نام Threadripper 1900X معرفی کرد. این پردازنده 8 هسته‌ای از تمام ویژگی‌های اختصاصی محصولات Threadripper بهره می‌برد و با در نظر گرفتن قیمت 550 دلاری آن، گزینه‌ای ایده‌آل برای سیستم‌های متوسط با نیاز پردازشی بالا خواهد بود.

منبع: Dsogaming

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، 780ti گفته است :

AMD سرانجام بعد از یک دهه Intel را در درآمد فروش ماهانه شکست داد

خیلی هم عالی اینجوری اینتل به خودش میاد و برای  جبران باید پیشرفت بزرگی رو توی پردازنده هاش به وجود بیاره.

لینک به دیدگاه

از یه طرف ارتقا به 4kباعث شده نیاز به قدرت بیشتر سخت افزاری احساس بشه و شرکت ها به تکاپو بیوفتن برای افزایش توان سخت افزارهاشون و از طرفی هم رقابت اینتل و ای ام دی واقعی تر شده و هر دو در نهایت به نفع مصرف کننده هست و ارتقا سریع تر تکنولوژی در این زمینه رو موجب میشه

لینک به دیدگاه

آقایون این تاپیک چه ارتباطی با AMD داره؟

در تاپیک هیچ اشاره ای به AMD نشده.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

آقایون این تاپیک چه ارتباطی با AMD داره؟

در تاپیک هیچ اشاره ای به AMD نشده.

دوستان بخاطر اینکه amd پیشرفت قابل توجهی داشته میگن اینتل هم بخاطر این قضیه به تکاپوی بیشتری افتاده و تو این تاپیک درمورد قدرت پردازش  بیشتر بحث میشه نه چیزای دیگه

لینک به دیدگاه

سلام داداش این بنچمارکا اکثرا غلطن . من سیپیوم زئون e5430 هس اور کردم 3.2 الان بعد همه میگفتن سیپیو تو از core i3 ها ضعیف تره و سیپیوت اشغاله و...

اما من که پول خرید نداشتم رفتم خودم بنچمارک گرفتم و از زمین تا اسمون فرق میکرد!!!

سیپیوی من نزدیم i7 2600k بود و قوی تر از fx9590 بود!!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

توی این لینک پایین هم یه کوچولو بررسی شده این موضوع
http://www.expreview.com/49967.html

7700vs2600.jpg.75b22d664b92dd1d59a75b663468faae.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 8 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است :

توی این لینک پایین هم یه کوچولو بررسی شده این موضوع
http://www.expreview.com/49967.html

7700vs2600.jpg.75b22d664b92dd1d59a75b663468faae.jpg

درودعالی بود

ویرایش شده توسط 780ti
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...