رفتن به مطلب

ارتقا یا سیستم جدید ؟ همچنین مادربورد و سی پی یو AMD یا Intel ؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام بر اساتید بخش سخت افزار .. هر کاربری 2 دقیقه وقت داره متن پایین رو مطالعه کنه و کمک بزرگی به من کنه !

من واقعیت متولد 63 هستم ... از گیمر های نسل قدیمم که در حال حاظر فسیل شدم و خاکستری ازم باقی مونده !
سال 91 ازدواج کردم و خدا به من دوقلو داده و واقعا شرایط زندگیم جوریه که نمی تونم خیلی بازی کنم ( فعلا حداقلیه ) شاید ماکزیمم هر ماه بتونم یه بازی دانلود و نصب کنم روی سیستم
آخرین بار سال 92 سیستم بستم و در حال حاظر دو تا سیستم دارم
سیستم اول جهت انجام کارهای روزانه و بازی
مادربورد Asus p8h77-v سوکت 1155
8 گیگ رم corsair
سی پی یو هم intel i3 3220
گرافیک هم ندارم و از آنبورد استفاده کردم ...
هارد هم وسترن دیجیتال سبز دو ترا
مانیتور ایسوز 1080
هارد اکسترنال 2 ترابایت وسترن جهت نگهداری آرشیو فیلم و بازی هام دارم

سیستم دوم برای دانلود شبانه رایگان + ربات کلش آف کلنز :
خلاصه case دوم : سوکت 775 داشتم با رم 2 که مشتری آشنا داشت و فروختم و حالا سیستم دیگری برای دانلود و کلاش هم لازم دارم !

ابتدا بریم سراغ سیستم و راهکار اول که همانا آپگرید باشه :
برای انجام کارهای روزانه کمی سرعت هارد پایینه ولی با سرعتش تا حالا ساختم ولی خیلی وقته که نتونستم بازی جدیدی روی سیستمم اول اجرا کنم ( ضعف مطلق گرافیک ) و ابتدا قصد داشتم فقط گارفیک بخرم برای سیستمم و به قول معروف کارم راه بیفته...
من هیچ وقت در قید و بند refresh rate یا وضوح بیشتر تصویر و جزئیات گرافیک نبودم و مد نظرم اجرای روان بازی هاست و نگاه به آینده و عدم نیاز به آپگرید سالانه
نیت کردم گرافیک 550 بگیرم ولی در مشاورهایی که قبلا دوستان گرفتن اساتید گفتند که 750 ti بهتره .. بعد از کمی تحقیق و خوندن مقالات تصمیم گرفتم حداقل کارت 1050 ti بگیرم ( آکبند یا دست دوم با گارانتی ) ... باز که بیشترفکر کردم و البته مطالب رو خوندم دیدم خرید 1060 دست دوم با گارانتی ممکنه منطقی تر باشه و این قصه در مورد 1070 هم تکرار شد و همگان در مقالات تخصصی خودشون گفتند و تاکید داشتن که 1070 ضعیف بخری بهتره تا 1060 6 گیگ قوی و مشکلات ارتقای من بیشتر و بیشتر شد
سی پی یو سیستم اول من برای 1060 هم ضعیفه چه برسه به 1070 ... پیش خودم گفتم CPU i7 برای سوکت 1155 بخرم و رم رو هم به 16 گیگ ارتقا بدم و کارت دست دوم 1070 بخرم ولی نمی دونم اینکار صحیح است یا خیر ؟ چون مادربورد من در وحله اول سری معمولیه و گیمینگ نیست و هارد هم سری سبز وسترنه و رم هم که DDR 3 است ! نمی دونم ارتقا و هزینه برای این سیستم منطقیه ؟

گزینه و راهکار دومم اینه که سیستم جدید ببندم یا لب تاب بخرم با صرف هزینه منطقی برای تمام قطعات و سیستم اولم رو بازنشست کنم ( بزارمش برای دانلود شبانه به عنوان سیستم دوم )
یه case لخت و بدون قطعه green قدیمی دارم و می تونم سیستم جدید ببندم و خیلی بخام سنگین هزینه کتم بودجه ای تقریبا معادل 4 تا 4.5 می تونم هزینه کنم برای سی پی یو - مادر بورد -رم- پاور- هارد
اگر شما اساتید بخواهید همین امروز برای خودتون یه سیستم نسبتا قوی انتخاب کنید که چند سال شما رو در Game تضمین کنه سیستم انتخاب می کنید یا لب تاب ؟ من تا به حال لب تاب نداشتم و نمی دونم انتخاب لب تاب منطقی تره یا سیستم

تو همین احوالات ارتقا یا خرید بودم که دوستی رو دیدم که 15 ساله از زمان دبیرستان ندیده بودم ! حال و احوال گرمی باهاش کردم و متوجه شدم دو تا لنج داره و کارش آوردن عمده مواد غذایی و لب تاب از دبی هست و گفتم ممکنه لب تاب بخوام بخرم و گفت هر چیزی بخوای برات به قیمت همون دبی میارم تا به قول جنوبی ها کیفت کوک باشه ... نمی دونم دبی ارزونتره کامپیتور یا ایران یا کلا قیمت ها جهانیه و ایران بگیرم بهتره ؟

برای بستن سیستم وانتخاب مادربورد و سی پی یو دو دل هستم چون مسیر انتخاب سیستم رو CPU مشخص می کنه ... من هیچ تعصبی روی هیچ برندی ندارم و عقل و منطق هر چی بگه انتخاب می کنم
آیا سی پی یو رایزن 1700 هشت هسته ای بهتره یا 7700 اینتل ؟ چند تا مقاله خوندم و تمامی موارد تعصبی به نظر می رسه و طرفدارای اینتل یا amd خودشون رو با سهام داران این شرکت ها اشتباه گرفتند !
گرافیک 1060 یا 1070 ؟
هارد SSD چند گیگ اوکیه و چه مارکی ? در نظر بگیرید روی سیستم چیزی آرشیو نخواهم کرد و آرشیوم اکسترناله
رم 16 گیگ ؟ چه مارکی و چه مدلی ؟
پاور ؟

جمع بندی :
در آخر ضمن سپاس ویژه بابت وقتی که گذاشتید و مطال رو مطالعه کردید و پاسخ احتمالی شما لطفا بگید خرید سیستم در حال حاظر منطقیه یا صبر کنم در آینده موارد جدیدتر میاد ؟

آیا خرید در ایران منطقیه یا دبی ؟

لینک به دیدگاه

درود

سعی میکنم خلاصش کنم!

اول اینکه اگر جای کیس و میز رو دارید سمت لپتاپ نرید. چون موقع انتخاب لپتاپ مناسب گیم، نسبت به پولی که پرداخت میکنید، مسلما پرفورمنس خوبی نمیگیرید (نسبت به pc)

در کل انتخاب لپتاپ موقعی منطقی هست که شما جای کافی با ثابت نداشته باشی.

در مورد سیستم

خوب سرمایه گذاری رو سوکت 1155 اگر مادربرد خوبی داشتید منطقی بود.

در مورد رم هم اشاره کرده بودید که ddr3 هست.

این سوال تو ذهن همه هست که واقعا تاثیر رم چیه (برای گیمینگ)

مواب سادست! فقط حجمش مهمه، البته فرکانس و تایمینگ هم تاثیر داره ولی نه انچنان!

به عنوان مثال : 8گیگ رم ddr4 با فرکانس 2400 و تایمینگ 16 (8g 2400 cl16) از یه رم 8گیگ ddr3 با فرکانس 1600 و تایمینگ 7 یا 9(8g ddr3 1600 cl7) ضعیف تره البته فقط برای گیم و استفاده از گرافیک مجزا (با گرافیک انبرد قضیه فرق داره)

اینو توضیح دادم که متوجه بشید دلیل اینکه میگم 1155 ارزش نداره، صرفا بخاطر رم نیست، بلکه بخاطر معماری های قدیمی پردازنده های این سری هست.
نکته مهم راجع به این پردازنده ها تولید دما و مصرف برق زیاد هست. (البته از لحاظ قدرتی مشکلی ندارن)

حالا بریم سر بخت سیستم جدید با بودجه 5 ملیون.

من اطلاع ندارم که دسترسی شما به قطعات در چه حد هست، (از بازار تهیه میکنید یا سایت های معتبر یا دبی یا هرجا) فقط مدل هارو با قیمت هاشون رو میگم.

Cpu- core i5 7600 915 ت
Board - giga h270 gaming3 560ت
Ram - adata xpg z1 16gb 4x4 2666cl16 630 ت
P.SU - cooler master g650m 390 ت
Ssd - silicon power v55 240gb 380ت

تا اینجا حدود 2900 میشه.
هارد که پیشنهاد نکردم، چون خودتون هارد دارید.

هارد ssd هم 240 انتخاب کردم که اگر چند بازی پر حجم هم خواستید نگه دارید به مشکل بر نخورید.

شما الان حدود 2 تومن دارید.

خرید گرافیک نو در حال حاضر اشتباهه. یه حباب قیمتی مسخره اومده تو بازار(حالا دلایلش رو کاری نداریم)

پیشنهاد میکنم که یه گرافیک دست دوم ترجیحا 970 تهیه کنید (حدودا 750-850 گیر میاد) با توجه به توضیحاتی که دادید، این گرافیک کاملا جوابگو هست.

فن پردازنده پیشنهاد نکردم، چون فن فابریکی کاملا جوابگو هست. حالا اگر صلاح دونستید که فن جدا تهیه کنید
Thermalright le grand macho با قیمت 220 تومن عالی ترین فن حال حاضر هست.
سمت ابی هم نرید (دلایلش پیچیدست)

پیشنهاد اخر هم اینه که یه کیس خوب و با کیفیت تهیه کنید،
مدل پیشنهادی green x3viper واقعا کیس عالی و خوبی هست قیمتش هم حدود 280 تومن هست.

امیدوارم کمکی کرده باشم و شما هم جواب سوالات رو گرفته باشی.

بازهم اگر سوالی بود در خدمتم.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

برای گیم لپ تاپ جالب نیست . پس میره کنار .

در مورد ارتقا ء 

میتونید با ارتقا به یه i5 و همچنین خرید یه گرافیک دسته 2 در حد HD7970 از بازی کردن در تنظیمات متوسط در رزولیشن اچ دی و فول اچ دی لذت ببرید . فقط مدل دقیق پاور هم باید مشخص بشه احتمالا نیاز به ارتقاء داره .

اما پیشنهاد من خرید یه 4 هسته ای رایزن مثل 1200 یا 1300X هستش که در گیم با 6600K برابری می کنند( حدود 500 تومن قیمتشونه 470 تا 570 ) . به همرا یه مادربرد ارزون ( حدود 300 تومن )  به همراه حداقل 8 گیگ مموری فرکانس 2400 هستش .

کارت گرافیک رو هم به هیچ وجه نیازی به بالاتر از RX 580 یا GTX 1060 ندارید و همه گزینهای دیگه مثل سری وگا یا فیوری یا 980TI و 1070 و 1080 کنار میرن .

توی کارت گرافیک های فعلی در رزولیشن فول اچ دی و پایین تر ارزش خرید RX 570 از سایرین بیشتره ( با توجه به قیمت دلاری و قبل از گرون شدنش به خاطر ماینینگ ) اما مثل اکثر کارتهای ای ام دی فعلا  نایاب هستش .

با توجه به این که 560 و 460 و 1050 و 1050Ti در ایران ارزش خرید کمی دارن برای شما بهتره سراغ کارتهای دسته 2 برید . کارت هدف میتونه 380X و پایین تر باشه . 290 و 290X برای ماینینگ کاربرد دارن اما 380X و پایین تر چندان کاربردی ندارن همرده این کارتها از انویدیا هم بدک نیستن اما در اکثر موارد ارزش خرید کارتهای ای ام دی بیشتره .

موفق باشید .

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، mephist33 گفته است :

درود

سعی میکنم خلاصش کنم!

اول اینکه اگر جای کیس و میز رو دارید سمت لپتاپ نرید. چون موقع انتخاب لپتاپ مناسب گیم، نسبت به پولی که پرداخت میکنید، مسلما پرفورمنس خوبی نمیگیرید (نسبت به pc)

در کل انتخاب لپتاپ موقعی منطقی هست که شما جای کافی با ثابت نداشته باشی.

در مورد سیستم

خوب سرمایه گذاری رو سوکت 1155 اگر مادربرد خوبی داشتید منطقی بود.

در مورد رم هم اشاره کرده بودید که ddr3 هست.

این سوال تو ذهن همه هست که واقعا تاثیر رم چیه (برای گیمینگ)

مواب سادست! فقط حجمش مهمه، البته فرکانس و تایمینگ هم تاثیر داره ولی نه انچنان!

به عنوان مثال : 8گیگ رم ddr4 با فرکانس 2400 و تایمینگ 16 (8g 2400 cl16) از یه رم 8گیگ ddr3 با فرکانس 1600 و تایمینگ 7 یا 9(8g ddr3 1600 cl7) ضعیف تره البته فقط برای گیم و استفاده از گرافیک مجزا (با گرافیک انبرد قضیه فرق داره)

اینو توضیح دادم که متوجه بشید دلیل اینکه میگم 1155 ارزش نداره، صرفا بخاطر رم نیست، بلکه بخاطر معماری های قدیمی پردازنده های این سری هست.
نکته مهم راجع به این پردازنده ها تولید دما و مصرف برق زیاد هست. (البته از لحاظ قدرتی مشکلی ندارن)

حالا بریم سر بخت سیستم جدید با بودجه 5 ملیون.

من اطلاع ندارم که دسترسی شما به قطعات در چه حد هست، (از بازار تهیه میکنید یا سایت های معتبر یا دبی یا هرجا) فقط مدل هارو با قیمت هاشون رو میگم.

Cpu- core i5 7600 915 ت
Board - giga h270 gaming3 560ت
Ram - adata xpg z1 16gb 4x4 2666cl16 630 ت
P.SU - cooler master g650m 390 ت
Ssd - silicon power v55 240gb 380ت

تا اینجا حدود 2900 میشه.
هارد که پیشنهاد نکردم، چون خودتون هارد دارید.

هارد ssd هم 240 انتخاب کردم که اگر چند بازی پر حجم هم خواستید نگه دارید به مشکل بر نخورید.

شما الان حدود 2 تومن دارید.

خرید گرافیک نو در حال حاضر اشتباهه. یه حباب قیمتی مسخره اومده تو بازار(حالا دلایلش رو کاری نداریم)

پیشنهاد میکنم که یه گرافیک دست دوم ترجیحا 970 تهیه کنید (حدودا 750-850 گیر میاد) با توجه به توضیحاتی که دادید، این گرافیک کاملا جوابگو هست.

فن پردازنده پیشنهاد نکردم، چون فن فابریکی کاملا جوابگو هست. حالا اگر صلاح دونستید که فن جدا تهیه کنید
Thermalright le grand macho با قیمت 220 تومن عالی ترین فن حال حاضر هست.
سمت ابی هم نرید (دلایلش پیچیدست)

پیشنهاد اخر هم اینه که یه کیس خوب و با کیفیت تهیه کنید،
مدل پیشنهادی green x3viper واقعا کیس عالی و خوبی هست قیمتش هم حدود 280 تومن هست.

امیدوارم کمکی کرده باشم و شما هم جواب سوالات رو گرفته باشی.

بازهم اگر سوالی بود در خدمتم.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

سلام گرامی نظر خودم هم انتخاب سیستم جدید است

فعلا گرافیک 1070 مدنظر است آِیا انتخاب صحیحی نکردم ؟

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

برای گیم لپ تاپ جالب نیست . پس میره کنار .

در مورد ارتقا ء 

میتونید با ارتقا به یه i5 و همچنین خرید یه گرافیک دسته 2 در حد HD7970 از بازی کردن در تنظیمات متوسط در رزولیشن اچ دی و فول اچ دی لذت ببرید . فقط مدل دقیق پاور هم باید مشخص بشه احتمالا نیاز به ارتقاء داره .

اما پیشنهاد من خرید یه 4 هسته ای رایزن مثل 1200 یا 1300X هستش که در گیم با 6600K برابری می کنند( حدود 500 تومن قیمتشونه 470 تا 570 ) . به همرا یه مادربرد ارزون ( حدود 300 تومن )  به همراه حداقل 8 گیگ مموری فرکانس 2400 هستش .

کارت گرافیک رو هم به هیچ وجه نیازی به بالاتر از RX 580 یا GTX 1060 ندارید و همه گزینهای دیگه مثل سری وگا یا فیوری یا 980TI و 1070 و 1080 کنار میرن .

توی کارت گرافیک های فعلی در رزولیشن فول اچ دی و پایین تر ارزش خرید RX 570 از سایرین بیشتره ( با توجه به قیمت دلاری و قبل از گرون شدنش به خاطر ماینینگ ) اما مثل اکثر کارتهای ای ام دی فعلا  نایاب هستش .

با توجه به این که 560 و 460 و 1050 و 1050Ti در ایران ارزش خرید کمی دارن برای شما بهتره سراغ کارتهای دسته 2 برید . کارت هدف میتونه 380X و پایین تر باشه . 290 و 290X برای ماینینگ کاربرد دارن اما 380X و پایین تر چندان کاربردی ندارن همرده این کارتها از انویدیا هم بدک نیستن اما در اکثر موارد ارزش خرید کارتهای ای ام دی بیشتره .

موفق باشید .

سپاس بابت پاسخت

1070 رو بخاطر قیمتش کنار زدید ؟ قبل از 1070 نظرم رو 580 بود ولی به قول قدیمی ها مرگ یبار شیون یه بار

آِیا 1070 دست دوم با گارانتی انتخاب صحیحی نیست ؟

لینک به دیدگاه

سپاس بابت پاسخت
1070 رو بخاطر قیمتش کنار زدید ؟ قبل از 1070 نظرم رو 580 بود ولی به قول قدیمی ها مرگ یبار شیون یه بار
[/img]

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

در در 1396/07/12, 02:17:04، yebordi گفته است :

سپاس بابت پاسخت

خیر به خاطر قدرتش . 1070 برای رزولیشن 2K ساخته شده و بیشترین بازده رو در این رزولیشن داره . مخصوصا برای شما که نمی خواهید حتما رو آخرین سطح تنظیمات  گرافیکی ، بازی کنید .

استراتژی مرگ یه بار شیون یه بار یا یه کارت بخرم برای 3 الی 4 سال ، در بازار رو به رشد گرافیک اصلا استراتژی خوبی نیست  . توضیحاتش مفصله اما شما با صرفه جویی در خرید کارتی که فعلا بهش نیازی ندارید در آینده میتونید با همون پول صرفه جویی شده کارت بهتری بخرید چون هر سال کارتهای جدید و بهتر لانچ میشن .

با همه این ها یه 1070 دسته 2 خوش قیمت ارزش خرید خوبی داره . هرچند به راحتی گیرنمیاد .

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، yebordi گفته است :

سلام گرامی نظر خودم هم انتخاب سیستم جدید است

فعلا گرافیک 1070 مدنظر است آِیا انتخاب صحیحی نکردم ؟

1070 که عالیه از نظر شخصی من.

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

خیر به خاطر قدرتش . 1070 برای رزولیشن 2K ساخته شده و بیشترین بازده رو در این رزولیشن داره . مخصوصا برای شما که نمی خواهید حتما رو آخرین سطح تنظیمات  گرافیکی ، بازی کنید .

استراتژی مرگ یه بار شیون یه بار یا یه کارت بخرم برای 3 الی 4 سال ، در بازار رو به رشد گرافیک اصلا استراتژی خوبی نیست  . توضیحاتش مفصله اما شما با صرفه جویی در خرید کارتی که فعلا بهش نیازی ندارید در آینده میتونید با همون پول صرفه جویی شده کارت بهتری بخرید چون هر سال کارتهای جدید و بهتر لانچ میشن .

با همه این ها یه 1070 دسته 2 خوش قیمت ارزش خرید خوبی داره . هرچند به راحتی گیرنمیاد .

طبق گفته شما بهتره برای همون سیستم 1155 خودم یه گرافیک 1050 ti بگیرم و حداقل فکر کنم برای دو سه سال با تنظیمات متوسط با بالا بتونم بازی کنم 

ti دست دوم با گارانتی 650 یا 600 گیر میاد

فکر نمی کنم سیستمم با 1050 و یه پاور خوب مشکلی داشته باشه و گلوگاه ایجاد بشه نظر شما چیه ؟ نهایتا می شه کمی cpu رو ارتقا داد

لینک به دیدگاه

در در 1396/07/13, 01:11:43، yebordi گفته است :

طبق گفته شما بهتره برای همون سیستم 1155 خودم یه گرافیک 1050 ti بگیرم و حداقل فکر کنم برای دو سه سال با تنظیمات متوسط با بالا بتونم بازی کنم 

فکر نمی کنم سیستمم با 1050 و یه پاور خوب مشکلی داشته باشه و گلوگاه ایجاد بشه نظر شما چیه ؟ نهایتا می شه کمی cpu رو ارتقا داد

اگر 1050Ti با قیمت حدودی 600 تومن بگیرید میتونید با سیستم فعلی تست کنید . احتمالا با یه مقدار گلوگاه رو به رو بشید . بعد بین خرید یه CPU قوی تر یا مهاجرت به یه نسل جدید تر مثل 1151 یا AM4 میتونید انتخاب کنید .

اگر RX 570 با یه قیمت عادلانه در بازار بود خرید 1050Ti توصیه نمیشد ولی با توجه به وضع فعلی انتخاب بدی نیست .

لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، yebordi گفته است :

سلام برادر گرامی پیشنهاد بنده

سیستم بنده تو پرفایل رو نگاه بندازید

یک گرافیک rx460،چهار گیگ یا دو یگگ حدود پانصد تومن تهیه کنید جوابگو هست خیالتون راحت و یک عدد اس اس دی ۱۲۰ گیگ بنده نو خریدم ۱۳۰ تومن مارک کینگستون و روی سوکتتون جواب میده به شدت سرعت می ره بالا ولذت می برید

پاور گرین ۴۳۰ که بنده دارم نوش حدود ۱۵۰ تومن جوابگو هست خواستین اینده نگری گنید یه ۵۸۰ بگیرید حدود ۲۱۰ تومن .

سیستم بنده شبیه شماست جوابگو هست نهایت سی پی یو با پاورم رو ارتقا بدم که فعلا بیخیالم هیمین داره جواب می ده

لینک به دیدگاه

سلام

به نظرم با سیستم فعلی و با کمی ارتقا در cpu و  و power و vga میتونید یکی دو سالی با فراغت بال به بازی کردن بپردازید

Cpu سوکت 1155  میتونید i7 3770 (non-k) بندازید که حدود 700  در میاد. پاور هم یه پاور 550 گرین و رم هم کافی هست به نظرم و بیشتر نیاز ندارید گرافیک هم بین ti 1050 و 1060 دومی ارزش خرید بیشتری داره. 

گرافیک 1070 گرافیک فوق العاده ایه از 980 ti قوی تره اما با توجه به قیمت بالاش در حال حاضر و اینکه مانیتور FHD داریدخریدش اقتصادی نیست! 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...