رفتن به مطلب

یادگیری برنامه نویسی

amirhoseinkqz
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 22 ساعت قبل، amirhoseinkqz گفته است :

یعنی نمیشه جاوا یاد گرفت بعد اندروید هم بعد از مدتی یاد گرفت ؟ به نظرم اینطور بهتر باشه..
php xml sql به صورت حرفه ای نه ولی جزئی فک کنم بد نباشه کنار جاوا یاد گرفته بشه نظر شما چیه ؟
مدت زمانی که جاوا رو بصورت خوب تسلط داشته پیدا کنم به نظر شما چند ماه طول میکشه ؟

صد در صد میشه شکی توش نیست ولی جاوا رو به همین سادگی و راحتی که میگی  و فکرشو میکنی نمیشه یاد گرفت ، خود جاوا SE رو بخوای یه تسلط به نسبت خوب روش داشته باشی یه زمان بسیار زیاد (با در نظر داشتن اینکه راهو داری درست میری) احتیاج داری.  EE که میشه دنیای مختص خودش و خوب بسته به نیازت باید رو فریمورکها و تکنولوژیهای مختلف وقت بزاری

sql رو کار خاصی نداری باهاش (یا بهتره بگم چیزی نیست که بخوای وقتتو بزاری روش) ، تو زبانهای برنامه نویسی شی گرا اغلب فریمورکها و API هایی داری که میان یه سری متد و کلاس در اختیارت میزارن که پشت پردشون یدونه query جنیریت میشه و میشینه تو دیتابیس. مثلا جای query زدن "Select ... from ... table" مثلا یه object میسازی روش متد getTable رو صدا میزنی . 

XML هم یه زبان نشانه گذاریه و یه چیز ساید اون کنار مناراست که تو هر زبانی اغلب کارت گیر میفته بهش و باید تگهاشو بشناسی . php هم که بحث شد

رفیق سوالات به شدت کلی و جنرال هست . هدف و حیطه کاری که مد نظرت هست رو نمیدونی چیه بعد دنبال پرسیدن زمان از این و اون هستی. یعنی چی زمانی که روش تسلط داشته باشی؟یه نفر 20 ساله داره جاوا کار میکنه هنوز ابتدایی ترین و پایه ای ترین مفاهیم زبان رو هم نمیدونه فقط میدونه اون کدی که میزنه حالا به هر نحوی کار میکنه . زمان تسلط رو هیچ زبانی رو نمیشه اینقدر جنرال و کلی بخوای در موردش نظر بدی که فلان قدر بخون اوستا میشی  ولی به طور کلی پایتون سبک تر از جاواست برا یادگیری

در 20 ساعت قبل، Edric گفته است :

شما develop کردن اپلیکشین اندروید با جاوا رو اگر جاوا بلد نباشی کلا میری توی دیوار...

کلا OOP هست...

چجوری میشه بدونه اینکه بدونی class, inheritence اینا چیه یک developer اندروید بشی؟

مگه اینکه از روی اموزشا بری کد کپی پیست کنی :))))))))))

بعد اصلا کی گفته javascript زبان محدودیه؟

با javascript میتونی اینکارارو انجام بدی:

mobile application

web

backend

IOT

Desktop application

TV App

Watch

و .....

این دوستمون توضیحات بیشتری نمیده بابت هدفی که داره از برنامه نویسی بنده هم خواستم طوری جواب بدم که کلیت جریان دستش بیاد. اگر هدفشون راه افتادن کارشون تو یه پروژه دانشگاهی یا کاری مختصر و مفیده میتونن با همون آموزشهای تصویری و سر و کله زدن با کلاسها و متدهای اندروید کارشون رو پیش ببرن  (چون تو اندروید برا هر عملیات کلاس و متد خاصش تعریف شده) و پروژشون رو سرهم بندی کنن یه چی از توش در بیاد . ولی اگر قراره اصولی و از بیس بخوان یاد بگیرن بدیهیه که باید دانش OOP داشته باشن و ترجیحا از جاوا شروع کنن

برا بخش دوم هم هر زبانی حوزه و حیطه کار کرد اصلی خودش رو داره و اون دیدی که خالقهای زبان از درست کردنش داشتن یه حیطه های مشخصی بوده . با javascript میشه کارهایی که گفتین رو انجام داد با جاوا هم میشه (نشه هم یه API ایی فریمورکی چیزی میدن که اون خلا رو هم بپوشونه همونطوری که Desktop application تو javascript رو با یه فریمورک من در آوردی electron قابلیتش رو تو زبان فراهم کردن) ولی هرکدوم حوزه تخصصی خودشون رو دارن . همونطوری که حوزه تخصصی javascript  به طور اعظم front end هست تو جاوا شاید تو back end باشه. آره تو جاوا هم JSF داریم میشه front end کار کرد ولی قدرت و انعطاف پذیری و سازگاری javascript  به طور خاص تر مثلا angular.js رو نداره از طرفی تو javascript هم میشه با node.js  کد backend زد ولی مثلا مقایسش با spring یه چی در حد شوخیه. هر چیزی رو بهر کاری ساختن به هر حال

مثلا با C# میشه Desktop application نوشت (مخصوصا با هدف قرار دادن سیستم عامل ویندوز) با java هم میشه ولی با java  پدر صاحاب بچت در میاد بخوای با swing و متدهاش و کلاسهای io دیگه کار کنی در صورتی که همین کارای مشابه تو visual studio با C# فوق العاده راحت تره و انعطاف پذیر تره واسه همین حماقته کسی که میخواد Desktop application بنویسه پلتفرم .Net رو ول کنه بیاد سراغ جاوا

ویرایش شده توسط gamer5
لینک به دیدگاه

@Edric @gamer5 @hamedlim @alireza_r15 @lucky luke

ممنون از همتون حالا برای یه جمع بندی کلی و رسیدن به یه نتیجه اگر هر موقعی وقت داشتید ممنون میشم به سوالات زیر پاسخ بدین...

{{هر چی دوستان تخصصی تر توضیح میدن من گیج تر میشم :4_joy:
هدف من برای شروع برنامه نویسی اجرا ایده های ذهنیم هست ، به نظرم ایده های خوبی دارم و میخوام در کنار اینکه یه آپشن بعنوان تسلط نسبی روی یه زبان برنامه نویسی برای استخدام در جایی یا کار پروژه ای در شرکتی ، به هدف خودمم (اجرا ایده ها ) برسم...

اکثر ایده هام هم مرتبط میشه با اپلیکیشن ها که صرفا جنبه خدمات رسانی دارن مثل مثالی که زدم در پست اول(مثلا ارسال مدرسین مجرب ثبت نام شده برای تدریس بصورت انلاین در محل)}}

بطور کلی:

1-برای اینکه نمیدونم چه زبانی برای اجرای ایده هام مناسب تر هست از شما سروران گرامی کمک خواستم...

2-اینکه ایا زبانی هست که عمده ساخت این اپلیکیشن ها رو خودم به تنهایی بتوانم بسازم یا باید گروهی با تخصص های مختلف در چندین زبان کنار هم اقدام به ساخت کنیم

3-من در حال حاظر دانشجوی سال اخر رشته غیرمرتبط هستم و سال بعد باید برم سربازی و قطعا به این اموزش به چشم اموزش کوتاه مدت و فشرده نگاه نمیکنم ، یعنی فرقی نمیکنه من تا 5-6 سال دیگه بتونم به هدفم برسم فقط میخوام برسم همین پس مدت که شما مطرح میکنید من چون تخصصی ندارم واقعا نمیدونم یاد گرفتن se یا ee(که هنوزم نمیدونم چی هستن :34_rolling_eyes:) چقدر سخت و زمانبر هستش برای همین میخوام از شما دوستان که دستی بر اتش دارید کمک بگیرم که به سمتی حرکت کنم که برای رسیدن به هدفم بهترین زبان و مشتقاتش رو یاد بگیرم با این اوصاف حدودا چه میزان زمان لازم خواهد بود...

4-اینکه دوستان صرفا میفرمایند شما فقط برنامه نویس شو بعد سراغ زبان خاصی برو ، من گیج شدم ، خب برای شروع برنامه نویسی باید چه کاری کرد ؟ یعنی نباید با زبان خاصی شروع کرد ؟!!

5- اینکه دوستمون فرمودند زبان c و پایتون برای شروع پیشنهاد شده است من هم شنیدم ولی خب بعضی دوستان راه دیگه ای رو پیشنهاد میکنن هردو نظر قابل احترام ولی به نظر شما دوستان کدوم برای من باتوجه به مطالب بالا مناسب تر هست (شروع با جاوا درحالیکه هیچ پیش زمینه ای ندارم تنها با ویدیو ها و اموزش ها یا شروع با پایتون یا c بازهم هیچ پیش درامدی تو برنامه نویسی ندارم ولی بنا به گفته دوستمون ساده تر هست)

6-اینکه با چه زبان هایی میشود چه کارهایی کرد مثل راه های رسیدن به خداست :22_stuck_out_tongue_winking_eye: ، ولی خب راه اصلی و رایج و اون زبان اصلی کدومه ؟!

7-اموزش زبان انگلیسی به طور کلی مدنظر خودمم هست تسلط نسبی هم روی لغات دارم یعنی حداقل یه متن عمومی رو میتونم حدود 50 درصدش رو درک کنم ولی خب گرامر و رایتینگ و اسپیکینگ و ... اوضاع خوبی ندارم ، اون اموزشی که شما میفرمایید چه اموزشی هست گرامری یا درک مطلب یا حفظ لغات صرفا(حوزه عمومی زبان یا حوزه تخصصی یا هردو ؟)

8-ایا با اون تصوری که من دارم با یه تایمی که بالا هم گفتم میشه به هدفم برسم یا باید بیخیال ایده هام بشم یا زمان تلاشم رو بیشتر کنم ،یا سعی کنم ایده هام رو به نحوی توی استارت اپ مطرح کنم (اگر نظری در این خصوص داشتین ممنون میشم مطح کنید ، ایا منی که هیچ تسلطی بر برنامه نویسی ندارم فقط با صرف داشتن طرح یا ایده ای میتونم در استارت اپی شرکت کنم ؟ حمایت خواهد شد واقعا یا خودم برم سراغش بهتره ؟)

در اخر هم واقعا ممنونم از هم شما دوستان که وقت میذارید و خالصانه کمک میکنید ، امیدوارم تو تمامی مسیر زندگیتون از زندگیتون لذت ببرید...

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، amirhoseinkqz گفته است :

ممنون از همتون حالا برای یه جمع بندی کلی و رسیدن به یه نتیجه اگر هر موقعی وقت داشتید ممنون میشم به سوالات زیر پاسخ بدین...

هدف من برای شروع برنامه نویسی اجرا ایده های ذهنیم هست ، به نظرم ایده های خوبی دارم و میخوام در کنار اینکه یه آپشن بعنوان تسلط نسبی روی یه زبان برنامه نویسی برای استخدام در جایی یا کار پروژه ای در شرکتی ، به هدف خودمم (اجرا ایده ها ) برسم...

اکثر ایده هام هم مرتبط میشه با اپلیکیشن ها که صرفا جنبه خدمات رسانی دارن مثل مثالی که زدم در پست اول(مثلا ارسال مدرسین مجرب ثبت نام شده برای تدریس بصورت انلاین در محل)}}

بطور کلی:

1-برای اینکه نمیدونم چه زبانی برای اجرای ایده هام مناسب تر هست از شما سروران گرامی کمک خواستم...

2-اینکه ایا زبانی هست که عمده ساخت این اپلیکیشن ها رو خودم به تنهایی بتوانم بسازم یا باید گروهی با تخصص های مختلف در چندین زبان کنار هم اقدام به ساخت کنیم

3-من در حال حاظر دانشجوی سال اخر رشته غیرمرتبط هستم و سال بعد باید برم سربازی و قطعا به این اموزش به چشم اموزش کوتاه مدت و فشرده نگاه نمیکنم ، یعنی فرقی نمیکنه من تا 5-6 سال دیگه بتونم به هدفم برسم فقط میخوام برسم همین پس مدت که شما مطرح میکنید من چون تخصصی ندارم واقعا نمیدونم یاد گرفتن se یا ee(که هنوزم نمیدونم چی هستن :34_rolling_eyes:) چقدر سخت و زمانبر هستش برای همین میخوام از شما دوستان که دستی بر اتش دارید کمک بگیرم که به سمتی حرکت کنم که برای رسیدن به هدفم بهترین زبان و مشتقاتش رو یاد بگیرم با این اوصاف حدودا چه میزان زمان لازم خواهد بود...

4-اینکه دوستان صرفا میفرمایند شما فقط برنامه نویس شو بعد سراغ زبان خاصی برو ، من گیج شدم ، خب برای شروع برنامه نویسی باید چه کاری کرد ؟ یعنی نباید با زبان خاصی شروع کرد ؟!!

5- اینکه دوستمون فرمودند زبان c و پایتون برای شروع پیشنهاد شده است من هم شنیدم ولی خب بعضی دوستان راه دیگه ای رو پیشنهاد میکنن هردو نظر قابل احترام ولی به نظر شما دوستان کدوم برای من باتوجه به مطالب بالا مناسب تر هست (شروع با جاوا درحالیکه هیچ پیش زمینه ای ندارم تنها با ویدیو ها و اموزش ها یا شروع با پایتون یا c بازهم هیچ پیش درامدی تو برنامه نویسی ندارم ولی بنا به گفته دوستمون ساده تر هست)

6-اینکه با چه زبان هایی میشود چه کارهایی کرد مثل راه های رسیدن به خداست :22_stuck_out_tongue_winking_eye: ، ولی خب راه اصلی و رایج و اون زبان اصلی کدومه ؟!

7-اموزش زبان انگلیسی به طور کلی مدنظر خودمم هست تسلط نسبی هم روی لغات دارم یعنی حداقل یه متن عمومی رو میتونم حدود 50 درصدش رو درک کنم ولی خب گرامر و رایتینگ و اسپیکینگ و ... اوضاع خوبی ندارم ، اون اموزشی که شما میفرمایید چه اموزشی هست گرامری یا درک مطلب یا حفظ لغات صرفا(حوزه عمومی زبان یا حوزه تخصصی یا هردو ؟)

8-ایا با اون تصوری که من دارم با یه تایمی که بالا هم گفتم میشه به هدفم برسم یا باید بیخیال ایده هام بشم یا زمان تلاشم رو بیشتر کنم ،یا سعی کنم ایده هام رو به نحوی توی استارت اپ مطرح کنم (اگر نظری در این خصوص داشتین ممنون میشم مطح کنید ، ایا منی که هیچ تسلطی بر برنامه نویسی ندارم فقط با صرف داشتن طرح یا ایده ای میتونم در استارت اپی شرکت کنم ؟ حمایت خواهد شد واقعا یا خودم برم سراغش بهتره ؟)

در اخر هم واقعا ممنونم از هم شما دوستان که وقت میذارید و خالصانه کمک میکنید ، امیدوارم تو تمامی مسیر زندگیتون از زندگیتون لذت ببرید...

با توجه به توضیحاتی که دادین شما کلا همه انرژی و وقتتو بزار رو جاوا از همون جاوا هم شروع کن نه دنبال C برو نه C++ نه پایتون نه امثالهم

دور از جون یه مقدار (یع مقدار که چه عرض کنم خیلی) آسفالتیت بیشتره ولی مسیر درستو میری. جاوا رو از بیخ بیخ باید شروع کنی و تازه بیسیک های زبانو که یاد گرفتی بیای تو دنیای object oriented اش . آره با یه زبان دیگه شروع کنی بهتره ولی وقت و انرژی ای که میخوای بزاری رو یه زبان دیگه و وسطاش ولش کنی بیای سراغ جاوا رو از همون اول بزار رو جاوا ولی از خیلی بیسیک تر شروع کن . جاوا کلا دو تا کورس خیلی بزرگ داره 

java standar edition و java enterprise edition که همون jse و jee هستن که گفتم . از الان نمیخواد درگیر این مسائل بشی زیاد

بازار کاریت که هست و تضمینه مخصوصا اگر قوی باشی ، برا اپ هم که به کارت میاد دیگه چون بعد جاوا میری سراغ اندروید (IOS هم بخوای بنویسی که باید swift بلد باشی که اونم یه زبان object oriented بلد باشی میتونی یاد بگیری)

در مورد زمان هم هیچ نظری نمیتونم بدم واقعا . مثل درس خوندن و کنکوره ،  یه نفر یه روزه میخونه نمره بالا میگیره یه نفر فقط داره خر میزنه آخرشم هیچی نمیشه (تازه این از درس خوندن خیلی پیچیده تره) 

ولی کلا یادگیری جاوا عمل بسیار فرسایشی هست و باید حسابی وقت بزاری روش و انرژی بزاری

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، amirhoseinkqz گفته است :

بطور کلی:

خب ایده ای که شما دارید ساخت اپلیکیشن اندروید هست و اندروید هم با جاوا نوشته شده و داره توسط گوگل توسعه داده میشه. حالا گوگل یک محیط توسعه به نام android studio ساخته

که دو سه سال از از ساختش میگذره و اشکلاتش برطرف شده. حالا شما میتونید با محیط ها و زبان های دیگه هم برنامه توسعه بدید مثل c#.  xamarin . corana . basic4android . c++-ndk . kotlin

java  پر طرفدار ترین زبان برنامه نویسی هست به خاطر مستقل از سیستم عامل بودن، شی گرایی، سطح پایین بودن،و...

شما وقتی جاوا رو یاد گرفتید باید یاد بگیرید چه طور اون برای اندروید به کار ببرید(ساختار همون هست ولی راهی به جز یاد گرفتن کد های جدید ندارید)

ویرایش شده توسط alireza_r15
لینک به دیدگاه

درود

ببینید چند نکته رو میگم:

۱: اول از کسی مشاوره بگیرین که در اون کار تخصص داره و چند سال هست داره فعالیت می‌کنه و بخوبی اشنایی داره. حتی خود من هم زیاد برای این کار مناسب نیستم ولی همون سایت هایی که بهتون معرفی کردم مدیرانشون برنامه نویس های قابلی هستن و ۲۰ سال هست کد میزنن شایدم بیشتر. در کل از کسی که متخصص یک کاری هست مشاوره بگیرین تا درست ترین راه برسین.

۲: هدف شما چی هست برنامه نویسی یاد گرفتن ؟ استارتاپ زدن ؟ کسب درآمد؟ شغل آینده؟ اگر برنامه نویسی هست همونایی که قبلا گفتم. اگر استارتاپ هست الزاما یک استارتاپ نباید اپلیکیشن یا سایت باشه و همینطور نباید خودتون حتما برنامه نویس باشین و می‌تونین دنبال یک شریک برنامه نویس بگردین.  شغل و کسب درامد  هم به همین شکل هر چیزی زحمت بکشین براش و تلاش کنین  نتیجه میگیرن.

۳:علاقه، پشتکار، صبر. اصلا اصلا برنامه نویسی کار راحتی نیست و برای یاد گرفتنش حداقل دو سه سال زمان می‌خواد.  مثل بقیه کار های دیگه که باید چند سال کار کنید تا یاد بگیرید.

نتیجه گیری: به نظرم خیلی زیاد خودتون رو دارید درگیر می‌کنید. شما دوست دارید اپلیکیشن اندروید بسازید اوکی؟ بگردید سرچ کنین چهارتا اموزش پیدا کنید و نگاه کنین و جلو برید. کم کم به تمام جواب هاتونم می‌رسین. نیاز نیست الان همه این چیزا بدونین شما فقط شروع کنین همین. این شروعه خیلی مهم هست شروع کنین انشاالله راه درست و پیش می‌گیرین.

ویرایش شده توسط hamedlim
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، amirhoseinkqz گفته است :

بطور کلی:

‍دوست عزیز با توجه به حرفاتون شما علاقه ایی به برنامه نویسی ندارین و هدفتون فقط پیاده سازی ایده های خودتونه. شما برین یک کاری که خیلی دوست دارین درش موفق بشین  بعد به یک برنامه نویس پول بدین کار انجام بده به نظر من در نهایت نتیجه بهتری حاصل میشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...