رفتن به مطلب

مشاوره جهت انتخاب مادر برد سیستم رایزن

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

می خواهم یه سیستم رایزن ببندم به نظرتون کدام یکی از مادربرد های زیر را انتخاب کنم تو رنج 700 تومان که امکانات بهتری داشته باشه

اگر پیشنهاد بهتری دارید بدید می خوام حتما حداقل 6 تا ساتا3 را داشته باشه چون هارد زیاد دارم

AX370-Gaming K3

ASUS PRIME X370-PRO

در ضمن به نظرتون بین پردازنده های رایزن کدوم را بگیرم به صرفه تره

Ryzen 5 1600X

Ryzen 5 1600

لینک به دیدگاه

درود

ایسوس پرایم پرو رو بیشتر میپسندم

گیگا از gaming 5 به اونور مادربورد های خوبی داره که بالای یه تومن قیمت دارن

ایسوس مادربورد به صرفه تریه امکانات بیشتری هم تقریبا میشه گفت داره

لینک به دیدگاه

سلام
می خواهم یه سیستم رایزن ببندم به نظرتون کدام یکی از مادربرد های زیر را انتخاب کنم تو رنج 700 تومان که امکانات بهتری داشته باشه
اگر پیشنهاد بهتری دارید بدید می خوام حتما حداقل 6 تا ساتا3 را داشته باشه چون هارد زیاد دارم
AX370-Gaming K3
ASUS PRIME X370-PRO

در ضمن به نظرتون بین پردازنده های رایزن کدوم را بگیرم به صرفه تره
Ryzen 5 1600X
Ryzen 5 1600

ایسوس و۱۶۰۰x

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

به نظر من 1600 بهتره چون کولر داره برای 1600X حداقل باید 200 تومن بدی کولر بخری
مادر برد هم تا جایی که من شنیدم X370 های ارزون خیلی فرقی با B350 ها ندارن
ASUS ROG  B350-F GAMING انتخاب بهتریه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

1600 بصرفه تر هست چون کولر داره اما مطمعنا 1600x بهتره!!!

برد ایسوس رو من دارم برد خوبیه اما پیشنهاد می کنم رم 3000 برداری!!!

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Nima2007 گفته است :

درود

1600 بصرفه تر هست چون کولر داره اما مطمعنا 1600x بهتره!!!

برد ایسوس رو من دارم برد خوبیه اما پیشنهاد می کنم رم 3000 برداری!!!

چرا 3000 ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در هم اکنون، nimajafarpour گفته است :

چرا 3000 ؟

من با 3200 rgb g.skill به مشکل خوردم پشیمونم البته به خود رم هم بستگی داره...در کل ارزش نداشت!!!

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Nima2007 گفته است :

من با 3200 rgb g.skill به مشکل خوردم پشیمونم البته به خود رم هم بستگی داره...در کل ارزش نداشت!!!

به چه مشکلی خوردین یعنی؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 22 ساعت قبل، NIMANIMAX72 گفته است :

به چه مشکلی خوردین یعنی؟

داداش رم با تنظیمات کارخونه ای بالا نیومد مجبور شدم ولتاژ بدم اونم تا 0.05 ولت اضافه تر یعنی 1.35 بود الان 1.4 داره کار میکنه تا اون فرکانس 3200 رو بگیرم که بنظرم یه رم حرفه ای اونم از این برند معروف جای تاسف داره که نمی تونه اورکلاک کارخونه ایش رو بالا بیاره تازه این اعداد لتنسیش هم زیاد جالب نیست و داره با cl16 کار می کنه در حالی که بعضی ها روی 14 هم کار می کنند، خلاصه علاوه بر بی کیفیتی چیپ ها زیاد نمیشه انتظار بالایی داشت از رایزن تا این لحظه که با همه رمی براحتی مچ بشه... در نتیجه اگه می خوای 3200 بگیری حتما از مچ بودنش با بردت اطلاع پیدا کن... یا اینکه 3000 بگیر که براحتی کار کنه و گیر نیافتی... چون تو عمل هم اصلا فرقی نمی کنند فقط اسما 200 تا زیادتره عملا با 2400 هم حتی میشه گفت تفاوتی نمکنه بازدهی واقعیش دیگه چه برسه 3000 با 3200 اونم با این لتنسی گشادش بیشتر سعی کن لتنسی پایینتر بگیرین تا رم بالاتر و یا پر زرق و برق تر شدیدا پشیمونم کاش اون مدل cl14 رو می گرفتم بجای این rgb  ... ¬¬

لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، Nima2007 گفته است :

داداش رم با تنظیمات کارخونه ای بالا نیومد مجبور شدم ولتاژ بدم اونم تا 0.05 ولت اضافه تر یعنی 1.35 بود الان 1.4 داره کار میکنه تا اون فرکانس 3200 رو بگیرم که بنظرم یه رم حرفه ای اونم از این برند معروف جای تاسف داره که نمی تونه اورکلاک کارخونه ایش رو بالا بیاره تازه این اعداد لتنسیش هم زیاد جالب نیست و داره با cl16 کار می کنه در حالی که بعضی ها روی 14 هم کار می کنند، خلاصه علاوه بر بی کیفیتی چیپ ها زیاد نمیشه انتظار بالایی داشت از رایزن تا این لحظه که با همه رمی براحتی مچ بشه... در نتیجه اگه می خوای 3200 بگیری حتما از مچ بودنش با بردت اطلاع پیدا کن... یا اینکه 3000 بگیر که براحتی کار کنه و گیر نیافتی... چون تو عمل هم اصلا فرقی نمی کنند فقط اسما 200 تا زیادتره عملا با 2400 هم حتی میشه گفت تفاوتی نمکنه بازدهی واقعیش دیگه چه برسه 3000 با 3200 اونم با این لتنسی گشادش بیشتر سعی کن لتنسی پایینتر بگیرین تا رم بالاتر و یا پر زرق و برق تر شدیدا پشیمونم کاش اون مدل cl14 رو می گرفتم بجای این rgb  ... ¬¬

آپدیت بایوس رو امتحان کردی؟
من اکثرا تو یوتیوب دیدم که میگن مثلا فلان مادربرد با 2400 کار میکرد الان بایوس جدید بزنین حل میشه
اکثرا البته msi ها رو میگفتن که باز هم حل نشده ولی فک کنم ایسوس بایوس رو سریع آپ کنه ی سری به سایتش بزن
دوستان کسی امتحان کرده ببینه رم با کلاک پایین چقد با کلاک بالا فرق میکنه تو کارایی؟منظورم تست هست

لینک به دیدگاه

سی پی یو رایزن 1600 با فرکانس کمتر از 3000 کار میکنه تقریبآ 2970.

تو بازار هم من رفتم رم بگیرم  می گفتن رم trident z 3200 می خوره به سیستمای رایزن.

مهم اینه سیستم بارم مچ بشه و تصویر بالا بیاد.

لینک به دیدگاه

رفیق اگر میخواهی تو فرکانس 3200 کار کنه باید چک کنی آیا چیپست فوق از نوع Samsung B-die هست یا خیر.و اینکه مهمه از نوع Single rank باشه.تو اینترنت بگرد و رمهایی که دقیقا تو فرکانس 3200 کار می کنند پیدا کن و مشخصاتش دقیقا یادداشت می کنی و میری میخری.

ویرایش : البته بگویم 3200 سرعت و زمان تاخیر 14.اونهایی زمان تاخیر 16 دارند به سختی مچ می شوند.ولی مدل های Cl14 بسیار گرون هستند.من رم بنده 3200 با تاخیر 16 هست.از نوع Hynix  و M-die بالاترین سرعتی که دسترسی پیدا کردم 3066 با زمان تاخیر 16-18-18-18-38-56  بود.قیمت 16 گیگابایتی هم اون موقع من 705 خریدم.الان باید حدود 950 باشد

ویرایش شده توسط BehrouzSedigh
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 3 ساعت قبل، NIMANIMAX72 گفته است :

آپدیت بایوس رو امتحان کردی؟
من اکثرا تو یوتیوب دیدم که میگن مثلا فلان مادربرد با 2400 کار میکرد الان بایوس جدید بزنین حل میشه
اکثرا البته msi ها رو میگفتن که باز هم حل نشده ولی فک کنم ایسوس بایوس رو سریع آپ کنه ی سری به سایتش بزن
دوستان کسی امتحان کرده ببینه رم با کلاک پایین چقد با کلاک بالا فرق میکنه تو کارایی؟منظورم تست هست

بدون اپدیت که اصلا قبول نمی کرد بالاتر از 2400 بذاریش... با اپدیت جدیدی که دادن مشکل فرکانس حل شد... اما با هر رمی نمی تونی به این فرکانس دست پیدا کنی... ! تا الانم 2-3 باری فکر کنم اپدیت کردم اما مشکل رمم همچنان پاربرجاست و تو فرکانس 3200 باید ولتاژ رو بزارم 1.4 بجا 1.35 خودش ... :(

در 2 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است :

ویرایش : البته بگویم 3200 سرعت و زمان تاخیر 14.اونهایی زمان تاخیر 16 دارند به سختی مچ می شوند.ولی مدل های Cl14 بسیار گرون هستند.من رم بنده 3200 با تاخیر 16 هست.از نوع Hynix  و M-die بالاترین سرعتی که دسترسی پیدا کردم 3066 با زمان تاخیر 16-18-18-18-38-56  بود.قیمت 16 گیگابایتی هم اون موقع من 705 خریدم.الان باید حدود 950 باشد

میگم شما ولتاژ رو ببر بالا ببین اور کارخونه ای بالا میاد یا نه، حالا که خریدی استفادشو کامل ببر حداقل... من گذاشتم رو 1.4 مشکلم حل شد تازه clشم که مثل اعداد شما بود یخورده تنگش کردم الان با 16-16-16-16-38-56-1 بالا میاد راحت رو 3200 !!!

ویرایش شده توسط Nima2007
لینک به دیدگاه

در 23 ساعت قبل، Nima2007 گفته است :

بدون اپدیت که اصلا قبول نمی کرد بالاتر از 2400 بذاریش... با اپدیت جدیدی که دادن مشکل فرکانس حل شد... اما با هر رمی نمی تونی به این فرکانس دست پیدا کنی... ! تا الانم 2-3 باری فکر کنم اپدیت کردم اما مشکل رمم همچنان پاربرجاست و تو فرکانس 3200 باید ولتاژ رو بزارم 1.4 بجا 1.35 خودش ... :(

میگم شما ولتاژ رو ببر بالا ببین اور کارخونه ای بالا میاد یا نه، حالا که خریدی استفادشو کامل ببر حداقل... من گذاشتم رو 1.4 مشکلم حل شد تازه clشم که مثل اعداد شما بود یخورده تنگش کردم الان با 16-16-16-16-38-56-1 بالا میاد راحت رو 3200 !!!

نه اصلا بالا نمیادچون خیلی باهاش ور رفتم.مشکل اینه که از نوع Hynix M-die هست.اینها به سختی تو فرکانس 3200 بالا میان.

الان فقط 3066 با 14-15-15-32-50 رو ولتاژ 1.35 میتونم بزنم بدون هیچ گونه مشکلی.ولی بسنده کردم به 2933 با زمان تاخیر پیشفرض و روی ولتاز 1.2 ولت.

لینک به دیدگاه

می شه یکی ترجمه کنه این عکس چی می گه یعنی چی ؟

تا اونجایی که من فهمیدم رایزن با فرکانس بالای رم مشکل داره و مادربرد هاش رم 3200 و بالاتر را ساپورت می کنن ولی با اورکلاک و اپدیت bios

تو بعضی از فروم های خارجی دیدم که کلا با رم های فرکانس بالا مشکل دارن و بعضی رم ها روی بعضی از مادر برد ها کلا جواب نمی ده حتی با کاهش فرکانس رم

در ضمن اگر لینک زیر که درمشخصات مادربرد قسمت هاردm.2 را  ببیند نوشته:

نقل قول

*پردازنده AMD Ryzen: یعنی چی ؟؟؟ من اگر sumsung 960 pro اضافه کنم از نهایت سرعتش می تونم استفاده کنم یا نه

کسی می تونه راهنمایی کنه؟؟؟

ddr4-memory-support.jpg

لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، nimajafarpour گفته است :

بهترین انتخاب رو کردی اگه محدودیت بودجه داری

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، hunter گفته است :

بهترین انتخاب رو کردی اگه محدودیت بودجه داری

بله فکری که کردم این بود که اگر چیپست x370 بگیرم 200 تومان گرون تره و باید سیپیو هم 1700x بگیرم که دوباره 200 تومان اضافه میشه و فن هم نداره که یه 200 تومان دیگه اضافه می کنه یعنی 600 تومان برای 5 درصد کارایی بیشتر در صورتی که می شه سیپیو را اورکلاک کرد و اون 600 تومان را هم یه هارد 960 پرو سامسونگ اضاف کنم

فقط سوالی که دارم اینه رم هایی که می خوام انتخاب کنم  و m2 سامسونگ  روی این مادر برد و سیپیو با اخرین توانشون کار می کنن یا نه

لینک به دیدگاه

در در 1396/08/19, 17:11:22، Nima2007 گفته است :

چه رمی را پیشنهاد می دی که کاملا سازگار باشه

این جواب میده؟

https://lioncomputer.ir/کامپیوتر/قطعات-اصلی/رم-کامپیوتر/رم-جی-اسکیل--trident-z-rgb-16gb-8gbx2-3000mhz-cl15-ddr4.html

چجوری اورکلاکش کنم توی مشخصات مادربرد کنار 3200 زده اورکلاک

ویرایش شده توسط nimajafarpour
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، nimajafarpour گفته است :

بله فکری که کردم این بود که اگر چیپست x370 بگیرم 200 تومان گرون تره و باید سیپیو هم 1700x بگیرم که دوباره 200 تومان اضافه میشه و فن هم نداره که یه 200 تومان دیگه اضافه می کنه یعنی 600 تومان برای 5 درصد کارایی بیشتر در صورتی که می شه سیپیو را اورکلاک کرد و اون 600 تومان را هم یه هارد 960 پرو سامسونگ اضاف کنم

فقط سوالی که دارم اینه رم هایی که می خوام انتخاب کنم  و m2 سامسونگ  روی این مادر برد و سیپیو با اخرین توانشون کار می کنن یا نه

در مورد m2 که مشکلی وجود نداره.ولی روی فرکانس رم ها در حال حاضر برای پلتفرم رایزن روی حدود 3000mhz حساب کن.ولی در اینده با اپدیتهای جدید احتمالا تا 3200 هم به پایداری کامل برسن

لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، hunter گفته است :

در مورد m2 که مشکلی وجود نداره.ولی روی فرکانس رم ها در حال حاضر برای پلتفرم رایزن روی حدود 3000mhz حساب کن.ولی در اینده با اپدیتهای جدید احتمالا تا 3200 هم به پایداری کامل برسن

اینجا که خط کشیدم چی می گه

*پردازنده AMD Ryzen نیاز به پهنای باند کامل PCIe 3.0 دارد.

Untitled2255.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 18 ساعت قبل، nimajafarpour گفته است :

چه رمی را پیشنهاد می دی که کاملا سازگار باشه

این جواب میده؟

https://lioncomputer.ir/کامپیوتر/قطعات-اصلی/رم-کامپیوتر/رم-جی-اسکیل--trident-z-rgb-16gb-8gbx2-3000mhz-cl15-ddr4.html

چجوری اورکلاکش کنم توی مشخصات مادربرد کنار 3200 زده اورکلاک

درود

این کروشال ها رو میگن بگیرین چون جدیدتره و سازگاری و اور بهتری داره، سری rgb جی اسکیل اصلا قابلیت اور خوبی نداره حتی در پلتفرم اینتل هم بخوبی اور نمی شه چه برسه رایزن... در نتیجه اگه گرفتی فقط سعی کن رو همون xmp و اور کارخونه ای نگهش داری!!! 

در مورد اورکلاک رم همون xmp یا پروفایل oc کارخونه ایش رو فعال کنی حله و احتیاج به کار خاصی نیست...!

ویرایش شده توسط Nima2007
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...